26 Zondag 28 Juni 1891 32 t6 Jaargang Oen openbaren Bijstand. itkrkjes. ViAAVV GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Heeren Gekozenen, Bliksem en Donder. Stormweer. Ons St Martenskerk. 1 DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. HET ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. ÏAN AELST AALST, 27 JUNI 1891, o LOOPENDE NIEUWS. 't Is slechten tijd ge weest voor de Komiteitlooze Zwemplaats van Aalst.... Uilenspiegel was blij als 't slecht ging, dan had hij 't goed te verwachten. Zondag is te Kortrijk subiet gestorven, als hij naar de vroegmis meende te gaan, is subiet gestorven M. Verriest, Schepen der stad en ge leerde en ieverige Vlaming. Te Gent in St Jozefsgilde, zondag ten 6 ure groote Feest, ten 8 ure speelt men met 8 personen een nieuw stuk,dramatiek en komiek 8 uren werk, 8 uren vermaak en 8 uren rust. In de Kamer is men bezig met een allergewichtigste zaak voor de Bui tengemeenten. Zie ons Verslag, Te Burst zijn 36 her bergen en 36 weven. Te Bambrugge hebben onlangs 3 menschen de eegde getrokkenze waren te samen 220 jaren. Erembodegem gaat vermaard worden door zijne herstelde vergrootte Kerk, met dit klein koekeloe- loerenhaantje. Borsbeke is vermaard door zijne kloe ke en heldere stemmen Aalst, door zijn arm Huis houdens en Huisvaders die uit bedelen gaannadat hun zoons en dochters alles verkwetterd hebben in d'Orgel- bals. Aalst wordt ook vermaard door de gedweezaamheid zijner inwoners, alhoewel Aalst in alle vakken uitmun tende mannen levert, dat tegenwoordig de grootste On dernemingen door Aalstenaars worden gedaan nogtans zijn er die zeggen dat een Aalsteeaar van 27 jaren te jong is om Rechter te worden, terwijl de Gentenaars en Leu venaars van 26 jaren, met veel min bekwaamheid, als Rechter mogen zetelen... Te Dendermonde beginnen d'Aalstenaars den naam te krijgen van schotelvodden. Te Gent is den Berg van Bermhertigheid dicht bij zijn dood geweest; met i3 stemmen tegen 12 is hij maar behouden ze zeggen dat de Berg er een oprechte kleer- kas wordt. TeZELEzalop 1 Juli Grafmaker Gee- rinck zijn Jubelfeest vieren van 25 jaren de spa ind'hand te hebben. 10,000 kaskes heeft hij reeds in d'eerde ge- maakt. Het is heel nuttig en geraadzaam dat de ga zetten van Aalst redekavelen over de plaats van 't Hos pitaal nu is 't de tijd te laat de muit gesloten als het vogelken gaan vliegen is. M. de Kerckhove, Burge meester van Wetteren geeft zijn ontslag. D'Infiuenza is nu naar Bohemen en zoo machtig dat ze zelfs peerden aantast... Ze zeggen dat eenpijpke rooken souverein is tegen dTnfluenza... Maar van veel zeggen, hoort men veel liegen. Te St Petersburg is 'ne luchtbal in de lucht gesborstenvier mannen die erin zaten, zijn dood. Ei, dat Rusland, 24 vrouwen die hunnen Man wilden vergeven, zijn naar Syberië gestuurd. Over Antwer pen is een lange redetwist ontstaan tusschen 't Recht en 't Fondsenblad waarom doet Antwerpen de zaken niet in Vrijheid en Eerlijkheid als Vader De Beucker achteruit gesteken wordt, waarom de reden niet zeggen? Vlaamsch België heeft't recht hier uitleg te vragen... Vader De Beucker is ook ONZE mande smaad, hem aangedaan, valt op ons allen neêr... In Vlaanderen kan men niet begrijpen om welke rede, nu dat de Volksstrijd aanvangt, om welke rede, degeleerde, ieverige, welspre kende en verdienstlijke Heer De Beucker, in naam van den Nederduitschen Bond naar de Volkskamer niet mocht trekken. De benoeming van Herzele is aan staande... Ze zal zijn volgens de begeerte der Gemeenten van 't Kanton. F^nschmans moeten veel tijd Lebbéu; ze reireuen urt,hoeveel gevogelte er in dat Land is, o. a. zijn er 8,875,910 duiven en 47,600,284 hoenderen met d'hanen erbij. M. Halflants, Volksvertegenwoor diger van Leuven, lag woensdag op sterven; de Dood is een grillige Majesteit; ze komt somtijds onverwachts; maar na langgedreegd te hebben, gaat zij ook somtemets schielijk achteruit. De mammezel van den President uit Amerika is te Brussel. Ze zal wel naar't Hof gevraagd worden, naar 't Hof van onzen Koning. De vloeren, de vloeren, welk heerlijk gezicht, Gelijk daar 't gevloerte behagelijk ligt, In 't rood en in 't wit, schaakbordes manier Het doet zelfs aan steêman oprechtlijk plezier. In Aalst zou een Kunstkring heel wel gelukken en eer er 10 jaren verloopen zijn, zal Aalst zijn eigen verze keren tegen brand... Wie maakt deel van 't Pompiers korps? Aalstenaars!... Wie betaalt de kosten? Aalst... En wie heeft er de profijten?... Vreemde Assuranciën; ja, jaarlijks gaat uit Aalst 2 a 3oo,ooo fr. naar vreemde Assuranciën. Met die belangrijke zaak is de Kamer bezig. Den openbaren Bijstand. D'Heeren Kiezers, vereenigd ea onderworpen door huu godsdienstige overtuiging, zijn niet haastig om be merkingen te maken die in een openbare Vergadering vooruittreedt, wierd allicht als n e stouterik aanzien, tegen alle rede, 't vrij woord in een vrij land maar toch op de Bijeenkomst van Herzele in 1890, als M. Woeste over dien openbaren Bijstand sprak, en over de moeielijkheden van verandering, dan was er een alge meen geroep Die wet moet veranderen, kost wat kost zij is doodelijk voor de Buitengemeenten Ja, hedendaags, hoe gaat het 5 jaren lang blijft de Gemeente verantwoordelijk voor haar noodlijdende Volk. Ge zijt, 'k neme van Haeltert of van Moorse! of Mei-, dertof Wieze of Teralphene, ge werkt daar en doet voordeel en vertier aan de stadge wordt ziek men brengt u in 't [Gasthuisge wordt er verzorgd op de kosten van Haeltert, Moorsel, Meldert, Wieze ofThe- ralphene en die Gemeente krijgt zeer dikwijls eene ge peperde rekening... 't Is gemakkelijk riemen snijden uit een andermans leêr. Een jongeling of jonge dochter gaat naar Brussel, Gent, Antwerpen of Luiker volgt slecht gedrag,ziekte, onkostweêral 5 jaren op de kosten der Gemeente. Er zijn er die hun Gemeenten bedreigenIk zal naar Gent of Brussel gaan en ge zult toch moeten betalen! Het gebeurt dat er zijn die 4 jaren te Brussel wonen en die het vijfde jaar elders gaan wonen, zoo blijven zij al tijd op de kesten van hunne Parochie. Ja, M. De Malander, g'hebt gelijk als gij in de Kamers uitroeptHoe is het mogelijk dat die wet van 1876 nog een enkele verdediger kan hebben in de Kamers!. Die wet moet verdwijnen. M. Buis heeft in gramschap uitgeroepen dat de ver andering der wet aan Brussel 400,000 fr. 's jaars zou kosten, aan Gent 110,000, aan Antwerpen 125,000, aan Luik 110,000 fr. Zoo zijn de Bui tengemeenten bij den bok gezet. 't Gouvernement stelt voor, van effenaf die onrechtveerdigheid te doen staken en de armen :en de noodlijdenden te doen helpen en verzor gen door de Plaatsen waar zij wonen. Minister Lejeune verdedigt met kracht en gezag zijn ontwerp. Doch de Midden-sektie is daar tegen en ondersteund door M. Woeste vraagt zijden termijn te brengen op 2 jaar. Het blijkt nog niet langs waar de Meerderheid zal zijnwant de liberalen komen niet op; z'en trekken zich d'arme menschen niet aan Een moeielijkezaak; doch moeielijk gaat ook hoe meer strijd, hoe grootere zegepraal. Dat de Katholieken van weêrskanten iets toegeven, om toch een ander wet te hebben, want na veel klappen, niets veranderen, dat ware allerbetreurlijkst. En als ons nederig blad het woord mag richten tot die verhevene is 't nu de tijd niet, vate onderzoekeu in ue Kamers, van waar die groote Volksarmoede komt, ja die altijd toenemende Volksarmoede? of d'Ondeugd en d'Ontucht er geene voorname rol in spelen? of er geen wet dient ge maakt te worden tegen de verspreiding van 't Zedebe- derf door vuile boeken en prenten, door Orgelbals cn Cafés Chantants, door verbeestende Volksvermaken! door de Judassen-zucht van 't Volk altijd meer en meer te doen drinken! Heeren Volksvertegenwoordigers, dat de Cholera in ons Land heerschtte en immer toenam in woede, ge zoudt u weeren tot het uiterste; doch wat is de Cholera tegenover 't Zedebederf, dat de Belgische Jonkheid zoo wreedelijk aantast ea verderft!..Als 't u blieft, als 't u blieft, maakt wetten tegen 't Zedebederf; tegenwoordig zijn er steden gelijk Aalst, waar d'Orgelbazen boven Wet en Magistraat zijn, waar 't Magistraat zich verloren geeft..., [Hi, hi, zich verloren geven voor Orgelbazen! we braken liever de wereld af Ja,ja, als meD 't Zede bederf niet achteruitdrijft, zal d'Armoede [vermeerderen van jaar tot jaar... Kiezers, Volk, hebben wij gelijk of niet? Althans, de Buitengemeenten mishandeld zijnde door de bestaande wet, dit punt DOOR NIEMAND geloo chend wordende, zoo zullen wij nu eens zien of d'Hee ren die ru in de Kamers zetelen, den naam van WET GEVERS weerdig zijn. IN HOLLAND is 't nog al aar dig gegaan met de kiezingen Domela, het millioenrijk opper hoofd der Socialisten, (maar hij gaat met den elleboog in zijnen zak,) Domela is niet herkozen en Priester Schaapman ook niet, zoo meldt toch de vliegende Bode; van Domela is 't zeker; er worden groote toebereidsels gemaakt voor d'ontvangst van Keizer en Keizerin van Duitschland... 'tZal er spannen in Amsterdam en in den Haag. Men rekent dat er in de Kamers zullen zijn als- volgt 53 liberalen en protestanten, 17 anti-revolution- nairs, 23 katholieken en 1 radikaal. IN BULGARIË is er eindelijk licht gekomen over de moord op den jongen Minister Beltcheffer was een Sa menzwering om den Minister Stambouloff weg te hebben: reeds zijn aangehouden de gewezen Kolonel Kissowra en Doktoor Tzatcheff. IN SERBIË is groote ontroering, wegens 't feit dat 17 Personen voor de vierschaar zijn gedaagd, om zich verzet te hebben tegen 't vertrek van Koningin Nathalie. IN FRANKRIJK heeft de kamer op uitdrukkelijke wijze de Republiek goed gekeurd met 328 stemmen tegen 130. Er waren 87 onthoudingen. Kardinaal Lavigerie heeft groot gelijk De Kathofieken moeten rechtzinnig den vorm van hun Gouvernement herkennen... Geeft aan Frankrijk een Koning of Keizer, na 6 maanden is g'heel Europa in oorlog... Omdat Rusland de Kerk vervolgt, staat de Katholieke Partij er op tegen 't Keizerrijk? als in Duitschland de Bisschoppen verbannen wierden, heeft Winthorst zaliger geroepen Wij herkennen dit Gouver nement niet meer!, roeien met de riemen die men heeft, is dat niet de beste politiek IN ENGELAND is Gladstone hervallen in dTnfluenza; die leelijke ziekte randt in Bohemen zelfs de peerden aan; veel Belgen beginnen op zijn Gladstones te leven; hout kappen, op hoornen klefferen, hun eigen geweld aan doen, om zoo vlug te worden en zoo klingsch als een En- gelschman. Tegen dat Keizer Willem in Londen komt, bereidt men hem een Overzicht van 't Vrijwilligers-Leger: 20,000 man zullen daar staan.... Eén Vrijwilliger geldt 10 slaven.. Is er éenen heer of éen madam in de wereld die gedwongene meissens of knechten wil hebben En waarom willen de Keizers .en Koningen een gedwongen Slavenleger Hoe meer slavernij in 't leger, hoe meer el lende en slechtigheid... Ze zeggen dat de rijke menschen ook moeten soldaat zijn.. Ei, dan moeten zij ook de ge vangenen bewaken, detreips bestieren, de rails herleg gen,, de brieven ronddragen... Elk in zijn stand, gelijk de Paus zegt in zijn Encycliek, maar geen arbeid bo- ven de krachten, en den loon nooit zoo gering dat er een spaarzaam en matig man zijn huishouden niet kan onderhouden... In de Pauzelijke Encycliek vindt men den redmiddel tegen al de plagen der Maatschappij. De Kroonprins van Engeland, ze klappen van hem gelijk van een slecht plakket; hij leeft als een euverzwijn en zit in schuld tot over zijn ooren.. De Milords verber gen het niet dat hij geen enkel broek op den troon zal verslijten.. De weelde is een wreede beest. Van t'arm en van te rijk, libera nos domine, zei Salomon. IN FRANKRIJK is een gelapsel en een gekapsel van werkstaking Te Bordeaux zijn de trams en d'omnibus- sen; de bedienden willen niet werken of er moeten beter voorwaarden zijn.. Gendarms en Hozars hebben steenen naar hunnen kop gekregen; de vreemde peerden worden uitgespannen in de razzia van 't Fransch Volk. Te Parijs spreken de Bakkers nu van in greef te gaan; met 6000 Man zijn de Leden van den edelen pale bijeengekomen en hebben cortege gemaakt, een Vlag vooruit. De Policie wilde de Bakkers naar hun moelje zenden en de vlag af pakken, maar 't ging gelijk in de batalje van Waterloo; twee maal wierd de vlag genomen en terug ingehaald; eindelijk hebben de Bakkers hun vaan behouden... We gens die zaak is een Ministersraad gehouden; want zon der brood; 't is honger en dood... Al die werkstakingen zijn slechte voorteekens... In CHILI is 't nog altijd Laguerre, d'Oproerlingen winnen aan, in getal en in macht en ze vreezen voor Pre sident Balmaceda. In de Philippiensche eilanden van Spanje is gevochten, te Ocano, soldaten en volk. Er zijn gekwetsten. In Argentina blijft de noodige overeen komst achterbaksvaak zagen wij dit veelbelovende en vruchtbaar Land op de baan van Vrede en Eerlijkheid. Is er dan geen wet tegen de Bank- en Ontvangerijdieven Zeg mij dat eens en 'k zal u tons antwoorden. In Zwitserland is in de Kamer neergelegd de vraag van on derzoek over de ramp van Moenchenstein. Kreta, dat schoon eiland uit den Tellemak, is zonder regeering.. De schoonheid brengt dikwijls geen geluk meê. Gaat de Zomer ook uitzonderlijk zijn, gelijk de Winter het was? we zouden het moeten gaan denken! want 't is gedurig bangte, stikkende hitte, losbersting van bliksem en donder. Woensdag achternoen, welk vreeselijk weêr Ze zeggen dat er te Zele 'ne mensch verdonderd is; op Schaarbeek^ïabij St Martensgesticht is een boom in stuk ken gespin; op Mijlbeke in de Bergemeerschen ook; langs Ronsse heeft het water gegoten, ja water gegoten, de regen was aaneen geplakt; tusschen Ronsse en Nu- kerke is de bliksem gevallen in een weide op eenen boom waaronder twee menschen geschuild waren; alle twee zijn verdonderd; een ouderling genaamd Van Nieuwen- huize en een dochter, zijne nichte, 24 jaar oud, ganaarad Van de Merghel; te LUIK is 't er om-wreed gegaan; nooit heeft men er zulk onweêr beleefd, als woensdag rond 2 ure. Een uur lang was 't éen geflitsel van den bliksem en éen gedommelsel van den donder; bijwijlen was het zoo donker dat men den Gaz moest ontsteken of ophouden van werken; van 3 ure tot 3 ure en een kwaart heeft het schrikkelijk gehageld; er vielen steenen, een bolleket dik; de schade in velden, hoven en lochtingen zal smartlijk en wreed groot zijn; te Luik zijn veel glazen dakken en ve randa's; al de ruiten zijn er in stukken; de schaliëndaken hebben ook veel geleden; er waren straten waar 't water 50 centimeters hoog stond; ten half vier was 't nog altijd een weêr van einde-van-wereld; tot hiertoe hebben wij van geen persoonlijke ongelukken gehoord. Te Bau- tersem zeggen ze dat zekere Gust Lodewyckx verdonderd is, als hij van zijn veld kwam. Over Blankenberghe en omstreken is 't donderdag dat het stormweer is losgebor- sten: 3 uren lang, geschut en bombardatie, 3 uren lang; in Casino is een schouw afgerukt. Te St Lievens-Esscbe, waar de gebrevetteerde d?n- derreeden gemaakt worden, daar heeft de bliksem ver leden donderdag ook zijne rol gespeeld; op den wijk Wijnhuize alleen zijn er verscheide boomen in stukken geslagen en de koe van Isidoor De Clercq verdonderd op stal, nevens eene andere die ongehinderd bleef. Ge- lukkiglijk heeft het onweêr aan de velden maar weinig schade gedaan, Te Grootenberge 5 boomen verdon derd. 'T ONWEÊR. 't Moet hooger op, 'ne wreede stortregen geweest zijn, want vrijdag waren|le Dender- waters zoo blond en zoo dik als pap. Ze spreken van Hagel te Ninove, Geeraardsbergen en dien traktus. Ei, zou de tabakstreek weêral verhageld zijn Uit Brugge schrijven zeDonderdag, twee uren aanhou dende hagel, donder en regen. D'huizen daverden; de Oogst is op veel plaatsen deirlijk gesteld. Te Neêrhas- selt Vogelenzang, is woensdag achternoen een boom verdonderd, waar 'ne measch onder stond, 'ne mensch van Rousselare maar woonachtig te Denderhautem en patteelbinder van stiel; hij was zonder letsel, maar nijg van aangedaan, dat hij in een gebouw huis moest gaan drinken. Verders nog veel boomen verdonderd donder dag, maar geen hagel geweest; de vruchten staan wel, behalve dat 't vlas nog al in den grond ligt. Op Kermis-Aalst staat d'Hoofdkerk in haar beste gewaad en verwekt jaarlijks de hooge bewondering der kermisgasten en andere vreemdelingen. Die Gothieke Bouworde spant waarlijk de kroon en degenen die over 2 jaren de Voordracht hebben gehoord over de KATHEDRA LEN, door Pastoor Pauwels, zullen des te meer smaak en genoegen in de Go thieke Kerken vinden. Wij zijn aan den Outaar van St Anto- nius, Eremijt. Niets bijzonders. Dan is 't de Sakristij, met bidgestoelten voor 't Geestelijk. Dan is 't de Outaar van 't H. Hart, vroeger de Outaar van St Sebastiaan, de gilde der Handboogschutters, waarvan veel Leden zelfs naar de Kerk niet kwa men, verre van hunnen Heiligen te veree ren, zoodat de Gilde moest afvallig ver klaard worden. In dezen Outaar heeft men de twee eerste geschilderde glasra men, heel merkweerdigde Heilige Ma ria, Camillus en Joseph. Geen beter ver siering kan men ons St Martenskerk ge ven dan die geschilderde glasramen ze verheffen 't hert en verrukken den geest. De gothieke kerken hebben geschilderde glasramen noodig voor het doorzicht. In dezen Outaar is de zerksteen des grafs van Dirk Martens, de eerste Belgische Boekdrukker, alhoewel Leuven dien palm wil behalen. Dirk Martens is de Boekdrukkunst gaan leeren naar Venetia en heeft in België 't eerste boek gedrukt Hij wierd begraven in 't klooster der Sterheeren in 1784 wierd het gedenktee- ken naar St Martenskerk overgebracht Hier leid begraven Dierick Martens, d'eerste letterdruckere van Duitschlant, Vrankerijke ende dezer Nederlanden. Hij stierf Anno XV XXXIIII, den XXVIII dach in Maie. Welnu, Leuven, wat zegt ge Zouden zij dat in steen gebei teld hebben, korts na zijne dood, ware er eenigen twijfel geweest? o HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.^ XIV. EEREBOET. We zijn aan dit merkweerdig kapittel van EereboetDat het aloude en roemweerdige Vlaanderen niet alleen in zijn hert die heiligschendende dieften verfoeide, maar door Openbare Betoo-, gingen Eerherstelling wilde doen. Na de groote Kerkdiefte te Lemberge zien wij daar den 10 Ja nuari 1888 duizende en duizende personen vergaderd, zonder vrees voor wind en kou, tot buiten de kerk staande, blootshoofd en nu al te samen in Boet-Processie rond de kerk gaande, onder 't zingen der oude Psalmen van Ontfermenis en terwijl dePatrona- gie-gastjes van Meirelbeke toch zoo schoon het lied zongen door hunnen heer Onderpastoor opgesteld. Hoort die galmen, hoort die woorden, lieve menschen, het gaat door hert en ziel; d'herten zijn ontroerd tot smeltens toe, tranen vloeien uit d'oogen. Goede Jesus, Heer van Vrede, Zie Uw Volk bermhertig aan, Hoort ons vuurge Smeekgebede 't Boetgezang op Zondebaan, Goddeloosheid kent niet de gaven Die Gij 't menschdom mildig geeft; U onteeren Satans slaven Voor wien de engelschare beeft. U onteeren Satans slaven!... Ja, slaven van 't geld en van d'on- tucht.... Ziet, de speuren hunner heiligschenderij zijn daa r nog op de kerkmuren, in de Sakristij, in de kerk, rond de kerk; waar nu de Geloovige menigte al biddende henengaat, daar zijn zij over eenige nachten al vloekende en terreestende gekomen... Luistert verder naar dit merkweerdig gezang: Men onteert het Huis des Heeren Waar Gij door des Priesters hand Om van ons de straf te keeren, Ons behoudt als Zoenoffrand, Goede Jesus, spaar ons allen, Maak ons in de deugden sterk, Mochten wij in zonde vallen Breng ons weder tot de Kerk. Groote schat in 't brood verborgen Onze troost in leed en smert, Gij verzacht de levenszorgen En verhoort het rouwvol hert, Geef vergiffenis die U haten, Wreek der zondaars schande niet, Wil Uw Volk toch nooit verlaten Dat Gij smeekend knielen ziet. En dan klonk met macht van stemmen en aandoening des her ten het refrain Goede Jesus, God van Liefde, Die de boozen gruwelijk versmaan, Voor dien smaad die 't hert u griefde Bieden wij U ons hulde aan. Geliefde Lezeressen en Lezers, die gezucht hebt en gegrouweld en geweend bij het verhaal der Kerkdieften in ons Vaderland, het moet deugd doen aan uw braaf en eerlijk hert, van nu ook die machtige en edelmoedige Uitboeting te hooren aanhalen en be schrijven, alles volgens ooggetuigen en echte oorkonden. Maar 't is nog niet gedaan. Te Lemberge was een beeld vandenGekruisten God in stukken slagen; dat moest ook hersteld worden; en na de Boet-Proces sie kwam gansch die menigte terug in de kerk, om beurtelings het II. Beeld te komen vereeren door Huldebetuich en Gebed. Ja, het gedacht wierd opgeworpen, goedgekeurd en voor uit voering aangemoedigd, het plan van ter plaatse waar d'H. Spe- iën wierden op den grond geworpen, van daar een Kapel van Eerherstelling te bouwen. K Keeren wij terug naar Brussel, waar de Kerkdieven hunnen hebben en hunnen dipo houden. Reeds verscheide reizen hadden zij hun geld gedeeld, en elk een schoon rond sommeken gekregen; 't waren kostelijke voor werpen, van 't beste zilver en goud dat zij gestolen hadden; nu, in een hunner Bijeenkomsten had Kreitser gesproken in dier voege: Makkers, al wat wij nu verrichten is maar kinderspel; wat zijn die kleine dorpskerken tegenover de groote Kathedralen en Heiligdommen van Belgenland!... Te Gent, te Brussel, te Brugge, t'Antwerpen, te Doornijk, te Mechelen, te St Nikolaas, Dender monde, Aalst, Lokeren, Lier en menige andere stad, welke schat ten en rijkdommen in die kerken! Als wij daaraan geraken en ee nige maanden werken, wij zijn rijk voor ons leven. Ja, rijk voor ons leven, had Malfeo bevestigd. g|Makkers, zoo had de Aanvoerder verder gezegd, nu hebben wij ons beginnen te oefenen; de zaken gaan goed; gij verdient lof voor uw kloekheid, vlugheid en ervarenheidMaar, maar En dan had hij uitgelegd, hoe het, onder dievenakkoord, ge vaarlijk is veel geld te hebben; 't geld maakt stout en onverlegen; na een gevaarlijke tocht, wat gebeurt er? men is vermoeid, men heeft schrik afgezien, 's nachts gewerkt; men gaat in herbergen, meestal in geraeine, men drinkt er bovenmate, de tong hangt los, de Policie heeft d'oog op u, ge zijt gesnapt, zonder dat gij het weet. En wat is uw gedacht? had de Herkule gevraagd. En de sluwe Kreitser had gezegd: Mijn gedacht! Dat wij moeten wel uit ons oogen zien; de Rijkdommen zijn daar, maar we moeten willen. Ik zou aan elk van ons een som geven per week of per maand, om te leven, en van al't ander een algemeene kas maken; een algemeene kas! dan zijn wij verlost van de bekoring om te verkwisten; zoo krij gen wij een som van Honderd Duizend franken! Honderd duizend franken, sprak de Slang met verwondering! Ja, Sterzenbach, ik zeg meer; een millioen en nog grootere som zullen wij te verdeelen hebben. Laat ons dus wijselijk voor uitgaan en een algemeene kas maken, aan mijne goede zorgen toevertrouwd! Dit voorstel wierd gretig aanveerd en na nog eenige maatregels van orde genomen en de kerken aangeduid te hebben die moesten bestolen worden, ging die treffelijke vergadering uiteen. Niets scheen dus het welgelukken dezer helsche onderneming te kunnen dwarsboomen, toen eene jonge Christene dochter, uit liefde voor haren Vader, haar tusschen die Booswichten en hunne heiligschenderij en kwam zetten. JULIAWij hebben haar niet vergeten. Julia, de Brusselsche deugdzame maagd, die thans weet dat haar Vader een dief is en een kerkdief en kerkschender.... Dunkt het u niet, achtbare Dochters, die dees Verhaal volgt, dat het brave kind van ,droef- heid zou bezweken zijn, indien zij den Troost niet gevonden had, den hoogen troost in de diepste smart, door haar godvruchtig en godsdienstig hart? het staat geschreven sedert 1800 jaren Zijt gij bedroefd, keert uw hert tot God en gij zult troost en sterkte vinden en daarbij had zij ook een Vaderlijken raad in den Biecht stoel. Meer dan ooit vond men haar in den vroegen morgend in de Miniemen aan den Biechtstoel van den heer Onderpastoor,dien zij tot Leidsman en Geneesheer harer ziel had verkoren en telkens kreeg zij nieuwen moed om het zwaar Kruis te dragen dat haar opgelegd was. Voor haren Vader verborg zij hare snerpende smartze was hem minzamer en dienstwilliger dan ooit; zij schikte de huiska mer op, neerstiger dan vroeger en als de Smid bemerkte dat zijne dochter zoo bleek was, dat zij vermagerde en als hij vroeg Julia, zijt gij ziek Och, neen, Vader, zegde zij, ziek ben ik nietWat is er dan, kindEn hij keek haar diep in d'oo gen en hij zag tranen in die oogen en hij meinde dat zijn duur baar kind verdriet had, omdat hij zoo ongodsdienstig leefde,maar

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1