De groote Bende Zondag Juni 1891 328U Jaargang Groote Spreekplaats. 23 GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Eerste Paragrafkes. Loopende Nieuws. - a. Kerkelijk Nieuws. MEETING. Kaatspel club XXX. Programma DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank, den kleinen regel. m 1 i m-Tin rr EILAI ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. ÏAN AELST AALST, 6 JUNI 1891. O Belgen, fast op, oj men stooft u den PERSOONLIJKEN DIENST tnssclien d'Herziening der Grondwet; de Logie is bezig met conterfoelie te maken. Vlamingen, vereenigt u bij den VLAAMSCHEN KATHOLIEKEN LANDSBOND; 't geldt uw eer en uw belang, uw eer en uw belang; waarom hou den de Walen zoo zeer aan d'OVERHEERSCHING van hunne TaalOmdat zij aldus met de schijven weggaan; het is aangehaald op den Gemeentedag van Aalterdoor M. Van der Mynsbrugge Dat er in ons Land 67 millioen aan jaarwedden worden uitgege ven; dat er op 20 bedienden 16 Walen zijn-, dat de Walen de vet ste plaatsen beklecden te Brussel en elders,en later met een vet pen sioen naar hun Land van kei en tripoli weerkeeren, lachende met die sukkelaars van Vlamingen.... Dat zijn de gevallen. T'AALST, er zijn hier buiten M. Callewaert nog 5 Katholieke Advokaten; waaromals de Stad procedeertgaat zij dan naar Genteenen Advokaat halen?... Waarom aan Aalst die schade en dit affront aandoen?... Waarom is er 's avonds geen licht aan dm nieuwen Dam stadswaarts, waar zooveel balken, arduinen en aardehoopen liggen? Moeten er eerst ongelukken zijn?... En die Pomp in de Molenstraat aan d'Jtuizen van M. De Clercq en van M. Clinckaert, de beleefde vraag is van die Pomp te willen plaat sen aan den bij gang... D'Heeren van 't Stadhuis mogen de diena ren niet zijn van de Kiezers en van 't Volk; ze bekleeden een eer volle weerdige plaats, maar ik zou tech de redelijke klachten aan- hooren en voor de Kiezing zou ik dan, buiten Godsdienst en Ge weten, nog op burgerlijken grond steun vinden. Die zijn tale niet en kent, och wat arme droeve vent... Die in Vlaanderen geen Vlaamsch kent, is dom en lom en stom.... Wie durft zijn hand op steken, wie kan hier an ders spreken? Keizer Willem heeft de Pauzeiijke En cycliek in zijn Staatsblad doen opnemen. Te Ninove, zijn de liberalen in dit Landbouwerskanton zoo sterk, dat ze kunnen met 200 man thuis blijven en dan nog aan een Katholiek een meerderheid kunnen geven van 6 a 700 stemmen op 1750 KiezersDavidsfonds kwijnt, de algemeene vergaderingen worden onbedui dend; straks zal 't zijn: iets hooren aflezen en gaan ban- ketteeren; er zijn Heeren van't Hoofdbestuur, die zelden of nooit opkomen, die slechts met hunnen naam deel ma ken van sektiën... Zou dat niet beter gaan. indien de Be stuurleden alle 3 £.4 jaren veranderd wierden, niet her kiesbaar zijnde?.. Nu men is het voor zijn leven, men hoort er altijd dezelfde stem; altijd 't zelfste is geen aar digheid; en op den duur men laat Voorzitter en Sekreta- ris met al de zorgen al 'twerk.... 't Oud stelsel der Vlaamsche Gemeenten, 't stelsel van Amerika: Van tijd tot tijd ander mannen aan 't Bestuur!... De Paters Jesu- ieten zijn slimme venten; in hun Collegiën de Pater Rek- tor verandert alle 3 of 6 jaar. En ge ziet: Er is order, le ven en werkzaamheid. Die voor hun leven aangesteld zijn, pralen dikwijls als halve goden. De Kiezers van t Kanton Ninove worden gulhartig en bijna eenparig geprezen door groot en door klein, elk zegt: zoo moet het zijn! Kiezers mogen immers geen voddemans of geen prullemans wezen. 'ne Mensch, al is hij rijk, kan lij- winterkoorn op 't veld. M. Jacobs van Antwer- ons Land sterft... En t'Antwerpen doet men iiem' een" kxide'ving. EgaVitè en Lïberté, riepen'do Jacco- bijnen der jaren 93, en al wie niet denkt als wij, vervolgd of den kop af! - In de Normaalschool van Huy zijn 14 Professors voor 26 Leerlingen. Nu komt hst t'Antwer- pen uit: Eenige kopstukken wilden van Mr De Beucker niet, omdat het ijs in de Kamer niet mag gebroken wor den Vader De Beucker zou t'hevig en te rechtzinnig ge weest zijn.... Die altijd wacht en wacht, komt toe als 't koorn binnen is. DeNederduitsche Bond van Antwerpen versterkt haar in den tegenspoed; vallen er eenige flauwe leden af, er komen jonge flinke werkers bij. Woensdag is t'Aalst in 't Collegie-'de nieuwe Orgel gewijd en inge huldigd; een groot, schoon en kostelijk stuk; geleverd door M. Pieter Schyven van Brussel, en bespeeld door M. Mailly, Organist des Konings; de Kunst is toch een verhevene zaak! welke zachte, zoete, sprekende, zalvende verheffende, opvoerende melody!... Ach, heeren Orge listen, speelt met lust, kennis en liefde in Gods Tempel, tot troost en vreugd van't Christene Volk.... Nooit is men volleerd in de Kunst.... De nieuwe Orgel van ons welbemind Collegieis een merkweerdig stuk; vol melody en vol kracht; nu zoet, dan ruischend en geweldig; nu zacht biddend en smeekend, dan dreunend als do don der; een geslagen uur heeft M. Mailly op het Orgel ver scheidene stukken van groote Meesters uitgevoerd.... Nogtans, waarom zou 't verzwegen blijven? de Oost- Vlaamsche Meester Agneessens van Geeraardsbergen heeft het veel verder gebracht op zijn Orgels: daar zijn de verschillige deelen der Harmonie beter nagebootst; de harp, ge zoudt zweeren, dat snaartuig wordt daar be speeld; het grof spel dondert en doet lillen en trillen, terwijl de Hemelsche Stemmen, les voix célestes; wij waren te Gent op H. Kerst, als de groote keikorgel er ingehuldigd wierd, en hemelschen eeuwigen bone-deus! als die hemelsche stemmen oprezen, al d'herten waren verrukt en opgetogen, en elk vroeg Maar, hemelsche deugd! zijn 't levende sopranókes die daar zingen?.. Woensdag ze fluisterden onder 't Publiek, (ol 't korrekt zoo is, daar staan wij geen borg voor, misschien wisten z'het van een der Eerw. Paters, of van een der Mtige Broeders of door de vinnige Studentjes,) ze ffüittèrden dat het nieuw Orgel 10 duizend zilveren schijven van 'ne fr. kost. De kas is eenvoudig maar sterk, en volgers den aard der Kapel, tusschen 't gothiek en 't Romaansch, half Abdij en half feestzaal, maar toch altijd blinkende van netheid en getuige van veel sacerdotalen ie\ er en godvrucht en toeloop Land van Aalst; Welbeminde Lieden Hoe is 't nu in de stad Aalst Och, geliefde menschen, de dagen zijn er ook lang en schoon, als 't niet en regent en niet en waait, niet dondert en bliksemt, of niet te bang en te bedwelment is. Ja, de dagen zijn er lang en schoon en men bemerkt ook in d'hoven dat het goed, machtig groeizaam weèr is, voor den Oogst van d'achtbare Landbouwers, die wij hier bijzonderlijk groeten, en voor ons allen. Ja maar, Land, hoe is 't nu mét de Rechterlijke Benoeming Men verzekert dat ze gedaan is Te nadeele van Aalst? Ja, menschen, te nadeele en TE SCHANDE van Aalst; de vreemde gazetten beginnen er van te schrijven; de vreemde gazetten duiden aan, WIE er benoemd is en om welke rede.. Heere machtigen Heiland dat zulke zaken in een Katholiek Arrondissement, onder ONS Mi nisterie moeten gebeuren 't Is nooit gehoord Aalst! Aalst! AalstDendermonde. St. Nicolaas, Eecloo, Ni nove, Geeraardsbergen, zelfs Sottegem roepen Wij zou den dat niet laten gebeuren Aalst zwijgt, maar de wrong is diep en wreed, enverschijnt de Benoeihing, d'uitbarsting der verontweerdiging zal ontzachlijk zijn en jaren nadien in de zielen blijven.. Want d Aalstóaörs hebben ook een hert en een eer; men mag het weten en onthouden.. Ons Meerderheid is te groot en de K:3z<Ys hebben geen macht, juist gelijk ons Mandatarissen n la Wa; die woorut.i sen en Lezers, wat hebbéif wij u gesoni cvrn *vsü w VSS I. Dat de Logie van zin was ons sterke Katholieke Meer derheid te kammen en te verlammen, dat de Logie veel macht heeftin 't Hof, dat zij boven die Katholieke Meer derheid een Ministerie van Zaken zou stellen.. Dat heb ben wij geschreven en herhaald. Ja, Land, en velen riepen 't Land is t'erg, t'haas- tig, te geweldig Welnu, we zijn in 1891 en op dit oogenblik wor den de klachten algemeen Dat de tijd voorbij loopt, dat er niets hersteld is, niets; dat men met moeite de benoe mingen kan katholiek krijgen; dat Minister Beernaert zijnen wil doet gelden boven den wil der Meederheid; dat, onder ons Katholiek Ministerie, de Logie haar plan nen en haar foeffen maakt volgens gewoonte.. Dat de Katholieke Gekozenen straks den moed niet meer zullen hebben iets voor te stellen. Hoe is dat nu te pas gekomen, Land Door het voorstel van M. De Clercq van Brugge, om de Wachtgelden rapper af te schaffen en de vraag van M. Woeste, om 100,000 fr. te verleenen aan de Vrije Scholen, die ZOO NOODZAKELIJK zijn in ons Land; anders vallen wij loodrecht in Vrijdenkerij en So- cialismus... Menschen Wat blieft.er u, Land Wij beroepen U allen Neemt de Vrije Scholen weg, de Middelbare en de Lagere, en na 20 jaren mogen de kerken hier gesloten worden en zal men een Werk volk hebben, gelijk in de Walen, gansch goddeloos en zedeloos, altij 1 gereed om op te staan en revolutie te maken... Sedert30 jaren zijnde Gemeentescholen in de Walen, wat zij zijn in Brussel en Gent en daar ligt d'oor- En die 100,000 fr. Zijn geweigerd, menschen Waarom Omdat Minister Beernaert er tegen is. En de Wachtgelden Ze zullen blijven bestaan Maar, Land, nemen de Katholieken Gekozenen hun zaken niet ernstig op Dat zouden wij moeten gaan denken Zijn 't mannen zonder eenige wilskracht Weihoe, ze staan daar met eene Meederheid van 50 stemmener is zoo hevig gewerkt van 1879 tot 84; en nu moet alles noderato gaan; ge zoudt zeggen ze zitten op eieren Menschen, er zijn nog erger zaken Zeg ze maar. Land Met d'Herziening Daarin wilt ook 't Ministerie al les naar zijnen zinmen zou bij d'Herziening voegen den Persoonlijken Dienst Den Persoonlijken Dienst Ja, menschen, alhoewel de groote Meerderheid er tegen is; men vraagt een beter middel om vrij tekoopen, om nadien een Leger van Vrijwilligers te vormen. Ja ja ja En men zou nu, in extra-vorm,nevens d'uitbreiding van 't Kiesrecht, den Persoonlijken Dienst leggen, geen vrijkooping meer Maar Land, ge schrijft ge dat nietom ons verveerd te maken 't Is de pure loutere waarheid, menschen; alzoo zou men de Logie en de Generaals te vrede stellen en de Katholieke Meerderheid doen vermaledijden. 't Is schandelijk Daarbij zou men de macht des Konings uitbreiden, iets dat ook mag daargelaten worden; en na 7 jaren aan 't hoofd geweest te zijn, zouden de Katholieken een juk opleggen, 't welk de Logiebazen wenschen maar niet geerne zelfdoenAchtbare Lezers wat zegt ge? Land, we vallen in verstomming!.. We vragen waarde Katholieken Gekozenen blijven Hebben ze niets te zeggen ot zijn zij op d'hoogte niet van hunne zending! W. 7ekeen dat het veel beter zou gr met Burgers en den de aankomende treins meer, opengezet, doch een al gemeene verbetering en vergrooting kan niet lang wach ten... De Koopwaren-Static aan Dam en Pontstraatpoort levert eenige bezwaren op; dit was te voorzien; de St An- nabrug zal moeten verbreed worden cn de toegang ver beterd; en ter Pontstraatpoort is de steenweg dikwijls afgesloten een halfuur lang; daar is ook remedie tegen; TERWIJL de Statie aan 't Oud kerkhof de DOOD was, el morta, de dood van twee schoon steenwegen, bijzoo- verre dat dit plan wierd uitgeroepen als de kemel der ke mels en een monsterachtige verwoesting.. VOLKSSTEMMING. 't Is aardig, 't is drollig, 't is vies; dc liberale drukpers'van Aalst wil nu plebiciet, Volksstemming over alles; daarbij strikte rechtveerdige verdeeling van plaatsen en'bedieningen Rechtveerdig deelen en als de liberalen aan 't hoofd komen, NIETS voorden Katholiek.... Slim zijn is ook een konst, maar de Katholieken kunnen ook vroeg opstaan... Een Volks stemming over gewichtige zaken zooals 't Gasthuis, een Feestzaal, we zijn daar niet tegen; over de Statie der Koopwaren is ook een soort van Volksstemming geweest: in de gazetten en door petitiën; de liberale gazetten kon den geen enkele rede aanhalen voor hun plan en de peti tie voor Dam en Pontstraatpoort had 5 a 600 Handtee- kens, terwijl 't ander Plan geen 100 Ondersteuners kon vinden.... VOLKSSTEMMING Maar, in 1879-84, onder die wreede wetten, ajs de Belgen op de pijnbank zaten en oVergeesseld wierden dat hun lijf gansch verhak keld was, met hun meerderheid van eenige stemmekes. was er dan spraak van Volksstemming!... Ja, op 't minste gerucht de Gendarms zenden en de Boeren doodschieten gelijk t'Heule BURGERWACHT. Ei, dat het toch geen Burger- plaag blijve in Aalst; 10 a 12 schoon zomersche Zonda gen kwijt; daar twee uren staan schilderen in de zon! is datnoodig?.. Neen, neen! 3 a 4Bijeenkomsten! 1 uur ten hoogste! En de Dienst zal beter aangeleerd zijn dan hedendaags.... In de plaats van M. den Bevelhebber der Burgerwacht, ik zou de mannen laten stemmen of ze niet liever den maandag in 't valavond zouden dienst doen; rond 6 a 7 ure is elk vrij,... Wij komen altijd terug op die schoon zomersche Zondagen, die kostelijke dagen!... 't Is een eer de lasten der Medeburgers te verzachten en den openbaren Dank te verdienen. 't Is vrijdag dat de Feestdag van 't H. Hert wierd gevierd in 't Colle- gie met een verhevene luisterlijkheid en eene aandoenlijke plechtigheid... Een allerplechtigste Mis ten 8 ure; 's namiddags twee Loven; onder de groote Mis voor 't Evangelie kon men bijzonderlijk de schoonheid der nieuwe orgel bestatigen, welk zoet verrukkelijk spel Morgen zondag wordt de Feestdag gevierd in d'Hoofdkerk St. Martinus,een kerk die de naam van kathedraal verdient, en waar de Con frérie is van 't H. Hert Jesu. Luisterlijke Diensten in groot Muziek. - Op 14 Juni begint de Novene van O. L. Vr. ter Linden; eiken avond ten half negen Koöüeiri krans en Zang en maandag *5 Juni ten 9 ure Solenneele* Mis. Morgen 't Evangelie hoe de Zalig maker de Zon-\ .3 --1.J t - n:. 1 iiige sb eens ruiven en stuiven a -I 1 't NIEUW GASTHUIS gaat er komen, maar op welke plaats.dat moet nog besproken en beslist wor den.... Ons is 't gelijk waar, als de Plaats maar goed is voor de Zieken en voor hun Familiën, als wij een goed, groot, gezond Gasthuis hebben, hoog en wel gelegen en buiten de slechte winden; de slechte winden zijn 't zui den en 't westen, waaruit de besmettelijke Zomerziekten voortgedragen worden.... Hier, in de plaats van't Gast huis, mag niet in rekening komen dat eenige wijken tot hiertoe te weinig bevoordeeligd wierden... In alle Landen der wereld, 't is langs Statie en Stroom, Vaart of Rivier dat de stad vergroot wordt.... Ikp W|*iiiAn Ons arme, kleine, bange, gevaar- kjlclllCII. lijkeReizigers-Statie!...Wanneer gaat ze toch vergroot en verbeterd worden? Reeds wor- dëmptoristen Kéerèn terug naai Beleren. S.TTïREGEVALLEN Ah;3ij var. l^crienberg, tfc Waasmunster, komt een allergrootste verlies ,te ondey-1 z' gaan, in den persoon van haren deugdrijken be.tienjiér, den Eerw. Heer A. R. Présiaux, in den weinig gevor derden ouderdom van 42 jaren. Hij was vroeger opvol- gentlijk onderpastoor te Meerdonck. Moerbeke en Mei- rclbeke. Zijne verscheidene bedieningen heeft hij allen met de meeste nauwkeurigheid en ïever waargenomen. Hij muntte uit door zijne godsvrucht tot Maria en richtte drie grotten op, ter eere van O. L. V. van Loitrdcs. Hij toonde zijne liefde tot het Kruis, door het opstellen der oefeningen van den kruisweg, aan welke hij, ry;t eene stervende hand, tot de laatste uren van zijn leven werkte. In zijne laatste ziekte (hoewel heel zijn leven eene aan houdende ziekelijkheid was, die hem nogtans de opge ruimdheid zijns gemoeds niet benam) was hij een toon beeld van de volmaakste overgeving aan Gods wiU Vrije Anii-Socialitische Vakvereeniging der Fabriekwerkers, (Katholieke Werkmanskring.) Op Zondag 1 Juni 1891, om 3 ure in de groote zaal van den WERKMANSKRING. anti-socSlitiscije «O» REDENAARS: MM. Petrus DE BUCK, Voorzitter der Maatschappij van Onderlingenbijstand, VREDE te Gent. Arthur VERHAEGEN, van Gent. Alexander VAN DE VELDE, lid van het voorloop) g Comiteit der Vakvereenigirrg. 1 Espanadeplein. Zondag 7 Juni 1891. Om 21/2 uren namiddag Leon De Wilde, (Aalst,) tegen Alb. Van Duerme id. Om 3 1/2 uren Const. Wellekens (Aalst.) tegen Frans Tas. id. Om 4 1/2 uien De 2 over winnende partijen. O ■van 't CONCERT, gegeven door de Klein Soldaatjes, Zondag 7 Juni, om half twaalf, op den Kiosk der Groote Markt l! Gloire au vaillantsoldat, marche, (Becker 2'. Le jeune Henii. ouverture, (V. d. Linden 3'. Les deux comperes, polka pour 2 pistons (Hardy.) 4. Rosina, rédowa (Vanderlinden.) 5. Au triple galop (Gobhaerts. —O Raadselvierkant Een is een herkauwend dier, Twee is een dorpje alhier, In Oost Vlaanderen wel te verstaan: Om drie te vinden moet g'in West VI. gaan. Vier wordt bemind van herbergier en weerd en 't is hetgene wordt verteerd. Mijn eerste is nooit geweest, Mijn tweede bevestigt altijd, Mijn derde is min of meest En 't hcele wierd van zijn broeders benijd. HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.-4 XI. "hOePt GESTOLEN GOED VERZONDEN WIERD. Te Brussel, bij den goudsmid en koopman in oudheden Bij Malfeo, die er leeft als een dier, op niets denkende dan op zijn lusten en grillen en op de middelen om aan geld te geraken; alles is goed voor hem 't geld der weduwe en der wees; 't geld der zieken en bedrukten; 't geld van 't geloovig Volk. Bij Malfeo, die er leeft met een huishoudster; een lui vaddig stuk, rond de 40 jaren; van jongsaf de schande en 't verdriet van haar' Oudershuis geweest; daar weggeloopen, de wijde wereld in, we zullen niet zeggen waarloopster geworden en hare jeugd geschonden en bezoedeld Welk verschil met die brave Julia Nu leeft dit serpent van een wijf sedert eenige jaren met Mal feo, als vrouw zonder getrouwd te zijn, gelijk de dieren bijeen wonen; zonder eenige genegenheid; in 't begin heeft zij den Goudsmid gestreeld en ingevolgd; maar nu kent zij de geheimen van den schurk; ze weet dat hij inzijn huis een vergadering houdt van kerkdieven, dat hij 't gestolen goed verheelt, dat hij zelfe steelt van 't gestolen goed; En nu moet de Goudsmid haar involgen en gehoorzamen of ze klaagt hem aan en hij zit d'ijzers in. Ja haar plan is gemaakt Hij zal trouwen met haar voor de Wet; hij zal haar deelachtig maken van al zijn goed; als meesteres zal zij in dit huis pralen of hare wraak zal hem verpletteren. Men zegt dat er ind'Helle dagen zijn van uitspatting, helsche kermisdagen, dat men opspringt in den Nijd en in den Haat, en zoo ook waren er in 't huis van den Goudsmid-kerkdief dikwijls braspartijen, dat men zou gezegd hebben al 't vermaak van de wereld, terwijl er niets was dan wulpschheid en overdaad. Geregeld alle 14 dagen deed Malfeo een verzending van goud en zilverwerk naar een Jodenhuis van Parijs en ofschoon de kerk- dietten menigvuldig wierden, wierd er van dezen regel niet af- ^Ziet, daar zitten zij op de geheime kamer, een soort van smids, Kreitser de Aanvoerder en de kromme schelm van Antikaris. Rond 9 ure van den avond; huis en winkel zorgvuldig geslo ten; 't licht aan de voorvensters is weggenomen; elk moet den ken: Die lieden zijn slapen; dat huis is in rust!... Ja, slapen Ziet wat ligt er daar op tafel mingelamangel? Remonstranciën, ciboriën, kelken, patenen, schotels, gouden en zilveren kronen, dooskes voor d'H. Olie, ampullekes voor de Mis, ex-voto's, geschenken van Moeders, van Zieken die miraku- leus genezen wierden; hetgene in de kerken en kapellen zoo eer biedig bewaard wierd, dat niemand dierf aanraken, dat gaat hier door de grove handen der schurken. Ziet de Goudsmid heeft juist de kostelijke Remonstrancie van Buggenhout in zijn handen; dat meesterstuk, waaraan een Kunste naar zoo lang en zoo ieverig had gewerkt. Wat dunkt u? vraagt Kreitser. Een vermaard stuk, zoo fijn afgewerkt, niet gegoten, met hamerkes geslagen, 't Heeft meer van arbeid gekost dan van goud. Ware er geen middel het alzoo te verkoopen In vreemde landen, misschien, maar gevaarlijk Gevaarlijk Ei, wie twijfelt er aan, Kreitser; ge verkoopt die stukken te Parijs, te Londen, te Berlijn, in Napels of Venetië; veel geld zult gij er van krijgen; doch er komen reizigers; ze beschrijven dit meesterstuk; ze zien den stijl na, 't jaar; dat komt in de ga zetten Men hoort dat het gestolen is in Belgenland, dat het komt van Malfeo de goudsmid Ik heb wel niet gestolen maar verheeld; ziet ge Malfeo voor 10 jaren in 't gevang zitten, daar boonen krijgen en vreemd spek, water en brood! daar moeten dansen gelijk de porteclés schuifelen Nenni, zoo zot nog niet, Kreitzer En de Smid sloeg zonder genade de Remonstrancie in stukkenj dat de kostelijke perels op tafel rolden. We moeten dat onkennelijk maken, zegde hij; verbrijzelen als't noodig is, doen smelten... Dat ze werken voor de kunst, wij zijn voor 't geld. Malfeo, die perels en diamanten Kostelijke stukken Wij houden ze voor ons, niet waar d'ander doen toch maar 't grot werk; de diamanten en de perels aan ons En eerlijk gedeeld Ja, eerlijk gedeeld, voegde Kreitser erbij, maar evenwel hij telde toch alles na en teekende het dan op zijn zakboekje... Mal feo, zegde hij, terwijl de Goudsraid voortging te stampen cn te smelten, ge spreekt van die kerkelijke stukken le verkoopen in Europa; maar ik zou en ik zal verder gaan. Ge zult verder gaan Ja, naar Amerika, indien wij daar een magazijn openden van kerkgerief. De duivel die de Passie preekt Maar, Malfeo, ge weet toch zeker wel, wélke rol^e Jöden spelen in Europa; een hunner kopstukken zegde het mij eens w'hebben hunnen Christus gekruist; we zijn'sedertdien overal, verstooten; maar we zullen de Christenen kruisen en het zoover brengen dat zij uit ons handen zullen moeten leven... Malfeo werkte ondertuschen altijd voorten Kreitser gaf hem de stukken aan, na ze onderzocht te hebben. Weet wel, Malfeo, hetgeen wij nu doen, is maar een begjin, een beuzelwerk Een beuzelwerk Ja, om ons Volk te oefenen; ik heb gezworen en het blijft zoo: de schatten der groote Hoofdkerken, de plaatsen van Bede vaart moeten wij hebben... Malfeo, ge zijt nooit te Scherpenheu- vel geweest? Nooit wat zou ik daar gaan doen Ik wel, ben daar eens geweest; er is geen kerk van belang in België die ik niet bezocht heb; te Scherpenheuvel was ik van de direktie der schoone Kunsten; de koster bracht mij de kerk rond, in de Schatkamer Malfeo Malfeo Wat komt u over, Kreitser ge ziet er zoo woedend uit! Malfeo, al die schatten ziende, ik had goesting hem den nek te breken en met de kostbaarste stukken weg te loopen.. Maar 'k dacht in mijn eigen later is dit alles toch aan ons.. En gelijk wij het aanleggen, uitkomen kan het niet Neen, sprak Malfeo, uitkomen kan het niet; we zijn zeker van ons Volk Uitkomen kan het niet Zoo vleien en bedriegen zich alle booswichten, alle dieven en moordenaars, alle Vrijdenkers en wulpsaards; maar allen worden bedrogen in hun hoop; ontsnappen zij hier, zij dragen de wroe ging in hun hert, overal waar zij gaan, en niemand die leeft of die ooit geleefd heeft ot leven zal, kan aan 't Hoogste Gerecht ontnappen. We zijn zeker van ons Volk Uitkomen kan het niet Steu nende op die valsche gezegsels ging de kerkdieverij in Belgen- land voort, met een stoutmoedigheid die een algemeenen schrik begon te verspreiden. In den nacht van 9 December wierd de kerk van Resegem he- stolen; van 13 tot 13 December de kerk van Snellegem en van verscheide dorpen uit de gebuurte; in den nacht van 15 tot16 Dec. Rhode-St-Genesius; de volgende nachten verscheide kerken uit de Provincie Luik en Henegauwen enzoovoorts tot Nieuwjaar, met een verbazende snelheid, nu hier, dan daar, hijzooverre dat niemand anders dacht of er was een Dievenbende die haar vertak kingen had in de voornaamste steden van ons Land. Men bemerkte dat er bij de kerkdieven niet enkel zucht was naar geld, maar een helsche booswichtigheid, eenen drift naar

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1