Rampen Misdaden Ongelukken De landdag van Aalst.^ Overzicht der Beurs. Hertroerende Drama. Ons Werkvolk. De Maas. AALST. VERONGELUKT. HON VOIR AMR- h MOORD T'ANTWERPEN Mr Kanniverstaan. ITALIË. DUITSCHLAND. E5> s°lda?1 ,;n ea,niz< 't Is wreed bij wreed Donderdag morgend, Isidoor Daelman, van Hofstadc, 33 j. oud, sergeant geweest bij 't Leger, nu uit dienst en sedert 2 maanden meester in de fabriek Jelie op de plaats den Batteur genoemd, hij woont bij zijn Familie, in den Boercnhandei, Kattestraat. Welnu, die jongeling werkt's nachts op de Fabriek en donderdag morgend, ten 6 ure, hij staat gereed om wegte gaan, als een groote poulie of stalen kattrol springt in de volle vlucht van 't machien en dat een der stukken zijlings zijn hoofd treft!!! Hij viel neer badende in zijn bloed en schrikkelijk ge wond aan zijn hoofd. Al wie op de plaats was, grees van ontroering en me delijden; weldra waren zijn oogen zwart uitgepuild en kreeg zijn wezen een afzichtelijke vorm. M. Dr Claus is hem aanstonds komen helpen en ver zorgen en dan is hij naar 't Gasthuis vervoerd. Naar 't Gasthuis, waar de Zusters, aan zulke zaken gewoon, hem bezorgden, gelijk eene Moeder haar kind bezorgt. 't Is in zulke gevallen, Gelijk in tijden van Cholera, dat men ziet de verhe venheid der Christelijke Zelfsopofferiog; daar dag en nacht, hun leven lang opgesloten blijven, bij die arme zieken! u M. Cumont zaliger zegde het zoo dikwijls: Daar zult gij iets zien, zegde hij, een engelachtigeZelfsopoffering! En gij, Werklieden, verleid door de Socialisten, als gij Vooruit neemt, leest en ondersteunt, gij neemt paart en deel in de wraakroepende ondankbaarheid van die De Gasthuisnonnen moeten uit de Gasthuizen gejaagd worden als slechte vrouwspersonen, omdat, zij de Brui den Christi zijn, omdat zij in den paam van Christus hunnen God, die arme zieken beminnen en dienen.. De verongelukte is wreed leelijk gesteld; zijn lippen kapot, zijn kaaksbeen in stukken en wie weet hoe het in 't hoofd gelegen is Zaterdag De wonden zijn toegenaaid; de algemeene staat is redelijk wel; men heeft goede hoop dien jonge ling te redden... Een Gasthuis zonder Godsdienst en zonder Zusters, dat moet een akelig wreed Pijnhol zijn. AALST. M- Jan Van Nuffel, brave jongman onzer stad, wonende in de Binnenstraat, is maandag achter noen doodgevallen in de Botermelkstraat, terwijl hij rondging voor de Gilde der Bermhertighcid. gpGEERAADSBERGEN - Een jonge deuger,iet, bij M. De Vos duiven gestolen, betrapt op heeterdaad en geschabernakt... NOOIT is iemand wel gevaren met oneerlijken handel, NOOITDus eerlijk zijn, is gezond, is vrolijk, is voordeelig. GENT. D'ander week vrijdag is in de Lange Munt het rijtuig omgevallen van M. Clays, stoker, die er in zat met zijne dame en gelukkiglijk niet gekwetst zijn... Die met een peerd uitrijdt, tijdt met zijn meester uit. BRUSSEL: Een kind uit de Schaar beekstraat, heeft eenen eens ingeslikt en ligt ermee in 't Gisthuis. In de Populierenstraat is de behangersknecht X. maan dag uit de venster gevallen, waar hij een gordijn hing, gevallen op de kalsei... Eilaas, d'codelijk gekwetst. Uit het Groot Hotel is een bediende gevlucht met 6c©o fr... De Policie zit er achter. BRUSSEL. Drij personen zijn dood door 't eten van vergiftigde krabben; er zijn twee Dochters van eenen Policie-Cemmissaris erg ziek geworden, na krabben geëeten te hebben BRUSSEL. Vreeselijke strijd tusschen broe ders. In een klein huisje der Telefoonstraat, te Da ken woDen de drie gebroeders B..., Pieter, Karel-Lcdc- wijk en Fransallen oefenen het loodgietersambt ui Onder deze broeders heerscht juist geene groote overeen stemming. Zondag avond zaten zij alle drie in de e'.la- miuct van den heer C... op den Antwcrpschen steenweg. Zij speelden eene partij met de kaarten, in gezelschap van eenen genaamden L., wanneer schielijk eene woor denwisseling ontstond tusschen Pieker en zijné trvee broeders. Weldra werden zij handgemeen en do eerste der plaatsen; deed ieverige opzoekingen en bekwam weldra de zekerheid dat de knecht eener naburige hoeve het vertrek van De Mulder en zijne familie naar Zotte- gem had afgeloerd. Do* r de vragen in het nauw gebracht, deed de knecht olledige bekentenissen. Hij verklaarde dat hij zijnen buit reeds verkwist had, en er onder ander een kostuum mee gekocht had op de markt van Zottegem. De gendar merie heeft den dief aangehouden en het kostuum in beslag genomen. LUIK. De schoone en groote stad van Luik. Een persoon die in Juni 11. door een razenden hond gebeten werd, is na een vreeselijken doodstrijd gestorven. Er waren 6 mannen noodig om den ongelukkige te bedwin- gen. BRUSSEL. Opgepast. Drie welgekleede per sonen hebben in verscheidene herbergen het volgende bedrog gepleegd Om hunne pinten te betalen bieden zij een 2 fr. stuk aan, en als dit gewisseld wordt, leggen zij behendig een 20 centiemen stuk in nickel in plaats van dat van 1 fr. welke de baas op den toog heeft neergelegd, en dan roe pen zij aanstonds de aandabht van den baas op de ge waande vegissing door hem begaan. Het toertje moe overal gelukt zijn, te oordeelen naar de menigvuldige klachten bij de Policie ingekomen. Veel'belovende kerel. Een klacht is op het policie-bureel door eene moeder neergelegd, omdat haar veelbelovende zoon, oud 18 jaar, bij middel van val- sche sleutels al hare meubelen had geopend en den in houd had ontvreemd. De kerel had de sleutels bij eenen slotmaker gekocht, bij wien hij in de laatste dagen ge werkt had. Te Kuregem-Anderlecht is dinsdag, om 8 ure eene schipperin van haar schip in het w ater gevallen en ver smoord. Haar man sprong haar gansch gekleed acHj terna. Na een kwartiers tijds, en ten minste voor dq twintigste maal duikende, gelukte hij er in haar van onder het schip te halen. Het was echter reeds te laat, De verstikking had haar werk volbracht. Het lijk der schipperin, Karolina G. is naar het doo- denhuis der gemeente gebracht... Het arme slachtoffer laat zes onmondige kinderen na. Arme jongen. Een knaap van elf jaar stond maandag op de paardekensmolens te kijken met de tra nen in de oogen; hij had geene centen om ook een toer- ken te knnr.en doen. Op eens sprong de knaap, toen -de molen in volle vlucht draaide, op een houten paard toe, teneinde eenen kosteloozen rid te doen. Doch hij mislukte en werd te gen eenen staak geworpen, waarop hij zich het rechter been brak. Het arme kind kloeg ook nog over inwen dige pijnen, en werd in deernisvollen toestand naar het hospitaal overgebracht. Slaapziekte. Een klein meisje werd over nige dagen bijna overreden doch kon in tijds gered wor deD. Maandag nu, is het in slaap gevallen en het is on mogelijk het wakker te krijgen. De doktoors denke: dat zulks het gevolg is van den doorgestanen schrik. JEMAPPE. Moordpoging. Twee schoonbroe ders, Moreau en Moorselard, lagen sedert jaren twist, uit hoofde van het erfdeel hunner vrouwen. Zaterdag had Moreau geheel den dag gewerkt, 01 den vloer van zijnen koer te herstellen, 's Avonds, ron 6 ure, kwam Moorselard met eene ijzeren staaf en bra de steenen weer uit. Er ontstond twist Moorselard bracht Moreau m< de staaf eenen slag toe op het hoofd, zoodat het slach offer ten gronde stortte. Hij kon opstaan en vluchte J doch Moorselard vervolgde hem en bracht hem nog s gen toe, tctdat Moreau voor het huis van eenen gebu neerviel. Het slachtoffer is in eenen bedenkelijken toestand n het hospitaal overgebracht; Moorselard is aangehoud 1 en ter beschikking gesteld van den prokureur des konir s te Luik. IJPER. Op den Verloren Hoek is een boerA- kuecht, die in de waterput der weide aldaar, was gan zwemmen, door de kramp overvallen geweest en vr- dronken. Redelijk wel gelukt Personen van alle Steden, uit Aalst, Ninove en om liggende; Rond half vier wierd de Zitting geopend door M. Bon Leo Bethune, in goed, zuiver, gespierd Vlaamsch, kort en bondig Dat groote gevaren 011s bedreigen; Dat 't Socialismus overal indringt; In de Steden met grooten bijval; Dat de Buiten-gemeenten ook bestormd worden; dat er moet gestreden worden door de Drukpers, door 't Woord en door de Vereenigingen. Een oproep tot de Jonkheid, om den strijd aan te gaan cn deel te maken van den Sprekersbond. Die Sprekers- bond is ingericht verklaard en de jonge Lieden, tot dies bekwaam en genegen, zijn verzocht hunne naam aan te geven. E. H. Kanunik De Bock, die 't Bisdom vertegen woordigde, heeft de wezendlijkheid en de dringendheid van 't gevaar getoond, de Pauzelijke Encycliek aange haald, daar hebben wij ons strijdplan De Encycliek, in welke de Paus geen gebruik maakt van zijn onfaalbaar- heid, maar toch spreekt als Vader en als Leeraar, tot het verstand en tot het hert der Geloovigen. Aan de fincycliek zijn wij allen, godsdienstige gehoorzaamheid n behulpzaamheid verschuldigd. M. Raes, Leeraar van Heldergem, heeft gehandeld bver Socialismus, Drukpers, boekwerken en wat er on der dit opzicht kan gedaan worden. E. IT. Pauwels, Pastoor van Kerkxken,heeft de klach ten der werkende klas doen hooren; wareergeen afgrond gekomen tusschen rijk en arm, Paus Leo XIII zou de vereld niet ontroerd hebben door zijnen Encycliek. Er ijn er die durven schrijven dat de Pauzen, Kardinalen n Bisschoppen in 't voordeel der grooten spieken. Niets s valscher De Pauzen van Roomen, de eerste en de (everigste hebben ten allen tijde 't klein Volk beschermd in verdedigd. Spreker haalt aan, wat Gregorius de Groote ;chreef over de Boeren en de Pachthoven; hij spreekt in >ezielde woorden over Ierland en wekt de jongelingen ip, tot kracht en iever voor de vrijmaking van 't Katho lieke Vlaanderen.. (Gedurig wordt Spreker onderbroken door geestdriftige toejuichingen). M. Nobels van St. Nikolaas, felle Vlaamsche Spre ker, in een machtige Volkstaal, een stem als een donder, M. Nobels durft den toestand afschetsen gelijk hij is 't Werkvolk op veel plaatsen verdrukt is, dat het aan 't Socialismus vastgekluisterd wordt; groote veranderin gen die MOETEN gebeuren, de Samenleving die te na- deele van Godsdienst en Vaderland zal hervormd wor den, als wij niet edelmoediglijk de noodige veranderin gen bewerken, volgens de Encycliek, edelmoediglijk, met vaste overtuiging, strijdende voor 't Christianismus, gelijk de Socialisten strijden voor 't Socialismus. M. No bels wierd met hart en ziel aanhoord en toegejuicht. M. Alex. Van de Velde van Aalst haalt de Geschie denis aan van 't Socialismus in Aalst, welke sluwe valschheid er gebruikt wierd van over 6 jaar,om't Werk volk bij de Socialisten van Gent in te lijven.. Die Socia listen gaan zooverre van God den Scheper en Regeerder te loochenen; ze kunnen niets dan ongeluk en wanorde brengen. Mr Van de Velde doet de redmiddelen kennen en vraagt d'ondersteuning voor de Werkklieden die op 't pad van orde en deftigheid hun rechten willen verdedi gen in den zin van den Pauzelijken Brief.Spreker wordt vurig toegejuichd. M. De Pelsemaeker, Doktor in de Rechten, sprak over Spaarkassen, Ziekebussen en Boerenbonden; uitter- mate wel die Inrichtingen doende kennen, hoe men ze kan stichten en welke goede vruchten zij voortbrengen. Werken voor den dag van heden, dat wordt gedaan; doch men vergeet dikwijls te zorgen voor den dag van morgen.De Spaarzaamheid brengt tot orde, tot zede lijkheid en tot zelfbeheersching. Met de Boerenbonden heeft men hulpmiddelen in de tijden van krisis en een sterke macht op de Wetgeving.. Heer De Pelsemaeker, klare schoone Spreker, sterk in zijn Vlaamsch, sterkin bewijsredens, had zijn ontwerp grondig bestudeerd, om te weten wat Frankrijk en Duitschland in dit punt te wege hebben gebracht. M. Verstickt van Bambrugge gaf treffend aannalin- n V'üiH-ix. bedenkelijk. BOOM. Poging geweest tot moord en 7iifsmoord, door Adriaan Michielsen; de twee ander figeranten zijn de dochter Paulina Michielsen 28 j. oud en vrouw De Bondt, een ellendigen trio, schrijft het Handelsblad, een ellendigen trio met een gedrag dat alles behalve voor beeldig schijnt te zijn. Ja, andermaal een wreede moord, t'Antwerpen met de Kermis. In de Brusselsche straat woont zekeren Hen drik Cuypers, 71 j. cud, van Klein-Vorst; met zijn doch ter Josefina, haren man Gieden Lyck en hunne kinde ren; 't is er een herberg met opschrift: Au Pays Wallou. Zaterdag ten 12 ure wierd d'herberg toegedaan en zondag rond 6 ure vond men den ouden Cuypers dood, ver moord op zijn bedDie wreede moorden! hij was den hals doorstoken! Wie zijn de moordenaars? Reeds ten S ure was de Justicie daar: Er is gebleken dat er Familietwist was; Cuypers had 1800 fr. in den handel van zijnen schoonzoon; nu ging hij daar weg en had zijn geld teruggevraagd; Lyck kon het niet weêrge- ven... Heeft hij daarom zijn oude schoonvader vermoord? Hij, Lyck, 45 jaren oud, van Humbeeck, brigadier bij den dienst van 't personncel der rijtuigen van Staats spoorweg... Er moeten toch zware vermoedens zijn, want d'echtgenoten Lyck zijn aangehouden. Er zijn in dit huis 8 kinderen... HOBOKEN Op d' Heide, bij d' echtelingen Van de Nieuwenhove, twist en oneenigheid, kwade vermoe dens en de vrouw die gekomen is en een kom vitriool in 't wezen van haren man heeft gegoten... Da man is on der dokteurs handen en de vrouw zit vast... Wreede ge vallen. CANEGHEM Leonard Vermandei, oud 76 j., bezig met rogge pikken en schielijk doodgevallen op 't veld. NEDERBRAKEL. Verleden week werd te Mi- chelbeke een diefstal van 100 frank gepleegd ten nadeele van den heer De Mulder, molenaar. De gendarmerie van Nederbrakel, begaf zich ter plaats om een onderzoek in te stellen. Zij bestatigde spoedig dat de dief wel moest bekend geweest zijn met de ligging Een jonge Parijzenaar was naar Antwerpen ge komen en wandelde er in die schoone stad. Aan een groot rijk Huis gekomen, vroeg hij in 't Fransch wie daar woonde; en hij kreeg voor antwoord Mr kan niet verstaan.. Ha dachte hij, 't is Mr Kanniverstaan die daar woont.. Wat verder gegaan aan een Kerk, zag hij een Huwelijken vroeg wie daar ging trouwen, Mr antwoordde men, kan niet verstaan. Ha dacht de Parijzenaar, Mr Kanniverstaan uit dit groot huis, gaat trouwen. In den namiddag wierd een dief weggeleid wie is dat vroeg onze Franschman. M* antwoordde men, kan niet verstaan. Aardige zaken dacht onze Parijzenaar; die M* Kanniverstaan, uit dit groot huis, eerst trouwen en nu als dief weg geleid worden. Een uurke later zag hij een dooden wegdragen wie is er gestorven vroeg hij in 't Fransch. En wederom was de ant woord M. kan niet verstaan. Dan schudde de Parijzenaar droefgees tig zijn hoofd en zegde Wreed drama den heer Kanniverstaan, uit dit groot huis, trouwen, als dief aangehouden worden en denzelfden dag sterven, wreed drama ciel et terre wreed drama weldra vertrokken, naar zijn logist en van daar naar de eerste Statie, hopende den valschhaard van Aanvoer der nog te Douvres ia de zeehaven aan te treffen. Eenige stonden nadien vloog een telegram naar het Parket van Brussel Kerkdief gevonden, komt terug naar België; wordt nauw opgevolgd Aanvoerder op Stoomboot naar Oostende. Twee rijtuigen van den Zwitserschen trëin zijn vèrb zeid; het geschreeu w was ontzettend; van alle Ksiten kwam 't Volk toegeloopen; er zijn 13 dooden, 18 tien- schen erg en rond de 40 min gekwetst, meest rijk \olk. De Zwitsersche trein wierd op flank genomen. Qidbr de dooden zijn vele rijke damen. G'heel Zwitserlani :n de aangrenzende Fransche Provinciën zijn in opscli 1- ding van angst en schrik. DIEFSTALLEN OP DE TREINEN. Over ee gen lijd is er in den trein tusschen Grosseto en Orbete een diefstal gepleegd, waarover tot hiertoe nog de diep geheimnis zweefde. Dames, die in een afgezonderd rij' zaten, waren onderweg bestolen, alhoewel niemand op o:" den trein was gegaan, da^r hij niet bad stilgehouden. Nu schijnt er echtereen weinig licht in die zaak te kom a-, men heeft grondige redenen het treinpersoneel zelf van le diefstallen te verdenken. Een bediende moet onderweg zooi ?r gerucht zijn binnengedrongen en, na den diefstal geple te hebben, even stil weer verdwenen zijn. Deze vermoedens worden bevestigd door iets dat onlai js aan eenen nijveraar van Milaan is overkomen. Hij was op reis, zat alleen in een rijtuig en sliep. Toen te Grosseto ontwaakte, bemerkte hij tot zijne niet geringe wondering dat een ander persoon bij hem zat. alhoewel trein niet had stil gehouden. Hij bemerkte alsdan dat het treinoverste was De reiziger ken zich de aanwezigheid Mn den bediende enkel verklaren, toen hij bemerkte dat zijn r s- zak doorzocht was en voorwerpen verdwenen waren. Men denkt dat er eene heele dievenbende bestaat, die diefstallen op de treinen exploiteert, in meepZichtigheid met beambten, want de voorwerpen waren reeds uit bet rijt verdwenen toen de treinoverste er nog in zat. Voor de zekerheid der reizigers zou er eene geheele zuive ring van het personeel moeten gebeuren. Prins Borghese zit in groote korteresse van geld, i3 miilioen te kort, wie legt het erbij men zegt dat de prinsen Torlonia hem gaan helpen. M. Pozzi, kasteelheer van tegen Veterbo, is aangerand door de bende van Antonini, zijn hps wierd geplonderd en M. Pozzi vermoord... te Goslar, heeft van eeien officier 'ne sabelslag op zijn hoofd gekregen en is ervan ;e- storven... Er wordt wreed tegen gespookt. Te Speg n, Westfalië, hebben Boeren en Socialisten erg gevochten./ Te Memel kregen twee meiden in het HotelRabastij rusiejde eene, een helsche Zantippa, goot petrol op de kleeren Mn d' andere, ze stak er dan 't vuur aan al brandende liep zij )p straat en stierf korts nadien. De moordenares is aangehoud. n. PARIJS. Die ramp te Saint-Mandé Hoe vreeselijl De Statiechef is losgelaten, vermits het bewezen is dat jde mecanicien de schuld is van alles door een rampzalige onop lettendheid.. /o jaren is die Man in goeden dienst.. 10 jaren.. Hij zal wreed gestraft worden.. En wie duift zeggen, datide Rechters zullen te streng zijn Die in zulke Diensten zijn, dat ze toch opletten MESSANCY. Frankrijk, nabij Luxenburg mtn schrijft ons uit Messancy, i5 Oogst Mr Daens, ik kan niet nalaten U dees droef nieuws te melden, over het groot onweder dat hier lo^geborsten is den iS AUgusti 1891 om 5 ure 's avonds in 't Kanton Messancy en in de Provincie Luxenburg; de groote verbageling die hier gebeurd is: de hagelsteenen die hier ge vallen zijn, waren gelijk eenen bonkket en een groot ei; dat heeft alzoo geduurd 20 minuten lang; er staat niet meei te zien als stukken en stoppelen; zoo heeft de Donder geduwd van 3 ure tot middernacht; de menschen van 60 a 70 jaren die zeggen als dat er binst hunnen tijd dat nog niet gebeurd is van zulke groote hagelsteenen te vallen, dat alles verpletterd is, eilaas SPANJE. Spoorwegramp. —- Een trein ko mende van Laveno, is maandag mor gend tegen Varézo op eenen manceuvreerenden trein ge- loopen. De mekanicien en twee reizigers werden ge kwetst. De lokomotief en een goederenwagen werden bescha digd. - a; irt: dat ons Werkvolk behoorlijk kunne leven en dat de zeden in eere hersteld worden. De groote vijanden van Aalst zijn de Personen die tegen de strenge uitvoering zijn van 't Reglement op d'Orgel- bals. 2i Augusti-1891. Zonder twijfel is het uitzicht der Beurzen iets beter sedert ons laatste overzicht, en, mo gen wij deLondener verslagen gelooven,zou het betrou wen op de Beurs van Londen aan 't terugkeeren zijn, en zouden er geen geldelijke rampen meer te vreezen zijn Hopen wij het, want het is tijd 1890-1891 zul len geboekt blijven in de geschiedenis als akelige jaren, als jaren van ramp en van wreed geldverlies. De kleine beternis, waarvan hooger spraak, mogen wij met genoegen bestatigen, doch er is nog geen rede om te ju bileeren,want er is neg veel weg af te leggen in den goe den zin. Er is een belangrijk feit voorhanden in Argentina, namelijk de kiezingen voor de afgeveerdigden, welke op hunne beurt den nieuwen President der Republiek zul len te kiezen hebben. Indim deze kiezingen den ge- wenschten uitslag hebben, zal dit eene rede te meer zijn tot heropbeuring der prijzen van de Zuidamerikaansche weerden. Ineen woerd, er is hoop en moed, en het ergste schijnt voorbij te zijn. UIT DEN TIJD DER NIHILISTEN IN RUSLAND. "VI. Zie deze ponjaard, riep de Nihilist uithij moei in 't hert van den Prins of in het uwe. Ivan, de ongelukkige Ivan bleef als radeloos en zinne loos al zijn bloed ging naar zijn harthij meinde te ver stikken en kon geen woord uitbrengen... Van tijd tot tijd murmelde hij binnensmondsLodowiska arme en teêr- beminde Lodowiska Geen aarzeling, sprak de Broeder, zijt gij te laf om uw plicht te doen, steek deze ponjaard in uw hert; eens dat gij dood zijt, mag een andere u vervangenmaar zoolang gij leeft, is de plicht aan u; eer er 24 uren ver streken zijn, moet het vonnis volbracht wezenMaak er kort spel meêzeg rechtaf, dat gij als verrader wilt sterven... Welke wanhoop overweldigde Ivanl... Er was dus geen uitkomstmoordenaar worden of sterven Reeds voelde hij de punt van den ponjaard in zijn vleesch drin gen en zijn ingewanden verscheuren !..- Al de krachten zijner ziel bijeen vattende, roept hij eensklaps uit Houd op -- Houd op zijt gij bereid te gehoorzamen? Ja. geef hier de ponjaardik zal gaan 1 Gij zult gaan goed Ziellier het wapen en ook het briefken dat gij naar den Prins zult zenden, om hem zijn veroordeeling bekend te maken... Broeder, ge ziet daar de maan eer zij terug het aarderijk beschijnt, moet een van u, gij of den Prins, een lijk geworden zijn... Ga nu En de wreede Nihilist, Ivan bij den arm nemende, sleurde hem uit de spellonk. Buiten zijnde,ging hij met hem eenige stappen verder, wenschte hem goeden uitslag en verdween in de dikke duisternis.. Daar stond Ivan Wederom paalstil Zoekende naar de uitkomst er er geene vindende Wat gedaan wat gedaan Den Prins vermoorden I NOOIT! Zelf sterven, als hij zoo gelukkig ging worden Neen, o neen zijne dood ging de teêrbeminde Ouders, ging de brave Familie van graaf Ulminski in droefheid en schande dompelen Hij meinde daar 't geluk te brengen bij die brave Po lakken en hij bracht er niets dan meerder ongeluk en vlij mender verdriet. Daar staande bleef de tijd niet stilJe; De morgendstond naderde en de fris-Lche lucht bracht cciiig.j kalmte in zijn gefolterd gem cod. >ue zoo on- 4 li WML* ffë auiIeVc. a li? deVhietu !ët dit waa-Lo- jven worden, T M. Bon Bethune de Zitting met een hartelijk gemoede lijk woord... Ja, een goede Vergadering geweest; doch om krachtig en duurzaam te werken voor God en voor 't Volk, nu, een Komiteit genoemd van wijze en ieverige Volksvrienden; Volksvrienden moeten't zijn, met woord en daad..Al de macht gesteld in dat Komiteit; nadenken of het niet moet herkozen worden op bepaald tijdstip; en wat de Voorzitter aangaat, wat ziet men in Ame rika en Engeland? wat gebeurde er onder de Vlaamsche gemeenten Een Voorzitter voor 2 a 3 of 4 jaren en niet herkiesbaar; zoo heeft men een Sociëteit en Vereeniging, een Bestuur dat niet bloeit of kwijnt, leeft of sterft met eenen persoon Zuivere inzichten moeten er zijn, voor God en voor 't Volk. Ei, perdon we gingen vergeten iets van 't bijzonder ste: 't Verslag van M.Ivo Vlassenbroeck over den Werk manskring van Aalst, een stuk van hoogen ademen schranderen opspeuringsgeest, in bescheidene, beza digde en beknopte bewoordingen, de gehorte, de op komst en de huidige levensvorm en werkingskracht van die degelijke practische en onmisbare inrichting in dankbare woorden herinnerde de geachte Spreker Deken De Blieck zaliger, de inrichter des Krings, toonde al 't goede sedert dit tijdstip verwezenlijkt en drukte de vaste hoop aan, dat onder Deken Raemdonck de Kring een lang tijdvak van krachtigen bloei aou beleefd heb ben. Geen wonder dat deze kernige toespraak deftig en driftig toegejuichd werd. Is 't waar dat een groot getal van ons Werkvolk, al neerstig en werkzaam te zijn, moet honger lijden, zelfs in gewone tijden Iloe moet het dan zijn in strenge Winters, en als er maar 4 dagen in de week wordt gewerkt Op den Landdag er wierd gesproken van de klein dag huren, die de Volkeren tot liet Socialismus trekken, en al wie in de zaal was, juichtte toe, uit hert en ziel. Het is dan waar Het is dan opentlijk bekend Een groot deel van ons Werkvolk kan niet leven; zou verhon geren zonder d'IIulp van het Armbureel en van de wel hebbende Bevolking Ja laat ons zeggen Wee Aalst, als de klein daghuur- kes hier blijven bestaan en als de Zeden niet verbeteren! Wee AalstGe zult er toeren van zien Dunkt het U niet, achtbare Stadsgenoten, dat de Raad van Nijverheid en Werk hier dringend noodzakelijk is?, 't Werkvolk vraagt dien Raad, 't Gouvernement ook, in den Gemeenteraad zijn insgelijks stemmen in dien zin opgegaan, waarom uitgesteld"? Moet de toestand gedurig verergeren Moet de roode vlag hier zegevierend rond gaan, eer dat men de Wet van 1887 gaat toepassen Die wijze Wet, eenparig gestemd; Een Raad van heeren Fabriekanten, van Verdedigers van 't Werkvolk, van Werklieden, om gesamentlijk in kalmte en in vrede dei) toestand te bespreken, de mis bruiken aan te klagen... Hoe het ook weze Wij verliezen veel grond in Aalst; Wij moeten beducht zijn voor een Volksstemming; Wij kunnen tot herstelling en aanwinst komen, mits Vhiciten. 6 ure sTtfi'r fcMflcler\cn stond en vojtóis^Lè vüé;-ériN: Alles bekend ma ken aan de Justicie!... Dit was zijn eigen schuld bekennnen en de wreedste dood inloopen Wat gedaan Er moest toch een besluit genomen wor den ja,., ja... Ik zal zegde hij, bij graaf Ulminski en zijne dochter gaan ik zal alles bekennen, hunne vergif fenis afsmeeken, vragen of ze met mij naar een ander we relddeel willen vertrekken, dadelijk; terwijl zij zich be reiden, verwittig ik den prins Wasillewitz van 't gevaar dat hem bedreigt... Zoo zal en moet het zijn; zoo blijft het beslistdat is d'eenigste goede uitkomst D'eenigste goede uitkomst Maar de ongelukkige Ivan zag niet dat hij gevolgd was van nabij door een geheimzinnig man, welke hem geen oogenblik uit het oog verloor, geen enkel oogenblik. 8 uren waren geslagen, als de rampzalige jongeling de woning van graaf Ulminski binnenstapte. De schaamte op zijn voorhoofd; De droefheid in 't hert. Nauwelijks was hij aangemeld, als de jonge deugdzame Dochter kwam toegeloopen, als eene frissche morgend- bloem. Maar te nauwernood had zij hem gezien, als een kreet van angst en pijn haren boezem ontsnapte, en terwijl Ivan op eenen stoel neervallende, al weenende riep zij Ivan Ivan Wat is er toch wat hebt gij waarvan die wanhoop op uw wezen, die tranen in uw oogen spreek toch, spreek toch, ik smeek het uj Dit gezegd hebbende, borst hij los in een smartlijk ge snik en geween g Lodowiska, sprak Ivan al snokkende, Lodowiska, lief kind;, de nood dwingt mij, de tijd is kort. Ach, heb moed, heb moed; vandaag, aanstonds moet ik St. Peters- burg verlaten of nog van den avond zullen ze mij doo den, of ik moet misdadiger en moordenaar worden Brrrrr, leelijke zaken!.... Mensehen, 't Land van Aelst had aangeraden den Gaz niet af te stsan.Men heeft niet geluisterd en nu zit men in de palotten, in plaats van jaarlijks 30,000 fr. winst te hebben.... Menschen, 't Land van Aalst 'had van over 15 jaren een nieuw Gasthuis gevraagd en nu heeft men spijt dit kostelijk gebouw daar gezet *te hebben.... Dito over 't Zedebederf, over Scholen, over Leger, ons artikels van over 20 jaren mogen herhaald worden!..'. En de Maas! de Forten aan de Maas!.... Hoe spijtig dat'men daaraan begonnen is!... 24 miilioen wierden gevraagd, 't zou er al meê geweest zijn! geenen eens meer!... Geen soldaaterbij!.... En nu is'tal 70 miilioen en eerla'n» zal men meer soldaten bijvragen.... Mr Woeste en ander heeren hebben wreed opgespeeld in de Kamers!... De Burgers en Landbouwers zijn verontweerdigd!.. 70 mii lioen!!! En geen 100,000 fr. kunnen krijgen voor de \rije Scholen, die er noodig zijn voor de bewaring van Geloof en van Zeden; geen 200,000 fr. voor 't herstel der Onderpastorijen door Bara afgeschaft; de belasting op den Tabak die niet kan afgeschaft worden!... M' Woeste en anderen hebben wreed opgespeeld; maar in de stemming eilaas! wat gedaan! Die Forten afbreken!... de werken doen staken!!!'t Zijn moeielijke gevallen!.... Spijtig dat men er aan begonnen is!... Spijtig, dat ons Meerderheid niet krachtiger is tegen Hof en Ministerie; niet krachtiger om Onrecht t'herstellen en 't geld te sparen!... Van in 1884. als men ONS Aanvoerde'rs aan 't hoofd niet wilde laten, de Meerderheid, alsdan zoo vast enzoo sterk moest

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2