De groote Bende 21 Zondag 24 Mei 1891 328te Jaargang OE SVSIDDEN-SEKTIE, De Rechterlijke Benoeming. Ue Minderheden. t GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. KERKELIJK NIEUWS. LEEUWERGEM. P4RÏÏ^ 0 gidood!gezi^toch DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Aunnncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. ET LAN ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar* genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YAN AELST AALST, 23 MEI 1891. O De Post t'Aalstklachten over den heer Bestuurder en zijne Medehelpers PNeen, in 't geheel nietmaar de Handel wordt 1 zoo groot in Aalst, dat ons Postbureel zal moeten opklimmen in rang; dijnsdag ten half zeven stond een Leerjongsken uit Chipka aan de Post met Boeken en Postmandaten en er was zooveel Volk, dat hij dien dag niet meer kon besteld worden Te Brussel worden elke maand van no tot i3o paarden geslacht, maar't zijn d'Hollandcrs die het meeste peerdevleesch eten... Ge zoudt zeggen Zijn de vloeren al gelegd en de tonnekes goud ingekomen In Egypte wordt men wreed geteisterd door de Sprinkhanen. Er is t Antwerpen een proces tegen de Stad over xoo.ooo fr. van 't Feest te Parijs voor de Slachtoffers van Austruweel; die 100,000 fr. zijn niet uitgedeeld. Te Brussel is overleden M. Walravens, de Schepene van Financiën... Zoo wordt elk eens uitge- financieerd en gelikwiteeicl. TAntwerpen, dat is wel. dat is fraai 't Collegie der Paters JesuieteD, Jubilé gevierd van 5o jaren; grootsche triomfantelijke Feest veel Volk!... Gezongen en geklongen Maar de bij zonderste Redevoeringen in 't Vlaamsch en de Vlaam- sche Leeuw is er gezongen! Maar als 't echt is, dat M. Coremans zich tegen de Kandidatuur-De Beucker had verklaard, dan heeft M. Coremans veel verloren bij 't Vlaamsche Volk.... Tot hiertoe is er geen enkele gazet van Antwerpen die uitlegt WAAROM Vader De Beucker naar de Kamers niet mocht gaan; ja WAAROM! Men schuwt 't licht en dat is droef!.... Antwerpen is d'Hoofd- stad niet meer van den Vlaamschen Leeuw!... Hebben wij er iets tegen gehad dat Antwerpen zich in Aalst kwam moeien? het is dus ten onrechte dat Antwerpen roept aan Gent en aan Aalst: Komt in ons zaken niet tusschen! In Duitschland zijn 128 gazetten van Socialismus, o. w. 74 politieke cn 56 vakbladen.... 't Spant er overal; 't is werken, broederlijk eendrachtig of la barbarie, mon ami. In Frankrijk is de Oorlogsbudjet voor 1892 be raamd op 585,118,197 fr... Brrr... Wij winnen aan, zei Djelle, en hij verloor 12 boomen in 't kaartspel... Die Oorlogsbudjetten zijn de lintwormen der Staatskassen. Ze zegden zondag te Scherpenheuvel dat Maastricht zulke mooie Stad wordt; die erover 8 jaren heênging, zag tusschen het Baanhof en de Stad een groote woeste plek grond, bergen en dalen, distels en steenhoopen, nu zijn er de prettige huizen van Villa-Park. Den i5 Mei i853, Sinxendag, lag de sneeuw een vuist hoog, en toch is er dit jaar Oogst geweest.... Maar nu ziet het er waar lijk droef en treurig uit. In Australië zijn io5,ooo,ooo Schapen... Er valt aan te scheeren.. Dat ze de Militaris ten daaraan zetten: ze zijn toch gewoon de Volkeren te seiiL-eren, dat er niets aanblijft Een gezond schaap inoet lood tandvleesch hebben: de lippen mogen niet slap zijn Schapen vetten goed, als men dagelijks in hun eten 2 of 3 hand vollen eikelen doet, en wat gesneden wor tels of beeten daarbij, omdat de eikelen te zeer verstop pend zijn. Ze spreken nu van zwarten diamant en dat de EhinëèzcïTriU ook Diamant.^gaan dragejj, dan zal hij nijg opslaan Zondag is er óp veel plaats'en"gedeelte lijke Kiezing voor uc Provincie; o. a. te Maria-Hoorebeke waar M. Th. De Raedt voorgesteld wordt. Te NI- NOVE zit het scheef; 't is stille waar het nooit en waait, maar die twist tusschen Katholieken kan, ja vermeden worden door EERLIJKHEID EN VRIJHEID. Een Komiteit wel ingericht, wettelijk, door de Kiezers aangesteld en den rechten weg bewandelende. Er zijn te Ninove twee Katholieke Kandidaten, alle twee weerdige Mannen: M. Jan Van Langenhake, advokaat en eigenaar van Appelterre enM. Fransman-Merlier van Ninove.... De strijd is er redelijk hevig... Aan de Kiezers van vrije lijk te oordeelen en nadien voor een goede Inrichting te zorgen.... Te Ninove zijn 6735 Provinciale Kiezers voor de Stad en 21861 voor den Buiten. In 't kanton Aalst telt de Stad 23,590 Kiezers en den Buiten 37,882. o ilf^nO'plillO'clr^c Een klappij, een kwatong ÏULII^C gelijk er weinigen zijn, kwam bij eenen Doktor die haar wel kende, zeggende dat ze ziek was: Vrouw, zei de Doktor, ik kan uw ziekte niet vinden, 't Is imaginatie. M', M. den Doktoor, bezie toch eens wel mijn tong. De Doktoor bekeek aandachtig dit Eva-blad en zegde dan: Ja vrouw, nu zie ik het; daar ligt de ziekte; uw tong stoort uwe rust. 111 Si I rt| Be soldaatjes liggen daar nog 81 f Wg a_ iV# altijd in bivak, voor die rumoe rige en gevaarlijke werksta kers, zoo dwees dat ge zoudt zeggen elk heeft een argentijn- schen Azijoe in zijn lijf In 't begin der week waren er langs Charleroi meer werkstakers als vroeger 't kwaad is immers betraPelijk, en aanlokkelijk, meer dan vroeger, maar sedert woensdag is 't beginnen merkelijk te verminderen. In ver scheidene Puttten en smelterijen hebben de werklieden die herberg houden en kweekeiij van Socialism, hun boekske gekregen ze zagen zoo vies als een flesch azijn. De Meesters en bazen en willen niet hooren in die werkstaking uit Politiek: te Brussel gingen ze vragen aan heer met honderde knechten om van 't Algemen Stemrecht te sPreken. Ik en bemoei mij met geen Politiek, zegde hij, en laat ge daavoor uw werk staan, 'k zal ook mijn goeste doen... z'hebben er gewerkt, ge lijk voren en na... en niet zonder rede... Ergo, ons soldaatjes blijven in bivak liggen oP strooi, de leste eens gaat naar d'her- berg en in d'Huishoudens sterven de ratten in de schaPraai ge ziet aeWalinnen oPtrekken met hun hot,om ievers voor ee nige censkes krijt en triPolie te verkooPen of iets geschoi.iü t-. krijgen ze zien zwart van hoDger en de kinderkes weten niet meer wat gekookt eten is... Droeven knabbelatief Ondertusschen sPeelt de dynamiet een wreeden rol en de fouten aanhalen en Misdaden tegen de vrijheid van den arbeid ware onmogelijk We sPraken daar van de Smeltovens ze zijn uitgedoofd.iets dat zeer raar is en moeilijk om herstellen we weten niet of hij de waarheid zegde ne Waal is zoo min te betrouwen als 'ne GrijPvogel of als 'ne Vlaamsche valsch aard, doch er was 'ne Waal. die zegde dat het 6000 ir. kost om 'ne smeltoven weêrora te aansteken en 100,000 fr. om 't werk in gang te krijgen. Dat is daar een vuur als een helle GENT. Anseele is onder docteurs handen bij de Voor- uitgasten is de algemeene werkstaking verworPen z'hebben 100.000 fr. in kas en na eenige weken zou alles naar deD die Perik zijn... De Dokwerkers hebben zich laten een koorde om den hals doen verscheide zeeschePenzijn moeten naar ander steden gaan om ontvrach' te worden maai eindelijk zijn er werklieden van den buiten gekomen en de schepen werden gelost, zooals vroeger en na. 't Schijnt dat er te Gent eeDige raboelje is tusschen de soldaten en de Socialisten, dat er zelfs gevechten te vreezen waren, zoodat de Politie 't Garenplaats- ke en ander Socialisten-herbergen heeft moeten beschermen. Er zal wel iets anders achter zitten. BRUSSEL. D'oncoozelaars van Vrijdenkers en Athenee gastjes moesten daar toch ook wat van hunnen neus maken en eens op straat komen anders zou 't spel niet kompleet ge weest zijn; z'hebben dan meetingen gehouden en straatlawijt; met eecige honderden in getal zijn ze rondgeloopen,brullend: La Révision ou la Révoolution Het Algemeen Kiesrecht moet er komen Of de faro zal er stroomen En omdat juist op denzelfden dag de Midden Sektie hare werkzaamheden had geëindigd en dat de stemming was: Her ziening der grondwet daarom zij die slepgastjes van Brussel beginnen ie roepen Van faldera dera fiktoria we zijn er in we zijn er uit en komen wij aan 't hoofd g'heel de Staatskas valt ons ten buit. Ze moesten dat niet zingen elk weet het van buiten, dat ze zijn voor de duiten.... Van 187S tot 1884 is hun Vaderlands liefde gebleken maar ze kostte zoo duur aan de Belgen, dat er in 1884 een algemeene kuisching is gekomen, een algemee ne kuisching. o Ce weet ac ut bate Vrenden, dat de^Khmer verdeeld is in vf f Sektien: di.eri'.t- v -an'-m de Kamer kunnen in die sektiën hun schaa inöaleu t sektien gestudeerd hebben, dan komt men te samen en een der Leden leest af, wat er behandeld en beslist is... Nu zitten de gestrenge Heeren sinds verscheide weken te broeien op de nieuwe kieswet en ziehier wat er gestemd is in de Midden- Sektie, bijna éenpariglijk. Maar dan moet het nog voor de Kamers komen en dan vallen de groote redevoeringen erop... Wij zeggen dus Op verslag van M. De Smet. 'ne Gente naar van goed beleid, is er voorloopig aangenomen, dat de Grondwet zal herzien worden, onder 't volgende besprek Groote uitbreiding van 't kiesrechtmaar geen algemeen Stemrechtzal kiezer zijn die 25 jaar is, niet veroordeeld ge weest en een huis bewoont of land bewerkt van 60 fr. kadas traal inkomen voor de gemeenten onder de5ooo zielen, van 72 onder de 20,000 en van 90, boven de 20,000 zielen. EENIGE liberalen wilden er 't bewerkte land afdoen, maar de groote meerderheid heeft 't Recht van den Buiten behouden. Frère wilde er 't lezen en 't schrijven bijvoegenmaar M. De Smet Denayer hield staan dat vele werklieden na eenige jaren hun lezen en schrijven vergeten en zijn gedacht is doorgegaan. Art. i3x der Grondwet is ook besproken men vroeg of 't moet blijven dat voer een verandering der Grondwet noodig zijn d'ontbinding en na d'ontbinding de twee derden der nieu we Kamer... Dit gewichtig punt is onbepaald gebleven. We gaan dus d'Herziening hebben en algemeene Kiezingen. Laat er ons op gereed maken in d'herten en in de Reglemen ten elk zijn Recht en zijn Vrijheid geven; geen persoonlijke overheersching.want met de nieuwe manier van stemmen, dat zou d'onmiddelijke Nederlaag zijn. De slag van Schande is gegeven, niet op onzen achtba ren Stadsgenoot, maar op g'heel de stad van Aalst.... Men heeft niet geluisterd naar de stem van 't Volk, die door de Drukpers gesproken heeft, niet geluisterd naar de dringende vraag der Bekwaamheidskiezers, der Jonk heden; van al wat er geschreven is, kon men geen woord weerleggen de rechtveerdige stem van Aalst is verstoo- ten men had zijn woord gegeven aan Leuven en M. Jacobs van Leuven is benoemd.... Is benoemd Wat zullen we zeggen Men spot met Aalst, omdat ons katholieke Meerderheid TE GROOT is men heeft geen opzicht voorde Kiezers, wij blijven onder een soort van Cesarismus, omdat de Kiezers geen macht hebben en maar lapkiezers zijn.,.. Tegen een groote rijke Fami lie zou men niet doen wat er gepleegd is tegen een Bur gerskind waarom omdat de Burgers niet vereenigd zijn en ontwapend had men ons laten Meetingen hou den, de Leuvenaar zou niet benoemd geweest zijn de Burgers zijn ontwapend, omdat zij den Poll niet hebben voor de Kiezingen sedert 10 jaren strijden wij voor dat Burgerrecht de vrees der kiezers is de zaligheid der heeren Gekozeneneen kiezing zonder Poll is een school zonder loon of straf.... Burgers, achtbare Burgers van Aalst, wilt gij dit onrecht blijven lijden Zal men U nog naar de Kiezing krijgen zonder Poll Pin d'ander Kiezing, hadden wij den Poll gehad, men zou die vier lijsten niet gezien hebben, noch dien twist en tweedracht in de Fa- miliën.... Dat de tegenspoed U toch leere dat in elks hart een vast gedacht overheersche Liever ons briefke verwerpen dan nog gaan kiezen zonder de voorloopige vrije stemming, zonder te kunnen oordeelen over aftre dende en nieuwe Kandidaten. Nu bijzonderlijk dat de Volkstemming nadert, moeten wij op den breeden vas ten weg voortgaan. God heeft zijn Rechtbank, en de Volkeren moeten ook een rechtbank hebben of ze worden behandeld als slaven. De LEUVENAAR is benoemd... tot wie zal Aalst zich wenden in de moeilijke gevallen Als men raad of hulp noodig heeftO gij, die de schuld zijt van de vernedering en van de verstooting van Aalst, die de schuld zijt dat Aalst zucht en tandenknarst, dat elk roept Schande... Schande zult gij nog met opgehe ven hoofde langs de straten durven gaan Moeten w ij Minister Beernaert beschuldigen? Neen, die man is te eerlijk en te rechtschapen hij kan een dienst bewezen hebben, met op zijn breeden rug al die kromme spron gen te laden, maar hij is de schuldige niet De Leuvenaar is benoemd Die een persoonlijk be lang hadden in die zaak, zijn veel te gerust en te VREESACHTIG geweest men heeft maar laten schrijven over 4 weken, als de Burgemeester en Volks vertegenwoordiger reeds bevestigde M. Jacobs is be noemd, 't is vruchteloos gewerkt Men heeft zich ver- zex tegen 't houder!'v;m Meeiinge' Men heeft Aalst tegengehouden als het wilde verschijnen te Sottegem om recht te vragen Aalst werd belet,omdat M. Van Wam- beke verklaard had Als er te Sottegem iemand over dc rechterlijke kandidatuurs spreekt, al de Volksvertegen woordigers hebben gezegd dat zij TEGEN HEM zullen zijn Dat is verklaard en 6 eerlijke ooren hebben dat gehoord.... Burgers van Aalst, de Godsdienst mag van U geen Slaven maken gij zult u sterk, eerlijk, boven al le persoonlijk belang, vereenigen gij zult Kiezers willen worden in den waren zin van 't woord geen kiesvee, dat men vol bier giet, maar ware kiezers.... Te naaste week zullen wij, in kalmte, d'Historie van die rechterlijke be noeming aanhalen. De waarheid moet er komen,al stond 't schavot op 't klein Forumken van 't Eiland Chipka. na rijp onderzoek, vindt dat de Minderheden twist zouden brengen in veel thans stille buiten gemeenten, dal men dan de wet slechts vrage voor de Gemeenten boven de 3ooo In woners... Voor alle groote Steden zou de Vertegenwoordiging der Minderheden een oprechte weldaad zijn.Uit ganscher herte wenschen wij voor Aalst de Minderheid vertegenwoor digd... Die buitengecijfferd is, wordt onverschillig, vijandig, haatdragend... Vroeger en nog, op de Plaatsen waar geen Partijschap is, wat doet men er? De voornaamste Ingezetenen als Raadsheercn kiezen... Dat heeft men ook met de Minder heden... Waarom zou men in Aalst niet beginnen met eenige liberalen te nemen in 't Komiteit voor ons Nieuw Gasthuis, in Bestuur van Hospitiën en Armen? Dan zouden zij ook hunne kennissen bijbrengen en hun medehulp niet weigeren om den Armen te helpen en de Volksarmoede te keer te gaan.... Voor wat de Kamers aangaat, is 't niet wreed dat Luik, Charleroi, Bergen, Doornijk, voor eeuwig en altijd zonder Katholieke Vertegenwoordiging zijn?... De Walen gansch liberaal, de Vlaanderen gansch katholiek, de klove wordt te diep tusschen Provinciën van 't zelfde Vaderland... Zal er edelmoedigheid en zelfsverloochening genoeg zijn, om de Minderheden te doen stemmen?... (t) Meest al de Katholieke gazetten schrijven voor de Min derheden; men kan van gedacht verschillen; men mag rede twisten, maar 't moet REDEtwisten zijn en niet scheldwoor den toeroepen... Elk zijn recht en elk bedeeld volgens 't getal stemmen Weg de brutale alleenheerschiDg der Meerderheid!... Minister Beernaert, M. Begerem, veel ander hooge Staatsmans zijn voor de Vertegenwoordiging der Minderheden... Durlt iemand zeggen dat die Heeren dwazerikken zijn! (x). Indien men Zondag, Feestdag der Drij- vuldigheid, Glorie zij den Vader enz Ook Feestdag van St Do-y natus, plechtig gevierd in St Martenskerk t'Aalst, in dien roemweerdigen Tempel,.. De geest van Parochie kan de Sa menleving redden; de geest van Parochie, eendrachtig, broeder lijk vergaderen in dezelfde Kerk; de Goddelijke Diensten opluis teren; de Parochiale werken on dersteunen...Verdeelde macht geene kracht... In d'eerste tijden, had Sinte Pieter moe ten zien dat er twee soorten van kerken gevormd wierden, een rijke en een onrijke, eenFranscheen een Vlaamsche, hij zou nog anders gesproken hebben als aan Annanias en aan Sifforia... Die niet werkt voorde Parochiekerk, werkt in den nacht. In de Kapel van 't Collegie is een Novene voor O. L. Vr. van 't H. Hert. 's Morgens, iets na 5 ure, Sermoen door Pater Stubbe, Mis onder welke Lofgezang door de Dochters der Congregatie. LEDE de Begankenis, de Kerk van Lede wordt een der merk- weerdigste van ons Land, en waar heeft men ergens zul- ken Omweg, zulke fraaie kapellekens, zulken gemakkelij- ken en verrukkelijkenweg? Oostakker heeft niets aan den Omgank van Lede, ter eere van O. L. Vr. der VII Weeën. Tot voor de Fransche Revolutie ging g'heel Aalst, in de week die komt, naar Lede: 't Magistraat aan 't hoofd, in rijtuigen of te voet.... De Schepenen van dien tijd waren als Koningen en Keizers, geëerd en ontzien door de hoo- gere Macht en door 't Volk.... De kozijntjeswinkelderij, die verdommelijke Plaag was onbekend in die roemrijke Tijden; men was maar Burgemeester en Schepene voor écn jaar; gelijk het nog gebeur t in Londen. Er was ver andering, er was wedievering, men kon geen Russische manieren krijgen of geen konkelfoeserij plegen; want 'i jaar nadien, ander mannen konden alles nazien... D'oude liêkes zijn dikwijls dé beste. Te Vloersegem-Smeer- hebbe zijn op St Cornelis-dag wonderschoon Sermoenen geprcèkt door E. H. De os, Pastoor van 't Gasthuis te Geeraardsbergen en E. H. De Corte, onderpastoor van Steenhuyze-Wijnhuyse Dank, schrijft men, dank aan die Heeren, die zoowel de Bedevaarders weten op te wek ken tot liefde voor God en zijne Heiligen. Te Vracene op t Jubelfeest der Jongelingen-Congregatie, men schat de menigte die de kerk vervulde, op 25oo man en E. H. Van den Berghe, onderpastoor van Erwetegem, heeft er een Aanspraak gedaan, die den machtigsten indruk heeft uitgewerkt opal d'aanwezigen... 't Woord Gods is al machtig op d'herten. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Masier, onderpastoor te Sinay, is on derpastoor benoemd te Berchem en wordt vervangen door den Ecrw. Heer Dc Fraine, onderpastoor te Ber' chem. DUITSCHLAND. De katholieke genootschappen van het deel van Beieren dat aan den Rhijn paalt, heb ben een verbond onder zich uitgemaakt. De eerste ver gadering is te Landstuhl gehouden. Leeu gem! Die schoon velden en hoven! dat we reldberoemde Park, met die wonderbare boomen! Als Vriend Sixtus die Boomen zag, stond hij in een verbazende verrukking; nu te Leeuwergem in 't Klooster is overleden (wij moesten het reeds van d'ander week gemeldigd hebben),aldaar is overleden Zus ter Joanna, gebortig van Zele, 67 jaren, en 3r jaren aan den Dienst der Zieken; weinige menschen vond men zoo bekwaam om zie ken te verplegen als die goede Zuster; 't is een groot verlies; en als die Kloosterzuster op sterven lag, de ziekelijben en Ouderlin gen van 't Gesticht kreesclien als kinderen die hunne Moeder gaan verliezen. Er zijn nog veel goei herten in de wereld en ook veel dankbare zielen! een aardig element! Te Parijs in de kerk van 't H. Hert, (dat zal wel Montmartre zijn), Pater Variot preekte daar achter de Vespers op O. HHemelvaart. Hij beschreef vuriglijk de pijniging der schei ding op deze wereld en 't geluk des Hemels. Eensklaps verschijnt er een pijn op zijn ge laat; hij zwijgt; dan vraagt hij verschooning van niet te kunnen voortprcêken en voegt erbij: «Voor mij is 't ook wel misschien de scheiding. Dan zit hij néér, valt in onmacht en eenige uren nadien is bij dood! GROOTENBERGE.In deze Gemeente woont er zekeren jongeling, genaamd Ri chardus Vermeiren, welke reeds tien achter eenvolgende jaren te voet de reis in Bede vaart naar Hal (Braban:), gaan en keeren heeft afgelegd. Dees jaar heeft hij weêr uit voornoemde Gemeente, met een groot getal personen dien langen weg ondernomen en zooals voorgaande goed voleind; en daar hij een groote bolliefhebber is, houdt hij zich somtijds nog bij zij net huiskomst eenige uren met zijn geliefd spelleken bezig. NIEUWE UITVINDING. Mer meldt uit Berlijn aan de Vossische Zeitung dat de heer Edison zich thans bezig houdt het vol maken eener nieuwe uitvinding, bestemd voor de tentoonstelling van Chicago, en bij middel derwelke een persoon duidelijk in zijne kamer dc beelden kan zien der too- neelspelers uit de operas, welke op verafge legen schouwburgen worden opgevoerd, en de stemmen der zangers kan hooren. De be wegingen der kunstenaar ■'en al de kleuren hunner kleederen zullen nauwkeurig wor den wedergegeven. HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.'1 IX. BUGGENHOUT. Buggenhout, 8 kilometers van Dendermonde, in 1850 op d'historische Dictionnairs aangeteekend met 4101 inwoners, ver maard door Brouwerijen, Koordemakerijen en fabrieken in Tabak; in 1890 5271 zielen, in 1658 wierd Buggenhout als Heerlijkheid uitgeroepen door Philippus IV Koning van Spanje;.... Buggen hout, palende aan den ouden vermaarden Bosch, 800 hektaren groot, doorsneden van een breeden steenweg, thans eigendom van eenen tak der Merodes, die in Frankrijk woont, groote wel doeners van Kerk en Armen, de groote klok is door die Familie gegeven in 1828 en als er koopdag is in 't bosch, die klok mag er voor luiden;.. Buggenhout, met braaf, ieverig, manhaftig en schrander Volk, een kerk uit de 14d0 eeuw, meermaals vergroot in verschillenden stijl, thans halt Gothiek en half Oostersch en in deze jongste jaren hersteld op een verrukkelijke wijze; hersteld gelijk men de kerken van Roomen en Parijs herstelt, dat er niets aan ontbreekt, voltrekt niets.. Een jaar lang hebben de Schilders Janssens van Nevele te Buggenhout geweest om gansch de kerk te schilderen, met zachte oogstrelende en sprekende tinten; 't voldoet u, 't streelt u, 't beweegt u, van als ge die kerk binnen treedt, het marmer der Outaars, ge zoudt het voor echten marmer nemen, witten, rooden, groenen, grijzen marmer, dat is de kunst, naar welke men streven moet hout en marmer naschilderen volgens de Natuur; het koor is een oprecht Heiligdom achter en rond den Outaar geschilderde glasramen, de wanden, rijke lijk versierd en langs weêrskanten, boven de zittingen, Engelen in Aanbidding.... Buggenhout, wees trotsckover uw kerk, dat de Paus van Roomen er moest inkomen, Zijn Heiligheid zou uit roepen Zoo staan de Christene kerken mij aan Zoo wel ver sierd, zoo proper onderhouden, dat men geen stof ken of geen pleksken bemerktZe willen hebben dat de kerk van Buggen hout nog gebouwd is door d'Abdij van Aftigem; en de Biechtstoe len dienen als bevestiging; van de vier Biechtstoelen zijn er twee uit vroegere eeuwen, met zwierig snijwerk, de wapens der Abdij, de Heiligen of de Abten der Benecliktijncrs; de twee ander Biecht stoelen zijn naar de zelfde manier gebeiteld onder de zorgen van ftp Van Assche, van Gent; g'heel de kerk is sinds 2 jaar tot J 2 meters hoog omzet met eiken houtwerk, in den trant der Biecht- stoelen en dit merkweerdig gewrocht wierd uitgevoerd en 't mag gezien worden van de grootste kunstenaars, 't wierd uitgevoerd door de Familie Obus, Vader en Zonen, door Leopold Basteels en Benis De Vidts, allen Buggenhouters en aldaar wonende. Buggenhout Wie'zou dat gedacht hebben, in den nacht van 8tot 9 Dec. 1887, dat de aloude kerk van Buggenhout, waar met zulke zachte gods vrucht het Feest der Onbevlekte Ontvangenis was gevierd, ge tuige ging zijn en Slachtoffer van diefte en pogingen tot d'aller- gruwelijkste Heiligschenderij In het donker van den avond waren drij personen langs ver- schillige weken het donker woud ingegaan en zaten daar het nachtelijk uur te verbeiden. Een teeken zou gegeven worden, om naar de kerk te sluipen en daar hunnen roof te beginnen. De Dievenbenden zeggen niet gelijk de Socialisten Noch God, noch Meesters Bij 't minste gerezel derbladers schudden en beven ze en op elk hunner roof tochten is een Meester aan welken zij blindelings moeten gehoor zamen. Ten 12 ure kwam de Reus eerst uit den bosch en ging post vatten aan de Sakristij, in eenen hoek zoo donker als een helle. Twee maal ging daar een schaduwe voorbij, die den toer maakte der kerk en dorpplaats en eenige woorden in stilte met den Ilerkuul wisselde. Die schaduwe was niemand dan de kapi tein der Bende, Kreitser, thans verkleed in vlaskoopman; vermits deze uittocht een hunner belangrijkste was, wilde hij in persoon alle mogelijke voorzorgen nemen en ging nn rond om te zien of alle huizen en herbergen gesloten waren. Het stoorde en mis haagde hem, dat er nog licht bleef in een herberg nabij de kerk: Bij al de duivels! bromde hij in zijn eigen; wat mogen die gas ten daar zoo laat blijven doen! Op eenen donderdag avond; dat is de gewoonte niet op den Buiten!... Gaan ze daar blijven zitten, die nachtraven!... En met begeirlijke oogen keek de aartsschelm naar 't licht dat door de spleten der vensters scheen. Eindelijk zag hij drij mans- lieden uitkomen; en hij schoof zich van kant; 't waren brave in woners van Buggenhout, die door 't kaartspel betooverd zoo lang buiten hun uur opgebleven waren. Later wisten ze te vertellen dat zij een man aan de kerk hadden gezien; doch geen gedacht hebbende dat hun kerk ging bestolen worden, geen fust hebbende om in de koude te blijven staan en geerne thuis zijnde, hadden zij hunnen weg vervoorderd. Nu was 't op Buggenhout dorp zoo donker als in een graf en I zoo stil als op d'heide in de Kempen. Elk genoot die rust voor welke de nacht geschapen is... Gij alleen, oude forsige kerktoren, staat daar en waakt!... Kondetgij opspringen en de schenders van uw Huis vermorzelen en verplet teren! Daar is de aanvoerder weêr bij den Reus: Schroder, zegt hij. Meester! Die sattersche boeren! Zoo laat uitzitten!... 't Is al na den twaalven! Wij moesten al aan gang zijn! Gelijk ge wilt, meester! Schroder, ge weet het dagorde: "De Smid heeft naar mijn aanduiding eenen sleutel der Sakristijdeur gemaakt; dan in denhoek, nevens 't biechtstoelken, achter d'houten deur inde ijzeren kas, in twee deelen; in het bovenste deel zijn de oude Re- monstranciën, ware kunststukken; in 't onderste de kelken en ci boriën in groot getal.... Is 't goed verstaan? Goed verstaan, meester! Ik zal buiten blijven, werkt gerust voort; komt er onraad, ik zal met mijn hand tweemaal op de deur kloppen. En dan? Wij vluchten of wij maken van kant.... Als 't er op aankomt, leven voor leven!... Nu ga ik het teeken geven, dat de mannen bijkomen. Een scherpsnijdend gefluit schuifelde door de lucht; Kreitser week naar den kant der haag en zag weldra twee mannen af ko men: de Slang, zwierig en locht opstappende; de Smid met zijn zwaren lommen stap. De Smid legt zijn groote leêren valies op den grond... Vijf mi nuten nadien, de zware deur gaat open en de drij schurken slui pen de Sakristij binnen.... Geen mensehelijk oog kon ze daar zien; er was geen ander licht dan hun dievenlanteern; en nooit zoudenwij hier beneden de bij zonderheden dezer gruweldaad gekend hebben, zonder de doku- menten der Processtukken.,.. In de Sakristij gekomen, toonde de Reus eene houten deur in den hoek.... Vliegens was zij open en men bevond zich ineen klein plaatsken, waar d'ijzeren brandkas stond, in den muur ge werkt. Een kas, sterk bij sterk, nog gemaakt door eenen vernuf- tigen boerensmid, met een kurieus slot. Het onderste deel ging nog al gemakkelijk open; de Slang slak er zijn lange hand in en haalde een zilveren offerschotel uit; dan een zilveren kruis; dan eene kleine Remonstrantiedan nog een grootere Remonstrans, een vermaard zwaar kostelijk stuk, nog uit den lijd, als d'Abdij van Afflighem uog in haren bloei was en d'omliggende kerken rijke en kunstige gesehenken kon zenden. Dit alles werd met een helsche voldoening er uitgehaald en op den grond gelegd. Nu de tweede kas sprak de Reus zijn dievenlanteern langs on der aan de Brandkas leggende. De Smid begon te zoeken en te werken maar het slot kon hij niet openkrijgen. Geen middelGekeerd en gewrongenalle sleutels gebezigdvruchteloos! Aan den muur d'ijzers los gemaakt, deed de Reus. Slang, gij

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1