Zondag 27 September 1891 32ste Jaargang 39 Loopende Nieuws, St Josefs-Kerkwijdiog. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Welke vreugd in Erembodegem! t Banket. Sl-Josefskerk. Boekhandel der Werf. DE BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HEI LAND -- ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. ÏAN AELST AALST, 26 SEPTEMBER 1891. r dag zoo zacht en goed, als de lach van een kindeke zoet. Don derdag, groote Beweging op Chipka, een der Geburen moest naar een Uitvaart gaan t'Erpe, groote beweging; nu zullen wij uit eerste en beste hand een beoordeeling hebben over de Schildering der Koor, door Aalstenaars, ze zeggen dat Bambrugge's kerk ook zoo fraai geschil derd is, door onzen vriend M. J. Van Cauwenbergiie. Al wie t'Aalst in 't Visschershuis komt, bewondert het Reglement in penteekening door M. Van Schuylenberg. Eere en lof aan d'ieverige kunstminnende Jonkheid. Donderdag 8 ure... Lippen, hij is opgetrokken naar de Uitvaart t'Erpe; na elk d'hand gedrukt te hebben en met 't gebed der reizende lieden; g'hebt er veel groetenissen van; in uw naam is hem een gelukkige reis geweoscbt en blijde terugkomst; men is krieus hoe de reis zal afloopen; als hij maar naar Vichte niet en rijdtVichte, och Ileere dien zondag van den Landdag t'OudenaardeBij M. Van Landegem-Minnaert, te Thielt, daar zijn allernuttig ste Boeken verschenen voor den Landbouw.Zie d'aan- kondigingen. De rijke en geleerde menschen te Meche- len vergaderd, hebben lang en straf aangedrongen om de Hoogmis zoo luisterlijk mogelijk te maken en bijzonderlijk om d'Hoogmis bij te wonen, eiken zondag... Woorden wekken, voorbeelden trekken. Te Turnhout bij M. Mertens-Nuyens, gaat juffer Angelina Huysmans Jubilé vieren van SO jaren Winkeldochter. Zondag 27 ten half elf Prijsdeeling der Akademie van Schoone Kunsten te Aalst... Er zal nu toch zeker een diskoerske zijn of een Aanspraak... Het leven van Schilder Meganck, een studie over zijn werken, dat zou daar wel te pas komen. Want die prijzen geven, gelijk koeken aan een kraam, mag dat zijn? Brugge wordt nu bepaald een Zeehave en Gent lamenteert wreed om een nieuwe Sluis te hebben te Ter- nenzen; De vaart is breed en diep, maar, zeggen de Gen tenaars, de Sluis moet op zijn navenant zijn... En maan dag heeft Gent weeral een Primus van Roomen inge haald M. Paul Lebrun. De Stoet was prachtig en mach tig... Ook de Socialaten had men gevraagd, doch zij wil den niet komen, dan met hun Roode Vlag, om hun god- delooze en]wreade atkomst bekend te maken. Maar als de Roode Vlag er ia, 't Leger kan niet komen en zoo zijn de Socialisten thuis gelaten. Te St-Denys-Westrem heeft een dienstmeid, met name Eulalia Lieve Vrouw, haar zil veren Jubelfeest gevierd van 28 jaren te wonen bij Mr en Mevr. Delebecque... Te Brussel wierd onlangs Jubelfeest fevierd van 25 dienstmeiden op éen jaar gehad te heb- en. Oei, opgepast voor de malheuren Zondag is er Spiegelgevecht tusschen de gardeciviks van Brussel en van Leuven. Ze zullen handgemeen worden aan het dorp Nossegem, als ge dat weet liggen, bij Kortenberg. Ze spreken van een diamantmijn die ontdekt is in den Trans vaal; er zijn stukken diamant zoo groot als 't wiel eener olievtamperii Van alle kanten loopen ze daar. naartoe. Spijtig dat de zee ertusschen ligt.Sequah's schoon gou den rijtuig ist'Antw. omgevallen; zouden de zieken te St Nikolaas genezen blijvenfEr zijn er die willen hebben dat Sequah zijn twee knechten met hun olie een felle inwrij ving of masseering deden, die een krachtig uitwerksel had. T'Amsterdam, heeft een andere Sequah geenen bij val. 't Is teeken van genezing, zegt Sixtus, als een wijf naar den kaffé vraagt, 'ne cbikker naar zijn chikske en 'ne rooker naar zijn _pijp.Erdabil! dat is reizen! korts na den noen was Sixtus al thuis van zijn Uitvaart naar Erpe; hij heeft de schildering der kerk zeer wel gevon den, fraaikes, stil, zonder geschreeuw, maar deftig; nu zullen wij ook eens gaan sjoeren, daar en naar Bambrugge, alwaarM. Van Cauwenberg de kerk geschilderd heeft. De wet op de looden herbergbuizen komt in voege met 1 October aanstaande. Te Weenen is de Chanteuse Marie Witl, die de godinne van den dag was, door de venster van een vierde stagie gesprongen en was dood... Niets dat walg geeft, als de wereld van grootheid en van Wanneer de Bisschop eene Kerk wijdt, vraagt hij meermaals in den naam van geheel de H. Kerk, ('t is te zeggen in den naam van al de Geloovigenwier hoofd Christus is,) vraagt hij dat God aan al de menschen die in die Kerk zouden komen bidden, bijzondere hulp en bijstand zou verleenen; en uit kracht van dit gebed, dat voorzeker verhoord is geweest, zal er nooit een mensch in die Kerk bidden, zonder door bijzondere hulp bijstand te verkrijgen, om te bidden. (Bisschop Lambrecht.) o Maandag morgend, voor 8 ure... Hoort ['gij 't gebrom der kanons? Och, mocht 't buskruid uitsluitelijk tot zulk gebruik dienen St Josefskerkwijding is aangekondigd; de Vlaggen beginnen te wapperen; het Plein, de straten nemen een Feestelijk aanschijn; er zijn er die zich ont houden; maar de groote Meerderheid doet meê... Bravo, Menschen, weerdt U, 't is voor d'inwijding uwer Paro chiekerk, tot eeuwig aandenken. Daar komt Bisschop Stillemans toe; gisteren heeft hij de Kerk van Erembodegem ingezegend, er 't Lof gedaan, tot de Parochianen zijn hartelijk en gemoedelijk Vlaamsch woord gesproken, de Geestelijkheid bedankt, de Bouw meesters bedankt, de Parochianen en andere Weldoeners bedankt... Arken, triomfbogen, jaarschriften, vlaggen, de Kerk versierd als een Hemelken, de Kerk zoo wonderschoon vergroot en hersteld; ja, men zal die Kerk komen bewon deren van wijd en van zijd; aan den ingang der koor een groot Christusbeeld, geschenk van eenen Aalstenaar; zoolang Erembodegem staat, zal dit Beeld daar te zijner eere en verdienste prijken... 't Muziek heeft de Plech tigheid voortreffelijker wijze opgeluisterd en verdiende met recht en rede de openbare lofbetuiching van den Bisschop... Gisteren, t'Erembodegem en nu is de Kerk voogd in St Josefskerk voor de Consekratie of plechtige Inwijding... Van 8 ure tot half*i2, gedurig bidden, zingen en zege nen; voor de wijding eener Kerk zijn de krachtigste ge beden en aanroepingen voorgeschreven... Ondertusschen was de menigte gedurig aangegroeid: de Suisse, in zijn nieuw statig gewaad, moest gedurig heeren Overheden van Staat, Provincie en Stad, heeren Kerkmeesters, hee« ren Geestelijken naar het hooge koor leiden; de ruime kerk was goed bezet en elk had zijn verrukking m den Tempel, waarlijk bewonderensweerdig... Mr de [Pastoor had gezegd: Ik zou geern mijn koor vol geschilderde ven sters hebben, bij de Kerkwijding; en daar lachen en blin ken en glinsteren en pinkelen ze, die kunstrijke glasra- TEN HALF 12, DE MIS. De Mis in een gezang dat elk er door verrukt was; de Mis van Stein, christelijk gezang, welluidend, we.spre- kend, dat tot een verheffende gebed aanport; M. Tmrre kens en zijn Zangers, bijgestaan door talrijke 1".'ef- hebbers,-wij moeien U waarlijk danken en gc V Men schen d'Hoogzaal was op d'hoogte van de Plechtigheid. Na 't Evangelie, Sermoen door den Bisschop: Kort en bondig, in sierlijk vloeiend Vlaamsch, want Bisschop Stillemans is een Letterkundige van eersten rang: Een woord van Glorie aan God, omdat er Hem ter eere een nieuwe Kerk is ingewijd; een woord van Dank aan al die meegeholpen hebben tot den opbouw, geestelijk en we reldlijk, overledenen en nog levende, arm en rijk, zonder iemand te vergeten. Aan de Bevolking drukte de Bisschop wel op 't hert. dat die Kerk hunne Kerk is, dat ze daar thuis zijn, ja aan eigen haard, dat ze daar bijzonderlijk hun tijdelijk en eeuwig welzijn kunnen verzekeren en bevorderen. De Mis,gecelebreerd door Pastoor Willems, bijgestaan door zijne Onderpastoors EE. HH. Van Box- stael en Van der Stee, 't was na half een, toen het Ita Missa est wierd gezongen. Menschen, wij roepen uw aandacht op hetgene gaat volgen 't Banket. De liberale gazet van Aalst had het deftig hert gehad van twee zondagen achtervolgens te spott e en te gekken met de nieuwe Kerk en al wat dc feestvie ring aangaat.... Er zouden zeker geen kerken moeten zijn!... Liberale Rijke-menschen en Burgers, er zouden zeker geen kerken moeten zijn; dan zou men een schoon Samenlevingske hebben, van redelijke dieren; indien al 't Werkvolk der wereld naar de kerk niet ging en geen Christelijk gevoel had, als wilde dieren zouden ze vallen op d'huizen der Rijke-menschen, die geen enkel uur zou den zeker zijn van hun leven... Uitvallen en spotten met de Kerk!... Geëerde Stadsgenoten van St Josefs, vergeet nooit dat het orgaan der liberalen»geen woorden genoeg vond om te spotten met uw Missie, met 't Kruis ider Missie en met d'inwijding van uw Kerk. En 't BANKET, o daarmeê is gespot in Dendergalm, 't Banket! Er waren daar Heeren, uit Gent, uit Brussel, uit ander groote steden, 5, io uren van hun huis; 't was i ure van den noen; velen waren op weg van 7 ure 's mor gens; en M. den Pastoor moest zeker die Heeren, moest zeker zijn Medebroeders en Vrienden na'de Mis op den dool hebben gelaten?... Als de liberalen Sinte Cecilia vie ren en als zij aan tafel zittten vijf, zes uren, 'de liberale gazet is daar pront opl... En na een Kerkwijding zou geen Banket mogen zijn En welk profijt brengen zulke Feesten aan de Stad niet!.. Ge ziet weêral hoe de Kerkhaterij de menschen kan vol ONREDELIJKE ge dachten steken.... Opeen Feest van St Josef, de Vader der Werklieden, mocht het Werkvolk niet vergeten worden; en terwijl al die Personen van Gezag en van Aanzien en van Geleerd heid daar aanwezig waren, is de Volkskwestie daar be handeld. Daags te voren, Zondag hadden de radikalen-liberalen en de Socialisten een Betooging gedaan; de radikale libe ralen verwachten in de Kiezingen de hulp [der Socialisten en daarom groeten zij de roode Muts en de roode Vlag en steunen hun Socialismus in zijn onredelijkste begeer ten; daarom zien zij door de vingers al wat de Socialisten schrijven tegen Orde, tegen Vaderlanden tegen Eigen dom!.... Bezadigde en ernstige liberalen, waar gaat gij uitkomen met zulke samenwerking?... Zondag was er kortège geweest t'Aalst; veel Volk! veel Volk! liberale Jonkheden, liberale Burgers gemengd met Werklieden... Ze gaan samen afkomen inde Kiezing, ze werken op 't Volk, en M. Burgemeester VAN WAM- BEKE, de Sociale kwestie opwerpende, deed het na kende gevaar zien, riep uit, dat er Fabrikanten zijn die niet wel met hun Volk handelen, porde elk aan, om vrien delijk en gemeenzaam met 't Werkvolk om te gaan, zul lende alsdan, zoo verzekerde, hijde volkomene zegepraal onverwijld en zeker aan ons in. M. WOESTE, gepraamd kunnende spreken tegen z zaak veel hooger op, in kr strijd uit, den strijd die op veel ander plaatsen'i zullen volgen, den strij winnaars blijven, als wij volgens de vraag van Vaderlijke beschermi gen, met 't Geloof en men, door ons Vrij li Zelden heeft M. WocSv gesproken, dan op St os i> >rd te nemen en niet rt M. Woeste nam de woorden legde hij den EGINT, t'Aalst gelijk ogint; d'heetste vuren wij maar zullen over- t krachtig werken, den Paus; door een or Vakvereenigin- Vo!k te beschor- ;jk Ouderwijs. uitdrukkelijker Voor wat Aalst aangaat; M. Burgemeester V: God zij gedankt da* gevaar ziet; Wees zeker dat M. '.Vorm sedert veel jaren hout ij n: te vermanen; Van de Volkskwestc fi; Van ons onder 't W .k o! Van ons gereed te hou01 en Sociaal opzicht, de stemming Als de Kiezing uitgebreid vrdt, Als wij tot het Algemeen L emrecht naderen, Wee de Steden waar 't Werkvolk zijn Geloof en zijn Zeden heeft verloren! M Woeste, dit helder verstand, M. Woeste, die diepe christelijke ziel, ogende en nakende .gel op den kop slaat; *ik aan te wakkeren en mengelen; den strijd onder politiek op den grond van Volks- Ware hij meester in Aalst, 't En is onder zijn Bestuur niet dat d'Ecoles Moyennes zouden beschermd worden, gelijk het in Aalst gebeurt; dat er 157 zouden zijn aan verminderden prijs en 48 voor niet, dat men veel Buitenjongens aan verminderden prijs zou toelaten, bijgevolg dat een Katholiek Bestuur het Li- beralismus helpt verspreiden op den Buiten; 't En is onder zijn Bestuur niet, dat d'Orgelbazen bo ven 't hoofd zouden gegroeid zijn en op zulke grouwzame wijze de verwoesting van 't Zedebederf in de Volksklas brengen; dat de geheime slechte huizen straffeloos de jonkheid zouden bederven en zooveel huishoudens ver scheuren; —dat de Zaterdagmarkt bezoedeld zou worden door vuile lickes, met nog vuileren uitleg; dat men in de schoonste straten der stad 's avonds zou slechte bij eenkomsten laten nestelen, dat er geen dochter kan voor bijgaan of ze wordt ontuchtig achterna geroepen; dat tot 12 ure 's nachts gelijk weêral zondag, de slechtste liekes op de straten uitgeschetterd worden, zoodat d'Ouders bidden: Och,dat ons kinderkes toch niet wakker worden! En wat moet het dan zijn in de Volkswijken!.... Hemel en aarde, wat moet dat daar zijn, als er zelfs in de stad geen Policie wordt gedaan M. Woeste, we zijn er verzekerd van, zou geen uur uitstellen van in Aalst den Raad van Nijverheid enWerk in te richten, volgens de wet van 1887, om de klachten van 't Werkvolk te aanhooren en te onderzoeken, om rechtvóerdiglijk uitspraak te doen, om te zien in welken afgrond wij rollen, om samen met de heeren Fabrikanten cn dc Werklieden, maatregels te nemen voor een deftig huishoudelijk en zedelijk bestaan.... Is er een Stad waar die Raad van Nijverheid noodig wordt, dan is het wel in Aalst. Q Q G) T> Te Mechelen, na al die schoone redevoeringen, ver klaarde de Kardinaal-AartsbisschopHet Rijk Gods bestaat niet in woorden, maar in werken. En M. WOESTE, de Voorzitter der laatste Vergade ring, zocht zijn uitdrukkelijkste woorden op, om te too- nen dat er moet GEWERKT worden, zonder uitstel, willen wij de overwinning behalen tegen de vijanden van Kerk en Maatschappij... T'Aalst is onze toestand erg bedreigd; M. Woeste zegde het te Mechelen: Die zijn Geloof verloren heeft, wil genieten in deze wereld. T'Aalst hebben met honderde jonkheden hun Geloof verloren door dc schuld der Ecoles Moyennes; t'Aalst zijn met honderde en honderde Werklieden, zonder Ge loof en zonder zeden. Zal dat beteren met eens in Werkmanskring te gaan klappen en d'hand drukken, voor een Kiezing of op een buitengewone plechtigheid? Neen! voorzeker neen maar 't zal beteren, wij zullen Aalst nog kunnen redden voor Godsdienst, voor Katholieke Partij, voor Orde en Zeden als wij doen en behertigen hetgeen M. Woeste, de vrome Landsman, zoo klaar heeft aangeduid De Parochiale kerk. (Geen verdeeldheid.^ De School, de Katholieke School voor burgers en Werklieden; de Vaderlijke behandeling en de broeder lijke Medehulp voor 't Werkvolk. (Wordt voortgezet.) 0 De Leden der Commissie door den Bisschop aangesteld op 3 aug. 1867. Deken DeBlieck 7 MM. De Meeter t De Meulemeester Van Hoorde t Van Ghysegem Mcyersoen f Jud. Borremans t Burny E. H. Vyt f De tegenwoordige leden van den Bestuurraad; MM. Van Ghysegem, Van Severen, Em. Borreman, Bau wens, Coppens, Am. D'Hondt, Verdunnen, L. Limpens E. H. Boxstael. Heeren Kerkmeesters sedert 1867 overleden M. Edm. D'Hondt; M. Osselaer; M. J. Beeckman; M J. Verleysen; M. Am. Wauthier, allen tot zaliger gedachtenis. 4 A C rp In de Assuranciën tegen -■- Brand kan de Stad een ware goudmijn vinden... Reden van per soonlijk Belang mogen tegen het ALGE MEEN Belang niet opkomen. Misschien 3oo,ooo fr. gaan jaarlijks UIT Aalst naar vreemde Sociëteiten voor welke de Stad een Pompierskorps moet onderhouden. Gaat men in de Molen straat g'heel den Winter met die Pomp aan het huis en dien natten slibberigen bijgang zitten?. M. Schepene Borreman, vergeet gij dan UW Molenstraat, waar gij zooveel Vrienden hebt De Katte- straat heeft een schoon ijzeren Pompken aan den bijgang. En waarom de Molen straat niet T'Aalst zijn dees jaar al over de 100 huizen gebouwd; maar in de Stad zijn veel huizen leeg of geraken moeielijk verhuurd; er zijn niet genoeg Burgers in de kuip der stad; en de wer kende Bevolking trekt, eilaaste veel naar d'uitkantqn.Is 't niet mogelijk in de kuip der stad te lateU fraaie gezonde werkmanshuizen bouwt* Al moest Stad en Staat er hun kruk in steken voor den grond, 't is een groot sociaal belang. o Ma cure d'eau 3,5o franko 3,70 Vivez ainsi 3,5o 3,70 Zelfde Boekhandel is in betrekking met al de groote Boekdrukkerijen des Lands en levert de Boekwerken aan den prijs der Catalogues. o— Laatst kwam een boer in de stad en deed er zijnen baard afdoen. De barbier, een geestige snaak, dacht den buitenman eens beet te nemen. De boer klaagde over de muizen. Hebt gij er veeli. vroeg de barbier. Al te veel, sei de boer. el wat gij to veel hebt inoogtge mij brengen, zei de barbier Gemeend? Zeker, aan een frank het atuk! 'sAnderdags was de boer daar met eene eeheele muizenval. Daar zijn er 12o. tlsl-o fr. Nu, zoo begon de barbier, zijn het al mannetjes of zijn hot al wijfjes? De boer begreep dat men hern beet had. Op eens deed hij do val open. Daer, gij hebt zo al voor niet*! riep hij, terwijl de muizen uiteenliepen. 't Is niet met den boer dat or gdlachen wordt. DRAMATIEK VERIIAAL. III. De Grijsaard, in de verlatene eenzame Hofstee waar Dr Arnold een schuilplaats was komen zoeken tegen nacht en onweêr en waar hij dit smartelijk geschrei had hooren weerklinken, de Grijsaard begon dus het verhaal van zijn leven Ik ben, zoo zegde hij, de zoon van eenen Ambtenaar uit Ha nover, en mijn Vader, mij geen lortuin kunnende achterlaten, had besloten mij een goede geleerde opvoeding te bezorgen. Van jongsat was ik hardvochtig, ja wreed; mijne moeder, ziekelijk zijnde, had tijd noch kracht mij te berispen; ze was te goed voor mij, gelijk vele moeders; daarbij in hare tegenwoor digheid verborg ik mijne gebreken en mijn Vader was g'heel den dag op zijn bureel en hield zich 's avonds bezig met lezen. Eilaas, Mr, waarom hebben zij mij niet berispt en met strengheid van 't kwaad afgekeerd Veel Ouders worden onge lukkig, omdat zij te goed zijn en te zwak jegens hun kinderen... Mijn Vader zag wel dat ik tot slechte neigingen viel, maar om mijne zieke moeder niet te bedroeven, liet hij mij doen, mis schien denkende 't Zal beteren met de jaren; In de plaats van te verbeteren,"t ging allangs om slechter; ik was wild, wreed en onbermhertig; gedurig kwamen er klach ten over mijn gedrag en zekeren dag [dat ik een arm boeren jongen zoo erg geslagen had, dat hij moest weggedragen wor den, half stervende, werd ik thuis met ongewone stuurheid ont vangen. Karei, zoo sprak mijn Vader, 't wordt onuitstaanbaar met u; gij kont hier niet meer blijven; uwen reiszak is gereed; gij gaat naar d'Universiteit vertrekken; van morgen af; zeg vaarwel aan uwe moeder; ik zal u trachten 't geld te bezorgen dat gij noodig hebt; denk toch dat gij door studie en werkzaamheid uwen weg in de wereld moet maken.. Vaarwel en dat God u bescherme De tranen gingen losberston; hij moest weggaan en ik had het hert niet op de kniën te vallen, vergiffenis te vragen met de belofte van mij te beteren. 0 dien dwazen hoogmoed Had ik mij vernederd, ik zou de ongelukkigste der menschen niet geworden zijn De Grijsaard zuchtte hier diep en ging voort Ik nam afscheid van mijne moeder; zij weende bitterlijk; ik bleef stuur en hardvochtig en mij herhaaldelijk zegenende, I smeekte ze mij van toch braaf en werkzaam te zijn. Eilaas wee mij,! mijn arme moeder 't is 50 jaren geleden l en dagelijks denk ik met bitterheid op die oogenblikken. Ik kwam in d'Universiteit. Vogels van eender veeren vliegen geerne samen en aanstonds was ik omringd van slechte kameraden; De Studiën wierden van kant gezet; 't was drinken, wande len, ons vermaken, 't was den schermmeester spelen en trotsch zijn van ons behendigheid te konnen toonen, dikwijls op wreede wijze. Daarbij in de Speelhuizen gaan zitten; Mijn Vader kreeg van mij brief op brief om geld en hulp middelen; hij stuurde zooveel hij kon, met bergen van verma ningen; mijne Moeder schreef mij al smeekende,' niets hielp Zekeren dag wierd ik op de kamer van een onzer Hoog leeraars geroepen;'t was een oude kennis van mijn Vader; hij legde mij met rede en strengheid, de wreedheid van mijn gedrag voor oogen, hoe ik in den afgrond liep; hoe mijne moeder al weenende hare dagen en nachten doorbracht; hoe ik, in plaats van mij te bereiden om mijne Ouders bij te staan, hunnen onder gang bewerkte. Al die woorden konden mij niet meer raken. 0 de slechte gezelschappen, Mr, de slechte gezelschappen; alleen zijnde, zou ik totinkeer gekomen zijn; maar vereenigd in slecht gezelschap, was ik onhandel en ongevoelbaar. Sedertdien, de brieven die van huis kwamen en waar geen geld in stak, wierp ik in't vuur. Eindelijk kwamen er geen brieven meer; zonder geldzijnde, legde ik mij meer en meer op 't spel toe. Het geld verlokte en bedroog mij; Ik wierd onrechtveerdigaard en, zeer behendig zijnde, leerde ik valsch spelen en gelukte daarin. Eens begonnen, ik ging daarmeê voort en won merkelijke sommen, die aanstonds verbrast waren. Met de grootste behendigheid had ik mijn valsch spel weten te verbergen; doch zekeren avond, in eene kring van Studenten, nadat wij samen geëeten hadden, er wierd gespeeld voor veel geld, want er waren rijke jonkheden bij, voor veel geld, ik won gedurig; men riep dat ik een geluksvogel was; maar eensklaps voel ik een wind naar mij komen, een kaaksmeet maakt mij schier blind en opkijkende, zie ik mij omringd van vergramde wezens en ik hoor roepen Bedrieger Griek Schelm en diefHa, ge durft valsch spelen 't is alzoo dat gij wint Al mijn plannen om aan geld te geraken lagen dus in duige; de schande ging op mij vallen; niet wetende wat doen, nam ik twee handsvollen goud van de tafel, stak die in mijn zakken en vluchtte naar de deur Maar de weg was afgespannen Alsdan, 0 die duivel der razernij; Mr, Mr, eens dat men op den slechten weg is, 't gaat zoo rap; cc Alsdan de tafelmessen lagen daar nog, ik nam een mes en riep dat die mij niet doorliet, een man des Doods was. cc Zekere Jules Wardner, een jonkheid van 20 jaren, meinende dat ik mijn bedreiging niet zou uitvoeren, bleet voor de deur staan, om mij tegen te houden cc In mijn razende woede en toch willende ontsnappen aan de schande, zwaaide ik 't mes rond, liep voorwaarts, stak het in 't lijf van Wardner, dat hij bloedende en voor dood neêrviel in d'handen van zijn Gezellen. Dan, terwijl elk den stervenden omringde, opende ik een venster, sprong eruit de koer op en vluchtte de stad uit, in de Moordenaar ik was dus moordenaar geworden Maar spijt of knaging had ik niet; ik dwaalde rond in de gebergten, niet wetende wat ik deed, en levende van melk en brood, dat de herders en de boeren mij verkochten, cc Hoeveel dagen ik alzoo rondzwierf, weet ik niet; cc Dan kwam 't Vaderlijk huis voor mijn oogen spoken; ik weet niet welk gedacht er mij heen dreef; maar ik wilde thuis zijn cc Dit gedacht voerde ik uit. Negen dagen lang ging ik te voet en eindelijk zag ik daar voor mijn oogen het Ouderlijk huis, waar ik zoo gelukkig kon ge weest zijn, ware ik niet slecht kind geweest en in slechte gezel schappen gevallen. cc Het Ouderlijk huis I 0 ik durfte er bij klaren dage niet in gaan en wachtte tot den donkeren avond. cc Tusschen 8 en 9 ure was mijn Vader gewoonlijk op zijn schrijfkamer;, dan zou ik hem alleen vinden. cc Ten half negen kwam ik uit mijnen schuilhoek; nog eenige stappen en ik was thuis. Het was er zoo stil als op een kerkhof, op Vaders kamer was een zacht licht, maar de gordijnen had men tot beneden afgelaten; mijn hart klopte geweldig; een hevige vrees deed mij rillen, doch ik gaf mij moed in, denkende op de goedheid mijner Ouders die mij sedert lang niet meer gezien hadden. cc Langs achter ging ik in ons huis; beneden was niemand te hooren of te zien; dan ging ik naar boven; de sleutel stak op de kamer van Vader en ik ging binnen. cc Daar zat hij, de waardige man, zijn ellebogen op de schrijf- taf, zijn twee handen voor zijn oogen; ik zie hem daar nog zitten, al is het 50 jaren geleden; 't gerucht der deur deed hem omkij ken; hij scheen niet verwonderd van mij te zien en bekeek mij van 't hoofd tot de voeten met oogen zoo koud als ijs. Geen woord kwam over zijn lippen. Ik wilde spreken, maar 't was mij onmo-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1