I 41 Zondag 11 October 1891 329tfl Jaargang nieuws*Raad van Werk De Volksbedervers. 72 millioen AALST. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Jubilé 1866-1891. Boekdrukkerij der Werf. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Aniwncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HEI LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's ja&rR, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar* genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. AALST, io OCTOBER 1891. Te Wetterenisde en Nijverheid in gericht. In de Walen beginnen civiele onderwijzeres sen al te trouwen voor de Wet alleen. De oudste Ge neesheer der gansohe wereld is Dr W. Salmon, te Cam- brudge, Engeland, in 1790 geboren en nog alle dagen meesterende.... Proficiat O dat is schoon voor Den- dergalm, dat geeft zijn deftig hert te kennen: Spotten met den braven M. Jacobs, die ziek naar de Pyreneën is ver trokken en er verslecht is Treffelijke liberalen, wat zegt gij van uw gazet?Daarbij, g'hoort en ge ziet dat Anseele daar ondersteund en vereerd wordt. Heeren Letterkundigen, men geeft op als vei taling van instincti- vement: Van zelfs, onwetens, onwillens, zonder het te weten; voor Condoléance: Rouwbeklach medeleed, me delijding... Is 't goed? wie weet er beter? Vélocipède: rij wiel, wielpaard, ijzerenpaard. Te Brussel zag men deze week een stoet van rond de 1000 personen op wiel- paarden; 't was kurieus om zien. Lippen, lastig is 't altijd dat trapken af- en opgaen om te sjoeren; 't zijn posten; maar de vriendschap verzoet den arbeid. Waar is den tijd als Vader naar Roomen trokl Ver- scheidc zieken, uit België, van de Dokteurs ongeholpen gebleven, zijn naar Beieren, bij Pastoor Kneipp... Moch ten zij terugkeeren, gansch hersteld! Minister De Vol der, benauwd van zijnen schijn, wierd misprezen van Vriend en van Tegenstrever... Minister Burlet, man van hert en van wil, gaat naar Doornijk en wordt er ontvan gen als een gezaghebbend en achtbaar Man. M. Par- nell is overleden te Brighton; een groote man, veel goed kunnen doen, maar in ongeregeldheid van zeden geval len en zijn naam en zijn eer verloren, sedert lang dood, ja verderfelijk voor Ierland. De Koning van Wurtem- berg is ook dood. M. Parnell was Protestant. M. Jacobs verslecht en is moeten terugkeeren naar Brussel; hij was in de Pyreneën.... De liberale gazet van Aalst durft spotten met dien Man,in zijne ziekte. In Rusland is een Proces, te Kontraïs; een Proces met 2017 getui gen. 't Is voor een groot stuk land. De zoon van Ko ning Humbertus is nu in Brussel, (nu wil zeggen donder dag.) Te Brussel is een algemeene vergadering geweest voor de bescherming der Zeden, tegen d'Ontucht... Een Protestantsche Dominé verklaarde er uitdrukkelijk dat buiten 't godsdienstig princiep er geen goede Zeden kun nen bestaan. M. Woeste heeft ook op de Vergadering gesproken. Rusland heeft een oorlogschip gegeven aan Montenegro, het schoon landeken dat eraan paalt en de lange tongen zeggen dat Montenegro nog 3 ander zee schepen heeft gekocht met Russisch geld. De oude Bismarck, men schrijft dat hij zeer gezond is, elke mor gend wandelt hij 2 a 3 uren, (toe maar), en na den noen rijdt hij uit te peerd of per vigilant; 's avonds leest hij tot 11 ure... Dat is niet volgens Kneipp. In Amerika, te Connectient, is een barbier tot 2 dollars boel veroordeeld om een kalant maar half geschoren te hebben en dan aan de deur geworpen. Dobbel is nog zoo dik: In Oostende werken ze nu om daar ook Volk t'hebben in den Winter Wat staat er geschreven? Die naar 't leste steekt, de vriendschap breekt. 't Is wreed hoeveel kandidaten er komen voor 't kleins'e plaatsken van Schrijver. Ze later »C C_. H UxuL, kosteloos gaan naar Staat ^iódei^e Scholen... Eli dat en baat niet, dat schaadt De bloe der van Bouïa^gé, een icessch, 80 jaar oud, weet nog niet dat haar zoon dóód is.... Zc "incint dat hij op reis is en vraagt er 'altijd achter.. Ze woont te Brussel; men zal haar trachten naar Parijs te krijgen endaar stillekens- aan de droeve waarheid te doen kennen. Spanje fceeft verklaard in geen klodden tusschen te komen en gansch vreemd te zullen blijven aan het Verbond der Drie Keizers Rus, Pruis en Oostenrijker. Minst moeten best, zeggen ze daar, van achter hun bergen, 't is al wel als wij d'Overstroomingen hebben, de Carlisten, de Re- publika's, de Provinciamentos der Generaals, de Sarra- gossen en ander klossen. Keizer Willem heeft Berlijn verlaten om naar Wurtemberg d'Uitvaart van den Ko ning te gaan bijwonen.. G'heel 't Hof van Berlijn liep overeen, gelijk op Ch.pka, als Sixtus naar Erpe trok, voor een Familie-Uitvaart. M. De Wael Burgemeester van Antwerpen, heeft donderdag morgend een geraakt heid gekregen en lag 's avonds zeer slecht, ten 9 ure was er consult van 5 Dokteurs.De Volkeren herleven in den Elzas, men mag nu over de grenzen zonder paspoort.... De Schelde is er vrij Er gebeuren daar schoon Plechtigheden, maar ook wreêhaksefakses... Die den Jood van Verona gelezen hebben of de Geschiedenis der Tijdelijke Staten van den Paus door Pater Van Dur- men, onze Stadsgenoot, die deze werken gelezen hebben, weten welke verraderlijke valsche trokken de Logie, de Framassonnerie tegen 't Opperhoofd der Christene We reld gebruikt heeft en nog gebruikt; de Logie is valscher en verraderlijker als een Slang... Groote Plechtigheden te Roomen; Jonkheid uit alle Landen van Europa; Bedevaarten van Werklieden uit Frankrijk; Aanspraken in 't Vatikaan, dat de Paus er omringd is van duizenden en duizenden; dat het een zee van rijtuigen is door den Borgho Nuovo, over de breede Brug van den Tieber naar 't Vatikaan; dat de Romeinen roepen: Dat is een schets der luisterrijke Dagen van 't Pausdom Dat al d'Hotels vervuld zijn van deftige Vreemdelingen Kerkelijke Feesten in St Pieters: De Paus die er verschijnt, die er Mis leest! 80,000 Personen die de Kathedraal vervullen!... Dit alles stak in den neus der Logie; de Carbonaris liepen op hun tandvleesch, al prinsmuilende, gelijk eenen ouden versleten achterlap; ze konden dien Triomf niet verdragen; ze zijn aan 't komplotteeren gevallen; 't slecht gepeupelsel van Roomen is aangesproken; de Studenten der kwa Universiteit en de bazen der kabardoezen zijn voor de pinne gekomen; en voor een nietigheid, voor een scheef-omzien, ze zijn beginnen een leven houden gelijk in een helle. Laat ons de feiten aanhalen. En dat elk oordeele In den Pantheon, die oude kerk, zonder vensters, gen hebt er niets dan een ronde opening in de vout en als 't regent of sneeuwt, ge moet u mijen; anders een schoon kerk, niets op te zeggen:veel fraaie Outaars.een Miraku- leus O. L. Vr. Beeld; in al de Kapellen Relikwiën der Martelaars; maar als g'inkomt rechts, ja rechts ligt Vic tor Emmanuel den Kerkverrader begraven, er staat daar een hooge grafzerk, in zwarten marmer, zoo zwart als de ziel van een Vrijdenker, voor dit graf is eenen lessenaar met 'ne Register, waarop de Carbonnaristen hunnen naam komen schrijven, als om te zeggen: Gaat uit gonzen weg! Wij zijn wij voor 't Italia una!. Ja Italia povera, ge zult er nog stukken van zien!... Nu, een Fransche Pelgrim schrijft op dien Register: Vive le Pape-Roi! Leve de Paus-KoningHij mocht dat niet doen; dat verdiende een boet; maar hij alleen was toch schuldig; en wat is er gebeurd: 't Liep rond als een vuur, dat de Register onteerd was! dat men geschreven had: A morte Victor-Emmanueldood aan den Victor- Manuëldat men er op gespuwen had!... En aanstonds, alsof ze dat te verwachten waren, aanstonds kwam 't Ge spuis afgeloopen gelijk een leger van duivels en sedert dien zijn de straten van Roomen niet meer veilig geweest voor de Katholieke Bedevaarders; ze wierden uitgejouwd; in hun rijtuigen bedreigd; ze konden niet meer onge- schraminkeld uitgaan; voor hun hotels wierd er gehuild en getierd 't Was onmogelijk nog Kerkelijke Plechtig heden houden!. Veel vodde-Societeiten van Carbonaris, van Garibaldis zijn naar den Pantheon getrokken; en daar hebben zij,afgegeven: Dat Viktoor hunnen he v voor m—geies^ie -u olijven*, (is er hem iets nriso 'q dat ze 't Vatikaan zullen afbranden, (ja en dan van at o-v kreveeren, wat is Roomen zonder den Paus?) dat zeclef? Paus zullen wegjagen, (wacht maar, mannekes, gezijt nog niet volleefd).... En de Policie laat dat toe, terwijl ze van den anderen kant de Vreemdelingen beschermt op zijn Buis, gelijk dien 7 September.... Men ziet dus, dat de Paus niet vrij is in Roomen, dat het daar geen regelmatig en deftig Bestuur is; dat Socialisten, Irredentisten, Rationalisten, Radikalisten, Garibaldisten en Tantisten al koeken zijn van éenen deeg Turken en met steenen werpende op 't Convoi, dat zelfs ruiten gebroken waren.... En de Policie, de Justicie zal men vragen?.. Die schurken zijn toch vastgezet! Er is toch proces-verbaal!... Ja, ge zijt er wel meê; de Poli cie stond daar gelijk te Brussel, de Vreemdelingen be schermende, maar zonder lust of iever om de monsters achteruit te drijven en te straffen Zoo ziet g'heel Eu ropa nu, welke Vrijheid de Paus in Roomen geniet en welk gemein Gouvernement daar heerscht ende regneert Volksbederver zijn Volksbederver Liever den armsten piot van g'heel de Wt reld Liever zoo ziek als een Gasthuis Volksbederver Welke schrikkelijke wraakroepende daad Vooruit van Gent, Volksbederver, Al neemt hij soms den schijn aan, van de goede Zeden te verdedigen. Die vuil nieuws afgeeft, die slechte on- tuchtende Romans meêdeelt en aanprijst, Romans van ware Volksverbeesting, die dat doet, is Volksbederver. En dat doet Vooruit De liberale Précuseur van Antwerpen schrijft uitdruk kelijk Orgelbals, zedebederf, de bron van alle schelm stukken; nog eenigen tijd en de schade door d'Orgelbals aangebracht, zal onherstelbaar zijn... Het Recht noemt d'Orgelbals kweekscholen van dievenongeluksholen, voorraadkelders der huizen van ontucht. En Dendergalm van Aalst schrijft Die Orgelbals zijn 't leven en de beweging der stad; die er tegen strijden, zijn ultramontanen en menschenhaters.. Wie is hier de Volksbederver Die Orgelbals ondersteunen en beschermen; Volksbedervers; Die op St Josefs t'Aalst, voor de Kerk, op verrader lijke wijze, met leugens en bedrog, die Draaiorgel deden komen; die daar vreugd en lust in hadden, als die jonge Dochters, laat ons zeggen, als veel Kinderen, daar in den donkeren ten prooi wierden geworpen aan den Dui vel der ontucht; VOLKSBEDERVERS; Katholieken, alle ander treffelijke Menschen, mengelt u toch nooit, van verre of van bij, tusschen Volksbeder vers; schuwt als de pest de Plaatsen waar Volksbeder vers bijeenkomen: daar kunt gij voor geen spelle goeds betrapen; integendeel, uw eerbaar hert verkwisten, uw ziel besmeuren; uw eer krenken, uw katholiekschap ver nederen en veronmachten. Tegenwoordig is de Volksbederverij ontzachlijk; tot zelfs naar den Buiten loopen ze met gazetjesdoor Volks bedervers geschreven; ze komen af, met boeken voor in schrijvingen, met Romans uit 'tbedorvene Frankrijk, «•aarin de slechte manier van leven wordt beschreven, ikwijls op behageÜjke wijze... Menschen van den Bui- mt toch geen ?aart en deel ir. Volksbederverij I 72 millioen welke ontzachlijke som D'Ontvangers van Contributiën moeten vermaan op vermaan zenden, de menschen kunnen moeielijk betalen en reeds kosten de forten der Maas 72 millieen En is dat waar! Spre ken de Generaals van alle jaren 4000 soldaten bij te vra gen om die Forten te bezetten Gebeurt dit, dan is 't gedaan met or.s Katholiek Ministerie!... Die Forten der Maas! de versterking van ons Leger!... De Generaals zeggen voor hun rede, we moeten ze toch ookaanhooren de Generaals, ze zeggen dat Belgenlar.d niet genoeg kan betalen voor zijn onafhankelijkheid; dat een overheer- sching en inpalming ons met honderde en honderde mil- lioenen zou kosten; dat wij alles zouden moeten opoffe ren om een vrij Volk te blijven. Takkoord, heeren Generaals, de Vrijheid is onbetaal baar; moesten wij Fransch of Duitsch worden, delasten zouden opslaan en we zouden ook moeten betalen, zonder te mogen spieken; MAAR, zou een klein vrij Leger ons niet beter passen?... Als wij U zeggen, dat een groot Le ger ons bloed en ons geld uitzuigt en ons Vrij bestaan in gevaar brengt, wat zult ge dan antwoorden En wij gaan u dat bewijzen... ie geval: België, met een klein leger, blijft onverletBelgië, met een groot Leger, zal gevraagd worden als Bondgenoot van deze of gene Mo gendheid. Wat hebt gij daarop te zeggen? ac geval 'ir komt oorlog tusschen Franschman en Pruis; de Franschman wil langs door Belgenland, den Pruis aan pakken;... wij zitten met i5o,ooo man aan de Maas; wij houden de Fransche legers tegen; Duitschland staat met zijn leger op onzen grond voor 't geval dat Frankrijk er door geraakt; en wij hebben Frankrijk tegengehouden; wij hebben op de Fransche Legers geschoten... Dat wordt onthouden; zoodra Frankrijk aan de winst ligt: Habbe Belgenland is eraan zonder genade Met die Forten, met dit groot Leger is er een klein kansken, ja, dat Frankrijk door ons Land niet zal willen gaan; dat wij zullen on tzach inboezemen aan Franschman en Pruis; maar kan dat kansken opwegen tegen de groote gevaren en bezwaren, die wij aanhalen? ROOMEN: 't Is gegaan gelijk te Brussel, met dien 7den September; de Bedevaarders zijn langs zijwegen naar een naburige statie moeten trekken, Jom in stilte de Stad Roomen te verlaten; onderwege stonden op veel plaatsen de skadrons van Lucifer geposteerd; te Pisa o. a., waar in 1888 die lappers hun hoedje in d'hand al smeekende een Gebogen Torenken of een Kampanelleken in gemalen witten arduin kwamen te koop bieden, zeg gende: Signore, lira e mesel, te Pisa stonden ze nu aan de Statie als gestampte duivels, huilende als bezetene sch^ndn der der steden en uorpe k>ij, Öeoor «at men séiiudi cn beef; voor Sc? toe' omst I Een Volksbederver is een monster van walgelijkheid en van wreedheid 1 .k :.vu M. Ch. Demette is Beiaardist der stad benoemd. Een Raad van Nijverheid en Werk, zoo spoedig mogelijk ingericht, zou onder alle opzichten aan Aalst veel voordeel verschaffen, veel voordeel. De Statie van Aalst, elk zal het getuigen, in de gansche wereld is geen Statie zoo gevaarlijk als in AalstDat de Bedien den niet rondliepen aan alle speuren, dat ze niet aan houdend de Reizigers verwittigden, geen dag, of er wa- ~en Ongelukken.... Bijzonderlijk ten 6 ure 's avonds; 4 5 treins die aankomen; bijna allen schuins tegen een, tusschen die treins de sneltrein die doorvliegt, oet... 't s vreeselijk om zien!... Dat men toch zoohaast mogelijk, de Statie der Reizigers vergroote... Waar sta at nog een Statie zou oud al3 de onze? van 't begin der ijzeren we gen?... Brussel, Gent, Leuven, Mechelen, Dendermonde Laken, Jette, Denderleeuw, Kortrijk, al die Statiën zijn vergroot; eit Aalst blijft ten achteren.... Hesren Sena- tcurs en Volksvertegen-vooroigers. kent IT' '.ntoe- DE WACHTGELDEN. Eene grrroote liberale gazet van Brussel zegt over de wachtgelden der onderwijzers het volgende Men raakt hier enkel de onderwijzers, die in staat zouden zijn eene plaats te vinden, maar die blijkbaar met kwaden wil te werk gaan, en geen andere plaats zoeken die liever stillekens-aan willen leven met niets te doen dan te werken. Ieder geval is met zorg onder zocht en na zeven jaar moet men bekennen dat men het gouvernement niet kan beschuldigen van onwelwillend heid. Deoude onderwijzers, onbekwaam geoordeeld hun brood te winnen, worden in hun wachtgeld behouden, tot dat het oogenblik gekomen -is hen op pensioen testel len. Men kan redelijkerwijs niets meer verlangen. 't Is inderdaad zóó ook moet iedereen die onpartijdig wil oordeelen, bekennen dat het meer dan tijd was dat er komaf werd van gemaakt tsyje. ".ti aair ecus gr - Verloren ffsaidag heeft elke 'dcnk« doen schudden en beven.... Welke dronkenschap. wildheid! welk slordig geloop en vuil gezang i... Aalst Aalst! Aalst! In October 1866 heeft't Katholiek in Aalst zijnen eer-\ sten Zegepraal geviei d, in 1866; het had veel tijd en moeite gekost; doch Aalst wilde zich losrukken uit een vreemde ma?onnieke heerschappij.... De feestviering heeft plaats Zondag 25 October; in volgend Nr het dag orde van dien Dag en onze Beschouwingen. o NOOIT werden in Aalst zulke schoone en nuttige werker, uitgevoerd, NOOIT. Op d'Hertshage staan reeds veel groote Huizen; de Bruggen aldaar en aan deVisch- markt zijn bijna gereed; aan ds wandeling van 't Eiland Chipka, boul /ard Arabi-pacha zijn de kaaien afgewerkt; 170 pijlen wierden er deze week uitgehaald, die diep in den grond zaten, misschien nog uit den tijd van Julius Cesar en van de Mcrappiers. Geneeskunde door koud water, volgens het stelsel van PASTOOR KNEIPP Dat zijn toeren Zou dat waar zijn Dat 't jong Petje# Pruis naar Worishofen zou gaan, om er geholpen te worden van verscheide kwalen, die hem sedert lang hin deren, pijnigen en kwellen? De Boeken van Pastoor Kneipp blijven te koop in ons Bureelen, namentlijk Ma cure d'eau 3 5o Vivez ainsi 3,5o Un curé allemand extra ordinaire 0,75 Onder de Pers op Chipka 't Leven van Pastoor Kneipp en Studie over zijne manier van te genezen en te versterken door water. Het is sedert 't jaar /85o, dat Pastoor Kneipp veel menschen heelt geholpen door 't water; sedert 18So dan was hij in 't Semi narie 3o jaren oud zijnde en g'heel zijn le ven gesukkeld hebbende; men dacht dat hij ging sterven; ja, dat hij ging sterven, maar door 't Koud Water geraakte hij hersteld en kloek op korten tijd. Korts nadien een Ssmi narist, met zieke borst, geweigerd voor de Wijding, kwam al weenende bij heer Kneipp; deze riep hem *s nachts op, ging met hem paar eenen put met koud water, besproeide hem daar, dan aanstonds terug naar 't bed en 6 weken nadien, de Genezing was daar. Priester gewijd zijnde ini852, E.H. Kneipp meinde niet meer te meesteren, maar van alle kanten wierd hij lastig gevallen, en hij moest toegeven. Worishofen wierd voor Bei eren, hetgeen Geer dsbergen wasvoor Vlaan deren, met dit verschil dat Pastoor Kneipp de zaken veel verder bracht. In 1886 praam de men hem om een Boek te schrijven; hij deed het; op korten tijd waren er 100,000 van verkocht; dan liep het voort als een vuur in alle landen der wereld en zoo is het gekomen dat pastoor Kneipp nu bekend is, de wereld door. De week die komt, ver schijnt onzen Almanak, er zal een korte Stir//> die in staan over 't leven van Past. Kneipp en zijn manier van de menschen te genezen en te versterken door Water, bijzonderlijk door koud water. DRAMATIEK VERHAAL. V. 't Is nog altijd de Grijsaard in d'eenzame Pachthoeve die spreekt en zijn gevangenis verhaalt Na 40 jaren gevang, zoo verhaalde hij, viel ik ziek eu meinde dat de dood nabij was. De koorts liet mij rust, noch bij dag, noch bij nachte; ik nam geen voedsel meer en verflauwde zoodanig, dat de Dokteur een verslag opmaakte, als was mijn einde nabij" Zekeren dag ot nacht, eilaas, ik wist geen verschil meer tus schen beide, zekeren dag of nacht zag ik in de koorts een visioen. Och, 't was de gedaante mijner goede moeder, niet meer gelijk ik haar de laatste maal had gezien, op haar doodsbed, een schrift in hare hand; maar in de gedaante van eenen Engel van rust en vrede zag ik mijne goede teedere moeder; even als zij deed toen ik nog zeer klein was, nam ze mij op hare kniën, trok mij tot haar hart en leerde mij de gebeden die ik sinds zoo lang had mis kend en vergeten. Sedert 40 jaren bad ik niet meer; ja ik leefde als een ondier! Eenige dagen nadien bracht de koorts dezelfde verschijnsels voor mijn oogen, doch met veel meer hevigheid. Wakker geworden zijnde, begon ik te bidden en voelde mij gansch verkwikt; een straal van Hoop was in mijn hert gedaald; d'Hoop, 0 leven zonder Hoop! Mr, ik heb het jaren en jaren on dervonden, 'tis toch zoo akelig wreed.... Terwijl ik aan 't bidden was, hoorde ik een sleutel in het slot grijnzen; De cipier verscheen; Zijn wezen was niet meer stuur; Hij scheen te grimlachen en riep mij toe: Ge zijt vrij 't Was lang geleden dat ik een menschelijke stem had ge hoord, want alles gaat in 't gevang met teekens, gelijk in een Stomhuis. Ge zijt vrij! Ik keek verbaasd op en vroeg Wat wil dit zeggen Dat gij vrij zijt en aanstonds dit gevang kunt verlaten; de vrije opene lucht verwacht u; ge moogt gaan waar gij wilt, aan stonds; maar eerst moet gij in 't Sekretariaat kennis gaan nemen van eenige stukken. Ik ging daarhenen. Men gaf mij daar kleederen en eenig geld; men las mij daar een stuk voor, waaruit bleek dat de Aartshertog, wiens leven ik gered had, mij uit het gevang liet gaan, op uitdrukkelijk besprek dat ik mijn laatste dagen zou gaan overbrengen op deze Pacht hoeve, die den naam had van 't Vervloekte Huis en die ledig stond sedert den datum van mijn schelmstuk. Aanstonds moest ik vertrekken; Men gaf mij den sleutel van het huis en eenen brief van den Aartshertog; deze brief was opgesteld in de teêrhartigste woor den; de Aartshertog wekte mij op, om mij in d'armen van den Godsdienst te werpen, zijnde dit het eenigste middel, om Vrede te bekomen in mijne ziel en mijne zalige Eeuwigheid te verzeke ren. Zoo ben ik dit Huis komen bewonen, Mr, sedert 8 jaar had geen sterveling er den voet gezet; Ik vond er alles in puinhoop; En geen mensch die er een hand wilde aan steken; geen mensch die er een voet zette; Daar verbleef ik nu als Kain, zoo eenzaam als in mijn gevang, nog altijd de Vervloeking mijns Vaders op mij dragende. Verbeeldt u mijn toestand; 60 Jaren oud zijn, gekraakt door 10 jaar gevang; krachteloos; en op die Pachthoeve van honger moeten sterven, als ik den grond niet wilde beploegen; In de stad wist men wie ik was; elk vluchtte mij, als ik er aankwam, met moeite kon ik mijn henoodigdheden koopen. Mr, zoo sprak de Grijsaard tot den jongen Doktoor Arnold, gij hebt mij ook waarschijnlijk verwenscht, ik heb grouwelijk misdaan; maar mijn lijden, mijn lijden! Ja, man, 't is schrikkelijk geweest; doch ik ben gejaagd om het vervolg te weten. Hoor, daar galmt wederom het pijnlijk geschreeuw van die Vrouw. Wie is die ongelukkige toch Mr gij gaat het aanstonds weten, ik kom eraan. Weken en maanden gingen voorbij. Meermaals zag ik voor mijn oogen de Engel van mijnen droom in 't gevang, de palmtak in d'hand; doch geen vrede kon in mijn hert komen. Zekeren dag, d'hand op mijn hoofd gelegd, was ik bezig met denken of het niet beter zou geweest zijn mij daar te laten sterven, ja te doen sterven. Jaist wierd er op de deur geklopt.. Geklopt op mijn deur welk geluk Ik loop zien; 't is een Dochterken van 11 12 jaar, armtierig gekleed, een paksken onder den arm, uitgemergeld en weenende Och Mr, zoo bad zij, jaag mij toch niet weg, ik ben een arme wees, van iedereen verlaten en men zendt mij bij u Och, 't was de eerste maal sedert veel jaren dat ik een vrien delijke stem hoorde. 1 Kind, sprak ik, liefkind, kom toch binnen, zijt welkom on der dit dak; maar wie zeudt u hier hoe zijt gij hier gekomen Dan verhaalde zij, dat hare moeder weduwe, vroeger gestor ven was, van armoede en verdriet; dat zij, haar eenig kind, op genomen was geweest door een oude arme boerin;datdit mensch onlangs gestorven was, dat zij, niet wetende waarin of waaruit, rondgedoold had; dat niemand haar wilde opnemen; dat eindelijk dezen morgend een oude Landbouwer haar gezegd had Kind, ga naar de Vervloekte Hotsteê, zeg er wie gij zijt eu men zal u zeggen waar gij moet naartoe gaan; cn dat zij, op 't zëggen van dien man, aan deze deur was komen aankloppen. En hoe is uw naam vroeg ik. Anoa Wardner, antwoordde zij. Grooten God Anna Wardner, de Dochter van mijn slacht offer Anna Wardner, door mij arme Wees geworden, kwam nu mijn ballingschap verzachten en mij misschien van den Vader vloek verlossen! Ik deinsde vol schrik achteruit. Het Dochterken verbleekte en begon te beven, uit vrees misschien dat ik haar niet zou aanveerd hebben. Mijn besluit was spoedig genomen, 't was God die dat arm weesken tot mij zond; ik zou het ontvangen met genegenheid, ja met oprechte liefde omringen; Zij bedankte mij, zij wilde mijn handen kussen en ik stond beschaamd overal die blijken van teêderheid. Mr, zoo ging de Grijsaard voort, M* om de zaken kort te ma ken, met dit weesken is mijnen toestand gansch veranderd; een deel der vervloeking was van dit Huis weggenomen; de Hoop was erin teruggekeerd, de Hoop en't Gebed; ik bad met haar 's morgends en 's avonds voor en na het eten; ik wierd een andere mensch; sedert 50 jaren had ik zulk geluk niet gekend; wat een arm kind kan te wege brengen in een huis! nu moest ik mijn huis niet meer verlaten; eiken zaterdag ging zij naar de Stad onze benoodighedenaankoopen; zoo groeide zij op in deugd en vreugd, ik kon God niet genoeg bedanken, toen over eenige maanden al mijn geluk ten gronde wierd geslagen; Eenen zaterdag-namiddag, het Weeskind komt thuis van de Stad, bleek en met roode oogen, en vraagt mij, bevende als een rijs ('t Vervolgt). Het Gulden Boekje der Jonge Werklieden door Mgr. de Segur; 2'10 uitgave met veel plaatjes en een kernig hoofdstuk over 't Socialismus. Prijs, met papieren omslag 0,30. Prijs, vergulden omslag op karton 0,35.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1