De pote Bende Zondag 26 April 1891 32st9 Jaargang Herdèrsem. 17 GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Aalst.Zitting des Gemeenteraads Loopende Nieuws. M JAN DE LAET. LEDE. GeachteHeer,23April1891- La Question Sociale Ons S' lllartenskerk. DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Aniwncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. EI LINE ABONNEMENTS-PRTJS. 5 Pr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaarr genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YM1 AALST, 25 APRIL 1891. O van Zaterdag 18 April, ten 6 ure. (AfwezigMrcu Bethune, Burny, De Cock, Liénart, Lim- pens, Moyersoen, Van Mol.) I.Donkerstraatje in de Molenstraat: De Geburen vragen d'afsluiting en M. Schepene Borreman zegt de voorwaarden der overeenkomst: aan de twee uitkanten eennette grilje, langs onder toegesloten, een sleutel aan d'Eigenaars, een sleutel in de Wacht en een sleutel bij den Kommandant der Pompiers, 't Zal een goede verbetering zijn. M. Van Gyseghem,. En de kosten M. Borreman. Op d'Eigenaars, Mr; de Stad geeft er gee- nen centiem aan uit... Eenparig aangenomen. II. Kerkfabriek Si Marlinus. Budjet of Rek. sluit met ee nen boni van 3joo fr.; al de stukken inregel. Eenparig aan genomen. III. - OMZETTING DER LEENING. M. Schepene Glteeraerdls. MreQ, de sektie heeft de stukken rijpelijk onderzocht en is éenparig U voor te srellen de om zetting derLeening te doen onder de gunstigste voorwaarden, mits nadere goedkeuring van den Raad. M. D'Van der Hagen zal d'Omzetting stemmen, alsmede't nieuw Hospitaal en het Stapelhuis, doch hij denkt dat ver- scheidé uitgaven zullen overschreden worden en verscheide ontvangsten te hoog geschat zijn. Wint de Stad in uitgebreid heid, er zullen ook grootere kosten vallen van scholen. M. Verbrugghen. W'hebben tweeklassen bijgemaakt. Af. Van der Hagen. Mren, de Wet op den Arbeid der Kin deren zal de schoollasten merkelijk verhoogen. Ge moet u gereed houden. Het Armwezen vraagt ook gedurig meer geld. Spreker roept d'aandacht der twee Heer en Volksvertegen woordigers op 't Gemeenzaam fonds, waar wij meer in storten dan gewoonte en min trekken. Hij heeft gehoord dat de Kar melieten te klein zijn voor een Hophalle en vreest dat een vaststaande Kiosk onze Groote Markt zou bestremmelen. M. Burg. Van Wambeke. Dat is ook mijn gedacht. Men maakt hedendaags schoon ijzeren kiosken van 25,ooo fr. die kunnen afgebroken worden. (M. Baron Bethune treedt in zitting.) Af. Gheeraerdts zegt dat hij de werken heeft voorgesteld, de middelen aangeduid en niets beter vraagt dan een ernstig on derzoek... Hier en daar kan er aan de uitgaven en inkomsten iets veranderen, maar dit verandert de algemeene toestand niet. Om breed te rekenen, zegt M. Gheeraerdts, heb ik ver scheide inkomsten onverlet gelaten, o. a. de Stoomtuigen, men plaatst er gedurig meer bij, zoo spreekt men van een nieuw Stoomtuig met 2 a 3oo peerdeDkracht. Wierden de lasten voor zieken en armen te zwaar, men zou natuurlijk voor dit artikel nieuwe belastingen moeten vragen. Af. Van Wambeke. In dit geval Mren, zou ik niet aarzelen de belasting op de Stoomtuigen te verhoogen; geen oogenblik zou ik aarzelen. M. Meert vraagt eenige uitleggingen aan D' Van der Hagen en zegt dat vermits de intrest van 3 1/2 op 3 zal komen, er toch altijd in 't Verslag een misrekening is van 5ooo fr. Gast huis en Stapelhuis zal Spreker stemmen, doch vraagt een na der onderzoek voor d'ander werken, die hij waarschijnlijk een der eerste zal stemmen. Af. Van der Hagen vraagt of men geen afdak zou maken aan den muur der Broeders, en voorloopig d'Hop stapelen in de Stadsgebouwen aan de Gaz? Af. Van Wambeke. Ja Mren, we zouden moeten iets doen voor de Markt in de smalle straatjes aan de Botermarkt; we- to1"ks komen er nieuwe kramen bij en voor de menschen die or moefen-gelijk wij,'t is oprcjhvla j..De kramen zijn )een geprest. Af. Verbru£ghen. Hoe meer Volk op een Markt, hoe be ter. Af. De Gheest. Eén dingen is spijtig, dat die straten daar 3 a 4 meters te smal zijn. Af. D'Herdt bemerkt dat, heel waarschijnlijk de gebouwen der Karmelieten te klein zijn voor een Hophalle, doch ver mits die zaak nog niet vast beslist is, zal hij later zijn bemer kin gen voordragen. Af. Van Wambeke bepaalt de stemming D'omzetting der Leening, Gasthuis. Ongeneesbaarhuis en Stapelhuis, definitief aanveerd en al d'ander werken volgens nader advies van den Raad. Af. De Gheest. Maar, Mr den Burgemeester, wat zijn de voorwaarden der Leening? wij kunnen toch niet stemmen zonder het te weten. M. de Burgemeester. Mr, 't Verslag heeft 14 dagen in de Sektiën gelegen. M. De Gheest. Wat is de uitslag dat is eigentlijk wat ik moet weten. M. de BvrgemeesterGeen nieuwe lasten, voor de nieuwe Leening 4000 fr. meer van intrest, die Mr Gheeraerdts vindt in de vermeedering van ontvangsten. Bij de naamafroeping antwoorden allen JA, met een har telijk genoegen. M. de Burgemeester. Nu dat alles beslist is, laat ons de zaken bespoedigen. M. Gheeraerdts stelt voor een bijzonder Komiteit te noemen voor de Plaats, de Plans, de Subsidiën van Staat en Provin cie, enz. ('t Wordt aangenomen.) M. Dr Van der Hagen roept d'aandacht in, op de Verzeke ringen tegen Brand, door de Stad over te nemen. M. Van Wambeke. Mren dat is onmogelijk. (1) O, er wordt daar al lang van gesproken; M. Lippens van Gent heeft er 2 jaar meè bezig geweest en moest het laten steken. Die Maatschappijen zijn te fel; ze maken kontrakten die niet kun nen verbroken worden. M. Van Gyseghem. Mij dunkt toch, als ik van Assura icie wil veranderen, dat staat in mijn beliefte; en elk is in dat ge val. M. Van Wambeke. Jamaar, Mren, ze zetten in die kon trakten moeielijke complikatiën. Ik heb dikwijls zulke zaken gepleten en altijd verloren. M. Gheeraerdts. Een stad op haar eigen zou moeielijk een Assurancie inricht en, er zou akkoord moeten zijn met ander Vlaamsche steden van onzen rang. M. Van Wambeke. M*'®", terwijl wij van openbare ver ken spreken, Oordegem vraagt altijd ol er geen middel zou zijn ons te verbinden met eenen tram. M. Verbrugghe heeft er ook aan Minister De Bruyn van ge sproken; ze doen progres in die zaken en wij moeten hier niet wanhopen. M. V. W. 't Ergste van al, dat Erpe er voor niets wil tusschen komen en Erondegemook niet; en wie zal aan eenen Raad voorstellen, van voor die Gemeenten te betalen M. De Gheest vraagt de kalsijding der Kerkhof baan. M. Van Wambeke. Daar wordt al lang over geklaagd. M. De Gheest. Mij dunkt, Mr, dat dit werk nog voor al d'ander zou moeten gaan; elk is in 't geval dien weg te moeten afleggen en bij slecht weêr, 't is er éen moeras. M. De Gheest vraagt de dringendheid van dit werk. M. Van Wambeke. Men zou eenen devis kunnen opma ken, M. Borreman; 't zou toch wel iets zijn van 25.000 ir.; misschien ware 't beter een weg in hout dat is zeer sterk. M. Van Gyseghem. Een goede steenweg in kalsei, daar vaart men best meê. M. Meert. Mrer-, vermits men dit werk al zoo lang vraagt, en daar het inderdaad van openbaar belang is, waarom de som niet verdeelen op verscheide jaren, elk jaar 5 of 6000 fr. ia den Budjet zetten, om het na eenigen tijd te kunnen ver richten? (Aangenomen.) In een vorige Zitting, had M. Ch. Liénart met rede ge klaagd over 't vervoeren der lijken, dat er somtijds 2 lijken ter- gelijkertijd vervoerd worden naar 't kerkhof, dat de Familiën moeten wachten; dat er hevig geklaagd wordt. M. D'Herdt bemerkt hierop dat dit geval voorzien is door 't Reglement van i856. genomen door Stad en Kerkraad; hij bekent dat de toestand niet stichtend is, doch de Kerk moet toch handelen volgens de bestaande Reglementen. M. Van Wambeke. Wat is er nog op 't dagorde M. Van Gyseghem vraagt of dit Reglement over 't ver voeren der lijken moet blijven gelijk het is? En vermits er klachten zijn, of men de zaken niet zou veranderen? Op vraag van M. Van Gyseghem zal een brief geschreven worden naar St-Martinus-Kerk en na 'ne pourparlé over de menigvuldige sterfgevallen ïsluit d'openbare zitting, is 't finita el sessione, en 't Publiek verlaat schoonelces de zaal. (1) ONMOGELIJK! Welk rampspoedig woord!.. ;t Was ook onmo gelijk d'Orgelbals te temmen en-het ontuchtig gezang op straat tbelet ten... Over 10 jaren was 't Nieuw Gaslhuis ook onmogelijk!... D< veran dering der Burgerwacht wierd wel lOkeeren onmogelijk gem uid!... De Gaz aan de Stad behouden, om jaarlijks 20,000 fr. te wim was ook onmogelijk Groole lanteern, klein licht; te Mechelen zond 't li beraal 45 mannen naar 't kiesexaam; ze trokken op, met glans en glorie, zeker van de viktorie; bij den eersten slag 27 van de 45 plons den in 't water, kopke vooruit en verdronken. Te Def- tinge een boerendorp, 7 kandidaten, 7 diplomas. Te Deftinge, onder de 7 nieuwe Kiezers, 3 gebroeders... Eere en Proficiat aan den heer Richard Van Ongeval, die 14 dagen lang des avonds onderwijs heett gegeven. Ons Land begint veel mekanieken te maken voor Amerika. Te Gent mogen de Socialisten op 1 en 3 Mei uitgaan, langs bepaalde straten, stoetsgewijze doch zon der geroep of gezang. De schrikkelijksfe blasfemiën staan dagelijks in Vooruit; doch voor den Vrijdag, als Vooruit op de Markten geleurd wordt, is de toon veel ge- matiger. Dan schijnt men den Godsdienst teeeren, gelijk Robespeer in 't begin zijner Regeering. Deze week is de bliksem gevallen in de Provincie Luik, nabij Aubel, op 3 kerktorens; de schade beloopt tot 5500 fr. T'Am- sterdam zijn alle Manifestation op 1 Mei verboden. Sixtus verdient pluim en handschoen Kouden Kerstmis, warme Paschen, sturen Winter, zachte LenteDoch wie heeft de waarheid in zijn hand, als Hij die de sterren heeft geplant? Te Brussel willen z'hebben dat er, dees jaar nog, algemeene kiezingen zullen zijn. Te Lede riep zondag een afzetsel van 't gewezen Vloekershuis: Bravo voor de Socialisten!... Soort zoekt soort, zei de duivel en bij liep met den schouwvager weg. Als er een Verergernis ontstaat, brave en zedige menschen zijn bedroefd en zwijgen, maar zeer dikwijls, die tot over hun hoofd in de vuiligheid zitten, zullen meest lawijt maken en hunne vreugd toonen. Het is in 't Beknopt Verslag van Zondag dat vermeld staat hoeM. Van den Peereboom Hofstade genoemd heeft met zijnen ministeriéelen mond, Hofstade en gezegd dat voormelde achtbare 'Gemeente in 1892 een deftige koopwarensiatie zal krijgen.... 't Mag zijn.... Er wordt t'Hofstadeen in't omliggende veel Han del gedreven en een deel van Aalst zal niet miskontent zijn over die Statie. Hoe Frère, Bara, Janson, Graux en CBni0 de zaken keeren of wenden, ze vinden altijd dat een uitbreiding van Kiesrecht het getal Kiezers op den Buiten merkelijk zal doen vermeerderen.... Het algemeen kiesrecht zou te Brussel 't getal kiezers 6 maal vermeer deren en op den Buiten 21 maal;,.. Nu zijn er te Brussel 23,000 groote Kiezers, waarvan 20,000 in de stad en voorsteden en 3000 op den Buiten; door den kiescyns op 10 fr. komen er te Brussel 27,000 kiezers en op den Buiten 12,000.... Aardige zaken, zegtBara, maar die ons rekening niet en maken. Vooruit, 0 dat is beleefd en vrijzinnig, Vooruit bespreekt 't geval dat een Christene Moeder hare dochter weigert aan eenen Vrijdenker en hij noemt die achtbare moeders Vuile paapsche wijven, fa natieke helleveegen, gespuis.... Weêral is een dergazet- verkoopers van Vooruit civiel gestorven en wordt civiel begraven.... Dat is moed hebben, schrijft Vooruit... Laat ze maar komen, roept Satan; hoe meer er in d'helle zijn, hoe min er 't eeuwig geluk genieten.... Nijdt voedt ook. T'Aalst rond de groote Kerk staan 5 Huizen leeg; in 't Statiekwartier is 't wreed d'hui zen die er leegstaan; mogen WIJ iets zeggen? al wie t'Aalst geld wint, zou er zooveel mogelijk moeten wonen en aldus den penning aan de Stad jonnen.... In de Muziekschool, allerbest onder dit opzicht... In de Teekenschool, bijna al d'heeren Pro fessors komen: 't is roef, roef, de frak uit! les gegeven, eens rondgegaan en met den eersten trein de stad uit.... Die't beter weet, mag spreken en ons schrijven: Vrijheid en Eerlijkheid! De Vogels keeren met goeden moed terug; die in Griekenland en Afrika wonen, zijn in hun gewoon getal; van de Boschvogels ontbreken er velen. Leeuw, al dreigen zij zijn Vrijheid met woede en ge schreeuw Geen Taal hebben is geen Vaderland hebben; dat voelt dc Vlaamsche Jeugd in alle steden en in alle Collegiën; wij zien het t'Aalst o a. in d'oogen van velen, dat ze voor den Vlaamschen Leeuw zijn en tegen de ver bastering. In Vlaanderen Vlaamsch Vrijheid en def tigheid in Vlaanderen! Geen verdrukking! Geen onrecht! Dat is de ziel en 't leven geweest van M. Jan De Laet... Al wierd de kloeke Man oud, al bukte zijn hoofd ten gronde, als om de plaats van zijn graf te zoeken, toch bleef hij de manhaftige kloeke Held... M. Jan De Laet is overleden woensdag morgend, 't kwaart voor 9 ure. .ótr .'Vanvoerders van 't Vlaamsch Leger... De Viiend cn tijdgenoot 3én Co.ibciti.ce... Van tj&ir iCV. Die voor Vlaamsche "Taal en Landaard schrijft, dicht en spreekt sedert 't jaar 1840... Die eerst Geneesheer was te Ranst en t'Antwerpen, die in 1844 te Brussel het eerste Vlaamsch dagblad stichtte, den titel verwierf van Hoog leeraar te Gent; die verscheide dagbladen stichtte, Vlaam sche en Fransche, doch altijd in den hevigsten Vader- landschen geest; die aan 't hoofd was der Meeting voor Antwerpen en van Vlaanderen, voor Vrijheid en voor Welvaart; die naar de Kamers wierd gezonden en er manhaftig zijn plicht kweet. Mr Jan De Laet was 'ne Man van wil en van krachtdadigheid, van rechtzinnigheid en van wijsheid; die nooit alom ging, maar zegde wat zijn dapper hert hem ingaf... T Aalst gaf hij de eerste Voor dracht in den Kring De Vriendschap; 't is lang geleên, maar wc zien den Vlaming daar nog staan, forsig van zieken van lichaam, sprekende voor de Vlaamsche Taal en voor de Vlaamsche Rechten; de zaal was opgepropt; men stond van achter op banken en tafels, op biljard en schuiftafel; de geestdrift van den .Spreker ging in de ziel der Aanhoorders, meermaals was 't een gedonder van toejuichingen en als M. Jan De Laet.het spreekgestoelte verliet en de gelukwenschingen ontving van 't Volk uit d'eerste rangen, dan wierd de Vlaamsche Leeuw gezon gen... Zij zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamsche 't Is waarlijk om te lachen, hoe het Gentsch rood prul- lenbladje alles kan verdraaien, en, hoe erg het was of niet maar nooit kan bekennen dat de Socialisten ergens eene klopping krijgen. Liegen en bedriegen, dat is hunne leus.. G'hebt daar nu te Lede de Socialisten komen meeting houden met d'ouDE commiezen van d'uiTGE- DR00GDE fontein, te samen een kheksken van 20 man en eenige nieuwsgierigen. De een of andere gezel ver koopt wat flauwen zeever en dan vraagt de achtbare heer D. W. het woord, om aan die Volksverleiders hun schan- dig masker af terukken. Hij is hierin op meesterlijke wijze gelukt;, daverende toejuichingen onderbreken den redenaar dikwijls, bijzonderlijk toen hij zeide Lede naars, past op! Wat komen die heeren hier doen? zij zou den willen eenen Werkersbond stichten aan 0,10 c. in de week, en 200 leden, dat maakt eene jaarlijksche som van duizend franken... Dat zijn duizend franken die gij, arme werklieden, zoudt geven, die zouden van Lede gaan en en naar Gent keeren... Ik zal nooit schooner tooneel bijwonen; de heerkens draaiden en keerden, juist of er mieren in hun broek hadden gezeten; zij waren in't ge heel op hun gemak niet Eindelijk, die verdraagzame» sprekers, die zeggen dat het woord op hunne Meetingen vrij is, schoten in eene fransche furie, begonnen te vloe ken en te tieren en te roepen, dat de redevoering van den heer D. W. door den Pastcor geschreven was, enz., bij- zooverre dat het aan de deftige burgers walgde nog lan ger te blijven... Zij verlieten dan de zaal waar het woord NIET vrij is, om vechtpartijen te vermijden.... En wat zegt Vooruit na zulke aftakeling? Menschen, nu spreekt hij van werkingen in 't duister, dwang en andere per soonlijkheden, die maar al te wel zijn spijt en zijne on macht op onze Katholieke Gemeente doen uitschijnen.,.. Spijtig dat het onmogelijk is de geheele redevoering van den heer D. W. te zeilden en in uw blad over te nemen. In 't kort: De Socialisten zijn te Lede ferm geklopt, zij hebben harde pillen te slikken gehad en het zal lang aan de ribben hangen... Men spreekt hier van niets an ders en 't is de moeite weerd, dan van den Gentschen prediker, die de slechte gazetten komt aanprijzen en met zooveel klank van 't brugsken in 't waterken gestooten is. Heil den heer D. W.,die zich ten pande stelde en den moed heeft «.lie mannen in hunne eigene kroegen te gaan weerleggen. Ging het overal zoo, er waren weldra geen godslasterende Socialisten meer en de werkman zou we ten dat de ware Volksvrienden bij de echte Katholieken ^ijn- - Medegedeeld.) Nu gaan de Prijzen gegeven worden; zondag 26, ten 4 ure 't Groot Concert, ten 4 ur in de Feestzaal van 't Kloos ter. Ze zeggen dat de Slag van Hertssge zulk beeld- machtig Muziek i.s. HET'STOMME WEEZEKIND is een der hartroerendste Drama's die nog ooit vertoond wierden; er. wie hartelijk wil lachen en langen tijd boer tige tafercelen in 't geheugen houden, ga Ixooren naar De Burgemeester die van gemak houdt en 'nen Artist in nesten... Plaatsen van 2,00 van 1,00 en van 50 c. o ET L'APOSTOLAT DE L'OUVRIER. Comment tous nous pouvons travailler a l'Apostolat de l'Ouvrier, par un Ami de l'Ouvrier. Te koop in onze Bureelen, prijs 0,75 centiemen. o Vlamingen. Als5e moet hebben van den ij zere.n-Wcg, vraagt de Vlaamsche. De Walen steken het ons door, dat er zoo weinig Vlaamsche gevraagd wordeD. Nevens die schoon Schilderij van Crayeris het Altaar van 't H. Kruis, in witten en blauwen marmer, in strengen statigen stijl, nog al merkweerdig, doch zonder bijzondere kunstweerde. Het beeld van den gekruisten Christus mag een meesterstuk genoemd worden. Het wierd in den Outaar geplaatst rond het midden van d'ander Eeuwe. Het wezen van 't Goddelijk af beeldsellijdt en spreekt op een verhevene wijze. Men kent den Beeldhouwer niet; maar hij heeft een stuk geleverd dat d'herten raakt en de gemoederen verheft. Op den hoek der beuk rond de koor is de Preêkstoel, gebeiteld in 1806 door Willem Van Buscom, de Direkteur en Stichter der Teekensehool van Aalst. Hij wierd betaald 3ooo gulden. De Preêk stoel wordt ondersteund door een Maagd een kruis houdende en 't Geloof verbeel dende. Van boven is de Hcmelsche Va der omringd van Engelen; verders dra- perijen en zinnebeelden, korrekt gebei teld, maar strokende met den stijl der kerk. Ware de Kerk voltrokken geweest, de Preêkstoel zou een ander plaats gehad hebben; Deken De Blieck, zaliger, zegde meermaals dat men langs alle kanten met den Preêkstoel geloopen was en nergens een betere plaats had gevonden. En in derdaad, van aandezen pilaar beheerscht men de gansche kerk; men staat voor de 3 hooge middenbeuken en als de Predi kant zich houdt in 't midden van den Preêkstoel, zijn stem heeft macht en kracht om gehoord te worden tot in de kapel der jVIIWeeën. Eén zaak is spijtig en diep te betreuren... Dat men in die schoone hooge gropte koor geen woord kan verstaan, alhoewel men er maar ee nige stappen van den Preêkstoel verwij derd is... Door de schuld van die hooge zittingen of gestoelten, die veel t'hoog zijn, die strijden tegen de gothieke orde, die al 't zicht der kerk benemen en die 't Woord Gods aan duizende en duizende Geloovigen hebben ontnomen... Waar zijn toch de gedachten geweest -o HIS TORISCII - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.'1 V. DE EERSTE STAP. In den nacht van 27 tot 28 October 1887. Nog een paar dagen en 't is Allerheiligen, Allerzielen; deker- ben gaan opgepropt zijn van Volk, voor die zielroerende Plechtig heden. Het stormt in de lucht en de wind ruischt barsch en wild in de kruinen der bladerlooze boomen; van tijd tot tijd hoort men een half drooge tak breken. Eén ure is 't geslagen op den ouden kerktoren van Tourneppe, een der eerste Walen-Parochiën, 4600 zielen, in't kanton van Halle. Tourneppe, oude kerk, veel versiersels, afgelegen van alle Sta tie, wie zou daar komen stelen, had de Waterduitsch Kreitser in zijn eigen gezegd; en hij was die plaats in oogenschouw komen nemen; hij was daar verschenen als reiziger in koloniale goede ren, hij had gesproken met den Koster, met den klokluider; dan was hij de ligging dier kerk in oogenschouw gaan nemen; hij had er alles gevonden volgens wensch: een groot betrouwen op d'eerlijkheid van 't Volk! geen vrees voor dieven of inbrekers! Tourneppe, had hij gezegd, Tourneppe had hij geschreven naar den goudsmid Malfeo; Tourneppe, ten 2 ure 's nachts, had hij ge zegd, in den nacht van 27 tot 28 October aan de kerk van Tour neppe, noord-oost.... Tourneppe stond geprent in vijf hoofden; Tourneppe wierd met 'ne grijns van nijdige en valsche voldoening herhaald in de diepe en donkere spelonken van d'helle.... Twee mannen staan daarop d'aangeduidde plaats: de Reus, den herkuul, met zijn grijs ijzersterk hoofd, zijn fel gespierd lichaam, zijn armen en beenen als kolommen; de Reus en"de Slang, de man met zijn klingsche leden, die 't publiek verrast en verbaast door zijn wringen en springen, waardoor hem den naam van gomlas- tieke man is gegeven.... Daar staan"zij, de twee belhamels der toekomende kerkdieverij. Sterzenbach, zegt de Reus, welk hondenweêr! En zoo donker als een helle, geen steek voor uw oogen zien! Hoort de wind eens huilen! Ik denk wel, Schroder, dat men ons hier niet lang zal laten schilderen. Een ure is 't daar geslagen!... Ten twee ure moeten wij in de kerk zijn.... Hoort, 't gebas der honden op de Pachthoeven!.. Teeken dat er iemand is op de baan Een derde schaduwe stapt het kerkhof op en komt de twee an dere vervoegen... Sterzenbach, Schroder. Mr Kreitser. Goed, freugd, op uwen post; alles gemakkelijk gaan; langs de fenster pinnen, geen prandkas en de smid op een oogpink al de deuren open krijgen. Ge blijft hier niet? Neen, ik moet morgen froeg t'Hal zijn, om falsche geruch ten te verspreiden. Ziehier voor elk twintig franken op foorhand. En de Smid? Zal aanstonds komen; ik heb hem gezien t'Hal.. Hoort nu ferder, een groot geheim, waarvan Malfeo of de smid niets mogen weten, iets tot ons bijzonder beneficie. Indien de maan van tusschen de zwarte wolken ware gescho ven, op dit. oogenblik had men drij ^hoofden gezien, dicht bijeen gebracht; een mond die geheimzinnige woorden uitsprak en 6 oogen die fonkelden van geldzucht.... In den geestenwereld was een vierde hoofd daar aanwezig: Satan, grinnikkende van nijd en .helsche wraaklust en zijn vuist naar de sakristij uitstekende. Kreitser is vertrokken.... Die smid, die smid, zegt Sterzenbach, zonder hem kunnen wij niets; hij brengt immers licht meê, hamers, breekijzers.... Ge vreest toch niet dat hij zal wegblijven! Ik vrees niets en ik vrees alles. Hij heett zijn woord verpand gelijk wij. Ilij aarzelde niet... Maar zijn dochter! zijn dochter! Ge kent haar reeds, Sterzenbach? Neen, maar een kwezel; ik wil en zal haar kennen; ze mag geen kwezel blijven.... De nachtde nachtde zomersche nacht, wat is hij lief en aan genaam, als in de stilte der Natuur overliet rustende en zwijgende veld, de Nachiigaal zijne heldere en zoetluidende stem verheft!... De nacht! de nacht! hoe plechtig, als in't gure jaargetijde de maan blikkert op den blanken sneeuw, waarboven het blauw uit spansel en de pinkende sterren!... Maar hoe vreeselijk de nacht, bij storm en onweer, bij wind en regenbui, in gewoel en duister nis, als men niets hoort dan 't gehuil van den wind, 't gekraak der takken, 't gevlucht der roofdieren en 't gebas der wakershon den 't Gaat twee uren worden!... Die smid! die verduivelsche smid! brult de Reus, kan hij niet vroeger komen! Is hij hier niet ten 2 ure, wat gaan wij doen, Sterzenbach? wat gedaan Alleen beginnen!... Ik hoor iemand;.... hij is daar... Smid, zoo lang weggebleven! Is 't al 2 ure? Neen, maar we staan hier al zoo lang.... G'hebt licht en alam, sleutels en breekijzers.... Voor alle antwoord laat de smid een zwaar pak op den grond vallen en ontstak een dievenlanteern.... De Slang ging eenige stappen van daar op wacht staan en leunde tegen een zwaar houten kruis van 't kerkhof.Van daar hoorde hij het scherp gesnor der vijl en zaag in een ijzeren baar.. De smid werkteieverig door; geen 2 uren" was 't geslagen, als de Reus een zware arduinsteen van de venster nam en de dieven lanteern in d'hoogte bracht. Sterzenbach Is 't gedaan Ja, kom; gij, Smid, er is wel geen gevaar te vreezen, maar tegen alle voorvallen, ga staan, waar Sterzenbach stond; let wel op; bij 't minste gerucht, kom ons verwittigen.. Zult ge dat doen Ja. Is 't wel verstaan Ja. Sterzenbach, zoo gaat de Reus voort; d'opening is groot genoeg voor u en zelfs voor mij; is 't noodig, ik kom u helpen; anders blijf ik hier buiten; zij wij zoo t'akkoord Ja. Hier is een scherp breekijzer; gaat het niet gemakkelijk, slaat drij maal met 't ijzer en ik kom; anders wacht ik hier, om de stukken aan te nemen en dezelve in den voorschoot van den Smid te verbergen. Is 't wel verstaan Ja... Dit zeggende was de Slang 'met 'ne wip op de kerkvenster en nam de dievenlantaarn bij hem. Zich keerende naar den Reus: Schroder, zegt hij. Welnu? Moest er onraad komen Onraad, vreest gij iets Wie weet hetin een kerk is men nooit zeker; Pastoor en Koster kan komen voor een Berechting.. In dit geval, wat doen wij Wat wij doen Die dood is, kan niet meer verraden Ja, die dood is, kan niet meer verraden.. Dit gezegd hebbende, liet de Slang zich in de kerk afglijden, tewijl de Reus zijn een oor houdt aan de venster, zijn ander oor naar het dorp.... Nu ziet men in de kerk een licht over en weer gaan; men hoort een getrappel en een gekretsel;... een gcdommelscn en een vallen van kandelaars... Wie zal ons zeggen wat in die helsche duister nis gebeurt, op die plaatswaarde Geloovigen van jongs af leeren stil te zwijgen en eerbiedig te zijn! 0 Lamp, die daar brandt voor het hoog Altaar; Lamp die dag en nacht flikkert en blikkert tot eere van den goeden God in zijn verheven Geheimenis, dat ge kondet sterven, uw licht ware uit- gedooft van schrik en van verontweerdiging. De goddelooze Geldzucht is daar de goddelooze Geldzucht Zonder ontzach of eerbied niets kennende dan ruwheid en baat zucht!.. 0 godgewijdde Lamp, moest gij komen getuigen, welke

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1