Rampen Misdaden Ongelukken Aalst. - Gemeenteraad. 't Vlaamsch Kerkelijk Nieuws* Frankrijk. St-Josefs-Parochie Later Nieuws. AALST. Zondag heeft de Garde-civik in 't vuur g'excerceerd aan de Mot, onderwege Lede de grond dreunde gelijk onder den slag van Waterloo na lange oefeningen zijn allen gezond thuis gekomen, gelijk in 1830 na den slag in Holland, als d'Aalstenaars het stede ken Hulst innamen allen gezond thuis gekomen, maar aan den Molendries, een garaecivik van Mijlbeek maakt paretten met zijn geweer 't was nog geladen met los poêr, 't schiet af, éi, flak in 't wezen van Louis De Cuy- per zijnen zoon, uit de Bi .nenstraat, die erg gewond was en misschien een van zijn twee oogen zal kwijt zijn.. GENT. De voituur van Vader Adam zaliger, is nog de beste.... Te Gent, dijnsdag ten 5 ure 's achter- noens, op den hoek der Langemunt en Vrijdagmarkt, 't paard van M. terkinderen, ineen voituur gespan nen, stronkelt en valter zaten 2 damen in, ze spron gen eruit, ja, maar een der twee, madam Vroman oud 32 j. van Kortrijk, valt zoo ongelukkiglijk dat haar been gebroken is. Zelfde dag, Claes, oud 38 j. fruit koopman, valt op den Dok uit zijn rijtuig en verstuikt zijn rechte hand. De toestand der gekwetsten van de ramp der Heir- nisse is zeer bevredigend. De heer Mourman is buiten gevaar zijne breuk vergt echter nog veel zorgen. De oude meid van den heer Dutry is ook veel beter. Haar ouderdom alleen is de reden der vertraging van haar herstel. De heer Van der Cruysen, van Deinze, is ook veel beter. NEDERBRAKEL. Gansch de gemeente is alhier in rep en roer gesteld door het volgend voorval. Een kluizenaar werd over een 20 tal jaren te Maria-Ouden- hove vermoord voor de weinige spaarpenningen die de man bezat. Talrijke personen werden alsdan alsplichtig beschouwd zelfs werden er eenige aangehouden, doch later wederom vrij gelaten bij gebrek aan bewijzen. De zer dagen stierf een der plichtigen te Michelbeke, die op het sterfbed bekende demoordenaar te zijn en verklaarde dat er maar één medeplichtige nog in leven was, zekere X, een schurk van de gevaarlijkste soort die reeds meer dan 15 veroordeelingen heeft ondergaan. De gendarme rie van Nederbrakel, verwittigd, heeft zich naar de wo ning van den plichtigen begeven en hem aangehouden. De schelm bood hevigen tegenstand en zegde tegen de gendarmen ik zal u allen een proces aandoen voor eer herstelling! Niettemin hebben zij hem geboeid naar de gevangenis van Oudenaarde overgebracht. GODVEERDEGEM. - De gendarmen De Groote en Van Thielen, der brigade van Sottegem, zaten Zon dag aan tafel in de woning van den Burgemeester, toen eensklaps een vuurschot weêrklonk en eene lading schroot door het vensterraam drong. De Groote werd erg aan het hoofd gekwetst; de tweede gendarm en nog twee andere personen werden gewond door de glasscherven. Men heeft vermoedens op personen, die een half uur te voren tot de gendarmen gezegd hadden Wij zullen u vinden, omdat zij in overtreding genomen waren van het policie-reglement op de herbergen. De gendarmen hadden politie gedaan om de herbergen te doen sluitea. Het parket van Oudenaarde is met twee wetsdoktors naar Sottegem gekomen, om een onderzoek in te stellen. De wonden der gekwetsten zijn gelukkig niet gevaarlijk, behalve die van De Groote, welke nog al erg zijn. Zijn hoofd draagt de eene wonde tegen de andere. GODVEERDEGEM 't Was in De Smis dat zondag ten 11 ure de Policie en de Gendarms 17 personen, meestal wildstroopers buiten deden, een half uur nadien waren zij in 't huis van den Burgemeester bezig met schrijven, als er een schot gelost wierd door de venster. De Gendarms De Groote en Thielen wierden getroffen; De Groote heeft 22 zaden in zijn hoofd; de wonden zijn gelukkiglijk niet erg en men denkt hem te genezen, 't Parket van Oudenaarde is dijnsdag voor de 2dc maal ter plaats geweest. Veel aanhoudingen zijn gedaan of zullen velgen. Het papier der afgeschoten kardoes is in ^'la? genomen, alsook een zondagschc overjas met a ce rdoezen in de zakken rn 4 ledige. D!c> ccdr an ^e' Av'i assus- -I woont; van zij:, v.uiw gescn.ii- d'anaer weeK weêrkeerecde, den lap, verradelijk zijn vrouw vermoorden en dan zijn eigen van kant ma ken.. Wat staat er geschreven over d'Heidenschc we reld Het kan niet genoeg herhaald worden Er heerscht daar alles ondereen, in diegoddelooze wereld, diefte en roof, schennis der zeden en der huwelijken, moorden zelfsmoord. Een liberale gazet heeft durven schrijven dat die Syngel katholiek was en hij woonde in een danszaalen hij, was voor de Kerk niet getrouwd Liegen is dagelijksch brood van die liberale gazetten. Gent. Weeral Moord Ja Marie Bauwens, uit d'Hordcstraat 33, zaterdag op Drongenschen steenweg, aangerand worden docr haren man, van welken zij gescheiden heeft; de man was ge wapend meteen mes; hij brengt haar 20 steken of sne den toe en zou haar gedood hebben, zonder een brou wersgast, die er tusschen sprong. De moordenaar, Jef Vergauwen, oud 42 j. had onlangs nog een maand ge vang uitgedaan voor mishandeling cp zijne vrouw... Die met eenen dronkaard, eenen sleehtigaard cf eenen vrijdenker getrouwd is, moet in de Biecht geen peniten tie krijgen. GENTBRUGGE Napoleon I zegde Een priester doet meer dan een Brigade gendarms. Te Gentbrugge, waar meer dan elders geestelijke hulp en beschermiDg noodig is, heeftde liberale Meerderheid van den Gemeen teraad nu dc jaar wedden der Priesters van 2 Hulpker ken afgeschaft... Dat is onrechtvcerdig en iunioraal. Zondag nacht ten 2 ure is aldaar in de papierfabriek Tibbaut afgebrand een stroomijt, die 100,000 kilos stroo inhield, 5000 fr. weerde, 't Brandde als een oude schuur. ST-AMANDSBERG. Diefte. Zaterdag na middag zijn in de kapel van het groot Begijnhof een groot getal gouden en zilveren ex-voto's gestolen. MEIRELBEKE. Maandag is alhier op den kerk- hoek de stalling afgebrand van August Eeckhoute. De beesten zijn kunnen gered worden de oogst is erin ge bleven. 'tSchijnt dat kinders die met stekskens gespeeld, hebben de oorzaak zouden zijn van den brand. ROTSELAAR. Ook al veel wild volk; nachtzit- ten en geneverdrinken is zot en nel in de Misdaad haar hand. Óp Kermis-Rotselaar in de Warar.de gevecht de zoon van den baas wilde er tusschenkomen, doch kreeg eenen ponjaardsteek en dan stak dezelfde brigand eenen persoon welken daar aan tafel zat te slapen. Eenige dagen te voren is een jachtwaker des Burgemeesters^van Hauward vermoobd gevonden aan den zoom van den bosch een inwoner van Tremeloo heeft eenen pecren- dief omvergeschoten. LANDEGEM. Zondag namiddag was Bruno Langswecrt bij zijnen broeder, in den Westhoek een bezoek gaan afleggen. Toen hij zich des avonds om streeks 7 ure naar zijne woning, ter wijk Kapellendries begaf, werd hij door drie zwartgemaakte manskerels aangevallen. Deze trachtten hem zijn uurwerk te ont nemen, doch Langsweert gelukte erin uit hunne handen te ontsnappenenkel de kettiDg van zijn uurwerk was gebroken. GONTRODE. Woensdag morgend om tien uren ging de heer Langerock-Demey, bouwkundige te Melle, voorbij de drie villas welke te Gontrode gebouwd wor den, voor het weldadigheidsbestuur van Gent, wanneer eene aardinstorting plaats greep en t-vee werklieden on der de aarde bedolf. Dit ziende begon de hierboven ge melde heer om hulp begon te roepen en eenige moedige inwoners van in het omliggende kwamen spoedig met schup en spade en men begon het reddingswerk. Na een hall uur hard wcrkeDS, was men zoo gelukkig de twee inbcdolven werklieden welke twee meters diep in den grond zatc.i, ongedeerd uit hunnen neteligen toe stand te kunnen redden. BRUSSEL Zondag lostte men bouwsteenen in de Frankrijkstraat een steen valt, oei, op den voet van den jongeling V. uit Kurcghem voet verpletterd, is moeten afgezet worden in St-Picters-hospitaal. - De genaamde Steenweg, wonende in de Damstraat, zater dag nacht thuis komen, onder Laloi, met de kelder koorts op zijn slaapkamer uit de venster gaan liggen.^ om versche lccht in te ademen, vallen, van 12 meters hoogteden schedel verbrijzeld, de twee beenen gebro ken ligt vol wreeden dolorum in St-Pieters-Gasthuis. In de Anderlechtstraat zijn bij den spekslachter V. 1100 fr. gestolen in speciën en 3 wissels, voor een waarde van 1000 fr. Op de Begravenis van Boular.ger, nooit Zooveel volk gezien op de straten van Brussel, maar veel dieften gepleegd... Waar't Volk is, is de neering zei de mosselman cn hij meinde de Kerk in te rijden, maar wierd door den Balju tegengehouden er is o. a. gestolen 480 fr. ten nadecle van Frans I). St-Pieters- Steenweg. BRUSSEL. Een ontaarde zoon. Dc Merleer, metser, wonende met zijne oude moeder, Graystraat, te Elsene, mishandelde deze dat het om wraak riep. Zij verhuisde over eenige dagen zonder dat de brutale vent het wist en huurde een zolderkamertje op den Leuven- schen steenweg. De booswicht, te huis komende en dit vernemende hij was, even als alle dagen, dronken begaf zich naar de nieuwe woonst der rampzalige oude, sloeg er alies kort en klein en uitte doodsbedreigingen tegen zijne moeder, toen zij onder die bedrijven ten ha rent kwam. De policie, in haast verwittigd, vond den woesteling nog bezig met deur en vensters uit te hangen. Hij bood hevigen tegenstand, terwijl men hem ten kan tore van policie bracht. Hij zal, is het te hopen, goed ge straft worded. FAMILIEDRAMA. Maandag heeft teLaekeu een vreeselijk familiedrama plaats gehad. De camionneur Joseph Stallaert, die een huis bewoont, afhangende van de fabriek waar hij werkt, heeft zijne vrouw gedood en zich daarna gezelfmoord. Reeds lang leefde het echtpaar in oneenigheid, wegens het slech t gedrag des mans, die droDk en wanneer hij dronken was,steeds twist zoekt met de huisgenooten. Maandag, rond 3 ure, zag een werkman de echtgenoo- ten buiten komen. De vrouw vervolgde haren man op dc binnenplaats en deed hem hevige verwijtingen. Woe dend riep Stallaert Zwijg, of ik dood u Welnu dood mij, antwoordde de vrouw, ik wil liever sterven Op hetzelfde oogenblik haalde Stallaert een revolver uit den zak de ongelukkige sprong op hem toe om hem het wapen te ontrukken, maar het schot ging af en de arme vrouw werd in het hart getroffen. Zij deed nog een paar stappen en viel dood ten gronde. Dan drukte de moordenaar den revolver aan den slaap en schoot zich door den kop. Een vreeselijk tconeel had plaats toen de 18 jarige zoon, die in de fabriek werkt, de dood zijner ouders ver nam. Hij wilde zich gaan verdrinken. RONSE. - Eene strooimijt, toebehoorer.de aan den landbouwer Anatole Planchoir, is zondag nacht de prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt ce som van 300 fr. Naar het schijnt is de brand aan kwaadwilligheid toe te schrijven. De plichtigen zijn onbekend. Een on derzoek is ingesteld. ST-DENIJS-WESTREM. - Zaterdag morgend, rond 11 ure, is de elfjarige zoon van den landbouwer Meire, wonende alhier, zoo ongelukkig van eenen peren boom gevallen, dat hij met gebroken been en ernstige kneuzingen aan het gelaat werd opgenomen. Na ter plaats door een geneesheer de eerste zorgen te hebben ontvangen, heeft men den knaap naar het hospitaal van Gent overgebracht. WEST-VLAANDEREN. - Te Stavele in de Kerk is van een stelling gevallen de werkman Jules Becus, van Roesbrugge op zijn hoofd, zeer erg was maar 8 dagen getrouwd. Te Proven, het zoontje van Aloïs Castocken oud 7 jaar, het vensterraam willen opschui ven, ('t zijn daar vensters op zijn Hollands) willen op schuiven, 't raam afvallen op 't hoofdeken en dood Arm e Ouders, wij beklagen u. Zondag avond ten h alf 10, gevecht geweest te Brugge in een herben/w> de Vischmarkteen vrouw was erbij gemengeld d ou wen en dochters 's avonds in d'herberg, dit is "een Vlaarr -"«k>*n d: .atv .Ui. .u Jie v 'U 6CK zondag avo. 1 aau -ar v den weg va eenen '<u derling aangepakt gelukkiglrk dat eenige voorbij- m- gers het zagen en de drij laffaards en schelmaard?. af trokken en op de vlucht dreven... Ge vindt toch leeiijke schelmen en schroebbers in de wereld. 1 t - lm J** Rusland en Frankrijk blij- OilITBlilöHQti» ven goed bevriend en Italië keert zich meer en meer bij de Keizers van 'tNoorden, zegge bij Rus, Pruisen Oos tenrijker. Kapitein Van de Velde van het 5dc S«hutte?ij, die reeds 3 maal in den Congo was geweest, is nu ovbr- leden op 't zeéschip als hij van Congo naar Europa af reisde maar 39 jaar oud. Argentina heeft veel te lij den van de sprinkhanen, maar Europa lijdt ook veel, door de tweevoetige sprinkhanen, die in Argentina vrede en welvaart vernietigen. 't Prinske van Italië is in Holland, bij de Koningin zou hij nog altijd zoo deerlijk zijn, gelijk in April 1888, als wij hem op den Korso te Roomen, in een fligetjen zagen voorbijrijden met zijn moeder en zijn grootmoeder?... Nooit is iemand wel ge varen met den titel van Koning van Roomen Te Buda-Pest is afgebrand het Stapelhuis van Hout des hui zes Gregerses. 300,000 gulden schade. Zondag avond is te Londen een zware brand ontstaan, een gebouw nabij d'Have 200 stoombooten vielen met hun spuiten 't vuur aan en waren er rap meester van. Uit Marseilje schrijft men dat de schepen, maandag aldaar aangekomen, spre ken van zeer slecht weer op zee 0. a. het schip Naples uit Sebastapol aangekomen, had 800 schapen op 1000 verloren. De stoomboot St Marie uit Havre, had 200 stuk ken wijn verloren. Dat zijn nog al gevallekes. Z'heb- ben te Nizza een Standbeeld opgerecht voor den pirat en bandiet Garibaldi. De Keizerlijke Familie van Rusland is met veel Menonkels, Matanten, Kozijns en Nichten naar Denemarken afgereisd. Te Eist Utrecht was onlangs 's nachts een voorwerp op de baan gelegd, om den stoom tram te doen ontspeuren. Het werd bijtijds gezien. Te Wervershoof, Holland, is een knaapje van 9 jaren door een molenzeil getroffen en was dood. D'ander week barst over Noord-Holland een zwaar onweer los, met het gevolg dat in den Anna Paulownapolder, een 15 jarige jongen, Schot genaamd door den bliksem gedood wierd. In de Noord-Statie te Parijs wierd sedert eenigen tijd veel gestolen eindelijk zijn de daders ontdekt 6 be dienden, die met de verzendingen gelast waren. Alle G zijn aangehouden. Verscheide bedienden zijn beticht... Zou 't een Dievenbende zijn Men vreest het. Maandag had tusschen de statiën van H.Fons en Fey- zin, op de spoorbaan van Marseille, een ongeval plaats. Een rijtuig, toebehoorende aan den heer Briol-Mirabel, voerman te Lyon, reed terug naar Lyon met zes perso nen. Eensklaps ging het paard op hol bij de statie van Feyzin, en de barreel verbrekende, sprong het cp de spoórbaan. Op dit oogenblik kwam de sneltrein aangereden, die om 4,45 uit Perrache vertrekt. De lokomotief sneed het in twee. Het paard en de reizigers die vooraan zaten, werden onder de wielen getrokken. Drie personen zijn op den slag gedood; het zijn Kamiel Biol, zoon; Mad. Biol en Mad. Chartron, 21 jaar oud, Dc andere reizigers, die in het achterste deel van het rijtuig zaten, bekwamen geen letsel. De heer Biol, vader, die men aanstonds verwit tigde, wilde zich zelfmoorden. Men heeft hem denrevol- ver uit zijne handen moeten rukken. De trein heeft geene de minste avarie bekomen en heeft na eenige minuten oponthoud 2ijte reis voortge zet. Zitting van Maandag 5 Oct. ten 11 ure. Zijn afwe zig: M. Liénart en Moyersoen. I. Rekening Burgerwacht. Een tekort van 182 f. 't Wordt uitgelegd alsvolgt: Er was cp 't Budjet een overschot voorzien van 3oo fr.; die overschot is maar ten deele verwezentlijkt... Aangenomen. II. Verlenging Dirk Martensstraat. M. Gheeraerdts leest brieven, volgens welke het blijkt dat d'heer Leclercq, die nogtans wist op welke voorwaarden er daar gebouwd mocht worden, nu vraagt dat de onderaardsche goten en andere zaken gansch op de kosten der stad zouden zijn. M. De G heest, Jaen 't is wel 120 meters! M. Gheeraerdts geeft ook lezing der eisschen van M. Speeckaert, welke duor de Stad niet kunnen ingewil ligd worden en stelt voor, tot d'onteigening over te gaan. Eenparig aangenomen. M. Van der Haegen onthoudt zich. HL M. DrVan der Haegen, de aanspraak van M. Woeste herinnerende, en den ministeriéelen omzend brief voor 't kosteloos onderwijs,bestatigt van den eenen kant dat het onrechtveerdig is dat de armen het onder wijs der rijken betalen, van den anderen kant, dat het onderwijs in de Middelbare Scholen een zaad is van libe ralen en van Socialisten; Spreker toont dat er te Brussel voor 45o,ooo zielen maar twee middelbare scholen zijn, dat wij voor de prijzen lager staan dan alle andere steden uit de Provincie, hij stelt dus voor, een eenvormigen prijs aan te nemen en maar in de Middelbare School kos teloos onderwijs te geven, volgens den Ministeriéelen Brief. M. de Burgemeester zegt dat men reeds vastge steld heeft in 't Komiteit der School, in de primairie klassen de kosteloosheid af te schaffen voor al de nieuwe leerlingen. M. Vander Ha e g en keert terug op de ongodsdien stige strekking dier scholen; er komt wel een Priester, maar de lucht is ongodsdienstig. M. Verbrugghen. Maar Mr, is er éen katholiek die daaraan twijfelt? Wat kunnen wij tegen de wet(i)? M. Van Wambeke. M. Van der Haegen, waarom komt gij uw voorstel in 't komiteit der School niet doen M. Van der Haegen. Omdat ik liever die gewich tige kwestie voor de Mandatarissen van de Bevolking zie behandelen. M. Van W ambeke is ook overtuigd dat die Scholen tegen 't katholiek Grondbegin strijden; hij denkt dat M. Van der Haegen met die kleine middelen zijn inzicht niet zal bereiken; hij deelt mede dat M. Eeman in 't Komiteit der School een ander wensch heeft neergelegd, namelijk d'afschaffing van de voorbereidende klassen of van 't pri mair onderwijs, omrede dat die klassen er hedendaags niet meer noodig zijn, dat de Stad cp breeden voet voor ziet in al de behoeften van een kosteloos lager of primair onderwijs, dat men alsdan het gemeentelijk lager Onder wijs nog kan versferken, er desnoods eene hoogere klas bijvoegende, om de ieverigste leerlingen tot het Middel baar Onderwijs voor te bereiden. Ik vrees, zegt M. Van Wambeke, dat wij dit moeielijk van 't Gouvarnement gaan verkrijgen; maar wij zullen toch' ons plicht gedaan hebben. M. Dr Claus vindt de bemerkingen en bezwaren van M. Van der Haegen zeer gezond; het onderwijs is een zaak van 't grootste belang; door een goed Onderwijs verkrijgt men een goede Samenleving; Spreker is over tuigd dat men onder opzicht van katholiek grondbegin en van financiën een goed werk zou doen met de Gemeente scholen te versterken en aan de Middelbare Scholen af te nemen wat erin tot het lager Onderwijs behoort; onder politiek en godsdienstig opzicht zijn de Middelbare Scho len ons tegenstrijdig; om met kennis van zaken te oor- deelen vraagt hij dat men eerst kennis zou nemen van het Programma der voorbereidende klassen in de Middelbare en in de hoogste klassen der Gemeentescholen. M. Verbrugghen is reeds lang daarmee bezig; beter dan iemand weet hij dat de Middelbare Scholen onder katholiek en christelijk opzicht ons vijandig zijn; vroeger heeft hij die zaak gestudeerd; doch de verklaringen zeke- :en dag door Minister De Volder in de Kamer gegeven, hebben zijnen moed doen zinken, hij heeft er niet meer .J er er:-r.r.terp flSf nr-v •'■3* schijnt aan uë wenschen der ixai/K .efceb en; kan altijd zien; doch hij vreest dat er Wachtgelden zullen te betalen vallen en misschien grooter onkosten voor de Stad. (1) M. Van Wambeke. Ja dat is te vreezen; willen wij eenige Leden noemen om de zaak te onderzoeken? wij kunnen altijd d'aanvraagdoen; dan hebben wij ons plicht volbracht. De Raad is bijna eenparig van gevoelen geen komiteit te noemen, maar de zaak aan te vangen, volgens de vraag van M. Dr Claus. Mr de Burgemeester. Is er nog niets aan 't dagorde? M. Van der Hagen vraagt 't woord. M. Dr Van der Hagen doet bemerken dat een deel der Bevolking van Aalst pijnlijk is getroffen geweest door het schandalig kluchtspel van dit Volksbal maandag voor St Josefskerk gehouden; de opschudding is groot in de Stad; de Katholieke Drukpers heeft er tegen geprotesteerd; en hier in den Raad klaag ik ook de'grove onbetamelijk heid aan van dit Volksbal, hetwelk eenen smaad was voor de St-Josefskerk en voor de Katholieke Bevolking van Aalst. M. de Burgemeester. Mren, wij betreuren allen het gebeurde; twee heeren van 't kwartier, M. Van Gy- segem, zoon van onzen kollega, en M. Gehot zijn mij des morgends komen vragen dc toelating om op 't Plein een Avondfeestje te mogen geven, klein vuurwerk en wat bengaalsch vuur; 't Is wel verstaan, heb ik gezegd, dat er geen spraak is van muziek of van Volksbal; daarop hebben zij hun woord gegeven dat er enkel zou vuurwerk zijn en bengaalsch vuur; anders niets... Dan is de toela ting gegeven,.. Rond 9 ure ben ik langs dit Plein gegaan en zag daar dit Orgel én dit Volksbal; mijn eerste inzicht was de Plaats te doen ontruimen; doch ziende dat er wel 2000 personen waren, en een kwade slag vreezende, of een besmading der Magistratuur, zoo heb ik daarvan af gezien (1). Men wete het wel, Mren, er was geen toelating gegeven voor Volksbal. M. Van Gyseghem is overtuigd dat zijn zoon niets wist van 't Volksbal; hij zal misleid geweest zijn met veel anderen; ze zijn wel gaan zeggen dat M. de Pastoor 15 fr. had gegeven voor dit schandalig Feest, hetgene een leu gen was; dit stuk is aaneengesteken op eenen soupé in de herberg van Pannemans; bij mij zijn ze niet geweest en een der hevigste heb ik het afgekeurd. M.Borreman. Ik kom er ook niet tusschen, dien dag lag ik ziek te bed. De Raad is eenparig om 't geval te betreuren en M. Dr Claus vraagt dat men voortaan beter uit d'oogen zou zien om 't slachtoffer niet te zijn van zulke geldzuchtige kabalen... Daarop treedt de Raad in geheime zitting. (1) NotaN0 1. M. Verbruggen, die gekend zijt voor een oprecht christelijk hert, daags vóór de Kiezing, als er geen tijd was van u te antwoorden, hoorden wij u ook met hertpijn uitroepenDie Ecoles Moyennes! Ja, fvij kennen ze! Maar wat is cr te doen aan de wet 1... Met 1 zieke stem braken de liberalen een goede Wet af en met 40 stemmen Meerderheid zouden wij bukken en lij den onder een slechte WetWat moet er van 't Ka tholiek Belgenland geworden, als de Vrijmetsers, in meerderheid zijnde,gedurig wetten maken TEGEN ONS en als wij aan 't hoofd komende, die wetten niet durven veranderen!... Arm Belgenland!... Doch hier is geen spraak van Wet, maar van te handelen volgens de wet en in een Middelbare School geen i5o leerlingen te houden, Waarvan velen kosteloos en met recht en rede aan 't lager Onderwijs toebehoorende... M. Verbrugghen, hoort gij niet de vreugdekreten der radikale-liberalcn van Aalst Ze liggen hier onder, ze zien al die schoone openbare Werken, die bewonderensweerdige financiéele operatiën, ze zijn in scheuring, nadien veel liberalen verschrikt zijn door de Samenspanning hunner jongere strijders met de Socialisten; en nogtans, ze zijn in vreugd... Waarom? on hun scholen TEGEN 'T KATHOLIEK opge- r hun scholen waarmeê zij ONZEN GODSDIENST willen dooden en ONZE MACHT, omdat die Scholen, door al wat Vrijmetser is ondersteund en voortgeholpen (daarover geven wij in volgend Nr heffende voorbeelden) omdat die Scholen in hoogen bloei zijn en door de katho lieken NIET bestreden worden... Ze roepen uit in hun gazetten en herbergen, ze gaan op den Buiten rond- kraaien dat NIEMAND een Plaats kan bekomen, tenzij langs HUN Middelbare School Zoodat de Logie TWEE voordeelen zou hebben: haar Scholen bevolken en na korten tijd AL DE BEDIENDEN aan haren riem hebben... Ware dit echt, AL wat Katholiek is, zou daartegen moeten strijden, tot het uiterste en het aan houdendste geweld... U met hoogachting groetende 't Land van Aelst. (2I M. Burgemeester Van Wambeke, in uw plaats, wij hadden aanstonds 't Plein doen ontruimen, om aldus al die Schelmstukken van Ontucht en van Volksbederverij te BELETTEN.. Het Gezag, de Wet moet geëerbiedigd worden... Niets verderfelijker voor een Bevolking, dan als men de Wetten en Reglementen laat overtreden... Ja, het was niet geraadzaam daar tusschen te springen, al hoewel éen woord met gezag uitgesproken, veel kracht heeft; maar was de Policie daar niet, om die Dansorgel terug naar d'Hoogstraat te drijven?... En heeft de Policie hier haar plicht volbracht De agenten der Wijk moes ten toch weten en zien wat er ging gebeuren, wat er ten 8 ure gebeurde. Was 't hun plicht niet, van aanstonds den Commissaris te verwittigen over het ontwerp van Overtreding der Wet? Hebben zij dat gedaanKon frater Denderbode schreef overtijd dat veel Wetten en Reglementen in Aalst niet uitgevoerd worden en een doode letter blijven Is 't alzoo dat men eerbied en ont- zach voor de Wet heeft 1... De Gemeenteraad stemt dat er op Verloren Maandag geen Orgelbals mogen zijn; en van Zondag avond af, men begint te spelen gelijk aan de Statie van Antwerpen.. Ons Volk gaat ten achteren voor Geloof en Zeden, voor Eerbied aan Orde en aan Wet. Waar moet dat uitkomen Na ons artikel van Zondag gelezen te hebben is M. Pannemans, uit denUnivers aan d'Esplanade.M. Panne mans ons het volgende komen zeggen en verzekeren, het volgende dat wij afkondigen in zijnen naam Ten eersten, korts na de Kerkwijding is op een soupé in zijn Herberg geschikt om het Feest door een soort van Kermisdag te sluiten; doch van Volksbal of Dansorgel is er niet gespr okeneen tweede vergeêring had plaats bij M. Jan Meert; ten tweeden den nacht van 't Volksbal heeft de Dansorgel voor zijn Herberg NIET gestaan, verre van er een uur lang gespeeld te hebben. Waarvan akte; Eerlijkheid en Vrijheid en Waarheid voor alles. In West-Vlaanderen is de roep: Alles voor Vlaande ren Vlaanderen voor Chris tus Is Frankrijk zulke schoone liefelijke Natie, heeft Frankrijk ons zooveel goed gedaan, dat wij onze taal ver loochenen en hier een gerabraakt en geknosseld Fransch spreken? 't Is om meê te lachen... Hebben wij van Frankrijk zooveel goeds te verwachten Wat beteekent dat, van de Kinderen in 't Fransch op te brengen La ter kunnen ze noch Fransch noch Vlaamsch, ze verach ten hun Taal, ze kennen hun Voorouders niet;'t is al van Philip-le-Bel Louis Quatorze Louis Quinze en ander hel den uit den gemeinen bak! Hoogleeraar De Ceuleneer heeft het zoowel uiteengedaan te Mechelen; zijn Aan spraak zal door Davidsfondsuitgegeven worden; dat men die woorden wel overwegeWierd de Verfransching hier gevolgd, streed men niet tegen de verfranschtte Scholen, Pensionnaten, het ware voor eeuwig gedaan met den Vlaamschen Stam; men zou ons aanzien als schrab ilje, als uitvaagsel, dat voor niets deugt. Zondag 18 Octo ber te Brussel, Vergadering van denmiddenraad van den Vlaamschen Katholieken Bond; ten 11 ure; ten 1 ure op- schorsing, ten 3 ure zal de Vergadering hernomen wor den. Op 't CoDgres van Mechelen is sterk aangedrongen voor de v^.vroedering van R 'k en An.. v Vergadtring) d'Hoogmis genaamd. Da: de Rijke én ge lt^o standen zouden in.d-'EóogElis zijn; dat d'Hoogmis luisterlijk zoiLZ'jff, üoor versiering en door gezang Zondag t'Aalst in St. Martens, veel Volk t'Onzen Heere, veel Volk; de Communiebank wierd belegerd; veel Volk, maar... maar... ze zullen ons toch niet doen liegen, maar bijna geen eenen rijken katholieken Heer Is dat 't Volk opwekken tot GodsdienstigheidUnamsanctam Eeclesiam, dat wordt zoo schoon gezongen in de Groote Missen ÉENE, ÉENE heilige Kerk; EENE Vergadering van ALLE Geloovigen.. Als men daar niet terug naartoe komt, ver loren gefranscht, verloren gecongrestZondag in d'Hoogmis van St. Josefskerk heeft de eerw. Herder dier Parochie Pastoor Willems in treffende woorden zijn be klach gedaan over de schending der Kerkwijding en aan zijn Parochianen gevraagd dat zij toch deze Maand October zouden gebruiken als eene Maand van Uitboeting.'t Was met vreugd, zoo sprak de Man Gods, 't was met vreugd dat ik u verleden zondag bedankte over uwe ieverige medewerking, ik heb onze vreugde uitgedrukt nu eene kerk te bezitten, eenen eigen haard, zoo Mgr Stillemans zegde, enz.. Maar ik was verre te denken hoe de vreugde welhaast zou veranderd hebben in bitterheid; terwijl ik u sprak, beraamde de duivel hoe hij die zegeningen van God zou veranderd hebben in vermaledijdingen.. Gij weet wat er gebeurd is den maandag nachten om hunne helsche plannen te doen gelukken, hebben zij voorgege ven dat het met de toelating was van den Pastoor en zelfs met zijne geldelijke hulpmiddelen.. Ah de Heer beware mij wel ooit een voorwerp van verergernis te zijn voor mijn Volk.. De verantwoordelijkheid voor God is aan de inrichters, aan deze die hebben medegeholpen door hunne giften, voor deze die de macht en plicht hadden te be letten.. Voor ons blijft eene plicht: publieke schandalen roepen wraak tot God... De Octohermaand is ingesteld tot verbidden der rampen, die het gevolg zijn der zonde. Zoodus, komt nu bidden tot herstelling. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Z: E. H. Kanunnik De Mals is op zijne aanvraag ont slagen van het directoraat der Zusters der Armen, hij wordt vervangen door den E. H. L. Van Hautte, directeur van het Guislain Hospice, De E. H. De Beule. onderpastoor te Cap- rijeke, is directeur benoemd van het Guislain Hospice. De E. H. J. Van Goethem is opziener benoemd der lagere scho len der Dekenij van Lokeren, in vervanging van den E, H. De Block, die zijn ontslag heeft ingediend. De E, H. L. Van de Vyver, pastoor te Cluyzen, is pastoor benoemd te Berlaere, de E. H. Spaendonck, pastoor van Synghem is pastoor benoemd te Meire. Zijn onderpastoor benoemd Te ;.Caprycke, de E. H. Ver- vaet, surveillant in het Collegie van Ronsse, te Oostakker, de E. H. Vossaert, onderpastoor te Meerbeke, te St Martinus (Akkergem), de E H O. Byl, onderpastoor te Oostakker, te St Macarius, de E.H.E. Callewaert, professor te Dender- monde, op het H. Hert. de E.H. Roelandts, onderpastoor te St Denys-Westrem, te St Denys Westrem, de E H Sunaert, surveillant in St Lievensgesticht, te Meerbeke, de E.H. Van Lancker, rustende priester te Temsche. De E. H. Dumoleyn, priester in het seminarie is surveillant benoemd in het College van Ronsse. Vrijdag Schoon dingen duren niet lang; er zijn ee nige dagen geweest van 't reinigste Heldergems; blauwe lucht, zonneschijn, dat de Pojeeten den kop in de lucht naar den Builen trekken en dat de Wandelaars opgetogen waren van ve*i'tkking... Nu is de Wind naar 't Westen, 'tvlaagt; 't wéér komt van Sobergem; maar de Boerkes hadden 't zoo begeerd, voor hun loof en hun klavers.Dat der Boeren wil geschiedeMochtte hij ook geschieden aangaande de lasten op den Tabak en die Wreede Inspek- tie op 't Veel... 't Wordt op sommige plaatsen een Bus-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2