29 Zondag 19 Juli 1891 328te Jaargang Roomen» OVERZICHT. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Loopende Nieuws. DE RECHTRANKEN M cm De St-Martenskerk DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar* genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. VAN AELSÏ AALST, 18 JULI 1891, Aan elk die ons lezen mag, den vriende- lijken goeden Dag, en dat meester Van de Velde, bevrijd van hagel en stormenden wind, aan lande bij M. Van der Schuren kloek en welgezind. Zondag is er t'Aalst looping geweest te voet, op St Josefsplein; maar de meerderheid der Volkeren keurde dit spel af, als zijnde te waaghalzig en te gevaarlijk om den asem af te snijden of een verhitheid op te doen.... Peerdenkoers, ezelskoers, rij wielkoers, karrecheesekoers dat ziet ons Volk liever. T'Antwerpen gaan ze luis- terlijk Feestvieren voor M. Andreas De Weerdt, 50 ja ren ambtenaar van den Toldienst en Vader van 1700 Volksliederen... Heer Van den Bemden, Volksvertegen woordiger is aan 't hoofd en M.De Beucker, de gevierde Volksredenaar, zal de Feestrede uitspreken Te Gent is een stevig Reglement gemaakt op de rijwielen of ijze ren peerden; 't wierd er noodig voor de veiligheid der voetgangers. Gent is een liberale stad en nogtans heeft een Raadsheer er voorgesteld allen die op straat of in d'herbergen vuile ontuchtige liêkes zingen, te doen pak ken en in Stadsgevangenis opsluiten... Fiat executia, dat moesten ze doen overalOns Vlaanderen, van Warc- ghem, dat moedig letterkundig Leeuwke schrijft dat Tinell gevraagd is te Roomen om Kapellemeester te worden in 't Vatikaan, en aldus de hoogste plaats der wereld te beklceden in de Kerkelijke Muziekkunst. Te St NIKOLAAS zijn maandag met allergrootsten luis ter ingehaald twee Primussen uit d'Akademie van Ant werpen, de jongelingen Van Goethem enWante... Aalst! Aalst! waar blijft gij?... Wat schilt u, dat wij nooit een Jonkheid mogen inhalen? Inden Stoet te StNikolaas waren 2 Muzieken; g'heel de Stad nam deel aan den Tri omftocht... Al de gazetten vermelden den roem van St Nikolaas - 't Is een ondernemer van Heusden die de Grafkapel van Welden maakt. Al zijn leven hebben wij hooren zeggen dat d'Orgel van St Martens t'Aalst een onbetaalbaar Meesterstuk is; dat zulke Orgelpijpen niet meer gemaakt en worden. Bij d'aanstaande Kie zingen voor de Kamsrs zullen er 15 Volksvertegenwoor digers meer moeten zijn en 7 Senators; Oudenaarde zal éen Volksvertegenwoordiger verliezen. Wie zal daar Isaak zijn? Ja, ja, die groote Heeren zijn dan nog blij, van als koopwaar naar huis kunnen gezonden te worden. Zondag is er t'Aalst op 't Stadhuis een Ver gadering met Voordracht voor Bureelbedienden, Han delsreizigers, enz. buiten alle partijschap voor de Belan gen van't Vak. Eendracht maakt macht en aan alle deftige Eendrachtigheid wenschen wij den besten uit slag. Tegenwoordig wordt er in de groote gazetten met spek geschoten; er is altijd geen nieuws; men moet dichten en uitvinden of de Reporters maxen van een zandeken 'ne kanonbal. Zoo lezen wij in een duitsche gazet Anlasslich einer Socialistenversammlung in Alost entstand ein blutiges handgemenge. Es wurden 30 per sonen verwundet. Dat wil zeggen Ter gelegenheid eener Vergadering van Socialisten is er in Aalst gevoel en ten Moede. 50 personen werden gewondII!!... B.>r i=> er gestort ja, misschien een lapke gegeven, maar £ee* druppeltje bloed... Ia Amerika gaan ze waarschijnlijk schrijven, dat er in elke straat lijken lagen. T'Oudenaarde is er Zondag een schoon Zitting geweest van den Vlaamsch Katholieken Bond. M. Klem van Lokeren, heeft er wel gesproken. Op veel plaatsen wierd er zondag ge 7lagd en gevierd voor den Slag der Gulden Sporen, waardoor 't Vlaamsch Ge slacht van den ondergang wierd gered. Lippen kon niet naarkomen, hij was te zwaar geladen. Wat zal do metalen Borst daarvan zeggen? Te Bornhem, in d'Abdij gaat den 28 dezer een nieuwe Orgel ingehuldigd worden. Zij is gemaakt door d'heeren Vereecken van Gysegem bij Aalst. In de Kempen, daar moet het wreed gegaan zijn; ze zeggen dat alles er op de velden verhakkeld en verhageld is; te Reppel 0. a. wierden 30 hazen dood gevonden; te Bocholt moeten veel Boeren hun koeibeesten verkoopen; te Bree zijn rond een Boer derij 50 doode spreeuwen gevonden; de Boerenbonden vergaderen, om een gesamentlijke klacht te doen; die alleen klaagt, wordt dikwijls niet aanhoodr; eendracht is macht; veel Boerenbonden, Boereogildcn in Limburg, met't Geestelijk aan 't hoofd... Vlaamsch, Katholiek, Broederiiik... Volgens wij lezen in het weekblad: De Kempen, van Peer, moet de toestand akelig zijn. In West-Vlaanderen zijn ook veel streken deirlijk verha geld; wij lezen o. a. in de Gazette van Thielt, dat te Marckegem op d'inhaling van M. de Pastoor, aan tafel veel gesproken wierd over de verhageling en dat de nieuwe Herder straf aandrong bij d'heeren Gekozenen, om te Brussel den wreeden toestand toch te doen ken nen en hulpmiddelen te vragen... Die brave heldhaftige Landbouwers! Die aloude roemrijke Stad Die Stad der groote kunstenaars van d'Oudheid, der Cesars die de wereld veroverden, maar de volkeren ver drukten en in hun weelde verzonken en verdronken. Maar ook de stad der Christene Martelaren, mei hon- derde duizenden in getal, de stad waar men nog het Fo rum ziet der RomeiDsche keizers, het Coliséum waar zij de Christenen deden verscheuren door de Panthers en de Leeuwen; de stad waar men de Catacomben heeft, die on- deraardsche bergplaatsen met 6 stagiën in de diepte de stad, waar de groote meesterstukken der middeleeuwen en van latere tijden zijn bewaard Roomen waar Michel Angelo zijne St-Pieterskerk heeft gebouw, waar thans nog zetelt Leo XIII, de 259 opvolger van Sinte Pieter, eerste Paus en Martelaar... 't Is op 't Graf der Apostelen Petrus en Paulus dat de roemrijkste kerk der wereld is gebouwd. Wat zijn de Pauzen geweest Strijders voor Recht en Waarheid voor Eerlijkheid en Vrijheid. De 33 eerste Pauzen zijn Martelaars gestorven. In macht en gezag geklommen, hebben zij altijd de lee ring van Christus ongeschonden bewaard de Slavernij de Verdrukking d'Onrechtveerdigheid, het verval van ze den bevochten, hun stem laten hooren voor Deugd en Be schaving, voor Verheffing, Vrede en Welvaart. Welke groote mannen zijn op dien Stoel niet versche nen de Sixtussen, de Gregoriussen, de Bonifaciussen, de Pauzen Pius en Leo.... Welke geleerde, heilige en manhaftige Helden Wat zijn de Pauzan geweest Hetgene Gregorius XVI, Pius IX, Leo XIII in onze eeuw zijn.... Dat zegt alles.... Te Roomen is dees jaar een groot Eeuwfeest gevierd, voor een Christene Jonkheid, de hoogverhevene S. Aloi- sius en dit Eeuwfeest geeft de gelegenheid tot een reis of Bedevaart van christene Jonkheden uit alle landen van Europa.... Men vertrekt den 16 September, naar hetzelfde plan als in 4888 door den Elzas, Zwitserland, Milana, Venetië, Bolonia, Assisen, te Roomen van 26 tot 30 September, dan terug langs de Spezzia, die bergketen neven de zee, Pisa, Genua, in gezondheid en vrede naar huis. Als E'.-revoorziiter der Bedevaart is M. Wnpste nnw» geachte ^oiksveitegenwoordïgcr. De Voorzitter van 't werkend komiteit is M. Vrooman, van Tongeren,opperhoofd der katholieke Jonge Wachten. Een schoone optocht zal 't zijn. De Jonkheid De Christene Jonkheid De Vlaamsche Jonkheid Dat men toch de Moedertaal niet vergete Vlaanderen Nederland Vlaamsch-België Iloe wreed, moest moest men te Roomen komen en niet durven toonen dat men Kind is van 't aloude roem rijke Vlaanderen D'Italjanen, ze kennen de Vlaanderen. Ze zien de Vlaam sche meesterstukken in hun Muzéums en Paleizen Ru bens, Van Dyck en ander Vlamingen zijn daar gekend ge kend gelijk hier En moest het daar al fransch zijn dat de klok slaat, fransch in d'hotels, fransch in de kerken voor gebeden en sermoonen, fransch in de boeken, in d'aanbevelingen, in de betoogingen, zou men te Roomen niet zeggen Maar dat Vlaanderen is in een fransch Departement veranderd En zou Paus Leo XIII niet denken met verwondering Bisschop Lambrecht, mijn teergeliefde Medehelper eu Broeder in C'°, die hier in 't Vlaamsch den Roozenkrans voorlas in St-Pieterskerk, die in drij kerken te Roomen in 't Vlaamsch preêkte, die wel Fransch kon, maar toch zijn Vlaamsch karakter toonde, was hij daar maar Bisschop van Werklieden, van Burgers, van Landbouwers Heb ben al d'ander Standen aan hun Taal verzaakt Zou Paus Leo dat moeten denken tot beschaming van Vlaanderen, Hij die eens verklaarde 't Is een Misdaad van de Kinderen in den Godsdienst niet op te leiden in hunne Moedertaal Neen, dit zal niet gebeuren. De oproep tot het jongelingschap komt uit Brussel,Leu ven, Gent, Kortrijk, Tongeren, al Vlaamsche steden de katholieke Jonkheid zal er aan houden op deze merkweer- dige reis te toonen Wij kennen Fransch, ja wij spre ken en schrijven goed Fransch maar toch zijn wij en blijven Vlamingen Ze zeggen dat in de Vereenigde Staten de graanoogst zoo wonder wel gelukt is, dat de granen die in Antwerpen komen, niet kunnen gestapeld worden, zoo overvloedig is de aan voer de prijzen zijn in afslag, en vele spekulanten in op slag eten geweldig veel mostaard. In Chili hangt Voor zitter Balsameda op wreede wijze den dwingeland uit tegen wil en dank van 't Volk, door bespiederij, geweld, pijnbank, foltering en moord wil hij zijn macht behou den maar een beheer van enkel dwang en duurt gemei- nelijk niet lang. Bijna geen tijdingen uit Argentina gaat die doebberatie daar nog niet eindigen Argentina heeft het nogtans zoo schoon, om een gelukkig, welva rend en voorspoedig Land te worden. In 1890 zijn min Vreemdelingen toegekomen omdat de premie van 16 pond sterlings voor eiken landverhuizer afgeschaft is. In Chili zijn de troepen van tiran Balsameda verslagen te Vallainaide stad Huesco is in d'handen gevallen van de Progressisten dat zijn de Bondgenooten die tegen Bal sameda opstaan. In Australië spreken ze van algemeen stemrechten van zelfs de vrouwen te laten kiezenOf zulke maatregel voordeel zal bijbrengen, daar twijfelt men grootelijks aan.... De vrouwen hebben werk en in vloed genoeg in hun huis.... Van al die nieuwe liêkes zijn er veel slechte. Over den Congo is een uitgebreid veaslag naar de Ka mers gestuurd 't schijnt dat er daar verbetering is en hoop op welgelukken mocht het zoo wezen want de railloentjes van Belgenland steken er nu ook in.... Een Aalstersche Onderofficier is deze week vertrokken of gaat inschepen, vol moed en kracht... 't Is een lange reis, las tige reis. Men zegt dat de Negers er zeer wel de bescha ving aanveerdenDat men er dan toch geen officieele scholen make gelijk hier in Belgenland want het blijkt meer en meer dat de volkerkes der groote steden zoo wi d v.orden als Je Ccugplanen... Brussel le\ert er slaai- kei van op en de grootste, wiidheid van een Volk is van de .??;d ialisGmdie Rondg*»- der liberalen tel openlijk :loen, ja zonder eens rood te worden... Ai, Hemel en aarde, neemt de Socia listen bijeen, voegt er de Vrijdenkers bij, de Atheïsten, de Materialisten, de Deïsten en als ge geen wild Volk hebt gelijk in den Congo, dan mag de metalen man van Aalst smelten. En hoe is 't in Europa Men heeft gedaan met klap pen over de reis van Keizer Willem naar Holland en naar Engeland in Soptember zal de jonge Monark naar Oos tenrijk gaan bij Keizer Frans-Josef en er het leger der Witte Kazakken in oogenschouw nemen... 70,000 man zullen voor d'oogen van den Keizer difileeren,.. 70,000 man... Die gewapende vrede is een bouillonsoep zonder oogskes. Nu blijkt het dat 't ministerie van Holland zijn lesten salü heeft gegeven wegens den Persoonlijken dienst en verzwaring der krijgslasten. D'Hollanders, die nog koloniën hebben, zeggen dat het dwaasheid is te wil len opkomen tegen de millioenen soldaten der groote Mo gendheden en 't ts wellicht ook voor zijn militairisme dat priester Schaapman door de kiezers is afgedankt... Ee- cloo, als UEd. moet eenen Volksvertegenwoordiger heb ben, neem toch geen militarist, al stak hij tot over zijn hoofd in 't wijwater geen Militarist, neem 'nen man van Vlaanderen, Katholiek en Anti-Militarist. In 't Frankenland is met veel gedruis gevierd de verja ring en inneming van de Bastilje, als den 14 Juli 1791 't gepeupelsel naar 't gevang trok, de cipiers verjoeg of vermoordde en de gevangenen losliet.., 't Volk was wreed doch hoe had men vroeger met 't Volk gehandeld Pa ter Van Tricht heeft er staalkens van gegeven in zijn Voordracht te Aalst.Te Parijs en rond die stad is wêtr een werkstaking van bedienden van den ijzeren weg, ja dat ze de treins willen beletten en tegenhouden. Op 2000 bedienden in de linie-Nord, waren er 700 afwezig men deed er 200 uit ander steden komen, doch zoohaast die 200 bedienden hoorden dat zij moesten de plaats innemen van grevisten, weigerden zij allen arbeid. 5 Volksverte genwoordigers hebben aanstonds een onderzoek gevraagd over de betaling en de behandeling der bedienden. Wij moeten rechtuit bekennen dat er geen ander voor naam nieuws is in Europa Rusland laat zijnen lep han gen, omdat de Keizer van Pruisen zoowel ontvangen wordt te Londen, en in Rumenië wil de Kroonprins trou wen volgens de genegenheid van zijn hert, waarom de Staatmans zoo rood staan als kolen vuur. In België, ons Vaderland is de Werkstaking geëindigd, na veel milioenen schade veroorzaakt te hebben en groo ten onkost aan 't Gouvernement.De kiezingswet blijft in onderhandeling, er moet toch gekaatst of geteekend worden.... De kamer is zeer dikwijls niet in getal, iets dat enlofnaar is ;|in de bespreking over de wet voor 't Vlaamsch voor de beroepshoven van Brussel en Luik heeft M. De Saedeleer eene zeer merkweerdige redevoe ring uitgesproken op al de banken der Kamers wierd ze met belangstelling aanhoord, als zijnde een werk van ern stige studie, vol praktischen zin en grondige kennis van rechtszaken. De oud Minister Graux, die korts daarna sprak en ook voor 't Vlaamrch stemde, verklaarde zulks te doen, voor de redens door M. De Saedeleer aangehaald. In de redetwist over de spaarkassen heeft M. Woeste voor een gewichtig punt de meerderheid behaald, 't is te zeggen den terugkeer naar de SektieMag een man 't spaargeld zijner vrouw halen Het Wetsontwerp zeg de JA, doch M. Woeste die weet wat er omgaat in de fa- miliën der werklieden, deed zien welke heillooze gevol gen die macht kan hebben M. De Smet-De Naeyer sprak na M. Woeste in denzelfden zin en de meerderheid was met onzen Volksvertegenwoordiger. M. De Sadeleer heeft aangedrongen om de Wet van Openbaren Bijstand in dezen zittijd te stemmen... Nooit wierd een Wet zoo dringend gevraagd door al de Buiten gemeenten; wij beroepen ons altijd op de Vergadering t'Herzele; Minister Lejeune heeft bekend dat de Landelijke Gemeenten eec schrikkelijk onrecht ijden.... Met groot ongeduld wordt die Wet afgewacht, tiet zou wel willen dat do grr>nfo st^on menigte vAnnderingen voorsteden om tijd te winnen, maar wij hopen vastelijk dat onze heeren Gekozenen zullen aandringen om het On recht, dat reeds zoo lang duurt, dees jaar nog te her stellen. man, van Calloo, beschuldigd van kiesomkooping, werd veroor deeld tot 6 boeten van 100 fr. en tot de berooving van zijne politieke rechten. De beschuldigde was bij de uit spraak afwezig. Van der Spiegel, van Velsique, oud 21 jaren, is verwezen tot 10 jaren gevang voor zwaren diefstal te Baelegem. Slock van Oostackker, die op M. den Burgemeester heeft geschoten, is tot dwangar beid voor zijn leven veroordeeld. Van Valkenberg, beschuldigd van brandstichting te Teralphene, is vrijge sproken. De jonge Roelandt, van Aalst-Mijlbeek, die geschoten had naar eenen gezel in 't Appelken, die nu sedert 3 maand gevangen zat en woensdag voor d'Assi- sen stond. D'heeren Gezwoornen en Rechters, inziende dat Roelandt nog niet veroordeeld was geweest, dat hij innig spijt had over zijne driftigheid, ook het achtbaar gedrag zijner brave ouders en hun droefheid, zij hebben geoordeeld dat de gevangzetting van 3 maand reeds ge noeg was en onze jonge Stadsgenoot is vrij gesproken. van Aalst. Al de Kunstminaren die onze Kerk ken nen, roepen uit Die hooge Oulaar, zonder eenige waarde, kwetst en schendt het bouw orde der schoonste Koor die in Europa be staat... Inderdaad, die spitse kolonnaden achter den hoogen Outaar, zoo bevallig als diepzinnig het Koor voleindende, en du ziet men bet niet Nu zijn wij in de Kapel der H. Catharina, van het aloude Gilde der Rederijkers en Dichters.. Vroeger hadden de Catharinisten een Kapel op de Veemarkt, waar later de Carmelieten kwamen.. De Catharinisten van Aalst waren ver maard g'heel de Nederlanden door en heb ben meermaals Eerste prijzen behaald voor Dichten en Liedekens te Geeraardsbergen en zelfs tot Antwerpen. De Kapel is zeer merkweerdig; De muren en het Outaar gebeeldhouwd in witten marmer. De Schilderij is eene der beste van den Vlaamscben Meester Schilder P. Thys.. 't Is een tafereel volgens Raphael's Ver lossing van Sinte Pieter; op een verheven held ziet men de Heilige die komt onthoofd te worden, na de foltering van 't rad, die komt ODthoofd te worden, Engelen dragen dit hoofd ten Hemel terwijl andere Engelen ook het H. Lichaam, getuige en werktuig van zooveel zielskracht, vereeren.. Het we zen der Heilige is bijzonder merkweerdig; rondom staan beulen, rechters getuigen, ook eenige Christenen; aide figuren zijn schoon en goed geteekend, doch iets of wat fiauw van kleur. Onder die schilderij ligt een le vensgroot beeld der Heilige Maget Catha rina, imet het rad of wiel, dat in stukken Sprong bij de Martelie. De zitbank der Gilde rechtover den Outaar heeft geen kunstwaarde. Tot in dejaren 40 dezer eeuw waren de Catharinisten t'Aalst zeer talrijk en vierden met grooten luister hunnen Feestdag; g'heel de Kapel was verlicht en er stond een Preek stoel in den pand, ook hielden de Gilde hee ren eraan dat de Lofrede der vrome Magct op dichterlijke wijze wierd voorgedragen. De Processie was alsdan zóó lang, dat de Suisse die de Precessie opende, bijna op dTaielen ging van den Balju, die achter 't Allerheiligste ging... De Taalgilde doet &U haar Zielmissen lezen in die Kapel. o HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka J XVII. VADER EN DOCHTER. Rond einde Juni 1888 waren de Kerkdieven vergaderd op een late uur van den avond bij den goudsmidMalfeo. Wat ziet die geldduivel er wreed ongelukkig nit Wat is zijn wezen gerompeld wat staan zijn oogen weifelend Wat is er, man g'hebt geld in overvloed uw slechte begeerten zijn vol- daaa Wat is er Ge zwijgt Maar konden de muren van uw huis spreken Ghebt daar een Jesabel, een slavinne uwer on tucht, die u op hare beurt onder een schandige slavernij houdt... Dat schandevel weet dat Malfeo verheeler is van gestolen kerk- foed zij weet dat in zijn huis de bijeenkomst 's van de Bende er Kerkdieven; en nu heeft zij hem een laatste termijn gegeven: hij moet met haar trouwen of... ze weet waar de Prokureur des Konings woont.... Malfeo kan niet uitdrukken hoe hij dat vrouw- mensch haat en verfoeit hij ziet in haar niets dan een grooten dipó van ondeugden en dat schepsel gebiedt en dwingt hem!... Kreitzer de aanvoerder ziet er ook gejaagd en bekommerd uit doch hij tracht zulks te verbergen en'neemt zijn gewone houding aan. Op 't wezen van den smid leest men niets dat is een ijzeren aambeeld, een grafweinig van zeg, diep van grond. De herkuul kijkt rond met zijn dikke zwarte oogen en ligt weer met zijn zware armen op tafel, terwijl de slang ot elastiek© man, achterover op zijnen stoel liggende, er meer losbollig uitziet dan ooit. Bijwijlen werpt hij zijn oogen op den Smid, doch keert ze dadelijk vandaar, telkens dat de Exter of zwijger zijn kijkers op hem vestigt, als om hem te zeggen Komt ge nog in mijn |huis, ik breek u den hals! Kreitzer brengt ter kennis zijner manschappen, dat het eerste jaar van Kerkdiefte goed afgeloopen is een groote somme geld ontvangen en reeds uitgedeeld nog 90,000 fr. gemeenzaam goed, dat daar in de brandkast ligt bij den Goudsmid.... Dit geld is beschikbaar, zegt de slimme bandiet,als gij het gedeeld wilt. De Slang stak zijnen gulzigen kop vooruit, terwijl de Herkuul zijn dikke zwarte oogen begeerlijk naar de brandkas sloeg. Nooit had hij gepeisd aan zooveel geld te mogen deelen. Als ge wilt, sprak Kreitser, er kan gedeeld worden; 't geld ligt daar. Ja voegde Malfeo erbij, 't ligt daar, wie wilt zijn aandeel? Maar 'k moet u doen bemerken, deed Kreitser, dat wij nu ons groot werk gaan beginnen. Geen Prochiekerken meer maar naar de groote Steden, naar de Plaatsen van Beevaart.. Nu, éen vraag; ge zijt ten volle vrij tegen mijn gedacht te beslissen; éen vraag 't geld is een wreede meester, 't geld doet onver saagd en onvoorzichtig zijn; en is 't geraadzaam van onzen ponk te deelen, op den moment dat wij meest voorzichtigheid en wijs heid noodig hebben? Schroder wat dunkt u Neen, President. Sterzenbach? Mij dunkt, ja, 't ware onvoorzichtig. De Smid deed teeken van neen, Malfeo onthield zich 't Is mij gelijk, zegde hij, gelijk d'heeren het beslissen. Bijgevolg wierd er vastgesteld van de kas nog onverdeeld te laten. Nu legde Kreitser zijn plan van werking uit De groote ker ken zou men beginnen met St. Martens van Aalst; de Kapitein der Kerkdieven was daar geweest in de kerk; een groot merkweerdig gedenkstuk, zegde hij, veel schatten in de Sakristij; benevens dat, met de kermis zijn al d'Outaars en de Beelden al versierd met kostelijkheden in goud, zilver en gepeerlte;.. Terwijl Malfeo de gasten inschonk, wierd de Diefte onderzocht en besproken. Hoe daarin geraakt Langs de venster Was dat niet gevaarlijk In vollen zomer, op nachten dat er Volk op straat was tot laat in den morgend In een kerk die bewaakt wierd; want Kreitser wist te zeggen dat er alle nachten een waker was in St-Martenskerk; een kloeke manskerel die 's avonds ten 7 ure naar zijnen post gingtot's mor- gends als de kerk openklepte. Bij 't minste gerammel aan de vensters, bij den eersten beitel slag in den muur, zou hij niet alarm kleppen en de Bevolking naar de kerk doen snellen? Aan inbraak met geweld mocht hier niet gepeisd worden. Men moest anders te werk gaan. Na lang denken en overleggen, wierd er vastgesteld Dat de Slang zich den avond der diefte in de Kerk zou laten sluitenniets was gemakkelijker voor iemand die zich kon kronkelen als een slang en opwippen als een kat. Voor die extra-devoiren, en ver mits hij den gevaarlijksten post had, zou hij twee deelen in de op brengst bekomen, twee deelen die tot eene aanzienlijke som zou beloopen. Op een Kermisdag, zoo beweerde Kreitser, zou men er minst aan denken de Kerk te zien bestelen. Eens in de Kerk, moest de Slang wachten tot een vastgesteld teekentweemaal 't geroep van den koekoekdan was zijn zen dingden waker verrassen, hem den mond stoppen, vast binden en langs den noordkant, achter 't werkhuis der steenkappers zou den Herkuul en Smid bij hem komen. Om niet herkend te worden zou de Slang een doek over zijn hoofd steken en zijn wezen zwart maken. In geval van nood of van verraad, handelen volgens d'om- standigheden. Die dood is, zal niet meer spreken. Dag en uur zullen op geheime wijze bekend gemaakt worden. Zoo wierd er overeengekomen en vastgesteld Schroder, sprak de Slang, ah ze laat in den avond san a naar hun logist trokkendunkt het u niet dat Kreitser er zoo drif tig en zoo gejaagd uitzag Dat heb ik niet bemerkt, Sterzenbach, maar iets dat mij verwondert, dat hij van zijn plan afziet en nu in vollen zomer de groote kerken doet aanvallen. Waarom hebt ge dat niet doen opmerken Waarom 't is maar nu dat ik er serieus op denk... Mis schien heb ik ongelijk.... Als't bezoek der dieven niet verwacht is, wordt er min gewaakt... Ten anderen, hoe eer wij rijk zijn, hoe beter!. 5 Juli 1888Belgenland was nogmaals verheugd geweest en verkloekt, door deftige Kiezingen voor de Kamers, met ont- zachlijke meerderheid voor 't Katholiek; Gent had met buitenge wonen geestdrift den jongen Volksbisschop ingehaalt; Keizer Willem van Dnitschland, de thans regeerende Monark, had,na de dood van den deugdzamen en volksgeliefden Frits, zijn achtbare Vader, den Throon van Duitschland beklommen en in zijn eerste aanspraak de Christelijkheid uitgeroepen: «Scholen bouwen, had hij gezegd, goede Scholen, Hospitalen, 't Werkvolk helpen', maar bijzonderlijk zorgen dat 't Volk naar de Kerken gaat.» Onder den indruk dezer goede tijdingen vierde 't aloude Graven Aalst de jaarlijksche kermis; St-Martëns-kerk wierd met roem en trotsch- heid bezocht en veerheerlijkt door Stadsgenoten en door Vreem delingen, maar niemand had een vermoeden van het dreigende en wreede gevaar. Den 4 Juli ontvingen de manschappen der Dievenbende hunne geheime verwittiging Van 4 tot 5 Juli tot Aalst, in Vlaanderen, ten 1 ure; van 8 tot 9 Juli te Melsele, op klokslag van 12 AalstAalstgij gaat dus ook de heiligschenders aan 't werk zien.. De Beêklok heeft geluid; de Kerkdeuren zijn zorgvuldig ge sloten; men denkt dat er niemand, buiten den waker aanwezig is; in vier boosaardige hoofden zit 't gedacht Aalstde Kerk van Aalst De Slang, de elastieke Man is er in gelukt zich verbor gen te houden en te doen opsluiten; Kreitser en de Herkuul zijn reeds in de Stad; Malfeo heeft zijnen reiziger de Smid, gelast

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1