De groote Bende 20 Zondag 17 Mei 1891 32ste Jaargang IMIiiiMRIHRh GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Loopende Nieuws. ANTWERPEN LEEST op de vierde blad zijde :De Rechterlijke benoeming en Notarieële annoncen. Ons S' Martenskerk. DER KERKDIEVEN. y-y JSSSSU* fjgft Ui't i Cl BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YANA AALST, 16 MEI 1891. o D'omzetting der Leening (tot 1 mil- lioen 500,000 fr. (of 55o,ooo fr. meer voor groote open bare werken,) die Leening is gestemd aan 3,54 p. h. aflosbaar op 90 jaar. Nu, gezocht naar de Plaats, best geschikt voor 't Nieuw Gasthuis, dan de Plans opgemaakt, gezorgd voor de subsidiën en aan 'twerkl... Een schoone heerlijke gelukkige jdag zal 't zijn voor Aalst, als 't Nieuw Gasthuis wordtin- gehuldigd Dat elk zijn beste doe, om zoo* haast mogelijk dien gewenschten dag te f] hebben. Veel Huizen staan leeg in Aalst; '3=-'^ is 't niet omdat al de werkmanshuizekes ,.r, BUITEN de Stad gebouwd worden? Er is te weinig Burgerij voor de kuip van 't Stad en voor 't Statiekwartier.... 't Is leelijk om zien al die Plakkaten; Huis te huren!.. Wel suiker- stroo! maandag achternoen, met d eerste hitte waren jonge bengels al aan 't zwemmen langsheen de Ghee* raerdtslaan.. D'Aalstenaars zijn vieze liên en wordt dit zwemmen daar niet belet, ze gaan die baan den nieuwen Congo noemen 't Reglement der Stad zegt: Het is ver boden re baden binnen 't beluik der Stad en op al ander plaatsen moet de zedigheid in acht genomen worden. Als men geen strenge maatregels neemt tegen dat zwemmen in 't oud Denderken, is die schoone wandeling daar naar den Sis. De Pompen in de Stad, nuttig voor 't Volk! mankeert 't water in d'huizen, ge moet niemand schoon spreken, de stadspomp is daar; maar die POMPEN aan d'huizen geplekt, gelijk inden Kokerenhoek aan de been houwerij van M. Clinckaert, dat er gedurig een moeras is, dat de kinders er altijd aan of omtrent zijn, dat 't huis schudt en davert, dat is waarlijk onverdragelijk. De Ge buurte der Molenstraat verwacht sedert lang een ijzeren pompken aan den bijgang. Een schoon telloor waar geen eten op komt, daar is 'ne mensch vet meê... Schoon lanteernstaken zonder lanteerns in en zonder licht, gelijk aan de Zwemkom en g'heel dien kant der kaaien, dikke lanteernstaken zonder licht voor 's avonds en 's nachts, daarmee en mei een blind plakket wordt men nergens geriefd. Heeren van 't Stadhuis, uw aandacht a. u. b Op 't Ongeneesbaarhuis prijkt in gulden letters de naam van Mr De Ryck-zaliger, die een legaat heeft gedaan aan dit Gesticht... Wierd de Minderheid vertegenwoordigd in de Godahuizen, had men er altijd mannen van de twee Partijen, men zou veel meer Legaten en Begiftigingen hebben... Hadden wij er iets in te zeggen, in 't Komiteit van 't nieuw Hospitaal zouden wij 2 a 3 liberalen nemen. Elk zou aldus meêhelpen tot hulp der Zieken en onder steuning der Noodlijdenden... Waar men niet wordt ge teld, is men dikwijls vijandig... De menschlievendheid moet ons edelmoedige gedachten inboezemen... G'hebt in Aalst deftige liberalen genoeg, die geerne zouden meê helpen aan werken van Broederliefde. f Zondag ten half 12, Concert op de Groote Markt, door de Koninklijke Harmonie Pro gramma Henrinrering uit Parijs militaire marsch door Van den Bogaerdc. üc .Vi uu toch tooveren met dat mu ziek-, nauwelijks terug uit Parijs en reeds een -stuk gecompo neerd Tanhauser, Opening, Suppé Coullissen Scherze, Poli- ,loor F. Rolth; de Bijeenkomst voor de Jacht, Rcs- ..-1, T_i.Il -"^"-srh door \v'eb' A AI.fÜT vragen «ÏUVwiA. x"-rm-a-'k-7V.Als de werkende man met zijn daghuur niet kan leven, volgens aloude werkmans-nanicr. als hij, buiten ziekte en werkgebrek, moet armoede lijden en ge holpen worden, hos is de Samenleving dan ZIEK, ZIEK, ZEER ZIEK. V. Is de toestand dusdanig t'Aalst A. Ja, ja, ja.. V. Wat volgt er op A. Al dat slecht is en verderfelijk voor g'heel de Stad. V. Wat komt er alles verpesten? Wat is d'Armoede. 't Verdriet en fde Schande der Huishoudens, zelfs met de grootste daghuren A. 't Zedeberf, d'Ontucht. Het is dus een groot en algemeen belang voor geheel Aalst van mede te helpen voor het stoffelijk en zedelijk punt, hier aangehaald. Wat zou Aalst een welvarende rijke Stad zijn, indien de massa der Werklieden genoeg won voor haar On derhoud, en indien 't [gewonnen geld niet verontucht wierd De liberale Drukpers van Aalst heeft fel geschreeuwd tegen die kaaien op d'Hertshage en 't zijn nogtans libera len, die er 't eerste groot gebouw op zetten inBoomschen steen, een oprecht Stadhuis. De Brug aan Moutmolen gaat goed vooruit. De wachtzalen der Statie van Bug- genhout zijn beter ingericht en grooter dan t'Aalst. Al de Statiën op de linie Brussel-Oostende-Luik-Keulen zijn vergroot, behalve t'Aalst... Nooit kon de Statie der Rei zigers vergroot worden, hadde men de Koopwaren-statie niet verplaatst naar de Pontstraatpoort Er was geen an der middel of uitkomst. Ze zeggen dat Keizer Willem naar Amsterdam zal gaan in Juni Van Brussel heeft hij eenen afkeer sedert dien 7slen September... De Duitschers onthouden lang en dien 7 September was nu toch de schandigste der Dagen. Te Beausset, een fransch dorp is door de Volksoptelling bevonden dat er 200 mwemsr-s zijn, 100 van beide geslachten, of 44 jongens en 44 meis- kes, 49 gehuwde lieden, 7 weduwenaars en 7 weduwen., 't Is als geschilderd. Z'hebben opgezocht en bevonden dat in de Normale afdeelingen van Middelbaar Onder wijs voor Meisjes, tr 26 Walen zijn en 6 Vlamingen; dat de Walen er trekken 89,700 fr. en de Vlamingen 20,700. Zoo is 't gelegen in alle Ambten en dan durft Bara nog roepen dat de Vlamingen alles opslorpen! De Vreem delingen vragen of er t'Aalst op't Gebortehuis van Schil der Josef Meganck nog geen gedenkplaat is gesteld? De Kunst aanmoedigen is een groote zaak. Mei warm geeft een goed jaar, zeggen de Boeren in Holland... Als 't waar is, dan zijn er reeds goede voorteekens; maandag en dijnsdag was 't geweldig heet en maandag ten 7 ure 's avonds is over Namen een hevig onweêr losgeborsten: bliksem, gedonder en stortregen. Te Lustin is een vrouw in eenen stroom getiokken en verdronken. Toe maar: te Barcelona heeft een kind 4 ontplofbommen opgeraapt en zijn handekes gekwetst, met die bommen tegen eenen muur te wrijven.... Handekes, Zustertjes, Broertjes, Nichtekes, die schoone woorden bestaan in't fransch niet. In de Walen zitten er over d'Honderd vast en reeds zijn er veroordeelingen uitgesproken van 1 tot 6 maand gevang en boet. Op veel Fabrieken en Ijzer smelterijen krijgen de gasten hun boeksken, de gasten die herberg houden met socialistische samenspanning, waar de slechte roö gazetjes uitgedeeld worden, 't Is on gelooflijk wat vuilenbrol van gazetten die Walen lezen Ontucht, walgelijkheden, een verken zou er van wegloo- pen, libertijen (w'hebben van die gazetjes in ons Bureel gehad en g'hebt er in, 2 a 3 kolonnen van den vuilsten, beestigsten klap, waarmeê men in een soldaten kantien zou bui ten vliegen. En daarin leest de jonkheid daar, in plaats van in hunnen kerkboek; en daarmeê geraakt de samenleving zoo wreed van haren center.) Z'hadden aan de Grevisten wijsgemaakt dat er ging geld uit Enge land komen. Dag geld dat 't Protestantsche bijbels wa ren Dijnsdag aan de statiën van Buggenhout, Baas rode, Opwijck enz. daar was 't ander leven als in de Wa len ten 8 ure 's avonds, omzet van blijde, juichende en spelende kinderen Vader, Moeier, Zuster, Broeder, Matant was naar Scherpenheuvelmet 5oo man waren z'opgetrokkenze gingen terugkeeren met vaantjes, prentjes eu kceken't Was een algemeene vreugd en viktorie. De geruchten liepen Donderdag dat er 's a- vonds te voren troebels geweest waren te Brussel't wa ren meest studenten en vrijdenkers die spektakel had den gemaakt, de Marseillaise hadden gezongen en tc.;-u-> «^.PoiUxe opgebotterd.y^ i'j.'t de, Chriss^iê Mo t'Aalst ter gedachtenis van het Doopsel hunner kin-..ta kes, in dc doopvonte een geschilderde venster konden plaatsenwel heilige Dorothea, dat zou aangenaam zijn aan God en g'heel de wereld... En hoe gemakkelijk! elk een karitaatje en de glasraam is er; ziet eens de VII Weeën; hoe hertelijk schoon 1 Hoe men alles verzwaart: te Charleroi is een Mee ting geweest voor de metaalbewerkers: op 4000 man zijn er 300 opgekomen; 280 stemden de Werkstaking en al de groote gazetten van Europa schrijven dat de 400 metaalbewerkers in werkstaking gaan. Groote gazetten zijn dikwijls groote leugenaars. Men zal onder het Rampen-Nieuws vinden een aanslag tegen het leven van M. den Burgemeester van Oostakker; wegens het vervullen van zijn plicht. Als er rond Brussel of Gent een half dozijn Werklieden 's .maandags eens in een herberg gaan, of wat tc luid klappen op hun werk, aanstonds roepen de gazetten van SoCialismus: Groote Beweging! Werkstaking! 't Is wreed, zegt Jan Eed. Zondag, Eerste Sinxendag, (ja, omniet te vergeten, 'ne goeden en zaligen Hoogdag aan al ons geëerde Lezeres sen en Lezers en veel gelukkige navolgende, Zaligen Hoogdag, menschen.) Zondag, de Vergadering van Ka tholieke Gekozenen en ander voorname Mannen te Sot- tegem: eerst Redekaveling, daarna Banket, bij den rond- borstigen beleefden baas uit den Kring, (Banket, Gezond- I eidsdronken en aanmoedigingen); voor veel Personen zal die dag slecht schikken; uit Aalst gaat een groote Be- devaart-Jubilé naar Scherpenheuvel; 't zijn Familie-Bij eenkomsten, men verlaat niet geerne zijn Stad op Hoog dagen; in alle geval, er is tegenwoordig zooveel te doen, dat men dikwijls een half-ongeschikte dag moet nemen; en die naar Sottegem gaat, zal er willekom zijn... Over d'HERZIENING zal men er spreken, over d'Herziening der Grondwet en over den LANDBOUW.. Er is geen twijfel meer: De Grondwet zal herzien worden in gematigden deftigen Volkszin, door een rechtveerdige Kieswet, elk zijn recht gevende, aan de Stad gelijk aan den Buiten; het kan gebeuren dat wij dees jaar nog Kie zingen hebben voor de Kamers en te naaste jaar alge meene kiezingen voor Provincie en Gemeente; daar valt niet meer over te redekavelen; het bijzonderste is van ons gereed te maken voor die nieuwe manier van stemming, gelijk Mr Woeste het zoo dikwijls vraagt en herhaalt. Hard tegen hard; dat wij op Volksgebied eenparig strij den, gelijk onder de wet van 1879 en de uitslag zal voor ens Vrijheid en onze Welvaart een heerlijke Zegepraal wezen. DE LANDBOUW, men zal te Sottegem spreken over den Landbouw; groote steden als Brussel, Gent, Luik, waar veel Nijverheid is, waar het krioelt van goedbetaalde Staatsmannen, groote steden gaan hunnen gang voort, maar al de klein steden lijden geweldig door de onder drukking van den Landbouw; de Renteniers die slecht betaald worden, die hun landijen moeten afslaan; Rente niers die moeten sparen en ontbeeren; de Boeren die niet kunnen koopen; de winkels die lijden en kwijnen; heeft men dat ooit gezien in Aalst; vroeger rond de Markten, als er een huis leeg kwam, 't wierd gezocht en opgekocht voor winkel of magazijn; nu is 't al herberg;en hub en die over 20 jaar 19 duizend franken zouden gestaan hebben, worden nu na 3 zitdagen verkocht aan 11,000 fr. Droef is het om bekennen; maar de Waarheid moet ons tot krachtige maatregels aanzetten: de Eigendom is een derde verminderd op den Buiten en in de klein Ste den. En van jaar tot jaar gaat het slechter. Prijzensweerdig zijn de pogingen geweest, van Proef tuinen, Lessen, Voordrachten. Nood zoekt troost; doch de pogingen verre van den Landbouw te redden, heb ben zelfs geen zichtbare verbetering aangebracht. Man nen der Landbouw-wetenschap, Grondeigenaars die met al hun kennissen op hun eigen hun landijen hebben be werkt, moeten bekennen dat de uitslag een bittere tcleur- telling is geweest. De Boeven zoeken genoeg; ze luisteren geerne; als er nieuwe uitvindingen in hun bereik zijn en winst opleve ren, zij aarzelen niet; op veel plaatsen, ze trachten geld - ken uit de Boomgaards; zc veranderen een deel van >n e*n sie' - 'igrij: ze geven het bec*~ t._n hiln huis aan de Kiekens, als èr n-aar win.u en eeiu. van komt.... WIE durft zeggen dat onze Vlaamsche Landman te lui is of in moedeloosheid valt?... DE LANDBOUW Wat valt er te doen Heeren te Sottegem vergaderdg'hebt dit punt op uw dagorde ge steld, wijdt er toch g'heel uw Zitting aan; spreekt ervan in de gezondheidsdronken en aan tafel; wat valt er te doen? Inkomende Rechten heffen?... Op Vlas en Hop, daar valt niet aan te twijfelenOp de Granen?... Als Frankrijk, Duitschland, Spanje zulke rechten heffen en er wel meê varen, waarom zouden wij niet?... Doch t'Her- zele verzekerden Heeren uit de Kamers ons, dat wij h:er geen Meerderheid zullen vinden voor d'Inkomende Rech ten. Wat valt er te doen Sparen! 't geld sparen! Te Brussel weet men niet dat er armoede ïs en kwij ning in 't Land, omdat te Brussel de groote Nijverheid is en de samenkomst van honderde en honderde mannen die veel trekken uit de Staatskas. Maar g'heel Belgenland door, er wordt veel MIN ont vangen, veel min gewonnen en de lasten BLIJVEN DE ZELFDE. Eenige afzonderlijke zaken zijn afgeslagen; er is een Hulpgeld van 6 millioen per jaar; veel groote openbare werken zijn uitgevoerd; maar voor 't overige betalen wij nu nog volgens ons contributiebiljetten, GE LIJK ONDER MINISTER GRAUX. Op Leger en Officieel Onderwijs zou men 20 millioen 's jaars kunnen sparen; doch er is krachtdadigheid noodig. Deze week nog, men vroeg een nieuw krediet van vier millioen voor de Forten der Maas; en wij hebben niet gehoord dat iemand onzer Heeren zegde: Mren, ge vraagt altijd geld, geld; maar de Vlaanderen zijn utigegeven; er moet afslag van lasten komen; in den naam der Vlaande ren, ik vraag Gespaarzaamheid! Gespaarzaamheid! mer- kelijken afslag van lasten, 't Is wreed, de sommen die weggaan aan Leger en Openbaar Onderwijs, aan die Sa- tansche hooge- en middelbare Scholen, 't is wreed 't geld dat er weggaat naar die hooge beambten; jaarwedden van 6,7,8, 10, 12,000 franken.... En nooit hoort men van vermindering Die Generaals ei» Kolonels spelen met de millioenen, gelijk de kinderen met de marbollen; ze denken: 't En kan niet op; de Belgen zijn toch rijk ge noeg!... En ondertusschen, de arme Vlaming werkt en wroet in ellende voort en d'Ontvangers moeten 't mes op de keel zetten om 't geld te doen inkomen. Heeren Kiezers, mannen van 't Volk, zeggen wij de Waarheid, JA of NEEN en zou het u niet verheugen en vertroosten, indien er te Sottegem goede en krachtige maatregels wierden genomen? geen vleierijen; laat die zoetekoekskes voor de kinderen; geen vleierijen, maar ernstig onderzoek en nuttige maatregels. 't Is gedaan! Hoe spijtig! hoe [spijtig De tijd is daar, dat er Volksmannen moeten komen in de Kamers; de tijd is daar, dat elke stam daar in zijn taal zal spreken, gelijk in Zwitserland en in Oostenrijk;... Antwerpen had de gele genheid aan 't hoofd te zijn in die beweging; Mr De Beucker, dat moedig hert, die Christene Volksman, de groo:e Land bouwkundige, de Vriend van jong en oud. de Redenaar der Werkmanskringen, die in de Processiën en Bedevaarten met 't Volk de Roozenkians bidt, die in België en Holland zulken goeden en grooten naam heeft, Mr De Beucker was door den Nederduitschen Bond voorgesteld als opvolger van Mr De Laet in de Kamer, de liberalen schrikten van dien naam; de Walen gingen eens een waar toonbeeld van 'ne ronden, krachtigen Vlaming zien.. Maar de veriranschtte Partij is er tegen opgekomen, er zijn ook flauwe Vlamingen geweesi, die dezen grooten noodzakelijken stap niet dorsten wagen; er wierd tegen Mr De Beucker getwistekoold en die edelhartige Man. op zijnen naam geen twist of scheuring willende, is stil- lekens achteruitgetrokken... G'heel Vlaanderen heeft er innig spijt van. elk had er een hert op, dien verdienstrijken Man in de Kamers te zier.. Was Mr De Beucker onweerdig Zal éen mensch in België dat durven zeggen Was hij onbekwaam? Hij, onbekwaam, die door zijn talenten door zijn werk zoo hoog geKlommen is Hij die de Staatszaken en de Volksza- ken zoowel begrijpt; die in den Provincie Raad zoo verdienst- rijk heeft gezeteld Antwerpen, Antwerpen, wat is u toch .^"ekomen Zijt gij die oude Vlaamsche Stad niet meer :om verloochent gij iemand die v. zooveel eer aandoet? Wr.Vlaamsche harten^f Als Kutho liek, Antim'Ütarist en Vlaming was De Beuckc u-ven Ru t bens Volksmannen zullen er komen in de Kamers, Vlaamsch zal men er spreken, men mag doen wat men wil en wij hopen dat er een Dag van Eerherstelling zal komen, op welken Mr De Beucker 'Antwerpen of elders, met omzetbaren Triomf naar de Volkskamer zal gezonden worden.. Ge zoudt zeggen dat de katholieke gazetten van Antwerpen mistroost zijn en beschaamd, want ze zeggen bijna geen woord over die uitroeping en weigering.. De Kandidaat der Meeting voor de kiezing van 21 Mei is nu Mr Van den Broeck, ook een man van bekwaamheid, maar 't zal al gelijk een zeer treurige kiezing zijn.. De liberale» komen niet op, gelijk zij reeds verklaard hadden. De Schilderij van Otto Venius in den Ou- taar van 't Kindeken Jesirs. Vele jaren heeft die Schilderij gehangen boven 't zitten der H. Barbara; ïond de ja ren 5o werd zij er afgedaan om gehangen te worden aan de Sakiistij; zij was vast met een koorde die misschien wel 200 jaar oud was de koorde brak en daar lag de schilderij in 2 a 3 stukken. Men legde ze op zolderze was heel duister en verwoest door tijd en stof maar toen Schilder Leroy de pauneelen zag, riep hij uitEen meesterstuk hij herstelde ze zooveel mogelijk, de kleuren kwamen er weêr frisch en levendig uit, behalve 't blauw en 't groen en de Otto Venius kreeg zijn ee replaats in St-Martenskerk. Waarlijk een schoon tafereel. Het KiDdeke Jesus, kan er nu toch een schooner kind uitgedacht worden Die H. Maagd in opgetogen gebed, een wezen dat eerbied inboezemt, de H. Jozef in zijn een voudige verhevenheid, de herders verbaasd en vol ontzachjtusschen de herders verschei dene Engelen die schijnen te roepen Aan bidt den Verlosser; nabij de krib, Os en Ezel; gedurig ander herders die komen toegeloo- pen en in de verte de Kersnachtd'Herdeis die hunne kudden bewaken, een licht dat uit den Hemel komt, Engelen die de Gloria zingen. Otto Venius schilderde gelijk Memlinck en de Gebroeders Van Eyck, fijn als kant werk maar toch met kracht en gloed. Hij had een bijzonder vernuft om zijn Personen te groepeeren en sprekende en aanvallige ta- fcreelen te maken. De volgende Outaar; St. Anton ius Ere mijt, voor de Gilde der Beenhouwers, heeft geen belang, onbeduidende schilderij, die bekoring van den H. Eremijt. In die Kapel komt de Bidplaats van O. L. Vr. van Lourdes In 1875 geopend. In g'heel ons Land treft men geen Grot aan, zoo natuurlijk afgebeeld »aar de Massabiclla- Grot aan de Pyreneön. Nevens die Bidplaats is eene kleinere, een soort van Calvarie berg met d'Afdoening van 't Kruis, zeer verdienstrijk, door M. O. Maes, thans Leeraar in dc Teekenschool van Dender- monde. o HISTORISCH - DRAMATISCH V E RIIA A L (door de Mannen van Chipka.N o VIII. JULIA. Den 7 December 1887; Wintersche dagen; Scherpe en snerpe wind. Sneeuw in de lucht; Ijzige koude; Rond 6 ure 's avonds te Brussel; Redelijk veel Volk in de groote straten, waar de winkels glan zend verlicht zijn; Maar elk verhaast zijnen stap, 't zij om zich te verwarmen, 't zij om t'hnis te zijn aan den warmen haard. Aan de Glazenstraat staan de bengels hun prullen van gazetten af te roepen, om d'ooren te scheuren; doch ze verkoopen weinig; te koud en geen bijzonder nieuws! Op een Markt ol in een straat waar veel Volk komt, het eerste gedacht is bijna altijd te kijken of men niemand van kennis ziet. De Mensch zoekt vriendschap; die in een vreemd land is, en hij komt een onverschillige of half vijandige Stadsgenoot tegen, hij zal hem als Vriend aanspreken en begroeten. Daar nu Tusschen de menigte die hier woelt en krioelt, die lange felle klingsche heer, met zijn schoon zwarte hairen, zijn groote oogen, zijn half bruin wezen, is dat niet onze kennis, Sterzenbach, de Slang, de kerkdief! Hij is gekleed als een eerste heersGhap en rookt een fijn sigaar. Waar mag hij gaan? Zoo driftig en zoo diepzinnig! Volgen wij hem zonder dralen, want hij gaat niet, hij vliegt en 't is 'ne vent die kan stappen. De straat op, Madclene-steenweg genoemd,omdat daar vroeger een groot Gesticht was voor boetveerdige vrouwen, die in de be keering en een Christelijk leven een tweede onschuld zochten,ge lijk de H. Magdalena. Van dit Gesticht is niets overgebleven dan het kerkje, zoo geerne bezocht door de Brusselaars en door veel Vreemdelingen, het Ma- deleentje, bediend door de Paters Redemptoristen. Onze vent is dat kerkje reeds voorbij, Ook d'overdekte Markt voorbij; den Berg van 't Hof opgeklau terd; hij kent Brussel, men ziet het, en veel Brusselaars kennen hem, den elastieke man, die't Volk zoo zeer verlustigt en in be wondering brengt. Aan d'hoogte slaat hij links af, gaat langs de Miniemenkerk straat in, straat uit, zoojfha-istig dat wijjde namenjniet konnen zien. Hij blijft staan aan eén huis in een smalle straat, kijkt eens wel op; 't is daar dat hij zijn moet, in een gebouwdoor veel huisho u- dens bewoond, gelijk het nog al veel gebeurt te Brussel. Hij gaat binnenen klopt aan een zijdeur. De Smid,... die bij M.,Malfeo werkt? Op het tweede Mr, d'eerste deur, rechts. Merci.... Een redelijk breede gang, maar flauw verlicht. Op het tweede, d'eerste deur rechts gekomen, daar aangeklopt. Een dochter komt openen. De smid van MMalfeo Woont hier, Mr, kom binnen als 't u blieft. Sterzenbach kijkt op; hij ziet een dochter, in den jeugdigen bloei harer jaren, nettekes aangekleed.... hij ziet nog een kamer waar alles kraakt van reinheid, een kamer die u toelacht: een tafel met naaiwerk waarnevens een naaimachien; op een kasken een beeld van 0. L. Vr. waar twee brandende keersen rond staan, tusschen gemaakte bloemen. Nooit heeft de Slang zulk inwendig van een huis gezien en hij blijft staan, getroffen door den zedigen glans op 't gelaat der maagd Mejufrer, Mr uw Vader, de smid van M. Malfeo? Hij is niet thuis, Mr. Ik moest hem spreken van dringende zaken. Wanneer zal hij terug zijn, Mejuffert Mr, Vader is uitgegaan als ik op boodschap was. Wacht, ik zal mijn Meter eens roepen, en in den gang gaande: Meter! Meter! riep zij. En een reeds bejaarde Vrouw kwam bij: Meter, heeft Vader niet gezegd wanneer hij zal terug zijn? Neen Julia, ik heb hem hooren uitgaan, maar hij heeft mij niets gezegd. Mr, sprak de dochter, sedert dat Vader bij M. Malfeo is, gebeurt het nog al, dat hij laat wegblijft of zelfs 's avonds laat naar ander ste den moet voor haastige bestellingen of leveringen.... Wie mag ik aanmelden, M1? Mejuffer, waarschijnlijk zal ik uw Vader zien bij M. Malfeo of ik kan later eens terugkeeren.... Gelijk Mr wilt, ik zal altijd zeggen dat er iemand voor Va der geweest is... 'n Avond Mr. 'n Avond juffer en madam, de complimenten.... Sterzenbach is beneden, is op de straat zonder te weten wat hij gedaan heeft. Zijn inzicht was als losbol en wildvang met die dochter te spre ken, gelijk hij spreekt en handelt met 't Volk waarmeê hij om gaat; "hij ziet haar voor d'eerste maal, en hij, groten ruw, zonder opvoeding, zonder eerbied voor iets, mets kennende dan geld en vermaken, hij voelt zich getroffen door eerbied en ontzach! Welk verschil, denkt hij, welken andere wereld!... Er moet dan toch deugd bestaan, deugd en braafheid! Deugd, de droeve dompelaar had ze tot hiertoe niet ontmoet op zijne loopbaan; wat was hij? Christen, Schismatiek, Lutheraan, Calvinist, hij wist het niet... Het levenslicht zag hij in een barak van Bohemers op 't grondgebied van Epinal. Van zijn Ouders zag hij niets dat docht; en nog heel jong zijnde, wierd hij verlaten, door den Armen opgenomen en te Maintz in een soort van Verbe teringshuis gesteld. 17 Jaren oud zijnde, verlaat hij dit Gesticht, geraakt in een ba rak (1), blijft er verscheide jaren en wordt er een held en een wonder om te wringen en te springen. Op veel kermissen en foo- ren in Holland, België, Frankrijk en Duitschland oogst hij roem en eer... Van Eerste Communie of bidden heeft hij nooit hooren spreken.... Wie zou er hem van gesproken hebben!.. Zoo is hij opgegroeid,wild en machtig, geen ander lust kennende dan eten, rooken, drinken, toegejuichd worden, zich vermaken en veel geld hebben. Over eenigen tijd was hij den Oceaan overgevaren en had in Amerika ook eenige maanden overgebracht, in dezelfde wilde en ongeloovige wereld. Nu zwierf hij rond in België en was door Schroder, den herkuul,aangeworven bij de bende der kerkdieven. Dat ging hem, stoute waaghalzige diefstallen plegen in kei ken en kapellen; de wereld verbazen door zijn stoutmoedigheid; in deze kerkdiefstallen den held uithangen! Nu, wat gaat erom, in zijn hert? Welke wonderheid der gees tenwereld: Ziedaar 'ne man van in de 30 jaren; nooit een woord heeft hij van deugd of braafheid hooren spreken; en eensklaps hij ziet voor zijn oogen een geheele andere wereld verschijnen; hij is bewogen, ontroerd; hij voelt dat hij gansch anders kan zijn en alsdan veel gelukkiger zal wezen.... En dan terugkeerend^ naar de Glazestraat en de Groote Markt, daar hoort hij eensklaps de klokken der verschillige kerken van de Stad... Hoort toch eens dit machtig gebrom uit de reuzentorens en dat geklingel uit de klein kapelle'kes Waarom dit algemeen klokkengelui!.. Het spreekt aan de ziel van den diepgevallen barakkeman; hij onder gaat een ontroering, hem tot nu toe onbekend; hij voelt dat er een andere wereld is, dan deze waar hij tot nu toe in leeft Waarom dit klokkengelui Wel, rampzalige mensch, om dezelfde rede alsdaar op de kamer van den smid die twee keersen brand den; om dezelfde rede waarom er thans met millioenen lichten I aansteken zijn; 't is morgen in 't groot Christelijk huishouden de

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1