Rampen Misdaden Ongelukken De Prijsdesiingen. De Rechterlijke Benoeming. Kerkelijk Nieuws Turksche bandieten. Buitenlandsche Zaken. Overzicht der Beurs. Aalst. 'tNieuw Gasthuis. Samenwerkende Melkerij Kerk van hel Collegie, Aalst. Later m6UWS° FONDS blijft voor VN'. AALST. Hypoliet De Petter, 't slachtoffer van dit ongeval op een dak der Groote Markt, is veel beter, al thans nog niet tot spraak... 't Is een brave Huisvader met 6 kinderen, waarvan het oudste maar 12 jaren. DENDERHAUTEM. Brand geweest, dnnsdag achternoen; het hof van Petrus Boxstael op Stichelcn afgebrand, aan de schuur is 't begonnen. Het moedig reddersvolk heeft aan den Brand ontrukt, alles wat voor name weerde had. GENT. De policie van Gent is op een nieuw spoor voor de misdaad verleden jaar in de Bagattenstraat al daar gepleegd. Een meisje van slecht gedrag heeft een soldaat van het garnizoen, die haar verlaten had, be schuldigd de moordenaar te zijn van de weduwe Vanden- bossche. Een onderzoek is ingesteld. OP DE VRIJDAGMARKT. Te dieven loopen er dik. D'ander week, vrijdag, rond 11 ure wierd zekere Karei V. D. uit de St. Lievensstraat betrapt, op heetcr- daad, terwijl hij een vrouw bestooi, die aan een kraam hare aankoopen deed De fameuse Karei slibberde weg tusschen 't Volk, maar de Gentsche champetter had hem goed in d'oog en hield hem aan buiten 'tgewoel. Hij had nog twee geldbeugels in zijn zakken, o. a. eenen met 8 fr. in. Die bestolen is, dat hij zich tot de Policie wend, d'8 fr. liggen er nog. GENT. Wat zullen ze nog uitvinden Nu komt er *e Gent in veel huizen 'ne kadé van in de 50 jaren, met bruine vest en ronden hoed en vragende naar ledige fiesschen. Zoo is hij bij Mevr. Verhagen geweest, op den Kortrijkschen Steenweg, zeggende dat hii van wege madamme kwam, om de fiesschen. Hij heeft er 67 gekregen. Zondag aan de Dampoortstraat geraak ten twee zatte plodden in twist; alras was er een derde dronkaard bij en alle drij begonnen te vechten in den boora... Aan d'Hoefdbrug wilde rond 8 ure een dronk aard in 't water Springen; ze moesten hem met geweld vasthouden en wegtrekken. Een dronkaard is voor zijn eigen en voor d'ander personen gevaarlijker dan een zot. BALEGEM. -Aldaar is d'ander week donderdag bij ongeluk van zijn karre gevallen de trave man Li- vinus, (in de wandeling genoemd Lochting) van Erwete- gem. Hij reed naar Gent met kalvers voor de Markt; en hoe komt een malheur wie zal 't zeggen Somtijds iets dat op de bane ligt of een oogenblik onoplettend heid. Livinus viel dus van zijn karre en wierd deirlijk overreden zijn een been gebroken op 3 plaatsen, zijn ander op Óen plaats en nog verscheide andere wonden. Op een berre naar Erwetegem gevoerd waar hij woont, is hij korts nadien bezweken. Een brave alomgeachte man, van in de 60 jaren. ANTWERPEN. Zondag avond ten 7 ure kwamen daar 2 menschen bij de Policie der Keizerslei inken doen dat een manskerel van zin was de bazin en de dienstmeid van den Café Statiestraat 31 te vergeven, om hun geld en hun juweelen te stelen... Dat was nog al erg; d'herberg wierd bewaakt; ten half tien kwam gezegde manskerel binnen; hij wierd aangehouden, onderzocht en inderdaad hij had in zijn zakken een fieschken met moorddadig ver gif.,. Zijn naam is Ernest Franckei, van Oostenrijksche afkomst; hij heeft nog slecht papieren geld van 50 dol lars willen uitgeven. BRUSSEL. Maandag morgend rond 8 ure, aan d'Hallestraat, ze waren er bezig met een piano langs de vensters op te halen. Eensklaps de koorde breekt, de Piano valt met grooten frakkas op den grond en een der werklieden, zekere B. is erg gekwetst aan zijn been. Maar daags te voren, zondag ten 5 urq nanoen was in de Waaierstraat een wreeder spektakel; een vrouw zwên- seide daar, een kind op den arm en een glas jenever in d'hand; ze drinkt het uit, 't was haar zevenste en ze valt dood! Niet zonder rede schrijft Alban Stolz in den nooit vol prezen WEGWIJZER De jenever kweekt drij razige monsters: Lediggang, Armoede, Schulden... De jenever berooft den mensch van geheugen en verstand. Die drank is een vergif voor lijf en ziel, een helsch mengsel, een distilleerderij var. zonden, een ware Uitvinding des Duivels... Hoe blijde is iemand dieeenen mensch het leven gered heeft, hij kar. er :-jaü&r."iQ'!o''.',n hebt :\iu d -10 q ird tot onthouding weeraiger ucm ,..yow,r kenscLap afhoaut hebt gebracht. EI^SENE. De wilia... w hUï midden van Belgie. Onze lezers weten ol weten niet dat de nog zeer wei nig bebouwde gronden, bijgenaamd Kalvai ieberg te Elsene, bij klaren dage een weinig veilig, doch 's avonds zeer gevaarlijk zijn. Maandag namiddag bevonden zich vijf rondzwervers van de slechtste soort langs dien kant en maakten zich meester van drie kleine kinderen, opvolgentliik 9, 7 en 5 jaar oud, en vulden hunnen mond met zand en gras hun vervolgens bij het hoofd nemende en hun van den grond heffende, deden zij de arme kinderen op hun hoofd draaien. Dit spel kon doodelijk worden voor de arme slachtof fers. Gelukkiglijk had mevr. wed. F... van uit hare ka mer dit gruwelijk schouwspel gezienzij snelde toe, doch werd op eenen regen steenen onthaalddaarna wierpen de woestaards de drie kinders beneden de afhel ling en Damen de vlucht. De arme kleinen werden iD eenen beklagenswaardigen toestand opgenomen. De vijf plichtigen zijn gekend en zullen streng vervolgd worden. DRONGEN. Een pachter van het uiteinde der wijk Slendonk, moest woensdag morgend om brood gaan naar de bakkerij de Boschkeete, en dronk onder weg zoo menig druppelken dat zijne beenen te slap wer den om het met genever doorweekte lichaam te dragen. Een barbier uit die buurt, op ronde zijnde, ontmoette onzen gast en leidde hem naar huis, doch dit ging niet zonder een ig tal keeren te vallen. Eindelijk toch kwam men in de nabijheid zijner hofstede. De dronkaard om zijnen geleider te bedanken, wilde hem in eenen gracht stooten, doch gelukte er niet in; op het hulpgeroep kwam men toegesneld, doch het was met de groote moeite dat men den bedronkene op zijn hef slepen kon, waar hij zijn gramschap nog verdubbelde en ze zelfs tot op de boomen uitwerkte. Arme, verdwaalde geneverdrinkers. JEMAPPES. Welke wreede smart voor d'Ouders! Een dochterken van 6 j., Odelineke Legat speelt aan een citerne, en valt erin.... D'Ouders zien hun Dochterken niet meer; ze gaan opzoek en vinden een lijkje.... Droeve gevallen! WEST-VLA ANDEREN. In den nacht van maar. - dag tot dijnsdag is er bij Jan Verhelst, landbouwer te Lauwe, een peerd gestolen ter weerde van 1100 fr. De dienstknecht, die bij Verhelst inwoonde; had den zondag avond verklaard dat hii van gedacht was zijnen dienst te verlaten, uit reden dat hij ging aan de Leie gaan werken. Zooals gewoonte ging de knecht naar zijne bedstede, welke in het peerdenstal stond doch als alles in ruste was, cn meenendedat er niereand meer op het hof zou ontwaakt hebben, stond hij op en nam de vlucht met een peerd naar Kortrijkmaar ongelukkiglijk, onder weg, doet het peerd een sprong, het ontschiet uit de han den van zijnen dief, cn kwam in allerhaast, zonder ge leider, weder naar zijnen stal waaruit het gestolen was. Door het groot gerucht dat dit ontbonden peerd in zijnen stal hield, stonden Verhelst en zoon op om te zien wat er gaande was. Bemerkende dat een peerd los geraakt was, grepen zij het aanstonds bij den toom, en maakten het in zijne gewone plaats vast, en ziende dat hunnen knecht verdwenen was, kregen zij slechte ver moedens, en dienden eene aanklacht in bij de gendarme rie. THIELT - Een kind van 3 jaar op reis. Maan dag 25 mei, kwam aldaar terug uit Zuid-Amerika, onder weemd geleide, de kleine Clemence Bruneel, oud 3 jaar. Toen zij 4 maanden oud was, namen hare ouders ze mede naar Argentina en van daar doolden zij naar de naburige republiek Urugay, waar de moeder stierf in de hoofdstad Montevideo. Het klein kind werd er door de openbare liefdadigheid in een weezenhuis aanveerd. De vader bewoog hemel en aarde om uit dit laud, even als Argentina zoo rampspoedig voor de uitwijke lingen, te kunnen terugkeeren. Hij gelukte, liet de kleine waar zij was en kwam terug naar Thielt met zijne drie andere kinders. Op aandringen der familie en door toedoen van den belgiscgen konsul te Montevideo, is de lieve kleine terug gestuurd. Zij is zondag 24 mei, wel verzorgd en gezond aangeland te Antwerpen, na eene zeereis van 29 dagen, en is den maandag overgebracht naar Thielt. Bij hare aankomsf ten stadhuize gedaan, was zij voor zien van eenen grooten korf schoor?: nieuwe kleerkens, van eene opgehoopte dooze speelgoed, van eenen spaan- schen brief der kloosterzusters aan wiens zorgen zij was toevertrouwd geweest, en verders van de bestierlijke schriften betrekkelijk hare overbrenging. Nu zal de kleine leeren Vlaamsch verstaan en spre ken het weinige dat ze zegt,schijnt Spaansch te zijn. Weeral de Genever. Dubbele moordpoging te Brussel. Het huishouden Van Hooyinissen man en vrouw en vier dochters. De ouders drinken om 't meest... Maandag ten 6 uren komt de vader te huis. Waar is moeder Weeral aan 't maandag vieren... 't huis alleen en geen eten. Woedend trekt Van Hooymissen de deur uit op zoek naar de plichtvergeten huisvrouw, herberg in, herberg uit. Rond 9 uren komt hij terug en vindt zijn wijf smoordronken in haar bed liggen. Hij springt er naartoe met een stoel en dan grijpt een afgrijselijk tooneel plaats: De vrouw verweert zich met eene schaar, de man grijpt naar een koppel tafelmessenen valt aan 't kerven en aan 't kappen, het bloed stroomt en als er de geburen op 't hulpgeroep der twee jongste kinderen binnen treden vinden zij de woeste vechters zieltogend op den grond liggen. Op 't hulpgeroep der kinderkens, want ja, zij waren getuigen van dit bloedig tooneel. Nu ligt de man in het St-Pieters hospitaal, erg gekwetst, misschien doodelijk. De vrouw zit achter de grendels. Zij hebben te zamen meer dan 40 wonden. DEINZF. Zondag werd de aandacht der bewoners van den Leihoek te Machelen, getrokken op een droef geschrei dat opsteeg uit een koornveld. Men snelde toe en vond eene schoone geit met de vier pooten tc zamen gebonden, liggen. Het arme dier leed schrikkelijk, want toen het los was en gemolken werd was al de melk reeds in bloed veranderd. De gendarmerie heeft alras de herkomst van het dier bestatigd. Het was den nacht te voren gestolen geweest te Bachte, bij eenen armen werkman. De dieven hadden wellicht gerekend met de geit naar de maar.dagmarkt van Kortrijk te trekken. De policie heeft gansch den nacht rondom de plaats gewaakt, maar geen dieven ontwaard. Zij doc^ verdere opzoekingen in den omtrek. De bliksem tb Solre-le-Chateau, bij F «mont. eer morgend ..„wc Bt ..o ;Luv „c rr- iken, Darsdteeen onweder los. De bi.ks m sloeg schielijk neder en doodde twee koeien. De mei? is sinds dit oogenblik lam. Geheel de eene kant van haar li chaam is als dood. De nietaangetaste leden zijn onder hevig aan gestatigde zenuwschokken. WËTTEREN. De jonge dieven van Wetteren van 9 tot 16 jarer. oud, die niet ophouden te stelen, be ginnen nu ook op de kermissen en markten uit te gaan om de arme menschen die met hun kraam met schol, witvisch en andere koopwaren staan, te bestelen. Dat de politie op hare hoede weze. MELLE. Woensdag namiddag is eene huiszoeking gedaan geweest in eene herberg dezer gemeente en heeft aanleiding gegeven tot het ontdekken van zes en twintig hespen en drie knuisten van hespen, die men zegt voort te komen van diefstal van de tachtig hespen, welke ge stolen waren bij den koopman Lachaert, te Ledeberg. Men heeft er ook verscheidene zakken ontdekt, waar aan vederea en bloed van kiekens kleefden. De politie doet een onderzoek. VORST. Aangevallen door een stier. Woens dag namiddag had een ongeluk plaats, bij den heer Van sieghem, landbouwer alhier. Een knecht die ëene koe wilde meiben die zich op de weide be vond, werd aange vallen door eenen stier, welke schielijk woedend was geworden en die hem met eenen stamp van den kop een tiental meters ver wierp.De ongelukkige werd aanstonds opgenomen en verzorgd door de bewoners der hoeve in afwachting dat de geneesheer kwam. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. De tijd nadert wederom voor den aank< der Boeken; in de Molenstraat Aalst bij M. De Galan is een groote keus van Prijsboeken. Op 't Eiland Chipka liggen verscheide Boeken on der de Pers, voor de Piijsuitdeelingen van dees jaar, o. a. een Nieuwe Uitgaaf van het GULDEN BOEKJE DER JONGE WERKLIEDEN, met een krachtig Hoofdstuk over dc SOCIA LISTEN. Dan BAVO EN LIVINA, of de Wereld der Socialisten, 2d# verbeterde uitgaaf, waarin men afgeschilderd ziet het leven cn d'huishoudens der Socialisten van Gent. Die twee hoekjes zullen ook te bekomen zijn met versierden omslag. Verders heeft Chipka ander Boeken zeer voordeelig. Als Eersten Prijs: De Kroon des Hemels, het Groot Leven van den H. Aloysius, 't Gud en 't Nieuw Testament, de Wegwijzer voor Tijd en Eeuwigheid van Alban Stolz... Het versprei den van zulke Boeken is een allernuttigste werk, bijzonderlijk op onze tijden. zucht en gebeden te hebben, vol moed om haar kruis te dragen en haar plicht te volbrengen, ging Julia met kloppend hart naar huis... Daar komende vond zij liet huis in den gewonen toestand; oaar Vader was weg, al 't gestolen goed meenemende. ('t Vervolgt.) 't Is een wreede historie; waarvan de iafereelen nu beginnen uit te komen. Tus schen Adrianopel en Konstantinopel. reedt onlangs de Oost-trein met veel rijk Volk, Engelschmans en Duitschers, toen eensklaps aan een stilstand de trein wierd aangevallen door een bende Turksche baanstroopers; er wierd geschoten on gevochten; de dames vielen in on macht; maar de Turken namen alles wat eenige waarde had en daarenboven 7 rijke menschen slingerden zij meê en daarmee de bergen over en de bosschen in. Nu weet men juist wat zij uitgerecht hebben. Onder de 7 Gijselaarswas een kok, redelijk zwaarlijvig van bij 't vuur tc staan en van alles te proeven, dus een kok; na 3 uren niet gegaan, maar geloopen te hebben was hij zwaar ver moeid., Ik ben ziek, zegde hij en kan niet meer. Gij moet, nog 3o uren moet gij meê. Dertig uren 't is mij onmogelijk Daar zullen wij u grat den kop afsnijden. Doch ze kwamen tot beter gedachten en stuurden M. Dis- raël met den kok weg, zeggende welk losgeld zij moesten brengen, en waar, of dat anders de 5 Duitsche Heeren zouden sterven. Ja sterven. M. Disraël en de kok keerden weêr naar den Trein en gingen van daar naar Konstantinopel hun beklag doen bij den Groot-Visier; maar deze magistraat antwoorddeMijn lieve vrienden, wat kan ik er aan doen Dan zijn ze naai de Familie van de Gijselaars gegaan, die alles in 't werk stelt voor de redding. De bandieten vragen 200,000 fr. daarbij 8 duizend pondturksch geld, ook dat de Duitschers aanstonds Turkije zouden verla ten. De Sultan heeft zijn troepen gezonden, maar dit verergert den toestand der Gevangenen. Ge kunt denken in welke toëstand die Gevangenen zit ten elke uur verschijnt de kapitano en zegt Komt uw losgeld niet, ge zijt er allen aan we kunnen niet langer wachten Ha, de verfoeielijke nietdeug! Te Wazemmes-Ryssel is een fabriek ontdekt van valsche kafféboonen: 40 t. li. suikerij was erin en 601. h. bloem. Het trok om de djan- ters wel op natuurlijken kafle. Kolonel Lebel, die een nieuw geweer had uitgevonden, is onder de groen sargie gelegd, 53 jaren oud; een hertziekte; te Sedan wierd hij gevangen en naar Duitschland vervoerd. In Italië, te Viterbo, is een wreed gevecht geweest tusschen de kara- biniers en twee dievenbenden die sedert 2 jaren g'heel den omtrek in schrik en angst joegen, door dieften en moorden: verscheide bandieten zijn dood ter plaats ge bleven; een karabinier is gedood en een andere gekwetst, lnhut^phlirifl Te Breslau is zondag mor- uuilbdllctuu. gend laatst brand uiigeborsten op de hooizolders der kurasierskazerne. De stalwacht liet overeenkomstig de voorschriften, de paarden die zich in de door het vuur bedreigde stallen bevonden, vrij, en deze renden, vijftig in getal, de straten op, waar zij een paniek veroorzaakten. De beesten werden later weder opgevangen, doch 20 ontbraken, terwijl er ver scheidene ge - ond waren. Den brand zelve was men spoedig meester. W'inkrillr Zeldzaam ongeval. Te Ca- 4 J stelnau Barbarcns heeft een zon derling ongeval plaats gehad. Sedert eenigen tijd nestelden bieën in een venster der woning van de echtgenooten Forcade. Daar de honing sedert drie jaar niet was weggenomen, waren de raten te zwaar geworden, en zij vielen gedeeltelijk naar bene den. De bieën, hierover woedend geworden, vielen de dieren van de hoeve aan. Verscheidene jonge ganzen en een varken, werden zoo erg gesteken, dat zij spoedig stierven. Vrouw Forcade, die de bieën van de dieren wilde ver jagen, werd insgelijks zoo erg gesteken, dat zij in ster vensgevaar verkeert. De insejeten drongen alsdan de stallen binnen en vie len het vee aan Brullend van de pijn verbrak het zijne banden en vluchtte in het veld. Men had de grootste moeite om de dieren terug naar de hoeve te brengen. 3 1/2 u. Plechtig Lof. De vlaamsche Sermoenen zullen gepredikt worden door denE. P. Ant. Bohnen, S J.; de fransche door den E. P. Vermeeren, S. J. Zondag 21 Juni. Feest van den H. Aloïsius van Gonzaga. Om 5 1/2 ure. Mis met zang, waaronder algemeene Commu nie voor de Congregatie der Dochters. 7 ure, Mis met zang en algemeene Communie voor de Congregatie der Jongelin gen. 8 1/2'ure, Pontificale Hoogmis door den Hoogw. Heer Prelaat der Abdij van Averbode. n ure, Plechtige Vergadering voor de Congregatie der Jongelingen, Aanspraak, Opdracht aan den H. Aloïsius, Te-Deum en Benedictie. 3 i/3 ure. fransoh Sermoen door den E. P. Costenoble, S. J. Pontificaal Lof. 5 ure. Plechtig Lof. door den Z. E. H. Raemdonck, Pastoor Deken; Opdracht aan den H. Aloïsius en Te Deum. Na het Lof, vereening der Reliquie van den H. Aloïsius. Eindelijk bestatigen wij deze week eene lichte betenis voor dc zuidamerikanen. Zal zij duurzaam zijn Waar schijnlijk nog niet, want de beurs van Londen kwijnt nog, en de wanorde in het geldwezen der Argentijnsche Republiek is nog niet gansch hersteld. Doch men be merkt dat er niet veel noodig is om te klimmen. Eens de markt van Londen genezen van de crisis Bahring, en en eens de geldzaken een weinig klaargetrokken in Ar gentina, zullen de koersen spoedig stijgen. Uit de hierondergegeven tabel kunnen onze lezers den vooruit gang zien die op eene week gedaan is 5 Jun. iï Juni 320 343.75 160 141/2 26 3/4 30 3/8 +5 3/4 52 69 3/4 Waar? Onbekend. De Leening Door de Deputatie niet aanveerd maar in beroep bij Z. M. den Koning die te Gent wonen of er vergaderen, zijn dik wijls vieze liên. - DeZoutstraatpoort St Job? On der veel opzichten ware de plaats onslechtredelijk hoog, gezond de Zoutstraatpoort en Osbroeken hebben eene Kerk noodig voor geestelijke zorg; 't wordt er 'ne kleine Congo zondereen klooster of een Proostdij, of een 3de Parochiekerk wordt het daar na korte jaren een Wildernis dat is zeker... Doch kan een Gasthuis kapel ooit een Klooster of een Proostkerk vervangen Is 't geraadzaam een Gasthuis te bouwen nabij een Kerkhof?... Zal men de vuiligheid in de beek laten ver- spele:-;, in de beek, den helft van 't jaar halfdroog en g'heel dn stad doorloopende Daarbij Zoutstraatpoort en St Job liggen zuid-west. De besmettelijke zomerziek- ten worden uitgebracht uit zuid-westmoest de Cholera ons bezoeken (erbarming, 't weze zoo niet) maar in 't geval, een Gasthuis in 't zuid-west zal het de besmet ting niet zaaien over de gansche stad? Wat zeggen d'hee- ren Dokteurs daarvan Honora medicum, eer den Me- decijnmeester, zegt 't H. Schrift. In plaats van Aalst, ik zou geen nieuw Gasthuis bouwen zonder al de Genees- heeren der stad te raadplegen over de plaats. En als de Geneeskonst gesproken heeft en verscheide goede plaat sen aargeduid, dan eens gezien waar 't meeste Werk volk woont en waar het een soort van middenpunt is... In deze hooge gewichtige zaak, niet zeggen vóór de be raadslaging Daar moet het zijn Wiisheid en kalmte 4 A¥ CT De Stad kan jaarlijks honderd dui- -1 zen(j fr> winnen, zuivere winst met de Assuranciën tegen brand. Voor wie werkt 't Pompier korps Voor de vreemde rijke Sociëteiten. Eenschoon werk is 't die ijzeren grilje aan de Donkersteeg in de Molenstraat; de Geburen verwachten nog een ander Die pomp van'd'Huizen weggenomen en aan den bijgang geplaatst eiken Winter riskeeren daar menschen dood te vallen; en in de zomer is 't altijd vuil. Attentie, Heeren van 't Magistraat voor den nieuwen Dam langs stadskant; er staan daar schoon huizen, maar de weg is schier onbegankelijk, en voor welke heiligen staan, die kloeke lauteernstaken daar toch? 'tVooruitje van rza.,>- ri~+ in Werkmanskring em^TgffiVaarcm nieU-,o,c *v/at Genfsch ucu_ .yoiK kan tVjj xqcTi óiii- weed liegen... Zouden er in t al en 't geheel Soo Man gtWe£"V':.javr. op die 800, 700 So cialisten!.. Ho peerd, zei Sobbe en hij reed op 'nen ezel. En kunnen de Schrijvers van Vooruit "niet lezen Er stond op de Brieven Meeting voor ANTI-Socialistee.... De vreemdelingen beginnen aardig te klappen over Aalst. Ze roepen hoe het mogelijk is, dat die felle Aal- stenaren op zulke smadelijke wijze 't brood van voor hunnen neus laten nemen?,. Drij plaatsen van Rechters open in H UN arrondiseementInaar een kandidaat in g'heel HUN rechterlijk domein een kandidaat ^eerdig onder alle opzichten een Gentenaar wordt benoemd, jonger dan de Aalstenaar.dan een Bruggeling iets ouder; als de Aalstenaar verschijnt, MEN zegt hem gij zijt te jong en men benoemt een Leuvenaar die nog jonger is 1Is er ooit een stad zoo wreed door den blauwsel getrokken en bij den bok gezet Is dat ooit gebeurd, zoolang de wereld staai! De vreemdelingen be ginnen wreed met Aalst te lachen... Ze vragen of die felle Mannen, na zich te hebben laten overmeesteren door d'orgelbazen, of zij nu ook overwonnen zijn door de kozijntjeswinkelderij!.. Aalst! Aalst Aalst! waar lijk, er is rede om beschaamd te zijn.... INRICHTINGSFEEST DER VAN iHERDERSEM. Zondag 14» Juni, met de welwillende medewerking van de Koninklijke Harmonie en de Landbouwsectie van Aals;. Programma v Aankondiging van het leest door kanonge- schut. 2* Om 12 3/4 ontvangst der Feestgenooten in de Melkerij. 3* Banket om 1 ure. 4- Openbare Voordracht over de inrichting en de voordee- len der Samenwerkende Melkerijen. 5- Het uitvoeren der verschillige bewerkingen: aanbrengst, wegen, ontroomen, afkoelen der melk. boteren en kneden. Nota Vrijen toegang voor het publiek. Namens den Bestuurraad De Voorzitter, A. De Landsheer, de Ondervoorzitter, A. Moens; de Bestuurder, Is. Beeckman: de Leden, Van Nuffel Lowie, Muylaert Vitalis, Verhelst Joannes. De Cock Lowie. Heden St. Anto- nius van Padoua, de groote Predi kant en Wonderdoener, St. Antonius van Padoua.... Morgen zondag plechtig gevierd in St. Martenskerk, ten 10 ure Sol. Mis, ten 4 ure Lof en Sermoen. Maandag Feestdag in de Kapel ter Linden, Nieuwstraatpoórt, Feestdag aldaar, ten half negen Plechtige Mis, eiken avond der Octaat ten half negen Roozenkrans, Gebed en Lofgezang... Die Kapel is omringd met grooten edelmoe- digen Eerbied. Nu, iets anders, een Groote Feestvie ring in Aalst, volgens bericht alsvolgt DRIEHONDERDJARIG JUBELFEEST (1591-1891), van den H. Aloïsius van Gonzaga, der SocieUit Jcsus. Patroon der Christene Jeugd, en Beschermheiligen der Con gregatiën, plechtiglijk gevierd den 21 Juni 1891. Voorbereidende Oefeningen Woensdag, 17 Juni, om 8 ure 's avonds, Veni Creator, Lof en Sermoen voor het mansvolk alleen. Donderdag 18 Juni en Vrijdag 19 Juni, om 5 1/4 ure, kort Sermoen. 5 1/2 u. Mis met zang. 7 i[2 u. Mis met zang. 3 w2 u. Plechtig Lof en fransch Sermoen. 8 ure, Lof en Sermoen voor het mansvolk. Zaterdag, 20 Juni, om 5 1/4 ure, kort Sermoen. 5 1/2 u. Mie mpt zatifr. n 1/2 u. Mis met zang en fransch Sermoen. Argentijnen 5 0/0 1886 4 1/2 1888 ïjationale papiercedulus goudcedulus Paraguay Uruguay 6 0/0 Brazil 4 0/0 1889 1 "7 3/4 190, 16 1/4 na 30 33 3(4 O 47 3/4 na 48 3/4 56 1/2 72 I/2 Ernstige financieele bladen uit Buenos-Ayres, uit Londen en uit Antwerpen raden het geduld aanzij melden dat de handel en de bloei van Argentina ontzeg- gelijk zijn en veel beloven voor de toekomst r enkel en alleen moeten wij nog eenen zekeren tijd afrekenen met den staat der geldcrisis. Ook de gewone speculatie weerden verwierven eene aanwinst, bijzonder de Turken. Slotkoersen van he den Spaaosche 74.68 Turken 18.82 Saragossa 317 Warschauw-Weenen 597.50 Fostovo 323.50 Koursk-Charkow 184. Portugeezen 3 in goede stemming a 48 3/4 Oos tenrijksche Metallieken 803/4 Nationalen 81.40 Goudrent 4 1876 96 1/4 Het Congolotje (la valcur d'avenir, le placement du père de familie) treurt en laat hetkoppeksn hangen aan 56; het schijnt verlegen te zijn over de onthullingen van den amerikaanschen k«lonel Geo. W. Williams Eene goede root voor het Congo lotje, dit bewijst dat er nog schaamte insteekt... Morgen vergaderen opnieuw te Londen deComiteiten met Dr. Plaza om verder te onderhandelen over de voorwaarden der betaling van de argentijnsche provin ciale schulden. Wij raden Dr. Plaza aan zich niet te vermoeien noch zich te veel te spoeden,dit is ongezond, overigens de dragers van provinciale titels zijn allen millionnairs en vasten niet naar hun geld.... a Bl| Een artikel DAVIDS- Ook beoordeeling van een rapport St. Rochus-Maatschappij. Twee Bel gische karavanen zijn te Lourdes geweest, aan de Pyre- neën; de eerste is vrijdag teruggekeerd; 't is onbeschrij felijk wat men te Lourdes hoort en ziet 't Is er de groote Plaats van Geloof en van Genade; een dochter, 7 jaren kreupel, is zonder krukken teruggekeerd. Kardinaal Dechamps zegde Ons Heer geneest de lichamen, om de zielen te raken. De Kerk van den Roozenkrans is voltrok ken; er zijn wonderschoone Processiën geweest met 't Allerheiligste; op den doortocht stonden de zieken, ge lijk ten tijde des Zaligmakers, sineekende Heere, als gij wilt. ik ben genezen Er zijn fakkelprocessiën ge weest van 4000' Personen, Op Montmartre war- 30,000 Personen als de Kc van 'tF Hert inp"*K wit.. in ue luhanü'jhm is 't daar r* cessie van 't Volk dat den berg opklimt en in 't Heilig dom zijn Devotie gaat houden. «0» Minister Van de Peereboom, is't waar, denkt gij om de 2d0 en iste klas op te slaan Opslaan In de zen tijd dat de winsten en d'inkomsten verminderen en dat de 3,le klas op sommige dagen ingenomen wordt door halve wildemans!.. Opslaan Heer Minister dat moet van uwen Genschen entourage komen 't Zou moeten af slaan, als ge spreekt van verandering... Daarbij, is er geld noodig, men kansparen op 'tOfficieel Onderwijs, op de Wachtgelden, op »t Leger, op de Paleizen, op de Pensioenen, in de Bureelen der Ministeriën, waar er Ad- vokaten zijn die 9,000 fr. trekken voor eenige maanden te werken... De prijzen der treins opslaan!!!! Om den djanter, dat kan niet zijn... Waarom liever geen vierde klas gemaakt, gelijk in Duitschland een extra-eerste, salonsgewijze «0» Ei, is Bisschop Freppel erg ziek vreest men Te Olpe, de stad van Duitschland, is de kassier der Stads- Spaarkas gevlucht met 570,000 marken. Maar de Rech ters zijn niet slinks gevallen en hebben als rantsoen aan geslagen de bijzondere fortuin van Burgemeester en Raadsleden. Ze laten hun lip hangen. W'hebben in een fransch tijdschrift 't Portret gezien der ex-koningin uit Serbië, Nathalie, maar 't ziet er een vieze Beth uit, een stoute Jakkeline. Bulgarië komt in rusie met. Serbië en de Rus ligt te loeren op die landekes aan den Donau, gelijk een wreede spinnekop op weêrlooze vliegskes... Als de Rus habbe doet en Europa springt er niet tus schen, arme landekes In Duitschland gaan de kerke lijke inkomsten, sedert Bismarcks tijd ingehouden,terug gegeven worden., 't Zijn goei die zich beteren... Wij bid den alle dagen Verlos ons van den Kwade, en als er Kwaad uit d'herten gaat, moetenjj wij dan niet vei zijn Laf't Vooruitje van Gent heeft g grove woorden in den mond; 't is kruitje- roer-mij-niet; nu vindt Vooruitje het LAF dat de Socialisten niet mogen spreken op een Meeting van ANTI-Socialisten... Elk bij zijn soort, is dat laf Neen, maar weet ge wat er LAF isenVALSCH, Vooruitje? Dat is van in honderde artikels den ketter uit te hangen, van tegen Doopsel en Eerste-Communie te schrijven, van de Dood-op-zijn-Vrijdenkers aan te raden, van de Moeder Gods te beschimpen, van'tIioogweerdig uitte schelden, van zelfs God te loochenen en gelijk deze week nog te schrijven De zoogenaamde Christus En van bij een voudige Werklieden te komen vragen Zijn wij tegen den Godsdienst Dat is de groote, de supreeme LAFHEID en die LAFHEID, die valschheid pleegt 't Vooruitje gedu rig... Eerlijke Werklieden, wat is uw gedacht Twee brave boeren vonden op hunnen weg een zatlap liggen, zoo zat als eenen Turkschen koetsier, 't Is toch 'ne menscb. zeggen ze, en ze droegen hem een herberg binnen, vragende om verzorging voor hem. Wel zeker, antwoord de bazin, Siska, zet gauw den kaffé op voor die brave menschen. Colette, baal gij de hesp af, ik zal gaan boterhammen snijden. Maar vrouw, ge zijt te goed, we vragen niet om getrak teerd te zijn. Wat, te goed! wat, niet trakteeren! Als ik een stukske van 't zwijn naar den Burgemeester draag, dan trakteert hij goed en ik zou u saperloot niet trakteeren, als ge mij een ge- beele beest thuis brengt!

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2