Rampen Misdaden <k Ongelukken J, B. Van Langenhaeke, Overzicht der Beurs. Wilryk Groole Brandramp. Vrijwilligers mannen, aan 't werk. ERÉMBODEGEM. Aan de heeren Kiezers GENT. Er kan toch wreed verdriet komen in d'huishoudens door't slecht gedrag der kinderen... Zoo is er te Gent een vrouw, zekere B. de Policie komen schoon spreken, om toch haren zoon in een Verbeter huis te zetten. 10 jaren is de phenix; overal wierd hij op school weggezonden en op min dan een maand heeft dit klein Cartousjken 13 keeren willen stelen bij vreemde menschen. 't Heeft er dijnsdag achternoen geweldig gestoven te Gent aan de Dokken; kolenlossers werksta kers, die gedronken hadden en als razige trawanten op d'ander werklieden afkwamen. Verwijlen, uitschelden, dreigen en vechten was hun dagorde Maar de Policie is gekomen en geen geweld hielp5 der geweldigste koollossers zijn aangehouden. GENT. Die wreede Dronkenschap. Zaait rampen en ellenden, We zien ze overal Waar zich ons oogen wenden. Te Gent zekere Nelis Van Ginderhuyzen, (Vader van 4 kinderen, waarvan 't oudste 15 jaar,) heeft in een zatte razernij zijn vrouw vermoord... En 't wreed stekelver ken ging dan nog in een herberg, met zijn jongske van 5 jaar aan zijn hand, hij ging daar onbeschaamdelijk zijn misdaad vertellen De vermoordde vrouw, Coppejans, was een braaf en neerstig mensch.. Doch ters, trouwt raooit met eenen dronkaard. ANTWERPEN. De noordweegsche matroos brits Karelsche is zaterdag nacht aan de oude Leeuvenrui aangepakt door verscheide kerels en beroofd van geld, gouden horlogie en keting Het lijk van Schipper Emiel van Bogaert (22 j.) is zondag opgevischt. BRUSSEL Wat lafheid en welke wreedaardij Ziet men in die vrijdenkerij, bijzonderlijk nog als de jenever er tusschen komt, maan dag rond 6 ure 's avonds een oude M. de Pastoor gaat te Br ussel in de rue Rogier, als drij leelijke wangedroch ten, zat als Turken, hem een aalmoes vragen; t spreekt van zelfs, dat ze niets krijgen; aan zatlappen geven is de Dronkenschap aanmoedigen; daarop spannen zij bem den weg af en vallen al spottend op hun kniën en be ginnen hen. te verwijten. Doch 't was vliegens gezien dooi ^rave Werklieden, gelijk er nog veel zijn te Brus sel die de schroebbers op de vlucht joegen. ELISABETHS KASERN Zondag ten 10 ure 3 avond komt D. soldaat-Grenadier der klas van 1890 rinnengeloopen, huilende van de pijn en zijnen neus doek aan zijn hoofd houdende.. Hij was overgoten met vitriool, en moest na't visiet van den Dokteur aan stonds naar 't Hospitaal Wat was er gebeurd lot hiertoe is de waarheid niet achterhaald. UKKEL. Op 't gehucht Wolvenberg wonen d echt genoten M. P.. De vrouw, braaf en neerstig, de man geneverist en duivenmelker.. Ja, ja, dochters trouwt maar met eenen dronkaard en maakt een groot kruis over uw geluk. Zondag achternoen, de man is viesge- zind, zijn duiven komen niet af, hij is al zijn geld kwijt; hij heeft verstand gezocht in 't jeneverken en hij Komt bij zijn vrouw boven op hun logist... VLEESCH in°et hij hebben, krabenade, bietstuk of sossisjes... J^aar d'arme sloor is zonder 'ne eens geld.. De dronkaard wilt haar van de trappen smijten, de vrouw verweert haar en 't is de dronkaard die langelings van de trappen afrolt en zijn been breekt. Hij ziet veel pijn af en niemand die hem beklaagt. VOTTEM. In die Gemeente zijn veel phosphaat- putten; een dezer putten was sinds lang verlaten, maar twee odvoorzichtige werklieden zijn erin gegaan en be graven onder een instorting.. Een kleine onvoorzichtig heid heeft dikwijls droeve gevolgen. ROESELARE. Ze klagen dat de Wet tegen d open bare Dronkenschap er niet uitgevoerd wordt. Er is daar 'ne vent aangehouden die valsche kardoesen van een frank uitgaf; een koperen buisken en van achter en van voren 'ne eens. De dader is een jonkheid die bedrog pleegde om te gaan drinken. KORTEMARCK in West-Vl. een droef geval aldaar D'ander week vrijdag, twee geburen uit de Statiestraat spreken samen over de duiven als eensklaps Van den Bergh d'hand van Klinkemalle vastpakt en dan 'nere volver afschiet in zijn torst. Klinkenjalk is getroffen maar kan toch nug in "nuis loopen, alwaar zijn vrouw hem in gekerm en dolorum ontvangt- Van den a.crgh heeft nog willen schieten naar de vrouw en hare doch- ter.. Dan sprong hij in *t water, om zich te verdrinkeij. Men verzekert dat Van den Bergh zeer braaf en ver standig is, ook is hij welstellend; maar hij lag in twist met zijnen gebuur en heeft gehandeld in een fiavige vlaag van gramschap.. Maar dat wapen komt er wreed tusschen; zonder dit wapen zou 'teen eenvoudig gevecht geweest zijn en nu is 't moordpoging err familiever- scheuring. De vrouw ligt er ziek van. HEYST-AAN-ZEE. Die wreede Dronkenschap In den nacht van zaterdag tot zondag is vermoord in de Zandduinen tusschen Heysten Blankenberg de werk man Louis Luckx; hij had zijn 14 daagscheprée ontvan gen en was in verscheide herbergen geweest tot midder nacht. Hij is met bijlslagen gedood en var zijn geld be roofd.. De plichtige is waarschijnlijk reeds aangehou- ZEEVERGEM. Op de wijk Anderlee aldaar, za terdag rond den noen, een jongen van 10 jaar klemt op eenen boom om een ekster te vangen. Hij valt enis dood op den slag. NAMLCHE, in de Walen bij Namen, vrijdag d. v. w. is aldaar een wreed geval geweesttwee kinderen Fe- lixke Fran?ois en zijn Zuster, 7 en 4 jaar, speelden aan 't ijzeren hekken; 't geraakt uit zijn lood, valt néér 't Zusterken is dood op den slag; 't broêrken is wreed slecht gesteld... Onmogelijk en onnocdig de wanhoop der Ouders te beschrijven. NAMENAlioo donderen, gelijk het daar d ander week is gegaan. Te Baillemont, kanton Gedinne, J. «bil let, een jonge boer van 30 jaren, ten 2 ure nanoen is op 'tveld met twee koppelen ossen; de bliksem schiet neer, vliegt door de ruimte, de jonge- *V ling ligt dood, drie ossen zijn ook neerge bliksemd. Ziedaar, ziedaar de kracht van God, Waarmet: de mensch zoo dikwijls spot. NEVELE. In vele boerenhuizen ligt de kelder onder den vouten de trap die naar de voutkamer leidt, de goede Zusters, door haren Biechtvader, een der Onderpastoors van de Parochie, Julia begon uit hart en ziel voor 't huishouden te zorgen en omringde meer dan ooit haren Vader met de teeder- ste zorgen Een Vader is nooit ondankbaar; zijn kind was zijn le- ven, zijn geluk, zijnen troostHij, goddelooze kerel, was trotsch dat ze 's zondags naar de Kerk ging, naar Mis en Lot; alle maanden zag hij haar geerne's morgens vroeg ter kerk gaan voor de Biecht en de Communie, en nevens dien ruwaard groeide die Engel van Deugd en van Reinheid op; 0, dacht hij, welk verschil met zooveel ander dochters! die op niets denken dan om te zwie ren en te loopen, die verdriet en schande in hun Ouders-huis brengen- mijne Julia, dacht hij, heb ik ooit iets van haar ontvan- gen"San Vreugd en gehoorzaamheid!... En als hij rondzag bij al zijn kennissen, bij zijn meester de smid Mall'eo, t verschil van huishouden, 't verschil van handelwijze, van levenswijze, hij zegde het niet maar hij peisde toch; Een Hemel en een Helle!.., Julia spaarde zooveel zij kon, om haren Vader in alles te believen; en als zij een zweem van tevredenheid op zijn wezen kon brengen, dat was alles wat zij vroeg.Zoo liepen er verscheide jaren voor bij- Julia was voorzichtig, zij bad, zij opende haar hart aan haren Biechtvader, en in 't midden van dit bedorven Brussel, in die wijk vol verergernissen en gevaren, bleef zij de reine Chnstene doch ter Sedert eenige maanden was zij gelukkiger dan ooit; ader had een betere plaats; Vader won meer geld; bij den goudsmid Mafleo had hij een plaats van vertrouwen, hij moest zoo hard met meer werken; het huishouden ging heter; men kon het meubelair verbeteren; ook al eenig geld sparen;... Ju ha, de goede Dochter dankte God over die vermeerdering;van welstand.... Geen enkele rede had zij om ongerust te zijn over den oorsprong van dit geld; over de schande, den grouwel cn de heiligschender die eraan kleefde.... Maar de ongelukkige Niet lang zou zij in die gerust heid blijven leven. (t Vervolgt. dient tezelfder tijd tot kelderval. Zondag avond was vrouw Aerens uit de Oosschestraat, op de vout gegaan toen zij er afkwam bsmerkte zij niet dat de kelderval openstond en beneden willende gaan, viel zij in de ledige ruimte en op den steenen keldertrap, zij bezeerde zich zoodanig dat zij niet meer kon roepen. Eenige minuten later ging de dochter in den kelder en vond er hare moeder in bezwijming liggen. Genees kundige hulp werd ten spoedigste ingeroepen. Wilryk, bij Antwerpen. Zondagnacht is aldaar afge brand de groote Pachthoeve, bev. oond door Frans Pee- ters, op 't gehucht Nachtegaal. Het was de zoon Peeters die rond 1 ure 's nachti 't vuer bemerkte weldra stond alles in laaie vlam een meisje van 12 jaar is er bijna in- gebleven. 1 Pecrd werd uit den brandenden stal ge bracht, maar 6 hoornbeesten, 1 varken en 2 peerden kwamen om. De dienstboden hebben alles verloren vier g annen werden door de Gendarms aangehouden, doch zijn losgelaten op staauden voet. f qvppp Vrijdag is aldaar een schrikkelijk on- iJcItcIC# weêr uitgeborsten, dat veel schade heeft aangericht. De bliksem- en donderslagen volgden elkander zonder ophouden. De bliksem is gevallen op het kasteel van den burgemeester en heeft er meer dan i5o ruiten verbrijzeld. De vensters zijn gansch ontredderd. Twee personen, man en vrouw, waren bezig met het waschgoed binnen te halen, toen het onweèr losbrak. De bliksem is nevens ben gevallen, heeft de koorden, waarop het waschgoed hing, in twee of drie stuk ken gesneden, en is dan op eenen grooten boom geslagen, die gansch verbreizeld werd. De groote sluitsteen van den beirput werd losgerukt en tot drijmaai toe weggeworpen. Ook vele naburige huizen hebben door het onweêr schade geleden. DEERLIJK. Zondag morgend waren de kloklui ders bezig met de hoogmis te luiden, toen eensklags een hunner door een misgreep neerviel en door de schomme lende klok getroffen werd. De man had eene gevaarlijke wonde aan het hoofd en kneuzingen aan armen en schou der bikomen. De twee andere luiders worden ook ge troffen aan de beenen. De toestand der gekwetsten is voldoende. GOTTEM. (Deinze). Zondag namiddag, gebeurde bijna een ongeluk door onvoorzichtigheid van het slacht offer.. In de herberg De Vos, bij Frans Amerlinck, was er schieting met den handboog. Er waren een aantal schut ters opgekomen om elkander ee prijzen te betwisten. Up zeker oogenblik was een schutter in de herberg ge gaan en zette zich op eenen stoel. Op hetzelfde oogenblik knalde een schot. De onvoorzichtige was drager van eer en geladen revolver, waarvan de haan overgetrok ken en wellicht door de eene of andere beweging afge gaan was. Het ongeval had geene erge gevolgen, behalve dat de kleederen van den schutter gansch gescheurd en verbrand waren en dat de vroolijkheid der aanwezigen gekrenkt was door dit gebeurde. MOESKROEN. Woensdag morgend liep te Moes- kroen een groote hond, met rechtstaande haren, die al de andere honden op zijnen wegbeet. Eensklaps viel het razend dier drie personen aan, welke den tijd niet had den gehad om te vluchten. Alle drie werden erg gebeten Een spoorwegbediende, vooral, is schrikkelijk ge kwetst. De hond is verder geloopen, overal schrik ver spreidende. De bewoners durven niet meer uit hunne huizen komen. Op bevel van den burgemeester zijn dertig honden, welke men verdenkt gebeten te ziin, afgemaakt. Een bericht is aangeplakt, om de bewoners de grootste voor zichtigheid aan te bevelen. Eenige burgers, met gewe ren gewapend, hebben zich op zoek gestald naar den razenden hond. BRUSSEL De policie zoekt eene naaister op, die bij mevrouw R..., Regentlaan, werkte, en daar ver scheidene zilveren koeverten en een zijden kleed zou ge stolen hebben. Zekere Pieter.^Uemunck van Molenbeeek, die zijne kinderen uit bedelen zendt,.en een hunner onlangs zoo erg mishandeld heeft, dat Het kind met gebroken arm naar het gasthuis gebracht werd, is door de rechtbank van Brussel tot 2 ma'a <den gevangenis veroordeeld. V) P ERGEN-BI J-LlifïKWoensdag laatstlede .0 ie Bergen eene'moordpoging gepleegd. Een genaamde Sattiaux h^eft op zijne dochter eenen revolver afge vuurde t)e kogel die onder het schouderblad is gedron gen j is nog niet kunnen uitgehaald worden. Men hoopt nochtans het slachtoffer te kunnen redden. De revolver, waarin Sattiaux zich bediend had, is te ruggevonden en in handen des burgemeesters geleverd. De plichtige is aangehouden. 17.»^«Ir Ze zijnvol achterdenken/we'gens'tRus- J? 1 clllül fj" sischzeeschip Veritas? den 14 Oct. 1890 uit Duinkerke vertrokken naar New York'én er nog niet aan gekomen Is 't gezonken en verdronken Er waren, met den Kapitein, 16 mannen aan boord. Zekere Welle 32 j. oud, gebortig van Luik, oud koordmaker en spinner te Rijsel, rue de Wazemmes, zit vast wegens valsche handteekens.. Een wreed geval te Cartignies (Avesnes.) 't Noorden van Frankrijk Vrijdag was de dochter Fossie naar 't veld gegaan; ze komt's avonds niet thuis; men gaat zien; ze lag dood gebliksemd: ze was geschikt maandag te trouwen en maandag wierd ze begraven Te Roubaix is een groot d*el afgebrand der stoffe-verwerij van MM. Dubus-Goget en C,# 170,000 fr. schade en 5oo werklieden voor 14 dagen op straat. Een Belg, Bruggeman genaamd, had te Rijssel eene ge heime fabriek ingericht, waarin hij koffieboonen liet makeD hij middel van meel, suikerij en ijzersulfaat. De vervalscher is aangehouden met zijne medeplichtigen, die zich gelastten met den verkoop van dien aardigen koffie. Ontploffing van benen petroolvbrgaarbak. Een magazijn zeven huizen en tien personen verbrand. Men seint uit DuinkerkeDinsdag rond 4 ure 's namid dags had eene hevige ontploffing plaats in de magazijnen Giert te Coudekerque-branche. Een petroolvergaarbak was in de lucht gesprongen. Langs alle zijden werd het brandende vocht verspreid, die nedervallende eene vlam mende massa maakte var. 4000 vierkante meters. Het magazijn en zeven huizen zijn reeds vernield. 10 personen zijn in de vlammen omgekomen. Men vreest dat de acht andere petroolbakken ook in de lucht zullen vliegen. Men vreest insgelijks dat de brandende olie in het kanaal zal loopen en het vuur me- dedeelen aan andere magazijnen, die daar; dicht bij lig gen en verscheidene honderde tonnen naphte inhouden. Men heeft reeds drie geheel verkoolde lijken gevonden. Wanneer eer. pompier een dezer lijken wilde opnemen, scheidde het hoofd van het lichaam. Het getal slachtoffers zal waarschijnlijk veel grooter ziin dan men eerst gedacht heeft. De brand woedt voort. TTiwi-rtloiwl Groote brand. Tijdens den Jt^U^LIcliiubrand die in den nacht van zater dag tot zondag te Londen is uitgeborsten in het hotel van lord Romelly en die, naar men veronderstelt, ont staan is door het omstooten eener petroollamp, zijn lord Romelly en twee zijner knechten verstikt. Een pompier werd zwaar gekwetst. H j —Uit Nijmegem schrijft men Drtlllll-I-O 'llni vraagt den persoonlijken dienst 1/CUUtl tl Uil tegen bet rijke-menschen kind en die luie Seminaristen... ELK in de Slavernij, is daar- meê iemand geholpen? En weet die beleediger van den Geestelijken Stand hoe de Seminaristen hunne dagen overbrengen? dit leven van gedurige studie, dilleven van zooveel orde, in 't welk geen minuutje verloren wordt, dit noemt men een lui leven.... Moesten wij van de Pro fessors der Ecole Moyenne schrijver.: Die luie venten, ge zoudt een gegrol van verontweerdiging hooren op gaan... Maar in de liberale gazetten is alles toegelaten tegen Geestelijken tegen Religieus... Een slons van een Vrijdenkerinne willen zij geëerbiedigd zien, en een eer biedwaardige Religieuse zullen zij beleedigen en ach terna roepen... 't Liberalismus krenkt de gezonde rede.. En even als de vrouw van Job tot haren man sprak, arm en ellendig zonder zijn schuld, tot haren man sprak: Waar zijt ge nu met uw hidden? zoo roept Dendcrgalm tot de Vlaanderen: Waar zijt ge nu met uwen Godsdienst. Gij zijt Katholiek en ge verarmt meer en meer'O, t is zoo schoon aan een Landstreek zijn armoede te verwij ten, nadat men, gelijk 't Liberalismus, die Landstreek heeft BESTOLEN en UITGEZOGEN... Meinen de li beralen dat men vergeten heeft hoe zij van in 1879 tot in ij 84 Belgenland hebben gepluimd en geschoren. De cijffers kunnen niet liegen: De liberale Kamerheeren die voor eiken keer dat zij in -t Schoqlenkwest zetelden, 300 fr. trokken; de liberale Sekretarissendieio a 12 000 fr. 's jaars opschaarden; de liberale drukkers die 90,000 fr. van drukwerk mochten opstrijken; de liberale Sekre- taris Montigny die van 1880 tot 1883 ontving 32,421,90 c.; de drukkosten die beliepen tot 367,550,44 c..~ Het Ministerie van Onderwijs te Brussel, met zijn bedienden van 4 tot 16,000 fr. per jaar; al die schoolpaleizen, al die schooikijkers, bijzooverre dat er in -883 een tekort was van 42 millioen 500,000 f-. nadat Graux al zijn [,leuv).e Belastingen had doen stemmen. In Juli 1884 durfden de liberale gazetten noch kikken noch mikken; die cijners stonden daar als hun gloeiend Brandmerk... Het gaat noodig worden die jaren van Geldverkwisting en van Volksverdrukking te herinneren. Bij het geweldig onweder, dat maan dag namiddag boven Nijmegem en omstreken heeft ge woed, zijn, behalve bij een aantal geabonneerden op het telefoonnet in huis, niet minder dan 27 nummers van de toestel-ver bindingen op het centraal- telefoonburcel. al daar door den bliksem verwoest. I-, - Een schrikkelijke brand heeft de stad Sicha Deba vernield. 30 personen ziin levend verbrand, en een groo* getal zijn ergge kwetst. Ook de oogst heeft veel van het vuur te lijden gehad. ,11 In de S:atie van Kirchlaenger is llUltSCin«lIHI een vreeselijke treinbotsing ge weest een bijzondere trein en een trein die den cirk Carré vervoerde mans en peerden; 3 waggons waren verbrijzeld. Drie agenten der compagnie dood, de geleider dood, de toe- zichter dood, en Madame Carré ook dood. 20 personen ge vaarlijk gekwetst. daar achter den kapitein Rusland. Maximowitsch Ösersky, die naar 'Sybe- rië moest met veel goud en gevangenen die met 't goud is gaan loopen endie de gevangenen beeft laten loopen. t Waren verscheide millioenen roebels. Wij lezen in de Vrijheid van Antwerpen De debatten die tijdens de bespreking der Oorlogsbe- grooting plaats hadden in Senaat en Kamer hebben ons klaar doen zien dat de militaristen, geholpen door den Koning en het Ministerie, den persoonlijken dienstplicht aan het land opdringen willen. DE PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT welke men iroept als de gelijkheid zijnde voor iedereen en slechts degelijkheid daarstelt van de slavernij, is een schandelijk stelsel, dat schoon is bij de eerste opvatting maar de nadeeligste en anti-christelijkste gevaren inhoud. DE PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT is arm en rijk soldaat de arme zoon die eenige franken per week wint voor zijne ouders, moet naast den rijkmans zoon staan wiens dienstplicht in het leger eene geldelijke verlichting wordt voor zijne ouders Zie eens welke ge- h'Ml PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT maakt ook de seminaristen en kloosterlingen soldaat. Onder een ka tholiek ministerie zal dit niet zijn, maar als de geuzen baas zijn zal dit van den eersten dag plaats hebben. Dus' de Katholiek* Godsdie nst zal hare Priesters zien de wapens nemen, terwijl de joden, protestanten en andere eerediensten, welke slechts ten hoogste vijf rabij- nen, dominéés enz. hebben, geen hunner zullen moeten afstaan aan het leger. Alwêer gelijkheid DE PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT zal het oorlogsbudget met 5o duizend franks vermeerderen en daarbij de bekwaamste, de vernuftigste werklie onder de wapens roepen, dus geen knop verdiensten. Welke scha de Welke gelijkheid DE PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT is de dood van alle vooruitgang en nijverheid, Kunst en Handel Mogen wij met de armen overeen dit groot gevaar over ons hoofd zien komen Neen, handen uit de mouw, too- nen wij ons vrije mannen, vijanden van overdreven sol- da ^end.'enst, vrienden en trou we verdedigers van ons' a- de:landGewerkU N u of nimmevis het oogenblik daar dat de kernachtige propagandamlakers van het Vrijwilligersstelsel aan het werk moet'gaan en het volk bekend maken met het na kend gevaar dat ons bedreigt. Het stelsel van het Vrijwilligersleger wint meer en 6In de Kamer van Volksvertegenwoordigers hebben wij naast den kloeken Jaak van den Bemden, de vaandeldia- gervande vrij williger spar tij, den overgelijkbaren heer Woeste, alsook de heeren Coomans, Liebaert, geheel de bank van AntwerpenIn de Senaat hebben wij de heeren Van Put, van Ockerhout, baron Surmont, baron de Co- ninck, graaf Le Grelle, graaf de Pret Rooze, della Faille, enz. Welnu dat deze invloedrijke mannen zich met de man nen van het Vrij williger s-leger aan het hoofd zetten eener beweging, om het dreigend gevaar af te weeren dat het land en het volk naar den ondergang leidt. Onder den kreet Niemand gedwongen Soldaat, moet er in alle arrondissementen gewerkt worden, komi- teiten gesticht en kandidaten gezocht worden die bij de kiezing tegenover het programma der militaristen zich vrij durven verklaren voor het Vrijwilligersleger Geen omwegen, recht vooruit onder den kreet NIEMAND GEDWONGEN SOLDAAT Wij lezen in den Katholieken Vlaming van Oudenaarde Men schrijft'ons uit Maria-Hoorebeke. Heer Opsteller, Maandag laatst heeft alhier plaats gehad de jaarlijksche vergadering van het Katholiek Kiesverbond van het arrondis sement Oudenaarde. De afgevaardigde der gemeenten en een aantal bijzondere kiezers waren er samen gekomen. De zitting ving aan om ni/i ure onder voorzitterschap des heeren Senator Baron Pycke de Peteghem. Aan het bureel zetelden de heeren Volksvertegenwoordi gers Raepsaet en Thienpont, Vanderhaeghen, provinciaal raadslid voor het kanton Hoorebeke. Ponette, schepene van Ronsse, De Temmerman en de Beer, burgemeester en sche pen van Maria-Hoorebeke. Mijnheer de Volksvertegenwoor diger De Malander, had zich doen verontschuldigen uit hoof de van belet. Mijnheer de Voorzitter stuurt eenige welgepaste woorden tot de aanwezige kiezers om ze te bedanken voor hnnne tal rijke opkomst. Hij spreekt over de noodwendigheid der nauwkeurige overziening der kiezerslijsten en over de een dracht die betaamt meer en meer te heersehen tusschen al de aanhangers der Katholieke denkwijze. De heer Volksvertegenwoordiger Raepsaet volgt hem op Spreker had voor thema de beweging van het Socialismus in ons land. Hij doet klaar uitschijnen dat het liberalismus dood isdat er heden in Belgie slechts twee partijen meer bestaan het Katholicismus en het Socialismus, 't is te zeggen de 01 de te gen de wanorde. De Katholieken moeten het socialismus be vechten met handen en tanden, met pen en woord, daarom moeten de katholieke bladeren in alle gemeenten verspreid worden; in alle gemeenten moeten er conferenciën gehouden worden om aan 'tvolk klaar te doen uitschijnen het walgelijke van de bedriegelijke en goddelooze leer van de socialisten en hunne liberale broeders. Mr De Beer, op zijne beurt, den thema van den heer Raep saet hernemde, roept de aandacht der katholieke ouders op de noodwendigheid der goede en kristelijke opvoeding hunner kinderen hij handelt, met kennis en vernuft over de artikelen van het burgerweiboek, die, in feit van erfenis, geen macht genoeg verleenen aan vader en moeder om hunne kinderen, die in de boosheid volherden, te straften en te beletten dat de vaderlijke fortuin, soms zuur gewonnen, in modder en vuilig heid verkwist worde. Beide redevoeringen werden driftig toegejuicht. Daar prijkt nu zoo machtig 't herstelde Gods Huis, Daar glinstert de Haan op het ijzeren Kruis, Maar is toch zoo kleintjes, in 't liooge verschiet, De menschen van jaren en zien hem schiers niet. De Kerk maakt het Volk toch zoo,trotsch en zoo blij, Maar 't Haantje Chinees en Gothiek nog daarbij, Men vreest, als de Zon er eens gloeiend op schijnt, Dat 't Haantje verpiltert, versmelt en verdwijnt. van't Kanton NINOVE Mijn eerste woord dat ik neèrschvijf, is en moet een woord van dank zijn aan de talrijke Kiezers van Stad en Dorp die zoo geestdriftig mijnen oproep hebben beant woord. 1 Hartelijken dank dus aan U, Katholieke Kiezers der stad Ninove, die in weêrwil van alle baatzuchtige drif ten die gij in werking hebt gezien, zoo wel de waarheid en rechtveerdigheid onzer zaak hebt weten te onderschei den van leugentaal en laster. Dank aan U, wakkere Ni- noviet ers, voor het verpletterend vonnis door U zondag uitgesproken. En gij, zonen der prachtige volkrijke dorpen van Denderhautem, Denderleeuw en Denderwindeke, U allen mijnen dank voor uwe zoo talrijke, zoo geestdriftige op komst. Maar bijzondere dankbetuiging aan U, Kiezers van Meerbcke die onze zaak zoo wel hebt 1 egrepen, alhoewel wij de gelegenheid niet hebben gehad U volmondig te mogen en kunnen spreken. En gij, trouwe mannen van Iddergem, van Okegem, van Pollaere, van Nederhasselt, van Appelterre en Aspe- laere U allen mijnen dank. En waarom zou ik Oultre ver geten Zijt gij mij niet in overgrooto meerderheid ge trouw gebleven, mannen van Oultre? En gij, Kiezers vanNeyghem,ik breng U mijnen inner- lijken dank, niet alleen voor uwe wrakende opkomst,maar ook voor de brieven die ik uit uw Dorp ontving om te protesteeren tegen het grootste kwaad, den laster waar aan wij, vermoeid en afgemat, in uw Dorp hebben bloot gestaan, van wege mannen die dat alles aanzien als gewet tigd door de worsteling, gelijk de moord gewettigd wordt door den oorlog. En nu aan uwe beurt, mijn klein, mijn schilderachtig Liefferingen. Nauwelijks had ilc den tijd in 't voorbijgaan eenige uwer woningen in te treden en in uw nederig kerkje voor U en mij een kort gebed te storten. En toch zal ik U nooit vergeten en toch zijt gij ook opgekomen en toch moogt gij ook rekenen op mijne dienstvaardigheid. Gij, zoo wel als de volksrijke, groote gemeenten van dit kanton, waart vertegenwoordigd bij het verbond, bij het huwelijk dat er zondag, tusschen mij en het kanton Ni nove is gesloten. De macht, mij door dit verbond ge schonken, wil ik in de mate mijner krachten gebruiken tot verdediging der belangen van U allen. En gij, 219 buitenkiezers van dit Kanton, die mij uwe stem hebt meenen te moeten weigeren, gij die tot het uiterste getrouw zijt willen blijven aan een aangenomen beginsel, gij ook moogt op mij rekenen. Ik weet dat gij na zulke eenparige volksuitspraak niet zult aarzelen den nieuwen staat van zaken aan te nemen. Nu, een woord aan u, 227 tegenstemmers der stad. Velen van u mogen zich rangschikkenonder het vaandel van mijne tegenstrevers van den buiten. Indien het voor wat anderen aangaat, nog wat vroeg is om van mij eenen dank te verwachten uit het hart, toch mag mijn gezond verstand niet vergeten hoe nuttig gij mij geweest zijt. Ten eerste door uwe manier van worstelen, door uw plan en middelen om mij te bestrijden,hebt gij de groote massa der kiezers van u eenen afkeer gegeven en mijne kiezing verzekerd. Daar ligt zelfs het geheim van dien schitterenden uitslag, dien ik persoonlijk niet verdien. Het zij eene les voor de toekomende worstelingen waar wij zullen strijden aan elkanders zijde. Eenen anderen dienst hebt gij mij nog bewezenVooraleer een kanon aan te nemen doet men het op de proeft ank eene drukking on derstaan,ten minste zoo groot als waaraan het in oorlogs tijd zou kunnen weerstand bieden. Op zulke proef bank hebt ge mij ook gelegd. Gij hebt daar een werk verricht dat weinige burgers zouden willen aanveeraen. En toch was dat niet zonder nut voor de kiezers en voor mij. Ik was zoo in de gelegenheid te laten en kunnen beproeven of ik in de hevigste besprekingen der toekomst wel de kalmte zou kunnen behouden,zoo noodig aan de politieke mannen onzer dagen. Daarom aan U ook mijnen dank, uit het hart r. jg niet, maar uit juijne overtuiging die HUJ zégt hoe schrikkelijk veel ik aan u te danken heb. Om te eindigen eon woord van dank aan de liberalen der stad Ninove. Zij hebben de ridderlijkheid van onzen strijd geëerbiedigd. Daarvoor hebben zij ook dank. Nooit heb ik eene hunner stemmen willen vragen, zelfs wanneer men ze mij aanbood. Ook zijn zij als partij niet tusschengekomen, en indien ik van de 120 liberalen die toch naar de kiesbus gekomen zijn, 80 stemmen meer verkregen heb dan mijnen tegenstrever, dan komen die stemmen meer van den gemeenen man die in zijn eigen hait nog getrouw gebleven is aan ons katholiek Geloof, aan onze katholieke beginselen en kristelijke zeden, en die slechts door den harden strijd om het dagelijks brood in het liberale kamp is versukkeld. Het moet deugd ge- daam hebben aan het benepen hart van dien man, toch eens in zijn leven voor eenen katholiek te mogen stem men. Ik wensch hem van nooit anders te moeten doen. En nu, aan 't werk met kalmte en volharding Ik ben ten allen tijde bereid tot de verdediging uwer belangen waarvan ik mij in korten tijd ter plaatse zal komen op de hoogte stellen. Aanvaardt, intusschen, HeerenKiezers van het kanton Nivove den warmen handdruk van Uw dankbaar jongst Raadslid der Provintie, ADVOKAAT. APPELTERRE, 26 Mei 1891. 28 Mei 1891. Belgische staatsrenten kalm; 3 1/2 101,10 a 101,25; 3 0/0 onveranderd a 98,5 2 1/2 86,60 a 87; Annuiteiten 3 0/0 96 a 96,10; Gomeer.te-crediet 3 0/0 ge middeld 95,75; Buurtspoorwegen 3 0/0 95 a 95,25; Ant- werpsche en Brusselsche loten behouden hunne prijzen, de eerste aan 96,25, de tweede aan 98; Stedelijke leenin gen 3 0/0 goed gestemd; het lot Verviers kwoteert 105,50 uit oorzake van den intrest-kojpon t ie op 1 Juli aan staande vervalt. Voortdurend veel zaken in kooimr ïaandeelen, doch de zinkaandeelen verdienen cme bijzondere melding: Au stro-beige eindigt 1575 (Astuiienne des mines) over korte dagen nog 4500, bluft 4925. Dui'sche rent 3 0/0 86 Pruisische 3 0/0 85,40 Portugeezen 3 0/0 44 in lichte beterr is. - Een nieuw Ministerie is in Portugal samengesteld, en men beweert dat het voornemens is ernstige bezuinigingen te doen zeer wel, maar daar had men sinds lang moeten mee be ginnen; men hoeft daarmee niette wachten tot dat de bodem der kas zichtbaar wordt.— Indien die goede voornemens ernstig zijn en tot daadzaken overslaan, is dc koers van 44 misschien niet overdreven. Wat ons verheugt is dat er op de belgische nv. kt.en weinig Por tugeezen meer waren; deze hebben in de hooge prijzen de wijk genomen naar deduitsche ma-kten, cn het ver lies in België geleden door de laatste daling is zeer ge ring. Stad I issabon 302. - Oostenrijksche groep behoudt zijne prijzen. Metal- lieken 79,75 Nationalen 80,5 o Wanneer zal de ha telijke taks verdwijnen van 16 0/0 op den intrest en 7an 20 0/0 op de uitbetalingen Zij mocht maar vijfjaar du- ren, en moest eindigen sinds 1874. Oostenrijk is se dert dien tijd vooruitgekomen, en er is eene merkelijke verbetering in zijne begrootingen. Wij zien half wilde landen die'te worstelen hebben met eene heyigegeldkri- sis, en daarom niet ophouden volle eer te doen aan hunne verbindtenissenzal men op den duur moeten gaan zeggen dat het gouvernement van den Uruguay ordentelijker is dan dat van Oostenrijk? Spaansche rent in beter stemming 72 1/2 Turiien 18.15 Saragosse 313 Warschau-Weenen 590. Kou- rok-Charkow 186. Zuidamerikaansche groep nog altijd neergedrukt. De afgeveerdigden der verschillige Comiteitcn hebben zich te Londen met D' Plaza rergaderd rond de groene

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2