Rampen Misdaden <gfc Ongelukken Aalst, Aalst. Werkmanskring De Botermarkt van Aalst. De Wetgevende Kamers. Hertroerende Drama DUitenlards k°- exports»i EEREKRÏIÏSEN^I^. A olel IN 'T WATER GEVALLEN. iVaiM. WONDERLIJK GERED. Wel, wat gebeurt er hedendaegs rond 't E land Chip- ka... Zaterdag nacht, als elk lag in zijne rust; eensklaps rond 2 ure, plofplof iets in 't water aan de Mossel- kaai, rechtover de vischmijn in spe plof! plof! en ge schreeuw om hulp 'ne mensch in 't water gevallen zekere Oumortin, oud 52 jaren, geboortig van Aalst, en wonende te Brusseldoor de demstering misleid was die werkman in 't water gevallen en riep om hulp en bij stand Eilaas, goede vent, elk is slapen... Ekskesé, voor uw geluk, er zitten er nog op in 't Schippersgilde, eenige jonkheden, ze springen buiten ze snellen ter hulp; 't gaat zeer moeilijk, doch met behulp van een boot en door de krachtige pogingen van M. Van Belle die zijn eigen leven in gevaar stelt, ze gelukken erin den armen drenkeling op te halen. M. Doktor De Nayer en M. Bon ner, apotheker, waren spoedig ter plaats voor d'eerste zorgen en dan is de vent naar 't Gasthuis vervoerd... Wij hopen dat zulke moedige daad niet onbeloond zal blijven. De moedige redders zijn daags nadien met een inschrijvingslijst rond geweest om den drenkeling ander kleeren te bezorgen en wierden overal wel ontvangen. AALST. Wij moeteB het toch bekend maken, al is het van d'ander week gebeurd 't Zijn oprecht won derbaarheden Aan een trap op Chipka, een kindje uit de Groenstraat, Sag jaar of zoo iets, gaat zijn handekes wasschen en valt in 't water; een ander kindje willende helpen, valt er ook in en alle twee gingen verdrinken, toen Staafke Vereecken, scholier aan den Arend, io j., met veel behendigheid en moed de kinderkes tot zich trekt en aldus uit 't water haalt... Eere aan Ouders en Kind HAMME. Zaterdag voornoen, Remie Braems, uit de Broekstraat, 28 a 29 jaar, springt in 't water, zijnen boterham in zijn hand 't water in en verdrinkt... Ik wil weten, had hij gezegd, of ik nu toch kan zwemmen.... Z'hebbenseffens 't water laten afloopenmaar 't was te laat. MOERZEKE. Elk spreekt nog altijd met mede lijden over dit wreed geval twee struische jongens De Vader van den eenen Jacobus De Bond, was juist te Lokeren met zijn meester Mr den Burgemeester, die de ramp met veel gocdhertige voorzichtigheid bekend maakte... Emiel Bergmans moest dees jaag loten; 't is zijn broer die onlangs eenen prijs won in de Raadsels Werkman. Na den noen gaan baden, 'tis toch zoo on voorzichtig; in de Sloot van Lippenbroek zijn veel uit- kelderingen van grond door den stroom., 't Is alzoo dat die droeve ramp zal gekomen zijn. In zulke gevallen, iets naar de drenkelingsn werpen of uitsteken, stok of koorde, dat is de zaak. GREMBERGEN. Op 't Zand in haar huizeken, waar zij moederziel alleen woonde, is dood gevonden Nette Kalotte, ze was al 3 dagen dood. THIELT. Zes Bohemers stapten vrijdag d. v. w. aldaar af, met peerd en kar, doch vliegens was de gen darmerie er achter en hield ze aan. Ze staan opgeschre ven als 's avonds te vore.i gestolen te hebben te Rudder- voorde, bij herbergier Ostyn, 300.fr. in gouden geld en z'hadden nog veel voskes in hun bezit. Die slimme Bo hemers hadden gevraagd naar oude munten en daar winst op geboden; en aanstonds waren er 300 fr. ge- schamotteerd. Boer Ostyn heeft zijn geld weergekregen, de 3 Bohemers zijn naar Brugge gedaan; de moeder en 2 kindereu heeft men vrij gelaten in de wijde wereld. Hoe gaan zij nu leven GENTBRUGGE. In een huiselijke twist, vrijdag, heeft een man zijn vrou v bijna den neus afgesneden. Die zijnen neus schendt, schendt zijn wezen. ANTWERPEN. Die slimme gasten uit de groote steden;'t is oprecht fameus Zander Vekkemans, dui venmelker, 21 jaar oud, uit de Kommekensstraat, had vrijdag zijn duiven verzorgd en eten gegeven en was op het vensterbord der vierde stagie gaan zitten om zijn lieve beestjes na te zien. Daar viel hij van attentie in slaap on donderde weldra naar beneden, wreed gesteld, bloedende als eenen os; hij ligt nu in't Gasthuis Stuiven- berg. HEYST-OP v.T7^-Ji.R£G. - Een vrouw A- v.aa,-, kersen cii, met steenen cn al. daaraan bezweken en overleden. BRUSSEL. In d'iïo'ogstraat, 200 wel bekend, za terdag rond 7 ure 's avonds was de werkman B. er bezig een deel van zijn prée op te drinken; hij had plezier voor twintig en keek met compassie naar de menschen die naar huis gingen. Drinken, drinken is plezant Baaske, baaske, geef mij d'hand. Jamaar, wat gebeurt er? De deur gaat open, en daar is de vrouw met heur kind op den arm, en begint hem te verwijten, van lap en van vel, van spons en 'van huis verdriet, van hcrbergpilaar enz., hetgene den man zoo woedend miek, dat hij naar zijn vrouw schupte, haar treft op den buik, dat men naar den Dokteur moest loopen, die een briefke schreef voor St-Pieters-Gasthuis. En dat op zulke gevallen de Dood kan volgen, de Dood en 't Hof van Aksisen. ANTWERPEN Zaterdag rond 11 ure voornoen, de dief Arjaan Van H. 17 j. oud, vluchtende voor de Po- licie, sprong in de Vestinggracht van 't Noordenkasteel, maar thalven gekomen, faalden zijne krachten en hij verdronk. ARLEN. In de Walen, tegen Frankrijk. Een onge luk met petrol; zekere jonge huisvrouw, madam Cour- tois, maar 2 maand getrouwd, de stoof willende aan wakkeren met petrol op 't vuur te gieten; een ontplof fing, de dame schiet in brand en eenige uren nadien, zij is dood. THUIN, ook in dc Walen, hoe een huishouden kan in druk en droefheid komen. De zoon vaneenen School- Professor uit Waver, 6 j. oud, was met zijne moeder eenige dagen gaan overbrengen te Thuin, bij menonkel Preau. 't Kind gaat met een compagnonske aardbeziën zoeken in eenen bosch aan de Sambre; 't kind slibbert uit, valt in 't water en verdrinkt... En zendt gij zulk bericht aan eenen Vader 't Is om morsdood te vallen! Ge peist gij, Vader, dat zij in volle vermaak zijn en 't is treurnis en dood! LEUVEN. Menschen, vindt ge niet dat er dees jaar al zooveel menschen ver dronken zijn Nu is het te Leuven Zekere F. Vacht gaan zwemmen in de vaart en verdrinken; hij laat een weef met 3 minderjarige kinderen. BAMBRUGGE. Zondag 18 Juli is een dielstal met inbraak gepleegd ten nadeele van Petrus Mittrager; ge durende de Vroegmis zijn dieven in zijne woning ge drongen en hebben er gestolen eenen portcmonai met 10 franks, een paar zilveren ooringen en ccnen gouden ring der vrouw, de daders zijn tot hier toe onbekend. BLANKENBERGH. In 't Hotel Godderis komt 'ne seigneur, gekleed naar de laatste snee en vraagt een liefde vermag... Vader, 0 Vader, laat mij toe u mijne liefde te be- toonen... Vader, ge zijt ongelukkig, ik bemin 11 meer dan ooit verban uit uw hart alle vrees en achterdocht bidt met mij, uw dochter, al ware 't maar éen Wees-Gegroet.Vader, ge zijt verlost en gelukkig als gij wilt Zoo bad en smeekte de goede Julia. Men zag dat er in dit hert een schrikkelijken strijd wierd gele verd, een strijd om leven en dood. Als de Duivel een ziel vast heeft, hij laat ze niet gemakkelijk los; en een ziel die hem geholpen neeft om kerken te bestelen en te onteeren, daaraan houdt de booze geest gelijk aan zijnen haat tegen al wat goed en voordeelig is. Een geweldige strijd wierd dus in 't hart van dien ruwen man geleverd... Eensklaps roept hij uit, naar het hangende uurwerk opziende Wee mijwee mij Laat mij gaan Ze verwachten mij t'Aalst. Ben ik daar niet, alles is verloren 't Vervolgt. kamer in gereedheid voor Minister Van de Peereboom. Hij ziet de kamer; heel wel allerbestDe Minister zal komen en in afwachting zal zijn voorlooper eens v el dineeren op de kosten van den Minister... De man at smakelijk en dronk een goei flesch; maarondertusschen, de Hotelbaas denktIk ga wel eens naar Brussel den teilegraf doen spelen.. Te Brussel in 't Ministerie eet men van niets en onze lekkere kadé wordt aangehouden. GENT. De hond van een vleeschhouwer uit de Kasteelstraat was sedert eenige tijd zeer ongerust.. Za terdag vloog hij op, naar zijne meesters, maar de rappe Breydelszoon sloeg hem aanstonds neêr met eenen ha mer. NEDER-0VER-HUMBEEK. - Zekere D. stoker in de Statie van Schaarbeek, was daar komen zwemmen. Een goede zwemmer was 't; doch eensklaps overvalt hem een verstijving; hij kan zich niet boven houden, ;inkt en sterft ANTWERPEN. Wat zijn er hedendaags jonge schurken Keizer Willem doet dikwijls de bemerking en hij spoort d'Uuders en d'Onderwijzers aan, om in d'herten van hun kinderen sterke gevoelens van Chris telijkheid te prenten. T'Anlwerpen, doktor De Mets, wonende op de Kunstlei, had een jongske van 15 jaar, om zijn boodschappen te doen, en door dien kleinen jon gen, die in een gezelschap deugenieten verkeerde, is hij bestolen van zijn zilverwerk; doch 't kwam weldra uit en die kleine bengel met nog twee andere is aangehou den. BISSEGHEM. Vrijdag zijn er langs eene zijven ster dieven in de kerk gedrongen en hebben vruchteloos gepoogd het tabernakel open te breken. Dan braken zij de offerblokken open en roofden den inhoud. Twee ver gulde kandelaars namen zij ook mede. Het parket is ter plaats gev-eest. AARSEELE. Verdwenen Tot hiertoe is men nog niet gelukt de genaamde Honoré Van Hau waert te ontdekken, die sedert eenigen tijd spoorloos uit zijn huis is verdwenen. Een blad had gemeld dat de jongeling versmoord en het lijk reeds opgetrokken was, maar dit gezegde is niet gegrond. De opzoeking wordt ieverig voortgezel. ANTWERPEN. Aangehouden. De kassier van een groot huis van nieuwigheden op de Groen plaats, is zaterdag aangehouden. Er is een tekort in de kas van 30 a 35,000 fr. SCHELLEBELLE. Zondag laatst was het ker- senkermis ter wijk Bruinbeke. Van iit den namiddag ontstonden er reeds woorden tusschen eenige uit de Bruinbeke die w at te diep in het glas hadden gezien e?j twee personen van de naburige gemeente Uitbergen, die daar ter kermis waren. Laatsgenoemden ontvlucht ten de eersten, omdat zij dronken waren, doch des avonds ontmoetten dezelfde personen elkander ter her berg, ('t Klein Parijs,) bij den heer Roggeman, waar men van woorden tot eene onmiddelijke vechtpartij overging. Of er min of meer zwaar gekwetsten zijn wordt niet gezegd, alleenlijk is zeker dat de gendarmen er maandag reeds waren om oiderzock te doer, 't Ware te wenschen dat moeder Justica die mannen naar ver dienste beloonde en dat de wet op de openbare dronken schap beter werd toegepast; dat zou voorzeker veel bij dragen om dergelijke tconeelen te voorkomen. FRAMERIES. Het was zondag aldaar foore. De Groote Plaats was overdekt met kramen en tenten. Een der logen, een circus, bleef gesloten. Een ongeluk had de lieden die hem bewoondergetroffen. Hun zesjarig kind was daags te voren, terwijl het met zijne makkers speelde door eenen steen getroffen geworden. De wonde scheen hoegenaamd niet gevaarlijk, doch de tetauos verklaarde zich 's anderendaags en het kind stierf nog denzelfden morgend. BRUSSEL. Erg ongeluk in eene drukkerij In de drukkerij der Cornet-en Gazstraat is een vree- selijk ongeluk gebeurd. Een erkman en een leergast waren bezig met de ma chien te sroeeren. Wanneer het werk gedaan was, had de werkman vergeten dat de leerling nog ouder de pers stond. Hij lo'^de de riem O.V het wiel, waftrJ *1* tfjdfjr, -• tegen den muur en c .tafel geslingerd eu zulke erge wonden dat hij naar hetjhosprtaal moest cver-J gebracht worden. Het parket heeft maandag namiddag, in voornoemd vverkhuis een bezoek afgelegd. BRECHT(St Antonius In den nacht van 16 tot 17 dezer hebben dieven een gat gemaakt in den muur der kerk van St-Anthonis onder Brecht en zijn langs daar in de kerk gedrongen. In de kerk hebben zij zonder gelukken eene kas pogen open te breken. Twee offerblokken hebben zij geledigd. De daders zijn onbekend. MELLE. Zaterdag namiddag, om 6 ure, is een verschrikke/ijk on weder nogmaals over onze gemeente en omstreken losgeborsten. Eene geweldige regenvlaag vergezeld van overgroote hagelsteenen, heeft weder vele schade aan den oogst gedaen. Alles ligt plat geslagen, en wat vroeger nog gespaard is gebleven, ligt gansch op sommige plaatsen als in eenen modderpoel ter aarde. Ook zijn er weder verscheidene boomen ontworteld. BPfc I Jj Te Vera-Crux, in Mexi- geweldig veel Volk is ge vlucht naar Jalapa. Te Wilwrakee, in Amerika, is een geweldig windorkaan geweest, den 16 Juli 's avonds, veel gebouwen zijn opgeworpen, o. a. een huis waarop 50 menschen werkten en zijn alle 5o begraven onder de puinhoopen. Te Gibraltar is zulk groot gebrek aan drinkwater dat er rantsoen moet op gesteld worden, 't is te zeggen dat elk een aandeel water krijgt.... droeve positie, zei de Smid en zijn vuur was uit. Te Lions, in een cirk is een koordendanser van 30 meters hoog ge vallen en 't was de dood... Hooge klemmers en diepe zwemmers sterven zelden op hun bed. Te Cette is een vuurwerkmagazijn in de lucht gesprongen twee per sonen dood, Vader en Zoon. Nabij Dusseldorf is weer een trein ontriggeld... Gelukkig die voor hun plezier of om den tijd te dooden niet moeten op reis gaan. Te Chemnitz, Dnitschland, is een stoute schurk aangehou den. Oei, gaat Rumenië tegen de schenen van den Rus loo pen, dan zou het daar kunnen stuiven. De jonge Ko ning van Serbië gaat in pourparlé komen met den Keizer van Duitschland, misschien ook al om te klappen ovei dien Rus. In Frankrijk heeft 't Ministerie bijna omver gelegen. Barones Martha von Liebig, UiWUlHJiv. behoorende tot eene der eerste familiën van Wcenen, stond op het punt in het huwelijk te treden met eenen kapitein van den Agemeenen staf; weinige dagen voor haar huwelijk liet z'een harer tan den plcmbeerer.. Kort nadat deze oper;was verricht, openbaarde zich eene ontsteking aan he beenvlies, ge paard met eene buitengewone opzwelling van de onder kaak. Een professor, die over dit vreemde geval werd geraadpleegd, kon niets anders dan alle hoon op herstel opgeven, en een paar dagen later stierf de jonge dame, tfbder de vreeselijkste pijnen. Vreeselijk ontwaken. Eene vrouw gebeten door twee wilde katten. Eene zekere vrouw Boisganie, te Lyon, is een schrikkelijk ongeluk over gekomen. Deze dame was woensdag avond slapen ge gaan, wanneer zij eensklaps haar lichaam voelde ver scheuren. Twee katten welke zij had, waren schielijk razend geworden cn op hunne meesteres gesprongen, die zij begonnen te verscheuren. Op de hulpkreten der ongelukkige, kwamen de geburen toegesprongen en ge lukten er in de dieren die buitenmate woedend v.-aren, neder te slaan Het .slachtoffer is naar het gasthuis gedragen en zal van daar naar het gesticht Pasteur vertrekken. Ongeluk bij een vuurwerk. Terwijl men woens dag te Brivcs (Frankrijk) een vuurwerk afstak, beging men de onvoorzichtigheid eene bom, waarvan de om hulling gescheurd was, toch af te steken. De bom sprong in stukken, doodde eene vrouw en kwetste verscheidene andere personen. D'Openbare WerkenGasthuis, Stapelhuis, allereerste klas, aige- meene toejuiching;toen 'tLand van Aalst over 12 jaren de zaak van 't Gasthuis opwierp en in gazet en vlugschrift verdedigde, er waren er zoo- velen die riepen Dat is onmogelijk Dat zal er nooit van komen!.. Zelfs had't Land haat en vervolging te lijden, omdat het een nieuw gezond, welgelegen Gasthuis vroeg... Zoo zal't ook gaan met d'Assuranciën van de Brandrampen.... 't Roept wraak, dat die honderde duizende franken elk jaar uit onze Stad gaan.. Hier moe ten ze blijven, tot NUT VAN 'T ALGEMEEN; van Li beraal cn van Katholiek, van Burger, Bediende en Werkman. Er zijn 4 Plaatsen voorgesteld voor 't Nieuw Gasthuis St. Job, de Nieuwstraatpoort, langs Siesegem; Veld-Aalst, aan't Puitenlawijt en d'Herts- hage.. Welke vreugd, als 't Nieuw Gasthuis zal ingehuldigd worden.. Weerdt U, heeren van Overheid, om de beste plaats te kiezen d'arme zieken zullen U eeuwig dank baar zijn... Nu is 't Gasthuis klein, vernepen, zonder hof!.. Wat zullen d'achtbare Gasthuisnonnen gelukkig zijn, als zij hunne geliefde Beschermelingen, de arme zieken, in ruime zalen zullen zien liggen, cn dc herstel lende naar gezonde wandelplaatsen en lommerlijke hoven kunnen zenden.. Een Gasthuis zonder grooten Hof en wandeldreven is 'ne mcnsch met eenen arm. St-Vin- centius-a-Paulo De Mechelsche Courent schreef over- jaar, dat de Sociëteit van St-Vincentius, wel ingericht, Vlaamsch, met de macht en de zelfsopoffering der bur gerij, gevoegd bij de hoogere klassen, dat zulke Socië teit op korte jaren het aanzien eener Stad kan verande ren... Zulke Sociëteit is een sterke Sociale en Christene macht voor de Volkswijken.. t'Aalst, zondag op St-Vin- centius-dag, bestond d'Algemeene Communie uit 3 Hee ren. Wij zegden hooger dat nieuw Gasthuis en Sta pelhuis D'ALGEMEENE goedkeuring verwerven, ook een Hophalle en een betere Boterwaag; maar voor de Feestzaal en voor eenen nieuwen Kiosk van 25,000 fr. zal men waarschijnlijk geen Meederheid hebben; er moet gespaard worden; werken die voordeel bijbrengen, winst, ja, goed, bravo maar werken van pracht, die geenen eens brengen aan Burgerij of Werkvolk, recht zinnig gesproken, is 't nu de tijd om zulke werken uit te voeren? DE ZWEMPLAATS, die schoone in richting; goed frisch water, nette kabientjes, alles in orde gelijk aan de zee, ook warme baden.de Zwemplaats en trekt niet wel.. Zou 't niet beter gaan, indien men liet weten gelijk t'Antwerpende warmtegraad van 't wa ter, en d'uren dat de klein Soldaatjes komen indien er versch water was, niet den maandag noen, maar van 's morgends af?. Misschien zal er iemand zeggen: kritie ken Daarop vragen wij Zijn de gazetten om te vleien en te wierrooken of om de klachten der Bevolking op te nemen en verbeteringen te vragen?.. Zout is er noodig op alle tafels en voor alle Besturen. Zondag 26 Juli ten 6 ure stipt Groot Avondfeest, door de Leden van StIJozefsgenootschap van Gent, met me dehulp der Koormaatschappij van Werkmanskring van Aalst... Dè Gentenaars zullen o. a*. vertoonen het zoo schoone stuk 8 uren werken, 8 uren gapen, 8 uren sla pen. Ten 6 ure stipt... 't Zal een merkweerdig Feest zijn. opoffering: Wij vernemen met genoegen dat een akt van Moed en Dapperheid, gelijk er weinigen kunnen aangestipt worden, eindelijk door de Borgerlijke Overheid is beloond geworden; doch het grootste Eerekruis was er aan verdiend; er zijn Generaals met hun borst vol kruisen en die verre zijn van zulke heldenfeiten te kunnen too- nen.. 't Brandde in Aalst aan de Nieuwstraat poort; een zieke Man lag in zijn bed en Mr Edw. Van Cauter, uit de Diepe Lochting, onze acht bare Vriend, die waarde Stadsgenoot vliegt toe, ■••■H snelt het brandende huis 'u en tusschen rook en ui* ■•«-li-'-*' Kruis van Eer heelt DekomèfL. De ontelbare Vrienden van M. Van Cauter wensche - hem hartelijk geluk, aan Hem en aan zijn teêrgeliefde Echtgenote, en noglange welvarende jaren en na dit leven den Hemel, voor hun deugdelijk heid en goedhertigheid.. De Diepe Lochting is van ouds gekend voor den besten kelder der stad en de vriendelijke ontvangst.... Een ander Eerekruis voor de Diepe Lochting is, over een hunner vaste kalanten, M. Vander Gucht, dat zijn boekwerken niet alleen overgenomen wor den in Amerika, maar vertaald in 't Engelsch... Nooit heeft een Aalstersche schrijver op zulke wijze zijn Stad en zijn Vlaanderen verheerlijkt. Boeken schrijven die in Amerika bewonderd wordenl Wij vinden nog op de lijsten de Ee- reteekens voor Moed en zelfsopoffering de vol gende Stadsgenoten: Mr Van der Schueren, brouwerMr Bogaert, apotheker, Mr Arents, smid en Mr Luypaard, policieagent. Steêmans en Boeren, Winkeliers en Werklieden, Huismoeders en Jufvrouwen, Voorkoopers en Bedienden, Liberaal en Katholiek, 't Klaagt al om te wreed in Aalst over die late uur der Markt. 's Zomers om 8 ure; 't Is een dikke uur te laat. Is er dan toch geen middel om eenige Treins te doen ver vroegen voor de Markten Allergewichtigste zaken zijn aan 't dagorde Den openbaren bijstand De wet van 1876 die heizien wordt; Die wet heeft veel deugd gedaan aan de noodlijdenden, doch er waren misbruiken, schreeuwende misbruiken, en gelijk M. De Sadeleer zegde in zijn redevoering van 17 Juli: De toestand onder die wet was de verplettering der Buitengemeenten. Na lange en aanhoudende klachten ven heeren Burge meesters, Schepenen en Raadsheeren, van Armmeesters enz. heeft de Kamer eindelijk dat moeielijk stuk aange- pakt. Den armen helpen in dezen tijd, van ellende en kri- sis; de deugenieterij zooveel mogelijk afweeren, zonder den braven armen te krenken, welke ingewikkelde zaken! Bijzonderlijk gelijk M. De Sadeleer nog aanmerkt, dat de groote steden sedert 1876 zulk aanzienlijk geldelijk voordeel hebben. Zelfs om de debatten der Kamers in die zaak te volgen, is er aanspanning der hersens en vaste aandacht noodig. Wat moet het dan wezen, voor degeen die op 't kathe- del staan, gelijk onze twee Volksvertegenwoordigers M. WOESTE en M. DE SADELEER! Het arrondissement Aalst zal d'eer hebben door twee zijner Volksvertegenwoordigers bijzonder meêgewerkt te hebben aan de goede herziening van de Wet op den Open baren Bijstand. Kiezers en Volk zullen er dankbaar over zijn. De Wet van 1876. Haar afschaffen Onmqgelijk Den reizenden armen aanstonds en gansch leggen op de steden waar zij gaan wonen. Ook, moeielijk om verkrijgen. Men heeft dus een Overeenkomst gezocht, die Over eenkomst wordt sedert d'ander week besproken. M. DE SADELEER heeft in een lange, diepdoor dachte en krachtige Redevoering getoogd hoe 't Gemeen zaam Fonds kan blijven bestaan, als de Staat dc twee derden betaalt, als de Gemeenten onder hen een Fonds maken voor het ander derde deel; M. De Sadeleer heeft bijzonderlijk gewerkt om een Wet te hebben, die de Ge meenten ontlast, zonder de ware noodlijdenden te kren ken, die de duisternissen wegneemt en de geschriften en loopmarkten vermindert. M. WOESTE, insgelijks 't belang der Buitengemeen ten voorstaande en zooveel mogelijk een rechtveerdige wet van bijstand zoekende, heeft vooral in d'oog gehou den den braven Arbeider of den ongelukkigen dompelaar die uit een dorp of klein stad naar Brussel gaat wonen, die daar ziek valt of in nood geraakt; wat de groote steden er zullen meè doen; of men ze niet zal zenden naar de Bedelaarshuizen, zoo verderfelijk? En op d'onbermhertige antwoord van Burgemeester Buis: Ja dat zullen wij doen, die menschen naar de Bede laarshuizen zenden! Zie annalen bl. i5gg. Op die wreede en onbermhertige antwoord heeft M. Woeste met kracht aangedrongen om maatregels te ne men, dat die ongelukkigen toch niet zouden geslachtof ferd worden. In dien zin, eere zij hem staat M. Woeste op de bres en houdt wacht bij de stemming der artikels die heden plaats heeft. God zij gedankt In weêrwil van al de duisterheden, moeielijkheden en ingewikkeldheden, dank aan onze heeren Gekozenen, deze zittijd zal niet eindigen voor dat de Wet van 1876 op den Openbaren Bijstand merkelijk zal verbeterd zijn. Gelijk M. De Sadeleer zoo wel zegde: het Duitsche stelsel de groepeering en ondersteuning der liefdadige korpsen, is wellicht verkieslijk; doch hieraan valt voor het oogen- blik in ons Land niet te denken: Verbeteren, de misbrui ken bestrijden, elk zijn recht geven en onderzoeken wat er in de toekomst dient gedaan te worden. In de nieuwe wet zal een verschil gemaakt worden tusschen landloopers, bedelaars, werklieden die ziek val len en werklieden die slachtoffers zijn van rampen op hunnen arbeid. M. De Sadeleer heeft ook doen bemer ken dat er in d'Hospitalen een tarief zou moeten zijn: in i883 heeft hij reeds aangehaald dat Brussel rekeningen zond van 6,5o per dag onderhoud in 't Hospitaal. o|ct e fit>erale partij is waarlijk de partij van licht en geleerdheid... Over 40 jaren, als Aalst naar de Kamers liberalen zond, en als ze dan éen woord spraken of een papierken afleesden, dan mocht de klok luien een uur aan een stuk en meester Schepper zaliger mocht op den Beiaard spelen 't vel van zijn vuis ten af... Nu zenden wij Katholieken naar de Kamers, dompers en achteruitkruipers en ze staan aan 't hoofd der Redetwisterij, d'Annalen der Kamers staan vol van hun geleerde Redevoeringen. Dit woord DOMPERS wordt gebruikt gelijk 't woord VRIJHEID. Die geen Vrijheid kennen, durven zich liberalen noemen... Onlangs t'Aalst aan de grilje der fabriek-Jelie gaat, rustigweg, een Stadsgenoot die al 25 jaren in de gazetten schrijft, zijn boekwerken hebben verscheide uitgaven gehad en zelfs vertalingen in 't Fransch; hij ging daar rustig voort, als twee Socialisten die misschien geen A voor een B kennen, hem achterna roepen met de woorden: Weg met de Dompers!!! UIT DEN TIJD DER NIHILISTEN IN RUSLAND II Jonge RuSjizoo sprak de poolsche grijsaard, terwijl zijne Dochter in een droeve mijmering viel, jonge Rus, hoort mijne Geschiedenis Over 18 jaren was ik rijk, gelukkig en welvarende ik, graaf Ulminski, bewoonde 't kasteel mijner Voorou dere ik had goederen en dienstboden, een brave vrouw, een schoon huishouden van kinderen wij waren geluk kig en trachtten rondom ons 't geluk te verspreiden. Maar ons arm Vaderland «Het kon de tirannie van den Rus niet meer onder staan. Geene Vrijheid hebben, noch van Godsdienst, noch van Taal, noch van Huishouden De opstand van i863 brak los en ik v»Hiet v kinderen mijn Vaderlai J 7 ,?Jara stond ik aan-v •iooiir®?Leen x' delingen wij behaalden eenige voordeelcn t jcoid week hier en daar achteruitdoch van alle kanten kwa men drommen Russische kozakken op ons afwij moes ten achteruitwijken, wij wierden uiteengejaagd en ver moord, terwijl langs alle kanten onze dorpen in brand gestoken werden. Den avond dat wij den veldslag verloren hadden, wat zie ik mijn kasteel in brand mijne arme vrouw en kinderen omgekomen in de vlammen Blijft er mij dan niets over Niets Ik bedrieg mij Terwijl ik daar, stom van droefheid, mijn brandende kasteel aanstaar, komt een oude dienstbode met een kind op zijnen arm 't was ons jongste dochterke Lodowiska Graaf, zegt hij, vluchtvlucht ze zoeken u op ze zul- u vermoorden Vluchten en mijrife vrouw mijne kinderen Wee, wee, antwoordt de man allen zijn dood ik breng u, wat u nog overblijft, uw jongste dochterken 1 Welke smartwelke wanhoop Ik wilde naar de Russen vliegen, in hun bloed mijne wanhoop koelen en op de puinen van mijn kasteel sterven Maar ik moest leven voor dit arme wichtje... Er was geen oogenblik te verliezen. Ik nam het kind op, vluchtte er meê over de grenzen van ons Vaderland en wij kwamen in deze eenzame plaats een arme hut bou wen De Grijsaard kon niet meer voort, hij weende bitterlijk, de dokhter stortte ook heete tranen en de jonge Rus was niet min ontroerd en getroffen. Hier, zoo ging de Polak voort, hier wonen wij reeds 18 jaren de krijgsraad van Varsovia heeft tegen mij de doodstraf uitgesproken voor aanhitsing tot opstand; mijn goederen zijn aangeslagen mijn titels van Eeldom zijn vernietigd dit alles foltert en pijnigt mij maar de smarten van het. verledene zijn niets tegen de vrees der toekomst... Ik zie met hartseer de dagen verloopen mijn Dochter, mijn eenig kind... Maar neen, sprak de Vade, ziende dat zijne dochter Ludowiska in tranen weg smolt, heb moed, lief kind, God is de Vader der weezen; God beloont degenen die hunne Ouders behulpzaam zijn; en gij waart mij steeds een goed en troostende kind. 't Was nu donker avond geworden Ivan kon niet lan ger vertoeven hij drukte 's Grijsaards hand, groette de Juffer, en met een woord van dank en tot weêrziens, was hij naar zijn kasteel, vast besloten die brave zielen nog te komen bezoeken en in hunnen druk te troosten. Eenige maanden nadien, zijn besluit was genomen Hij had daar een deugdzame dochter gevonden zijn hart was tot hiertoe vrij gebleven van alle liefde zulke echtgenoote zou hij begeeren hij maakte dus van zijn hert een steen en ging recht naar den Vader toe, om hem zijne toestemming te vragen. Hoe was de Polak verwonderd, als hij deze vraag hoorde Zijn Dochter, gevraagd door iemand van ha ren staat, door den rijken en deftigen Russische graaf Zoo zouden alle bekommernissen weggenomen zijn... Maar de Plicht, 't gedacht van Eer en Plicht hield hein tegen. Weet ge wel, jongeling, vroeg hij, dat mijne Doch ter een kind is zonder fortuin en zonder naam terwijl gij de Zoon zijt van een der edelste Russische Huizen laat gij u niet leiden door een vervoering van uw edel moedig hert En als de jongeling hem verzekerd had, dat hij lang nagedacht had op de vraag die hij kwam te doen; dat hij uit hert en ziel in volle kalmte er op aandrong; dan zweeg de Polak eenige oogenblikken men zag dat hij een koen besluit moest nemen. Ivan, zegde hij, ik heb volle betrouwen in uwe woorden; wat gij vraagt, zou mijn vaderlijk hert u geerne toestaan, doch er ontbreekt een voorname zaak De

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2