Rampen Misdaden Ongelukken De Groots Bende Overzicht der Beurs. Oproep tot de Hopplanters. Frankrijk. BEL^EDfD D0°? ,E?fN Hon ffarië. v °nttp*-offing van ve™0ol- AUDENAARDE. Ei, zondag ten 5 ure is op de Groote Markteen manneken van 5jaren van den rijden den peerdekensmolen gevallen, gelukkiglijk zonder erg.. Vroeg te peerd is niets weerd. ANTWERPEN. De ir.an, die door zijn vrouw een halven lieter vitriool in zijn wezen wierd gegoten, zal blind zijn voorzijn leven en afzichtelijk om zien... Slecht leven heeft altijd slechte gevolgen en zeer dikwijls een slecht einde. BORGERHOUT. In de Appelstraat is zaterdag een hooiwagen afgebrand die rpden openbaren weg stond, gansch opgebrand; 't was een wreed en lcelyk vuur. BRUSSEL. Vrijdag nacht is er met valsche sleu tels ingebroken bij den bakker M. B., IJzeren Kruisstr. en z'hebben 260 fr. gestolen in goud en zilver, alsook eenen zak kopergeld. Bij M. Ginter, in d'Apenstraat is ook gestolen, al zijn spaargeld en familie-juweelen; tot circa 800 fr. waarde. DENDERMONDE. Daar nu! maandag noen ston den een manskerel en een vrouw te vechten rechtover den Tribunaal!... En 't duurde redelijk lang... St PIETERS-HAINE. De moord op M. Moultier; de vrouw van 't slachtoffer is beschuldigd en aangehou den; die menschen waren 350,000 fr. rijk, maar leefden armtierig en gierig; de man verteerde nog al geld buiten huis en er volgde dikwijls krakeel. Nadere bijzonderheden. Ket geheim, dat de echtgenoote Moutier en den timmermaa Hoignies, in het gevang van Charleroi bewaarden, is opgehelderd. Het onderzoek wordt met meeste geheim voortgezet. Niemand kent de zware vermoedens die op de betichten wegen Men verzekert dat de rechters reeds gewichtige heideringen gedaan hebben. Mme Moutier is tegenwoordig aan een onderzoek der wetsdoktors Moreau en Mi&t onderworpen. PELLENBERG Ei, die ontzachlijke bliksem Te Pellenberg, rond Leuven, is 't Pachthof-Josef Goffin door 't vuur des Hemels vernield; de groote schuur met 25,000 bussels hoei, is ook de prooi der vlammen ge worden. Alles was verzekerd. HODEIGE. Welke aardige namen Vichte, Ho- deige; tot Hodeige is inde Kerk gebroken met een kou- terijzer, doch niets gevonden. OOSTENDE. Er kunnen toch spijtige zaken ge beuren: D'ander week een der zeeschepen uit Oostende gaat vertrekken, Mr en Madame D. waren van Brussel gekomen om hunnen zoon uitgeleide te doen, dienaar den Congo trekt. De moeder wer.scht eens 't zeeschip te zien; en aan een ijzeren brugske, ze valt en breekt haar been.. Verscheide weken in 't Gasthuis van Oostende, zal haar droef lot wezen. En welk hartpijn voor den zoon VERVIERS. Past toch op met de petrollampen: te Verviers in de Donkerstraat is een kind der familie Buschet erg verbrand met papier boven de petrollamp te houden. MOORD TE HUSSEIGNIES in Henegauw; in den nacht van zondag tot maandag is aldaar vermoord een man van 63 jaren, Baugnies ge naamd; een jongeling van Ladeuze, Julien Menraut. zou geerne getrouwd hebben met dc dochter, doch het kon niet zijn, hij moest nog den ransel dragen. Zondag avond hoorde men 2 revolverseheuten in dit huis, de Vader viel badende in zijn bloed, de dochter Louise en Menraut namen de vlucht naar 't bosch van Belceil. Aldaar is de doehter uitgehaald, acch Menraut, sterk gew apend, zegt dat hij dood zal schieten al wie hem nadert en daarna zijn eigen kapot maken. De dochter is nog bij 't sterfbed van haren Vader kunnen komen. Welk wreed drama! BASSEVELDE. Die schoon landelijke Gemeente! Is 't waar dat d'ander weck aldaar afgebrand is de groote hofstee De Sutter, door 't vuur des Hemels en dat 136 schapen zijn omgekomen? 136 Schapen! DIEST. Door het omvallen eener petroollamp is cene zestigjarige vrouw, alhier verongelukt. Hare klee- ren zijn in brand geraakt, en ondanks de spoedige hulp bekwam zij z»!ke r-~q brandwonden, dat zij eenige uren atci eUC. 10. HANSBEKE. Er is ter. 1 adeele van Serafien Lomroe, alhier, eene som gestolen van 220 fr. Deze diefce werd gepleegd in eene herberg, waar de bestolene zijne portefeuille op tafel had gelegden vergeten had te rug te nemen. RUISSELEDE. Zondag avond, rond 8 ure, waren twee vrienden alhier, aan het redetwisten. Daar zij niet tot akkoord konden geraken, vielen zij malkaar te lijf, met het ongelukkig gevolg dat een hunner er eene zijner ooren bij verloren heeft. Men zegt dat de andere ze af gebeten heeft. NAMEN. Tc Grand Manil nabij Gembloers heeft zaterdag een tienjarige jongeD, Kamiel Deback, met het geweer zijns vaders, een schot gelost op twee meisjes, die met steenen naar hem geworpen hadden. Het wapen was met grof lood geladen. Een der meisjes viel op den slag dood en het andere werd erg gekwetst. MEENEN. Zor.dag is hier een droevig ongeluk gebeurd. Kinders waren gaan visschen in de Lei, niet ver van de Arke. Een van hen,Achiel Deleu, van Tour- koenje, die slechts voor eenige dagen in verlof gekomen was bij zijne groetmeeder, ging al met eens te dicht aan den boord, en gleed in 't water. Haastig kwam een schipper van den anderen kant toegevaren, maar het was te laat. Toen hij het kind bovenhaalde, was het een lijk. ROESELARE. Zondag morgend viel het twee jarig zoontje van Fr. De Wachter in de Mandelbeek, juist aan het klooster der Arme Klaren, en werd met een heviger stroom op een ommeziens wel honderd me ters ver medegesleept. Een moedig persoor., Deckmyn, winkelier, wonende Motestraat, sprong in 't water en redde het kind. LISSEWEGHE: D'ander week heeft zekere Louis De Sutter 4 revolverseheuten gelost op Silvie Knudde 17 jaren... De dwaze verkeeringen zijn de schande van onzen tijd... 2 kogels hadden getroffen; na zijn misdaad wilde de laffe schurk zich kapot maken, en slak een groot mes in zijn keel. De Dokteurs zijn de wonde komen toenaaien en nu ligt de prij in 't Hospitaal, waarechtcr de Gendarms alleen eens zullen aanspreken, gelijk het behoort. GENT. Zekere Huybrecht of Uilbrecht van Lede- berg wandelde zaterdag nacht in de meerschen der Heir- nisse en geraakte tot aan zijn schouders in't gemodderte. Zonder 2 nachtwakers was hij dood. DOORNIJK. Zaterdagavond, ten 7ure, de knecht van M. Brunun, die de koop waren vervoert, kwam juist uit de Statie en ging zijn pcerd eten geven; 't peerd, verschrikt door 't schuifelen der lokomotief, loopt cp hol, de knecht wordt door den tremel omgew orpen en de wielen rijden over zijn borst, 30 jaren oud, jongman met naam Locat. - Daags nadien in de Keulschestraat, Ferdinandje F. 10 jaren oud, wordt zijn been overreden door een rijtuig, doch bleef gelukkiglijk zonder letsel. IJ PER. Slechte zoon. Woensdag avond is op de aanklacht van den vader, de heer Aloïs Verstraete, paardenkoopman, de zoon aangehouden geweest. Het manneke was opgesteken naar Rijsel met eene som van JI75 fr*» voortkomende van den verkoop van een paard. Men heeft op hem nog 840 fr. gevonden. nog houden staan dat hier niets is dan 't gehuil van den wind Zult gij mij nog willen doen gelooven dat gij bleek wierd van schrik, omdat dit gewelf dreigde op ons hoofd te vallen!.... Welnu, ik herhaal het in deze kamer blijf ik, totdat ik d'uitleg- ging heb van dit geschreeuw.. Nu was de houding van den Grijsaard gansch veranderd van gramschap was hij in neerslachtigheid en in een soort van wan hoop gevallen zijn handen hingen slap, zijn hoofd was gebogen, gansch zijn lichaam beefde.. Welk vreeselijk geheim schulde daar Was er een moord gepleegd of te wege van gepleegd te wor den Terwijl de Grijsaard dit geschreeuw loochende, was er ie mand aan 't plegen van een schelmstuk? ('t Vervolgt.) LUIK, 8 sept. Een persoon die, beticht van dief stal, in het paleis van justicie door den onderzoeksrech ter ondervraagd werd, naderde eensklaps een open ven ster en sprong op de binnenplaats van het paleis, eene hoogte van negen meters. Hij werd zwaar gewond naar de ziekenzaal der gevangenis overgebracht. OP DEN TRAM. Op de stroomtramlijn van Bras- schaet, is maandag een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een artilleriekapitein, in garnizoen in het kamp, is te Merxem door eenen trein omvergeworpen en het hoofd afgereden. Verdere inlichtingen over dit schrikkelijk voorval ontbreken. HUSSEYNIESMeurant is de echte naam van den Moordenaar; de Honger heeft hem uit een bosch gedreven. Die Vadermoord is gekomen door de slechte Zeden. BRUSSEL. 'ne Vent uit de Provincie, die veel wind maakte, naar Brussel komen wonen als baron, die 300,000 fr. verkwanselde door valsche handteekens en valsche geschriften, die'naar Amerika gevlucht was, is teruggekeerd en aangehouden. MISDAAD VAN LA LOUVIÉRE. De vrouw Moutier weigert nog voortdurend bekente nissen te doen. Eene nieuwe aanhouding, die tamelijk veel gerucht maakt, heeft plaats gehad, namelijk die van eenen meu belmaker. Men weet nog niet in welk punt die man met de misdaad :.n betrekking heeft gestaan. GENT. Woensdag namiddag is eene juffer op den Hontbriel, door eenen kleinen hond rog al erg in de hand gebettn. De policie heelt proces-verbaal tegen den eigenaar van den hond opgemaakt daar het dier reeds meermalen voorbijgangers gebeten heeft en niet gemuil band was. TIELT. Maandag heeft alhier een groot gevecht piaa's gehad. Erge'messteken zijn toegebracht geweest. Zekere Jules Semasse, is door de gendarmerie van Tielt aangehouden. Hij is naar Brugge overgebracht ter be schikking van 't gerecht. NAMÉN. Misdaad. Moet men een dagblad dezer streek gelooven, dan zou een wisselspoorwachter, wiens lijk uit de Maas is opgetrokken, niet het slachtof fer vau een ongeluk, maar van eene misdaad zijn. De wachter zou in een gevecht te Saint-Servais gewikkeld zijn geweest. Het parket en de onderzoekrechter hebben zware vermoedens opgevat, BRUSSEL. Dinsdag avond is in de August Ort- straat een achtjarig meisje in eenen bak levende kalk gevallen. Men heeft het kind met verschrikkelijke brandwonden er uitgetrokken en naar het huis zijner ouders overgebracht. Men heeft weinig hoop het te red den. Een jongeling van Elsene, D... genaamd, die in de Zwemschool der Onder wijsstraat was gaan baden, korts r.adat hij geüten had, zou voorzeker versmoord zijn, zonder de hulp des heeren Langlé die hem had zien dui kelen en niet meer aan de oppervlakte verschijnen. De ongelukkige die op den bodem des waters zat nederge- hurkt, is door den heer Langlé gered geworden. Door de zorgen van eenen geneesheer is hij een half uur later terug tot het bewustzijn gekomen. LEDEBERG. moordpoging. Maandag trad een kerel in eene herberg in de hospitaalstraat, en vond er eene vrouw met wien hij vroeger nog betrekkingen gehad had, doch die nu van hem niet meer wilde weten. Nauwelijks had hij haar ontwaard, of hij sprong er naartoe, greep haar bij de haren en wierp haar ten gronde. Naa.' he1 chijnt. haalde hij een penncmes uit den zak waar hij haar aan den schouder eene wonde toebr? ".ene vrouw, die er wilde tusschenko- men, werd a ools eenen ader afgesneden. De da der is aange achter slot gezet. WAARS Dinsdag heeft de sneltrein uit Gent, weli it Eekloo aankomt, eene kleine vertragin' r<s van Pieter Versluis was 'eik aan den ijzeren weg paalt - j wer ie van Waarschoot door den ^ond, rond 8 ure, zijn drie «eden op de .,vg n>riek van den heer De Volder. rtsi de wed. Lava van Deinze en v.reth, waren zoodanig bescha- plaats heeft moeten laten liggen, ert van Olsene, is met de zijne kun- foe at botsing heeft plaats gehad, en konden gebeurd zijn van men- r v ordt gezegd dat de zoon van Bus- sr zon gekneusd zijn. In den nacht tusschen 7 en 8 er Leo de Kerckhove de Dentergem, if Ernest, uit zijnen slaap gewekt door hij uit de vensters van het kasteel r.e siaapkamervenster openen was 1 «ogenblik. Ook loste hij aanstonds 1 de lucht. 1 van digd,c. Deh nen vot wordt n> Groote schen en schaert 11. WONDT dezer, werd 1 zoon van oen giasstukken hoorde vallen, het werk van e een paar schot' Op het.geruc der vuurschoten kwam de veldwach ter Lepage en u .vee iachtwachters van voornoemde graaf, op her t 'c-goed toegeloopen maar liever dan die moedige wac ers te ontmoeten, sprongen de dieven, die het kasteel en binnengedrongen over te wallen. Jj.- J t J In de Statie van Luxenburg OllllSnSc iiuh* is d'ander week doodge- vonden een deserteurken van Metz, een arm Jïuitsch piotje. Te Ruenos-Ayres, Argentina, is een theater afgebrand... Er was geen Volk in. Te Rouaan, Frankrijk, is de familie Aubriet ver giftigd door 't eten van krabben.. Wat is dat hedendaags, met die vergiftigde krabben Te Epinal, waar ze die goedkoope steekbeeldekes maken, Emil Dubois 24 jaar, was op zijn speelreis in een groot hotel; hij gaat baden in de Mozelle; nauwelijks inc't water, hij krijgt een draai ing in zijn hoofd, zinkt en verdrinkt onder d'oogen zijner vrouw, Ouders en vrienden.TeCerne, Engeland, in een menagerie is een tyger uit zijn kot geraakt, is in het kot der leeuwinne geraakt en daar beginnen te vechten leven om leven, dat de leeuwinne afgrijselijk gewond was en moest doodgeschoten worden; 't was grouwzaam om zien. Zondag avond is te Robais afgebrand de maalderij van Mr Blemarcq in de Bernardstraatalles is verbrand tot 5 peerden toeeen werktuigmakerij die er aan paalde, heeft 20,000 fr. schade, twee pompiers zijn gekwetst. Oei, d' Influenza herbegint in Spanje, in de Provincie Cacerés. 12Q0 Personen liggen met die leelijke vaddige plaag; en in de Provincie .Iaën 5000.. 't Zijn wreede toeren. Koningin Elisabeth van Rumenië ligt ziek te Venetia. Te Moskou is een luchtbal geborsten, 200 meters hooger zat volk op, dat gelukkiglijk op een dak kon schuilen, anders waren ze dood of versmoord. J hond. De dronkaards hebben soms zonderlinge gedachten. Zondag namiddag zat de heer Chabrefils voor ten koffiehuis te Parijs op de Bas- tilleplaats; aan zijne voeten lag zijn hond, aan wien hij op zeker oogenblik een stukje suiker gaf. De hond likte zich den muilen stak zijne tong uit van genoeger. Op hetzelfde oogenblik veelde de heer Chabrefils, die genoegen schepte in de vreugd van het dier, twee vuisten welke met geweld op zijne wangen nedervieltn. In een oogenblik tijd had hij de wangen doorkrabt en het bloed spatte hem uit de lippen. Het was een zijner buren, Roux genaamd, die hem derwijze mishandelde. Op het policiebureel heeft Roux verklaard dat hij zich gewroken had op den meester voor de keleedigin- gen die hij had onderstaan van den hond. Welke beledigingen, vroeg men hem. - Hij stak zijne tong naar mij uit, antwoordde de dronkaard. BRAND TE ROUBAIX. Over den brand in de meelfabriek van Roubaix worden de volgende bijzonderheden meegedeeld De brand ontstond zondag avond rond 6 uren, en nam in weinige oogenblikken eene zoo groote uitgebreidheid dat in een uur tijds geheel de fabriek in laaie vlam stond. Het geheele gebouw van 40 m. op i5 groot, stak vol koop waren. Er was niemand thuis dan eene meid, daar de eigenaar M. Demarcq met zijne familie naar de peerdenkoersen van Aelbeke was gereden. De vijf peerden die in den stal waren gebleven, zijn ver stikt. De arme dieren schreeuwden, doch het was onmogelijk, hen te redden. Hunne verkoolde geraamten zijn later terug gevonden. Er werden bij de reddingswerken twee pompiers gekwetst. De schaê, die zeer aanzienlijk moet zijn, kan nog niet ge schat worden. Vijf slachtoffers. Men meldt uit Buda Pest: Woensdag is brand ontstaan in een ma gazijn van drogerijen. Eene ton petrool is ontploft. Een jon:r meisje is in de vlammen omgekomen een maga zijnknechten drie pompiers zijn gekwetst. Het stapelhuis der koopwaren is verbrand. Belgische Bedevaart naar O. L- Vr. van Sittard. De gewoonlijke Belgische Bedevaart naar Sittard vertrok dijnsdag, O. L. V. geboorte-dag, uit de Statie van Erembode- gem. onder het geleide van den E. H. Pastoor van Welle. De Bedevaarders waren ten getale van 25. Op hunne borst prijkte de Belgische concarde, waaraan een medailje van O. L. V. Dit gaf hun een heerlijk uitzicht. Ook werden zij op hunne pelgrims reis zeer geëerbiedigd; vooral, wij bekennen het, in de Hollandsche gouwen. Die verre reis van omtrent 40 uren is, God lof, zeer gelukkig geweest; van den eersten oogenblik waren al de Pelgrims verbroederd. De Bedevaart was eene gedurige afwisseling van bidden en zingen; aleens het omliggende beschouwend, of een grappe vertellend, altijd deftig en christelijk. Onderwege groette men, met eene god vruchtige aandoening, de heiligdommen van Scherpenheuvel, van Averbode. het huisje van den zaligen Beichmans, te Diest enz.. Ondertusschen kwamen wij te Maastricht aan, al waar wij eenige uren verbleven. Wij bezochten de kerk van den H. Servatius, en haren schat, alwaar zoo vele kunstwer ken 2ijn en overblijfsels van heiligen. Wij begaven ons naar den St. Pieters berg, omtrent eenehalve uurbuiten de stad ge legen, om de grot van St. Pieters of die vermaarde onder- aarsche gangen te doorloopen. Onze gids zegde ons dat onder dien berg meer dan honderd duizend straten loopen. Zij heb ben eene breedte van 4 a 5 meters en zijn 7 a 8 meters hoog. Met drij fakkels leidt men de bezoekers door die geheimzin nige gangen. Al die straten, die zich tot Luik toe uitstrekken, zijn door de natuur gemaakt, door geweldige waterstrcomen, en dagstippen misschien van af den zondvloed. In het begin der rots zijn de wanden schoon gebeiteld, ten tijde, zegt men, van de Romeinen. Verder zijn de muren bezet met aarduin- steenen, dit geschiedde, zeide onze gids, in de 14® eeuw. Al die muren zijn overdekt met handteekens. De weg is redelijk effen en zuiver; alhoewel er geene opening dan den ingang zelf bestaat, is de lucht er niet bezwaard. Wij kwamen aan eene plaats plwaar water drupte, bet viel uit eenen afgezaag- den boom, het viel op den voet van den boom, die een kom vormt, gansch versteend; lekker water, wij hebben er allen van gedronken. Nu komen wij aan die aandoenlijke plaats alwaar over drij eeuwen drij Paters Franciscanen de dood vonden. Zij waren de Grot ingegaan met eenen leiddraad, deze brak af, zij verdwaalden, en na eenige dagen zijn zij van gebrek gestorven. Wij hebben op de plaats alwaar men hunne lijken vond, eenen goeden Vaderons gelezen. Nu komen wi in de plaats genoemd de Hel de gids deed eenen fakke uitdooven, en ons met de twee andere fakkels verlatende, liet bij ons staan in de diepste duisternis. Mr de duivel liep eene zijstraat op en verdween; na eenige oogenblikken ver scheen hij in de verte als eene oprechte duivel, nu verdwij nend iu de diepte, daarna wederom verschijnend in de hoog te, zijne fakkels altijd rond zijn hoofd zwaaiende; het was een waar vertoog van de hel. Gelukkig bleven wij daar niet voor eeuwig in, wij waren blij, wanneer ons onduivelde gids we derom in menschengedaante bij ons aankwam. Het uitgaan der grot is ook zeer indrukwekkend. Alle fakkels worden ge doofd, men gaat eenigen tijd voort in de duisternis, daarna verschijnt een weinig licht, en welhaast de volle dag. God lof, wij zijn verlost uit de hel en ademen vrij. Op reis naar Sittard, eene uur of vijl van Maastricht, naar het noorden toe. Met welke verrukking, zagen wij de toren verschijnen van die schoone Kerk van O. L. Vr. van het H. Hert, het doelwit onzer lange Bedevaart. De Bedevaarders worden ingehaald door een liefelijk groepje van jonge maag dekens. Die brave kinderen baden onophoudend O. L. Vr. va^ Sittard, bid voor ons 't Is aandoenlijk Zoo komen wij, na 20 minuter gaans, aan de prachtvolle kerk, die ge lijkt aan eeneD aardschen Hemel. Welke schoone gothische Kerk Welke schoone schildering, v/a'c kostbaren Gttt&ar Een Hollandsche Pastoor, die ook de eerste steen had gege ven, liet hem oprechten, hij heeft gekost vijf-en twintig dui; hollandsche gulden. Een Lof wierd gezongen door de E vaarders. eene Aanspraak werd gedaaD; en daarna beval elke Bedevaarder al zijne inzichten aan O. L. Vr. van het H. Hert. Het was reeds avond, wanneer de Bedevaarders zich moesten ontrukken aan dit gezegend Heiligdom,om hun loge ment te gaan vinden. Men verzette zich aldaar zeer vrolijk, en dan naar het bed, niet om te slapen, maar om te droomen over al wat men gezien en gehoord had. 'S anderendaags werd er eene schoone Mis gezongen en eene algemeene Com munie hsd plaats. In den voormiddag kwam daar een Bede vaart toe van 4 honderd menschen, met muziek aan het hoofd. Twee Priesters begeleidden die. Zij kwamen van rond Luik, en waren op weg in Bedevaart naar Keverbode. Geheel die Bedevaart deden zij te voete. Zij duurt acht dagen. De aan bevelingen die een Priester hun deed, deed hij in drij talen; want er waren Vlamingen, Duitschers en Walen. Bijna geheel de voormiddag brachten onze Bedevaarders over in het heiligdom van Maria. Al onze Bedevaarders wer den alsdan verzocht bij de Eerw. Moeder Overste, Zuster Antonia, die heilige ziel, onder wiens beheer deze schoone kerk is begonnen en voltrokken. Die samenkomst was zeer aandoenelijk; welke minzaamheid en goedheid Al de Bede vaarders kregen een geschenk van Moeder Antonia. Een doosje vol van gewijde voorwerpen. De zegen met het H. Sacrament werd gegeven, eenige schoone liederen werden gezongen, en dan voorgoed ons ont rukt van het heiligdom vaD O. L. Vr. van Sittard. Op weg nu wederom naar onze haardsteden zoo als wij gekomen waren, een weinig vermoeid, maar veel meer getroost, en voorne mens te zorgen, van op toekomende jaren deze zoo schoone als aangename Bedevaart in veel meerder getal te onderne men. Dank dus aan God, aan O. L. Vr. en aan de goede Zusters Ursulianen van Sittard! DER KERKDIEVEN. Historisch - Dramatisch Verhaal (door de Mannen van Chipka.) =«0» Wij zijn op de kamer waar de Smid en kerkdief ziek ligt. Op 't aanraden, op 't smeeken, op 't bidden zijner brave deugdzame Dochter, ft een is 't een en 't an der is 't ander, die deugdzaam is, is braaf, cn geene braafheid kan bestaan zonder deugd zaamheid) op haar aanraden en bidden, op haar verze kering dat hij nog kan gelukkig zijn en tevrede, heeft hij toegestemd dat de Priester zou komen en daar komt hij de Geestelijke, een Onderpastoor der Miniemen-kerk. Wie zal d'ontsteltenis van den Kerkdief beschrijven, als hij de Dienaar Gods ziet in treden Wie zal zeggen hoe de helsche Satan al zijn kracht en macht inspande om die ziel aan zijn klauwen te houden Gij Kerkdief, gij Socialist, gij Heiligschender, gij booswicht, gij die zooveel Tempels onteerd hebt, gij die 't Eerweerdigste van den Godsdienst hebt ontheiligd; gij, gij zoudet tot dien Priester dui ven spreken Meint ge nog dat er vergiffenis is voor u Bij 't eerste woord dat ge zult spreken, zal hij u met verachting aanzien en van u wegloopen Ge weet toch wel wat de Kerken en de Tabernakels zijn Dat God zelf daar aanwezig is Welken eerbied in de Kerken!.. De Priesters knielen, de Geloovigcn knielen, eiken keer dat zij voorbij het Ta bernakel gaan; dag en nacht is er licht; geen handen mogen het aanraken, dan de vingers door den Bisschop gewijd... Wordt het Hoogweerdig uitgesteld, er is veel licht rond en bloemen; elk knielt vol eerbied en ontzach; en gij kerkdief afschuwelijken mensch hoe dikwijls zijt gij niet in de duisternis van den nacht met eerlooze schelmen in de kerken gebroken Wat was uw gezang? Gevloek cn getier Als heidenen en ketters zijt gij op den Outaar geklommen; uw ruwe handen hebbei Taber nakel opengebroken! Zoo stelt Satan al d'afschuwelijkheid zijner misdaad voor d oogen van den zieken Smid, en de rampzaligaard schudt en beeft.. Daar is de Priester Hij kan u redden Waarom zegt gij niets Waarom breekt een koud zweet u uit In den Leeuw van Vlaanderen vinden wij menige bladzij van hardnekkig gevecht, vol gloed en kracht ge schilderd dat de woede op de wezens staat; dat de grond siddert en dreunt; dat het er toegaat op leven en dood.. Zulke strijd wordt geleverd op deze kamer.. Smid, Smid, de Genade is daar; Achter haar staat misschien dc Dood Gaat gij de Genade verstoot en, om onbeschermd in d handen der Dood te vallen, die u zal overbrengen aan 't Gerecht van d'eindelooze Eeuwigheid Waarom blijft gij zwijgen Gij die den moed gehad hebt u tot de snoodste euveldaden te begeven Mijn goede man, zegt de Priester; ik ben* hier ge roepen.. Wees niet bevreesd.. Ge zijt ziek. Wij bezoeken geerne onze Parochianen.. De zwakheden en krankhe den zijn ons bekend... Zoo min als een Doktoor bevreesd is van ziekte en kwalen te behandelen, zoo min zijn wij bevreesd van de plagen der ziel... En hoe is 't Geen antwoord. Mr den Onderpastoor, zegt de Dochter, Vader is al eenige dagen ziek, en verbetert niet.. Vader, ik mag spreken, niet waar Mr den Onderpastoor, wij hopen dat Vader zal genezen; maar zijn ziel is ook ziek.. Ze moet verlost worden En nogmaals vliegt Julia haren Vader aan den hals en spreekt eenige woorden in zijn oor, die hem moed en kracht geven... M- den Onderpastoor,zegt zij, Vader is sedert lang niet te biechte geweest, sedert jaren en jaren.. En hij begeert mij zijn hert te openen?,.. Hoe grootere zondaar er terugkeerl, hoe meer vreugd inden Hemel En Julia gaat weg; en nu opent de Geestelijke zijn Vaderlijk bert voor dit verdwaalde Christene Schaap Hij wint zijn vertrouwen; de ziel van den kerkdief, die zoo hard als graniet scheen, verteêdert op een wonder bare wijze.. Een uur nadien, hij is dezelfde mensch niet meer; het zware pak is van zijn hert; de zoete vredeheeft zijn hert overmeesterd, de zoete zalige vrede; hij is als iemand die uit een donker vuil gevang, in eene ruime klare nette kamer komt.. Op die kamer is het Mirakel der Bekeering gebeurd.. Weet ge nu, achtbare Lezer, waarom de Kerkdief er zoo kalm en zoo helder uitziet waarom hij, ziek en el lendig, een onbeschrijfbaar geluk smaakt 't Is in den avond van 11 Juli 1888; de Smid heeft rouwhartig en rechtzinnig gebiecht; het geheim van zijn hert, alleen bekend aan zijn medeplichtigen en aan zijne dochter, is nu bekend aan een kerkelijke Persoon; aan iemand, die meer dan ander menschen, getroffen is door die kerkdieften. Maar de Smid vreest niets; die rechtzin nig biecht, voelt dat hij zijn geheim toevertrouwt aan den Goddelijken Meester... Morgen zal de Priester te- rugkecren, om een tweede maal de Belijdenis der zonden te hooren, en aan dien zieken Man zijn Heilige Rech ten te brengen.. Welk geluk van die Dochter Welk onuitsprekelijk zoet geluk Van haar mocht gezegd woi den hetgene geschreven staat over de H. Monika, na de bekeering van haren Zoon: Een oneindige onuitlegbare vrede vervulde haar hert; even als in eenen schoonen zomeravond, eensklaps alles stil valt, alle stemmen zwijgen, en dat uit het diep ste der valleien een rust opstijgt die verrukt onder den blauwen gesternden Hemel; zoo ook waren alle wen- schen voldaan in haar hert; al hare ongerustheden en benauwdheden waren verdwenen; er bleef niets over dan een onstoorbare helderheid, eene straal van den Vrede, van de gerustheid die het kenmerk der hemelsche Glorie zal wezen. Haar wezen straalde van eene goddelijke vreugd en hare oogen schenen te zeggen Naar den Hemel laat ons naar den Hemel vliegen Dienzelfden avond teekende de Prokureur-Generaal het bevel tot aanhouding der Bende van de Kerkdieven Van de Slang die den 12 Juli te Brussel zou van den trein stappen; van Malfeo, die verslonden was in zijnen nuiselijken twist; van den Reus, te Parijs verblijvend, van den Smid; en van Kreitser^ die te Rotterdam afge stapt was en schikte naar do i\ieuwe wereld te verhuizen; maar t Belgisch Gerecht zou hem niet laten ontsnappen. (Slot volgt.) 10 Sept. i8q?. -- Alhoewel het cijfer der verhande lingen op de verschillige Beurzen nog verre van bevre digend is, toch moet men bekennen dat de stemming gunstiger is; en namate het geschokt vertrouwen zich zal herstellen, zullen ook de zaken in getal en belang rijkheid toenemen. Deze opmerking geldt bijzonder voor de Argentijn sche fondsen. - Wij hebben het ge noegen gehad met eenen persoon te spreken die verschei dene jaren in Buenos-Ayres verbleven heeft en onlangs weergekeerd is. Volgens zijn verhaal heerscht er eene hevige crisis in de steden, doch de bevolking van den buiten verkeert in weihebbenden staat; immers de overschoone oogst heeft dc landbouwers rijkelijk voor hun werk beloonddoch de buitenlieden durven hunne kapitalen niet meer naar de steden brengen de wan kelende politieke toestand en dc rampen aau menigvul dige banken overkomen, vervullen den buitenmensch met wantrouwen. Deze staat van zaken is echter tij delijk. Wat de politieke toestand betreft, deze is aan 't opklaren alle partijen schijnen tot akkoord te zijn om generaal Mitre tot President der Republiek te kiezen; het tegenwoordig Goevernement, dat Celman opgevolgd heeft, is grootendecls uit ordentelijke lieden saamge- steld, doch heeft het gezag niet dat een goevernement zal hebben welk rechtstreeks uit eer.e volksstemming voortspruit. Wat nu den fïnancieelen toestand be treft, deze is alreeds merkelijk verbeterdde stichting eener nieuwe Nationale Bank, ditmaal met geene dieven maar met eerlijke lieden aan 't hoofd, en onder het noo- dige toezicht, zal geschikt zijn om het vertrouwen te doen herleven en op nieuw de kapitalen van den buiten naar de steden te trekken, en alzoo eene duchtige ver mindering der goudpremie te bekomen. Onze vriend in kwestie, die ons deze inlichtingen gegeven heeft, en die een man van jaren en ondervinding is, houdt staande dat r.a eenigen tijd, welke niet juist kan bepaald wor den, er eene echte verrijzenis zal ontstaan voor de Ar- gentiinsche Financiën. Wij zijn gelukkig dit aan onzeLezcrste kunnen mede- deelen, het komt gansch met ons gedacht overeen. De Commissie door den Heer Minister van Land bouw ingesteld om de teelt en den handel der hop te bestudeeren, herinnert de planters dat het van het groot ste gewicht is dat de hop tijdens het droogen hare goede hoedanigheden niet verliest en door den 100k niet wordt bezoedeld. Hierom schenkt zij, kosteloos, een toestel van ijzeren buizen aan eiken landbouwer die zijnen eest zoodanig inricht dat de hop met verwarmde lucht wordt gedroogd en de rook naar buiten wordt geleid zonder door de bellen te gaan. Zij heeft eenen Prijskamp uitgeschreven voor de hop, zuiver geplukt, zoo kort mogelijk, zonder stelen en bla- ders, en op onberispelijke wijze gedroogd, zoodat zij ha ren aangenamen geur en hare fraaie kleur behoudt en door den rook niet is verontreinigd. Er wordt bijzonderlijk aanbevolen de hop te plukken bel voor bel. Men kan de eesten, volgens het verbeterd stelsel inge richt, nazien Te Aalst, bij de Heeren Podevyn Petrus, Kieckens Seraphien, Van Nuffel. Van Geem Ghislenus, Verleysen Felix. Te AsBEEk, Nieulandt Petrus en Van Da mme Petrus. Te Assche-ter-Heide, Nieulandt Albert. Te Erembodegem, Wc Van den Eeckhout. Te Pae-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2