44 Zondag 1 November 1891 3 28te Jaargang X Loopende Nieuws Conferentie Overzicht. tALST. r.v rttSJKSS GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Zie op Pagina vier, een Arti kel over hop en vlas een goede week is 't geweest voor d'hop. Snijlingskes. DE de schoonste Vrouw der wereldde rijkste en dc onc/elukkir/ste. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Amwncen20 centiemen per regel. Annoncen op do tweede bladiyde 00 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. LAID ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Pr 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaarr genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YANA AALST, 3i OCTOBER 1891. Een reis rond de wereld kost 375o fr. 32 c. Als er niets bijzonder tegenslaat, kan men terug zijn op 81 dagen, 11,000 zeeschepen doorkruisen de 4 Oceanen. Bij koninklijk besluit is Mr Lacompte, Geneesheer te Aalst, lid benoemd van de Geneeskundige-Kommissie van Oost-Vlaanderen. HOFSTADE blijft zoolang zonder Statiegebouw; in Winter en bij regentijd, t ge beurt dat er Reizigers moeten in d'opene lucht blijven wachten. Is dat menschelijk Zondag heeft Thollem- beek in Aalst gewonnen tegen de kaatsers van Audegem. Lippen, Sixtus wenscht u'ne zaligen Hoogdag en laat u weten dat Aalst zondag wreed gepluimt is door Brusse- leers. De brave Stadswerkmans van Aalst hebben op den boulvard Arabi van 't Eiland Chipka, eenen schconen steenput ontdekt, allerbest water, en in al de nieuwe huizen is 't water maar zeerkamank. 'tKannog'ne steen- put zijn van de Refuge der Abdij. D'Hopplanters zijn dees jaar zeer wel gevaren met het Solfer van het Ant- werpsch Huis... BAVO EN LI VINA of de wereld der Socialisten is goed gekeurd en aangenomen door 't Gouvernement; en niet zon der rede! In dit Verhaal ziet men 't Socialismus optreden, in d'Huishoudens,'er druk en ellende brengende... Geen welvaart mogelijk met dit goddeloos Socialismus: verval en verderf; en wat moet het zijn, waar Vader en Moeder dit vergif van Soci alismus in d'herten der kinderen werpen!!! Een Helle! een Helle!... Mr, schreef men ons onlangs nog [uit 't Mechelsche, zulke boeken zouden wij met duizenden moeten kunnen ver spreiden, in de volkrijke plaatsen.».. En wat zien wij t Aalst? Mr Reyniers, door de Katholieken opzichter gemaakt der Scholen van Aalst, Mr Reyniers heeft Bavo en Livina afge keurd en geweigerd voor de Prijsdeelingen der Volksscho len!!!!???? Hoe is 't mogelijk? zal men vragen. Doch wij voegen er een ander vraag bij: Is 't dezelfde Mr Reyniers niet die jaarlijks zijn beste Leerlingskes naar d'Ecole Moyenne zendt, naar die School in "'elke men liberaal zaad in d'herten strooit gelijk Mr Woeste zoo wel en zoo uitdrukkelijk heeft gezegd? De tijd nadert dat het Vlaamsche Volk zal zeggen: Wij nemen geen deel meer in Vergaderingen, waar geen volle recht wordt gegeven aan ons Taal.. De Vlamingen, de meerderheid des Lands, willen onder den hiel der Walen niet langer, geschokt en gescheurd, liggen. Een goei noot voor Amerika Amerika zendt schepen met graan naar Rusland, gelijk Aalst in de jaren 1500 karren met aardappels, met tarwe, met wortels en ajuinen zond naar 't hongersnoodlijdende, uitgeputte en moetende- bezwijkene Ninove... Maar nu krijgt Ninove fabrieken waar goede daghuren worden gegeven en Ninove is de eerste stad van Vlaanderen die verlicht wordt met den Elektriek. Mr den Burgemeester van Ninove verborg onlangs zijn afkeuring niet voor de zwakheid van t Aal- stersch Bestuur tegen d'Orgelbals... 't En zou in Ninof niet gebeuren dat men Wet en Gezag zou laten beschim pen, door den uitschot der Samenleving. Gent wordt een schoone stad; maar die Vrijdenkerij en dat Socialis- Tïen li- gediëntic n vfo'r at simpeler. okart. Te Lede inde Cortège was ook een Socië teit van Duivenmelkers... Goesting is koop De Evan gelist Joannes had wel zijn vermaak met een patrijs in zijn hand te houden en op zijn schouders te laten vlie gen, als hij eenigen rusttijd had, zegt Sixtus. Sedert woensdag is 't helder weêr geworden, koud, zelfs een weinig gevrozen, maar uitgelezen weêr voor den zaaitijd, om d'akkers te overschieten en 'tzaad te bevrijden tegen duiven, steekvogels, regen en wind. In ARGENTINA zijn ze nu toch van zin g'heel 't kot te zuiveren, van die leelijke gedecreteerde en gediplomeerde dieven, aanhan gers van Schelman en Cie. Te Brussol zijn zondag felle Vlaamsche Aanvoerders vergaderd geweest, M. De Beucker aan 't hoofd, 't Nationaal Vlaamsch Verbond, om Vlaanderen tot de rechtveerdige en noodzakelijke verheffing te brengen. Te Brussel is op't Stadhuis ontdekt een rampzaligen konkelafonkel van dieverij; ze spreken dat het al 5 jaar duurt en tot 70,000 fr. beloopt. Lippen, ze zeilen nog moeten doodbeljekes onveeren, en de complimenten van Sixtus, die te Coirinthiana ligt, op 't eiland, waar Apostel Paulus nog een van zijn Epis tels geschreven heeft, hij ligt daar, met een ziek been, invalied, in 't Gasthuis, maar eer dit en eenige maanden zal hij wel hersteld zijn. Lippen, zaligen Hoogdag, de Schiljerij aveceert, nog een half dagske, 't zijn posten, ge zoudt liever gelijk Ironimo, een g'heel uur preêken in d'opene lucht of 'ne zak blom afdragen of een g'heel kor- tier van een beest slaan.En te Luik, te Luik! te Luik; o gi dood Minister Burlet komt daar aan, woensdag, in d'Hoogeschool. M. Roerch, oud-Rektor, vergezelt hem; eensklaps, hij zakt in een en is doodWat zijn er toch veel subiete dooden Menschen al te gaar! Land van Aalst! Wij kunnen niet mankeeren U allen den goeden en zaligen Hoogdag te wenschen en veel navolgende. Van 's gelijken, Land,en hoe is 't geweest, zofcdag^ op. den Jubilé der Kiezing van 1866? Hoe 't gegaan is Goed!... Flok, vochtig, regen achtig weêr, maar een schoon Mis in St Martenskerk ten 11 ure. Een gezongene Mis? Neen, een Mis met muziek en zang, terwijl d'Over- heden en de Festivitanten in de hooge koor zaten; de Hoogzaal had er op gepast zacht, zoetluidend spel der violen; zoo moesten z'altijd spelen om door de kunst der Muziek d'herten te verheffen; ook welluidend gezang; M. Kregersman had zijn stem weêr van over 3o jaren; en de kleine Zangerkes, waartusschen er zijn die zelfs in Hoogmissen schreeuwen gelijk Boeren die de tandpijn hebben, nu was 't waarachtig lief om hooren. Alla, z'halen er eere van! Zekerlijk, menschen, en dat ze voortgaan alzoo, opdat wij altijd hunnen lof zouden mogen melden, 's Na middags is er een groot Banket geweest in Werkmans kring; 260 man. De Patriote zegt 4 a Soo. 260 Personen, waarom de zaken niet overbrieven, gelijk ze zijn; we mogen toch de Tandentrekkers niet na volgen; 260 man is al een schoon Tafel; schoon Banket, wel gediend, vreugd en vrolijkheid en Aanspraak van M. Rudolf Eeman, Lid der Deputatie, die een blik wierp in 't verleden en Hulde bracht aan Gekozenen en Kie zers; aanspraak van Burgemeester Van Wambeke, over de Werkmanskwestie, dit brandend vraagpunt van onzen tijd, dat de Christelijke Grondstelsels de verzoening tus- schen Rijk en Arm moeten tewege brengen; Aanspraken van M. baron Bethuneen Dr Monfils over het Katholiek Feest en de Katholieke Belangen. Rond 6 ure de Licht- stoet, machtig veel Volk, in triomf rond de Stad en ten g ure op de Groote Markt een Vuurwerk, gelijk er nog zelden in Aalst een is afgesteken. Zonder aan de Statie haar jaarlijksch Vuurwerk te willen ontnemen, moeten wij zeggen, dat dc Groote Markt ook allerbest geschikt is voor die aloude Vlaamsche Avondfeesten... Ten 10 ure was alles geëindigd; de Familiën gingen naar huis, de Staminégasten trokken om hun pintjes; eu maandag zijn d'Overledene Aanvoerders, Bsoeders en Strijders her- "an Requiem. Land, dat is wel engoed, maar zijt gij advokuat ge worden of correspondeht van een fransche gazet? Ei, qu:en sabe, waarom die vraag, mijn achtbare Lieden Omdat ons Land met zulken geestdriftigen lof over dit feest spreekt... Wij zijn van Aalst niet, en ons zijn nogtans andere benhten toegekomen Te weten Te weten, Land, dat er weinig of geen geestdrift was, dat de vlaggen zeer dun gezaaid waren. Maar, 't scheen te zullen regenen Als 't Hert in de Feest zit, wat kan een regenvlaagske doen? De vlaggen smelten toch niet... Is 't waar, Land, dat de optocht naar de kerk zoo ontalrijk was? dat men met moeite de hooge koor in breede rijen kon volzetten 's Avonds was er toch veel Volk 's Avonds als er muziek uitgaat, in een stad van 25,ooo zielen, dan is er altijd veel Volk... Land Land I gij zwijgt! gij spreekt niet geerne! Een vervlogen Feest kan toch niet meer gestoord worden Gaat gij lauw en flauw worden en de vlag der rondborstige waarheid ont vluchten? Spreek toch, wat is er? Wordt Aalst liberaal! Aalst, liberaal!!!! Wel, menschen toch; maar de treffelijke liberale Familiën laten hun armen slap hangen als zij zien hoe de jonge liberalen verbroederen met de Socialisten; dat Anseele of Van Beveren naar Aalst ko men en in de liberale Socieieiten den Broederkus ontvan gen!... Aalst liberaal worden, nu dat de [liberale gazet zoo wild goddeloos wordt van met den ouden Paus Leo XIII onbeschaamd te durven spotten nu dat Liberalis- mus Vrijdenkerij is geworden; ik las deze week in een we tenschappelijk Boek: Tous lesPeuples de la terre ont une Religion. Alle Volkeren der aarde hebben een Gods dienst.., En de jonge liberalen hoe eeren en herkennen zij God!. Aalst, liberaal worden! Maar wat is er dan Zeg het maar rechtuitDe waarheid moet u verlossen Welnu, geachte Lieden, veel katholieke Aalstenaars zijn bedroefd. Waarom? Bedrukt en bedroefd als zij i85o, i860, 1866, 1872 Vergelijken bij i885, 90 en 91...In 1866 was de strijd voor Godsdienst en Zeden; men wilde d'officieele liberale scholen ten lijve, men vroeg een Vrij Onderwijs, en nu zijn te Aalst 2 bloeiende liberale scholen door ONS be taald, de school van M. Eyerman is in hoogen bloei, de school der Graanmarkt, die school van Liberalismus en Vrijdenkerij telt 357 leerlingen. 357, en hoe is dat mogelijk In alle katholieke Ste den zijn de liberale scholen bijna te niet en t Aalst Jaja t'Aalst, dat ontmoedigt de beste Katholieken, ze komen op, om tegen de liberalen te stemmen, doch ze zijn zonder geestdrift voor hun Katholiek Bestuur, dat op zulke wijze de toekomst van Aalst laat in den grond booren... Voeg daarbij de werkende klas, de Meerder heid van Aalst, van hunnen Godsdienst afgetrokken, in 't grofste Zedebederf gesmijsterd, gedijd en gedraaid naar 't Socialismus, die Orgelbals alle zondagen, die kranke uitvoering van 't Reglement, dat wreed schan daal op St-Josefsplein; al wat katholiek is, verontweer- digd, en op 't Stadhuis men ging de zitting sluiten, men was verwonderd dat M. Dr Van der Haegen het woord vroeg om de schennis der kerwijding aan te klagen; ons Werkvolk, ons jong Werkvolk, in zulken afgrijselijken zedelijken toestand; Aalst, de stad der Orgelbals; als men bevreesd is de straffen toe te passen, en de Boeten te doen betalen; dat Wet en Gezag hier in den hoek staan, ter wijl te Dendermonde o. a. als d'Orgels draaien buiten de vastgestelde dagen, dat M. den Burgemeester er naartoe gaat met zijnen Commissaris en met Policic, dat d'Orgel stil wordt gelegd, dat men 't kwaad voorkomt, terwijl men op 't Stadhuis van Aalst zijn armen vol schrik in de hoogte slaat, als er spraak is om 't gepleegde te straffen. Achtbare vrienden, kan er in zulke omstandigheden geest drift zijn ren Bethune, Van der Haegen en D'Herdt, Leden van Stads-en Kerkraad, Z. E. H. Kanunnik Thiebaut, die in de plaats van M. den Deken het Aanspraaksken deed, om de jnffers Meesteressen en de heeren Meesters te be danken; de E. H. Pastoor van 't Begijnhof en andere Heeren van trefs. Die Prijsdeeling in de kerk kan met genoeg opgeluisterd worden. Zondag is er een fel kaatsspel geweest, op St Josefsplein eilaas dien naam doet nog altijd met afgrijzen denken aan die helsche spot tende schenderij, met voordacht beraamd door eenige rampzalige liberaal-radikale Vrijdenkerkes, katholieken I katholieken, past toch op en vlucht zulke geselschappen, een fel kaatsspel, Audegem tegen Tollembeek; Tollem- beek heeft de viktorie behaald. In Belgenland is 't verslag uitgekomen over d'uitbrei- ding van 't Stemrecht en d'Herziening van de Grondwet. Eea lang, beredeneerd stuk... De gewichtigste zaak se- dert 1830... Men is nieuwsgierig hoe 't zal afloopen. Al- les gaat redelijk stil te lande, maar 't begint om fameus koud te worden en de Landbouw kan tegen geen strenge Winters. Nooit, sedert 300 jaar, heeft de Landbouw zulke lange krisis doorstaan... Én vermits Lord Salisbury zoo uitdrukkelijk verklaarde dat onze onzijdigheid gewaar borgd is door de Mogendheden, waarom ons hertebloed geven aan dia militaire kosten!.. In die zaak moeten da Burgers de Wet geven en eilaas, de Krijgslieden zijn baas en meester... Heeren Gekozenen, wij smeeken L1 her haaldelijk: Dat delasten afslaan! In Frankrijk is overleden de Bisschop van Arras; de Republiek heeft haar nog al wel uit den slag getrokken in die zaak van Roomen, na d'ondervraging van M. De Mun; de Fransche wezens blinken van glorie, omdat Rus land nu bondgenoot geworden is en dat Engeland bij de Drij Mogendheden niet gaat... Nu zal Frankrijk niet meer op de teenen getert worden. Verders groote overstroo mingen in 't Zuid-Oost. In Ierland, wij hadden't waarlijk gevreesd, in Ierland, hotsebotsen tusschen Parnellisten en anti-Parnellisten j Te Cork, een groote stad, was een Cortege geweest, O'Dil- lon en O'Brien aan 't hoofd en er is wreed gevochten en geslagen met stokken en kluppels, dat erveleninhet Gasthuis liggen. In Hongarië komen de finantiën insalvo-justum; in En geland schrijven ze van inschrijvingen voor Rusland maar in Roomen daar zijn 't droeve en wreede zaken die Roodhuiden otte Roodhemden, Garibaidisten en Mazzinis- ten, opgestookt door de groote Logiebazen houden bijeen komst op bijeenkomst om den Paus van zijn laatste vrij heid te berooven. om tot in 'tVatikaan hun cipiersmacht uit te oefenen; dat doen ze waarschijnlijk, denkende dat J;, pa„. .t'.t W -—F'1- t- CKW- -W Ai, welke ontzettende gebeurte nis 1 Maandag rond 5 ure als 't Lof ging beginnen, waarin hedendaags zooveel Volk komt, rond 5 ure E.H. Robyns, hulp -Pries- 1 r van St Martens voor de leste Missen, d'H. Tafei en Assisienctën, die achtbare Heer zit daar op de knie- Ylk, eensklaps hij wordtbio rk.zw rnkelt, vatten ,s dood Een hertz ~kte had de man sinds lang, een zware; elk 13 1 r TT heeft daar iets van; immers, wat hoort men gedurig Mijn hert deed er zeer van... E. H. Robyns had veel vrienden in Aalst en nu komt het uit: veel arme Huishoudens wierden door hem geholpen Maandag, spijtig, t re gende weêr, 't was oprecht hondenweêr, tot groot nadeel der Avondfeest van d'heeren Meesters der Zondagschool, die volgens aloude gewoonte dien schoonen Dag en Prijsdeeling sluiten door een Banket, gevolgd van Con cert en Vertooning... Twee kluchtige en leerzame stuk jes: Een Schoolmeester onder 't Schrikbewind en Een uur in de kasern wierden flink weêrgegeven en liepen goed van stapel, volgens een Hollandsché uitdrukking; in Holland zijn veel scheepsmakerijen; een Hollander leeft maar als hij water en schepen en masten en zeilen ziet en pekelharing, en stokvisch en kaas; en als er in Holland iets goed lukt, ze zeggen 't Is wel van stapel geloopen... De Zondagscholen zijn van de nuttigste in richtingen die een stad noodig heeft. De goede lessen er in d'herten der kinderen geprent met zooveel zelfsopoffe- ring, blijven als sterkte en troost voor de levensbaan der Werklieden. In de Prijsdeeling, ter groote kerk, waren aan 't hoofd om de Prijzen uit te deelen de achtbare Hee- de Poorten der Hel vermogen nietstegen Gods Kerk. Paus Leo XIII. wetende dat hij oud is en alle- dagen kan ster ven, heeft besloten alsvolgtZoohaast na zijn overlijden, vergaderen de Kardinalen; is er in Roomen eenigen dwang of stoornis tegen huo Vrijheid, ze moeten onraid- delijk Italië verlaten en in een ander Land dea opvolger van den Paus gaan kiezen. Het kan gebeuren dat de oude Paus Leo, de Vader der Werklieden, zal gedwongen zijn de stad Roomen en Italië te verlaten, tot schande van de Christene Wereld. De Mogendheden herkennen dat de Paus onrecht lijdt, maar ze zijn overmand door de Logie en volgen Pilatus na Paus, ge zijt onrechtveerdig behan deld, ge zijt d'onschuld en de Deugd, maar... (en ze was- schen hun handen).... Hoe is Pilatus gevaren? Eerde keert eerde. Keizer Karei of nie mand van zijn Hof kon dit Raadsel oplos sen; de Boer van Drongen was niet verveerd het te komen uitleggen en won de beloofde Premie. Eeïde keert eerde. Ik, Landsman, mensch van stof eneeide, keer hier d'eéfde om; 26 is nog 2; van 36 tanden blijven er mij nog 2 over. Wat zwart was is wit. Mijn zwart hair is wit geworden. Vent, zei Keizer Ka- rel, ge zijt 'ne meester in de raadsels. Een ding met een been en wel 100.000 steen is een kerselaar of kriekelaar. Een dorp en met de letters die 'tsamenstellen kunt gij spellen, Een boom, een erfenis, een zake zeer verbe ven. Vindt gij het aanstonds niet, ge moet het niet opgeven. MAURITS VAN SAXEN, dat was een der sterkste mannen van zijnen tijd; met iemand d'handte geven kon hij die pletteren of den arm uitrukken. Eens was hij op een dorp en moest zijn peerd doen beslaan. Hij ging in een Smids en vroeg om 't ijzer te zien. De Smid gaf een hoefijzer, Maurits brak het met zijn handen kapot; een tweede een derde wierd insgelijks kapot gebroken. Dan gaf de Smid een dobbel ijzer en nu was 't goed. Terwijl.de Smid 't peerd besloeg dacht hij: Wacht maar, kalant, ik zal u ock wel vinden!., 't Peerd was beslagen, Maurits zat er op en hij wierp een frank op 't aam beeld, de smid brak het in stukken; een dob beien frank, de smid brak het in stukken; een stuk van 5 fr. ook in stukken, dan wierp Manrits een dobbel kroonstuk op 'taamveld; de Smid stak het in zijnen zak, langde zijn muts af, zegde danke! en graaf Maurits reed voort, in zijn eigen zeggende: Daar heb ik mijn meester gevonden. Vit hei Soldaten-leven: In arrest! Maar Sursjant, 'twas toch mijne schuld niet... Stel u eens in mijne plaats! Wat, Voer! ik uw plaats innemen! Twee dagen arrest meer, om uw Superieur een onbeschoft voorstel gedaan te hebben. DRAMATIEK VERHAAL. IX. Wat gebeurde er verder Met medehulp van Geestelijken, die altijd in alle tijden en lan den, zorgen voor Weezen en Ouderlingen, voor zieken en kran- ken, door het toedoen van Priesters wierd Anna die arme wees goed verzorgd in een Gasthuis en daarna bij een brave Familie der Stad geplaatst, bij twee juffers die eenen grooten winkel had den en een winkeldochter behoefden. Daar zou zij wel zijn, als kind van den huize behandeld, om nadien vrijelijk haren levensstaat te kannen verkiezen. De Grijsaard bleef in zijn verlaten Huis wonen; en Dr Arnold liet niet na, hem door raad en daad bij te staan. Meermaals ontving hij 't bezoek van eenen Priester, aan wien hij zijn hert opende en zijn droef leven verhaalde. Zekeren morgend heel vroeg zag men den man uit 't Vervloekt Huis zijn woning verlaten en zich naar de kerk begeven. E«£Twee uren nadien thuis komende, weende hij als een gelukza lige ziel. De korst was gebroken, hij was verzoend met Hemel en Aarde; hij kon zonder wroeging op zijn Ouders denken. Zijn lange jaren van uitboeting offerde hij op, voor de ziel zijner slachtoffers; nu vroeg hij niets dan te mogen lijden en uitboeten, en 0 won dere zaak in zijn droeve eenzaamheid, die vroeger zoo lood zwaar op hem woog, vond hij nu een onuitsprekelijke zoetigheid. Eene zaak kwelde hem. Eene zaak Dat ongelukkig weezekind Hij mocht haar niet meer zien Men vreesde eene nieuwe krisis Zelfs zijn naam wierd in haar bijwezen niet vernoemd Voor haar was hij dood en verdwenen En nogtans, om haar nogeens te zien, om uit haren mond éen woord te hooren, zou hij alles opgeofferd en alles geleden heb ben... Onderlusschen verliepen er weken en maanden.. Dr Arnold had door zijn goed werk meer levenslust gekregen en wist nu niet meer wat zwaarmoedigheid te zeggen was. Van 't een goed werk was hij in 't ander geraakt; in kennis zijnde met de Geestelijken der Parochie, was hij Lid van St Vincentius geworden en al zijn ledige uren besteedde hij aan het bezoek der armen en het opzoeken der ellendigen. Dat de rijke menschen wisten hoe zoet het is wel te doen, ze zouden smeeken en bidden, om benevens de Burgers, in lief dadige Genootschappen te mogen werkzaam zijn. j Twee jaar na dat Dr Arnold op den nacht van dit onweer, dien schreeuw had gehoord in 't Vervloekt Huis, twee jaar nadat de Grijsaard hem zijn wreede gevarendheden had verteld, twee jaar nadien op zekeren dag hij klopte wederom aan in t Verlaten Huis. Niemand kwam openen.. Hij klopte andermaal met meer geweld en luisterde aandachtig of hij de trage sjappeo van den Grijsaard in den langen gang niet hoorde. Alles bleef stil. Ongerust wordende keerde hij terug naar de stad, om eenen smid, met welken hij de deur open kreeg. In d'eerste plaats, in den gang, in de keuken, niemand te hoo ren ofte zien.. Wat mocht er gebeurd zijn Naar de slaapkamer gegaan van den Grijsaard. Daar vond men hem liggen neêrgestrekt op zijn hard bed en d'oogen gericht naar zijn Kruisbeeld. Doktoor, sprak de Ouderling, zoo veel hij nog kon Ik verwachtte u. Ge zijt ziek Ik ga sterven Mr Doktoor Sterven Gelijk ik u zeg... Mr Mr.. U heb ik toch zooveel te danken! Mijn leven hebt gij veranderd Waar zou ik vervaren zijn, zon der u Misschien., misschien tot zelfsmoord vervallen Hier, ongelukkig en ongelukkig in d'eeuwigheid De Doktor voelde zijn pols en bemerkte inderdaad een groote verzwakking... Man, zegde hij, g'hebtde koorts, maar a zal u iets voor schrijven en'k zal overgaan. M. den Doktoor, ik zal nemen al wat ge wilt, maar daar zie en hij legde zijn hand op 't hert, daar voel ik dat mijn einde aanstaande is... Veel misdaan heb ik, eilaas mochte ik tot les dienen aan alle Kinderen...Mr de Doktoor, zegt toch aan al de jonkheden die ge ziet dat ze zouden goed en gehoorzaam zijn aan hnn Ouders... Vervloekt door mijn Vader!... Ach, hoe wreed is mijn leven geweest!.. Dief geworden, moordenaar, verworpeling van op deze wereld... God zij gedankt, dat de Genade over mij is teruggekeerd Wees stil, man uw toestand vraagt rust Rustnog eenige uren en ik zal voor den eeuwigen Rechter verschijnen... Zou ik genoèg uitgeboet hebben Och, kon ik het woord vergiffenis hoöron uit den monduit den mond. Van wie 'i yan haar!.... Maar'tis mij ais straf opgelegd haar met meer te zien Grijsaard, zoudt gij haar een laatste maal willen zien 0 mijn goede heer, haar zien, hooren dat ze mij vergif fenis schenkt, in de naam van hare Oudere, haar zien, de reine ziel, die mij tot het leven van Geloot' en Hoop teruggebracht heeft.... Haar zien Een laatste maal De wensch van den boetenden Ouderling wierd volbracht. Dienzelfden morgend, na het bezoek ontvangen te hebben van den Pastoor zijoer Parochie, trad een Zuster van Barmhartigheid zijn karnerken binnen. Bleek, wankelende en vergezeld van den Geneesheer. M3n, vriend, sprak D'Arnold, uwe vraag van dezen mor gend; het weezekind Anna.. Och, ja, zal ik sterven zonder hare vergiffenis ontvangen te hebben, zij die zooveel jaren mijnen troost was. Neen, neen, God is u bermhertig boven mate.. Zuster De Zuster verhief haar hoofd eo dan zag de stervende Ouder ling dat het Anna was, Anna die haar geluk en hare toekomst zocht in 't verplegen der arme zieken in het Gasthuis ,\nna riep do Ouderling uit, met heersche stem.. Veel heb ik u misdaan 'Och, laat mij niet sterveD, vooraleer zeker te zijn, dat gij mij vergeeft.. Ja, ik vergeel u alles, alles uit ganscher herte.. ik zal voor u bidden.. Alles, alles wordt vergeven. Dit zeggende stak zij haar hand uit; de Ouderling greep ze vast, drukte er zijn lippen tegen, murmelde Heb dank heb dank wees gelukkig.. Nu mag ik sterven.. Dan viel zijn hoofd achterover. 's .wonds was de eenzame Pachthoeve zonder bewoner. R.I. P. Zuster Anna bleet'lange jaren de verzorgster-der arme lijdenden in 't Gasthuis. Doktor Arnold trouwde eenige jaren nadien, wierd een geluk kige huisvader en telkens als het eenigzins te pas kwam, sprak hij over de gehoorzaamheid der Kinderen, om de dankzegging en de zegening hunner Ouders te verwerven. EINDE. De naaste week beginnen wij een nieuw Verhaal, gansch his toriek, naar echte getuigenissen bewerkt; namelijk OF Na dit merkweerdig Verhaal, dat elk zal willen lezen en voort geven, om nieuwe kalanten aan te werven, dan komt een groot Historiek Drama over de jaren i5 of de slag van Waterloo.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1