Rampen Misdaden Ongelukken Leuven. - Gent. - Aalst. Hertroerende Drama - BUITENLANDS Wegwijzer voor lijd en heid. 1 Vlaamsche katholieke Landsbond PARLEMENT AAN T HOF. MOORSEL. O die barreden zonder man, Men ziet er dikwijls rampen van. Te Moorsel, bij Aalst, 't Hopkwartier, waar nabij de kerk de kapel der H. Gudula staat, vrijdag 24 Juli is al daar door den trein van half vier overreden Poldineke De B)m, oud 7 jaren; aan den wachterloozen barret 1 van Kattebroek naar 't Dorp. Het dochterke is in be- denkelijken toestand opgenomen. j GENT. In een burgers-huisgezin had men s avonds salade gebeten met kreeften.... (VVater waarin kreelt gezoden is, is souverein om de mieren te vei drijven,) kreeften gebeten, 's anderdaags, allen waren onpasselijk, door de schuld van de metalen doos, waarin de kreeiteu hadden gelegen. Zondag, rond 8 ure's avonds, heeft de daglooner J. Loef, 45 jaar, wonende Nijverheidskaai, 183, in een gevecht met zijnen schoonzoon, een slag van eene vijl op het hoofd bekomen, die hem het schedelbeen georoken heeft. De geneesheer De Paepe, ter plaats geroepen,, heeft hem de eerste zorgen toegediend en zijne over brenging in allerhaast naar het hospitaal bevolen, een onderzoek wordt gedaan. BRUSSEL. Ei, op de Foore staat een groote peer deken smolen met mekaniek, gelijk er t'Aalst eenen ge staan heeft aan de Post, wie weet is 't denzelfsten niet! een meiske van 18 jaar, Camilia Dclahaud, van Elsene, is af een houten peerd gevallen; de ruggegraat was ge broken, de ruggegraat, de stam van den boom en de Dood volgde erop. BRUSSEL. - Brand. In den nacht van zondag tot maandag ïndeAnneessen- straat n° 23. De zoons van Mrcn H. en G. Hallemans hooren noodgeschrei, in 't zelfde huis dat zij bewonen, noodgeschrei, ze loopen zien: '1 is M. Fonteine diegansch in brand staat, terwijl 't huis ook brandt... M. Fonteine was laat thuis gekomen, gevallen met de petrollamp op den trap, in brand geraakt... De pompiers zijn moeten komen en hebben fel moeten werken... Er is 30,000 fr. schade; de wonden van M. Fonteine zullen niet doode- lijk zijn, denkt men toch. -—Zelfde nacht, in de Spaar zaamheidstraat, de commissionnair Verlé, zat van jene ver, de prij, is door de venster gesprongen, zijn been gebroken en ten 7 ure 's morgends, dood BRUGGE. Ge vindt toch overal luie lafhertige savattea. Zaterdag gaat Camiel Daelman, oud :o jaar, gaat voor zijn Moeder om 10 ellen gestreepte stof.. In 't naarhuiskeeren wordt hij aangepakt door 3 groote lubbens van manskerels, die hem zijn 10 ellen gestreep te stof afpakken. SAVENTHEM.— Vrijdag in de kuiperij aldaar, een werkman hout zagen per stoom, botselings een blok hout uit 't machien springen cd hem treffen in de keel, dat hij zaterdag morgend sterft. 5 kinderen laat hij achter. MECHELEN Gestolen. -- Zaterdag morgend is een stuk ellegoed gestolen ten nadeele van M. Gon- dries, woonachtig in de Gildcstraat. De dader is onbe- kend. SLEIDINGE. Zaterdag morger.d is op de wijk (Hooiv.ege) een droevig ongeluk gebeurd. I e genaamde De Sonnewlle, landbouwer, was met zijne koe, in cene driewielkar gespannen, naar het veld gereden. Onderweg, tengevolge eencr verkeerde beweging, ge raakte De Sonseville tusschen eenc houtmijt en zijne kar, en viel zoo erg, dat hij bewcegloos ten gronde bleef liggen. Hij klaagde hevig over inwendige pijnen. De ge neesheer ter plaats geroepen, oordeelde het noodig eenen priester te halen. De toestand van den gekwetste is zeer bedenkelijk. HOEI. Dat schoon Stedeken aan de Maas, aldaar is een noodlottige misgreep geweestEen moeder uit de Gelradenslraat, haar kind in plaats van I'hubarber, laudanum te drinken geven en 't arme wichtje zoo vree- selijk gesteld, dat men de dood vreest... Id zulke geval len is het tegenvergift, lauw water, in de keel kittelen ook middel om aanstonds te doen braken. GIIEEL. Dubbele moordpoging. De mulders- ?_ast Van Rymcnant drenk met eenen zinneloozc een 1 bic- een heiberg en bracht hein daar eencr. n.es- -miW4 hw fc" w,>n pr, 'A>> zinne- - Anderendaags overleden de echtgenoote Pappaert en hare zuster,hunne moeder die zich bij eene harer dochters had doen overbrengen, verkeerde in eenen wei nig hoop vollen toestand. Wat de kleine kinderen betreft, die konden allen gered worden. Een ernstig onderzoek is ingesteld. P. S. De moeder der echtgenoote Pappaert, de we duwe Demdrc is dinsdag avond ©m 9 ure insgelijks over leden. Haar lijk is naar het St-Pietersgasthuis, evenals dit der twee andere slachtoffers, overgebracht waar dinsdag de lijkschouwing heeft plaatsgehad. Eene fijne grap Woensdag kwam een atom- doove bij eenen barbier der Zavelstraat binnen en deed den man door teekeas begrijpen dai hij wenschtc zich te doen scheren en zijn haar te doen kappen. Dit werd ge daan, maar als 't op betalen aankwam had hij geen geld. De barbier, een goede kerel, die dacht, dat de man mis schien niet al te wel bij zijn verstand was, liet hem gaan. Doch hcc verwonderd stond hij te kijken toen hij een uur later eene boodschap ging doen en den stom- doove te midden der straat met eenen anderen heer zag en hcorde praten Si -PI ET ER S -LEEUW De beeldhouwer Emiel Verniers, die dinsdag morgend aan den voorgevel der kerk van St-Pieters-Leeuw werkte en zijnen arbeid bijna voltooid had, heeft eensklaks het evenwicht verloren en op de kasseien gestuikt. De dood was oogenblikkelijk. BERGEN. Woensdag is een schrikkelijk ongeluk gebeurd te Paturages, in een lokaal van doelschutters. Een onhandige schutter heeft eenen hovenier in volle aangezicht getroffen. De punt var. den pijl was zoo diep in het aangezicht gedrongen dat men zich van nijptan gen moest bedienen cm hem eruit te trekken. Dc toe stand van den gekwetste boezemt ernstige onrust in. LUTTRE. Een schrikkelijk ongeluk is woensdag morgend in de static gebeurd. Op het oogenblik dat de express uit Brussel omtrent 10 1/2 ure de statie binnen reed, was een werkman van den spoorweg bezig met zijne handen te wasschen aan eene waterkraan, die zich aan de kruising der banen bevindt. Toen hij gedaan had, wilde hij de baan over gaan, doch hij hoorde den trein niet aankomen. De machinist poogde te vergeefs den trein tegen te houden. De ongelukkige werkman werd door de loco- motief omvergeworpen en onder de wielen verpletterd Het slachtoffer werd schrikkelijk verminkt enheeft zijne wonden niet lang meer overleefd. LUIK. De tong afgesneden. Dc rondleur der Olivier Morelle, van zijne gewone ronde terugkee- rende, richtte zich maandag rond 10 ure 's avonds naar Bellaire, om bij zijnen schoonzoon den nacht door te brengen. Warneer hij op de plaats Vieur Thier de Beli- aire was gekomen, werd hij plotseling aangevallen door twee personen die hem ten gronde wierpen, bovenarms sloegen en zijn geld ontnamen. Zich waarschijnlijk over de onstrafbaarheid van hun schelmstuk willende verzekeren, trachtten dc twee schurken den ongelukkigen leurder de keel te doorsnij den, doch daar het pikdonker was waren hunne steken niet goed gericht en Morelle werd de linker wang door- ploegd met messteken en de tong afgesneden. Van het gebeurde verwittigd, ontbood de heer Simo nis, burgemeester van Jupille, den geneesheer Her messe, die beval het slachtoffer naar het Engelsch hos pitaal over te brengen. De policie van Jupille heeft een onderzoek geopend, en is op het spoor der laffe daders. Oei, weeral een brug ingestort, in Frankrijk te Perpi- gnan, op den ijzeren weg, ze maakten ze nieuw op, ze valt 1 ai beider dood, 2 andere erg gekwetst., 't Is fa meus, zulke konstrukteursWorden ze niet gedeko reerd Stanley, de vermaarde Congo-Reiziger is in Zwitserland bijna verongelukt, gevallen op de bergen en de wrijf gebroken. In Hongarië te Szalatino is een j nieuwe Toren ingestort, met een afgrijselijk geruchti werklieden wierden onder de puinen begraven. E' s mer. acariige zaken voor den dag ten laste »'an den r - <5 /"Frard'riik) 7*k*" van celdverö liste jue 1n boozw -et,®- Turnhouw gedaan, waar hem nog 20 Lage» gevang stonden te wachten voor brutale akten. Later bericht Men zegt dat Van Rymenant zinneloos was geworden. Dat is wat anders. WERVICQ. Wervicq, in West-Vl. Zondag, aldaar grooten Festival geweest; veel Sociëteiten, en ondertus schen brandde de Papierfabriek af te Ruschbeek (Fran krijk) 4 kilometers van daar, en blies 011 hulp. De brandsputten van Meenen. Halluin en Wervik waren spoedig ter plaats, ten 6 ure 's morgends bad men een stoomspuit uit Rcbaais, maar 't vuur brandde woedend voort, gevoed zijnde do®r een overgroote hoeveelheid papier, vodden, hout, lijm, stijfselpap enz. De schade is aanzienlijk; 1000 menschen gaan zonder werk vallen. BRUSSEL, rij tuig gestolen. Er gebeurt daar iets in die Hoofdstad. Nu komt cr maaDdag een rijkgekleedde en welbe spraakte heer bij M. S. voituurhouder, in de Bontanie- kestraat, om een gerij te huren. Hij vraagt 't schoonste rijtuig en 't beste peerd; hij geeft zijn gouden horlogie en keting, die 700 fr. weerd zijn, zegt hij.. Men is ver leid door zijn schoon manuren; hij vraagt 100 fr. in leening; men geelt ze hem... Daarmee rijdt hij weg en blijft weg..'t Is een oud-veroordeelde, genaamd Paul D.. Zijn keting en horlogie waren te nau wernood 100 fr. weerd. Men vreest dat hij met koets en peerd over de grenzen is... Zoo durven ze stelen te Brussel, koets en peerd BRUSSEL. Vergiftiging door krabben. Eene zeer ernstige zaak heeft de wijk St-Pieter in op schudding gebracht. Er is kwestie van vergiftiging door krabben, van ver jchcidenc personen waarvan er reeds twee overleden zijn. Zaterdagavond, bood eene koopvrouw in krabben, woonachtig in de Wormstraat, haar waren te koop aan eene gebuurvrouw, de echtgenoote Pappaert. Deze kocht een aantal kleine krabben en gaf er hare kinderen, bare moeder en hare zuster van te eten zij zeifat er van. Twee uren later, gevoelden de drie vrouwen en de kleine kinderen zich hevig ongesteld en hadden hevige buikpijn, zoodat men veronderstelde dat de krabben vergiftigd waren. te roepen, maar achterover viel op den berden vloer. Julia wierp zich op 't lichaam van haren Vader, ter wijl de Ilerkuul, want 't was hij, terwijl de Herkuul met zijn grove stem bulderde Is hij dood. (les te beier dan zal hij ons niet meer verraden die zoo laf is ons in steek te laten, verdient niet te le ven Doch Sterzenbach, Wat is er, Schroder Hebt gij heden Kreilser gezien Kreitser Was hij dezen nacht t'Aalst niet Neen, bij had zich weeral ziek gelaten en zijn orders gege ven. Maar weet gij waar hij is? Waar hij is? thuis, of bij Malfeo, ons afwachtende. In Engeland is hij, de Aartsschelm, do boef, de dief en moordenaar, rekent dan op 't woord van eenen schelm Sterzen bach, wij zijn bestolen, diefelijk bestolenik ga daar hij Malfeo 't eerste dat ik zie, is een gevecht van Malfeo met zijn schoon Ma dam. Voor de verandering, elk weet dat liet daar een helleleven is en heeft Malfeo ons bestolen Neen, neen, maar Kreitser is weg met ons geld, weg naar Engeland sedert gisteren avond Naar Engeland met onze kas! met al ons geldIlonderd- duizand-duivels we zijn dus met verraders ingespannen.. Kom, hiérhebben wij niets meer te doen laat ons loopen bij Malfeo en is 't waar wat ge zegt, op staanden voet vertrek ik naar Engeland en 'k wil van lood en van steen zijn, ik de elnstteke man, als ik dien schurk den nek niet kraak eer de maand Juli ten einde is. 't Vervolgt. bu. i-st-jug». - ger, .scheide millioenen rijk, heeft iaten wyicii «lat hij bij testament al zijn goed overlaat aan zijne partijgenoot ten. M. Singer is ongehuwd, Jood van Godsdienst of ten minste van afkomste en rijk geworden door het maken van vrouwkleêren... 'tSchijnt dat de Jodeiij in het Socia listisch kamp veel te zeggen heeft vooral in Duitschland. Zoo legt men uit dat de Duitsche Socialisten die altijd roepen dat de goederen van dien en die moeten aangesla gen worden, over't algemeen de rijke Israëlieten zooals Rotschild,Bleichrceder, enz. enz. nog al sparen. Geen valscher en dweepzieker volk als de Chinezen, zegt men. De bijzonderheden die wij vernemen over de laatste aan vallen tegen Katholieke Missiën in China gericht, beves tigen liet eens te meer. Den 25 Juni hebben ze het Ka tholiek Missiehuis van Yang-Ho geplunderd en in brand gestoken. Eenige dagen te voren hadden ze nabij Fout- cbeou vier kapellen verwoest. Een bende dieven beeft het Weezenliuis, het Franscli Wcezenhuis van Hainies ver nietigd en er zeven acht kinderen uit meegenomen De vreemdelingen tc Kantou verblijvende, zijn aan erge onaangenaamheden blootgesteld. En t schoonste van al 't is dan nog de zoon van een chineesche diplomaat die in de Europeesche Hoven ontvangen is, en buigt en gi ost en de mouw strijkt, 't is dan nog de zoon van dat heerschap die de ergste rol heeft gespeeld in die schan- dige geweldenarijen. In Chili gaat de burgeroorlog altijd voort maar de oproerlingen verstaan malkander niet meer. Het Italiaansch gouvernement ziet af van de groote manceuvers die schrikkelijk veel geld kosten. Groote krijgskundigen zijn daarbij nog van gedachte dat die spiegelgevechten geen hoegenaamd nut opleveren. Rusland gaat voort met Polen te verdrukken en te kwel len nu gaat men te Wilna het standbeeld oprichten van Mouravieuw, een russische generaal die tijdens den oor log van 't jaar 63 vernoemd was om zijne wreedheid en barbaarscheid... 't En zou ons niet verwonderen moest den eenen of den anderen dag dat standbeeld de locht inspringen. Nu en willen ze de Russische Joden in Noord-Amerika ook niet meer. Een ploeg van acht en twintig Jcodsche uitwijkelingen is bij hare inscheping tegengeh' uden. Men zal ze waarschijnlijk weêr naar Eu ropa sturen. Waar zullen de arme dompelaars vervaren In Duitschland is aangehouden kapitein Humricht van het 29® voetvolk te Trier wegens diefstal ten nadeele van vcrscheide juweliers te Hamburg, Berlijn en Bres- lau. Hij heeft onthullingen gedaan welke zeer bezwarend zijn voor zijne kameraden en gedieigd groot schandaal te verwekken. Dezer dagen werd een tramweg-koetsier, die sedert lang in dienst was, bij een ongeval gekwetst en naar het hospitaal vervoerd. Hij stierf aan de gevol gen zijner wonden. Die man was niemand anders dan ba ron Erewin Von Schoenstein, die eene fortuin had ver kwist van verscheidene millioenen en tot eene zeer acht bare familie behoorde. DE BLIKSEM IN EEN BALZAAL. Uit Mahrisch-Schönburg wordt gcmeldt Tijdens een bal 's nachts ten 12 ure, sloeg dc bliksem iti bij zekeren heer Wciscr. Een koetsier, in de nabijheid van zijn huis erd gedood r,n ongeveer 80 personen, die op het bal waren, werden bewusteloos ter aarde geworpen. Velen van de laatsten zijn hersteld bij zeven dames doen zich echter verlammingen voor alsook bij eenige heeren, waarvan men nog niet weet oi ze voorbijgaande of onge- Zondag is 't voor Aalst een schoone Dag geweest. Eerst zagen wij de Jonkheden der Sodaliteit van Leuven, kloekhartige felle Vlaamsche Jonkheden die 's morgens naar Lede geweest waren in Bedevaart, die er d'achtbare Bevolking gesticht hadden, die 's namiddags naar Aalst in St Josefskerk 't Lof zijn komen zingen, (waaarover wij met bewondering hoorden spreken), die dan de Merk- weerdigheden der Stad zijn gaan bezichtigen en rond 5 ure naar't Buitengoed der Paters Jesuieten zich gingen verlustigen en cr de Grot van Lourdes bezoeken. (Is t waar dat zij uit 't lokaal der Socialisten zijn uitgeschol den? Vreemdelingen uitschelden, die niemand misdoen, die leven en vertier in de Stad brengen, wat manieren zijn dat toch! is dat Volksliefde en Vooruitgang, ge zijt er wel bedankt van)... Zondag, ook in Aalst geweest, het Muziek en Tooneel van St Josefskring uit Gent; felle mannen, lecuwkes, Volk van Artevelde in dengoeden zin, niet ontaard en vervallen door de verwufte en stinkende Vrijdenkerij. Nu in Aalst met hun Korhiteit, waaronder dc achtbare heer Frans De Potter en Mr (hoe heet die schrandere Man daar, onder wiens bestier ons Stadhuis hersteld is),M. Van Assche ja, deE. H. Van den Bossche Onderpastoor en Bestuurlid van Davidsfonds; wij her kenden die heeren nog zoo wel,1 's avonds in de groote Zaal van Werkmanskring waar zij nevens M. Deken Raemdonck en Pastoor Willems van St Josefskerk, aan 't hoofd der Vergadering waren... Hemel en aarde, don der en bliksem, daar was een Volk, ge zoudt gezegd heb ben: De Jaarmarkt van Hautem of de Begankenis van St Cornells t'Hofstade... Daar was een Volk: Burgerij en Werkvolk, getrouwde lieden en jonkheden, met hon- derde en honderde Familiën... En welke deftige en vro lijke Feest! niet te lang; een uur en half, dat is [genoeg; kort en goed, dat men vraagt: Is dat al gedaan? in plaats van te denken: Gaat dat nog lang duren? 't Muziek van Gent heeft verscheide schoon stukken gespeeld, oprecht schoon en verheffend; dan voerde Aalst een krachtig en Vaderlandslievend Koorgezang uit, ook zeer wel, waarop volgde de Vertooning van S uren werken, 8 uren ga pen, 8 uren slapen! Menschen, daar is hartelijk om gelachen, hoe Vooruit, de alweter, die zelfs naar den Hemel klimt om God te onttroonen, och sukkelaar, kruipt tegen den grond, maakt eens een gèzzeken maar, houdt den bliksem eens tegen, pluk eens een sterreuit den He mel en zeg dan dat gij tegen Ons Heer opkunt.) Vooruit de alweter is daar wreed op flesschen getrokken in dat stuk; het bleek daar, gelijk de stelsels van Vooruit wan orde brengen in zeden en manieren, dat zij ook op 't werk en in den handel alles holderdebolder en in hokken en schokkon brengen... En al de tafereelen van dit stuk werden zoo flink afgegeven, 't liep af gelijk een horlogie. Elk was ten uiterste voldaan en elk zag met genoegen dat Deken Raemdonck rechtstond, dat hij op de verheven heid ging en van daar de Gentenaars bedankte, van daar uitriep: Dat 't ware Vlaamsche Volk altijd dankbaar is, dat men die Avondfeest in goede herinnering zal houden, dat elk zou voortgaan, hand in hand, Christelijk, Broe derlijk, om rondom zich 't geluk te verspreiden, dat men alsdan ook gelukkig zal zijn, dat alsdan de zoete vrede in de Samenleving zal heerschen, in afwachting van den Vrede in 't eeuwig Geluk!... Wel, lieven Dominus! als M. Deken Raemdonck die woorden zoo hartelijk en zoo vriendelijk uitgesproken had, er borst een gedonder los van toejuiching en van goedkeuring, ter eere der Gente naars en om de woerden van het Opperhoofd onzer Gees telijkheid te bekrachtigen... Dan bedankte Mr den On derpastoor Van den Bossche in schoone treffende woor den, 't Muziek van Gent speelde nog eenige vrolijke aria's en dit heugelijk schoone-Volksfeest was geëindigd... Ach hoe aangenaam als Broeders vergaderd te zijn; niet voor Haat en Twist, maar voor Vrede en Welvaart, voor def tig vermaak en nuttig onderricht... G'heel de week is er met ophef over dit Feest gesproken in huizen en op Fa brieken en iemand die ons artikel las, deed ons bemer ken de serenade door 't Muziek van Gent gegeven aan 't huis van Mr den Onderpastoor Ponnet, om aldus bij akklamatie Hulde en Dank te brengen aan den welbe minden Bestierder van't Werkmanshuis.. Nu beginnen de Vakvereenigingen ingericht te worden; zondag de Kiezing voor 't Komiteit. «T 11 Idfnfeit' ut Juni s vcwAuOen:». gaat Ed. V».- tauter recht over zijn huis, de achtbare Diepe Lochting, eens zien hoe het met zijnen zieken gebuur De Boeck mag gaan hij komt bin nen en daar rès zijnde, iemand van den huize komt geloopen BrandBrandonze oven, aan 't huis palende staat in brand Inderdaad, zoo was 't de oven in brand en de vlammen die reeds op den trap sloegen en naar boven Ach, kermde 't Volk enze zieke vader Hij gaat er in blijven die men schen, vol alteratie zijnde, wisten niet wat doen... Mr Van Cauter springt den trap op, kruipt al onder de vlammen naar hoven, loopt in de kamer die reeds vol rook lag. dat de man met moeite kon ademen nog een oogenblik en 't was te laattwee menschen dood hij. rap als de wind, vliegt naar de venster, rukt ze open de lucht kan ververscht worden er komt volk met ladders met M. Van Cauter aau 't hoofd, z'kalen de man die doodziek te bed lag, van zijn lcdekant, dan neemt de Champetter hem bij de beenenM. Van Cauter hield zijn hoofd vast en hce M. Van Cauter beneden geraakt is, dat weet Ons Heer, maar dat zullen de menschen niet klap pen. Zeg, eerzame en rechtschapene Lieden, verdiende zulk Heldenfeit het grootste Eerekruis niet?.. Dc volstrekte Rechtveerdigheid is van onze wereld niet, doch ze resideert in 't hart. als 'ce man moed en zelfopoffering heeft getoond, 't is een zoetblijvende geheugenis voor al de levensdagen en 't staat aangeboekt bij den almachtigen Koning der eeuwig beid. Wij twijfelen geenszins of "onze hoogeerwaarde Bis schoppen, die het Vlaamsche volk zooveel sympatie toe dragen, zullen maatregelen genomen hebben om, op praktische wijze, de wenschen der Vlamingen in te willi gen. Achtbare Lieden, licht gij dit hoek reeds gelezen Als 't U eenigzins mogelijk is, koopt liet toch 't ir.een Evangelie van Troost en Onderrichting en Opwekking voor elk l'hnrh.-u.lcn die den Wegwijzer hebben, roepen uitVoor niets ter wor-!d wiü.-i zonder dit hoek zijn. 1ste deel 1,50 dit koopt men eersten rage het 2de deel aan 1,00 Den 26 Juni 11., werden de heeren Helleputtc, hoog leeraar De Ceuleneer, Janssens en De Potter, Leden van den Katholieke Vlaamsche Landsbond, ten aartsbisschoppelijken paleize in gehoor ontvangen door kardinaal Goossens. Zij maakten in naam van bovengemelde vereeniging Z. D. den aartsbisschop bekend met de volgende wen schen der Vlamingen, en drukten den wenscli uit, dat hij in gemeenzaam overleg met de overige bisschoppen van Vlaamsch België, de ncodige maatregelen nemen zou om er doeltreffend gevolg te kunnen aan geven De voornaamste punten dezer voorstellen waren 1' Dat in alle bisschoppelijke cn geestelijke gestichten van het land, de katechismus in het Vlaamsch geleerd worde 2° dat voortaan alle kinderen hunne eerste kommunie zouden doen in de parochiekerken 3C dat de heden- daagsche Germaansche talen bij middel van het Vlaamsch zouden worden aangeleerd 4® Dat het Latijn en 't Grieksch insgelijks bij middel van het Vlaamsch zou worden onderwezen 5C Dat de vaderlandsche geschie denis in de meisjesscholen in het Vlaamsch zou worden geleerd 6C Dat overal, zoowel in gestichten voor jongens als voor meisjes, uitsluitend in Belgie verschenen en en door Belgien geschreven handboeken zouden gebezigd worden. Al deze punten werden, overigens, door hoogleeraar De Ceuleneer in zijne voordracht te Wetteren gehouden, behandeld en breedvoerig toegelicht. Men neme ook in acht, dat al deze punten dc verwe zenlijking zijn van de gedachten, die in het maatschap pelijk kongres van Luik, in 1889 gehouden, yooruitgezet werden, namelijk toenadering der verschillige klassen, door de verspreiding van het Vlaamsch. Vrijdag laatst gingen de heeren De Ceuleneer, De Potter, Vander Mensbrugghe, Siffer en K. Lybaert jc bij Z. Hoogw* Monseigneur Stillemans, om hem, op zijne beurt, het piogram in kwestie, voor te leggen en hem te verzoeken het te willen ondersteunen in de ver gadering der Bisschoppen, die den 27 Juli te Mechelen moest plaats hebben. Mgr. Stillcmans, wiens liefde en genegenheid voor de moedertaal door alle katholieke Vlamingen genoeg ge kend is en die, toen hij bestuurder was van het kollege te St-Nikolaas, dit uitmuntend gesticht totaal ver- vlaamschte, beloofde dat hij al zou gedaan hebben wat in zijne macht was, om zooveel mogelijk, de wenschen door den Katholieke Vlaamsche Landsbond geuit, te verwezenlijken. UIT DEN TIJD DER NIHILISTEN IN RUSLAND. III. De Polak had met moed en weerdigheid gezegd Verkrijg de toestemming uwer Ouders en mijne dochter Lodowiska zal uwe Echtgenote worden. De jonge Russische Graaf vertrok daarop naar St-Pe- tersburg. Twaalf dagen nadien was hij terug in Gallicia; Al zijn wenschen waren voldaan; Hij had veel meer verkregen dan hij verwacht had. Niet alleen de toestemming zijner Ouders; maar door de machtige tusschenkomst van een vriend zijner Fami lie, prins Wasiliewitz, had Keizer Alexanderll aan Graaf Ulminska zijne volle genade geschonken en herstelling in zijn rechten en goederen; De Polak was dus geen Banneling meer; geen arme zwerver; zijn Dochter was de gelijke van graaf Ivan;... men zou het Vaderland terugzien en den ouden stand hernemen Welke vreugd welk genot Welke verandering in 't leven Aanstonds wierden de toebereidsels gemaakt; graaf Ulminska deelde zijn meubels uit aan d'armste houthak kers; nam afscheid van eenige kennissen die hij somtijds doch zeer zeldzaam bezocht en 14 dagen later vinden wij hem g'installeerd met zijn Dochter in een groot huis van St-Petersburg, dat een Paleis mag genoemd worden. Daar te St-Petersburg leeren zij d'Ouders van Ivan kennen en waren verrukt over de deftigheid der lieden; deze, van hunnen kant, hadden dagelijks meer achting voor den ouden Polak en bewonderden de gemanierd heid en de deugdzaamheid der jonge gravinne, van welke zij weldra de Schoondochter gingen worden. In St-Petersburg sprak de hooge wereld met veel ophef over dit aanstaande Huwelijk. In luister en glans zou het alles overtreffen wat men tot heden had gezien; het zou keizerlijk zijn; Czar Alexander II, een blijk van genegenheid willende geven aan hetonderworpen Polen, zou op het Feest door een afgezant vertegenwoordigd zijn. Kind, kind, zei de oude graaf Ulminska dikwijls tot zijne Dochter; 't is te veel geluk!. Mij dunkt somwij len dat het een droom is Och, Vader, zijn wij niet lang genoeg in ellende en druk geweest Laat ons God bedanken, omdat de toe komst ons tegenlacht Een droom, ja, zoo ging de Ouderling voort; over een maand als banneling in een arme hut, vol angst en vrees; nu, hersteld in mijnen rang en gij als Beschermer en Echtgenoot gaan hebben een der edelste en braafste Jongelingen van dit Rijk Een zaak staat mij niet aan Te weten, Vader Dat een afgezant van den Rus op de Feest zal zijn. Als ik denk op ons Vaderland op ons verdrukt Polen op onze Medebroeders die nog in Syberiè zuchten Maai Vader, ge weet toch dat Ivan van andere ge voelens is jegens ons Vaderland Ho, anders zou hij nimmer een tweede maal den voet in ons huis gezet hebben.. Ei, daar is hij.. Inderdaad, Ivan kwam het Avondmaal met de Familie nemen; rijkelijk wierd het opgediend, naar Russische gewoonte, met veel glans, staatsie en eerebuigingen der bedienden; d'Ouders van Ivan waren er ook aanwezig benevens ander Leden der Familie, want na eenige da gen ging het Huwelijk ingezegend worden. Het avondmaal duurde zeer laat. De Russische lucht is bijna altijd beneveld Weinige heldere dagen. Daarom zijn de Feesten meest's avonds, bij flikke rend gaz- of bougielucht, terwijl de gangen en de zalen door rijke prachtplanten en bloemen het treffend af beeldsel gaven van een vruchtbaren hof. Rond 11 ure gaat Ivan naar huis, zoo gelukkig als een boerekind. Wie komt daar op hem toe nan. met '"nsren r hoed nip' Hij nadert; Hij steekt een brief in d'hand van Ivan en is weg., Welke aardige lotgevallen Wat mag dat beteekenen De jonge graaf Ivan gaat onder een lanteern, Wat ziet hij Van buiteu op den brief een doodshoofd, twee dolk messen. Die brief komt van de sekte der Nihilisten. Met bevende hand opent hij den brief; 4&5 regelen staan erin te lezen; 't is een vermaning die luidt alsvolgt BROEDER, dezen nacht ten 12 ure Vergadering. Al te lang bleeft gij achter; men rekent vast op uwe te genwoordigheid, zoo niet, wordt gij geoordeeld en ge straft als verrader Gestraft als verrader Bij deze woorden stond de jonge Graaf daar paalstil, bevende en sidderende, terwijl een koude rilling hem naar 't hert ging. Was hij dan Nihilist Eilaas, ja In den drift zijner liefde voor Vrijheid en Ontslaving, het Nihilismus niet kenende, had hij zich bij die ge heime sekte laten inschrijven; nu was hij er sedert ee i- gen tijd uitgebleven en in de droomen van gelukkige toe komst had hij gansch en geheel die vreeselijke en donkere sekte vergeten. ('t Vervolgt.) Sire. Casimier, ge kent gij 't steêken van Aalst? Casimier= In de rede, Sire mijn ga zet komt van daar, 't Land van Aalst. Sire. En schrijft ze nog altijd tegen mijn leger, Casimier Casimier. Al meer en meer, Sire dit is wel verstaan tegen een groot Slavenleger ||||L|., dat de schatkist uitput en de Volkeren be- derft, Sire. Sire. 't Zijn nogtans mannen van mijn leger die naar den Congo trekken om dat wild land te beschaven. Casimier. Distingo, Sire, 't zijn vrije mannen van uw leger, de Vrijwilligers en nog, zei 't begijntje, 't kan gebeuren dat de soldaten daar de wegen openen gelijk Julius Cesar bij ons maar als de wilden in den Congo door soldaten moeten beschaafd wsrden, Sire, dan zal er geen sjooreken water moeten zijn om te doopen. Sire, Wel, wel, zoodat g'Aalst nog al wel kent. Casimier. Omu te dienen. Sire. Sire. 't Is Casimier, dat er daar nog een Kruis van Eer ligt voor Aalst. Casieier. Een Kruis van Eer Sire Sire. Ja, Casimier,voor Aalst, enze zijn er niet om gekomen, dat kan mij lastig maken;ge koopt een kruis, ge doet er een lintj, aan ge schrijft eenen brief, ge staat daar gereed met de Koningin om dat kruis op de borst te ste ken en de persoon en komt niet af. Casimier. Misschien ziek, Sire, of onder de gewijde eerde Sire. Casimier, 'k en weet het nietde naam is Van Cauter, ge moest 'ne keer hooren, wat het is 't is van mijn leven nog niet gebeurd, dat deroutteert mij om zijn kruis niet komen! Casimier. Sire, misschien is 't voor die Rechterlijke Benoemingwant ze zijn daar t'Aalst van de duivels om, nooit zal dat vergeten worden. Sire. Casimier, kan ik daaraan doen Is 't niet wel als ik benoem degeen die mij door de respektieve Re presentanten worden voorgesteld... alia, 'lc zou dat toch geern weten, waarom dat Kruis daar blijft liggen... Over 200 jaren, Casimier, dat zou nietgebeurd zijn... Eaar wat

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2