Ons Werkvolk. De De groate Bende méimsm 24 Zondag 14 Juni 1891 32 Jaargang van AaJst. De landbouw. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Loopende Nieuws. De Vereenigde Werklieden ?e niet 'uüci '9 pold. Draag zorg voor 'lieven. Kaatspel club XXX. DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone An&Dncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ET LM ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar* genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YM AELST De Patriote van deze week gaf in twee Nrs een wreed en droef beschrijf van den toestand der werkende klas in den Borinage, de koolputten en ijzersmelterijen rond Charleroi; hoe ze daar leven, eilaas! als de dieren, weinig of niets van Godsdienst wetende, geen zedeleer kennende; weinig bekommerd met Huishouden of met Kinderen; in een woord, slechter dan d'Heidenen.... Als een Christen Volk zijn hooge bestemming vergeet, valt het dieper dan de wilde Volkeren. En eens vervallen, wat is er aan te doen? Van Christe lijk Onderwijs willen ze niet weten; daarbij 't Staats onderwijs is olie op 't vuur; veel Waalsche onderwijzers zijn Athéisten en Matterialisten.De kinderen jworden er niet bereid voor hun Eerste Communie; de Priester moet ze aanveerden, al zuchtende; is hij te moeielijk, ze zijn weg en hij ziet ze niet meer; na d'Eerste Communie, ze zien Vader en Moeder leven zonder bidden, leven zonder naar de Mis te gaan, zonder hunnen Paschen te houden; ze worden aangelokt door den spot en zwadder- praat der slordige kan tien; door 't slecht en vuil geklap en verkeer in de mijnen en fabriekendoor gazetjes waar van een eerbare ziel zich geen denkbeeld kan maken; en op de groote Dagen, 't is Meeting van Anarchist en So cialist. Belgenland, wat gaat er van u geworden? Belgenland, wat zoudet gij zijn, zonder 't Vrij Katholiek Onderwijs, indien er in de Vlaanderen een Volk leefde gelijk in de Walen? indien dit_ Volk de Soldaten leverde, de Gen- darms? indien dat Volk zijn getal en zijn macht kende? INDIEN, zeggen wij; MAAR slaat een groot deel van ons Werkvolk dien weg niet in? Hebben wij nog de Meerderheid van 't Werk volk te Gent, te Brussel, t'Antwerpen, zelfs t'Aalst? Hoo- ren wij niet dat er in ons Vlaamsche Steden met duizen den zijn en op sommige Buiten-Parochiën mtt honderden die leven gelijk in den Borinage, geen Mis hooren, gee- nen Paschen houden, die hun opvoeding krijgen in slechte gazetten! o ONS WERKVOLKAch, het is zondag zoo wel ge zegd op de Meeting der Anti-Socialisten, door den man- haftigen Pieter De Buck van Gent; ons Werkvolk, alleen en onbeschermd, in ellende gedompeld door klein dag huren of door wanorde en slecht gedrag der kinderen, ons Werkvolk, aangelokt door valsche Profeten, in wel ken gevaarlijken toestand verkeert het niet! De Gentsche Redenaar beschreef in treffende woorden de gezonde en gelukkige toestand der Werklieden onder d'oude Gilden en Anbachten door de Fransche Revolutie afgeschaftHij toonde 't geluk van d'Huisgezinnen waar de geest der oude Gilden is blijven heerschen! Hij toonde de macht der Vereeniging, der Gilden, der Vak- vereenigingen, in deftigen goeden zin, niet uit haat en wraak, maar om den gevallen Werkmansstand OP TE BEUREN.... Hij aarzelde niet te zeggen dat de wer kende klas door 't groot kapitaal miskend wordt en ver trapt!.. Hij sprak vo-r Aalst de noodzakelijke waarheid, -- »de. Hm -1'' Jo groote oorzaak van_ Socialïsmus; neemt a'Eiienae r»vg, p nïj, én ge zult weinig van Socialismus hooren spreken. En onze brave Werklieden, leden van den K ing en onze goede Burgers juichtten die woorden toe, uit hart en ziel, met drift en vervoering. ONS WERKVOLK VAN AALST: Kan de menigte leven met haar daghuur NEEN, UITDRUKKELIJK NEEN Men spreke hier niet van 8 uren-werk; men spreke hier niet van Algemeen Stemrecht; ons Volk, onze Huisvaders en Huismoeders vragen alleenlijk 't recht van 12, i3 uren te werken, neerstig te werken en te kunnen leveu, te kun nen eten geven aan hun kinderen, te kunnen kleeren koo- pen voor hun kinderen, hun kinderen te kunnen behoor lijk opvoeden.... De wet op den Arbeid der Kinderen is t'Aalst als een nieuwe last op de Familiën gevallen, en 't is nogtans een goede wet. ONS WERKVOLK In een huis waar de dienstboden te weinig eten krijgen, in die zeldzame huizen, wat is er daar? Onrust, misnoegen, kwaadsprekerij en op den duur, men pakt wat men niet krijgt en waarop men recht heett. In een stad waar 't werkvolk honger en gebrek lijdt, daar kan geen vrede of geen welvaarfbestaan. Ach, hoe gingen d'herten open als M. De Buck de woorden van den Paus aanhaalde, ten voordeele van 't Werkvolk, in zijnen Omzendbrief voor 't WERKVOLK; dan blonken er tranen in d'oogen, tranen van hoop en van dankbaarheid en menige bedrukte ziel sprak met wee moed: Wanneer zal onze toestand toch beteren? Want is er iets droever dan werkman zijn en aan zijn dagelijksch Brood niet geraken? o Mr Verhagen van Gent heeft uitgelegd hoe dwaas het einddoel is der Socialisten, tot welke zotterijen men ge raakt, met de Geboden en de schikkingen va^ den Schépper te miskennen Even als Mr De Buck sprak hij over den Pauzelijken Brief, overd'H Kerk die zoo uit drukkelijk komt te spreken; even als Mr De Buck wekte hij d'Aalstersche Werklieden op, om in de Vakvereeni- gingen te treden, voor stoffelijk en zedelijk; voor Huis gezin en Vaderland; doch altijd met Eerbied voor den Godsdienst.. De Godsdienst, gelijk Bisschop Stillemans te St. Nicolaas uitriep, de Godsdienst, dit grootste goed, wee den armen, maar wee ook den rijke die zijnen Gods dienst vergeet «o» ONS WERKVOLK de groote meerderheid onzer Bevolking de menigte die morgen de Wet zal geven Mr WOESTE riep het zondag uit, op een ander Verga dering De Grondwet wordt herzien, dat is zeker; de Stemming wordt uitgebreid Al wie ware Belg en Ka tholiek is, niet meer getwist of geaarzeld, maar gewerkt en samengespannen om in ons Vaderland de Godsdienst en dc goede Zeden te behouden! Er was zondag veel Volk in den Kring, veel brave, vrome goede herten; maar ook veel afgedwaalde jonkhe den, Socialisten; ge zaagt ze daar zitten, bitsig en bij-i tend; eens Socialist geworden, de kop steekt vol valsche gedachten; men is geblenddoekt; men gaat voort op ver keerde stelsels en koppigt daarin. Eerst d'Ellende, gelijk Mr De Buck zegde; dat de ver twijfeling ,'t Zedebederf en Ongeloof.. Van al de jonge Socialsten in Aalst, zouden er tien zijn, die geen pilaren zijn der Orgelbals 't Volksbederf Liever sterven dat de waarheid te derven Mr Van Wambeke, Burgemeester, Mr Verbrugghe, Schepene, Ge waart daar ook zondag; Welnu, wij vragen het U Zouden er in Aalst zooveel jonge Socialisten zijn, indien men van over i5 jaren die Orgelbals, die bronnen van wulpscheid en bederf, van Ouderlijke smart, van slechte Huwelijken had bestieden, zoo als het behoorde? Aalst, ongelukkiglijk, is een stad waar veel Wetten en Reglementen niet uitgevoerd worden. Jaren en ja ren heeft men moeten preêken en werkenom een vaiit Reglement te hebben; al d ander waren rekbaar en trc baar; 400 Katholieke Kiezers hebben moeten teekcr^ om eendelijk--"tv."--- V «r^te. kr-r^en !n* no«* zo f vvorui o.u,.. c» sofc«e.lc C willen 't Volksbederf gaat voort Er is geen kr .ci dadige bestrijding Te Lokeren daar gaat het anders De Katholieke Magistraten hebben een der Helden van 't Vrij Onderwijs aan 'l hoofd der Stadsscholen gezet, een ware Roomsche-Katholieke Onderwijzer; ze willen al hun scholen ECHT Christelijk; misleid door school- opzicht kwam de Gouverneur daartegen op maar Lo keren heeft gezegd Wat genoemd is, blijft genoemd;... te Lokeren heeft't Katholiek Bestuur van d'eerste maand kloeke maatregels genomen tegen die helsche en wreede Orgelbals... Ach, Heeren Gekozenen van Aalst, wanneer gaat gij den strijd aangaan, tegen Volksarmoede, tegen Vervalling, tegen Bederf en Ongeloof «o» ONS WERKVOLK! De derde Spreker op de Mee ting was een Aalstenaar, een Aalstersche Werkman M. ALEXANDER VAN DE VELDE... Eere zij U, manhaftige ziel er zijn er nog van uwen aard onder 't goedgezind Werkvolk!.. Eere zij U allen g'hebt een groote zending De Aalstersche Spreker heeft met kloeke hand 't masker afgerukt van dit Socialismus Wij willen daar niet van, riep hij, omdat zij tegen God op staan en die tegen God opstaat, MOET vallen, moet ongelukkig zijn; wij willen er niet van, omdat zij het Christelijk, het eerbaar Huisgezin krenken en vernielen. Maar wij willen opstaan en werken voor onze Stand en voor onze Verbetering wij willen ons vereenigen, niet om tegen ons Meesters op te staan, maar om malkander te helpen, broederlijk, onder alle opzichten voor de deftigheid, voor 't aanleeren van ons Ambachten, om aan 't hoofd te staan der Werkers, om van ons Meesters geëerbiedigd te worden en ons éenparig woord te mogen spreken... Wij willen ons vereenigen, om op deftige en redelijke wijze te verkrijgen wat ons toekomt De Socialisten waren zoodanig geslagen door dit man haftig woord, dat zij in Aalst onder 't Volk en te Gent in hun Vooruitjen, aanstonds zijn beginnen te liegen en te lasteren, als zou M. Van de Velde gezegd hebben, dat i,5o genoeg is om te leven, dat 9 fr. in de week genoeg is voor Man, Vrouw en 4 Kinderen... Waar halen ze zulke vuile leugens De Aalstersche Werkman heeft de dag huur niet bepaald, maar hij heeft gesproken gelijk de Paus van Roomen spreekt, en gelijk al de ware Volks vrienden en al de ware Christene Menschen spreken.... Met liefde en genegenheid heeft hij gesproken en opge wekt tot een Vereeniging die tot voordeel moet strekken aan Heeren en aan Werklieden, die den Socialen Vrede moet brengen... Na de Meeting is er eenige broebbeling geweest van Socialisten, aldaar binnengcslibberd en die, eilaas aan 't vloeken zijn gevallen gelukkig dat de Policie daar was en dat ons Volk bedaard kon blijven Wat is dat daar, over den Dender en de Zee, te Lon den Er zijn weer over de 3oo menschen gestorven van d'Influenza. Dat ons achtbare Landgenoten oppassen dat ze toch tegen de vermoeienis niet worstelen, maarfde Rustende Vriendelijke Lucht van hun lief Vaderland komen genieten Lippen, zou-je 't, verjipt, gelooven? Goensjdag lest zat Sixtus zèn voeten op hejer stoef te werremen en nog twee weken gón de dogen al korten. Dijnsdag ten 6 ure 's avonds, is de Karavaan uit Antwer pen te Lourdes aangekomen. =Te Seraing, inde Walen, 40 duizend Zielen, zijn 4 Parochiekerken. T'Antwer pen in de Volksgilde Vrede» morgen, zondag, Voor dracht door E. H. Lemmens, Vlaamschen Onderpastoor van Luik, over de Opvoeding der Jeugd. D'oude Orgel van ons Collegie gaat voor 1200 fr. naar Affligem. Ze kere Pietro Mascagni, een arme virtuoos, heefteen mees terlijk muziekstuk uitgegegeven, Cavalleria Rusticiana, reeds heeft hij 225,000fr. ontvangen van schrijversrech ten en rijdt nu per koets en peerd, 't is de moeite weerd. Lippen, Sixtus rood dik slaaplijf van dikken baai.... 't zijn de weeren Te Blankenberg, t'Oostende, en in de Zwemplaats t'Aalst, t'is al azijnflesch dat ge ziet. Geen geluk voor de Kinderen die tegen hunne Ouders opstaan.... Dat staat rotsvast; geen geluk maar wroeging en straf. Een gazet van Ruppelmonde, die twee hee ren Onderpastoors vanTemsche gelasterd had, is tot boet en woordherroeping veroordeeld; 't was een liberale ga zet, diergelijk veel andere van hare soort, maar leefde door kwa: dsprekerij en lasterenden achterklap. Er is door eenige leden van den katholieken Gemeenteraad van Geer?at-dsberger» **11 i h 91 e bon/>Y Bff gedaan -n {onn. t ..keren daa.' verricht 't katholiek bestuur goeu ,-ek werk. M. Victor Jacobs is weer .naar Kreuznach vertrokken, op order van de Dokteurs. Hoofdarbeid is de lastigste en de verdrietigste. Castiglione waar St. Aloysius ge boren wierd, ligt niet ver van Solferino, waar Oostenrijk geklopt werd door Napoleon III. Verona waar die aardbeving geweest is, was een der sterkste steden van den Kadriljatère Ze zeggen dat Prinses Clementina zou willen nonneken worden... En 't Vooruitje van Gent haast zich daarmede te lachen.. Ei, welke rede is er hier tot spotgelach? Is de kofferfort door de raapkoekige vloeren gezonden en is er daardoor belemmering var. intrede Te Stekene is het zondag de luisterrijke in haling van Burgemeester De Smedt. Groote Feestelijk heden. Van 't weêr sprekende, zouden wij varen gelijk in 1866 op kermisdijnsdag Aalst, als be slag van Sadowa geleverd wierd, als t'Aalst op de Markt 't muziek speelde en dat al 't Volk wegliep van groote kou, d'herbergen in, 't Paviljoen 't Beiersch Hof, onder de wacht om er ach ter de stoof te zitten? van M.Cumont zijn zondag vereenigd geweest (lees 't uit gebreid verslag in De Werkman morgen ten 3 ure heb ben zij ecne tweede vergadering om elk zijn recht te geven mo jten wij bij't verslag van De Werkman voe gen i° Dat cRheeren Cumont gedurende 23 jaren hun schoon en groot Pakhuis hebben afgestaan, zonder 'ne centiem huishuur te willen, zelfs nog de grondlasten betalende 20 wij wenschen uitterharte dat de Werklie den op de nieuwe Fabriek dezelfde daghuur hebben (ja nog meer) voor hetzelfde werk. Die Heeren zijn bijzon derlijk goed geweest voor hun bejaarde Werklieden. Welke wreede, smartelijke en nadeelige stukken De velden die nu zulk schoon aanschijn, be gonnen te krijgen, de Oogst die weelderig opkwam, op sommige M plaatsan manshoogte, 't Vlas dat /'h zooveel beloofde, en eensklaps v maandag op St-Medardus, de pa troon der Paraplumarchands, maandag ten half elf, be ginnen te regenen, 't schof van den wind keeren, en val- en in dien slamerigen en weemoedigen diaprastis... Gaat dat zes weken duren, we beklagen de Boerkens en g'heel de wereld... Reeds is veel Oogst in den grond gedrukt hij stond toch zoo malsch't onkruid gaat men niet meer meester worden't Vlas, hoe kan dat groeien nat groen draagt men in destallen, dat steekt tegen.... Juni, Juni, Juni, word toch genadigen goedhertig*!... denk toch hoe wreed de winter is geweest En we zouden hier nog mogen ons hand kussen in ander Landen is 't nog erger gegaan: Frankrijk heeft op 7 Juni slachtoffer geweest van zondvloedsche regenbuien, van hagel en bliksem, over strooming en brand. Veel wijngaard velden zijn vernield en op menige plaats heeft 't vuur des hemels huizen en pachthoeven vernield... In Italië is een wreede aardbeving geweest langs Verona, in Lombardië, tusschen Milanen en Venetiën, een wreede aardbeving, gevolgd van een stormweer en een gekletter van bliksem en hagel, dat de Vrijdenkers een mollegat zochten om er in te kruipen want een Viijdenker is 't vreesachtigsje schepsel dat er bestaan kan... In Duitschland zijn ook geweldige onweêrs lssgebroken, die de wijnbergen verschrikkelijk moeten verhakkeld hebben ze spreken 0. a. van Dabij Berlijn dat de bliksem den morgen van 9 Juni gevallen is op een plein waar soldaten van 't Keizerlijk Regiment hun paret- ten maakten 't peerd van 'ne kapitein werd doodgeblik- semd verscheidene soldaten werden gekwetstvele an deren, waaronder de kapitein, lagen zoo lam als een stuk arduin en zijn maar na 'ne goede lap tijds tot kennis En hoe is 't met de vruchten De vruchtefl en, d#. 18«*p.t\ v'hadden v^el a>s ge dri' 'LT V de oogst ,.v ifc 1 van sti„oi maat- veel belor d' veride t ,len i Meen heerlijkheid, behalve dat heJ hier en daar nc.D Lr brand tusschen komt; 'ae wereld zonder gebreken en een Vlasjaar zonder brand, were vindt men dat? De patotters komen goed uit, maar enjelijk veel gewormsel in den grond dat de wortels afbijt.Alzoo 'ne winter geweest en nooit meer onkruid, en nooit meer gewormsel geweest't Kwaad heeft toch een sterk leven d'Hop komt goed naar d'hoogte, zuiver en gaafkomt er geen tegenstand, het kan een goed jaar worden... Salvo justo 't mag zijn mochten wij 't einde aankondigen der Landbouw-krissis, de vlagge stak op Chipka ll dagen lang en elk die kwam, werd getrakteerd.. Met ons beste letter in een versierd kaderken zouden wij het aankondi gen... Ondertusschen, is't waar dat er op den Buiten ook al zij die leven gelijk Stekelverkens, zonder hunnen Paschen gehovden te hebben Brrr, d'Heidenen aanbaden nog God in de boomen, in de sterren, maar die zijnen Paschen niet houdt, hoe vereert hij de Godheid! En kan 't mis of er moet dan een wreede malledikse op den Eerdbol neérdommelen Wie kan anders spreken f Onlangs namen drij jonkheer en uit St. Lievensland het besluit Idegem te bezoeken, om aldaar vrolijk den dag over te brengen. Gezond, wel gemoed en kloek te been, de- d«n zij het reisje te voet om de opene velden, het aangename groen te bewonderen, mis schien ook al om sommige makkers te ver eeren... Al lachen en praten traden zii voor uit tot aan de beek, alwaar een der drie hee ren voorstelde de brug te vermijden en kun stig over het water te sprengen. N° 1 ge lukte echt, den tweeden ook.den 3den aange moedigd neemt insgelijks zijnen loop, maar 't zij misrekening, 't zij andere reden, het manneken vloog in 't bad en lag daar te spartelen tot dat zijne gezellen hem eene reikende hand toebrachten. Misnoegd over zijne misgreep, beweegd voor de rucht baarheid des feits, noodigde hij zijne vrien den uit om op eenen Souper de stilzwij gendheid te zegelen. Helaas hij vergat dat sommige heeren eene vrouwentong bezitten. Misschien was het uit genegenheid om alzoo den ongelukkigen te waarschuwen, dat in dit koud saisoen het water noodlotig is aan het rhumatisnae en aan de gezondheid... In alle geval vrienden en kennissen weten het nieuws, verscheidene zelfs zullen het be loofde gastmaal bijwonen. Esplanadeplein Zondag 14 Juni 1891. Om 3 uren Louis De Moor (Aalst) tegen Pol. Michiels (Aalst. Om 4 uren Les Fla mands (Laeken) tegen Louis De Roeck (Aalst). Om 5 uren De winnende partijen. )o( EEN SPIJKER DER DOODKIST. Geneesheer. Maar wat is dat nul Weêr aan 't bier Ge weet toch wel wat ik u over 8 dagen heb gezegd dat elk glas bier een nagel is aan uw doodkist Zieke. Ja, Doktoor en dat heb ik goed onthouden. Maar dan heb ik bij mijn eigen gezegd: Wat komt heter op aan. of er een spijker min of meer in mijne doodkiskist zit! Muziekmeester. Ik bad u gezegd, een uur lang te studeeren maar ik hoor al lang geen toon meer. Leerling. Ja, ik oefen mij in... Muziekmeester. Wat dan Leerling. In de maten rust. iW HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.'* o XII. DOCHTER VAN EENEN KERKDIEF Den 10 Januari 1888, rond 7 ure 's rnorgends, te Brussel, nabij de kerk der Miniemen, op een bovenkamer van een Volks huis; Julia, de dochter van den Smid, in bezwijming gevallen bij 't zien van dit gestolen kerkgoed, van dien kelk, van die H. Hostie; zij komt tot haar zei ven; Haar eerste gedacht is: Mijn Vader, een kerkdief! 't is dus mijn Vader die deel maakt van die vervaarlijke bende, die kerken besteelt, kerken onteert, mijn Vader!.... Het geld dat hij aanbrengt, is gestolen geld! de welvaart, die wij sedert eenigen tijd hebben, is te danken aan gestolen kerkgoed!... Die nieuwe Meubels! dit spaargeld!... God, 0 grooten God, heb medelijden met mij!... Ik, de dochter van ee nen kerkdief!... Arme overledene Moeder, wat moet gij zeggen van uwen Man, van uw eenig kind!.... En wat gedaan! wat gedaan!... 0 Moeder Gods, heilige lagd Maria, sta mij bij!.... Wat gedaan!... Welke foltering voor die dochter!Van in 't reinste geluk, plotselings vallen in de diepste smart!.... Wie zal zeggen, welk torment er op die eenige oogenblikken in dat Christelijk hert was gekomen! Haar Vader beminnen en eeren, niemand ter wereld hebben als haar Vader en hem moeten.... verachten als een afschuwelijke kerkdief!... Wat gedaan! wegloopen, voor immer van hem wegloopen!.... Hem aan zijn lot overlaten!... Op een eenzame plaats gaan leven en sterven van verdriet en schaamte!... Maar Ons Heer, de goede God is daar! die H. Hostie aan die Kelk! het Iloogweerdig op hunne kamer!.... Moeder! Moeder!... zoo zucht de brave dochter; och, help en verlicht toch uw arm ongelukkig kind! Dan gaat ze naar de deur der slaapkamer... Vader ligt daar nog altijd op den grond, in diepen slaap, gansch gekleed; zijn schoe nen en broek vol modder, bloed aan zijn handen, bloed aan zijn vest. Wat was er toch gebeurd Akelige, duistere nacht, welk schelmstuk hebt gij erezien Kind, deugdzaam kind, ,gij weet d'omstandigheden niet, maar ze staan beschreven in de kronijken voor d'Oordeelen Gods; ze blijven gedrukt in de ziel der Booswichten! Ze worden betreurd en beweend door eenen Herder en door zijn Parochianen! G'heel 't omliggende is er door geschokt! Men roept overalWeêral een kerkdief te! Dezen nacht, te Lemberge bij Gent zal men het nooit vergeten, in dezen nacht van 9 tot 10 Januari 1888 hebben 3 Misdadigers afzonderlijk de stad Gent verlaten;.... te Lemberge aan de kerk zijn zij bijeengekomen; daar hebben zij hunnen Aanvoerder ge vonden; daar zijn zij in de Sakristij geraakt; daar hebben zij de ijzeren brandkas opengekregen, met scherpe beitels en kloeke voorhamers; daar hebben zij de Kelken genomen, de Ciboriën, de Remonstranciën, al wat eenige weerde had van goud en zilver; daar hebben zij de Relikwiën gestolen, en uit duivelschen lust, om hun gemoed aan te vuren, een Christusbeeld in stukken ge slagen; door hun wreed geweld wierden hun handen gekwetst en met die bebloedde handen hebben zij die heilige plaatsen bemorst! achterdochtig en vol schrik gelijk alle booswichten, hebben zij ge-J rucht gehoord en zijn uit de kerk gevlucht met al hun gestolen goed; naar Gent zijn ze geloopen, gejaagd als verworpelingen, en iets voelende in hun ziel dat ze niet konden uitleggen. Op Meirel- bekeaan 't Hof De Donck hebben zij d'H. Speciën uitgegoten; 't Iloogweerdig! De God-Mensch! 't Kostelijkste dat er op de wereld is!.... Al de schatten der wereld, wat zijn ze tegen het Iloogweer dig, waarin de Schepper der gansche wereld schuilt!Dan zijn ze getrokken naar Gent in een slecht ontuchtig kot, waar dieven en moordenaars samenstroppen, daar zijn ze gaan brassen en zwieren Rond 4 ure stond de Smid met zijn gerief aan de Statie, door- jaagd van angst en dronken van woede! Denkt niet, dat de Kerk schenders ongevoelig blijven! Te Brussel in Sinter Goelen, op de groote Feestdagen ziet men op de geschilderde hangtapijten van het koor, hoe de Joden die d'H. Hostiën doorstaken, van schrik achterover vielen! En zouden Christene menschen straffeloos hun nen God aanranden!.... Als een andere Judas voelt de Smid in zijn ziel de vliemende steken der Knaging; hij zou zich willen op hangen; hij is genegen met zijn gestolen goed in de waters te springen, die Gent doorsnijden!.... Wat geeft hem de dood! de foltering, de verscheuring, daar binnen in zijn gemoed!... Hij zou willen dood zijn, maar hij moet leven! Waarom? vervoerd door den drank heett hij gehoord dat de Slang verscheide malen de naam zijner dochter uitsprak: Julia! zegde hij met nadrukWie weet wat de boef van zin is!.... Voor zijn dochter moet de Smid blijven leven!... Den eersten trein naar Brussel moet hij nemen; zoo zijn de bevelen; aanstonds 't ge stolen goed inleveren bij zijn meester, die hem voor een herstel- g0* ling en voor den aankoop van oud zilverwerk naar Gent had zonden.... Daar komt hij toe; bijna zonder te weten was hij daar, hij slaat de weg in naar 't huis waar hij twee kamers bewoont; hij opent de deur, vermits hij gewoon is laat thuis te komen; bij gaat boven; hij legt zijn gestolen goed op den grond, ligt in zwijmel met zijn treurwichtige en verwarde gedachten, en valt er van vermoeie nis in slaap Arme Dochter welke verandering in uw leven Wat doet die 19 jarige Julia Ze gaat naar de deur die op den gang uitgeeft en sluit ze vast met den sleutel. Hetgeen zij gaat doen, mag God alleen weten. Dan valt zij op haar kniën, vouwt d'handen te samen en bidt een kerkboek heeft zijn niet noodig; haar hert spreekt genoeg Heere God, bidt zij, gij zijt hier waarlijk en wezenlijk tegen woordig; Gij hebt aan de kinderen geboden gehoorzaam te zijn en behulpzaam aan hun Ouders; ga ik van hier weg, mijn arme Vader is verloren, verloren voor altijd In 't gevang! in de schande Ach, goeden God, al is mijn Vader plichtig, aanhoor toch de smeekingen van zijne Dochter, die U aanroept en die U aanbidtIk geloof in U, ik hoop in U, ik bemin U, ik vraag vergiffenis over alles wat ik tegen Umisdaan heb... Goede God, beschik over mij, ik zweer en beloof U voortaan maar te le- leven voor U alleen; ik wil lijden en vernederd worden; maar spaar, red toch mijnen ongelukkigen Vader.Ik offer mijn' leven op voor hem Julia staat recht, doch aarzelt... Zij overwint die aarzeling* 't is niet lang geleden dat zij te biechte is geweest; grove zonden heeft zij nooit misdreven; ge vindt, zelfs in de groote steden zulke heilige zielen Julia verwekt nogmaals de akten die zij ge^ woonlijk doet voor de II. Communie; zij is nog nuchter, zij na dert tot den Kelk; zij neemt op hare lippen, in haar hert het H. Lichaam en Bloed des Heeren en wordt verheven en verrukt in de zalige dankzegging der godvruchtige zielen na de H. Com munie Een uur nadien zat indekerk derMiniemen een dochter, gansch bleek en ontsteld, in diepe ontroering aan eenen Biechstoel. De Dienaar Gods, een der heeren Onderpastoors kwam naar de plaats zijner Heilige Bediening, als Rechter en als Vader.. Wat die doch ter hem veropenbaarde, is God alleen bekend; lang duurde de onderhandeling; en als het Biechtkind een halfuur nadien op ha ren stoel kwam zitten, hield zij de twee handen voor haar oogen om hare tranen te verbergen... 't Was Julia, die hier troost en raad kwam vragen, op een plaats waar zij zeker wist dat't geheim zou bewaard zijn, gelijk in een graf... Na nog eenigen tijd ver-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1