22 Zondag 31 Mei 1891 32ste Jaargang NINOVE» ie Nieuws. Lede*. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Verheugend en verheffend. Tit OVERZICHT. Rechterlijke benoeming Er gaat verschijnen u"unwe DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde DO centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ET LAN ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons of-door Post of Briefdragers. AALST, io MEI 1891. O Wij zien de Vrijdenkerij opkomen en sterk worden de Vrijdenkerij niet haar boos en valsch paddenliert; we zien een deel van 't jong geslacht zoo Ongeloovig worden als Turken.. Tc Brussel, te Gent, t'Antwerpen, te Luik wordt het niet meer geloochend; voor Aalst is het ver klaard in de liberale gazet, uitdrukkelijk, als hoofdarti kel Door ons Middelbaar Onderwijs, door ons Ecoles Moyennes, zal de gansche leugenkraam der Kerk vallen en gaat er een Scheuring komen, veel erger dan de Scheuring der 16de, eeuw.Een Scheuring in onsChristene Land Ouders, achtbare Ouders, en gij Overheden, hoe ku t gij nog verblind blijven, als de liberale gazetten zoo opentlijk hun plan verklaren!... Hoe kunt gij gerust blijven op die Scholen?... Dat 't Belfort van Aalst scheurde of inviel, ge zoudtin allerm en gekerm komen toegeloopen, maar wat is een Stadhuis, in vergelijking van 't Christene Geloofdat hiersedert i5oo jarenheerscht dat van ons beschaafde menschen heeft gemaakt, en zon der hetwelk wij op gebied van Vrede, Eerbaarheid, Def tigheid en Kunst niets zouden zijn of niets bezitten?... En gij, heeren Professors, en gij, liberale gazetten, hoe kunt gij boos en fernijnig op ons zijn, als wij in die ge wichtige zaak, eerlijk en krachtig, ons Plicht kwijten!... Wij zien de Vrijdenkerij in de werkende klas dringen. Waar is de oude goede Godsdienstige geest? Vergelijkt de Volkswijken van over 20 jaren met de Volkswijken van heden!... In alle Steden en Dorpen wordt de grond gelegd voor Socialismus... De afzonder'ng der Werk manshuizen; de Fabrieken, de Fabrieken, die mengeling der Geslachten, dat nachtwerk van Vrouwen en Doch ters; dat strijdt tegen Godsdienst en tegen Natuur; dat Nachtwerk... Die Zondagsche Aanlokkingen tot Zedebe- derf;.... Wat zoudt GIJ doen, snauwde ons over tijd een hooggeplaatst man toe, en wij antwoordden hem met kalmte en kracht: Wij zouden daar tegen werken, door alle middelen; wij zouden de Reglementen doen uit- voeren, wij zouden desnoods aan de Kamers een wet vragen, om de goede Zeden te beschermen; en wij zouden aanwinnen, in plaats van te verliezen. Het blijkt tc Gent Al wie Socialist is, blijft uit de Kerk, hij en zijn vrouw en zijn kinderen. Op éen Pa rochie van Gent zijn dees jaar 200 Communiën min ge weest... 't Socialismus wordt de wreedepest en deschrik- kehjke plaagWat is er verklaard te Gent door de So- i.sieu: 't Zal onze wraak zijn, den doodstrijd der papen te zien.... Wij zullende Kerk en de Priesters doen verdwijnen. De Socialisten haten den Godsdienst; zij hebben God verworpen, zij verzaken aan de hoop, aan 't geluk van het andere leven. Te Luik riep in 1886 een kopstuk der Socialisten Mannen, gij hebt op de rijkdommen dezer stad evenveel recht als de anderen, neemt ze dan; zoo niet, gij -dit lafaar&s..-. Onze leus is de leus der Fransche ihtvomlie. Wij willen de Kerk ver pletteren, den Adel en de Burgerij. Zoo spreekt de Sekte der Socialisten, die overal 't werkvolk verovert dat wankelt in zijn Geloof.... Dat is voorzeker niet verheffend, niet verheugend, maar van den anderen kant ontwaart men overal een goede tegenwerking; d'onverschilligheid neemt af; de Parochi ale geest keert terug; men begint te zien dat afzondering tot verlies brengt; de Christelijke Liefdadigheid heeft in den Winter van 1890-91 haar heldhaftigheid en zelfsop- offering getoond; de werkende klas wordt omringd door vriendschap en ondersteuningmen keert terug tot d'oude Gilden van voor de Fransche Revolutie... D'hoo- gere klassen geven veel goede voorbeelden... Zag men ooit de Processiën zoo luisterlijk als op onze dagen? Ne vens de Werklieden ziec men er d'Heeren en de Mevrou wen, de Zoons en de Dochters uit d'heerschende klas sen.... Waren d'huizen ooit beter versierd? men verge noegt zich niet meer met een vlag en eenige keersen; 't zijn wimpels, 't zijn trofféen van bloemen aan de ven sters.... T'Aalst doet Mr Deken Raemdonck in d'Hoog- misfeen oproep om een Gilde of Eerewacht van 't Aller heiligste te vormen; en op d'eerste Vergadering de groote zaal der Dekenij is te klein; men hoort er de standrege- len aflezen der Gilden van voor de Fransche Revolutie, gelijk ze nog bestaan in St Nikolaas en ander steden; men zal een Grondwet maken in dien zin, volgens de aan beveling van den Regeerenden Paus, Burgerlijk en Ker kelijk, en geen twijfel,in Aalst zal de openbareEercdienst aan't Allerheiligste in Kerk en Stad opgeluisterd worden. Te Lede, de Socialisten komen af, geven verscheide Meetingen; aanstonds is de oude Vlaamsche geest ont waakt; onze Vrienden van Lede vormen eenen anti-Soci- alistenbond, reeds zóó machtig dat hij dijnsdag 11. een ontzachlijke Meeting kon geven. Mr Verhagen van Gent heeft er gesproken over den Vrede tusschen de Standen, door eerbied en behulpzaamheid van wederzijds... M. Verhagen treedt manhaftig de gedachten bij van Kardi naal Manning: Dat er geen vrede kan zijn, of elk moet I God herkennen en de werkende klas moet een zedelijk en huishoudelijk bestaanhebben. Door de vereemging tegen de Socialisten, door die openbare Meeting komt Lede een goed voorbeeld te geven aan geheel Vlaanderen. Wij leven in beroerde tijden; en 't is nog maar een begin; elk heeft er groot belang bij; de Koning, zijn Ministers, d'Overheden, d'Eêlmans, de Rijke men schen, de Burgers en Landbouwers, de Werklieden; zal de Wet gegeven worden door de Socialisten en Anar chisten, bestierd door de Logiemans en Vrijdenkers? of zullen wij in Vrede, Eendracht en Vrijheid ons leven kunnen slijten? Zullen de machten van den Staat dienen tot Ongeloof en Zedebederf, of gaan wij een nieuwe ver beterde Maatschappij vormen?.., Dat is het groot belang rijk vraagpunt De Pauzelijke Encycliek is ons hierin een licht en eenen wegwijzer.... In volgende Nrs.zullen wij dat gewichtig Stuk overwegen... De Paus heeft er lang aan gewerkt, wetende dat 't minste woord ging ge wikt en gewogen worden,.. Dan heeft hij dien Omzend brief aan zijn Kardinalen voorgelezen; dan is dit stuk onder zijn oogen in vier talen overgezet en alom verspreid in de Christene wereld; maandag stond het in de groote Katholieke gazetten en 't wierd gelezen, met aandacht als een Testament... De verklaringen van 't Opperhoofd der H. Kerk zijn in deze beroerde tijden van 't allergroot ste gewicht. Davidsfonds. In St-Picterskerk wierdeen plechtige Mis gezongen, ter gedachtenis van Vader David, voor den 25ilen verjaardag zijner dood. Antwerpen blijft dood zwijgen over de verwerping van Vader De Beucker.De conkelfous is de verslapping en de vernedering.. Waarom werd Vlaanderen in die gewichtige zaak weggeschopt 'ne Man gelijk Vader De Beucker eens voorgesteld, hij moest erdoor. Och, zegde een bazinne te Denderhau- tem, een vrouw moet toch ook iets te zeggen hebben Man, ge zult gij voor Mr Van Langenhaeke stemmen; dat is 'ne Volksvriend. De zotten zijn in meederheid Bucharest in 't Oosten komt nu ook 58 millioen te stem men voor versterkingen aan kanons. Brr, wat komt er leelijk Volkte Mauritia, in Frankrijk, een Vrijdenker hoort dat zijn vrouw met zijn kind naar de Stad is; 't mensch was 't kind gaan doen vaksionneeren, hij denkt j dat zij er meê in 't geheim naar den Doop is, en als de vrouw thuis komt, hij schiet naar 't mensch met 'ne re volver.. Ze willen niet vertellen, wat zij afziend^ngeluk- kige slooren die met Vrijdenkers in hun huis zitten: Mans of Zoons. Veel Milords van Engeland blijven zitten met de Fluwenza. Ze beschrijven die ziekte onder de zwartste kleuren en geven er de leelijkste namen aan. De liberale gazetten schrijven dat 't Ministerie den prijs der 2ao klas op 't convoi zou verhoogen.. Moest die alga- rade uitgerecht worden, ge zoudt eeu Verontweerdiging hooren.. 't En is de tijd niet van iets op te slaan, maar van te sparen. zooveel Volk geweest is naar Lede. de brave menschen heb ben hun schade willen inhalen, en zondag is het hier de groote Dag der Begankenis en de Processie. Van harte gegroet. Een uwer toegenegen Vrienden uit LEDE. ANTWOORD In ons hoofdartikel spreken wij reeds over Lede; laat er ons bijvoegen dat Lede den schoonsten omgang heefc van g'heel ons Land. De Werkman heeft het deze week ook geschreven en 't is de waarheid. van 1887 mogen naar huis gaan. Z'hadden elk 'ne frank zakgeld gekre gen. Veel hebben de jongens afgezien, in dat nat, voch tig weer op bivak moetende slapen.. Allen zijn boos op de onredelijke werkstaking. Erembodegem, nu slaat de vergulden haan reeds op den kerktoren... Een prach tige kunstrijke kerk heeft Erembodegem Eindelijk gaat ze voltrokken zijn Dank aan veel zelfsopoffering en edelmoedigheid. Ei, woensdag waren weêr twee lij ken in de doodskoets; 't Volk murmureerde geweldig; amaar ge moet welen* zichtbare m^ichec, dat kan ivu cve 24 uren niet veranderd -.vurden: *Ir" Lient - Van Gyseghem heiben gereclameerd in den i.sv. M. D'Herdt, Kerkmeester en Gemeenteraadslid, heeft de vraag ondersteund en bekrachtigd; nu moeten er met de Prochiekerken maatregels genomen worden.Wordt er nu beter opgelet aan d'openbare Wandelingen 1 Te Mpll op zijn kasteel is overleden 51' Lefebvre, Schepene van Antwerpen. Wat heeft Lede slecht weêr gehad, zondag en toch is er Volk geweest. De Schepene van Antwerpen wordt burgelijk begraven.. Is dat een eer, dan zijn er in deCongo en bij de Menscheneters met duizenden die jaarlijks die eer genieten. Zondag 31 Mei, te Gijseghem opening van het kaatsspel voor de geldprijzen, door de 8 gebroeders der wed. Muylaert van Herdersem tegen5 gebroeders van Gijseghem. Kamp strijd bij G. Blendeman,in de Afspanning, waarmen nog kan inschrijven. Te Gent, is overleden M. A. Gondry, Raadslid bij het Hof van Beroep, schielijk oveileden en nog maar 50 jaren oud.. Wij hebben hier geeiie blijvende woning. Een nieuwe uitgaaf gaat verschijnen van 't Gulden Boekje der jonge Werklieden. Donderdag is het te Leuven d'Algemeene Vergadering geweest van Uitslag der Kiczing van zondag M. Jan Van Langenhaeke 969 st. en 120 vernietigde briefkes tegen 627 aan M. Fransman; in de twee Bureelen der Stad lag M. Van Lan gehaeke boven met 48 stemmen; 120 liberalen zijn komen stemmen, 100 voor M. V. L. en 20 voor M. Fransman (zoo denkt men toch). De stroom van de Volksgunst was niet tegen te houden; M. Van Langeubaeke is verschenen als 'ne Man van moed en van wilskracht, als een krachtige Vlaamsche Redenaar, met een bezadigde en diep overtuigde ziel, die kalm kan blijven, te midden van onrust en woeling... Wij voorzien dat M. Van Langenhaeke voor nog ander zaken bestemd is en we weu- schen aan 't Kanton Ninove Vrede en Eendracht, Geluk en Voorspoed met die aanwinst van M. Van Langenhaeke als Provinciaal Raadslid... De Katholieke Partij is sterk in ons Arrondissement, mits zij de breede wegen van Eerlijkheid en Vrijheid bewandele Men meldt ons uit die achtbare Ge meente Land van Aalst, Ulieden schrijft geerne over Lede en wij brengen er u onzen dank voor; doch waarom zijt gij dijnsdag niet gekomen voor de Meeting en voorde Jaarmarkt? (Geliefde menschen. maandag op reis moeten gaan en dijnsdag g'heel den dag moeten aan de tra valje staan voor ons twee gazetten:) bijzonderlijk voor do Meeting; wij hebben altijd rondgekeken, hopende U toch te zien. Land van Aalst, de Meeting is allerbest gelukt; er was veel Volk en de Sprekers zijn gietiglijk aanhoord en '.liartiglijk be wonderd; M. Arthur Veihagen. van Gein. heeft doen zier. hoe wreed en hoe gevaarlijk dit goddeloos Socialismus is, dat zc de grondzuilen der Samenleving aanranden, met Gods diaiict, Zeoei jkbeid er. Eerbied voorEj'"ndow tcv'llcn doe a wankelen; hij sp ak uit het hert en dat eik hem kou Vo.sraor. Welk verschil icgen die sprekers der Socialisten; daar is 't van haat en nijd, van stelen, moorden en branden, en volgens de woorden van M. Verhagen is er volkomen Vrede en Over eenkomst... Land van Aalst, de klein Landbouwers en de Werkmans hoorden geerne M. Verhagen, omdat er geen hair in zijn boter is, dat hij den os bij d'hoorens durft nemen en» aan elk de waarheid zegt. Zoo willen wij het hebben en zoo kan er voordeel gedaan worden Land van Aalst, na M. Verhagen heeft gesproken een jonge felle Vlaming uit Lokeren of uit Zele, een wor der talent van Spreker, de woorden vloeiden er uit. gelijk 't water uit de fontein; God weet is hij 20 jaren, en hij sprak toch zoo blik sems schoon over ons Voorgeslacht, over de Vlamingen van den ouden Tijd, zoo manhaftig en zooJKatholiek; dat eeu Vla ming Katholiek moet zijn of dat hij zijnen naam verloochent, dat wij moeten werken om ons Vlaanderen te behouden, ge lijk ons brave Voorouders het wilden, enzoovoorts in dien zelfden zin, maar, gelijk ik zeg. meteen wonderbare welspre kenheid elk had er zijn behagen in, alhoewel hij een weinig rap klapte en veel boerenmenschen zijnen zin niet wel kon den volgen. Maar het was xiittermate wel en wij verlieten die Meeting met een hert als eenen paaschkoek. «o» Land van Aalst, wij moeten u ook melden dat er donderdag In BELGIE is de werkstaking verre van geëindigd te zijn; langs Luik staat het beter, maar in den bassin van Charleroi waren maandag nog 24,500 grevisten. Ze wil len niet alleen 't algemeen stemrecht, maar verhooging van loon en vermindering van werk.... Dobbel is nog zoo dik... Malkontent zijn, bijgeloovig en zich laten op maken. De Walen uit de Kamers lachen geerne met de Vlamingen, maar er wordt gezegd en bevestigd dat het ongelooflijk is, welke klodden die Waalsche mijnwerkers, ijzergieters, glasblazers, kalseikappers en tripoligasten zich laten wijsmaken. Te PARIJS is een werkstaking losgeborsten onder de koetsiers en bedienden der omnibussen. Trams zijn er te Parijs niet; met 2400 in getal hebben zij samengespannen om verscheide verbetertngen in hun vak to vragen.... Hebben zij ongelijk? wie kan het zeggen?... Er zou voor zulke gevallen een Bureel van Onderzoek moeten zijn, om aanstonds te oordeelen en aan 't Publiek kennis te geven. Z'hebben nu zooveel gesproken tegen de Dokwerkers van Gent; en nogtans verklaarde ons donderdag een zeer rechtgeaarde Katholieke Gentenaar, dat die menschen waarlijk rede hadden van klagen. Spijtig dat zij zich ge voegd hebben bij de werkstakers voor d'IIerziening. President Carnot is op zijn ronde; de Katholieken kla gen, met rede, dat hij tot de Protestanten en Joden veel minzamer spreekt dan tot de Katholieken.... Voorzitter Carnot kan eerlijk en geleerd zijn; maar de groote fout der apostasie drukt op hem; door de schuld zijner opvoe ding. In Frankrijk neemt de beweging toe voor een ka tholieke of ten minsten een gematigde Republiek. Geen bijzonder nieuws uit DÜITSCHLAND. Keizer Willem bereidt zich om naar Holland en Engeland te trek ken. Hij zal er ontvangen worden als eeu bruiloftsgast... De Duitsche Werklieden zijn tegenwoordig nog al stil.... In FRANKRIJK vraagt 't Gouvernement een.inkom- recht van 10 fr. op de ossen en koeien, per 100 kilos, le vend gewogen en 't is reeds 'aanveerd; op de veerzen en schapen 12 fr. - In SERBIÊ is 't nu veel stilder, sedert dat de Ko ningin Nathalia weggevoerd is... Haar aanhangers spelen nog al op hunnen poot, maar 't zal koelen zonder blazen.. Gelukkig voor Serbie dat Duitschland en Oostenrijk nog al maclitig zijn, of de Rus zou op datLandeken vallen ge lijk 'nen beer op een schaap. In RUSLAND wordt de Leening tegengewerkt door de Rotschilden.... Men weet, of die dit ieesi, zal het nu we len, dat de Joden uit Rusland gebannen zijn, op geweldige .vijze; aanstonds alles moeten ei kooper"1 gc-ld opra- masseeren en weg! Met honderde smouskes gaan naar den 1 ruguay 111 Zuid-Amerika. Dit steekt in den'neus der Rotschilden, gelijk men wel kan derken en ze zullen trachten Rusland op de pijnbank te brengen gelijk ze met Argentina doenDe Joden zijn de meesters van de geld- wereld. 't Is de Keizerin van Rusland die een leven houdt dat het te veel schilt; ze roept altijd achter haren Zoon, de Czarewitsch of Kroonprins, die daar in Japonië bijna den kop opengekloven is, als hij in eenen Moskée of zoo iets wilde gaan... Moskee is 't woord niet, maar het is toch iets in dien zin... Nu ligt hij ziek en zuchtig en kan nog niet vervoerd worden. D'oude Russen blinken van vreugd; er is ernstig spraak van Moscou als hoofdstad te nemen in plaats van St Petersburg. De Koningin van Holland heeft] met veel plechtigheid den eersten steen gelegd van een nieuw Hospitaal tot Amsterdam. DE Geen vrije ziel in Aalst of ze roept uit: SchandeGrouwel Zelfs Personen die anders vooroordee- len hebben tegen 't Land, nu zeggen en verklaren ze 't Land heeft gelijk Die benoeming is voor Aalst een wreede kaakslag! Er mag niet over gezwegen worden! Waar gaan d'Aalstenaars heên, als zij in hun eigen Arrondissement 3 vreem delingen zien vooruitgaan? Er zijn er die nog altijd hopen dat Aalst aan den ongehoorden smaad zal ontsnappen. In die zaak heeft MEN gedraaid als een haan. In ons Interwiew met Mr de Burge meester en Volksv. Van Wambeke zegde die Heer o. a.: Minister Beernaert heeft liever Rech ters te benoemen uit een ander Arron dissement. En als wij vroegen Maar Mr, hoe is dit mogelijk! dit zou dan alleen TEGEN Aalst geschieden; en als binnen een goed jaar Mr onze Vre derechter zijn ontslag geeft, zal er dan ook een Vreemdeling moeten genoemd worden Gelijk in 't Kanton Ninove de stroom van 't Volk voor M. Van Langenhaeke was, zoo is in Aalst de stroom van de Bevolking voor de benoeming van onzen Stadsgenoot. ¥fc AniPlI i O voor rooc*e oogen. Neem liclllcUlo tien deelen regenwater en een deel brandewijn, en wasch daarmede de oogen. I,, voor het vliegend Fiere- llt/IIIcUK/ cijnofRhuraatism: Neem voor eenige centiemen kervel, kapt ze fijn, mengelt ze met twee rauwe eiers, maakt daar eenen pap van. en legt hem op den lij denden voet, hij zal er mede genezen. uitgaaf van 't Gulden Boekje der Jonge Werklieden,.. Het zal bijzonder geschikt zijn voor de Prijsdeelingenen me* een bijvoegsel over 't Socialismus. HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.^ X. BUGGENHOUT EN JULIA. Daar zitten ze, in de kerk van Buggenhout, de drij afgrijselijke schurken. De Slang, die bezig was in de kerk met offerblokken te ruimen en ex-voto's te stelen, is er nu ook bijgekomen, juist als er tweemaal op de venster wordt getikt. De herkuul gaat naar de deur: M. Kreitser, er is toch geen onraad? Neen, maar ge blijft zoo lang weg! We geraken er niet in Niet in Neen, met al 't geweld der wereld niet! de bovenkas is open; w'hebben de twee Remonstrancicn;.... In d'ander kas is 't bijzonderste; veel kelken en ciboriën; Buggenhout is een oude rijke kerk; de kelken en ciboriën! En tegen de muren der Sakristij herklonken de woorden: de kelken en ciboriën!... Is 't de weergalm? of is 't de helsche Sata- nus, die lucht geeft aan zijn nijdigheid, dat hij daar met zijn Volk zoo nabij d'H. Speciën is en dat hij er niet aan kan geraken!... De tijd verloopt, zegt Kreitser, hebt gij langs den muur gewerkt? Langs alle kanten; we zijn moê gewerkt; 't zweet druppelt ons af; we kunnen niet meer voort.... Moeten wij weêrkeeren Weêrkeeren, en al die schatten daar hebben en na al die moeite!.. Zie, hier is iets om u te verkloeken! werkt alle drij te samen nog een kwartuur Gij moet de brandkas openkrijgen.. De herkul keert terug naar den hoek der Sakristij met een flesch io zijn hand; 't is jenever de flesch gaat aan drij monden; de flesch is leêg; en nu herbeginnen ze te rekken en te trekken, te wringen en te slaan, te steken en te breken, dat de stukken steen aan den anderen kant der Sakristij vliegen en dat 't vuur uit de stalen banden der kas springt... Maar alles vruchteloos; geen middel om opening te krijgen of de vergaarbanden te lossen.... Nu weerklinkt een ijselijk gevloek van nijd en van wanhoop, nog aangevuurd door den jenever; met gloeiende oogen en opeen- geperstte lippen brengen ze 't licht langs alle kanten.... Daar is de schat en ze kunnen er niet aan! Het schelmstuk is toch gepleegd en ze zullen er de voordeelen niet van hebben! Uw schelmstuk is gepleegd! ten deeleja; maar het allersnood ste schelmstuk gingt gij nu bedrijven: de God van Hemel en Aarde die schuilt in de II. 'Speciën, die daar zoo eerbiedig bewaard wordt! Stilte staat er op deze plaats, stilte en eerbied!... Wat zijn al de schatten van de wereld, in vergelijking van 't Allerheiligste! daar is de God die met een teeken millioenen en millioenen meer schatten kan doen ontstaan!... Een arme werkende man, die in zijn hart het Allerheiligste ontvangt, heeft meer dan al 't goed en 't geld der wereld !....'Eii gij gingt dien schat in uw ruwe handen nemen en onteeren! wangedrochten en monsters! ware 't Geloof er niet noodig op de wereld, 't Geloof zonder gezien te hebben, gij zoudt den grond zien openbreken, om u in d'afgronden te ver slinden!... Als een dief nooit goed kan eindigen, hoe zal 't dan zijn met u, die God en 't Volk besteelt!!! Maar de rampzaligaards, opgestookt door d'Helle, vloeken nu al meer en meer, terwijl zij de vruchteloosheid hunner pogingen bestatigeü. Hadden wij eenen voorhamer, zegt de Herkul, ik zou die kas wel in stukken krijgen!... Eenige oogenblikken. Er wordt met meer aandrang tweemaal op de vensters geklopt: Mannen, gebiedt de herkuul, alles opgenomen, de Remon- slranciën, schotels, alam,'t is tijd dat wij weg zijn! Op een minuut tijds zijn ze buiten... Niet ingeraakt, Schroder? Neen, 't was onmogelijk! Haast u, er is 'ne man voorbijgegaan die naar hier keek; ik heb licht gezien aan een venster... Haastig, dat wij weg zijn! Drij minuten nadien waren kerk en dorp in de diepste donker nis.... Binnen eenige uren, Buggenhout, braaf, godsdienstig Volk van Buggenhout, wat zult gij verschieten! wat zult gij de kerk dieven verwenschenHoevelen van u zullen uitroepen: Waren zij onder mijn handen!... Maar nu, gij geniet uw welverdiende rust. Gij ziet of ge weet niet dat de vier bandieten, geladen met hun nen buit, door uw straten trekken, naar den Boschkant, dat zij het woud ingaan en er een rijtuig vinden... Kom hier, zegt Kreitser, wat hebt gij? Een zilveren schotel. Een remonstrancie.... Slechten nacht geweest; een Remonstran- cie en ae tweede? Sterzenbach, hebt gij zeniet?.. Smid, ook niet? Z'is vergeten!.... Op dit woord volgt weeral een afgrijselijk gevloek van Kreitser, Schroder en Sterzenbach; de Smid zwijgt maar is ook in een dolle gramschap.... Wat gedaan? vraagt de Aanvoerder, 't Kostelijkste stuk is in de Sakristij gebleven.... Slang, gaat gij ze halen? g'hebt 20 fr. vooruit. Twintig frank, zekerlijk, rijdt stillekes voort.... I liet rijtuig was nog aan de Kapel niet, toen de Slang kwam ai- geloopen met het kostelijk stuk, een geschenk der Abdij van Affli- ghem, dat in de Sakristij was gebleven... Weinige woorden wierden'in het rijtuig gewisseld; waren de vier bandieten benauwd van die dikke duisternis tusschen welke zij reden?... Waren zij verkropt door spijt en gramschap? De nacht is mislukt, zegde de Herkuul. Gedeeltelijk, antwoordde Kreitser, in de kas niet geraakt en door die herbergzitters te veel tijd verloren! Wordt er nu gegaan naar Malderen of Opdorp? Nergens, mannen; men moctvisschen als de paling zwemt, maar men moet ook blijven zitten als de tegenspoed daar is... Een uur van Brussel zal 't rijtuig blijven staan... De Smid zal aiies bij Malfeo brengen... Wij van onzen kant, elk een uitvlucht gezocht, voorzichtig, en houdt u allen gereed, tot binnen korte dagen! De Smid zat daar in eenen hoek van 't rijtuig en had de kost baarheden reeds in een groote valies gesteken... Waarom kijkt hij zoo stuur en zoo sterlings naar de Slang? Waarom, als 't rij tuig staat, trekt hij hem een weinig op zij! Ha, nu weten wij het hij heelt hem een woord te zeggen, aan hem alleen.... Julia, zegt de Smid. Uw Dochter, vraagt de Slang, wat is ervan? Haar nog aanspreken, gij! Maar Smid, heb ik haar aangesproken? In ons huis komen, gij! Ik u den hals breken. Julia! 't was met eerbied dat de Smid den naam zijner dochter uitsprak, de Smid, nogtans een der roekeloosste gasten die Ons Heer in zijn Rijk heelt. Hoe was hij, die sedert lang naar kerk noch naar kluis ging, tot zulken eerbied voor zijne Christelijke dochter geraakt? Moet dit ons verwonderen, als wij gaan hooren wie die Dochter voor hem was.... Over 5 jaren, na de dood zijner vrouw, stond de Smid daar al leen in de wereld, alleen, zonder geld ot Vrienden, zonder de vertroostingen der ziel. De slechte Gezelschappen hadden zijn Ge loof uitgedoofd, in de slechte gazelten had hij Kerk en Godsdienst leeren haten; bij de Socialisten gekomen was hij nog dieper ge- allen en had eenen haat opgevat tegen de Samenleving en hare wetten, 't Is zelden dat men eenen warenSocialist nog ziet lachen; hij heelt onrust en oorlog in zijn hert en vervoordert gedurig in die slechte driften. Toen Moeder ziek wierd, was Julia sedert een goed jaar uit de school der Zusters gebleven, doch liet niet na eiken zondag eenige uren bij die goede Meesteressen te gaan overbrengen; aldus wierd het werk der school voortgezet. Moeder verslechtte, Moeder wierd berecht, Moeder stier! en haar laatste woorden tot Julia waren: Wel bidden, Vader geerne zien,oprecht geerne zien en goed voor t huishouden zorgen! Moeder was nu dood en Julia, beschermd en ondersteund door

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1