Rampen Misdaden ës. Ongelukken Katholieke Lan De Pauzelijke Omzendbrief Hertroerende Drama. Scholen en Prijsdeelingen. van hel Arrondissement Aalst, op Maandag 17 Augustus '1891 om 2 1/2 slipt - BUITENLANDS Toestand der Werklieden. DE KAMEBu AALST-MIJLBERE. Zaterdag achternoen liep het akelig geruchtEen vrouw vermoordop Mijlbeek aan 't Kasteelken van M. Blondcl-zaliger doodgeslagen door haren man't Geestelijk is er naartoe de Gen- darms zijn om den man Hij was zat Hij was zat Hoe dikwijls hoort men dit nie1 't Is om zulke schelm stukken te voorkomen dat de Wet op de dronkenschap is gemaakt... Wie ze niet uitvoert, is slechten burger En de bazen en bazinnen, die nog drank geven als de menschen al genoeg hebben, welke verantwoordelijk heid De zaken op Mijlbcek waren overdreven zie hier de rcéele waarheid Zaterdag 8 Oogst, rond half twee nanoen, Bcnoó De Smedt, landbouwer uit de Bo- termelksiraat n° 19, komt rond half twee naar huis, in dronken toestand, iets dat tegen zijn gewoonte niet is hij krijgt twist met zijn vrouw en geeft haar eenen stamp op de borst dat zij achterover ten gronde valt en er voor dood blijft liggen het rechterbeen tusschen knie en heup was gebreken. Aanstonds liepen de geruchten MoordMoorden om alle verdere ongemakken te ver mijden, heeft de Politie den zatlap ineen rijtuig naar den bak doen vervoeren en tol 's anderdaags opgesloten.Het slachtoffer is buiten gevaar. MISHANDELING. Er wordt veel gesproken over een vrouw, een moeder die in een fabriek 's nachts wer kende, er door 'ne vreemden Contre-maitre is geschopt Zijn wij dan in Rusland vervaren Worden ons Stads genoten aanzien als vuiligheid!... G'Heel de Stad is éen verontweerdiging 't Vlaamsche Volk alzoo behan delen Maandag is er door de Fabriek een Onderroek gedaan... De Waarheid! de Waarheid! Men vraagt niets dan Recht en Waarheid. VELOCIPEDISTEN. Ja, 't was iets dijnsdag avend t'Aalstop 'ne wip stond g'heel de nieuwe kaai van 't Eiland Elba en 't Eiland Chipka vol Volk de kaai om naar de Zwemplaats te gaan, wordt door't Volk genoemd Boulvard Eiland Chipka... Wat was er ge beurd? rond half 8, een jong heerken dat komt afgereden op velocipedaen rechtover den To ren van Elba, die 't gevaar be mint, vergaat erin, hij was gere den dicht bij d'houten afdalende kaai, waar kalseisteenen gelost waren zijn wiel loopt op 'ne kalsei, flik. flak! heel 't getuig met man en al 't water in... Het jong HeerkeV. D. S. was er rap uit en zijn rijwiel wierd er door schippers uitgehaald... Mankeert er iets aan, hij zal niet ver mceten locpen, want die rijwielen zijn te koop en worden hersteld in Aalst, bij M. Gregoire, nabij cle Zeebergbrug. GENT. 't Is nu rond d'openbare verkoopingen dat de Dieven er hunnen epslag houden Die daar komen, hebben geld en kijken met veel aandacht naar hetgene zij willen, en dat maakt de rekening der grijpemans; dus, mameerkes, opgepast, wilt gij niet varen gelijk een Dame d'ander week die van haar 100 fr. bestolen wierd. GENT. Wij vernemen dat de jachtwachter van den heer Drory van Gent te Lemberge, maandag nacht vermoord werd. Het parket heeft zich dinsdag ter plaats begeveD. DESTELDONK. Schrikkelijke brand. Een vreeselijke brand is vrijdag morgend om 4 ure bij eenen schaapboer uitgeborsten. De kleederen van den knecht, die lag te slapen, begonnen te branden; hij was gedwon gen al brandend buiten te loopen en het alarm te ge ven. Hij kon zich zeiven bevrijden door in eenen aanpa- lendcn gracht te springen. Een paaid dat zich had los gerukt, kwam weldra ook al brandend uit zijnen stal ge- loopen en sprongwild in het ronde tot dat het eindelijk ten gronde viel om niet meer op te staan. Al de varkens en het rund, alsook 51 schapen zijn de prooi der vlam men geworden. Niets van de hofstede en inboedel is kunnen gered wor de^-vaar nv:n ons zegt, zp-rnen het vuur twee uren «u iu «.cl .juO cu \v.-.o het c'ryr-t. eerjfi 7wn- ren rook gehuld. De oorzaak van dezen brand is tot hiertoe onbekend; een onderzoek is ingesteld. ZELZATE, Zaterdag namiddag, 8 dezer, is hier bijna een dubbel ongeluk gebeurd. De genaamde Pru- dens Baecke, koopman te Assenede, kvam met zijn paard en rijtuig langs het kanaal van Gent naar Ter- neuzen, toen op eens twee velocipeden hem voorbij snel den. Door het scherp gefluit hunner hoorns verschrikt, ging het paard op hol en kwam te recht in het water'. De koopman die er bij tijds was kunnen afspringen, is er met den schrik en met verlies van zijn paard van afgekomen. Het ware te wenschcn dat die zcerloopers zich in het vervolg wat voorzichtiger toonden. BEVEREN-WAAS. Onbekende kwaaddoeners hebben woensdag nacht, 5 dezer, het vuur gesteken aan eene groote partij vlas, toebehoorende aan Al. Macs, en dat op een stuk land te drogen lag, aan het Hof ter Saksen alhier. Het vuur het ft gelukkiglijk tengevolge van het nat weder geene uitbreiding kunnen nemen, en is van zelf uitgedoofd. De schade is klein. WELDEN. Maandag is een landbouwer dier ge meente, op de wijk Neerwelden, ongelukkig ouder de wielen zijner kar geraakt. Hij werd in zulken ODgeluk- kigen toestand opgenomen, dat men hem de H. Sacra menten heeft moeten toedienen. EINE. In den nacht van zondag tot maandag werd de genaamde R. De Clercq, naar huis komende, niet ver van zijne woning aangerand en geslagen. Hij ontving verscheidene wonden, waaronder er doodelijke zijn. WETTEREN. Zondag kwam een sleeper door de brug met een Wa'enschip en een ander schip met sparren geladen achter zich. De stoomer vaarde rrg al ter groote zaal van DEN KATI-IOLIJKEN WERKMANSKRING, Korte Zoutstraat, Aalst. DAGOR D E I. Anti-socialistische Propaganda. II. Stichting en ondersteuning van plaatselijke gilden en goede werken. III. Congres van Mechelen op 8, 9, 10, n en 12 September aanstaande. IV. Stichting van een bestendig Comiteit der maatschappe lijke werken in h et Arrondissement Aalst. wij... Nummer 4 en 2 gaan dikwijls samen uit; menige nacht zijn zij uit hun logist weggebleven; bijna altijd de nachten der kerkdieften;., dit blijkt uit de opzoekingen onzer Prokureurs; ze zijn in kennis met eenen goudsmid van Brussel, met meester Malfeo; ge zijt gij de verheelder van het gestolen kerkgoed; uw reiziger is een gewezen smid.. Maar alles is klaarwij hebben de dieven vast uw Smid is eensklaps reiziger geworden ook de nachten der kerkdielten is hij alwezig geweest; een ander groote heer gaat dikwijls bij Malleo dat'zal hun aanleider zijn wie is hij? wij zullen het wel weten I)e gansche bende is er... Het zijn dus 5 personen die al deze schelmstukken bedrijven... Vijf ar glistige en stoutmoedigedeugenieten...Die visschen, we weten nu waar ze zitten, maar hoe gaan we ze in ons net krijgen Laat ons nog eens wel zien, al de berichten: De Ueus of Ilercuul is te Brussel, de Smid ook, maar is erg ziek; als 't geen gemaakte ziekte isMalfeo is onder ons handen maar de elastieke man is naar Londen vertrokken ja, den 5 Juli 's avonds ten G ure in gescheept voor Londen hij ging er hunnen Aanvoerder opzoe ken; doen wij nu de 3 bandieten te Brussel aanhouden, 't is aan stonds ruchtbaar en de venten te Londen vluchten naar Amerika; wij zullen't beter doen Wachten, van niets gebaren, de drij dieven doen bewaken en als d'ander twee terug uit Londen kee- ren, alle vijf met éenen slag. En in dien zin moeten de bevelen gegeven worden. Wordt voortgezet. 4 gemakkelijk voorbij de in aanbouwzijnde werken der nieuwe brug. Het walenschip kwam er ook goed door, doch het schip met sparren was zoo gelukkig niet. Op eens.... krrraak! Drie pijlers omver, die rond de kuip staan de voorsteven van het schip botste tegen de kuip zoodat er de spaanders afvlogen. Als de schipper er met iooo frank van af is, zal hij mogen tevreden zijn. Men is nieuwsgierig hoe lang de werken zullen duren als het op zulke wijze voortgaat. Hetgeen men vandaag maakt, wordt morgen in stuk geslagen. BRUGGE. Zondag namiddag, tusschen 4 en 5 ure, had eene waaghalzerij plaats op den spoorweg tusschen Brugge en Gent. Een 17 jarige jongeling onzer stad was met den sneltrein van 4 ure van Oostende gekomen, om te Brugge af te stappen. Het schijnt dat hij in slaap was gevallen of zich vergist had. Toen hij reeds 1200 meters buiten onze spoorhalle was. op het grondgebied Sint- Michiels, werd hij zijne misreis gewaar en sprong af den trein in het struikgewas. Hij is er gelukkig van af gekomen met eene verstuikte hand, maar hij heeft er nog een proces-verbaal bif HEIST-OP-DEN-BERG. Vechtpartij. Zon dag nacht, ter gelegenheid van statiekermis, heeft er al daar eene vechtpartij in regel plaats gehad. Men kan niet juist zeggen hoe het spel aangekomen is, maar het is toch bij wat stampeu en slagen en wat geblutste hoe- ded en gekrabde hoofden gebleven. Nochtans is het aan de plaatselijke policie te danken, die alle geweld van de wereld moeten doen heeft om de orde te herstellen, dat het er nog niet erger is toegegaan. Nadat vier der groot ste belhamels in den bak gesteken waren, is alles weer rustig geworden. BERGEN. Nog de petrool. Wanneer toch zal die slechte gewoonte een einde nemen van het vuur te aansteken met petrool Zondag is in de houtzagerij des heeren Misonne, welke langsheen de Jemappesdreef is gelegen, tengevolge van deze onvoorzichtigheid een schouwbrand ontstaan, die tot eenen grooten brand had kunnen overslaan. Indien men bedenkt dat tien meters verder een pe- troolmagazijn gelegen is, kan men zich gemakkelijk een gedacht vormen van de schade die het vernielend ele ment had kunnen stichten. Gelukkig konden de heeren Henri George en Schlotter George, na een uur werkers het vuur overmeesteren. PETEGEM-BIJ-OUDENAARDE. Diefte van 4000 frank. Vrijdagnacht, heeft men op het kas teel van den baron Pyckc de Petegem, senator, bij mid del van valsche sleutels, 4000 frank gestolen. Het parket van Oudenaarde heeft voor het oogenblik slechts de sluwheid van den dief kunnen vaststellen. Het onderzoek wordt voortgezet. KRUISHOUTEM. In den nacht van zondag tot maandag ontmoetten twee personen, die reeds lang in vijandschap leefden, elkander op de wijk (Winkelken), tegen den Karreweg. Weldra ontstond tusschen beiden twist en een hunner, paardenknecht,bracht zijn tegenstrever, den genaamden Roose, met een mes eene zoo diepe wonde in den buik toe, dat de ingewanden er uit puilden. Men heeft den gekwetste naar ziine woning gedragen. Doktor De Vos, welke onmiddelijk geroepen werd, heeft den gekwetste verzorgd en de wonde toegenaaid. Maandag morgend is de dader door de gendarmen van Kruishoutem aange houden. MALONNE. Laffe daad. De heer Stourm, ingenieur, is als bijzondere kondukteur aar het oprich ten der versterking van Malonne gehecht. Hij bezat een New-Foundlandsche hond, van bitzondere pracht en eene opmerkenswaardige trouw. Deze hond bewees hem groote diensten onder oogpunt van persoonlijke zekerheid. Hij werd op 1000 frank geschat. Had hij zich de vijandschap van verscheidene afge dankte werklieden op den hals gehaald Het is hetgeen men niet weet, doch eenige dagen ge leden, hoorde heer Stourm, van uit zijne slaapkamer, rond i ure 's "^orgends, een vuurschot dat beneden ge- «osteoid. Hij snelde aa.jstonds beneden, doch w..i.vvaa«ü u.e- mand. Hij boorde echter het gekreun van zijnen hond. Hij naderde en bestatigde dat het dier gekwetst was door verscheidene loodkorrels. Weinige oogenblikken later was de hond bezweken. BRUSSEL. Erg ongeluk. Zaterdag morgend, waren eenige werklieden bezig in de Fransche straat met ijzeren staven te ontladen. Zes mannen konden nau welijks een der zware stukken opheffen. Eensklaps, op het oogenblik dat men een staat op den grond legde, uitte een werkman eenen snijdenden kreet, zijn voet was tusschen het ijzeren geraakt. Men verlostte hem onmiddelijk uit zijnen neteligen toestand, doch het bloed spatte uit zijne schoenen op den grond. De voet was gansch vermorzeld. De ongelukkige lag buiten kennis. Men haalde dadelijk eenen geneesheer die verklaarde dat de voet moest afge zet v.orden. De ongelukkige man is huisvader van ver scheidene kinderen. Men heeft hem naar het gasthuis overgebracht. ROESELA RE. Vrijdag morgend rond 7 uren, heeft men alhier uit het water der vaart, het lijk opge haald van den genaamden Antonius Deffou, oud 35 ja ren, beeldhouwer, geboren tc IJper, en woonachtig te Roeselare. Men had hem te voren, eenigzins bij drank, langs de vaart zien wandelen, en waarschijnlijk zal de ongelukkige in het water gesukkeld zijn. Men heeft hem ontdekt door zijne klak, welke boven op het water zwom. Verscheidene winkeliers van Namen worden ver volgd, omdat zij gedurende den nacht het vleesch dat door de cxperlen als onbruikbaar verklaard cn in den grond bedolven was, opgroeven en verkochten. KORBEEK-LOO. In den nacht van 7 tot 8 Oogst zijn dieven gedrongen in de kerk van Korbeek-Loo, bij Leuven. Zij hadden vooreerst de luiken verbrijzeld van eene der vensters der sakristij, doch daar zij zagen dat deze vensters langs binnen nog met ijzeren baren waren voorzien, klommen zij over eenen muur der kerk, welke slechts op eenige stappen van het gemeentehuis en ver scheidene andere woningen gelegen is^ Zij hebben de ruiten verbrijzeld van een groot venster, dat twee meters van den grond verwijderd is en zijD langs daar in de kerk nedergedaald. Na het Tabernakel te hebben opengebroken, hebben zij alles genomen wat er zich in bevond. De Heilige Hos tiën spreidden zij op het Altaar. Zonder het te we*en, waarschijnlijk, droegen zij de groote Hostie mede, die in de Remonstrantie aanwezig was. Zij hebben ook de Heilige Olievaten en verscheidene zilveren kronen me degenomen. De waarde der gestolen voorwerpen is tamelijk aan zienlijk. De dieven hebben gepoogd langs de deur bui ten te gaan, doch zij moesten hiervoor eene vifs los draaien van het slot, maar daar dit hun waarschijnlijk te traag ging, hebben zij denzelfden weg gevolgd langs waar zij gekomen zijn. Eenige dagen geleden is alles geroofd in de kapel van Eigcnhovc. Hoe hooger, hoe gevaarlijkerIn Zwitserland zijn op korten tijd 3 rijke menschen wreed verongelukt, 3 rijke menschen 0. a. M. Benziger, burgemeester "van Manhei- sen, die in eenen diepen afgrond viel. Er moeten bij ons geburen in Holland leelijke en wreede seldrementen van onweêrs geweest zijn want te St Gravenhage is een vrouw doodgevallen door 't hevig gedonder en boven Drenken zijn 3 koeien doodgebliksemd, 3 schoon koeien. Te Breda in de Veemarktstraat, wordt de kalsei openge broken en een boer is van zijn kar geschokkeld en zoo erg gewond dat hij in 't Hospitaal ligt. De luchtreizi ger Glorieux, uit Robais vertrokken en rond Spa neerge vallen, is erger gesteld dan men peisde 2 ribben gebro ken, een derde ribbe gekraakt en twee gaten in zijnen kop, zijnen schouder ontwricht, zijnen neus plat gevallen en God weet hoe het al binnen is. Anders is zijn toestand nogal wel. Een mensch, die verscheide malen milli- onnair is, M. Beaucamps, grondeigenaar in Etter (Aise) oud G5 jaren, heeft zich gezelfmoord, omdat hij zonder Famflie was en geheel alleenig leefde... O de prij, in plaats van zich Vrienden te maken met zijn rijkdommen en de noodlijdende en bedrukte menschen bij te staan.. Die millionnair is en een goed hert heeft, hoeveel men schen kan hij niet gelukkig maken Wat goed kan hij niet doen De menschen rondom ons gelukkig maken, riep Deken Raemdonck uil t'Aalst op de groote Volks vergadering de menschen gelukkig maken, dat is ons eigen Geluk vermeerderen en ons eeuwig geluk verzeke ren. Hrkllnitfl Uit Zwolle schrijft men De kleerma- EJskamp, die zaterdag in onder trouw was opgenomen met de dochter van [schipper Be- rendsen, vierde des avonds bruiloft ten huize van zijne aanstaande schoonooders te Zwoller kerspel. De feest vreugde werd verstoord door eenen hevigen twist die hij met zijne aanstaande schoonzuster kreeg cn deze bracht hem ten slotte met een mes twee diepe wonden in het hoofd en in den hals toe. De bruidegom werd naar Zwolle gebracht, eerst bij de politie om aangifte te doen en daarna bij dr. Franck om verbonden te worden. Zijn toestand was toen van dien aard, dat men het raad zaam achtte hem te doen bedienen. Vervolgens werd hij naar het katholiek gasthuis gebracht. Zijn toestand was maandag namiddag iets gunstiger y,TOit«Pl<l9n<I Het dorpje Zillis is bedreigd be- ictnu. graven te worden onder eene overgroote massa aarde en steenen, die van den Cesi- berg is losgerukt. De gemeenteoverheid heeft de noodklok doen luiden en alle inwoners verplicht woning cn dorp te verlaten. klag doen in ons Bureel ge zoudt waarlijk zeggen aan 't helsch geweld van bederf der zeden zijn geen pa len er komen liêkeszangers op de markt, die niet al leen slechte liêkes verspreiden, maar den ontuchtigsten uitleg geven.... Waarom dat niet doen bewaken? waarom geen geheime Policie zettenen die Volksbedervers affron- telijk van de markt doen jagen? Hetgene van over tien, vijftien twintig jaar voorzegd is, valt letterlijk uit... Is men t'Aalst niet werk- en niet waakzamer, een tweede Brussel gaan de Volkswijken worden en de Macht zal ontnomen worden aan Katholie ken die niet beter hun Volk konden bewaren en bevrij den.... over den Hij is klaar Klaar en uitdrukkelijk; De Paus, Leo XIII, Opperhoofd der Kerk, Stadhouder Christi, Leeraar der Volkeren, Die zoowel de gevaren ziet en de noodwendigheden; Van over 5 jaren herhaalde Hij gedurig dat het gezag moet Vaderlijk zijn; dat de Overheden en de Meesters hun Volk moeten Vaderlijk behandelen, en nu in dezen brief legt Hij die woorden uit Een algemeene zucht naar nieuwigheden, schrijft de Paus; De rijkdommen in d'handen van een klein getal be zitters; terwijl de overgroote menigte dieper in armoede is gezonken. Geleerde en vernuftige mannen, groote Volksverga deringen, wetgevers en landbestuurders zijn ermeê bezig: en niet zonder reden. Aan ons, zegt de Paus, volgens den last van ens Apostelijk Ambt komt het toe die gewichtige zaak gron dig te verhandelen en deregels aan te wijzen die moeten gevolgd worden, om deze groote Volkskwestie van recht- veerdigheid op te lossen. Moeielijk is het en gevaarlijk, doordien dat woelzieke en arglistige Volksverleiders de zaak verkeerd willen doen opnemen, en daarbij nog, oproer stoken en wanor ders onder 't Volk. Nogtans is het dringend noodig, dat men zonder uitstel krachtige maatregels neme, om de menschen der lagere standen op te helpen, aangezien de toestand van het meeste deel der Arbeiders toch ongelukkig en bekla- gensweerdig is.... Dan beslist het Opperhoofd der Christene Wereld ver scheide punten, die tot hiertoe aan velen twijfelbaar schenen Na de plichten der Werklieden omschreven te hebben, verklaart hij uitdrukkelijk Dat de neerstige en spaarzame Arbeider moet kun- ren 'leven, hij en zijn huisgezin, ja iets moet kunnen spa ren - oor moeielijke tijdc.n; dat de Arbeidei nier mag ge krenkt zijn, noch in zijn lichaam,noch in zijne ziel; noch in de leden van zijn huisgezin. Dat zelfs de Staat verplicht is er tusschen te komen en den Arbeider te beschermen, als hij niet behoorlijk kan leven of anderszins wordt te kort gedaan; Dat de werkende mensch VERPLICHT is voor zijn bestaante zorgen; dat zelfs als hij, door den noodge dwongen, een kontrakt maakt tegen zijn recht van be staan, dit kontrakt onrechtveerdig is en niet geldig.... Uitdrukkelijke woorden die geenen uitleg noodig heb ben; maar tegen welke de Geldzucht zal opbotteren.... Wij gaan dit bijwonen; de Geldzucht bij onchristelijke menschen zal den Pauzelijken Brief over 't hoofd zien; de Geldzucht bij Christelijke menschen (eilaas, alle drif ten verblinden, maar niets dat meer verblindt dan de Geldzucht; de Pater Capucien De Bes verklaarde het zoo krachtig op 't Congres van Luik; en ziet eens Judas, hoe verblind het Geld hem maakte!) De Paus spreekt krachtig, uitdrukkelijk, ja vraagt en bidt dat men zonder uitstel volgens zijne woorden zou handelen. Doch hij voegt er ook bij Men gedenke wel dat alle pogingen NUTTELOOS zouden zijn, indien de Christene Zeden niet in eere her steld wierden. n Heilige Vader, dat ondervinden wij t'Aalst; Er zijn hier nu veel Geestelijke en Wereldlijke rijke menschen en Burgers, die de welvaart van den werken den Man behertigen; in den strengen winter van 1890-91 éen enkele Priester heeft 4000 ft. in aalmoesen uitgedeeld en 't is ongeloofelijk wat er in de Katholieke Huizen is gegeven: gegeven, geerne en zonder ophouden; men bouwt Kringen en Patronagiën, met iever en zelfsopoffe- ring. En nogtans, 't jong werkvolk luistert liever naar ver dwaalde Gentenaars of naar Aalstersche baatzoekende Herbergiers van welke zij nog niets ontvangen hebben. De rede de rede Die in slechte zeden leeft, haat Kerk en Priester, haat Godsdienst en Katholiek. T'Aalst vallen nu die droeve, zure en rampzalige vruchten af, van 't Zedebederf. De Jonkheid der Orgel bals, de: Café's Chantants, der nachtlooperij, die Jonkheid is droog hooi voor 't vuur van Vrijdenkerij en van Socialismus. Geen rede meer Geen wijs beleid, geen weerdig vooruitzicht 't Is niet zonder groote rede dat de Paus uitroept Alle pogingen nutteloos, indien de Christene zeden niet in eere hersteld worden Sedert 20 jaren, welken droevigen weg heeft de wer kende Jonkheid in Aalst al niet afgelegd Door zorgeloosheid, Door zwakheid. Het tegenwoordige Reglement, daar alleen zijn de Or gelbazen bevreesd van met al d'andere waren ze tevre den. Dit Reglement, goed toegepast en uitgevoerd, kan den stroom van 't Zedebederf tegenhouden. De Christene zeden in eere herstellen den stroom van 't Zedebederf tegenhouden de nieuwe jonge Ge slachten tegen de Pest bevrijden, dat moet de groote zorg zijn, dat zijn ander zaken dan kaaien bouwen en en nieuwe wandelingen maken In de stad van Aalst zou 't Katholiek moeielijk met een volksstemming boven blijven. Men bedenke het toch ernstiglijk men stelle zich aan 't werk, onmiddelijk. Gij allen, die Plaatsen hebt en Leveringen van de Stad, denkt toch wel dat d'uitbreiding van 't Stem recht voor de deur staat. Weg, achteruit, gij die maar werkt om bier te doen verkoopen, om eenige bazen mee te hebben, voor Huis meesters, hoort de stem van den Paus, die roeptDat de groote goede zaak is de Christene zeden in eere te her stellen! Deze week nog, een achtbaar Burger kwam een be- UIT DEN TIJD DER NIHILISTEN IN RUSLAND. V. We zijn in de Vergadering der Nihilisten, dien nacht te 1 12 ure. Broeders, zoo verklaart de Voorzitter, wij zijn de hoop van Rusland; een gansche bevolking van slaven heeft de oogen op ons gevestigd cn verwacht van ons zijne verlossing en beschaving. (i Maar dit werk der verrijzenis en der verlossing van Rusland vergt al onzen moed en de gansche uitgestrekt heid onzer zelfopoffering. Onze vijanden eri beulen waken; Zij zoeken slachtoffers onder ons; Zij willen ons treffen en schrik inboezemen; 't Zijn wij die de voorhand moeten nemen en schrik rondom ons verspreiden. Manhaftig, onversaagd moeten wij zijn, willen wij niet overrompeld worden en rotten in de donkere kerkers of aan de galg hangentot aas der raven; Is dat volgens uw oordeel Ja, ja, ja, ja, zooging het brommend en grollend uit al die gramme en grijnzende monden. Bijgevolg, wij Leden van 't Uitvoerend Komiteit hebben doodsvonnissen uitgesproken tegen drij der hooge Rechters-Moordenaars, die onze Broeders, die verscheide van onze Broeders in d'afgrijslijkste tormen ten hebben doen sterven. Wij gaan dus het lot doen beslissen. Drij onzer tirannen moeten sterven; Wij gaan het lot laten beslissen, wie ons vonnis nioe uitvoeren. Wie van ons de nummers 7, 14 en 21 trekt, zal ge last zijn binnen de 24 uren den ellendeling te doorsteken, wiens naam op die nummers 7, 14 en 21 zal staan. Een doodsche stilte. Alhoewel bijna allen verstokte booswichten waren die reeds dikwijls hun handen met onschuldig bloed hadden bezoedeld, nogtans huiverden zij bij het aankondigen van nieuwe schelmstukken. Zoo aarzelt en huivert elke moordenaar, vooraleer hij zijn slachtoffer gaat treffen; 'tis de stem van 't mensche- lijk bloed die hem toeroeptKaïn, Kaïn, wat gaat gij doen met uwen broeder Ivan wist niet wat hem overkwam; Indien hij eens een der drij nummers trok Indien hij eens moordenaar ging worden Die hand, met bleed bevlekt, zou hij ze gaan leggen in de reine hand van Lodowiska Neen, neen, neen liever de dood, dacht hij; dan zal ik ten minste sterven weerdig van haar. De Loting is begonnen De Loting Jongeling, als gij uw hand in den trom mel steekt, als uw vrijheid voor verscheide jaren gaat beslist worden, uw hart klopt geweldig Als de Loting gebeurt in oorlogstijden, als er geen afkooping is, als een slecht Nr de verminking op 't slagveld, de dood is, men schudt en beeft, men weet niet waar men het heeft, er gaat een witte wemeling voor d'oogen als men d'hand uitsteekt; Maar Ivan, Ivan, wie zal een vergelijking maken van hetgene er in hem omging, als het zijne beurt wierd om vooruit te treden! Daar nadert hij, met verwilderde oogen, al zijn bloed naar 't hoofd gejaagd, weifelen Je op zijn beenen liij haalt een nummer uil, Schrikkelijk, grouwzaam 't Is nummer 7 Nummer 7 Een strafuitvoering En onder dit nummer 7 leest hij denaam van 't slacht offer dat hij gelast is om te brengen; en dit slachtoffer is niemand anders dan dien van., van prins Wasiliewitz, de boezemvriend zijner Familie, de edelmoedige man die voor hem van den Czar de genade bekomen heeft van graaf Ulminska, zijn toekomende Schoonvader Ivan laat een nauwe smartkreet hooren en valt neêr op den grond, als een stuk lood. Hij ontzwijmelt. Nog in dezelfde spelonk is hij; Maar al de Eedgenoten zijn weg; Een eenzame stilte. Een vaal en weifelend licht van eenige lampen die aan 't gewelf hangen en half uitgedraaid zijn. Wat gaat er van hem geworden Hij spant al zijn krachten in om te konnen recht staan. Eindelijk gelukt hij daarin; En wat ziet hij Uit eenen hoek der Spelonk, een man die tot hem komt, dezelfde man die hem den brief behandigde, die hem naar de Vergadering trok: (i Broeder, zegt hem die man, Broeder! (hij durft Broeder zeggen) hoort Het lot heeft u aangeduid, om het vonnis tegen prins Wasiliewitz uit te voeren.. Gij schijnt zwak en krank te gaan op de wegen der Gerech tigheid.. Maar denk op den Eed van ons Maatschappij.. Dien Eed, door u gezworen: Van te gehooizamen aan de bevelen van Uw Komiteit, blindelings te gehoorzamen... Gij kent het lot en de straf der verraders. Geen uitkomst: Gehoorzamen of sterven Zie, daar ligt de ponjaard op tafel; kies; beloof van uw plicht te doen of hier te ster ven oogenblikkelijk ('t Vervolgt.) Achtbare Heeren Woeste en De Sadeleer, gij hebt uw werk tot goed einde gebracht. De Kiezers van g'heel België en bijzonderlijk van ons Arrondissement zullen 't U dank weten. De Wet c.p den openbaren Bijstand, zoo dringend gevaaagd, zoo hevig bestreden en gedwars boomd, is toch in dezen zittijd aangenomen met 58 stem men tegen 23 en 3 onthoudingen. In ons volgend Nr zul len wij de bijzonderste artikels der niejwc wet geven. Dank aan onze heeren Vertegenwoordigers zullen de Gemeenten met de liefdadige gestichten kunnen kontrak ten aangaan voor 20 jaar; Bara stelde 6 jaar; doch er is 20 jaar gestemd. Men wilde ook de uitvoering der wet tot in 1S93 verdagen, doch M. De Sadeleer deed bemer ken dat 't belang van veel Gemeenten een vroeger tijd stip vraagt, zijn woorden wierden gesteund door Minis ter Lejeune en de datum van r april 1892 is aauveerd. In die lange en inge wikkelde redetwist heeft onze Volks vertegenwoordiger M. De Sadeleer uitgemunt dooreen grondige kennis der wetgevingen over die moeielijke bestuurzaken, een groote ervarenheid der uitvoering en een schrandere en met sterlijke wijze om zijn goed ge dacht te doen overheerschen.cn uit den toestand het meest mogelijk profijt te trekken. Volmaakt is de wet niet; doch beter iets dan niets; dikwijls was men op het punt het wetsontwerp te laten varen; en het is door de tusschenkoinst en d'aanhoudende werk- en w aakzaam heid der heeren Woeste en De Sadeleer dat de toestand nu veel, zeer veel zal verbeterd zijn. Wij zijn gelukkig, in den naam van al de Kiezers uit ons Arrondissement, die weerdige Heeren te kunnen geluk wenschen en be danken. Scholen, jonkheid nu beter dan over 20 jaar Is er meer tucht, meer orde cn meer deugd

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2