De groote Bende Zondag 30 Augusti 1891 32*" Jaargang Hulde en Dank Ons Werkvolk. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Deze week Mengelingen. DER KERKDIEVEN. Nieuwe Boeken BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Amwncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. ABONNEMENTS-PRIJS. Fr. 's ja&rs, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar»» genomen, rechtstreeks by ons cf door Post of Briefdragers. HET LAND AALST, 29 AUGUSTI 1891. de Meerderheid! Huideen Dank, bijzonderlijk aan d'hce- ren Volksvertegenwoordigers Woeste en De Sadeleer. Achtbare Landgenoten, hebt gij met aandacht gelezen ons Artikel van zondag 11. over de nieuwe wet van Onder- standswoon, Hospitaaldienst en Verbeteringshuizen. De klachten der Bevolking, door d'heeren Burgemees ters en ander Overheden op de Vergadering t'Herzele in 1890 en op vele andere plaatsen zoo krachtig en zoo aan houdend gedaan, zijn aanhoord geworden. Door de Wet, gestemd door Kamer en Senaat, en met 1 april 1892 zullende in uitvoering komen,is het Onrecht hersteld, dat sedert zooveel jaren op de klein Steden en de Buitengemeenten woog, zooveel onkost en zulk smar telijk verlies na zich slepende, Er is vastgesteld in welk geval een zieke of behoeftige elders wonende, op de kosten zijner Geborteplaats moet geholpen worden. Het recht van terugeisschen zal 60 a 70 0/0 verminderd zijn. Het tijdvak wordt van 5 op 3 jaren gebracht. De prijzen van onderhoud zijn geregeld. De kosten van Gemeenzaamfonds zijn gebracht van 5 millioen fr. op 4. Iedere Gemeente zal voortaan betalen, niet volgens in woner, maar volgens de som uit het Gemeentefonds ge trokken. De moeielijkheden en betwistingen der wet van 1876 zullen bijna geheel verdwijnen. Staat en Provincie zullen voor 3 millioen in de onkos ten van openbaren onderstand, bedelarij enz. tusschen komen. Waar vroeger 3 jaar gevang op stond,voor verandering der Hulpgelden, zonder ontvreemding, zal nu de hoog ste straf zijn 3 maanden gevang. Iedere Gemeente moet zijn arme zieken verplegen, doch mag hiervoor akkoord maken voor 20 jaar met een bijzonder of openbaar Gesticht. De bedelaarshuizen zullen hervormd worden... LANDGENOTEN, welke goede, voordeelige wet Achtbare Katholieke Kiezers, dat is uw werk; verheugt U van katholiek gekozen te hebben; aan U is men eerst en vooral die goede wet verschuldigd; maar wie zijn ze die sinds een jaar de nieuwe wet bestudeerden, die aange drongen hebben tot zij voor de Kamers kwam, die twee maanden lang op de bres hebben gestaan, met een onver- winbare hardnekkigheid, met een onweerstaanbare rede- neerskracht, aan wie zijn wij grootendeels die Wet van Verbetering en Herstelling verschuldigd Aan 't Arrondissement Aalst en wel namelijk aan onze Volksvertegenwoordigers, Mr Woeste en Mr De Sadeleer. Is er sedert i83o een Wet gemaakt die zooveel voldoe ning en ontlasting aan de Gemeenten zal schenken Wij twijfelen eraan... De Dankbaarheid is den waren Vlaming ingeboren; de jaarheid za'. aan d'heeren "oeste en De Sadeleert een eeiste beioomng zijn voor hun heldhaitigen edelmoe dig streven... 't Is op zulke wijze dat de Volksvertegen woordiging waarlijk in eer en in maclit en in aanzien stijgt. Zal de Paus van Roomen zijn stem verheffen en tot de Christene Wereld spreken in eenen openbaren brief, zonder gewichtige redenen, gesteund op vaste waarhe den Wat zegt de Paus in zijnen Brief? Na de dwaasheid en de afschuwelijkheid getoond te hebben der stelsels van 't Socialismus, na aan de werk lieden gesproken te hebben over den eerbied aan 't Ge zag en aan de Meesters, dan verklaart de Paus: Wij schrijven letterlijk over Doordien dat eenige rijken en machtigen, in klein getal, schier uitsluitend meester zijn geworden van den grooten handel, zoo hebben zij aan tallooze menschen der lagere standen schier een slavenjuk opgedrongen. Het is een SCHANDE, het is onmenschelijk een rede- lijk schepsel te gebruiken als ecne machien om geld te winnen en hem maar te eerbiedigen voor zooveel hij werken kan... De loon der arbeiders achterhouden, is eene wraakroepende zonde... Het tegenwoordig leven is anders niet dan eene voorbereiding tot het eeuwige leven... De dagloon moet voldoende zijn om te voor- zien in het onderhoud van den werkman, die eerlijk en matig leeft... Het is eene plicht voor iedereen van te zorgen voor zijn bestaan... Alle pogingen zouden nut- teloos zijn, indien de Christene zeden niet in eere her- steld wierden. Zou men niet zeggen dat de Paus bijzonderlijk gespro ken heeft voor Aalst In Aalst zijn met honderde en honderde arbeiders, die. eerlijk en matig leven, en die niet kunnen bestaan met hun Familie, DIE NIET KUNNEN BESTAAN. Dat is bewezen in 't BoekjeOns Werkvolk; dat zal uitdrukkelijk vastgesteld worden, als er een Raad van Werk en Nijverheid is ingericht en als men van op het Stadhuis publiek afroept wat erin Aalst gewonnen wordt, op sommige Fabrieken. Niet kunnen leven! Moeten geholpen worden El lende voor den Werkenden man, ellende voor de Bur gers, ellende voor de Stielmans, gedurige onrust voor de heeren Fabrikanten... Geen vrede mogelijk, of 't bestaan moet er zijn; geen vrede, maar onrust, wanorde, geknor en meer en meer naderen tot geweld en opstand. De Paus zegt dat de werkende man voor 't BESTAAN van zijn huisgezin MOET zorgen. De Werklieden van Aalst zeggen Wonnen wij maar regelmatig 2 fr. daags, we zouden tevrede zijn. Niets zal helpen zonder 't herstellen der Christene zeden Ook voor Aalst De zeden zijn hier in ellendigen toestand; Men zou niet durven beschrijven hoe er verkeerd en getrouwd wordt. De Geestelijken moeten werken en preêken tegen het zedebederf; Daarom is een groot deel van 't jong werkvolk afkeerig van Kerk en Priester en zoekt hulp en steun bij vreemde Socialisten; Een zeer groot deel van 't jong werkvolk is Socialist gezind; 't Gaat zoover dat zij op sommige fabrieken de Meer derheid uitmaken, dat zij er de Wet geven en dwang uit oefenen op d'ander Arbeiders; die niet meedoet, staat in de beet en wordt verstoot en en bedreigd. WIJ ZIJN SOCIALIST VooruitVooruitdat zingen en dat roepén zij. Laat ons 25 jaren achteruit gaan; Hoe ging het op veel Fabrieken Verbod van naar Genootschap en Congregatie te gaan! De medailje inbrengen of op straat, in den Win ter! liberale gazetten moeten lezen; naar den Hopzak moeten gaan om er Vrijdenkers te hooren; op 't zwart bladje staan, als men Christelijk was. (i Laten vloeken en slechten klap spreken op de Fa brieken. M^ar één. bekommernis hébben. Geld -vir>r eni't Volk liberaal maken, w Ach, jong Werkvolk, Wij verwijten u niet, Maar wij beklagen u, Omdat gij zoo wreed misleid zijt geworden. Onder de Wet van 1879 Hoe ging het (i Huisvaders, uw trouwboekje meêbrengen en uw kin- ders naar de veroordeelde scholen. Als in 1879 de Scholen opengingen, M. Rhad bijna geen kinderen Maar de Dwang is gekomen, de brutale dwang en na eenige dagen zaten de banken half vol. Die Wet van 1879, Wat kwaad heeft ze niet gedaan aan 't Werkvolk! En d'ORGELBALS Die gevaarlijke verleiding 1 Dat groot Sacrament van Lucifer. Op 't Stadhuis is men zoo lang blind geweest. 420 Kiezers hebben op onze vraag moeten teekenen; ze zagen 't gevaar; er waren er, die teekenden met letters een halve centimeter groot; er waren er, die onzen rond- drager binnenriepen. Hot nieuw Reglement is gekomen. Maar 't vuur was aan d'hooimijt. En dat Reglement wordt niet uitgevoerd gelijk het moest zijn 't Is aan Aalst dat de Paus roept Het kwaad heeft ontzachlijke verhoudingen geno men; dat allen, die goedgezind zijn, de hand aan 't werk slaan en wel onverwijld, zonder uitstel. Komt er in Aalst geen krachtige eensgezinde tegenwer king, 't Katholiek is hier neêrgeveld door den geest van Ongeloof en door de slechte zeden. Wat is er gebeurd in Aalst j Wij zullen het in korte woorden meêdeelen en eenige bemerkingen laten volgen Ge weet, achtbare Lezeressen en Lezers, dat er d'ander week te Brussel een Congres is geweest van Kopstukken- Socialisten uit al de deelen der wereld Bebel was daar, de Duitschman, die een boek geschreven heeft te slecht, om van verkens gelezen te worden; Domela van Holland ook, de millionnair die geenen eens heeft voor 't arm werkvolk;... Een Congres is te Brussel gehouden. Eenige jonge heethoofden van Aalst besloten zondag, als die kopstukken naar Gent trokken, een Betooging te doen aan de Statie;... 200 roode mutskes wierden ge vraagd;... zaterdag er waren er 21 die de Roode Muts gingen probeeren; de roode muts op 't hoofd, ze zaten op hun werk in de Fabriek Borreman en Cgnie; De roode muts op 't hoofd. Welke meester zal dat gedoogen Vooruit, g'hebt ook een Werkhuis; Dat uw Volk eens afkomt met de medailje van Xaveri- aan of Congreganist, of met een katholieke kleur, ge zult dat niet verbieden, maar ge zult ze buitenwerpen... En de Roode muts! de Muts der fransche Marjanne! dit teeken van diefte en moord, waarmeê de Fransche Sanskulotten in ons Vaderland vielen, die wreede bloed honden; de Roode muts diein 1871 te Parijs op 't Stad huis uithing, als 't gespuis er meester was en zooveel on schuldig bloed deed vergieten; als branden en moorden aan 't dagorde was. De Roode muts Welke Meester zal ze op zijn werkhuis gedoogen De Roode muts moest afgedaan worden Neen Dan moet ge van de Fabriek af... De 21 gingen weg en werden gevolgd door bijna al 't ander volk, deels uit DWANG, deels omdat zij in Sociëteit waren en zooge zegd VERBONDEN... Zondag, dag van woeling en rondlooping.Maandag, de 21 dragers der roode muts wierden niet aanveerd en al d'ander, behalve 160, gingen in werkstaking;... 's namiddags Meeting door de Mannen van Vooruit; opmaking; in de Fabriek-Jelie ook poging van werkstaking die mislukte;... 's avonds Meeting... Ja, maar algemeene af keuring in publiek; Werkstaking houden voor de Roode muts 1 Voor een ■«Apir-ij Ml f. 2 Dijnsdag zijn d'oogen beginnen open te gaan. De Aanvoerders der Socialisten t'Aalst hadden hun Volk misleid en in nederlaag, ja in schandige nederlaag gebracht. Gelijk Napoleon I in 1S12 met zijn groot Leger in Rus land; Gelijk de maarschalk Selezi die in 1859 't Oosten- rijksch Leger zoo schoon door den blauwsel liet trekken, Gelijk in 1866 Benedeck zijn machtige positie liet pak ken door de Pruismans; gelijk generaal Mantöffel die in 1866 de Beyerlingen zoo wreed misleidde. Gelijk Kans, de generaal der gardecivik t'Aalst, die zijn soldaten tegen den muur van den Grauwen Steen deed loopen. Dijnsdag, d'heeren Fabrikanten maakten gebruik van de dwaasheid der Socialisten van Aalst om hunne macht te versterken... 't Werk ging voort; de Kopstukken voor goed buiten, en al d'ander, om zoo te zeggen, eenen knie val moeten doen om terug aanveerd te worden. Daar hebt ge nu die hooveerdige jonge Socialisten Dat wilt aanvoeren en dat brengt zijn Volk in moerassen en tusschen wolvenijzers en schietgeweeren Dat lacht en spot met den Pauzelijken Brief, met de raadgevingen der goede Overheden, met d'artikels van Land van Aelst en Werkman, dat is boven alles; en den eersten keer dat ze te velde trekken, ze komen uit op de schandigste ne derlaag... Dijnsdag en woensdag werden de Fabrieken belegerd om werk te hebben; te vergeefs hielden de Gentenaars Meeting, te vergeefs riepen ze dat er geld ging komen uit Charleroi, dat 't Volk moest stand houden; De wanorde was in de rangen en elk liep om aan 'twerk te zijn... 80 a 100 man bleven donderdag uitgesloten. De Bevolking van Aalst heeft een hart vol medelijden voor 't WerKvolk; de Bevolking van Aalst weet dat veel Daghuren te klein zijn, tot SCHADE van g'heel de Stad, tot aanhoudende onrust, doch zij ziet met verachting neêr op de werkstaking voor de Roode muts, om de Fa brikanten in hun wezen te spuwen De Bevolking van Aalst bidt en smeekt d'heeren Fabrikanten van den toe stand toch met een welwillend oog in te zien, voor de rust en welvaart der Stad, voor hun eigen rust; dat ze zouden onderzoeken of hun Werkvolk behoorlijk kan le ven en maatregels nemen voor de goede zeden, zonder welke er geen vrede of welvaart kan zijn. Varil Gent» £lans en glorie: Zondag, het Jubelfeest geweest der St-Lukasschool; 25 jaren bestaans: een plechtige Dankmis; een feeste lijke Zitting en opening eener Tentoonstelling die tot 20 September open blijft; zeer merkweerdige tentoon stelling; de Kunst heeft sedert eenige jaren te Gent veel aangewonnen. Zondag is ook geopend de Tentoonstel ling van Bloemen te Ledeberg en het Nederlandsch Con gres... Maandag avond, de Stads-trein van 7 u. 7 m. zat opgepropt van Brusselsche Borgers, die hunden la ga ven samen uitgaan in feest, goede vrienden ondereen, gezellig klappen na den gentschen dobbelen geproefd te hebben, dat gaat den Belg. Mrïn, ge zijt naar Gent ge weest in Sociëteit. Ja naar Gent en naar Ledeberg. En hoe was d'Expositie der Bloemen. Die Expositie Mr, extraordinair, nog nooit gezien wa schoone bloe men en wa variëteiten; Gent! Gent! 't wordt den Bloemhof van EuropaZe zeggen inderdaad dat Gent jaarlijks voor millioenen en millioenen bloemen naar Amerika stuurt. En 't Neêrlandsch Congres over de 400 Taalkundigen... 3 dagen lang gesproken, op de let ter, vol pracht en zwier, drij dagen Taalgilde geweest en Feestgehandeld over alderhande zaken, nuttige en aangename... Doch geen jaarmarkt zonder ezels... Er was daar een Taalman zekere Tsjoen (een half Russische naam) en hij stelde voor, dat elke Gemeente, ja elke Pa rochie door den Staat zou verplicht warden een Boekerij in te richten!!! Die Tsjoen moet veel van zijn vrij ge zond verstand kwijt geraakt zijn door 't lezen van hoog dravende boeken... Als ge tegenwoordig iemand van Gent ziet, hij zou over een huis springen van glorie en viktorie. Keizer Willem van Duitschland, is te peerd zijn stad Berlijn ingereden, langs Unter den Linden, waar zijn grootvader Petje Pruis in den linken schouder wierd geschoten door een Socialist. Engeland ont steekt een keersken voor den Duitschman en een sperde- ken voor Frankrijk; aan Voorzitter Carnot heeft de ko ningin eea Eerekruis gezonden, zoo groot als 'ne plavei en de geruchten loonen dat M. Carnot achter den Unter Londen zal ga«.~ ^r wordt veel gesproken en geschreven over de groote Vlaamsche Katholieke Vergadering tot OUDENAARDE op Zondag 6 Septem ber aanstaande. Men zegt dat de nieuwe Argentynsche Bank 100,000,000 fr. zal uitgeven aan papieren geld. Men verwacht veel goeds van die nieuwe Bank. St- NIKOLAAS loopt over van geestdrift voor den Ameri- kaanschen Wonderdoktor SÉQUAH, aldaar aangeko men met vergulde rijtuigen en 10 muzikanten; men ver zekert dat hij reeds veel menschen van hun Rhumatism heeft geholpen en op de kloeke been gebracht; hiertoe gebruikt hij prairiebloemen als pap en olie om te strij den. Het moet waarlijk iets buitengewoon zijn, want de fenfaren De Kunstvrienden hebben hem in zijn ho tel De Spiegel met een prachtige Serenade vereerd. Een man van 79 jaren, neergestrekt door Rhumatism,is don derdag genezen, en kon gaan en staan en werken. Men vraagt: zal de genezing blijven duren?... Dat weet men niet... Maar voor het oogenblik is er toch hulp en baat. Bijna al de Ministers zijn in vakantie. Pontius alleen blijft, met zijn zotte verkwistingen aan de Maas, die ons hertebloed uitzuigen... De menschen worden veront- weerdigd tot in het diepste hunner ziel... En zijn er geen redens?... Alzoo officieel gebaanslroopt worden. Voor de balie. Rechter (tot een dame die als getuige optreedt). Hoe oud zijt gij Dame (verlegen. Ik tel 25 lentes. Rechter. En hoeveel telt gij er niet? Beleefd en duidelijk. Student. Wilt gij zoo goed zijn de deur te sluiten? Kleermaker met de rekening. Maar zij is toe. Student. Ja, maar aan den anderen kant, bedoel ik. Bij de school-inspectie. Inspecteur (zeer geërgerd,- tot den onderwijzer, die bij de domme antwoorden, weike de jongens geven zich vergenoegd de handen wrijft): maar mijnheer, waar hebt gij toch zoo'n schik over, gij hoort toch dat de vlegels niet we ten. Onderwijzer (zeer vergenoegd)Wel,mijn heer de inspecteur, het doet mij zoo'n ple zier dat gij ook niets uit de bengels krijgen kunt Een fransch blad vertelt: Dezer dagen gaf een langharig pianist op een concert een furioso te genieten, dat met stormachtige toon schildering hemel en hel in beweging scheen te willen brengen. Een oude dame, enkel bewondering, riep in zielsverrukking uit: Hoe schoonThans hoort men het gebulder der kanonnen... de stad wordt be stormd, ingenomen... men vecht in de stra ten De soldaten slaan tot plundering over. Namen ze ook de piano maar mee zuchtte een minder geestdriftig buurman. Rechter tot een getuigeEn wat deed de vrouw van den beklaagde, toen dat ge beurde Getuige: ze was aan haar gewone bezig heid. RechterWelke bezigheid GetuigeZe was aan 't babbelen met eene buurvrouw. Ik verpand u mijn hoofd, dat ge het geld op den bepaalden tijd zult terug hebben, zei een losbol tot een woekeraar, bij wien hij een leening wenschte aan te gaan. Ik dank u, was het antwoord, ik neem nooit ledige futsen tot onderpand. HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.) XX. JUSTIC1E EN POLICIE. Kerkdieven, Afschuwelijke heiligschenders; Vloekers en brassers; Die meint, door uw slimheid en uw macht, niemand te moe- te vreezen; Die uw plans zoo fijn had aan boord gelegd en zeker waart van aan de Menschelijke Justicie te ontsnappen; Met d'eeuwige Justicie spot gij; Gelijk alle booswichten doen; Ja, gelijk alle booswichten; Nooit heeft men een eerlijk en eerbaar hert tegen het eeuwig Gerecht zien opstaan. Kerkdieven, zwicht u; Justicie en Policie zitten u op d'hielen. De Prokureur-generaal te Brussel maakte zijn grootste werk van d'opspeuring der kerkdieven; Door den Prokureur van Gent ingelicht, volgde hij nu stap voor stap de schurken. Slang, elastieke man, ge zijt te Londen; ge loopt naar Douvres om uwen kapitein Kreitser, die u verraden en bestolen heeft, in te halen en te straffen.. Een lid der Policie van Brussel is achter u, bij u als een schaduwe; geen voet kunt gij verzetten of 't wordt opgemerkt. Malfeo, goudsmid en sjachelaar, de Justicie weet dat gij de verheel er zijt van 't gestolen goed; ge gaat uw gewone gangen drinken en praten, arglistig spotten met 't katholiek in uw herber gen en kaberdoezen, in uw bottikske; met uw vuil gazetten; schandaal roepen tegen't Katholiek, als er een verergenis voor valt dikwijls zeer vergroot, alsdan uitvallen terwijl uw hert en uw huis een riool is van vuiligheid.. De Policie weet het nu be ter als ooit; ze kijkt naar uw huis gelijk op de Groote Markt van Brussel, ze ziet uw schoon Jesabel aan 't werk, de slawelle, on der schijn van Helde in uw huis gekomen, er op zijn vrijdenkers rondgeflodderd en die nu als een scherpioen aan uw hert ligt en den laatsten schijn van vrede uit uw huis verdrijft.. Ach, Policie, Policie, gij die al die spektakels in dit huis kent en weet, zeg, is het daar een Helle, ja of neen De Prokureur-generaal zit daar als een ervarene veldoverste of als een behendige jager; twee, driemaal daags overziet hij zijn plan en volgt hij de manschappen die moeten gesnapt worden. Den 12 Juli wordt hem aangebracht, dat de Herkuul of de Reus zijn barak verlaten heeft en vertrokken is naar Parijs; aan stonds volgt daar een vertrouweling der Policie; en Schroder die meint zoo vrij te zijn als een vogel in de lucht, is bewaakt als een gevangene. Kreitser, de kapitein der bende, bleef tot nu toe in de duister nis; men had vermoedens dat hij in Londen was; maar de slu- waart kende zulke behendige trokken, om van taal, van gelaat en van kleeding te veranderen, zulke behendige trokken, dat al de listigheid der Policie zonder goed uitwerksel was gebleven. Dien Kreitsermorde de Prokureur-generaal; zal hij ons ontsnappen Zonder het hoofd hebben wij niet veel; alles kan herbeginnen Dit maakte hem bekommerd; Dan kwam een snelschrift uit Londen Kreitser ontdekt, is in zee naar Rotterdam.... Wordt opge volgd Kreitser ontdektzoo zou nu na eenige dagen de gansche bende in d'handen vallen. Ook over den Smid kwamen bij 't Gerecht juiste inlichtingen, verscheide malen daags, over den Smid die zulk gewichtig deel in de Diefstallen had genomen.. De droeve dompelaar, na zoo wreed gestampt geweest te zijn door den Reus, had zich gaan leggen; De Dokteurvond op hem geen bijzondere wonden; Was er iets gebroken van binnen 'l Of was de Smid geknakt door onrust' en knaging, Sloeg een zedelijke kwaal hem neêr Daarop wist de Man der Kunst niets te antwoorden Eene zaak wierd bestatigd Dat hij van dag tot dag verviel; dat zi jn krachten verminderden, dat zijn lichaam mager wierd en deirlijk; dat 't voedsel geen ander uitwerksel had dan hem de koorts geven en tot ballast dienen.. De woning van den Smid wierd bewaakt, dag en nacht.De Policie wist tot het minste woord dat er gezegd wierd1.. Ze wist Dat de ziekte ernstig was en gevaarlijk; Dat er buiten den Geneesheer niemand in dit huis ging; Dat heel de Gebuurte vol eerbied was voor Julia, de manhaf tige Dochter, die nu met de allerteêderste zorgen h aren zieken Vader omringde dag en nacht, geen rust willende, aanharen Va der de heldhaftigheid harer kinderlijke liefde willende toonen; Bij Policie en Justicie wierd Julia bekend gemaakt als de beste dochter die kan ingebeeld worden. Zoo gingen voorbij 7, 8, 9, 10 en 11 Juli 1888. Geheime brieven en snelschriften in cijffers waren uit Brussel naar Londen en Parijs gestuurd; De Slang zou 's anderdaags terugkeeren; de stukken lagen ge reed om Schroder aan te houden te Parijs en Kreitser te 'Botter dam; den Goudsmid Malfeo had men maar vast te grijpen, hij bleef argeloos te Brussel zijn slordig en lafhartig leven slijten. Wat gedaan met den Smid Daar lag het Opperhoofd der Justicie meè bezig, den avond van 11 Juli, daags voor dat de Bende der Kerkdieven zou aange houden worden. Hoe was eigentlijk zijn toestand Dienzelfden avond zag de geheime agent der Justicie rond 8 ure een Geestelijk Man dit huis binnentreden. Was er gevaar Stervensnood Of had men iets ontwaard Zou het list zijn, om de Justicie te verschalken Op de kamer zelf kon Policie of Justicie niet geraken; Wij, wij zullen er henen gaan, om tot de minste bijzonderhe den van dit verhaal aan onze Lezeressen en Lezers meê te deelen. Men gelieve ons te volgen. (SLOT VOLGT.) TE KOOP OP CHIPKA. La cure d'eau, door Pastoor Kneipp Vivez ainsi Bavo en Livina Gulden Boekje der J. Werkl. gekart. gebroch. (Er is een fel Hoofdstuk bij over 't Socialismus.) De Wonderheden van 't H. Sacrament, naar de geloofweer- digste bronnen bewerkt, door Alf. Van Loo. Sinte Maarten door H. Claeys, onderpastoor Tan Onraedt, of eert uwe Ouders Verhalen uit het Schrikbewind Sinte Godelieve, door H. Claeys onderpast. groot en schoon verhaal Lustige vertelder. naar het fransch door Alf. Van Loo Anthony of de wedergevonden zoon Het lever, onzer Voorvaderen door B. De Potter Afrika, boeiend en leerzaam verhaal De Nachtraven, door Snieders. met prenten Antwerpen in brand, door Snieders, met prenten Wolfjager De Sansculotten in België, Don Bosco, Vader der verlatene jeugd (N. B. Om de boeken franko te ontfangen, gelieve men er 10 te doen voor 't port.) 3,5o 3,5o o, 3a o,35 o,3o 0,75 0,80 0,75 0,80 0,80 0,80 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 2,00 o 20 0/0 bij

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1