Rampen Misdaden Ongelukken OVERZICHT. Aalst Later, Nieuws® Hongariè Schrikkelijke Moord te Gent. si lutv III i 111 (Is°P zomerschen dag; laat ons dus ROBESPEER. Scherpeïiheuvel Brand te Sl-Lievens-Essche. AFFLIGEM. Kiekendieven gepakt, bravo! AALST-MIJLBEKE Zondag, op den Hoogdag, een zatte partij in 't steken van asperges in de Binnestraat er is eenen met een «.spergiemes gekapt nabij zijn oog 't kon zeer erg geweest zijn. St. LIEVENS-HAUTEM Bij B. Letteur, op de Ballei, zijn in den nacht van donderdag tot vrijdag de twee geiten gestolen, een oude en een jonge... Er wordt schrikkelijk veel gestolen in d'omstreken; konijnen, kiekens, enz.. Over 14 dagen wierden in't zelfde huis de kiekens gestolen De Vrouw, een braaf werkende mensch, is vrijdag naar de Gendarmerie van Aalst den inken komen doen. ANTWERPEN. In de Van Urzeistraat te Ant werpen woont zekere Jan-Baptiste Bruynseels met zijne vrouw Catharina en zes kinderen, waaronder eene doch ter van 17 jaren. De ouders zijn drinkebrgers, luiaards, dieven en daarbij reeds door het recht gestraft. Verleden jaar, binst dat zijne vrouw eene straf in het gevang uitboette, bedreef de man een misdrijf nog groo- ter dan zijne voorgaande, en waarover bij het parket onlangs eene klacht wierd ingediend. Te vrouw en doch ter beschuldigden den vader, deze loochende. Daaruit sproot eene helsche tweedracht in 't huisgezin. Donderdag laatst, rond 7 ure 's morgens, gingen man, vrouw en dochter naar de bassins om werk te zoeken. Onder weg keven zij hardnekkig. Onderweg, de man in eene groote gramschap nam zijn groot mes en wilde er zijne dochter mede treffen in den nek. Deze had de beweging gezien en de vlucht genomen. Zij werd maar licht gekv.etst. Dan zijne vrouw bij de hairen nemende, trok de man haar hoofd achterwaarts en plofte zijn mes in hare keel. Zij plofte ten gronde- De moordenaar plaatste zich dan op zijne kniën en gaf zich eene snede in de keel. De wonde was schrikke lijk om zien. De politie kwam toe, en beiden werden naar het hos pitaal overgebracht. De dochter Elisa liep naar het poli- tiebureel, alwaar hare kwetsuur verbonden werd eD gaf eenige uitleggingen over der. oorsprong der misdaad. De man lag op sterven en de vrouw is 's middags overleden. AARLEN, 19 Mei. Eene hagel- en sneeuwbui, ge mengd met donder en bliksem, heeft op den eersten Sinksendag de geheele Ardennenbevolking waarlijk doen schrikken en beven. Nooit zag men zulk een weer. Op verscheidene plaatsen heeft de bliksem schaê aangericht. ADEGEM-BIJ-EEKLOO. Zondag avond is al hier een groote brand uitgeborsten in de bosschen, ge naamd Hulseloo. Verscheidene hektaren sparren zijn totaal opgebrand. Er zijn 3 verschillige eigenaars die er veel schade door geleden hebben. De oorzaak is nog onbekend. Het schijnt nochtans dat de kwaadwilligheid er niet vreemd aan is. BRUGGE. - Het zesjarig dochterke Flavia Ger- monprez, wonende te Leffinghe, was laogs de vaart van Nieuwpoort naar school gegaan. Heeft het meisje een waterbloempje willen plukken, men weet het niet, altijd is het dat het van den kant afgegleden is tot in de vaart, waarin het verdronken is De droefheid der Ouders is onbeschrijflijk. CHATELET, 19 Mei. Op de lijn van den Grand- Central, tusschen de staties van Chatelet en Bouffioulx, heeft men gepoogd eeaen trein bij middel van dynamiet te ontriggelen. Tien minuten vóór het passeeren van den trein heeft de baanwaehter de kardoes gevonden. GEERAARDSBERGEN. Een ontriggeling, welke de ergste gevolgen had kunnen hebben, heeft zondag plaatsgehad op den spoorweg van Gent naar Charleroi De trein van 8 ure 16 'smorgends was juist den tunnel van Geeraardsbergen ingereden, toen, door het breken van een der riggels, drie waggons uit het spoor spron gen. Gelukkig werd men aanstonds het ongeval gewaar en kon men alle ramp vermijden. De dienst is een tijd lang op eci e andere baan moeten geschieden. SCHOOT. In de Kempen. Vrijdag d. v. w. waren 2 mans bezig er de kerkgoten te stelen. Gelukkig lijk hoorde de sverkman van de Pastorij, dat er gestolen wierd cn kwain af met den koster en dezes tsvee broeders, allen gewapend met riek en stok. De dieven namen de vlucht djen wierden achtervolgd en ingehaalddan ont stond er een gevecht; maar de twee kerkdieven konden toch ontsnappen. Zij lieten ter plaats eenen kortewagen en een klak. REETH. Inden nacht van laatstleden zaterdag tot zondag, is de kerk van Reeth wederom door stout moedige schelmen bezocht geweest. Zij zijn ingebroken langs een venster boven het altaar en hebben zich mees ter gemaakt van de kroon en den scepter van het Maria beeld, alsook van de kroon en den wereldbol van het kindeken Jezus, welke voorwerpen gelukkig maar in verguld koper waren, en verders van een ex-voto in zil ver. Twee offerblokkeu waren ook opengebroken, doch de buit daarin zal niet groot geweest zijn. Men schat de waarde van het gestolene te samen op 40 fr. Maandag het ft de veldwachter van Contich de kroon en den scepter van O. L. Vrouw te Reeth terugge bracht; deze versierselen waren door eene vrouw gevon den in de Reepkenslei en op den steenv eg nabij Den Reep, onder Contich. Na hun vertrek moeten de dieven alras die voorwerpen onderzocht cn bevonden hebben dat zij slechts eene geringe waarde hadden, waarom zij ze wegwierpen. Toch hadden zij er eerst zeven of acht glazen steentjes uitgenomen, ongetwijfeld deukende dat het diamanten waren. Het is reeds de vijfde maal dat de kerk van Reeth zulk een nachtelijk bezoek krijgt. Buiten ditmaal was er vroeger nog driemaal ingebroken en den vierden neer waren de schelmen in hunne poging mislukt. Volgens men verzekert, zouden twee vermoedelijke daders van de laatste inbraak te Deurne aangehouden zijn. EEN JACHTWACHTER VERMOORD. In de gemeente Heers (Limburg) is eene gruwelijke misdaad gepleegd. De Jachtwachter van M. Desmaisiè- res was in den nacht van Woensdag tot Donderdag op ronde in het veld. Daar hij 's morgens niet terug naar huis kwam, werd zijne zuster ongerust. Het was 10 un aan den anderen kant Maar hoe zij zochten en wrongen, hoe zij d'ijzeren latten kro kregen, omplooiden en er nevens puilden dat er steenen uit den muur vielenhoe zij trokken aan de riggels, de kas bleef vast als een rots. Dan schoot de Reus in gramschap al vloekende als een dui vel deed hij den Smid achteruit gaan en begon aan de kas te trek ken dat de muren daverdenniets te doen 0 riep de her kuul uit, dat wij zware hamers hadden, ik sloeg 't. ijzer in stuk 'tmocht vijl duim dik zijn! En 't gerucht? vroeg de Slang Geruchtdaarvoor ook zullen wij ons voorzorgen nemen al doende leert men wij zullen er in; en moeten er in Smid tracht eens die kas los te krijgenz'is toch aaneengezet Ja, fluisterde de Slang en er staat hier een nachtlampken ik kan hier toch niet veel dóen ik zal eens binnen do kerk gaan Nu begonnen de Smid en de Reus te werken als beeren en leeuwen, ge zoudtgezegd hebben, ze gaande kerk aibreken en de muren doen instorten 't zweet liep in dikke druppels van hun aanschijn de Reus was niet zienbaar meer van woede, terwijl de Smid, zonder een enkel woord te spreken, als bescnaamd scheen over die mislukking.,.. Nu rustten zij een poos, keerden terug in de Sakristij, scherpten hun verstand en gingen met nieu wen moed aan 't werk, maar moeslen het eindelijk opgeven. Smid, vroeg de Reus, hoe daarin geraakt? De Smid zweeg. Ik vraag n, Smid. hoe daarin geraakt? Afbreken. Ge zegt, afbreken wat afbreken? Muur! En de kas Uithalen. Uithalen en dan De verbinding zien Goed, laat ons dan beginnen... Twee doffe slagen gingen op de deur. (Vervolgt). geworden, toen men op zoek vond men zich in tegenwoordigheid van een hartver scheurend tooneel. omtrent n ure be- De ongelukkige jachtwachter lag er op zijn geweer met het aangezicht vreeselijk verminkt, door een geweer schot, dat slechts op kleinen afstand moest gelost zijn geweest. Een hoop onkruid, bij de plaats der misdaad, schijnt de loerplaats geweest te zijn van den wildstrooper en moordenaar. Het parket is Donderdag ter plaatse geweest. De ongelukkige jachtwachter gertoot ieders achtiog door zijn voorbeeldig gedrag en zijne zachte inborst. Eilaas wederom een menschenleven voor dat van eenen haas Later. De vermoorde Jachtwachter heet Hubertus Bormans, oud 38 jaren. Het gerecht van Tongeren heeft zich Vrijdag andermaal ter plaatse begeven, doch het schijnt tot hiertoe nog niet op het spoor van dsn misda diger te zijn. Men wist riitt dat de ongelukkige Bormans vijanden had; zelden heeft men jachtovertredingen door hem aangeklaagd, erg moeten straffen en men maakt natuur lijk allerhande gissingen over dezen laffen aanslag. Het gerecht heeft opgemerkt dat de indruksels, ach tergelaten door de schoenen (zeer klein en zonder na gels), van den moordenaar zich richten van de plaats Waar H. Bormans den noodlottigen slag ontving, naar het dorp Veulen. OLSENE- Dinsdag kwamen de paarden van Jan De Loof, brouwer, te Grammene, naar naar Gothem met bier. In het wederkeeren hielden zij stil aan het ge meentehuis. Binst dien tijd kwam een troep koeien voor bij, die naar de weide gingen. De paarden, die beiden zeer jong zijn, verschrikt en gingen op hol, geheel hun gespan vernietigende. Niets kon hun in hunne dolle vaart tegen houden, tot zij eindelijk van elkander schei den door het breken van "het harnas en konden gevat worden. Gelukkiglijk zijn er geene menschenlevens te betreuren. ROESELARE. Sedert eenigen tijd biedt zich eene rouw van omtrent de 30 tot 35 jaar oud, bij de winke liers en koopmans aan, voorzien van eenen brief, getee- kend door notabele inwoners der stad, om koopwaren te bekomen. Die brieven zijn valsch nochtans heeft die vrouw reeds verscheidene slachtoffers gemaakt. De po- licie denkt op het spoor der aftruggelaarster te zijn, doch in lusschentijd verwittigen wij onze vrienden op hunne hoede te wezen. NAMEN. Stier ontsnapt. Zaterdag rond een ure namiddag, is een stier, toebehooreade aan den heer Ro bert koopman in vee, te St-Kruis, ontsnapt uit de statie van Namen. Hij heeft de stad doorkruist en is langs een jroot getal stegen geloopen, zonder eenig ongeluk te veroorzaken Bij het Kursaal is hij in de Maas gesprongen en heeft getracht de planken van een schip te doorboren met zij ne hoorns. Wederom aan wal gekomen, hebben de vleeschhou- wers hem een strop rond de hcorns geworpen en hem vervolgens stevig vastgebonden. De heer Guyot, de be stuurder van het Slachthuis, die het woedeade dier ge naderd was om het te blinddoeken, heeft eenen hevigen hoornetoot bekomen in volle borst. Hij werd door het dier overtrapt en het scheelde weinig of hij werd in de Maas geworpen. Men is er eindelijk in gelukt het dier te rug te brengen bij zijnen eigenaar. Donderdag namiddag heeft een schoenmaker uit de Wijngaardstraat, tengevolge van eenenhuiselijken twist, zijne vrouw twee steken toegebracht, zoodat het onge lukkige slachtoffer ter plaats dood bleef. De man, een genaamde Van Ginderhuyzen, was een dronkaard en er was nog al dikwijls twist in 't den. Vier minderjarige kinderen, waarvan het oudste 1 is, worden door die misdaad als tot weezen p -naakt: moeder dood, vader ir't gevang. De moordenaar, na zijn schelmstuk volbracht te heb ben is in een naburige herberg «enen druppel gaan drin ken; daarna is hij in de deur gaan staan en is begonnen met de armen te zwaaien. Geburen vroegen hem wat er scheelde Wel, was 't antwoord, ik heb daar juist mijne vrouw vermoord. Het volk liep samen en de dader werd aangehouden en in het gevang opgesloten. In zijn huis vond men het lijk van het slachtoffer ne vens het schoenmakerskraam liggen, badend in het bloed. De ongelukkige vrouw was slechts vijf en veertig jaar oud. Van Ginderhulizen had sinds zondag laatst nog met gewerkt. Om 3 1/4 ure, na eenen nieuwen twist, in den loop van denwelken de moordenaar doodsbedreigingen tegen zijne vrouw uitbraakte, was deze naar den koer gegaan, om haar linnen te wasschen. Van Ginderhuyzen riep haar terug, zeggende dat hij haar iets moest mededeelen. Wanneer de arme vrouw in het werkhuis kwam, bracht haar echtgenoot haar met een schoenmakersmes dat hij des morgends nog geslepen had, de doodelijke steek toe. Het slachtoffer heet Melanie Coppejans. De moordenrar is 41 jaar oud. Het parket, onmiddelijk verwittigd, heeft een onder zoek ingesteld. Het lijk der ongelukkige vrouw is onmiddelijk per bak naar de Bijloke gedragen, waar de schouwing dade lijk plaats greep. De viers kinders zijn i5, 12, 11 en 5 jaren. Hei oudste, een zoontje, dat te huis werkt, was met een ander werk meisje boven zij hoorden het gegil der moeder, maar durfden het niet wagen naar beneden te komen,. Men kan zich het tooneel voorstellen dat plaats greep tusschen de arme kleinen en de stervende moedei, die nog het mes in de borst had toen zij beneden kwamen. De bliksem in eene spoorhalle. Men meldt uit Troppau Een ver- Schrikkelijk onweder is zaterdag over onze stad en om streken losgebroken. De bliksem is op verschillige plaat sen gevallen, onder andere op de statie Polanka, der ïjze- r en wegen van het Noorden. Hij heeft eenen werkman gedood en verscheidene metsers getroffen, die werkzaam waren aan de wachtzaal, welke bijna was voltrokken. Fi»anlri'iilr Kene diefle van 70>000 franks. J? 1 cltlKI IJ**- nu toe onbekende kwaaddoe ners hebben in de kamer der heeren Lépicier, rentenier op den boulevard du Pont ryal 48, te Parijs, \oor onêe' veer 70,000 fr. waarde gestolen in aandeelen der stad Parijs, enz. en eene zekere hoeveelheid voorwerpen. De deur der kamer en verscheidene andere binnendeuren warenjopengebroken met eenen beitel. De veiligheidst heeft een onderzoek geopend. IÏjiI 1 iwl Een hevig onweder, vergezeld van .IXOlItillCi hagelen regenhuiën, ontlastte zich dinsdag namiddag boven Delden en omstreken. De blik sem sloeg in een boerenhuis, behoorende aan het land goed Twickel en bewoond door den landbouwer Assink. Het huis, de geheele inboedel, benevens een groote voorraad rogge en stroo werden door het vee verniel terwijl vijf stuks vee mede in de vlammen omkwamen. Alles was verzekerd de roerende goederen echter voor een zeer laag bedrag. Het slachtoffer was eene zeer naarstige, nette en brave vrouw. Bij de zware lasten van het huisgezin, ging zij nog verscheidene dagen in de week uit wasschen. Dikwijls moest zij uren en uren aan de deur wachten, alvorens binnen gelaten te worden en zeer dikwijls werd zij door haren slechten echtgenoot mishandeld, wanneer zij de minste opmerking dorst maken op zijn wangedrag. De ongelukkige kinders die zoo in eens hunne ouders verliezen, zijn door de geburen opgenomen. mr% M v f Er gebeurt al veel dé Revue der Rampen en Ongevallen beginnen Te Nantes, in Frankrijk, is een schuit omgekanteld; twee vrouwen en 'ne man zijn verdronken. Zaterdagavond te Vlissingen (Zeeland) op dc kleine Markt, een jon gentje van 6 jaar wilde voor den stoomtram de straat overloopen, struikelde en wierd zijn hoofdeken afgere den. Och armen Te Londen is door de Fluwenza plat gelegd de groote Spraakkonstige Gowin-Long. In Rusland op den Dnieper is een Stoomboot vergaan; 42 arbeiders zaten er op; 19 zijn verdroiken. Die Rus sische stroomen zijn zoo wild en zoo woest als hunne taal. Keizer Willem is bijna verongelukt, te Potsdam, vrijdag uitrijdende in een Russisch rijtuig, de peerden verschrikt en tegen eenen boom loopen; den dissel ge broken; maar aan den Keizer of zijnen Adjudant geen haii geschonden. Te Mans, Frankrijk, is de theater in brand geraakt door de Gaz; goed dat een Zangster op het tooneel bleef en de kalmte toeriep of er konden met honderdc dooden zijn. Te Zündorf, in Duitsch- land is verbliksemd op zijn veld een Landbouwer; be zig zijn met aardappels te planten; eensklaps een on weer losbersten; een schuilplaats willen zoeken en ge troffen worden 1 dood zijn Menschen, geliefde Vrienden en Kennissen, nu is t iets Ge weet in Serbië met Koningin Nathaliat is een drama wreed om er een liêken op te maken. Ge weet de Koningin is daar afgezet, haar zoon is als koning uitge roepen, op voorwaarde dat zij den Lande zou verlaten. Maar Nathalie, een felle vrouw, een soort van Sara en Zantippa, russisch gezind, ondersteund d ,or Rusland, veel aanhangers tellende in Serbië, ze wilde niet ruimen en eindelijk heeft 't Ministerie de gendarms naar haar huis gezonden. Aanstonds was er een groote volkstoe loop en straatlawijtde ge vapende macht heeft de stra ten bezet de Koningin Nathalie is gewillig meêgegaan de katterstraten door naar de statie, gevolgd van de troepen en van de menigte de Spoorhuisoverste heelt haar door zijn huis laten leiden en op 't convoi plaatsen maar eensklaps heeft zij dan 't vensterken opengewor pen, haar hoofd doorgestekenen geroepen: Menschen van Serbië, ge ziet dat ik mishandeld word waar is uwe Vaderlandsliefde Gij hebt gezworen uw bloed te geven voor mij en nu laat ge mij wegleiden als eene misda- digster, door gendarmen en ge staat daar als Zebedeus- sen.... Mannen, mannen van Serbië, staat op en verlost mij Daarop is 't bloed aan 't koken geraakt, de menigte heeft de statie overrompeld er was geen lieven-heeren aan, alles moest uit den weg de volksmassa sprong van den trein, maar de machinist bracht zijn stoomtuig in beweging en de treiu reed voort, terwijl koningin Na thalia altijd perorreerende en haar vuisten uitstak... 't En ver wondert ons niet, dat koning Milan liever Land en Troen en Scepter en Kroon en Huis en Kind verla ten heeft, liever als bij zijn welbeminde te blijven wo nen. Dan is er wreed gevochten op t statieplein en de minister werd erg mishandeld, ja, ze spreken van ge kwetsten en zelfs van dooden. Zoodanig erg is dc toestand, schrijft men, dat de Mo gendheden er zullen moeten tusschen komen... Is dat geen foensj van Rusland Oostenrijk spreekt cok van legermachten voor de grenzen tc bewaken.... De koningin Nathalia moest weg, er oorzaak zijnde van twisten, gekijf en gevecht ze moest weg. In Portugaal is er een nieuw Ministerie op zijn pikke len en men verwacht beternis in de Financiën. In Argentina schijnt ook goed licht te komen., 't Mocht wel wezen 15,000 Personen wachten in Rusland 't goed weêr af om naar 't kwaad weèr te gaan, zegge naar Sy- beria. 't Gaat beter in Serbië; maar in 't kanton Ni no ve wordt fel gewerkt; M. Fransman is een goede ka tholiek; ma^r M Jan Van Langtnhaeke heett grooterë Diensten bewezen aan Godsdienst en aan Volk; hij was een der uitmuntendste Studenten van ons Collegie t'Aalst, 't is 'ne Man van hert en van Geloof, 'ne ware Vlaming, In Frankrijk is President Carnot naar 't Zuiden en in Duitschland spreken ze veel, van 's Keizers Willems reis naar Holland en Engeland. Is 't waar dat Rusland spreekt van de Polakskes nog meer te judassen; dien lee- lijken Rus, dien IJsbeer en Hippotaam wreed nevens dien Bloedzuiger aangeland te liggen Engeland neemt goede maatregels voor Ierland en in Egypte, ze durven daar spreken van den Cholera. In de bassin van Charleroi waren gisteren nog 26,695 Werkstakers. Hij sterft Om 4 ure namiddag wierd Robespeer met zijne aan hangers uit 't Gevang gehaald en op de karren der ver oordeelden gelegd. Nimmer had men te Parijs zulken grooten toeloop van Volk gezien; De straten waren opgehoopt; Al de balkons en vensters stonden vol, zelfs zat er volk op de daken der huizen en op de muren. Twee gevoelens bezielden de menigte; Blijdschap en Woede; Blijdschap, omdat men ging verlost zijn van die bloed honden; Woede, als men dacht op al hunne schelmstukken en wreedheden; Eenieder juichtte toe en scheen te klagen van niet he viger te konnen toejuichen. D'oogen waren meest gevestigd op de kar, waar de twee Robespeers met Couthon en Henriot in waren. Die ellendelingen, gewond en met bloed besmeurd, hadden het aanzien van struikroovers, die de krijgsmacht in eenen bosch verrast had en niet gevangen kon nemen, zonder eerst te strijden en hen te wonden. Robespeer had hetzelfde kleed aan, dat hij droeg op het Feest dat hij zoo heiligschendend inrichtte voor het Opperwezen. Welke verandering in zijn toestand 24 uren te voren was hij de Alleenheerscher, de Dwin geland; elk beefde voor hem; nu lag hij vertrapt en ver- stooten; zijn gelaat was vol bloed, zijn oogen stonden wilt en vaal, hij was afgrijselijk, om aanschouwen; de onbeschofterik van gisteren durfde niemand aanschou wen. Aan de St. Honorestraat schoof een vrouw vooruit, een vrouw wel gekleed en rond de 5o jaren. Zij vatte de traliën der kar vast en riep ROBESPEER Robespeer deed d'oogen open; Doch wat zag hij Die Vrouw, die d'hand naar hem uitstak; nevens haar, achter haar, rond haar, zoover hij kon zien, niets dan verbolgde wezens en vuisten die naar hem uitstaken. Monster riep de vrouw; schrikdier dat de hel uit gebraakt heeft, wat kan ik u geen duizend dooden doen sterven Gij hebt mij weduwe en kinderloos gemaakt Ga, schelm, daal in het graf, beladen met de vervloe- aing van alle Echtgenooten en van alle Moeders Robespeer sloot zijne oogen dicht; Hij zou willen stomdoof en blind geweest zijn. Zoo bleef hij liggen, d'oogen gesloten, in een helsche foltering, zonder eenigen troost tot aan 't schavot. De beulsknechten lichten hem daar op. Ze dragen hem op de guiljotien. Daar opent hij de oogen en ziet het mes. De beul trekt zijn verband af; Dit hoofd is vol bloed. Robespeer wordt onder 't mes gebracht; 't valt; hij is in d'Eeuwigheid. 35 jaren was de schurk. Hadt hij nog 6 maanden geleefd, zoo schrijft d Histo rie, een derde der bevolking van Frankrijk zou hij om gebracht hebben. Hij was 5 voet en 3 duimen lang, ging geerne prachtig gekleed, was de valschheid in specie, daarbij wraakzuchtig, lafhertig en wulpsch. NIEMAND dierf na zijne dood een woord te zijnen voordeele spreken. o En die schelm, dat monster willen de Socialisten van Gent in hunnen Vooruit als een Heilige doen doorgaan.. Voor Robespeer zou men moeten vieren, zijn beeld zou in d'huizen moeten hangen... Menschen, Menschen hoe is 't mogelijk Dien Robespeer durven in de plaats stellen van de Heiligen, die allen voorbeelden waren van Deugd en van Zelfsopoffering Daarin alleen ziet men de gansche strekking van dit Socialismus Tegen de Moeder Gods huilen en tieren ze; van de Martelaren en Belijders willen ze niet hooren; den H. Vincentius a Paulo, die g'heel zijn leven ging schooien voor 't arm Volk, die, geen geld hebbende, slaaf wierd, om eenen slaaf uit Algiers te verlossen, den H. Vincen- tius kennen zij niet. Bulderen en terreesten doen ze tegen de honderde duizende Priesters, die geen ander bezorgdheid hebben dan de Vrede en de Welvaart in de Familiën, de zieken troosten, de Armen helpen, de twisten tweedracht weg nemen, d'Ondeugd uitroeien; terwijl g'heel de wereld lof brengt aan de Kloosterzusters, terwijl Amerika en Engeland vol bewondering staan voor den heldhaftigen Priester Damiaan, zij komen een eerebewijs vragen voor monsters en wreedaards gelijk Robespeer... Wat zullen wij zeggen De goddeloosheid maakt wreed en die zijn gezonde rede heeft, moet bekennen dat het Socialismus van Vooruit tot over den kop in de goddeloosheid ge dompeld ligt. De Plaats voor't nieuw Kerkhof!.... Een allergewichtigste zaak Geen per soonlijk belang mag daarin komen; geen belang van wijken of gebuurten; éene zaak moet alles overheerschen 't belang der Zieken; goede, gezonde lucht; zooveel mogelijk in de nabijheid der Volkswij kenWordt de Plaats slecht gekozen, alles is ver loren!Het Stapelhuis, de Hophalle, voordëelige za ken, algemeen goedgekeurd; een Feestzaal, een nieuwe Kiosk, ook goed; maar de tijden zijn zoo slecht; een nieuwe Feestzaal van 90,000, 3 4000 fr. van intrest, veel geld voor jaarlijkschen onderhoud, de jaarwedde van eenen bewaker, 't komt algauw op eèn groote somme gelds; de tijden zijn zoo slecht; d'ontvangsten, d'inkom- sten verminderen; de Burgers hebben ook recht van ver mindering te vragen der belastingen; geen onkosten van pracht of van weelde, als 't u blieft; Aalst kan daar niet tegen; men zal zeggen de financiëele toestand is goed Laten wij malkaar goed verstaan Zonder 't hulpgeld van 24,000 fr. 's jaars door 't Ministerie toegestaan, zou den er nieuwe Belastingen noodig geweest zijn; die 24,000 fr. zijn gelukkig van pas gekomen;.... en gelijk M. Dr Van der Hagen zeer wel zegde De Scholen en de Gestichten van Liefdadigheid gaan meer en meer geld vragen; Kinderen laten loopen zonder Onderwijs is lui aards, vagebonden en dieven kweekenWat de Kiosk aangaat, hij kan nog veel jaren dienen, met een herschilderingske, hij zal splinternieuw schijnen en moest er een Referendum zijn in Aalst, heel waarschijn lijk zou de Meederheid met M Notaris DeGheest zijn Eerst de Kerkhofbaan kalsijen; dat de menschen met al hun droefheid in 't modder en de schramoulje niet moeten plonsen, en hun beste kleêren bederven... Men gelieve ook niet te vergeten de zaak der Begravenissen van Bermhertigheid; 2 lijken te gelijkertijd naar 't Kerk hof voeren, dat is ontstichtend, onbeleefd jegens de rouwdragende Familie en oneerbiedig jegens d'Afgestor- vene Menschen, hebben wij gelijk, ja of neen plechtig, hoe troostend die Bedevaart is geweest, onder 't beleid onzer brave Werklieden; hoe hertelijk en luis- ter lijk Aalst daar is ontvangen, welke schoone Aanspraak Mr den Onderpastoor Ponnet daar heeft gedaan, om te beschrijven, dat is ons onmogelijk; zelden is er schoo- nere Bedevaart geweest; we verzenden dus cr.z« T rs I naar Ds Werkman, dia er bij was, en die een getrouw verslag heeft gegeven van die Bedevaart-Jubilé... Eere aan ons Christelijk Werkvolk Het is maar in Juli, dat de zaak der Herziening zal voor de Kamers komen en er gestemd worden; daarisgeen twijfel aan. Wij tredeneen nieuwTijdvak binnen. Een Gilde van 't Allerheiligste, een Eerewacht voor 't Hoog- weerdig In de Congressen van Luik en Antwerpen zoo eerbiedig en zoo dringend aanbevolen Tot Antwerpen, in de Gilde van 't Alderheiligste, we zien d'oudste en de verkevenste namen, in Adel, in Kunst en in Koophandel, we zien aan 't hoofd der lijst, als Kapellemeester, M. Ja cobs. T'Aalst, morgen, Zondag, ten 10 ure, na d'Hoog- mis, Vergadering in de Dekenij, om de Grondwet op te maken eener Gilde of Eerewacht van 't Allerheiligste. Donderdag, Algemeene Vergadering van Davidsfonds te Leuven. Vrijdag avond, ten 7 ure, zijn 2 groote Hofsteden afgebrand, op Schoonenbcrg, waar 't over 4 jaren zoo wreed gebrand heeft; zijnde d'hofsteden van J. B. De Decker, van Cornlin- tjes of Livinus Otte, en het derde, schuur en stalling van Vi- nus Hoste, daar is een verken en een geit ingebleven; van al 't ander is niets gered, niets gered; de koeibeesten waren gelukkiglijk op de wei; de bewoners waren naar den Kouter.. Hoe wreed Alles kwijttot het laatste stuksken dingen. Men schrijft ons uit RESSEGEM Mijnheer Daens dat hier op 19 dezer, 's avonds om 9 uren eenen hevigen brand is uitgeborsten; eerst is den brand begonnen bij Petrus Bo- gaert; daar zijn al de gebouwen vernield en twee geiten en al het pluimgedierte; van daar bij de weduwe van Franc. Bavre, ook al de gebouwen vernield en ook een deel van haar meube len zijn er ingebleven, zij zijn verzekerd. Affligliem! een dalmatieke gebeurtenis, zeggen de men schen; veel Volk dat naar d'Abdij in dezen Winter is ko men hulp vragen; en de goede Paters, die geven, zoolang zij hebben; al die bedelen, zijn geen Labers; wat is er ge beurd de week voor Sinxen Een ruwe ongeschaafde be delaar, die gedreigd had en eindelijk 's nachts, een' brief onder de Poort, dat men op Sinx Avond 100 fr. moest ge ven, of dat 5oo mannen gingen komen, om Affligem in de lucht te doen springen; Weldra wist iedereen wat er gezegd en bedreegd was; meester Schrik begon aanzien te worden met een vergrootglas, er waren er in de Ge buurte al, die den Profondus haalden; die hun Meubels verhuisden, men peisde op Anarchisten en Socialisten, op Walen en Koolputten... Er wierd raad geschoren en vastgesteld: met den donkeren avond zouden 25 vastbera den mannen, voorzien van sabels en geschut, post vatten in d'herberg, rechtover d'Abdij; als de vent komt, èen teeken met de klok, bijspringen en den kerel vastpakken. Zoo gezegd; zoo gedaan; zaterdag avond de Policie en de 24 manhaftige Vrijwilligers zaten in d'achterkamer, den asem inhoudende en luisterendeals vinken; zezatendaar en ze bleven daar, en waren ze niet buiten gekomen, ze zouden er nog geweest zijn... .jDe vent was gekomen; een jong Noviciekcn had geroepen: Wij geven zoo laat niet; en de vent was weggeloopen,... Te Neerhasselt, Vogelenzang stonden deze week twee wagens met Franschc kotemans, barakkemans, Sterzen- bachs, Sprietvlechters en Vosselaers! donderdag nacht zijn er drij van die lappers naar Heldergem gegaan, naar 't pesibel Heldergem, cn 's morgends ten 3 ure of half 4 hebben ze daar bij Donatus Baetens 3 kiekens gestolen en ter plaats den nek omgewrongen, de zoon Baetens, al op zijnde, heeft de 3 schelmen achtervolgd met renfort uit den wijk Leeubeek en de Barakkemans hebben ge- dreegd van te schieten; dau is de Champetter van Neer hasselt raar j^inof getrokken, naar de stad Ninof, recht bij de Gendarms; er waren 2 Gendarms thuis; en z'hebben Ninof alleen gelaten, onder de bescherming van God èn van Sinte Cornelis, en ze zijn opgetrokken in brigade,

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2