37 Zondag 13 September 1891 328te Jaargang AUDENAARSË Kerkelijk Nieuws. Overz GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Loopende Nieuws. Een compagnie Waarheden. Mengelingen. DE BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Aniuncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars. vooraf betaalbanr. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen. lechtatreeks bij'ons cf door Post of Briefdragers. YAH AELST AALST, 12 SEPTEMBER 1891. heid maar slecht om te reizen, (Vichte,Gysegem-Chipka). In Aalst zijn twee Volksvertegenwoordigers, die de" wetten stemmen.... en de Wet op de Dronkenschap wordt in Aalst niet uitgevoerd... Maandag laveerden langs Chipka i donkaards, schreeuwende dat men het tot op de Groote Markt kon hooren... En ze wierden niet ge- mollesteerd!... Wetten maken en deWetten onuitgevoerd laten!!! Te Ninove is verschenen de gazet KLOKKE ROELANDT, orgaan van Vooruitstrevers der Katho lieke Volkspartij... In dit en eenige jaren zullen wij groote veranderingen zien. Heil en de broederhand aan allen die rechtzinnig strijden voor Eerlijkheid en Vrijheid, voor een krachtige en manhaftige Volksvertegenwoordi ging, tegen Misbruiken en Geld verkwistingen... Al te dikwijls wordt er gezwegen en door de vingers gezien. Die liberale Drukpers is toch helsch Er mogen slecht huizen, kaberdoczen, vuil ontuchtige spelonken komen zooveel er willen, daarover schrijven ze niets, dat is mest voor h«m land; maar dat er Kloosters ingericht worden, voor Hulp aan lijdenden, voor Ouderlingen, voor Zie ken, voor 't behoud der goede Zeden, voor de Voortplan ting des Geloofs gelijk te Mechelen, waar de Paters voor den Congo in het oud'beluik van den Brul gaan komen, o dan schreeuwen ze gelijk blinden die hunnen stok ver loren hebben.... D'Helle is verveerd van de Kloosters; en niet zonder rede;... Om Aalst eenigzins te bewaren, zou er een Klooster moeten zijn aan de Zoutstraatpoort en een ander op Mijlbeek.Bijna dagelijks wordt Voor uit betrapt, op heeterdaad van leugens tegen 't Geeste lijk... Fori, alzoo uitvinden en liegen... Ge moet waarlijk krawat zijnl Eert, helpt den ouden Man, God zal het u loonen, dat staat te Deinze met groote letters op den gevel van een Gesticht. Z. M. Leopold is t'Antwerpen geweest, voor de Tentoonstelling der Schilderstukken. De Brusselaars zien parijsisch groen. Met de Konin gin gaat het heel wel; ze verblijft te Spa en zoekt er rust en eenzaamheid... Aan de kroonen zijn dikwijls scherpe doorens. Er zijn te Brussel 5oo dagbladverkoopers en te Moerzeke in St Antonius-Hof is een raap gegroeid in delochting, zoo dik als 'ne kaffepot. Oei, die leelijke marater! Ze zeggen dat d'Influenza nu in Spanje is in de Provincie Jaen en dat er wel 5ooo menschen ziek van liggen. De plagen gaan moeielijk uit de wereld. M. Grevy, Voorzitter geweest van Frankrijk, alwaar hij den zak opkreeg voor zijn schoonzoon Wilson, nu heeft hij zijn laatste pijpje gerookt. SEQUAH is nog altijd in St Nikolaas; de geruchten liepen dat hij naar Aalst ging komen; men zegt dat hij verscheide menschen geholpen heeft; doch dat hij leelijke kwakzalversmanieren heeft en aast naar geld, is niet te loochenen.Er zijn dagen dat hij 2000 fr. ontvangen heeft.... 'ne Mensch weet zuiver niet wat ervan te denken of te zeggen... Gezondheid gaat bo ven alle geld en goed en die lam en stram zit, geen won der dat hij voor alle heiligen een keersken ontsteekt. T'Ath is zondag ook een Vergadering geweest van Werk lieden en van Voorstaanders der werkende klas. Aalst was er ook vertegenwoordigd. Van dijnsdag af, welk schoon verrukkelijk weêr!.. Zoo herkennen wii Septem ber; nog veel Oogst staat b'aifén, maar dé leste zu.lende beste zijn. Donderdag, een der schoonste zomersche dagen ge weest, die konnen beleefd worden: donderdag; een lucht gelijk in 't Aardsch Paradijs; ze zijn te beklagen die met zulke reine, milde, zoete, molle lucht in een klein, bene pen, stikkend rijtuig moeten over de steenwegen schok ken... Wat zijn er op de baan van^ Haaltert, Kerkxken en bijzonderlijk hooger op, schoon landgezichten! Van verre en van bij, onder al opzichten.. Dien dag van don derdag was bezonder markant en merkweerdig... elk riep het uit: Nu is 't weêr waarlijk en oprecht van Helder- gem, schoon en kloek, liefelijk en aanminnelijk, prachtig en krachtig... 't Is onderwege Heidei gem dat M. Th. Schotte woont, de vermaarde teekenaar van transparan ten, M. Schotte; en 't is ook onderwege Heldergem dat de goei herten wonen, die door de kinderen van Chipka verheven en geprezen worden. - Is 't waar dat [er zijn die Kneippen na de maaltijd? Zulke gasten moesten uit de Gilde gesloten worden; dat ze naar Vichte loopen! Wel, lieve Menschen dat is daar Zondag een luisterlijkc Feest viering geweest en een deftige Vlaamsch-Katholieke Be tooging. Nooit zal men dat in Audenaarde vergeten... 's Voornoens in de Kerk de wijding der Vlaggen van Werkmanskringen Landsbond... Mr den Deken, zieke lijk zijnde, was vervangen door E. H. De Baets, een der Sekretarissen van 'tBisdom... Na d'Hoogmis, Inhtlding der nieuwe lokalen van den Werkmanskring... Aan 't be gin der Kasteelstraat, en waarlijk het Werkmanshuis is een Kasteel: groot, schoon, geriefelijk, een ruime Feest zaal, verscheide andere kleine zalen en plaatsen, speel plaatsen en Hof... Hier, zoo staat er op de muren, hier zullen wij, Werklieden, oprechte vriendschap vinden. Menschen, als ge naar Audenaarde gaat, vergeet de Kas teelstraat niet... Ten half elf was 't in 't Hof van Vlaan deren de Vergadering der Afgeveerdigden van den Vlaamsch-Katholieken Landsbond Aalst was er afge vaardigd langs Vichte.. Veel goede maatregels zijn daar genomen, onder't Voorzitterschap van hoogleeraar De Ceuleneer; Vlaamsch moeten wij zijn, Vlaamsch, om Eendracht en Vaderlandsliefde onder ons Volk te bewa ren... De verachting der eigene Taal is het allerdroefste dat men bij een Volk kan aantreffen. De verachting der eigene Taal!... De optocht van 's namiddags was aller- luisterlijkst; ontelbare Gilden [en Maatschappijen met Schilden en Standaarden, met den Vlaamschen Leeuw, achteraan de Feestvierende Maatschappijen van Oude naarde en al te samen naar de oude Lakenhalle, op 't Stadhuis, dat meesterstuk van Europa; 700,000 gulden heeft dit Stadhuis gekost; het is waarlijk verrukkend om zien en geeft ons een bewijs van den rijkdom der oude Vlaamsche Gemeenten... Ten half vier begon de Land dag;... wat zullen wij zeggen van den Landdag? Veel op hef en geestdriftgeopend in schoon krachtig Vlaamsch, door M. Burgemeester Raepsaet, veel geestdrift; schoone sprekers M. Snieders, M. De Visschere, M. Klein, de jeugdige wonderbare Spreker van Lokeren, M. Klein, die zulke schoone toekomst voor zich heeft, mits zich niet af te spreken en voorwaarts te gaan in de studie, M. Duca- tillon van Wareghem, waarlijk een Vlaamsche Leeuw, M. Alf. Janssens, van St Nikolaas, die in korte woorden sterke waarheden zegde, en verscheide andere Heeren... Gelijk t'Aalst bemerkte men dat er op 't einde der zitting geen 100 Aanhoorders waren. Zes, zeven lange aanspra ken, 't is te veel, al zijn de Sprekers nog zoo krachtig en sierlijk... Die Landdagen moeten met meer orde inge richt zijn, of ze zullen verlaten worden; het Handelsblad zegt het zoo wel in zijn Nr van dijnsdag Een raad aan onze jongeren; voor die Landdagen moet men kort en bondig zijn en slechts redevoeringen [uitspreken, die de vrucht zijn van goede studie... Hoogleeraar De Ceuleneer, de waardige Voorzitter van den Landsbond, sloot de zitting met de volgende aller gewichtigste verklaringen: Niet alleen de burgerij, maar ook de hoogere stan den. de edellieden en de rijken moeten verstaan dat door de taal alleen eene benadering tot de werklieden verwe zenlijkt kan worden. In Vlaanderen Vlaamsch moet niet een woord, maar eene wezenlijkheid worden. Het Vlaamsche wc—4 moet aiweerg'eSijw voorheen overai weèrk^i.ken. L.!\ ru sturen moeten krachtens onze grondwettelijke beginsels openbaar zijn; men moet er diensvolgens de taal gebrui ken die door het volk verstaanbaar is. Het is voor het volk en voor het volk alleen dat er op de stadhuizen en in de provincieraden gesproken moet worden. Wij moeten dus vragen dat op de stadhuizen alles in het Vlaamsch geschiede; wij moeten vergen dat in de provincieraden slechts de Vlaamsche en geene vreemde taal weêrgalme. Even gelijk van onze voorvade ren moet kunnen gezegd worden: zij wilden wat was recht en wonnen wat zij wilden. De kristehjke werklieden hebben zich ook vereenigd ea zijn opgekomen als wave kathólieke Vlamingen, om het Socialism te bestrijden. Zij ook zijn eene macht ge worden en deze macht moet door de Vlaamsche burgerij bekrachtigd worden. Wij moeten niet afgezonderd, maar vereenigd van geest, vereenigd van zin, hand in hand den gemeenzamen vijand het socialisme en het frankil- jonisme overal, en door de krachtdadigste middelen be kampen. Vooruit dus en vol kloeken moed! Vooruit voor het handhaven van onze Vlaamsche rechten, vooruit voor het handhaven der grondbegiesels van ons maatschappe lijk leven; het behouden van Godsdienst, van Eigendom, van Huisgezin cn van Moedertaal. Vooruit met eendracht en mannenwil enkrachtaadig gestreden voor Godsdienst, voor Vaderland en voor Moedertaal Veel Ouders in dezen tijd bederven hun beste levens geluk en zaaien doornen voor hun voeten, met hun kin ders naar onverschillige scholen te zenden. 0 Onder al d'onverschillige scholen zijn d'Ecoles Moyen nes de gevaarlijkste; omdat de lucht er bedorven is; om dat bijna al d'heeren Leeraars er vijandig zijn aan den Katholieken Godsdienst en bij de Vrijdenkerij ingelijfd... Heeren Professors van Aalst, beleedigen wij U met de waarheid te schrijven? Zijt gij bij de Vrijdenkerij, ja ot neen? Is het tegen uw gedacht niet dat gij uw hinders naar de Kerk vergezelt?. Welnu, eerder zal men Bou- choutberg in een kasken steken, als goede gevolgen te hebben van zulke scholen.... Heeren Directeurs en Pro fessors, in 1846 heeft de Vrijmetselarij beslist: Wij moe ten al de Staatsscholen onder ons bedwang hebben.... Welnu, sedert 20 jaren hebben zij d'Ecoles Moyennes. STAAT EN LEEST Te Brussel op 't Congres der officiéele onderwijzers is plechtig afgeroepen dat d'Onderwijzers zullen helpen om 't Volk in de klein Steden en op den Buiten Socialist te maken, gelijk Volders en Cgnie.. Anseele heeft het sinds lang gezegd: Wij hebben geen scholen noodig, de Gentsche Stadsscholen doen ONS werk. T'Aalst, wat zien wij? Gaan de denkende en bezadigde liberalen de jonge radikalen volgen? T'Aalst, de Socialis ten gaan in werkstaking voor de roode muts... En ze worden ondersteund in al hun onredelijkheid, door de liberale Drukpers en door de radikale liberale Partij.... Het Katholiek Aalst heeft over 6 jaar 20,000 fr. gegeven voor de noodlijdende Werklieden.... Zouden de liberalen 200 fr. bijeenkrijgen? En is dat hunne Volksliefde 0 Wij mogen niet vergeten: Dat de Landbouw een wreede en aanhoudende krisis doorworstelt... Slechte aartswreed e 'aren... Wanneer zal dat toch eens beteren?... De WVensehap, de nieuwe uit vindingen, zekerlijk, alle baten helpen; maar de Lasten afslaan,dat is een voornaam pnr' en zoeken om de voort brengsels meer te doen opbrenj Dat men de zaken van Vlas en Hop neerstig onder de kontrakten met vreemde Landen; de kentrak' ons nu nadeelig... Dat men spare! de Volk™ iter en droef, als zij denken op al die Pal. tn! 65 millioen, 70 millioen!... Al dat e! onderwijs!.... Wannéér hebben wij toe chtig Katholiek Ministerie, een oprech1: Pc droeve toestand van den Land1 "oog verloren worden; al de kleing klieden Vu*, n ten \nr>i gebrek aan werk volgt.. de Dardanellen kunnen voor ieder toegankelijk verklaren Maar de Czar wil daarvan niet hooren. Wat er ook van zij» voegt het officieel blad erbij, Engeland zal zijne rechten tegenover de Porte wel weten te handhaven. Eenigen aanzien deze zaak als bestemd om de betrek kingen tusschen Engeland en Rusland en doordien ook tusschen Engeland en Frankrijk te vermoeielijken. Doch volgens de Weener pers, kan zij geen Euro- peesch belang opleveren. Er is alleen kwestie van te we ten, zegt Presse, welk van beide landen te Constantino- pel de bovenhand zal hebben. In ZUID-AMER1KA schijnt de lucht weer opgeklaard. De Revolutie in CHILI heeft een einde genomen en gelijk wij he; in ons vorig nummer aankondigden, is cr reeds een voorloopig bestuur tot stand gekomen. Het nieuw gouvernement strekt gedurig zijne macht uit en het is reeds door het gouvernement der Vereenigde-Staten er kend. Het nieuws van Balmaceda's dood was valsch. Vogens sommigen houdt hij zich in een legatiehuis schuil, vol gens anderen zit hij in een klooster. Men zegt dat het nieuw gouvernement ieverige opzoekingen doet doen, om hem te ontdekken. Over eenigen tijd kwam in de Staat van Victoria een wetsontwerp te berde volgens hetwelk het kiesrecht aan het vrouwvolk zou worden toegestaan. Dat voorstel wierd dan verworpen, doch met een klein getal stemmen. Hetzelfde voorstel is nu gedaan in Nieuw-Zeeland en daar is hetaanveerd. De vrouwen zullen er niet alleen recht hebben om te kiezen, maar ook om gekozen te worden, zoodat men mag verwachten in Amerika weldra vrou welijke ministers te zien. Maar, wat merkweediger is, in Europa, en wel inzon derheid in het conservatieve Engeland wint het gedacht van het vrouwvolk te laten stemmen dagelijks veld. Lord Salisbury is tot dat gedacht bekeerd en 't is niet onmoge lijk dat ter gelegenheid der aanstaande kieshervorming, een wetsvoorstel in dien zin worde voorgesteld en aange nomen. Verscheide Perso nen van Aalst heb ben te Lourdes aan de Pyreneën getuige geweest van verscheide Mirakuleuze genezingen, o. a. 'ne Mensch van 5o jaren sedert ver scheide jaren lam, onbekwaam om te staan of te gaan zonder krukken en die aan de Grot schielijk genezen is, en kan staan en loopen... Zulke feiten, bevestigd door honderde getuigen, bestatigd door 3o Geneesheeren, zijn een ontegensprekelijk bewijs der Bovennatuurlijkheid van onzen Godsdienst. Veel veranderingen in 't Col- legie van Aalst: o. a. Pater Wets, die goede rondborstige Man, sedert zooveel jaren in Aalst, de Vriend van zijne leerlingen, de weldoener en trooster van veel Stadsgeno ten, Pater Wets is verplaatst naar Gent. Aalst zal hem niet vergeten. Twee groote Dagen voor het Land van Wij merkten verleden week ropa niet zeer geruststellend is sisch verdrag schijnt bij de F ra. wraak te hebben versterkt. Het teekenaars van het driedubbel ne wederzijdsche verstandhoudi Voegt daarbij nog het vraagsf gens het tractaat van Parijs rnogt de Dardanellen doorvaren. Nu dat verbod, vrijen doortocht ge' pen. Wel is waar, had men hiei pen te doen, maar wel met koop" zij waren met krijgsvolk bezet. vig tegen die handelwijze. Wild die kwestie de oplossing geven zegt de Standard, te weten V openzetten voor de vreemde si j r .oesland in Eu- uet franco-Rus- hoop op weder- ook do onder- .oegedreven hun- bevestigen. DardanellenVol- X'ne oorlogsschepen it Turkijë, ondanks aan Russische sche- ec geene krijgssche- rdijschepen; doch geland prostesteert he- Rusland ten minste aan e reecte is voorgesteld, de hoi de Zwarte Zee pen, dan zou men ook A alst ZonA*"* rtcu pnffM'ri A-» J;np" fffk va** ,'jiicmtodegem 1 icï Z. H. I»lgr stiiléma**... Maandag 21 Sept., de Wijding der St Josefskcik - a' Aalst. Morgen, Zondag, t'Ophasscu dep:ecb"gt-. Vij- ding der drij H. Beelden, ten half vier, Solemneel Lot en Aanspraak door Hoogleeraar Van der Mop.oruit c'Uni versiteit van Gent. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Fr. Meunier, onderpastoor te Beveren- Waas, is pastoor benoemd te Klinge. Ziin Onderpastoor benoemd Bij de primaire kerk te St-Nikolaas, de E. H. A. Bogaert, onderpastoor te Zo- mergem; te Zomergem, de E. H. Claus, prof. in St Jo- sefsgesticht te St Nikolaas; te Evergem, de E. H. L. De Decker, onderp. te Gentbrugge; te Gentbrugge, de E. H. M. Van Poltelsberge de la Pot'.erie, onderp. van St-Macarius te Gent; op St Macarius, de 'E. H. J. Jans sens, onderp. te Zeveneecken; te Zeveneecken, de H. T. Van Hulle, surveillant in het klein seminarie te St Nikolaas; te Elverzele, de E. H. Schiffer, prof. in St Gregorius-gesticht te Ledeberg. De Heeren Bidez, De Moyer, Sadones en Standaert zijn naar de Leuv. Hooges. gezonden om er bijz. studiën voort te zetten. De Heeren Maere en Reynaert gaan hunne studiën naar Rome voltrekken. Voor personen die veel moeten gaan. Aan hen. die veel wandelen of groote voet reizen maken, en daarbij lasthebben de voe ten door te loopen, is aan te bevelen, eiken avond de voeten in te wrijven met brande wijn, of beter nog met rhum. Men drage noch te wijde noch te nauwe schoenen, maar ge makkelijke, goedsluitende (rijglaarzen), met zolen, die minstens twee centimeters dik zijn en breede lage bakken hebben; men ver- mijde op voettochten nieuwe laarzen aan te trekken, die zich nog niet behoorlijk naar den voet gevormd hebben. Ook drage men geen wollen, maar katoe nen kousen (vooral zonder stoppen), en be- strijke ze van binnen, op de plaats waar de voet bet gevoeligst is, met gewoon kaarsvet. Heeft men de voeten doorloopen, dan was- scbe men de wondplekken met 2 0/0 karbol- water, drooge ze daarna goed af, en legge er lappen of wondwatten, met hertstalk be streken op, of smere de voetzolen in met salicyl vaseline. DrA. «o» Amerikaansch. Een Amerikaan kocht Jooo cigaren van een frank per stuk. Eens in dit bezit van die koatbare cigaren ging de slimmerik naar «ene verzekerings maatschappij en deed ze verzekeren. Twee jaren later waren de cigaren op en de Amerikaan vroeg aan de maatschappij de betaling van drij duizend franks voor de vergoeding van de verbrande koopwaar. De maatschappij verzette zich daartegen, maar er was niets aan te doen; de overeenkomst was gemaakt, de maatschappij werd veroor deeld om te betalen. Doch n* werden de rollen omgekeerd. De maatschappij daagde den verzekerde voor de rechtbank, hem beschuldigende., 't vuur te hebben gestoken aan verzekerde koopwaar De rechtbank gaf de verzeke raars gelijk en veroordeelde den Amerikaan tot 90 dagen gevangenis Zulke dingen ge beuren toch maar in Amerika alleen. a On Verstrooid. Mijnheer Van Swimmelen, die de gewoonte heeft, onder het eten de gazet te lezen, is dikwijls zeer verstrooid. Gisteren spreidde hij, toen hij aan tafel kwam, de ga zet over zijne knieën uit en begon hij in zijn servet te lezen. (Tableau). DRAMATIEK VERHAAL. I. Te Mühlberg, een kleine duitsche stad, in 't raidden van bos- schen en bergen, woonde rond den helft dezer eeuw een Doktoor, Mr Arnold Sternwald genoemd. Jong en gezond; Het werken niet noodig hebbende om te leven; Zich niet veel de kalanten aantrekkende; Er om zoo te zeggen, half op zijn renten levende; Niet gelukkig of niet ongelukkig; Maar zich heel dikwijls te Mühlberg straf vervelende. Zijn bijzonderste uitspanning was in de schoone schilderach tige omstreken van Mühlberg ronddwalen en dan, 's avonds ver moeid en afgemat, de zoetheden der rust en der gezondheid te smaken. Zekeren dag was Doktor Arnold, al dubbende en wandelende, van zijnen weg afgedwaald; de Torens van Mühlberg waren uit zijn oogen verdwenen; aan niets herkende hij zijne baan; 'twas avond geworden en 't ergste van al, een Onweer ging losbersten. In 't omliggende, noch huis noch staak; boscbjes, bergen en dalen. Doktor Arnold zag geen ander uitvlucht dan op eenen berg klimmen en van daar een schuilplaats zoeken. Ja, hij zag in de diepte op een kwartuurs afstand, een een zame afgelegene pachthoeve. Op tien minuten tijds stond hij daar. Geen licht in dat huis.. Geen teeken van leven;.. Alles wel gesloten;... Men zal er slapen zijn;.. Geklopt;.. Eerst zacht; Dan harder;. Dan nog harder;.. Niets, dan een dof en verbitterd hondengeblaf; Nogmaals geklopt;.. 5 minuten gewacht; Eensklaps voelt hij een hand op zijn schouders; En nogtans, hij had niemand hooren komen; die hand is op zijn schouders gelegd door eenen bejaarden man, die met ruwe stem vraagt Wat wilt gij waarom klopt gij alzoo op deze deur Doktor Arnold had die man nog gezien, zoo stond het hem voor; doch hij wist hem niet thuis te brengen. Waarom klopt gij hier Wel, omdat ik vermoeid ben, afgedwaald, dat het nacht wordt, dat er onweer op handen is en dat ik gften ander huis in I 't omliggende zie. 't'ls goed Zijt gij de huurder of de eigenaar van dees pachthof Neen, maar wat geeft u dat, als gij maar binnengeraakt Dit alles wierd op droogen scherpen toon gezegd; dan hoorde Dr Arnold een sleutel in een slot steken, de deur ging open en ze stonden voor 'ne langen donkeren gang. Kom binnen, dat ik de deur achter u slnit. Daar stODden ze nu alle twee in den stik-donkeren. Wacht, zei de Ouderling, dat ik om licht ga; aanstonds was hij terug met een brandende keers Volg mij Dit gezegd hebbende, opende hij een deur in den gang en de jonge Doktoor was weldra in een zeer groote kamer waar het houtvuur nog een weinig brandde. De keers wierd op tafel gezet, de drollige Ouderling nam plaats op 'ne zetel en deed teeken aan den Geneesheer van het zelfde te doen op eenen stoel. Ondertusschen was een onweêr losgeborsten en 't regende dat het kletterde, terwijl de lucht meer en meer verdonkerde. De jonge Geneesheer wierd oprecht onge/ust Om naar huis tekeeren viel er niet te denken; maar wat ging dat hier zijn waar was hij vervaren Allerhande gedachten en veronderstellingen doorkruistten zijn hoofd en begonnen hem te verschrikken; daarbij 't aanzien van dien Grijsaard was niet in staat hem gerust te stellen Een wezen verbrand door de zon; Dikke, grove rompels; Lange neus en krom gelijk bij de nachtuilen; Vale, grijze oogen, die licht en tegenblik schuwden; Kleeren uit de kleêrkas van Noë, grof en vuil. En hoe zat hij daar Onbewegelijk als een Standbeeld, de twee handen opzijn hoofd, met starren blik naar den vloer gericht, en niet denkende dat er nog een ander redelijk schepsel door hem in de kamer was ge bracht. En heviger wierd het onweder; de wind sjoefde in de boomen en huilde in de groote schouw; bijwijlen hoorde men 't klagende gebas van den wakershond. Negen uren waren geslagen Mr, vroeg de Doktor rechtstaande, is er hier dan niemand die mij naar Mühlberg kan terugbrengen, mits goede belooning? Neen, antwoo/ddede Grijsaard droogweg, neen En weêr viel hij aan 't dubben. Doktoor Arnold ging nu met groote stappen heên en weêr door de Kamer, om den Grijsaard uit zijn droomerij te trekken; doch vruchteloos; eensklaps zette hij zich neèr, misschien voor de tiende maal, als hij wederom van schrik en angst rechtsprong en zich rechtover den Grijsaard bevond, die ook plotselings van zij nen zetel was opgebonsd. Allebei beefden tot in het diepste van hun hart en waren zoo bleek, dat men zou gezegd hebben twee Spoken Wat was er gebeurd Een akelige, scherpe, snijdende, pijnlijke schreeuw had hunne ooren getroffen; een schreeuw uit het diepste van een gefolterd hert komende; en langzaam was hij in de stilte verstorven. Doktor Arnold had met de eerste verbazing een wapen gezocht om zich te verdedigen ot om iemand te beschermen; maar de grijsaard was terug in zijnen zetel gevallen en staarde met weife lend oogen in 't licht der opbrandende keers. Men kan denken hoe Dr Arnold ontsteld was en verschrikt; na eenige minuten hief de Grijsaard zijn hoofd op, en zegde op dof fen en slijpenden toon Gij zult hier moeten vernachten.. Ik ga u in een ander ka mer brengen, waar gij een bussel stroo zult vinden; ander slaap- gerief heb ik niet. Dit gezegd, nam hij den kandelaar en ging met langzamen langen stap naar de deur.. Maar de Doktor hield hem tegen Ik wil hier geerne ver nachten, zegde hij; maar eerst verzoek ik u mij uitleg te geven over den schreeuw, dien wij daar gehoord hebben. Een schreeuw welke schreeuw vroeg de Grijsaard met verwondering. Gij zult toch niet loochenen dat wij daar een geschreeuw hebben gehoord, van iemand die lijdt en die om hulp roeptGij zult toch niet loochenen dat wij beiden op dit geschreeuw, van onzen stoel zijn opgesprongen Ik, ik heb niets gehoord dan de huilende wind, en vree- zende dat ons oud huis ging instorten op ons hoofd, ben ik opge sprongen Mijnheer, ge wilt mij om den tuin leiden; dat is niet wel van u; en ik zal u niet volgen ot ge moet mij uitleggen wat dit geschreeuw beteekende; ik wil het, hoort ge 't, ik wil weten Ha gij wilt, sprak de Grijsaard met een grijnslach van vree- selijke spotternij.. En wie zijt gij dan wie geeft u het recht hier eenen wil te hebben Zoo bedreigelijk waren die woorden uitgesproken, dat Doktor Sternwald achteruit sprong. Maar op dit oogenblik, op dit oogenblik weêrklonk hetzelfde geschrei; doch met meer snijdende en vlijmende pijnlijkheid. Dr Arnold sidderde tot in zijn ziel, maar na den eersten schrik legde hij d'hand op 's Grijsaards schouders en riep uit, hem schuddende Zult hij nu nog zeggen dat ik mij bedrogen heb Zult gij nu

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1