27 Zondag 5 Juli 1891 32st# Jaargang OVERZICHT. s> mWm GODSDIENST. x DERLAND. VRIJHEID. LOOPENDE NIEUWS SPOOKHUIS. Statie. s^ervU *3 KERRRRMIS-AALST. St Martenskerk Aalst. DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Aniwncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuwe, 1 frank den kleinen regel. ET LAID ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. ÏAN AELST AALST, 4 JULI 1891, Te Niel is een groote werkstaking en een redelijke en noodzakelijke werkstaking een groote liberale baas wil maar 1,20 geven aan de ci- mentfabriek, 1,20; bijna g'heel de Parochie is met de arme werkstakers i er is naar 't Gouvernement geschre ven Men heeft inschrijvingen gedaan voor Quenast zal men onze arme Vlaamsche werklieden vergeten?... Maar 't ergste van al,de steenbakkerijen zijn aan't kwij nen. Men moet niet denken dat konkelfoes en geld- zoekerij door ambt in den donkeren blijven... Zulke za ken gaan uit de geheugenis van 't Volk niet. Nu heb ben de liberale gazetten hun tong ingesliktze vragen d'Herziening niet meer, omdat het geen graan op hun nen molen zou zijn... Alle rechtveerdige stelsels zeuden 't getal kiezers op den Buiten vermeerderen.. En dat gaat niet aan d'Apostels van 't nieuw licht. Gelijk men verder zal zien, is er in de Kamers van Italië geke ven gelijk in een Spaansche kaberdoes en gevochten ge lijk in een keef met kiekens... 't Zijn weerdige mannen, die Carbonnaristen... En ze willen nogtans de pompons zijn, gelijk 't Vooruitje van Gent. Te Brussel zijn 500 advokaten en 200 postulanten... Hoe gaat dat alte- maal zijn brood winnenDuitschland telt 50 studenten op 100,000 inwoners wij 84 op 't zelfde getal. Een school van Nijverheid dat doet goed in een Stad, de Nij verheid leeren en al wat er betrek bij heeft: Chemie, Mekanieken, Landbouw, de Talen, de Wetten... In dien zin is het ST. MARTENSGESTICHT van Aalst reeds goed ingericht'en zal aldus, onder alle opzichten, een waar geluk worden voor Aalst... Waarom moeten er hier altijd vreemdelingen komen voor Bestuurders van Fabrieken en veel ander vakken Omdat Duitschland en Frankrijk meer Scholen hebben van Nijverheid. Er zijn t'Aalst Direkteurs, die 8, die 12,000 fr.'s jaars trekken... De Kunst en de Studie moeten betaald wor den. Dijnsdag is te Zomergera ingehaald als Vrede rechter, M. Kervyn de Meereudré, Plechtige Feestvie ring; doch 's avonds vernam de nieuwe Vrederechter de dood van zijnen Vader, heer P. Kervyn de Meerendré, gewezen schoolopziener. Wanneer zal 't kanton Her- zele den Vrederechter van zijnen keus mogen inhalen Dat is iets met die veloossepeerdente Rotterdam in eenen cirk wilde de komikedoender Leopoldi 100 voet hoog met zijn drijwiel op eenen ijzerdraad rijden; maar zelfs op de repetitie is hij gevallen en was maar gekneusd aan zijn hand... Hij mag zijn hand kussen dat hij niet doodgevallen is. Ze zeggen dat M. Libbrecht, Be stuurder der Koninklijke Poeierfabriek, zal Burgemees ter worden van Wetteren. Te Poesele is met veel luister Feest gevierd ter eere van M. De Mulder, 50 ja ren Burgemeester aldaar. Woensdag waren t'Aalst aaa de Statie 7000 duiven opgelaten, uit 't Antwerpsche, zegden ze,'t was formidabel om zien. Zeven LIBE RALE boekhandelaars en dagbladverkoopers zijn te Luik veroordeeld voor 't verkoopen van zedeiooze schriften... Waar vindt men de vuiligheden en ontuch tigheden uitgestald In liberale winkels en in anders geene... Dat is de beste antwoord voor de liberale gazet van Aalst, die de beschaving der gr - sieueu durft ophemel er. - 'zija Kuo yco bczoeacicr- - ontuchtige sehrijvingen Geen andere dan ongcloovige Schrijvers, Libertijnen, Vrijdenkers, Atheïsten en an der domme tisten. veranderingen, meest op Brussel. Aalst, Gent en keerewes- jom. Alles juist veranderd op pagina 4 van ons Blad.Erpe, 9,10 naar Brussel staat op onzen Vlaamschen Reisgids niet.— Sedert woensdag worden er geen kaartjes meer gegeven 2 minuten voor dat de trein vertrekt. Een Advokaat is 't eerste slachtoffer geweest van dien maatregel. De Gazette van Thielt bemerkt met veel redeAls er verachtering is der treins, de Reizigers hebben ér het nadeel van; maar als cij zelve eeES verachterd zijn en dat de trein daar nog niet ia of niet juist gaat vertrekken, mogen zij er ook wel het voordeel of de kans van hebben. Wel gezegd. De Trein is b. v. i<j of 15 minuten ten achteren en gij kunt niet meê, omdat mei u geen kaartje mag geven, 2 minuten voor de gestelde uur, '^s dat niet spijtig en afkeurlijk 't is in Hol land, in Amster dam en den Haag, dat er een hubsch, mooi, prat en stevig gekraai ishun Majesteiten van Duitschland zijn daar aangekomen en blijven er eenige dagen, bij de Koningin-Weduwe; d'ontvangst is heerlijk geweest en de jonge Keizer Willem heeft aan tafel verklaard dat de Vrede voor 6 jaren verzekerd is, door het Verbond der Keizers van Rusland, Oostenrijk en Duitschland wij zullen niemand aanranden, "egde hij en wie zou ons durven aanpakken?... Sire, God geeft dat UEd., de waarheid zegt want oorlog voeren, n-enschen doodschieten,'t is toch zoo wreed; en de eerst-omen de Oorlog zal eene monsterachtige moorderij zijn... Metal die groote Legers met die wreede moordtuicffc gelijk wij er gezien hebben in 't Ministerie van Oorlog- te Pa rijs Moest het losbersten, men zal er weten van te spre ken!...'t Is misschien'ne lossen uitstrooi, maar ze zeggen dat de Koninginne van Holland zou trouwen met Willem, zoon van Luxemburgs Groothertog onlangs is hij met zijn hooggeachte Vader te Brussel geweest voor 2 dagen. Luxemburg heeft 225,000 zielen en een leger van 300 soldaten de menschen leven er vrij, gerust en gelukkig... Ge ziet dat op de wezens, in de winkels, als ge daar inkomt in dit Staatje; men spreekt er 3 talen: Vlaamsch, Duitschen Fransch; d'hoofdstad Luxemburg is zeer prachtig en aangenaam gelegen: een hoogt stad en een diepe stad; Duitschers, Franschmans en Walen komen er veel voor den Handel en voor de Jaarmarkt... :t Is een oprecht patijske van een landeke. In ITALIË, daar is 't iets geweest deze week; men schen, dat de hooge bergGothard daar niet tussèhen lag, we zouden het moeten gehoord hebhen tot hier toe alzoo kijven en terreesten in de kamers voor en t^gen het verbond met de Germaansche en Noordsche Keizers; maar 't is bijzonderlijk d'armoede die nijpt en 'tzijn al de moor- telbroêrs ondereen. Al de schoon termen van 't ftoomsch straatjesvolk zijn daar op tapijt gekomenstarabba, stom merik, kravato, krawat, scelerado, schelm, aazzaroni gespuis, canaljo, kanalje can Rubbiosso, razigèn hond; addio la forta; ze meugen u hebben op een mestkarre Zoo ging het daar een half uur, al verder om verder en eindelijk zijn ze beginnen te werpen met inktpotten en te vechten 20 minuten lang, zoodat de zitting moest geslo ten worden... Is dat nu't weerdig; 't groot Ithlia una G'heel de wereld lacht ermeê, ge meugt ons gelooven, g'heel de wereld houdt de zot met Italië.. Eu zal 't bete ren met te terreesten en te vechten Rusland en Frankrijk verbroederen inderdaad, maar Engeland keert zich naar Duitschland. Engeland waar de oudste zoon der Koningin prins van Wallis zoo wreed de prij speelt en den Salamandrus in al dat slecht is, daar zwierende als een modderschuit en de vellen van zijn voe ten loopende om schuld te maken. Zhadden ^czegd dat Koningin Nathalie ziek is. maar de. Jakkr'; i T a .1 bet 'itlftimlük V'A .- it; 1>, k' ln SpaDje heelt de minister van 't Geld afgeroe pen datkle schuldeisschers geen gevaar loopen; hoe het eigentlijk zit, weten wij niet, maar dat alles gedaan ware met afroepen,er ware geen krisis of armoede, nievërants. Sparen, dat is de zaak, gelijk volgens de laatste berich ten Argentina gaat doen; sparen en d'oneerlijke gasten wegjagen en straffen, exemplairlijk, gelijk 't oude straf recht zegde. I In BELGIË heeft de kamer het wetsontwerp op den openbaren bijstand terug naar de sektiën gezonden voor een gesamentlijk akkoord; we zijnkrieus of de Wet gevers er zullen doorgeraken. In 't Senaat zijn jgroote waarheden gezegd op deftige wijze, door M. Lammens, over 't Onderwijs, dat 't Lager Onderwijs van dei) Staat in de groote steden een oprecht gevaar wordt voor Orde en Zeden; dat er te veel geleerd wordt en te weinig stie len geleerd in ons Land; dat d'Ouders geen vertrouwen mogen hebben in 't Middelbaar Onderwijs van 't Gouver nement;.... Men heeft ook in't Senaat bestatigd met droef heid de roó vlag die te Gent rondgedragen wierd door een Student der Hoogeschool op een Begrafenis, waar 't Militair bij was; waarover de Minister van Oorlog zijn beklach heeft gedaan, doch de Raad der Hoogeschool van Gent vindt daar geen graten in. In de zitting van dijnsdag, als Minister Burlet sprak over de Benoemingen, is hij onderbroken en zottigheid naar zijn hoofd geroepen door M. Masset, advokaat gazettier in de Réforme; waar over de gestrenge heeren bleek wierden van ontroering; Masset mag in 't Senaat niet meer komen. Donderdag, als ze gingen stemmen, was de Kamer weeral in getal niet... Den Boer zal 't al betalen; waarom niet stemmen Die niet en werkt, krijgt geen geld; betalen per zitting; 20 keeren mankeeren, zooveel te min opstrijken Maar die mees ter is, heeft veel te Daar zijn ze, de Kermisdagen!... Hoe de tijd toch vliegt!.. Onlangs nog zoo bitter koud in den winter van 1890-91, als de Schelde zoo vast lag als 'nen dorschvloer, als de menschen van koude ineenkrompen, dat planten en boomen stierven van koude, dat het 5o, 60 dagen achtereen vroes, altijd heviger om den duivel in zijn helle te ver vriezen... Gisteren nog dien wreeden nog dien wreeden Wind, dan die sukkelachtige Lente, eensklaps eene Afrikaansche hitte, bang als in eenen bluschtobben en daar steekt Juli zijn bruin kopken omhoog en 't is Aalst Kermis Hoort hoe de Beiaard klingelt en tingelt op den rijzigen Stadstoren.Aalst heeft een der oudste Beiaarden van de wereldin de 4C eeuw was't zekeren Bisschop Paulinus van Nola, in Canpanië, die den eersten op 't gedacht kwam van klok ken in de torens te hangen, maar in 1487 was t'Aalst in Oost-Vlaanderen waar het eerste klokkenspel gemaakt wierd en thans heeft Aalst een der beste Beiaardisten van Europa... De Beiaard speelt vrolijk, de klokken luiden feestelijk, de Vreemdelingen komen afd'Aalste- naars staan op hun pointilje de kastrollen vlaaien wor den naar huis gedragende kinderen hunkeren naar den oud-voor vaderlij ken vlaaikant de fijne reuk der ge- zodene en gebradene Hespen komt u tegeng'hoort de stopsels op de lekkere flesschen bier poeffen, de markten staan vol Barakken, wafel huizen, schietspelen, kramen, potret- teurs, en waarzeggersde vlag steekt op den Toren gelijk te Leeuwergem, 't en is toch maar eens Kermis op een jaar... Leve de Vreugd en dat de Vreemdelingen maar afkomen! Van in de statie zullen ze sjoeren op de groote Plakschriften wat er te zien is en bij te wo nen... 't En zijn geen klein stukken! Zondag 5 Juli, ope-, ning der Tentoonstelling van Bloemen en planten op het Stadhuis, ten 10 ure. Prijskamp van Bloemen door Werklieden gekweekt.... Tusschen de Planten en Bloe men. zal een Borstbeeld staan, gemaakt door M. Pieter te zeggen een vetil»c'0.e«ue eeklhou aierdit Borst beeld, naar dé-natuur gématiki, is -treffend van gelijkenis, 't leeft, "dat is alles *g. zegd en men zat oordeel en of wij iets overdrijven... Zondag ten 11 ure Concert op de Groote Markt door de Jonge Garde, onder 't bestuur van M. Van den Bogaerde, die verre is van in iever en krachten te verflauwenten 2 ure optocht van Velocipe- das rond de Stad j er zullen er meer dan 100 zijn, en ten 3 ure Prijskamp op de Graanmarktom 5 ere 's namid dags een Muziekfeest van Uitmunténdheii daar zullen de Kosters en de Muzikanten van den Buiten op afko men; ten 5 ure Groot Concert op de Groote Markt, uit voering van 9 stukken door't MUZIEK DER GIDSEN, een der beste Muzieken van Europaweinige steden heb ben 't geluk zulk Concert te kunnen hooren dat is nu eens een uitgelezen Feest en de Groote Markt zèl te klein zijn... Maandag de gewone Feesten en bezoek rond de Stad g'hebt het oud Stadhuis, bijna gansch hersteld, een werk dat geld gekost heeftdaar rechtover' staat nog al tijd Dirk Martens, de eerste Boekdrukker van ons Land, naar Venetië en naar Duitschland ging hij als gast wer ken en stool daar alles met zijn snakker oogen. Dirk Martens; niet ver van daar is 't nieuwe Stadhuis, met een nieuwe kornis^ en den koer gansch vernieuwd; de Stadsgebouwen zijn wel onderhouden'tis schoon om zien in Aalst, hoe de bijzonderste straten uitkomen op de Groote Markt, te klein geworden; ge zult bemerken, achtbare Vreemdelingen, hoe effen de plankiers liggen g'heel de Stad door, 't is bijna gelijk in Florentiën op en rond de Markt in diebreede straten, ge zult bewonderen de schoon winkels en magazijnen, waar men zoo beleefd en gedienstig is, als er gekocht wordt; men moet naar Gent of Brussel niet meer gaant'Aalst is keus van al les... Buiten de Nieuwstraatpoort hebt ge de Diepe Lochting, die van ouds vermaarde Afspanning en her berg, gekend voor de fijne bieren, de Diepe Lochting en de nieuwe straten die uitkomen op St Jobs en langs de Meulenschetten aan St Jozefsparochie; de Dirk-Martens- straat gaat een der schoonste worden van de stad buiten de Kattestraatpoort hebt ge St Jozefskerk. thans voltrok ken, een prachtige kerk, gelijk de Engelschman ons deze week getuigdede twee Zoutstraten blijven de groote passagie der Volkeren van den Buitende Kerkstraat heeft groote en fraaie winkels en magazijnende Sint- Martenskerk wordt allangs om meer bewonderd; de Pontstraat brengt u aan de Zeebergschebrug, waar het Stapelhuis gaat komen; d'Overdekte Markt en de Keizer lijke Plaats zijn zeer merkweerdig; naar de Vaart afda lende langs den bevalligen draaiom in de Molenstraat, ziet gij de oude lompe pomp aan die Beenhouwerij en den bijgang altijd vuil en natvan voor de Kiezing had men beloofd die Pomp te herplaatsen verder zal men zien de kaaien rond de Werf, de nieuwe loskaaien van den Dam bijna voltrokkendie plaats nog vol hangars en bouwmaterialen, maar 's avonds en 's nachts lichtloos; ge zult de schepen daar zien in d'haven van Aalstals ge wilt, ge kunt op 't Passerelleken gaan en vandaar links en rechts de Vaart in revue nemen, langs 't Oosten, 't Vischhuis, den Eiffeltoren, de Statie der Koopwaren, den Toren van MalakofF en 't groen der Boomen, aan de noordzij, verder't achtbaar Huis waar de Dienstmeid woont al meer dan 5o jaren, nog verder de nietïwe breede brug van Gibraltar en d'Hertshage waarop reeds veel Huizenen Gebouwen staan.., G'hebt daar ook den Mout- molen Aalst'Kermis... We wenschen een goed en aangenaam weêr... Die geerne hun Portret laten trekken in't schoon, geen prulwerk, iets deftig, zondag en maandag, bij M- KEPPENS, molestraat 27 bis, daar zafhnen vinden de photograf Marlet, zoo gunstig gekend voor zijn fraai werk en die op aanvraag naar d'huizen zal komen de Portretten trekken... Dijstcndag, de Veemarkt, wij hoo ren al de Peerden trampelen, de Koeien en Ossen loeien, we zien de Koopmans uit Friesland, uit Slavonia, uit Riga en Rio Tinto, uit Tukkeman en Irigé en Pfadlasia, uit Schotland en Constantina; Champetters, doet de Volkeren achterwesj gaan, of er zijn malheuren en ons nieuw Hospitaal en staat er nog niê;.. Woensdag, Oe feningen van ons Vrijwillig Pompierkorps, ten 10 ure voornoen op d'Esplanade, zeer merkweerdig, ten 9 ure 'fe avonds groot Concert op de Markt, door 't Muziek der Klein Soldaatjes, enz. enz. Maar nu hebben wij een verzoek, geliefde en achtbare Kermisgasten, als gij in Aalst zij i, om de lief.Ip .les Hoeren, we verzoeken', Iw i «au^nngijj.-., «u .-.j-ieeKl rae»> mei v.m da t led-ijk! wreed .h krimineei Affront, door die Rechterlijke Benoeming aan Aalst gedaan; want dat. maakt alle rechth'artige Aalste- naars droef, bitter, zuur, galachtig, kattijvig, ja wraak zuchtig... Het is Kermis, achtbare Vreemdelingen, hebt dus kompassie met de zoo wreed miskende Aalstersche Burgerij. In den Werkmanskring, Grooten Kampstrijd voor ai de spelen de Familiën der Leden zijn met de Kermisdagen verwacht in den Kring; Zondag ten haif drij, op de Graanmarkt, kamp strijd voor Velocipedas; de Gilde moet daarvoor een nieuw Vlaamsch woord zoeken ten 5 ure, dat buitengewoon schoon Concert op de Markt' 't is iets anders als de Milomanen van Gent; wij roepen ook d'aandacht op de Tentoonstellin'g van Bloemen en op dat Borstbeeld. De twee panden rond het hooge koor zijn waarlijk meesterlijk opgebouwd en de schoonheid van doorzicht zal bijzon derlijk treffend worden, als de vensters achter de Outaars zullen hersteld zijn. Nu hebben wij den Outaar van St Alo- isius, vroeger St Joris, de Patroon der voetboogschutters. Hier is een der beste stukken van den Aalstsrschen Meester Meganck; de jonge Aloïsius, in Italië de Christelijke Leering onderwijzende op de straat, gelijk het alsdan de gewoonte was in Italië. Ge ziet Aloïsius daar staan, d'heilige onschuld op zijn wezen, waar lijk een hemelsche figuur; nevens hem zit een Broeder uit het Orde, met kalm en eenvoudig wezen; rond Aloïsius zijn kinderen geschaard, verder is er een haag van bejaarde lieden, Ouders en Geburen der kinderen, die met angst afwachten ot er een korrekte antwoord zal volgen. Schilder Meganck heeft met veel zorg dit stuk bestudeerd en afgewerkt voor de Parochiekerk zijner Gebortestad. Het moest hem wel aanstaan, want in zijn laatste maanden, terug in Aalst gekomen zijnde, om er te sterven, 't was m de na bijheid van dien Outaar dat de brave Man zijn Godsvrucht kwam voldoen... Het Altaar is in eikenhout, zonder lcunst waarde; spijtig dat de Confrérie van St Aloïsius, vroeger zoo machtig onder een vrij burgerlijk bestier, zonder vrijheid geenen iever! spijtig dat die Confrene thans vervallen is en niet in staat de kapel met geschilderde glasramen te versieren. Geen kerk in de wereld vraagt dringender geschilderde glasramen dan St Martens kerk De vijfde Outaar dezer beuk is van St Nikolaüs, patroon der winkeliers, kruide niers, lakensnijderijen enz. Deze kapel heeft een Outaar en een muurbeklecding van witten marmer, zeer kostelijk; de schilderij, flets en flauw, heeft geene waarde; ook de volgende kapel, U. L. V van den Roozenkrans, is onbeduidend, maar nu hebben wij de Kapel der H. Ca- tharina, een meesterstuk. HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipkari y. ALS 'T IJZER HEET IS. Nu volgde d'eei kerkdief te achter d'andere, dietten en heilig- schenderijen in keken en kapellen. Nu hier dan dar, somtijds in éen en zelfde nacht, op ver- scheide uren afstad, zoodat men aan een uitgestrekte groote Bende van Kerkdiven begon te denken en dat Malfeo, de vuile schurk van BrusS tot Kreitser zegde Maar wat is dat De Slang kan loopemls een peerd Maar in de lucht vliegen kan hij toch niet.. Kreitsi, wat denkt gij Wat ik del, zei de arglistige Aanvoerder; dat wij navol gers hebben datir nog mannen zijn met dezelfde gedachten van terken te bestelefe.. Dat het van deneenen kant goed is, men zal bevreesd zijn 'n ons, men zal op ons speur niet geraken Maar van den and-en kant. Ja, vroeg leelijke kromme schelm, die daar te Brussel huis hjdjals een verken, wanhedrochtig- 1 ijk, en reeds onè'den pantoffel lag der slawelle' die met hem op Vdenkersmanier leefde wat is er van den aridererfent Dat wij moen smeden, terwijl het ijzer heet is en werken zotëe ophouden ik meinde 't begin ons op een jaar of twee rijk stelen, maar nu moeten wij binnen eenige maanden met de3hatten zitten... De Parketten iren ook in beroering gedurig ontvingen de Prokureurs desonings Brieven en Missieven uit Brussel, van klacht en misba, dat die kerkdieften al te menigvuldig wierden, dat men neerstimoest opspeuren, de geheime Policie verster ken; zelfs was* spraak van een groote Premie uit te loven voor wie'op 't speijjon brengen. De Prokureurs kregen vermaningen uit Brussel en'nt, op sturen toon; van hunnen kant zonden zij klachten naar Komissarissen en de Burgemeesters die ze voort gaven aan dejhdarmen hunner streek.. Na elke diql wierd de grond zorgvuldig opgespeurd; niets wierd verwaaosd; ter eere van Policie en Justicie moet de Ge schiedenis aijf.ppen,dat zij niet beter hun plichten konden ver vullen; al wiendlooper was, die zwierde en leefde zonder wer ken, wierd opgezocht in handel en wandel; de kalanten der slechte koten wierden van nabij gevolgd; nu en dan had er een aanhouding plaats, maar altijd gevolgd tot vrijstelling.. Wie bestooi de kerken Wie bracht al dat goud en zilver aan den man Dat bleef zoo onbekend als 't jaar 1896, dat nog moet komen. De Wet was onmachtig tegen de kerkdieven, maar hetgeen de Wetsmannen met al hun'geleerd- en ervarenheid vruchteloos be proefden, zullen wij zien uitwerken door een nederige werkmans dochter en een brave eenvoudige landsman, gelijk de volgende Hoofdstukken van dees historiek Verhaal het zullen betoogen. Na de kerkdiefte te Lemberge, in den nacht van 9 tot 10 Janu ari, bleven de kerkdieven een maand stille; hier en daar wierden kapellen bestolen of een afgelegen arm dorpskerkje, men hoorde van offerblokken die geroofd waren, ex-voto's afgerukt, maar geen enkele groote kerkdiefte. En de rede Had de aanvoerder Kreitser gelaafd n zijn woord aan Malfeo de goudsmid, als hij hem zegde Het ijzer smeden, terwijl beet is; nu gaan wij allen nachten uit 5 Neen, hij had niet gefaald in zijn woord, doch om redens die niemand kon raden, was hij naar Parijs en Londen en liet zich ziek voor zijn mede plichtigen. ln begin van februari is hij terug en men hoort met afgrijzen Kerkdiefte Kerkdiefte te Reeth, bij Boom, in de kerk gebro ken, d'H. Vaten en Ciboriën gestolen, g'heel de Sakristij ver woest, het Hoogweerdig ontheiligd Eenige dagen nadien, in de nacht van 9 tot 10 februari inbreek en diefle in de kerk van nof- stade, bij Mechelen, de twee Kelken wierden daar geroofd, de twee Ciboriën, een groot getal Relikwiën, die in gouden en zil veren kaskes bewaard waren. In dezelfde maand, kerkdietten in 't Henegauws en in de Provincie Luik.. En de Volkeren van Bel- genland vragen Gaan wij de Beeldstormerij der jaren 1600 te rug hebben Is er dan toch niemand die ons zal verlossen van die afschuwelijke kerkdieven De kerkdieften wierden 't voorwerp der algemeenegesprekken; tot schande der liberale drukpers moet er gezegd worden, dat de bijzonderste liberale gazetten een rede zochten om die heilig- schendende dieften te verschoonen; eilaas, de Godsdiensthaat brengt 't gezond verstand op hol; hetgeen 't Volk offert voor den verhevensteD Dienst die er bestaat, de Dienst en de Hulde aan 't Opperwezen, is dat de wettigste en de weerdigste eigendom niet? Terwi]! de Volkeren in opschudding waren, terwijl de Pastoors en hunne rkraden naar middelen zochten om de geheiligde SchaL?n te verzekeren en te vrijwaren, eensklaps in den nacht van 6 tot 7 Map, t keerden de kerkdieven terug naar Meirelbeke, i nabij amber*-en Gent; een dochterke van 12 jaren, Maria Ce lesta lag daar ziek; schielijk was er gevaar gekomen, Mr den Ou derpastoor wierd in den nacht gevraagd en was dadelijk bij 't zieke dochterken.. Terugkeerende naar de Pastorij, komt hij een welgekleedde Heer tegen; Goeden nacht Mr, geen ant woord. Bonsoir Monsieur, Geen antwoord... Daarmee gaat Mr de Onderpastoor voort, denkende Welke vieze vent wilt hij niê spreken, tot daar toe Die vent, 't was Kreitser, de kapi tein der Dievenbende; hij hield wacht rond de kerk; terwijl de Slang en de Herkul en de Smid aan 't kappen en aan 't breken waren; in de Sakristij waren zij bezig en had M. de Onderpastoor nu eens in 't geval geweest van in de Sakristij te moeten komen!. Wat zou er gebeurd zijn De wreede kerkdieven ontdektslechts éen Persoon in hunnen weg En men kent hunne onversaagd heid Ach, dat men toch van jougsaf den eerbied voor de Ker ken in d'herten vestigeIn Christene Landen zulke schelm- srukken moeten zien 's Morgens ten 5 ure bleet de Koster aan de Sakristij-deur pal staan, als van den bliksem getroffen zijn armen in d'boogte, er barming en ontfermenis roepende De Kerk, die kerk zoo prach tig en zoo geëerbiedigd, van welke men daags te voren nog het portret was komen trekken die kerk bestolen bestolen de ijzeren brandkas uitgehaald en op't kerkhof gesmeten, een stuk van 600 kilos op den sneeuw 't getrappel van voeten stukken hout waarmée zij de vensters hadden opengekregen en die daar dienden om de brandkas te verrollen.... Meirelbeke ondervond nu ook de smart van Christene zielen van hun kerk onteerd ea bestolen te zien.... Langs de venster had de Slang, de elastieke man. zich opgewipt, was binnengeraakt, had deSakristij-deur opengekregen de Smid en de Ilerkuul waren aan 't werk geval- leu, met al 't noodige geriefvijlen, hamers, zelfs stalen zagen lang hadden ze daar gewerkt den Miswijn uitgedronken met hunne vuile handen de Priesterkleeren in stukken getrokken, ver frommeld en geschonden 3 kelken gestolen.de sieraden der heilige Beelden, maar gelukkiglijk aan de Ciboriën waarin 't Hoogweerdig schuilde, niet geraakt. Waren ze verjaagd geweest? or had Kreitzer door het ontmoeten van dien Geestelijke argwaan gekregen en durfde hij zijne mannen niet laten voortwerken Onmogelijk de ontroering te beschrijven die in Meirelbeke ontstond en de verontweerdiging die er heerschtte; hun Paro chiekerk, hun duurbaarsie schat bestolen!... Er moest geen openbare Eereboet zijn, vermits het Hoogweerdig aan die godde- looze woede was ontsnapt, doch 3 weken nadien hadden 3 Ka tholieke Familiën elk eenen kelk geschonken aan Ons Heer in zijn kerk en voor de Meimaand van dit jaar hadden de Geburen mal kaar gesproken om al de gestolene sieraden door andere te ver vangen... Ten eeuwigen dage dank en lof aan't edelmoedige Meirelbeke ('t "ervolgt).

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1