Zondag 20 September 1891 328te Jaargang 38 St-Josefskerk Aalst. Loopende nh" GODSDIEIVST. VADERLAND. VRIJHEID. EREMBODEGEM. AalstAalstP Aalst T'Aalst wordt dringend gevraagd M1 Robrecht Van de Maele De Kerkwijding. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op do tweede bladzijde 60 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. HEI LAID ABONNEMENTS-PRIJS. 6 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op allo tijdstippen des jaar* genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. VAN AEL AALST, 19 SEPTEMBER 1891. Maandag 21 September ten 8 ure, de Wijding door Z. H. Bisschop Stillemans.de Wijding dier voltrokkene Kerk. Van in d'oudste tijden af wierden de Kerken gezalfd en gewijd; Salomons tempelwij ding was voor alle Israëlieten een heerlijk vreugdefeest en duurde 7 dagen lang; tijdens de 3 eerste Christene Eeuwen geschiedde de Kerkwijding zonder uitwendige pracht, in de diepste stilte; doch zoo- dro de Christenen hun vrijheid bekomen hadden, wierden de Kerkwijdingen opentlijkgevierd.Constantinus deGroo- te deed een der eerste Christene Kathedralen opbouwen te Jerusalem boven 'tH. Graf, en met zijne moeder Helena stichtte hij er een tweede te Bethlehem; in 538 was de Kerk der H. Sophia te Constantiuopelen voltrokken; 100 Bouwmeesters met 10,000 Werklieden hadden er 7 jaren lang aan gearbeid. In 't midden der Kerk stond de preek stoel uit gesmolten goud en daarboven een Kruis van 100 kilos,ook uit 't fijnste goud. Aan gansch het gebouw was geen hout gebruikt, uitgenomen voor de deuren die deels uit cederhout, deels uit ivoor of barnsteen gemaakt wa ren; doch de hoofddeur, van reusachtige grootte, was gansch van zilver en rijk verguld. Den 27 December 538 wierd zij ingewijd en de Plechtigheid duurde verscheide dagen, tijdens dewelke Constantinus meer dan 30 duizend sisters koren, eeise overgroote hoeveelheid vleesch en 500 pond goud onder 't Volk deed uitdeelen. De geschiedschrijver Eusebius beschrijft ons de Kerk wijdingen als prachtvol en met de schitterendste plech tigheid gevierd. Ook wierden in de nieuwgebouwde Ker ken steeds Relikwiën der Martelaars geplaatst. Altoos wa ren de Kerkwijdingen een voorbehouden recht der Bis schoppen. De tegenwoordige wijze, zooals het Roomsch Ceremonieelboek ze voorschrijft, klimt op tot in de 8ste Eeuw. Dus, maandag die groote Plechtigheid in Aalst; ten 8 ure door den Bisschop van Gent; zij zal duren tot 11 ure, alswanneer de Solemneele Hoogmis; 's Avonds ten 8 ure Groot Goneert op St-Josefsplein, door de Konink lijke Harmonie, die niet zal nalaten hare schoonste stuk ken te spelen, dat lijdt geen twijfel; het plein voor de Kerk, voornoemd St-Josefsplein zal door den Elektriek verlicht worden onder 't bestuur van M. Hofman en veel- derhande tafereelen en landschappen zullen voor 't Pu bliek verschijnen in elektrisch vuur. Een Kerk Karei de Groote.de machtigste Vorst dieer ooit leefde, te Roomen zijnde, ging te voet naar St-Pieterskerk en den trap opgaande, kustte hij eerbiediglijk elke trede en dit in de tegenwoordigheid van zijn hoogedel gevolg. De Kerk, schrijft St-Ambrosius, is de Hemel in 't klem. Of schoon geheel de wereld God toebehoort, met recht nog- tans wordt iedere Kerk een bijzonder Huis van God ge noemd. Over bijna ioo jaren, als de kerken hier geslo ten waren en 't Geestelijk gevangen of naar Cayenne en andere strafeilanden verzonden, of ievers versteken, om 's nachts hun Ambt te gaan bedienen, als de Menschen- loterij of Bloedwet hier werd ingevoerd,(eilaas, dat Mon ster leeft nog en nu kan het zoowel vervangen worden door een Leger van Vrijwilligers); over bijna ioo jaren, onder 't Schrikbewind, St-Martenskerk was toegezegeld, de kapel van 't Collegie diende als schuur voor 't hooi en 't strooi der peerden; de schroebers en bandieten der Roode Muts en der Roode Vlag wilden zelfs niet dat er in d'Huiskamer der Borgers en Werklieden nog een Kruisbeeld hing (dat is hunne Vrijheid!), asdan, de Bel gen, hunne Kerken daar ziende staan te midden van Stad en Dorp, richtten er hun bedrukte oogen naartoe, vol hoop en troost EEN KERK! Napoleon I, de Vrijheid van den Ka tholieken Godsdienst hersteld hebbende, denkende op de wreedheden van 't Fransch Schrikbewind, opal dit on schuldig Bloed, op al die Puinhoopen, op die verwarring der geesten, Napoleon I riep uit: Een Stad en Dorp, 20 jaren zonder Kerk en Priester, 't zou eenWildernis zijn, een verzameling van alle ondeugden en misdaden'.. Een wildernis, ja Napoleon, g'hebt gelijk; erzijn er, ongeluk kiglijk, in Aalst, door dit rampzalig Liberalismus, er zijn er reeds met honderden, voor wie er geen Kerk meer be- staa*; en ware het ons geoorloofd te vragen hoe het in hun hert en ziel gelegen is, zouden ze niet moeten zeg gen Ellendig is het gelegen wij durven geen onderzoek doen; wij stoppen en wij verdooven't Is een vuile rot tering geworden!... En toch, voor die beklagensweerdige menschen blijft het aanzien der Kerk een zoete verma ning, een teeken van hoop. EEN KERK! In't begin der Christenheid waren de Kerken hier in hout, met 3 deuren, een voor de groote Plechtigheden, een voor de Manslieden en een voor het Vrouwvolk. Van d'eerste tijden af, waren de Kerken langwerpig gebouwd, als een schip, waarin men met ge rustheid en vrede naar d'have vaart van 't Eeuwig wel zijn. De eerste Kerk van Aalst is geweest aan de Werf, en wierd er gebouwd door den H. Amandus; in de jaren 870 wordter gewag gemaakt van een grootere Kerk, nabij de Vlasmarkt, waar de Dekenij is; in ii83 spreekt men van een andere Kerk, en rond de jaren 1423 tot i3g5 is er gebouwd aan de tegenwoordige St-Martenskerk, een der schoonste helder-gothieke Kerken van België... Se dert dien tijd, hoeveel geslachten zijn er niet opgevolgd Wie zal aanhalen en beschrijven de luisterlijke Plechtig heden die in deze kerk de Volkeren hebben verrukt en vervoerdHoeveel honderde duizenden daar troost en sterkte zijn gaan putten! Een Kerk is een Volkshuis; arm en rijk zijn daar ontvangen als kinderen van den huize; arm en rijk ontvangen door hulp en raad; ongelukkige Steden waar 't Werkvolk uit de kerk blijft; daar sparte len zij als visschen buiten 't water; onmogelijk tot vrede te komen; men roept uit, gelijk de kopstukken der Socia listen te BrusselHet is hier niet om doen, van den stand der Werklieden te verbeteren, wij willen enkel en alleen de Samenleving omverre werpen. Als 't Christen Gedacht de standen niet verbindt, geen overeenkomst mogelijk EEN KERK. St-Josefskerk, ge staat daar nu,mach tig en prachtig, vol glans en luister; na 450 jaren be- staans heeft St-Martens maar 3 klein geschilderde glasra men en gij hebt er reeds 5 groote! Gij ook zult de Volke ren zegenen, versterken en troosten... Op 't Congres van Mechelen, een bekeerde Protestant, nu Priester en Mis- sionnaris, verklaarde dat zijn eerste gedacht van bekee ring hem gekomen was in Belgenland, toen hij in een Kerk de menschen zoo hartelijk zag bidden... St-Josefs- kerk, heil en dank aan die U opgerecht hebben en doen voltrekken; aan uwen eersten Pastoor M. Vydt, zaliger, Pastoor Vydt, ach de beginsels waren zoo moeielijk; we zien daar nog Pastoor Vydt met zijn Onderpastoors E. H. Paquay en Van den Abeele dienst doen in eei soort van barak en een kartonnen afschutsel; 't was eei Stalleken van Bethlehem .blootgesteld aan regen en wind, een groote Kerk opbouwen, 't is een reuzenwerk; elk dacht: Zal de St-Josefskerk er ooit komen? Er wierd een Kèrkpenning ingerichtaanzienlijke giften van 5ooi. en meer kwamen toe;er warca er die 5- Lper ma*ir»j- gaven; klein burgers en werklieden schonken gee:n liuri wekelijksche karitaatje; Kerkmeester Willems ging r.csr- stig rond met zijn schaal in alle diensten, inde week zoo wel als 's zondags; alles werd zuinig gespaard; veel klein tjes maken een groot; het Magistraat van Aalst schonk verscheide aanzienlijke hulpgelden; in 1879 bezweek de goede Pastoor Vydt onder den last en wierd opgevolgd door Pastoor Willems, in Sept. 1879; met nieuwen, kal- men, wijzen moed, met een onvermoeibare aanhoudend heid wierd er geloopen, gezocht, gewrocht en gewerkt na het eerste deel voltrokken te hebben, dan het tweede deel; men zag het Gebouw statig en machtig in d'hoogte rijzen; de schaliën blonken op het dak; de metsers en be zetters werkten neerstig aan vout en aan wanden; de houten afsluiting kon weggenomen worden; daar stond ze in 't begin van 1891 de St-Josefskerk,gansch voltrokken, behalve den Toren Welk gelukwelke zaligheid, als de gansche Bevolking kon opgeroepen worden, om door een Groote Missie de Kerk te openen!..Welke schoone dagen! St-Martens-Parochieheeft er ook van geweten.. Die verheffing en Processie van 't H. Kruis deed d'Helle briesschen, maar elk riep uitHoe schoon hoe aan doenlijk!... Zouden wij Christus en zijn Kruis scha men! Neen, neen, duizendmaal neen!.. EEN KERK!... Als Pastoor een Kerk opbouwen!... Zoolang Aalst staat, zoolang zullen de namen van Pas toor Vydt zaliger, en van Pastoor Willems, de hoog waarde ieverige Man, zoolang zullen die namen in veree- rmg blijven.,. Een Kerk helpen opbouwen! T'Aalstis dat een Volkswerk geweest, t'Aalst gelijk te Parys op Montmartre; weinige Aalstenaars van dezen tijd of ze kunnen getuigenIk ook heb daaraan geholpenJa wei nige Aalstenaars zijn onverschillig gebleven aan die Kerk Derhalve, bijgevolg algemeene vreugd!.. Maan dag, MaandagVoor Aalst een Dag van buitengewone merkvveerdigheid Sinds 400 jaren heeft Aalst zulken dag niet beleefd!... Leve St-Josefs-ParochieLeve St- Josefskerk! dat zij aanwinne in glans en in macht, in liefde en in ontzach, tot Vrede en Welvaart der gansche Bevolking St-Josefskerk heeft 3 Bouwmeesters gehad; den eersten had de zaken verbrod; M.De Noyette en M. Goethals hebben alles hersteld, zooveel het mogelijk was: de meesters Steen kappers zijn geweest, Mren Alexander De Vos en Zonen en M. H. Meganck; de Metserij is verricht door de Meesters Herremansvan Aalst en Couck, van Denderleeuw; de Schrijn werker, M. DeSomer; de glasramen, door M. De Beer, van Etterbeek Brussel; het Dak is met schaliën gedekt door M. Liebaut, van Aalst. De Kerk voltrokken op een wonderbare wijze. Nooit is een vergrootingen herstelling zoo wel gelukt! Eere aan Bouwmeesters, Ondernemers, aan Meesters, Metsers, Schrijnwerkeis en andere Werklieden... De Kerk vol trokken, de geborstene klok hersteld; het groot Christus beeld aan den ingang der Koor; den O. L. Vr. Outaar ge plaatst en den Bisschop van Gent die Zondag 20 Septem ber, ten 3 ure tot Erembodegem aankomt, die er de Kerk zal komen inzegenen en er 't Plechtig Lof doen... Feest en vreugd in alle herten! Versiering van Kerk en Parochie't Heeft werk en moeite gekost om die Kerk te herstellen en te vergrooten. De tijden zijn slecht, maar eendracht is macht, d'Aanleiders waren kloekmoedig; verscheide machtige Heeren hebben er hun kruk inge- steken en de aanhoudende en hartelijke medehulp der Parochianen heeft er niet ontbroken... 't Is met Chris tene en Vlaamsche fierheid, dat de Geestelijkheid dat d'Overheid en de Volkeren va Erembodegem hunnen Bisschop in hun herstelde en' rg-cotte Kerk mogen ontvangen. Leve Erembodege M -nschen, ge moet die Kerk eens gaan bezoek j uitroepen: welke gelukkige verandering Amerika zijn nu 'mende vviegen gevonden. Ze iet grooten lof Stadhuis twee ^en St-&ene- kosten 75o fr. - De g over M. Maes, die te De: gebeiteld lieex di- .us. Zondag rond 5 ure lag eet jgeiiiigs neêr nevens de deur der Sakristij v ïs.'.crk en een andere dronkaard lag ditolan t Beggijnhof.. Straks gaan z'in Aalst eeri va teken voor de Dronkenschap DE NIEUWE KAAIEN.. r.-steken er nog oude palen onder en boven t w itover 't Pakhuis van 't Huis De Wolf?... En mc ns een Schip op- loopen en zinken, wie zou c' bo - "en hebben? Zou het 'zoo plezierig zijn: twv.. dri ijf honderd dui zend franken te mogen betalen 1' De Bo# jt; klagen wreed over de trakussa ie ze moeten uitstaan wegens die belasting op den T Dat begint op zijn Russisch te gaan. De Boe n ten uiterste ontevrede, omdat die Belasting,dooi wt /an 1S79 ingevoerd, nog blijft bestaan. De Boeren hooren wei dat er bijtijds ge vraagd wordt in de Kamers van die Belasting weg te ne men; maar de Boeren zeggen dat die aan 't hoofd is, zij nen wil moet toonen.... Het i^iiet om daar als Zebedé- ussen te zitten, dat de-Kiezin^en van 1884, 86, 88 en 90 zoo krachtig zijn geweest.... De Katholieke Meerderheid SMEEKT, ze zou moeten BEVELEN. de inrichting des Raads van Werk en Nijverheid volgens de wet van 1887. Raadsheer Limpens heeft het gevraagd sedert lang; de heer Minister heeft er ook over geschre ven; de welvaart der Werklieden, de Vrede op de Fa brieken vragen dien Raad van onpartijdig onderzoek en van openbare uitspraak. Ex-Voorzitter Grevy, van Frankrijk, had ee jaarlijks mkomen van 2 5o,ooo fr.Dat kan nog al schik ken. Te Nederbrakel, daar vindt men de kloeke Rei zigers; in 't Land van Aalst zijn veel goei herten, die hun preuf gestaan hebben en nog dagelijks. Tot Antwerpen heeft een edelmoedige Sinjoor 3ooo fr. geschonken (5oo fr. per bisdom) om in elk Bisdom een nieuwe Conferencie van St Vincentius te stichten. Mechelen zal nog lang in d'ooren hooren ruischen met zilveren en gouden toont jes dat woord: Congres... Er is daar een geld gebleven. Te SPA had een drukker plakschriften geleverd voor de Stierenkoersen; hij wierd niet betaald en heeft de stieren doen aanslaan. Fiat executia Te Strypen, Vic tor Hertegonne.landb. 88j. heeft zelf zijnen oogst gepikt en zijne vrouw Victoria Verstraeten, 76 j. heeft hem op gebonden. De man is nog heel flink en hoopt met zijne vrouw dit nog velé jaren te konnen doen, tot vreugd van kinderen en klein-kinderen. Fcei, welke leelijke vuile lasteringen in de liberale gazet van Aalst over de Clinge!. En alles valsch! alles valsch! Wordt Dendergalm betrok ken, hij is eraan, gelijk den Boer aan zijnen Jubilé.... Wat is er gebeurd te Clinge? Mr de Pastoor bouwt daar een Hospitaal met Weezenhuis; hij steekt er zijn persoon lijk Fortuin in, meer dan 100,000 fr., alles voor den Ar men; hij bouwt onvoorzichtig maakt schulden, leent geld, kan niet betalen, verliest zijn hoofd en neemt de vlucht. Daarop randen de liberale gazetten hem aan, zelfs in zijn goede zeden... Ja, ja, laat ons herhalen: De Kerkhaterij kan iemand wreed onrechtveerdig maken. Op de Paardenkoerscn te Kumptich zijn 3 groo'e onge lukken gebeurd: 2 kinderen en een grijsaard door peer den gestampt, dat de grijze pachter Stryckmanz, doode- lijk gewond is. Seguah heeft St-Nikolaas verlaten, omringd door de dankbare Bevolking. Uit Aalst hebben veel kranken zijn fleschjes gebruikt, zelfs had een vrouw er ógekocht, voor i5,oo, doch niemand heeft er groote baat bij gevon- den. Schilder Gallait gaat een standbeeld krijgen te Doornijk, iets dat hij wel verdiend heeft,wel verdiend. Verscheide liberale gazetten geven Minister Van de Pee reboom gelijk, in zijn verbod tegen de vuil ontuchtende gazetten en prenten. Zoo toonen ze dat zij nog een eer baar hert hebben. Is er ooit in Aalst diepe droefheid en innig medelijden 0"Ae sta"" Wél uülI J' uorgenn, bij het ve-nemen-stpi de: onverwacht', aood van Mr Albrecht Maele. een fi.ac omringd door d'algeu.cer ach: Vrienden tellende en aan St Marten «kerk en Stad groote dien sten bewezen hebbende... 3o a 40 jaren Beiaardist, tot eere van Aalst beroemd als de beste klokkenspeler van gansch België, ja meermaals door groote verafgelegene Steden ge vraagd om net klokkenspel te komen aanleeren; alle Feesten en Plechtigheden luisterde hij op, vol iever en liefde voor zij nen Beiaard; terwijl elk in vreugd was en in feest, 's avonds laat en 's morgens vroeg, in den bijtenden koude en in de gloeiende hitte, zat hij met lust en moed op den Toren, voor zijne klokken... St Martenskerk relde hem als een der oudste Zangers en ook nog immer als een der beste; zijne sterke en wel geoefende stem verhief alle Kerkelijke Plechtigheden, schier een halve eeuw, en nooit wierd zijn talent vruchteloos ingeroepen, als het een Feest gold van Hulp en van Liefda digheid... Zoo sleet de Volksgeliefde Man zijn werkzaam en nuttig leven; pas eenige maanden geleden wierd hem zijn ee- nige teergeliefde Dochter door de Dood ontrukt; een zwaar wichtige slag; weinig sprak hij nog, verkoos d'eenzaamheid, bleef 's avonds verwijderd van Vriendenen Kennissen en giDg steeds diepdenkend en diepzinnig. Er zijn omstandigheden die aan 't hardvochtigste gemoed mededeeling afpersen; en dat Aalst zijnen Kunstenaar innig verkleefd was, betoogde de overgroote Menigte vrijdag in Sterfhuis en Begravenis.Dat d'achtbare Familie opgebeurd en vertroost weze door deze machtige blijken van Dank en Mededeeling!.. Woensdag^ September, ten 9 ure, de Lijkdienst in St Martenskerk O wreede kerkhaterij gij bestaat dus ook in Aalst en gij vervoordert in macht en in boosheid... Op de Missie in St Josefskerk, welk helsch gebrul in de liberale gazet, in Dendergalm! nogtans die niet wilde komen, was vrij; niemand wierd gedwongen: geen woord wierd er gesproken dan voor vrede en deftigheid; en nu dat de Kerk gaat gewijd worden, nu dat elk, die eenig Christelijkge- dacht heeft, met vreugd dien grooten Dag te gemoet ziet, nu, omdat er geld noodig is voor de versiering en de feestviering, nu spreekt Dendergalm van hemeldragonders en van de geldzucht der Geestelijkheid die nooit bevredigd isWelke onredelijkheid! En van den anderen kant, als de werkende jeugd in d'Orgelbals met duizende en dui- zende franken verkwist, tot verderf van ziel en lichaam, dat noemt de liberale gazet het leven en de beweging der Stad... Wat zullen wij nog hooren en beleven! St-Josefskerk Wij mogen niet vergeten een Hulde van Lof en Dank te brengen aan onzen Vriend M. Jaak Petiet, die na lange jaren de St Martenskerk met aere gediend te hebben, Meester Stoelzetter wierd in St-Jo sefskerk; van 't begin af, vrat hij daar de Man; met groote neerstigheli en attentie, vroeg en laat te been, in hitte en koude, in regen en wind, altijd bezorgd voor zijn kerk, waarover hem eere wordt gesproken door al 't Publiek, en dat hij nog lange jaren zijn Plaats moge bekleeden!... En wat is dat daar, van dat zijden fijn laken, van den gou den Gallon, die naar de Kleermakerij is ge dragen, en dat ze daar moeten blauw brillen opzetten, om al stikkende en naaiende niet blind te worden van den luster en den glans Wanneer de Bisschop eene kerk wijdt vraagt hij meermaals in den naam van geheel de Heilige Kerk ('tis te zaggen, in dennaam van al de geloovigen wier hoofd Christus is), die altijd heilig is en altijd in al hare gebeden over geestelijke zaken van God verhoord wordt, dat God aan al de menschen, die in die plaats zouden komen bidden, bijzondere hulp en bijstand zeude verleenen; en uit kracht van dit gebed, dat voorzeker verhoord is geweest, zal er nooit een mensch in die kerk bidden, zonder daar bijzondere hulpen bijstand om te bidden te verkrijgen. Bisschop Lambrecht DRAMATIEK VERHAAL. II. Zult gij nog loochenen, sprak Doktor Arnold in die eeDzame groote Pachthoeve, zult gij nog loochenen dat er daar geen ge schreeuw is opgegaan uit uw huis De Grijsaard moest bemerken dat de jongeling schrik had van eene misdaad, want hij zegde op half biddenden toon Mijnheer, wees niet ongerust of achterdochtig; wij zijn de eenigste manspersonen in dit huis aanwezig; ja, ik zeg u gij zijt de eenigste vreemdeling die sedert 20 jaren over den dorpel van deze woning zijt gekomen; doch ik bedrieg mij, zij is geko men, zij... Hij aarzelde om verder te spreken; Doktor Arnold zweeg ook, uit vrees van een woord te zeggen waarover de Grijsaard zijn veropenbaring zou staken. M. sprak de wonderbare man, hem vlak in d'oogen be ziende, zijt ge van Mühlberg niet Neen, maar ik bewoon die stad. Sedert lang? Zes maanden woon ik daar; En ge zijt ver van hier Uitd'hoofdstad, Mr Uit d'hoofdstad 150 uren van hier 't is ver ik heb daar ook gewoond; over langen tijd; over 30 jaren.. 30 jaren Ja, ja, nog langer 0 wreed noodlotGij woont daar zes maand Ja, zes maand En g'en hebt van mij niet hooren spreken Nooit, geen woord Och, ja, alles wordt vergeten op den duur;., alles,.. Daar weerklonk andermaal het snijdend en pijnlijk geschreeuw; Doktor Arnold sprong op en wilde naar den kant loopen, van waar dc noodkreet kwam. Mr sprak de Ouderling hem tegenhoudende, M* 't geheim van dit huis Maar 't is een hulpgeroep Ik herhaal u dat erij en ik de eenigste manspersonen zijn in dees huis, en ik ben 70 jaren Mij dunkt dat 't onweêr over is.. Maar, ongelukkige man Wat beteekent dit geheim Waarom leeft gij niet gelijk d'ander menschen Waarom stijgen die smartkreten op, in uw huis M- ik herhaal hetu, 'tis een geheim.. Gij zijt hier bij toe val gekomen; binnen eenige uren zijt gij terug in uw huis; ge zult er verhalen wat gij hier gehoord hebt;., en overmorgen zal alles vergeten zijn.. Neen neen mijn woord blijft vast; ik ga niet weg van hier of ik moet weten wie daar om hulp geroepen heeft Maar, wie zijt gij dan om zoo hardnekkig in 't geheim van dees eenzaam huis te willen dringen Wie zijt gij Ik beL Doktor Arnold Sternwald.. Wat geheim 'e er De Grijsaard lag op éen oogenhlik voor zijne voeten. Een Doktoor, riep hij, een Geneesheer 0 God, uw ver gramde hand is dus van mijn hoofd afgekeerd Een Geneesheer lier zoo onverwachts gezonden door de Voorzienigheid!.. 0 God, ik dank U Al snikkende en weenende sprak de Ouderling deze woorden uit en omhelsde d'handen van den Jongeling. Nu wist Doktoor Arnold waarlijk niet meer wat denkenj: Wat hebt gij toch, riep hij, dat mijn ambt u zoo zeer ont stelt? Och M* gij zijt jong en bijgevolg edelmoedig. Al wat ge wilt, maar wat is er Heb medelijden met een oude Grijsaard. Gij zijt Doktoor, gij hebt gezegd dat gij Doktoor zijt Welnu, wat is er Och, redt haar redt haar Haar het is dus eene zieke, van wie dit geschrei kwam Ja, ja, Mr. Laat er mij dus bij, aanstonds, zonder uitstel.. Wat was er toch natuurlijker, dan eenen Doktoor te brengen bij eene zieke Maar die woorden breng er mij bijbrachten den Grijsaard in een koortsachtige siddering. Neen, neen, murmelde hij, neen nu nog niet En waarom M' 't is de ziel die ziek is en 't lichaam doet lijden en weg sterven.. Als de ziel ziek is, kunt gij dat helpen? Ik kan de kwaal dier ziel opzoeken, ik kan naar den oor sprong van dit lijden gaan en alsdan die ziekte overwinnen. Dan zal de zieke genezen., of sterven, geen middenpunt in zulkeziek- ten Wee wee huilde de Grijsaard; ik had u wel de waar heid gezegd, dat gij haar nu nog niet kunt zien En waarom waarom Omdat ik eerst eenige bittere uren moet doorstaan; omdat gij eerst mijne ziel en mijn leven moet kennen; want het leven var ie persoon en het mijne zijn innig verbonden. Het is dus waarlijk eene vrouw, die daar lijdt en kermt? Ja Mr, een jonge dochter. Uwe dochter Neen. En hare Ouders hare De Geneesheer kon niet meer zeggen: Eensklaps was de Ouderling zoo bleek geworden als een wit linnen, men zoo gezegd hebben hij gaat sterven; te vergeeft poogde hij te spreken; de woorden versterven in zijn keel en zijn twee handen stak hij voor hem uit, als wilde hij iets van zich af- keeren. Dan zwankelde hij, zijn oogen vielen toe en had Dr Arnold hem niet vastgegrepen en op den zetel gelegdhij zou plat ten gronde gevallen zijn. Rond de 15 minuten bleef hij aldus in bezwijming liggen. Wat hebt ge toch, vroeg de jongeling als de Grijsaard tot bezinnens was gekomen; wat hebt gij toch Ik meinde dat gij in mijn armen gingt sterven? 0, Mijnheer, zijt gerust, de dood is voor de gelukkigen en voor d'onschuldigen; wilde God dat ik sterve, dit ware teeken dat hij mij reeds een deel mijner misdaden heeft vergeven; maar hoe meer ik mijn geweten onderzoek, hoe'meer ik overtuigd ben, dat er voor mij geen medelijden is... Geen medelijden voor u Maar hebt gij dan zulke ijselijke schelmstukken bedreven IJselijke schelmstukken Mr de Voorzienigheid heeft u hier gezonden.. Wilt gij een grouwzaam leven hooren?.. Wilt gij, gelijk d'oude Dichters, in d'afgronden neérdalen en daar 't verhaal hooren van eenen verworpeling Ik ben tot alles bereid, om die zieke vrouw daar en u te helpen. Mijnheer, ik dank u, 0 ik dank u, en getroffen door uwe goedheid zal ik den moed hebben in d'helle van mijn vorig leven terug te keeren en u geheimen te ontsluieren, die in 't diepste van mijn hert verborgen waren. Geliet eenige oogenblikken te wachten ik ga bij die ongelukkige vrouw en zal u wat spijs en drank meêbrengen.. Want, Mr, mijn verhaal zal lang duren... Waar ben ik waar ben ik wat ga ik hooren en verne men zoo dacht de jonge heer, terwijl hij daar alleenig in die verlatene Pachthoeve bleef zitteD.. Daar hoort hij stappen, langzaam en slepend; 't is de oude Landbouwer die terugkeert, die brood en wijn op tafel zet, die hem teeken doet van te eten en te drinken, die met zijnen zetel terugkeert en zijn starre blikken naar den grond richt. Doktor Arnold had honger en dorst. Hij at dus gretiglijk van 't brood, schonk uit de karaf ver scheide glazen van den lochten berg wijn, de gewone drank der

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1