Zondag 18 October 1891 328te Jaargang Loop@nde nieuws. 42 1866-1891. AALST. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Lord Salisbury Zie op de i'10 bladzijde viI- BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen20 centiemen per regel, Annoncen op do tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YAN AELST AALST, io OCTOBER 1891. Lede! Lede! dat schoon dorp, met die roemrijke kerk, Lede van ouds be- roemd benevens Hal, Scherpenheuvel, dj Gaverland. Lede! Zondag gaat het daar iets zijn lieve menschen! M. de Pastoor E. H. Fivez wordt er inge haald En Lede heeft er hart en moed opLede zal eens toonen wat het kan Een Historische godsdienstige ar- cheolische Stoet wordt bereid, 35 groepenarken en tri- on.fwagens van zondag af waren ze bezig met studeeren om te vertoonen het Eerste Mirakel te Lede, als het H. Beeld daar toekwam; er zullen prachtige kostumen zijn... En de Kerkde Kerk! de KerkDe Stoet zal ingericht worden ten 2 ure en komen tot aan de Vijf Huizen. Moge 't getrouwe Lede lange jaren in de beste Welvaart, in wa ren Christelijken en Vaderlandschen Vooruitgang E. H. Fivez als Pastoor bezitten! Ach menschen, welk ge schrei, De Winter is weer nabij; de zwaluwkes vertrek ken, en de kraaien komen af, al huilende en tierende. Er zijn er die willen hebben dat de Winter zal streng zijn... God beware er ons af! De Boerkes die betrouwen gehad hebben op 't weêr, zullen de beste patotterkes heb ben.,. Er komen er uit d'omstreken van Aalst, t zijn als dorens van eieren. T'Antwerpen noemt 't Volk d Aardap- appels ons Weldoenderkesen niet zonder redeTe Geeraardsbergen is Policie-Commissaris brnoemdM. C. L. De Meulemeester. Te Ninove komen verscheide Fabrieken bij, zooals van stekskes, van cigaren, waar een redelijke daghuur wordt betaald, tot welvaart en fleur van g'heel de stad; T'Aalst houdt de Taalgilde nu somtijds een Vergadering den Zondag voornoen na de Hoogmis; en is 't waar dat de groote plek grond, schuins over den Keizer t'Hofstade, door M. Broockx van Enge land is gekocht voor een Fabriek, is dat waar Te Gent klagen de rijwielmannen over 't Reglement dat in derdaad supra-streng is... De lange tongen zeggen dat Burgemeester Lippens dagelijks in omgang is met jonge Heerkes die meer stndeeren op hun rijwiel als op hun boeken, die achteruitboeren in hun leeren, en dat Papa Lippens daarom is tegen d'ijzeren rijwielen. Te Gent, voor een Plaatske van 1,200 fr. zijn 87 kandidaten opge komen... De strijd voor 't leven... Er komen te veel half- geleerden; de Geleevdhid wordt te grabbelen geworpen en die tot zijn i5, 16 jaar op de boeken zit, hoe kan hij nog 'ne stiel leeren? Ik vraag u dat eens. - T Antwer pen is Burgemeester De Wael aan de beterzij... Mochten wij t'Aalst hetzelfde schrijven over M. den Deken; dat hij voor goed aan 't genezen is, dat hij weldra in zijn kerk zal terugkeeren, 't ware de gelukkigste aller tijdingen... De toestand van ons geestelijken welbemind Opperhoofd blijft altijd 't zelfste. AALST, laat ons den har tel ij ken Proficiat wenschen I De vrije aangenomene Katho lieke Jongensschool, bestuurd door den heer Van Damme heeft met grooten luister den Prijskamp doorstaanvijf Leerlingen die hun Diploma hebben behaaldHendrik De Cock 209,2 punten, een der hoogste cijfers tot heden behaald; Vinck Petrasi8r,Jy. Jan De Leeuw, ue.Y-'Jjik C%hn', 155,Jan Tack 118,9. Dus een midaöff- getal van 166,6 punten... Eere aan den Bestuurder, aan d'ander Meesters en aan de vlijtige leerlingen! Lip pen, uw vriend Sixtus, eerst Erpe, dan Antwerpen, hij heeft daar op de Groenplaats de menschien zien wande len en ware hij nog verder gegaan, hij had de Schelde kunnen zien. Eens dat 'ne mensch aan 't reizen ishij kan nog naar den Texis vervoorderen, naar den Alba- nel, Rio-Tinto, San-Rosario, Entre-rios, naar den Men- doeza, Cordoba, Tukkeman, Santiaga, del Estero en an der streken... Maar van verre reizen sprekende, zonder Erpe te vergeten, is 't waar dat 't Kerkhof aldaar, eer tijds zoo treffelijk, zoo schoon en zoo wel onderhouden, alwaar nog Aalstenaars rusten, is 't waar dat het nu zoo vervallen is, zoo verarmoeid, geschalotterd langs alle kanten, zonder deursloten, met muren die op 't invallen staan... Is dat waar? 't zou pijn doen aan Sixtus, hij heeft het niet gezien, te veel bekommerd zijnde met de Geloovige Zielkes... Een schoon Kerkhof is troostelrjk en aangenaam voor iedereen. Te Lokeren, NieUW- poorthoek, is een raap bij den landbouwer Sarlowie Van Damme, een raap van 9 kilos schoon van model, nog nooit gegroeid in destreek... Proficiat, Sarlowie. En de kleerkes der gewezen Keizerin van Frankrijk, Euge nia had eene weerde van 3 millioen; er waren o. a. voor 600,000 fr. pelsmantels, kanten kragen en moffen; 5o pa rasols met kanten omzoomd; er was een afzonderlijke ka mer voor de hoeden; en niemand heeft die Keizerin ooit zien lachen... De vreugd is in de kleeren niet, pf in de juweelen niet, of in de glorie niet; maar alle wegeft leiden naar Roomen en hoe grooteren boom, hoe zwaarderen val... In 't najaar van 1870 moest Keizerin Eugenia vluchten ten 5 ure 's morgens, ja vluchten uit Parijs; zij, die zooveel kleeren had, stak in de kleeren van ma dam Evans, de vrouw vaneenen Tandmeester... Dus, met geleende kleêren; zij had een zware verkoudheid; men vluchtte in rijtuig, en onderwege St Germain en Danville moesten de twee zakdoeken in een beek gewas- schen worden en aan't vensterken der voituur te droogen gehangen. Van 1866 tot 7891; 25 jaren; Een klein menschenleven; Van in 1S48 had Aalst een liberaal Bestuur; In 't begin viel er niet veel op af te wijzen; Maar langzamerhand, de Logie maakte hier haar foeffen en rond den helft der jaren 5o zat die Vijandin van alle Katho lieke Rechten en Vrijheden scherlings op 't Stadhuis van Aalst. Rust aan de Overledenen Laat ons van personen zwijgen en daadzaken aanhalen. Het Gemeentebestuur was een koterie geworden van fana tieke kerkhaterij; Vervolging tegen den Godsdienst; Vervolging tegen al wie katholiek was; Gewerkt, niet voor Vrede, Welvaart en Bloei der Stad; Maar om Aalst anti-katholiek te maken. Verachting van al wat Aalst sinds eeuwen en eeuwen eer biedigt. Het geld en de macht der stad gebruikt om liberale Kiezers te kweeken en te voldoen, de kiezerslijsten verkrenkt, met de Policie een dwangjuk over Aalst gelegd, in de hoop van aldus voor altijd meester te blijven. De Aalstersche Burger moest zien dat het Stadhuis zijnen God miskende op de 2 groote Processiên, alle Huizen ver licht en bevlagd, het Stadhuis NIET; 800 en meer jaren had den d'Overheden der Stad net Allerheiligste gevolgd: nu NIET MEER, en d'Heeren Kerkmeesters en Vincentianen moesten de plaats van de Overheid vervangen. De Aalstersche Burger moest verkroppen, dat zijn schoon geld verknoeid wieid aan liberale Bibliotheken, met veel bucht van boeken; aan liberale cercles littéraires, aan ander liberale Sociëteiten, zonder openbaar nut. Dikwijls gebeurde het in de winterschc zondagen dat de vensters van 't Stadhuis gloeiden van 't licht;'t was feest! maar welke feest! een Fransche Vrijdenker, Bancel, een fran- sche Vrijdenkerinne Muld Royer, die kwamen Voordrachten houden tegen 't Katholiek Geloof. ALLES was fransch op 't Stadhuis. Al de verslagen, al de boeken bewijzen het; de zware con tributiebriefkes alleen waren Vlaamsch; het is maar sedert 7870 dat het Stadhuis gansch vervlaamscht is geworden; de Raadsheeren mogen spreken in de 2 talen, maar verslagen en boeken, 't is al in 't Vlaamsch. Men kloeg er tegen; men schreef er op; 't was a! bote* aan de galg; E.r wierd ,'vntwoor ten 'e van Ryioa us oordeeiWe.d eeu r&fAoliek eenige aniw'jjru vera uae. Den Godsdienst bevechtende, de Katholieken ver 'olgentw, had men tijd noch geld voor nuttige openbare werken. Ondertusscben hadden de Katholieken zich vereenigd. se dert eenige jaren was de Burgerskring ingericht en teldt 4 a 500 Leden; de kiezerslijsten wierden nagezien; En de Kerkhof kwestie ontstond; Een nieuw Kerkhof moest er zijn; volgens de liberalen wa ren de eisschen van M. den Bisschop overdreven: het zou ongewijd blijven; zonder kruis of geestelijke zegening. Aalst vond dat de Vrijdenkerij over zijn hout ging; Vele liberalen, die tegen hun hert de koterie volgden, von den nu gelegenheid om dit juk af te schudden; Op de groote Markt in Beieren wierd een Maatschappij van Onafhankelijken gesticht; Buiten de Molenstraatpoort kwamen de Bokkenrijders tot stand; De strijd was hevig en hardnekkig; Maar in*i866 den 3o October behaalden wij onzen eersten zegepraal; 7 Katholieken wierden gekozen met 302 stemmen tot 291, tegen 272 iot 260. Welke vreugd! welke vreugd! Het Land van Aelst, 7 jaren te voren ingericht, om zonder opzicht van personen, de Godsdienstige en Burgerlijke Vrij heden, de zelfstandigheid der Gemeenten te verdedigen, het Land van Aelst mocht den 4 November 1866 schrijven; Medeburgers, de dag van 3o October zal tellen voor Aalst: dien dag viel de coterie en de zaak der onafhankelijkheid, der Vrijheid en der Rechtveerdigheid zegepraalde: achttien jaren hebt gij de Vrijmetselaars ons en de Regentie bij den neus zien leiden en gij hebt gevraagd of er op de 20,000 Aalste naars dan toch niemand te vinden was, om die mannen te vervangen; gij hebt uw mannen gevonden en vandaag weet geheel België dat zij die op 't Stadhuis van Aalst zetelen, ei- gentlijk onafhankelijke katholieke Aalstenaars zijn. Kiezers van Aalst, voegde't Land erbij; sedert 't bestaan van ons blad hebben wij de goede Zaak zien zegepralen in de Senaat, in de Kamer, in den Provincialen Raad en nu doet zij haren eersten stap op 't Stadhuis. Onze Senateurs, onze Represen tanten, onze Regentie vinden wij voortaan onder een en het zelfde vaandel, strijdende voor GODSDIENST, RECHT en VRIJHEID. In November 1866, welke vervoering van vreugd! Hoe dankte men God Almachtig die eerste zegepraal had moeite en last gekost: er waren Helden ontstaan, slachtoffers geval len: wij zullen niemand noemen, om niemand te vergeten, maar hoevelen rusten bij den Heer, die op hun sterfbed kon den getuigen Ik heb van mijne Katholieke Overtuiging een werkzame en heldhaftige Getuigenis gegeven Eenige dagen voor Allerzielen, in de Kerk bijzonderlijk zal hun geheugenis levendig herinnerd worden, met eerbiedige dankbaarheid. De strijd in i8?4 begonnen, in 1866 met den eersten ze gepraal bekroond, was een strijd voor Godsdienst en Zeden. Aalst had met afgrijzen de Vrijdenkerij zien verspreiden: Aalst wilde een Christene Stad blijven; Aalst had met walg en afkeer gezien d'eerste pogingen om Volksballen in te richten: Aalst verwierp de liberale MiddelbareScholen, die men alsdan begon op te dringen. Het was in de begeerten der Kiezers alles te herstellen wat het Liberalismus had omgeworpen- Godsdienst en Zeden! aIs wij daaraan getrouw blijven, cr is geen vrees; doch falen, verweifelen wij in die twee zaken, de toekomst is pekzwart. 1866! ja, laat ons dien verjaardag vieren; Hulde en Dank aan alle overledenen en nog levende Aanvoerders en Kie zers! Hulde en Dank aan allen die meêgeholpen hebben tot den zegepraal! Jubelfeest 1866Gelijk er ten Stadhuize wierd gezegd op Verloren Maandag: dezen Jubilé gevierd, maar kalm en weerdigNiemand beleedigd geen Brasserijgeen Orgel bals te dier gelegenheid! Het ware schande doen aan de Mannen van 1866, die vrome en heldhaftige Katholieken! Gevierd den 2 5 October en daarmeê uit, want het Monster is er op uit. om het Reglement op d'Orgelbals te krenken. God bedanken dien dag, den lijdenden Stadsgenoot mild geholpen, deftig Feest gevierd en eens ernstig overwogen of wij 't Weik van 1866 voortzetten; of wij op goeden weg zijn naar 't Gulden Jubelfeest van den Katholieken Zege praal! (Vervolg de n. w.) De Feestelijkheden zijn geschikt alsvolgt: Zondag 25 oct. 't Jubelfeest: ten 11 ure Mis van Dankbaarheid en Te Deum in de Groote Kerk; ten 12 ure Brooddeeling, ten vier ure Volksbanket in de groote zaal van den Katholieken Werk manskring: prijs 2,5o per man, zender 't bier, ten 6 ure Lichtstoet met muziek en bengaalsc ie vuren rond de stad en aubade aan de woningen der nog levende en alhier ver blijvende Gekozenen van 1866. M. Van Wambeke, M. Ba M r'snf:)? -lïiJV- Tjo -VA- eöy - - vracb iie vuuiwcra >p -it Grcore Markt aa cus;vgic0 uen luchtbal De Bok Des anderdaags en half 9, de Mis van Requiem. Op dien merkweerdigen 3o October 1866 wierden 37 liberale Burgemeesters in de Vlaanaaren afgestemd. de grootste Staatsman van Eogeland heeft in 't open baar de meest geruststellende tijdingen gegeven over de onzijdigheid en d'onschendbaarheid van Belgie's grond gebied. Dat d'onzijdigheid in België gegrondvest is op 't woord en op de wederzijdsche belangen van al de Mogendheden uit Europa. Als dat zoo is, Waarom dan al die schromelijke kosten; die 74 milli oen aan de forten der Maas! dien wreeden Oorlogsbudjet! Die kosten verarmen en verpletteren ons; 't Leger zuigt ons bloed uit, en bederft ons; Ja, ja, generaals en kapi teins, trekt maar groote oogen, slaat maar uwen sabel te gen uw rijleerzen, 't is gelijk wij zeggendie Militaire koorts is een supra-dwaasbeid... Een klein Leger, een deftig Leger van Vrijwilligers, voor de binnenlandscbe rust; meer hebben wij niet noodig. Heeren Gekozenen, laat ons toch al te samen dien slech ten weg verlaten, waarop wij ons verneukeren en ver kwanselen. En waaruit komt die militaire koorts uit gloria-mundi en eigen belang. De Prinskes zijn soldaat van hun 10 jaar; ze zien rond den Tbroon niets dan Militairen; z'heb- ben 'ne Militarist voor Schoolmeester; ze zien Zijn Majes teit Hun Vader gedurig in militaire kleêren, en alzoo op groeiende, wat kunnen z'anders als droomen van roem op de slagvelden, van paraden en revues, van schildwachten, van kasematten en van spiegelgevechten? Maar ons arm Landeken moet het al betalen en uit- zweeten... De Belastingen worden afgeperst, met dwang en geweld; de winstenen inkomsten zijn veel verminderd en de lasten blijven dezelfde, ja zullen straf vermeerde ren, als die militaire koorts niet bedwongen wordt. Lord Salisbury geeft ons den pap in den mond, en 't Fondsen blad schreef onlangs met veel rede't Is aan de Kie zers van door een sture en onwankelbare bonding het Or dewoord te geven aan de heeren Gekozenen Katholiek, Vlaamsch en Anti-Militarist, 't is te zeggenEen klein, maar deftig en Vrij Leger. Heeren Kiezers, d'liand daarop eu gewerkt in dien zin. Aan ons en zal 't niet falen De Dirk-Martensstraat wordt een der schoonste van Aalst en een der aangenaamste om wonen; van eenen kant, ge ziet Statie en Zwarten hoek; van den an deren kant de vruchtbare en luchtrijke velden van Schaarbeek. Met spijt ziet men in Aalst de Dronken schap toenemen; drinken, altijd drinken, op Feestelijke dagen moeten beestzat zijn... Dat wordt een gewoonte onder een deel van 't werkvolkOp zwier gaan, zelfs huisvaders, de gansche pree opdrinken, dat de vrouw met haar wanhoop en ellende geenen weg weet. Er wordt schrikkelijk gedronken in Aalst en de Wet op de open bare Dronkenschap WORDT ER NIET UITGE VOERD, ja, wordt er niet uitgevoerd... Zoo geraakt het jong geslacht in die verderfelijke gewoonte... En als de Armoede daar is, als hetWintert, enroute in volle vitess naar't Armbureel't Is 60,000 fr. dat Aalst jaarlijks bijsteekt... En nog komt men te kort!... Waar gaat dat eindigen? Of liever, wanneer gaat men beginnen met het Werkvolk langs andere wegen te leiden Een EER LOOS, een LAF, een SCHANDIG STUK moeten wij aanklagen; ten laste van Dendergalm; de Paus, de 80 ja ren ingetreden, oud van jaren, versleten door de studie, (nogtans zijn Brief over 't Werkvolk is bewonderd de we reld door, zelfs door d'hooggeleerdste Protestanten) en wilt gij weten wat Dendergalm van dien Ouderling durft schrijven, in zijn Nr van zondagjez october 2e bl. 2C ko lom luistertHij kan bijna zijnen arm niet meer op- rechten om ie zegenen; aanhoudend ZE EVERT hij (i en zijn onderste bekkeneel waggelt bij elke beweging da/ hij doet-, Zied*-"- «dus de onfeilbare Pans, wiens w )rd;n g ïor de w.-.arbeid ro hóuden. In- ii Congo gaa - het er niet gekker toe.Menschen, is het ooit gehoordZoo beestig en redeloos goddeloos ztjn, van de natuurlijke gevolgen der oude jaren te komen be schimpen... Dendergalm, dat wij uw oude kopstukken moesten alzoo beschrijven, g'heel uw Partij zou moord en brand roepen... En gij durft dat doen ten opzichte van 't Opperhoofd uwer eigene Geloofsbelijdenis Ja, ja, ja, slechte Christenen kunnen diep vallen... En 'tis altijd op de kloostersZijn 't de kloosters die Bcigië verarmen Ja de maconnieke kloosters, 't Militarismus, d'officieele scholen, de koten van zedebederf... Dender galm is een der zeldzame liberale gazetten die Minister Van de Peereboom af keuren in zijn bestrijding der vuile smeerige fransche lupanars-gazetten.,. Al de liberalen die nog weten wat eer en zeden zijn, roepen met onsMi nister Van de Peereboom-heeft gelijk. Artikels over Landbouw en Ni|verheid. Verschenen en te koop: Almanak Dc Werk- m in voor 1S92. Prijs lo centiemen. Goede winst voor den uitverkoop. ,TOI' - D'Ecolc Moyenne der Jon- ai lel gens telt 35o leerlingen; doch hoevelen die aan de Primaire School toe- behooren, en hoevelen op den Armen 't Wordt een lagere half kostelooze school. De stukken voor d'uitbreiding der kie zingen zijn gedrukt en gaan uitgedeeld worden. Een dwaze werkstaking dient tot nadeel der werklieden. Dat is te Gent reeds verscheidene reizen gezien. De St Annabrug t'Aalst lijdt geweld; er is een tweede brug noodig aan 't Sas; te Gent is 't wel d'een brug nevens d'andere; en te T -nik, hoeveel bruggen-zijn daar over de Maas niet I Aalst brengt veel op aan den Staat en sedert de jaren 3o heeft Aalst nog maar zeer weinig getrokken uit de millioen en voor d'openbare werken. Hee ren Gekozenen, Aalst rekent op U. Eere wien Eere toekomt... Zonder Mr Doktor Van der Haegen zou erop 't Stad huis van Aalst niet gesproken geweest zijn tegen dit ongehoord helsch schandaal na de Kerkwijding. De sluiting der lacht zal zijn gelijk vroeger, zoo denken ze toch. Te Santos, Brazilië, de goede kaffé komt van daar, en de geele koorts is er losgebroken; en te Rio-de-Janeiro is depokzickte. Te Weenen zal in 1892 een Gutenberg-Tentoonstelling zijn. In Hongarië gaat dezolderinggeschilderd worden in de Kamer der Volksvertegen woordigers... De Schilder krijgt er voor een half millioen... In 't Noorden van Aalst betaalt men zooveel niet; maar een vriendelijk gemoed is meer weerd dan al 't geld en 't goed. - In Italië begint de eerde te schokken, en in Antwerpen heelt Seciuah veel bijval. Deze week zijner bijna dooden gebleven, als hij ten 8 ure 's avonds het inkomgeld publiek te grab belen wierp. - Te Lods in Rusland is de beul gestorven; er was veel V oik m de Begraven is; blij dat men hem kwijt v'ss.. Maar hij moet veel werk gehad hebben want hij laat 70,000 millioen roebels ach- torl_ pje Raad van Nijverheid en Werk houdt te Gent belangrijke en nuttige zittingen. DRAMATIEK VERHAAL. Zekeren zaterdag avond, zoo verhaalde de Grijsaard, zag ik Anna uit de stad terugkeeren, bevende als een riet en bleek als de <flk had het voorgevoel dat een groot ongeluk mij over 't hoofd tóng Man, zegde zij, man I Anna ADna a Man en ze sloeg haar oogen diepzinnig in de mijne, man, is 't waar dat gij mijn Vader vermoord hebt Welke woorden dat gij mijn Vader vermoord hebt I Het zweerd, dat over mijn hoofd hing, was neergevallen; ik had den moed niet iets te loochenen of te verzachten en ik antwoordde kortal Ja, kind, wat gij zegt, is de waarheid Is de waarheid 1 is de waarheid huilde zij en viel achter over op den grond. a Ik richtte haar op; Zij lachtte mij toe, maar 't was een snijdende grijnslach Ik sprak haar met de schoonste woorden der wereld over mün berouw, over mijne uitboeting; Ze ging voort met haren schetterenden pijnlijken lach; Eilaas, ze was zinneloos en is zinneloos gebleven; Daven en maanden verliepen; geen beternis ot geen hoop, geen ander verandering dan dat zij bijwijlen in een soort van ra zernij verviel en bijwijlen ook in een aandoenlijke weemoedig- he<f 0 groote God mijn lijden was nog niet ten einde; vervloekt door mijn Vader; mijn Ouders in 't graf gestooten hebbende voor hunnen tijd, had ik dat weesken maar gekregen en eenige jaren geluk gekend, om des te dieper in den afgrond van smart en wanhoop gedompelt te worden! ln hare aanvallen van razernij en van weemoedigheid roept zij opbaren Vader, op haren Vader. Och M', Mr, in mijn tien iarig gevang heb ik vreeselijk geleden; maar dit was niets bij de folteringen die nu mijn hert doorploegen Als ik dat weesken zie die Anna, wees door mijno schuld, zinneloos door mijne schuld M', de wreedste pijnen van 't lichaam wat zijn ze in ver gelijking bij hetgene ik in dees huis heb algezien t Is het ge huil en geschreeuw dezer Dochter dat gij gehoord hebt; dikwijls 's nachts in de stille eenzaamheid van dees verlaten Huis, als de slaap mij eenige uren komt troosten, worde ik wakker geschud door het pijnlijk gehuil dier arme zinnelooze. Maar, waarom, vroeg Doktor Arnold, hebt gij niet getracht die Dochter te doen genezen Och, M', ik heb het u reeds gezegd, elk schuwt nnj als de Pest; men aanziet mij als een verworpeling; niet langer als giste ren ben ik in de stad geweest om toch eindelijk een Geneesheer te krijgen. Ik wist niet dat er twee in de stad waren; u kende ik niet; ik ging dan bij uwen kollega; de dienstbode herkende mij en zegde dat zijn meester niet thuis en was. Ik drong aan.de knecht bedreigde mijen zegde mij aan de deur te zullen werpen ik bleef nogtans staan, ik wierd dan geslagen; de Geneesheer kwam tóegeloopen op 't lawijt; hij berispte den knecht over zijne ongemanierdheid, maar zegde niet te kunnen komen, zeil ziek Dan ging ik bij eenen Apotheker, om toch iets te hebbeD om dit arm weesken te stillen. Ik had geenen eens op mij; ik wilde mijn overfrak daar laten. Hij weigerde en verzocht nnj heên te gaan- en zoo ben ik inde diepste wanhoop teruggekeerd. Verstaat ge nu, M', hoe ik verwonderd was u hier te zien en hoe ik uw handen heb gekust, hoorende dat gij een Dokteur zijtt In mijn uiterste wanhoop,geen hulp konnende vinden, het storm weder zendt in mijn huis eenen Geneesheer.. Zou de Vervloeking eindelijk van mijn hoofd afgekeerd zijn Hier zweeg de Grijsaard. Zijn handen beefden; dikke zweetdroppels rolden van zijn uit gemergeld voorhoofd. De jonge Doktoor zweeg ook en hernam in zijn gedachten de bijzonderste tafereelen dezer akelige geschiedenis, Opnieuw weerklonk het smartgeschrei. Mijnheer, sprak de Grijsaard, 01 ik bij de zieke wil ga Z Zekèrhj k^zékerlijkman, zoohaast mogelijk; wie lijdt heeft recht op onze hulp en bijzonderlijk deze Dochter, zoo ongelukkig en zoo beklagensweerdig. Eilaas, ja;zoo ongelukkig, door mijne schuld M' M' ik kan voor u niets doen; maar kondet gij haar helpen en redden, eeuwige dankbaarheid... Dit zeggende nam hij den houten blaker der keers; 't was met moeite dat hij zioh kon op rechten; reeds afgemat en afgeprost zijnde dit verhaal had hem nog neergeslagen.... M' stamelde hij, zonderuwe komst, ik moest 3 11 1 :i. -i«rtd d 1 a riAnlitiir hihp nllppn in hier sterven van ellende; en ik dood, die Dochter, hier alleen in dit vervloekt huis, welk zou haar lot geweest zijn Door eenen gang waar't zilt water van de muren afliep met arbrokkelingen van kalk, geraakten zij in een kleine kamer, iets beter onderhouden dan de andere. Daar, in eenen hoek op een arm bed lag de jonge Dochter; Ze scheen nu ingesluimerd; de linker hand op haar hert, de rechter hand afhangende van 't ledekant; mager en ingevallen; op 't bleek wezen hier en daar roode plekken; met hijgenden asem; gejaagd en koortsachtig; Na haar eenige oogenblikken aanschouwd te hebben, nam de Doktor den pols der zieke en bij die lichte aanraking liet zij weêr het smartgeschrei hooren, dat zulke hevige ontroering had ver wekt. Dan viel zij weêr stil. Vijf minuten bleef Dr Arnold de zieke aanstaren; dan deed hij teeken aan den Grijsaard van hem te volgen met den blaker. Wederom zaten zij in de groote huiskamer. Mr Doktor, is er hoop Eilaas, Mr, Mr, zij is dus veroordeeld, zonder genade; na haar Vader gedood te hebben, is de Dochter door mij in dien el- lendigen toestand gebracht De*jongeling stond recht. Man, zegde hij, een geweldige krisisis aanstaande; wij moe ten ze voorkomen; nog [eenige uren en 'tzou te laat geweest zijn. Nog eenige uren o wee Laat mij spreken Zonder dit onweêr ik zou hier nooit ge komen zijn; zonder dit geschrei, ik zou u niet gepraamd hebben mij bij de zieke te brengen... Dit alles is zonderling, wonderbaar! 't Onweêr is over; er is hier niemand om met mij naar de stad te ë'1— M' de Doktoor, buiten mij is hier geen levende ziel geweest sedert veel jaren... Doch als ik u mag volgen; o dat armweesken. Mr Dokteur, kon mijn leven haar de gezondheid terugschonken Welnu, laat ons gaan.. Ik zal u een verzachtend middel meê geven. Ge zult mij den weg moeten toonen naar Muhlberg; want ge weet dat ik hier verdoold was; Wees gerust, Mr, ln weêrwil van zijn hooge jaren en van zijn afgematte krachten ging de Grijsaard met verhaasten stap en wierd van nabij ge volgd door den joDgen Geneesheer. Onderwegen wierd geen enkel woord gewisseld. Waarschijn lijk zocht de Geneesheer in ziju geheugen op, wat hij neg over die ziekte had geleerd en gelezen en welke ondervinding hij er reeds van kon opgedaan hebben. Thuis gekomen, en de dienstmeid gerust gesteld hebbende, dwong hij den Grijsaard iets te eten en te drinken en was weldra terug bij hem, met een geneesmiddel, dat de oude bedrukte man met koortsachtige haast Vastgreep Tot morgen, sprak Dr Arnold, tot morgenvroeg. M*dank, dank voor uw goedheid; ge waart oprecht van God gezonden; ik loop, ik vlieg naar huistot morgen ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1