Rampen Misdaden Ongelukken t Luilekkerla^A, Buitenlnnds. OVERZICHT. De slechte Studenten. Parlementatie te Laken. ROBESPEER, AALST Gisteren donderdag rond 6 ure, viel aan de St Anna-brug, (v\aar gevaarlijke dweers-openit gen zijn aan de leuning) een kind van 7 jaren viel er in 't water Aanstonds sprong Mr Louis Lenssens er achter en ge lukte erin het kind te redden.. Eereen dank aan zulke heldhaftige daad! Zelfde dag in d'have van Aalst, een schipperinne ging met haar kind en een korf op hun schip, en viel in 't water. Doch ze wierd ook spoedig ge red door wakker en moedig vol'- 5 Studenten van de slechte soort, met veel gekras en embras, veel blaai en zwaai, maar min verstand als 'ne vodde raper, ze zien zaterdag te Gent twee Fransche Priesters gaan en volgen die Heeren al spottende en gekkende.. O gi miskweekte pronkappels gi dwaze trip pen gi blinde nachtuilen Een der hel den ging rapper aan, om bij de Priesters te zijn en zijn slechte streken nog te verergeren, toen een der Geestelijken zich omkeerde en aan 't manneken den weg vroeg raar de Guinardstraat... Nu bleef 't studentje staan, gelijk iemand die een panneken gebroken had, maar een werkende mar. naderde, vroeg wat die Heeren begeerden en duidde hun den weg aan, waarom de Studenten van kant laveerden.. Beleefd zijn aan de Vreemdelin gen. dat is een schoone zaak; en 't is lompe lik zijn, dwaashert. stekel verken, plodde, af gedankte militair, geraffineerden ezel, hondsvodde, bandiet, euverzwijn, laplander. schandevel, dweezen otter.van te denken Ik mag en moet onbeleefd zijn. omdat die reemde ling een geestelijke Man is!. Ge ziet welkcmanieren die schot sen in hun liberale gazetten leeren.. Maar z» krijgen dikwijls hunnen neus in hun handen, zelfs van eenvoudige werkmen schen. GENT. Een tweejarig kind, Klemcncia Dc bchuy- ter, wonende Zavclstraat, is aan den linkerarm gebeten geworden door eenen aap, aan eenen dier rondreizende personen behoorende, uit de omstreken van Klerken komende en die zich op de braakliggend en grond, in die straat gelegen, hadden nedergezet. Het kind speelde op dien grond onder de bewaking van hare twaalfjarige zuster. De aap was bij middel van eene lange ketting, aan het wiel van eenen wagen vastgehecht. Proces verbaal is ten laste der eigenaars van den aap opgemaakt, doch deze hebben onmiddellijk na het voorval de stad verla ten. De geneesheer Burvcnich, ter plaats ontboden, heeft de wonde van het kind gevaarlijk verklaard. OOSTAKKER. Moordpoging. —Een genaamde Leopold Slock, wonende op Meulestede en gekend als een gevaarlfike kerel, was twee maanden geleden ver oordeeld geworden voor opstand en slagen wegens de policie Hij had eene hevige wraak gehouden tegen den burgemeester van Oostakker, de heer Impe, opsteller van het proces-verbaal. Woensdag was Slock naar Oostakker gegaan, gewa pend met een geweer en den heer Impe ontmoetende, had hij zijn wapen op hem afgeschoten. De kogel trof hem in volle lichaam, doch door een ongelooflijk toeval kwam hij terecht op eenen knep van zijnen frak, zoodat deze hem bevrijade. Slock is aangehoudeneen onderzoek van het parket is donderdag morgend begonnen. GENT, 12 mei. Te Loocristy heeft de gendarmerie een franschen deserteur aangehouden, die bedelde en drager was van eene dynamietkardoes, waarvan hij de herkomst niet wilde aanduiden. GENT. Zondag achternoen een peerd doodgeval len van eenen Boer die ermee naar de Negen-Meimarkt Kwam. 400 fr. was 't weerd. Daags te voren, rond 1 ure, Gustaaf Raes, oud 36 jaren, uit d'Herderstraat, draagt kolen in 't magazijn van M. Coppenolle, (Noord- kaai,) zakt er ineen en is dood. D'andcr week vrijdag, Pieter Bontinck, koopman in vogels en wonende t'Ee- kloo (39 j.) wilt aan den Brugschc steenweg op de Deli- gencie springen, valt en zijn linkervoet wordt verplet terd; in plaats van naar huis te konnen gaan, moet hij naar 't Hospitaal. WETTEREN-OVERBEKE. Zondag nacht zijn dieven ingedrongen bij middel van beklimming en in braak bij den landbouwer Helleputte. en hebben er ver- Komt, menschen bij, laat uwen naam op- schrijven Komt bij de roó en wordt Socialist, Daar is het goed om wonen en 0111 blijven, G'hebt een geluk dat niemand u betwist. Refrein Allen te saSm voor 't Sociaal gestreden, Zoo wordt er niet gezucht en niet geleden Allen te saèm als Broeders hand aan hand Naar Veraptl, ons nieuw Luilekkerland 2. Daar moet niemand zijn huishuur nog betalen, Elk is daar vrij, van werken of te niet; Hebt gij geen geld, om eetgerief te halen, Den winkelier geeft ALTIJD op krediet. Ref. Allen. 3. Daar is 't de wet: Geen Meesters of geen Heeren, Dddr kent men niets van God of zijn Gebod; Elk is er vrij, te preeken en te leeren, Elk zoekt éen baat: het schoonst'en beste lotI Refr. Daar is de man niet aan zijn Huis verbonden, Ook mag de vrouw wegloopen waar ze wil, Daar zwiert elk vrij, gelijk op straat de honden Daar volgt het kind, de jonkheid zijne gril. 5. Daar, als gij neemt, waar anderen voor werken, Dat is het recht van uwen Broederbond; Daar zult gij nooit de Hairenmuts bemerken; Wat men hier steelt, is eikendeen gejond. Refr. 6. Daar, na een tijd vetn brassen en van zwieren Als meester Dood u afneemt het gerand, Gij legt u neêr en sterft daar als de dieren Wijl Lucifer op u zijn gaffel plant Refr: Allen te saam, enz. Feestdag van Moeder.. Hoort die zilveren en bronzen stemmen het alom uitgalmen hoort bovenal de oude St Gudula-kerk uit roepen Bim Bom Geloovigen kom hier onder mijn reus achtige gewelven is de Hoofdplaats der Devotie van d'Onbevlekte Ontvangenis. Meer en meer ontroerd gaat de Slang de Glazenstraat in, toen eensklaps een heer, gekleed als een Engelschman, hem een kleine dienst vraagteen weinig vuur van zijn sigaar... Sterzen- bach biedt met veel beleefdheid zijn rookstok aan; de Engelsch- man neemt vuur, geeft de sigaar terug, steekt meteenen een brief tusschen de vingers van onzen barakkeman en is tusschen de menigte verdwenen. Wat bediendt die brief Wie mag die Engelschman zijn Hier s't de plaats niet den brief te openen; Sterzenbach gaat het kof- fflehuis der Glazestraat binnen, vraagt een glas Engelsch bier en opent den brief... Ei, zou die Engelschman Kreilser geweest zijn, de kapitein der Bende Die man is nu toch een halve duivel en kan alle gedaanten aannemen Wat stond er op dit briefken te lezen Den nacht van 8 tot 9 December, te BUGGENIIOUT, de laatste-trein nemen tot Dender- monde; daar zijn, rond 12 ure; op 't geschuifel naar de deur der Sakris tij komen; na de werking twintig stappen den Bosch in, een rijtuig; zelfde nacht Malderen en Opdorp. Aanstonds dit briefke vernietigen. De Slang herlas met aandacht die eenige regels... Dan nam hij, onverschilig weg, het briefken tusschen de twee vingers, scheerde het in kleine stuksjes en wierp ze in den aschbak nevens zijnen stoel.. Buggen houtBuggenhout die woorden prentte hij in zijn hoofd we zijn nu den 7'10 December; dus morgen nacht ten l2 ure. ('t Vervolgt.) scheidenc hoenders, als ook halm uit de schuur gestolen, tot heden zijn de daders onbekend, nochtans denkt men op hun sp or te zijn. IDEGEM, aan den Dender, bij Gceraardstergen, van aan de Statie 'degetn ziet ge dien prachtigen en machti gen Qudenberg liggen D'ander week, in den nacht van woensdag tot donderdag wierden de geburen van den Dries gewekt door't geroep Brand Brand op 5 me ters afstand van een andere schuur en huis, stond de schuur van M. P. De Cremcr in brand. Gelukkiglijk h id het daags te voren nog al geregend cn waren de da ken, moeial van strooi, goed bevochtigd; wanteen rital w -ningen konden de prooi der vlammen worden. Ter wijl de werkman P Var, Hecke, die op 30 meters af stand woont, met zijn vrouw was komen zien, is^een dieflangsachter in zijn huis gedrongen, heeft zijnen koffer opengebroken cn er al 't geld uitgehaald, niets van zijn adres achterlatende dan het spoor van zijne bloc te voeten Men denkt dat hij het is die de schuur heeft in brand gesteken. voor zijn propoost van diefte. Donderdag hebben de Gendarms een onderzoek gedaan doch totdies zonder uitslag. LEUVEN. Als Vermaak in huis is, staat Droef heid dikwijls aan de deur; te Leuven v aren donderdag koersen voor velocipedas; 't ging er d'oor gelijk Jan door -1 .1.1 1 w>t>on t f1 f H i"1 Ft\&] 1 k IT T*S dc sneeuw; in de derde ronde liepen twee driewielkars botsopeen en zekere M. Raemaekers wierd leelijk ge- schalotterd aan zijn vezen blutsen, builen en verscheide tanden kwijt. BRUGGE. Een treurig ongeluk greep plaats za terdag avond, ten 7 ure, in de Sint Joorisstraat. De ge naamde Frans de Telder, oud 61 jaar, koetsier wonende la' gs de Potteriereie, is in duizeling van zijne vigilant gevallen en is de beide beenen gebroken. De ongelukkige is naar St-Janshospitaal gedragen, na de eerste zorgen ontvangen te hebben van de heeren dokters De Schrevel en Verbaere. Het ongeval is gebeurd door het op vlucht gaan van zijn paard. De man heeft eene vrouw en twee kinders; hij zal lange maanden in 't hospitaal verblijven; dus het Koninklijk Hulp-Komiteit van werkongevallen is behouden deze familie geldelijk te ondersteunen. WAARSCHOOT. Een schrikkelijk ongeluk komt alhier op de wijk Oostmoer voor te vallen. Dijnsdag namiddag reed de landbouwer Leopold Dys- serinck met drijwielkar en koeien naar het veld om schalmeien te halen. Zijne lading hebbende, wilde hij zich lar.gs voren van zijne kar laten glijden, doch eenige busscis or der hem wegrollende, viel hij op het lamoen en vandaar op de zwinge.De koeien, hierdoor verschrikt begonne:; te loopen. In zijnen neteliger, toestand tracht te hij zich aan de strengen vast te houden, terwijl de jongen die hem vergezelde, vooruit liep om de dieren tegen te houder, maar vruchteloos, hij rolde ten gronde cn de v ielen gingen over borst en schouder. In erbar- melijken toestand opgenomnn werd hij naar zijne wo ning'gebracht aar hij na eenige uren schrikkelijk lij den er. zijne H. Rechten te hebben ontvangen, bezweken is Het slachtoffer was 58 jaren oud en laat eene weduwe zonder kinderen achter. Hij was een vrome Katholiek, die door zijnen iever tijdens den schoolstrijd heeft uitge- munt. ANTWERPEN. - In de wachtzaal 3de kl. der Sta tie, maandag een boodschapper vangt een uilke; hij wordt wakker; zijn portemonnai met 15 fr. is weg. - Maandag nacht is er ingebroken bij M. Woets, Lozana- straat 37, en gestolen 100 fr. en zilverwerk- ANTWERPEN. Gevolgen der dronkenschap. Een dokwerker, Louis Ariaensens genaamd, 31 jaren oud, geboren te Lier en woonachtig Cassierstraat, 38, was dinsdag namiddag in dronken toestand. Aan de Schijnpoortvest gekomen, trok hij zijne schoenen uit en sprong in het water om te zwemmen. Eenige stonden bleef hij boven, doch weldra verdween hijAlle mogelijke pogingen werden ingesteld om hem op te halen, doch slechts rond 7 ure, kon men zijn lijk opvisschen, hetwelk naar het gasthuis van Stuivenberg werd gevoerd. Dc dror.kemcbapde dronkenschap!! MELLE. Razende hónd. Maandag heeft een razend rost hondje verscheidene honden gebeten, onder andere den jachthond, alsook den grooten hazewind van den heer De Vos, van Melle-Dries, welke -"«-'-dc hadden van 500.fr"' 1- 1 - heeft Ze on - ou- tcïti ocenO'-jiv. ue van de weduwe uilli. Melle: heeft men onmiddellijk versmoord. Wat dv razende hond betreft, men weet tot hiertoe nog niet of hij is afgemaakt. Al de honden die te Melle of in de omliggende ge meenten niet goed gemuilband zijn, worden seffens ge vangen en afgemaakt. MARCHE, in Luxemburg. In den nacht van 9 tot 10 Mei, tusschen 2 a 3 ure, is er ingebroken bijM.Tour- neur, hoi logiemaker op dc Groote Markt, ingebroken en een aanzienlijke diefte gepleegd in ringen, ketirgen, borstsieraden, enz. enz. in goud, zilver en nikkkel. Doch de dieven zijn van een kwade markt teruggekeerd; ten half zeven waren ze reeds aangehouden met al hun gestolen goed en ten 12 ure 15 minuten zaten ze vast, in 'tgevanp van Marche.. 3 KERKDIEFTEN IN DE KEMPEN Er is een nieuwe bende kerkdieven, of misschien nog een afdee- ling van d'oude, in den nacht van dijnsdag tot woensdag is de kerk bestolen van Calmpthoute, in de Kempen; z'bebben straf gewerkt, den muur opengebroken, maar niets van weerde kunnen vinden. Ztlfde nacht zijn zij geraakt in de kerk van 't gehucht Achterbroek, waar ook alles wel verborgen was. Den volgenden nacht zijn de bandieten langs de venster gedrongen in de kerk van Gooreindelez-lez-Woestrurel. Een wierookvat in zilver is 't eenigste wat ze konden meênemen. BRUSSEL. Zondag nacht vermaakte zich een soldaat van het 3C regiment geschut met aan de bellen der Wet- en Justus-Lipsiusstraat te trekken. Hij was dronken en genot een groot vermaak toen hij de bewoners uit hunnen slaap getrokken had om hunne vensters open te doen en te zien wat cr gaande was. Eene patrouille pcliciemannen stoorde echter dien braven iongen in zijn werk. Men bracht hem naar het policicburcel der 5" afdeeling waar men de midden- wacht verwittigde. Een kaporaal er» drie soldaten kwa men den dronkaard halenr Onderweg, in dc Wetstraat, werd de dronkaard zoo kwaad als een bezetene, zoodanig dat men hem naar het policicbureel moest terug brengen. Men deed hem als dan de dwangkamiseol aan en droeg hem in een rijtuig. Nog niet tevreden gedroeg hij zich als een wildeman in het rijtuig dat hij erg beschadigde met te stampen. Die liefelijke soldaat is in verzekering gebracht. Zijnen roes uitgeslapen hebbende, zal hij vcor zijne daden tc verant- woorden hebben. BRUSSEL: Poging tot mooid en zelfsmoord. Schrikkelijke zaken I 1 e Echtgenoten L. zijn sinds lang oneenigheid en twistde man, geboren te Charleroi in 1865, verhuizer van stiel, is braaf en neerstig, maar zijn vrouw ie zulke leelijke zattcplodde, reeds had zij vitri ool op haren man gegoten, om hem blind te maken, tot tweemaal toe: dan was de man van zijn vrouw geschei den en leeide nu op d'Anspachlaan, bij zijne tante de weduwe F..,. Maar zijn rust duurde niet lang'tzat wijf verscheen wederom en vroeg om terug in huishouden te komen. Dit gebeurde zondag; de man weigerde: maandag is dc Zattippa weergekeerdzij had dan sleutel des huizes weten te krijgen zij slibberde binnen, zette zich op eenen stoel en b'ecf daar zitten. Rond 2 ure 's morgends, als haar man sliep, is zij afgekomen met een schoenmakersmes en heeft den droeven sukkelaar een groote wonde toegebracht in de keel. Druppende van 't bloed sprong hij recht on wierp zich op de moorde nares die nu het mes tegen haar eigen richtte. Met de hulp der Geburcn kon hij haar ontwapenen; de won den van den man zijn niet gevaarlijk; maar de vrouw ligt in hopeloczcn toestand. denaar Mergen woensdag morgend ten 5 ure onder de guiljotien ge bracht. Te Genua is ontploft een springbus^ nabij de woning van een geheim lid der Policie. Te Moscou zondag avond in de cirk Solomonsky, MejufFer Zena'ida was in het leeuwenkot en wilde den Koning der dieren door eenen reep doen springen. De Leeuw wierd noord- gezind, smeet haar om verre, d'ander leeuwen springen er ook tusschen en 't was met veel moeite dat de andere leeuwentemmers haar konden verlossen; doch ze was zwaar gekwetst. Onder 't Volk ontstond een paniek, 't was saufkepé; elk vluchten en loopen holderdebolder.. Er zijn verscheide gekwetsten. ITnllorwl Zaterdag avond omstreeks 12 riOlldim. uur ontiastte zich in de omstreken van Tietjerk een hevig onweder, dat hitr en daar vrij wat schade aanrichtte Zoo werden aan eene koe van den landbouwer T. A. Sikma te Oenkerk de beide voor- pootcn verbri jzeld en verloor K. van der Kooi tc Molen cl 2 schapen, diedoodelijkdoor den bliksem waren getrol- fen. Voorts zijn op verschillende plaatsen boomen in splinters geslagen of gedeeltelijk vernield, onder an^ere te Oenkerk en te Bergumerheide. Het onsveder bleet ongeveer een half uur in onverminderde kracht voort woeden en dreef toen in zuidwestelijke richting ai. ..UI —Kerkdieven. HetFransch r rallKllJli. gouvernement heeft eene vraag gestuurd tot uitlevering van eenen geoaamden Charles Morin, aangehouden tc Doornik na in de hoofdkerk de zer stad eene diefte te hebben gepleegd met braak. Deze kerel vordt beschuldigd van verscheidene kerkdiefstallen en bijzonderlijk van dezen, onlangs gepleegd in de bte- Katharinakerk te Rijsel. Brand eener spoorhalle 1» de ivmei IK.cl. Vereenigde Staten. Woensdag mor gend, rond 10 ure. is een brand ontstaan in de spoorhalle van de EastTenessee, Virginia and Georgia Compagny. De spoorhalle. 100 wagons met koopwaren en i5 huizen ^Debrand woedt nog immer voortde schade wordt reeds op één miljoen dollars geraamd. Ho 1 ho Slavenleger L Dat de generaals moesten hooren Casimir. Sir6j'mijn woord enis geen spie in 't water al de generaals mogen daar linierecht voor mij staan, en 'k zal zeggen laat de poorten der kazerns open, laat alles vrij, hoeveel zullen er blijven Oei. mijn hert... Sire Wat is er, Casimir Casimir. Daar zijn ze weêr, die ge neraals met hun plans; 'k weet al wat er isNieuwe millioenen voor de Maasforten.... Als 'ne mensch daar in die labirenten is van den erremen dito, geraakt er uit... Sire, Sire, Frère heeft zoo dikwijls uitgeroepen a bas les Convents Maar 't zijn Pateis die er moeten zijn in de Walen, om Missiën te geven van 3odagen, om te doen bidden... Dan ware er nog zalf aan te strijkenmaar nu ootmoedige dienaar ik ga eens 't park in. lieve, memorabele Meimaand Sire, uw Die schoone Sire. Casimir, goede man! Casimir Sire, mijn meester Sïre. Casimir, ge staat in verrukking! Casimir. En wie zou anders, Sire, als g'uw oogen rondslaat naar dien geur en dienfl eur 1 Si e. Inderdaad, Casimir, 't is een verrukkende Meimaand Casimir. Zie toch eens, Sire, die pure blauwe lucht, die heldere zonneschijn, dat liefelijk groen in Park en Bosch, die millioenen cn millioenen bloemen op dc fruitboomen 't Is als een Paradijs... zie die velden zijn de schoonste tapijten der wereld men hoort het blij gezang der vogelen, Sire elk is verheugd er stroomt een bron van mild genoegen naar t hert. Sïre. Casimir, Casimir, ge spreekt gelijk een jonk heid Casimir. Sire, elke Lente verheugt en verjongt mij ik word weerom een kind van den Buiten, gelijk voor 70 jaren... En nu bijzonderlijk, na dien langen wreeden Winter... Dat de liefdadige herten bezonderlijk omhoog zien naar die schoone luchtOver eenige maanden, Sire, 't was al ijs en sneeuw, dor en koud nu, welk le ven, welke schoonheid!... En't is hier maar een Bal lingschap Wat zal 't zijn, Sire, in 't effektief en eeu wig Vaderland Sire. Casimir, ge zijt een gelukkige ziel. Casimir. Ik tracht mijn best te doen en ik geniet wat de goede God ons zoo mildelijk schenkt Sire, Casimir, met ons, koningen, is 't anders gele- gen. Casimir, 'k Weet het, Sire, geen eer sonder seer. Sire. Die Walen die Walenals ge die Walen be- ziet Casimir Wreed, niet waar, Sire I Sire. Zooveel geld winnenzoo wel aan hun brood komen Casimir. Sire, dat z'in de Vlaanderen zoo gelukkig waren, ze sprongen in de lucht Sire. Niet willen werken, opstaan tegen Wet en Orde d'ander willen beletten van te Casimir. Leelijke stukken uitrechten, Sire; met steenen werpen naar de gendarmen; wapens zoeken; 's nachts rondloopen als gevaarlijke dierennaar dyna miet zoeken Sire, En zonder rede De Meesters konden toch 't stemrecht niet uitbreiden En gelijk Frère zelfs eens gezegd heeft, een gouvernement mag zulke zaken niet toestaan met 't mes op de keel. Casimir. Morgen kunnen z'in greef gaan voor 't werk van 6 uren, voor d'afschaffing van 't Senaat, voor de Republiek... Sire. Gelukkig, Casimir, dat de Vlaanderen nog stil blijven... moesten die Provinciën opstaan! Casimir. 't Begint te kome, Sire t'Antwerpen zijn er troebels geweest, te Gent is er werkstaking, aan de Dokken om de Duitsche kolen niet te lossen. Sire. Moest Anseele ook de werkstaking preêken. Casimir. En moest 't Leger net dien geest bezield zijn... Sire. Alles ware verloren we zouden Duitschland moeten ter hulp roepen... En we geven nogtans jaarlijks zooveel millioenen aan 't Onderwijs Casimir Een slecht Onderwijs, Sire, is olie op 't vuur, petrol op den brand En van jaar tot jaar ver slecht de toestand. Sire. Casimir, wie zal 't verbeteren Casimir. De Godsdienst, Sire, de kerken, de goei scholen Sire. We moeten de menschen toch vrij laten Casimir. 't Onkruid moet toch gewied worden, Sire; dat de Boeren deden gelijk de Staatmans, ge zoudt weg loopen uit de Velden Dat de Boeren eens zeggenVrij heid voor 't onkruid gelijk voor de goede vruchten, hoe zal 't gaan met den Landbouw en met den boterham Sire. Ge zoudt gij geweld gebiuiken, Casimir Casimir. Sire, ik zou 't fenijn uitroeien, de Vrijden kerij tegenwerken Voltaire, wat heeft hij gezegd Ge zoudt eerder een stad in de lucht bouwen als een Volk in vrede houden zonder Godsdienst. Sire. En Voltaire schreef tegen al dat Godsdienst was. Casimir. Sire, op mijn Prochie zeggen ze Hoe ge leerder, hoe verkeerder En in den Magnificat zingen ze: D'IIoo veerdigen zullen vernederd worden in hun gedachten. Ziet eens de Mannen uit de Kamers. Sire. De Mannen uit de Kamers Casimir.Ja, Sire, Frère, Bara en consoorten, ze zien den stroom van slechte demagogie opkomen, ze zien d'oorzaken Die ongetrouw is aan God is ook ongetrouw aan zijn Meesters en aan zijn Ouders ze zien dat dc ongodsdienstige gewesten vuurovens worden, katterna- kels van Socialismus... Sire. Niemand kan dat loochenen Casimir. En nogtans, Sire, ze blijven werken en strijden voor 't Ongeloof voor de Vrijdenkerij ze delven den afgrond voor hun voeten... Dees week nog, als de brave en helderziende M. Woeste reklameerde tegen 'ne leermeester van hooge militairen die in zijn koers het Materialisme aanleert, de Verbeesting, Janson bulderda als een gloeiende os en Graux gaf hem gelijk... Och, Sire, wat zullen we zeggen, z'hebben oogen en z'en zien niet... SIRE. Casimir, de leste tijdingen uit de Walen zijn toch beter Casimir. 't Moet altijd eindigen met te beteren, Sire de sukkelaars vergaan van honger de gewapende macht staat daar, gereed om te schieten en te pakken. Sire. Ge ziet daar, Casimir, dat wij een sterk leger noodig hebben. Casimir. fa, Sire, mijn Meester, maar ik weel ook dat éen Vrijwilliger goed is tegen 20 gedwongene man nen daarbij, als dit Slavenleger eens mankeert. I11 Serbië, dat land nabij Rusland en Turkije, schoon gelegen, maar wreed aangeland, daar zijn 't aardige toe- ren. De koningin Nathalie, van haren man gescheiden, beide van den^Troon gezet, hun jonge zoon is in de plaats en staat onder Regentschap; koning Milan is goedsmeu- gelijk't Land uitgetrokken; maar die Nathalie wil niet ruimen; voor al de duivels der helle, zegde ze, verlaat ik mijn Paleis niet. Vermaning op vermaning heeft ze ge kregen, bedreiging per deurwaarder en gendarm; maar alles verlorene moeite; nu hebben de Ministers doen af roepen dat ze woensdag weg moet en blijft ze weêrbar- stig, dat men haar zal oplichten en den Lande uit zetten. Maar dat gaat zoo gemakkelijk niet; z'heeft haar lijfwacht die zal vechten voor haar totter dood. En ze worden in 't geheim ondersteund door den Rus; dien leelijken drum mer moet daar zijn hert zitten op te eten, van spijt dat hij op dit klein landeken niet kan vallen. LATER. Eindelijk heeft die Sara van Serbië den duim gelegd; haar zoon is gekomen, heeft zijn -mama schoon gesproken en op 't besprek dat ze mag weerko men, oin haar kind te bezoeken, van tijd tot tijd, zal zij Serbië verlaten. Na SERBIË is 't PORTEGAAL dat meest op de tonge rijdt; er is daar een schielijke geldkrisis ontstaan, de Bank van Lisbonna die in bezwijmeling komt, 't Gouver nement dat een uitstel verleend heeft van 60 dagen voor alle svissels; veel menschen die in 't buitenland moeten betalen er aldus in grooten labarus zitten; te Lisbonna een dynamietbom ontploft en d'aktiën wreed aangeslagen. Er zijn te veel bankbriefkes, doch woensdag waren de kantoren der Bank van Portugaal weêr geopend en wier den al de aangebodene bakbriefkes uitgewisseld. Er worden naar middelen uitgezien om den toestand te ver beteren. De Czarewitsch, groothertogen erfprins van Rusland, dus een man van hoog gewicht is in d'omstreken van Ryoto te Otou, op 't meer Brewa, 12 mijlen van Kisto, (we zouden dat op den wereldbol moeten zien,) maar in alle geval de feiten zijn dat hij daar in eenen heidenschen Tempel wilde gaan en door eenen Japonnees (ja, in Japo- nië ligt Kisto) een sabelkap op zijn hoofd heeft gekregen. De Erfprins van Griekenland heelt den Japonnees met zijnen stok op't hoofd geslagen dat hij doodviel.. Zoo schrijven ze; maar die Grieken kunnen liegen en zijn arglistiger als advokaten. De wonde van den Czarewitsch is niet gevaarlijk, maar 't feit maakt groote opschudding. Paus Leo XIII, waarschijnlijk binnen eenige dagen zal zijn Encycliek verschijnen over de Sociale Kwestie. Engeland en Portugaal gaan goed overeenkomen. In Zwitserland gaat he't beter voor de Katholieke Kerk. In Argentina komt d'een. moeilijkheid nevens d'ander... Als een land eens op den doebber is. ZIJNE DOOD ivooebpéer noort dat er tegen hem gewerkt wordt. Alle Dwingelanden zijn schrikachtig; Alle Vrijdenkers bijgeloovig; Robespeer gaat bij eene kaartlegster. Doch ze zegt hem niets dan duistere zaken. Dan gaat hij naar de Nationale Vergadering, In 't begin spreekt men van beide kanten halfverlegen, aarzelend; Robespeer meent dat hij gewonnen is en her neemt zijn oude stoutmoedigheid; hij werpt uitdagende blikken rond. Dan verschijnt op het spreekgestoelte een zijner he vigste tegenkanters, zekere Rolland; met donderende stem zegt hij dat er iemand is die naar d'oppermacht streeft, die door zijn spioens de Leden der Kamer doet bewaken; die moordenaarslijsten opmaakt; die een ware dwingeland is.. Dis dwingeland, roept hij, is niemand dan Robespeer; en welke Volksvertegenwoordiger zou onder eenen dwingeland willen leven Robespeer is getroffen. Hij zwijgt en beeft. Een der Leden, Tallien,trekt eenen ponjaard uit en roept Het is in 't huis van Robespeer ,dat men debloed- lijstcn opmaakt; onze namen staan er reeds op; welnu, we zijn on weer dig van te leven als wij dien dwingeland en moordenaar buiten de Wet niet stellen. Ik vraag stel lig, dat wij hier niet scheiden, vooraleer recht gedaan te hebben over Robespecr cn zijn aanhangers Henriot, generaal Lavalette en al d'andere. Robespeer wil uitvallen in bedreigingen; van alle kan ten roept men Cromwel moordenaar van Danton De stemming de stemming om Robespeer, zijn broeder en al d'ander gevangen te nemen. D'aanhangers van Robespeer willen de stemming te genhouden; maar ze wordt met groote meerderheid uit gesproken Ondertusschen hadden de Jacobijnen gehoord dat men hunnen Aanvoerder buiten de Wet ging stellen. Ze kwamen dadelijk bijeen; de trommels brachtten g'heel de stad in opschudding; men riep Citoyens, Bur gers, te wapen! Men is bezig den Burger Robespcer te dooden en te vermoorden Laat ons de Kamers bele geren en al die schurken vermoorden Met kanons komen zij voor de Zaal der Vergadering; g'heel Parijs is te been; Robespeer begint weêr moed te krijgen; maar verscheide Volksvertegenwoordigers loo pen buiten, mengen zich bij 't Volk, roepen dat Robe speer buiten de Wet is, dat men hem niet meer moet vreezen; dat, al wie hem verdedigt, zal gestraft worden; de kanonniers keeren hun stukken tegen de Jacobijnen die lafhertig de vlucht nemen. Maar in 't gewoel is Robespeer ontsnapt; hij loopt de zaal uit en gaat zich verbergen in een der bovenkamers van het Gemeentehuis. Gendarms en Soldaten zoeken hem op; ze vinden hem, gansch bleek en bevende van schrik tegen eenen muur ingekromd zitten. Een Gen darm ziet hem daar, schiet twee pistoolscheuten op hem los; zijn kaaksbeen is verbrijzeld; hij valt neêr, badende in zijn bloed; men neemt hem op, men zet hem op eene zetel; zijn onderste kaaksbeen hangt los; men bindt het vast met eenen neusdoek cn zoo wordt hij 's morgens ten half zeven naar 't komiteit van openbare veiligheid ge bracht, en aldaar op een tafel neergelegd. Daar lag hij, in de snerpe pijn, bleek als de dood, bloedende als eenen os en moest verscheidene uren lang de wreedste verwijtingen hooren.^ Ten 9 ure 's morgends wierd hij naar 't Gasthuis ge daan, aldaar verbonden, naar de Conciergenie vervoerd en er in een vuil kot geworpen. Zijn doodsvonnis was uitgesproken; Nogmaals verscheen hij voor den Tribunaal, om zijn identiteit te doen bestatigen en wierd dan overgeleverd in d'handen der Beulen. 't Was den iodethermidor of27 Juli 1794 ten 4 ure 's na-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2