MAMl-AlT.OlllIïl f 45 Zondag 8 November 1891 3 28te Jaargang Staatkundig Overzicht* Loopende Nieuws. Kerkelijk Nieuws* GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. D'Eerste Rerichten. GROOTE WEDSTRIJD BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. EI LAN AALST, 7 NOVEMBER 1891. O— Te koop iu ons Bureelen: Almanak De Werkman, met 't Portret van Pastoor Kneipp, zijn Wonderbaar Leven en zijn Voorschriften, om te genezen en te verkloeken d'or 't Water. Prijs o,/o.Goede winst voor den uitverkoop. D'Eerste uitgaaf was op eenige dagen uit verkocht. Verschenen op St-Josefsparochie, 't Portret van den achtbaren Meester-Stoelzetter, den Deken van de kerk bedienden aldaar, 't Is zeer gelijkend, maar 't moet gezien zijn van respektabelen afstand. Onder de pers op Chipka. Een Vlaamsch Boek over pas toor Kneipp. zijn Leven, met beschouwingen. Studie over zijn Handrlingen met Water, zeer neerstig opgezocht en klaar uitgelegd voor Burger, Landbouwer en Werkman. De prijs zal zeer favorabel zijn. Nog te koop: Maria's Al manak aan o.So c.; Almanak van 't Land van Waas aan 12 c. Ma cure d'eau 3,5o. Vivez ainsi 3,5o. un curé alle- mand extraordinaire 0,75. Catholiques allemand 3,5o. l'Eglise et la question sociale 1,00. Jesus Christ par le père Diden, (het boek dat vroeger 16.00 fr. kostte, nu in éen boekdeel aan 5 00). De Belgische Corgo, met veel platen en prenten 1,60. Onze Huisdieren door pater Van Tricht 1,00. Grooten Cauderlier. volledig keukenboek 5 00. het zelfde boek in 't klein z,oo. Betje de keukenmeid, 1,20. Pas teien en Confituren 2 00. Wegwijzer voor Tijd en Eeuwig heid. door Alban Stolz. deel i,5o; 2® deel 1,00; Verhalen uit het Fransch Schrikbewind 0,75; Jan Onraedt 75 c. de H. Godelieva 0,80 c. en veel ander schoon nuttige en aange name Boeken. Wat heeft Aalst noodig voor uitbreiding en welvarendheid? 1° Een Rechtbank, 't Is schande dat in onzen tijd demenschen van Erembodegem naar Oudenaarde moeten en wij, naar Dender - monde.Een Rechtbank; 2* Een HOPHALLE gelijk te Nuremberg, dat de Beurs van d'Hop hierweze, hier, in d'heofdstad van 't Hopkwar- tier en niet in Antwerpen, of elders; dat hier de prijzen gesteld worden, hier in Aalst; 3° Aalst moet zijn volk assureeren tegen brandrampen; - nu gaat er jaarlijks 2 a 3oo,ooo fr. uit Aalst naar vreemde Sociëteiten, naar Londen, naar Berlyn enz. en dat geld kan in Aalst blijven. Er is maar een groot beletsel tegen d'uitvoering van ons ge dacht; éen enkel. Met d'uitbreiding der kiezing zal dit beletsel van zelfs weggeruimdzijn. Eerlijk heid en Vrijheid. Men zegt ons, dat te Dender- monde, de Burgemeester maar ééns d'Orgelbals heeft stil gelegd; maar hij heeft toch het reeht; de Wetten mogen niet opentlijk onder d'oogen van het Volk geschonden en bespot worden; MEN MOET die Orgelbalstemmen, of alle zedelijk heid en welvaart verdwijnt. En daarbij de toe- komst is: Vrijdenkerij en Socialismus. n,»vo f."\ livi;:« OF de wereld der Socialisten, door P. Daens, 0,32 c. M. Re* niers zal met beschaming booren dat het Volksboek, door hem afgekeurd voor de prijsdeelingen der Stadsscholen te Aalst (nadat onze Konfrater Denderbode had geschreven Het Gulden Boekje, Bavo en Livina, ziedaar 2 boekjes uiterst wel geschikt voor de aanstaande prijsdeelingen) Mr REYNIERS zal met schrik vernemen dat Bavo en Livina aangenomen is door 't Gouvernement en dat de Revue Générale van Brussel erover schrijft alsvolgt; Ce petit livre fera beaucoup de bien parmi les lecteurs de la classe ouviière. II combat, d'une ma nière heureuse, avec conviction et chaleur, dans le langage clair et simple du peuple flamand, les théories funestes du Socialisme. 't Verslag is neêrgelegd over d'uitbreiding der Kiezing; het steunt bijzonderlijk om kiezers te maken voor Provincie en Gemeente en later voor Kamer en Senaat, al wie in de Stad of op den Buiten eenig huur-oi bewoonrecht heeft.... De Kiezing op de Gemeente; de taks voor Senateur op 1000 fr. gebracht; er zouden 5 maal meer Kiezers zijn en opdat de orde zou gehandhaafd wezen, voegt men erbij dat de Staat een policie-recht heeft rond 't Paleis der Natie. Te Parijs is 't Gouvernement, die de Policie doet en dat gaat daar heel wel. Ter gelegenheid van een uitbreiding der Kiezing mag de Gouvernementeele macht niet versterkt wor. den. Men wachte zich ook wel van in de Grondwet iets te bepalen over den Congo; de Prijzen zijn daar nog te geven en in deze zaak zal 't voorzichtigste zijn met gewogene woorden te spreken. AALST. ESPLANADE. ten voordeele van den Armen, tusschen de twee over winnende partijen, op Zondag 8 November, ten 2 ure juist: Aalst Spaensen Thollembeek Vanderhouderlingen. Te Gysegem, zondag en acht dagen, de groote beslissing met den dikken bal tusschen Herdersem en Gysegem, groote partij. Opgepast, zulde! Eenige gazetten hebben deze week geschreven ü?.X de Paus van Roomen erg ziek lag, ja in gevaar van ster ven... Onbevestigd is die droeve mare gebleven, doch meer en meer blijkt het dat de kerkhatende Partij iets aan 't brouwen is tegen 't Vatikaan. Men dacht de Paus te vernederen, ja onmachtig te maken, dat er nog weinig van Hem zou gesproken worden; en ziet! in de brandende zaak der Meesters en Werklieden, de Paus spreekt; en zijn woord overheerscht alles, in alle Landen wordt de Pauzelijke Brief herlezen en overwogen, er is straks geen Dorp waar men niet werkt volgens de raadgevin gen van Leo XIII; zelfs de Protestantsche Keizer van Duitschland doet de voornaamste artikels van dien Brief in zijn Staatsblad overdrukken.. Koning Humbert staat te Roomen gelijk een 0 voor 't cijffer; de Paus alleen wordt genoemd en geroemd. «0» Ziet ge nu, achtbare Lezers, waarom die Garibaldisten en Mazzinisten zoo razend zijn? Voor 3 onschuldige woor den te Roomen op een Register geschreven, springen zij op als een tonneken buskruid; zij trommelen al hun Volk bijeen; gelijk in 1790 te Parijs de sektiën; en waarlijk, ziende de zwakheid van Koning Humbert en d'herkente- nis die hij aan de Revolutie schuldig is, er zijn erge za ken te vreezen in Roomen; men spreekt van Wetten tegen de Vrijheid van 't Vatikaan; dan zou de Paus moeten weggaan, en zal men de gebeurtenissen van 1848 niet zien herhalen Dat men St-Pieters-kerk wil verdelgen; dat de gewapende slechte straatwacht rond't Vatikaan stond, om den Paus in Roomen te houden, dat men schoot naar de vensters,schoot naar denPaus en eenen Kardinaal trol. De Paus bidt buitengewoon veel; zijn omgeving is on gerust; men heeft de wakers versterkt...Laat ons bidden voor ons Opperhoofd, de Vader der Werklieden, de Man van Vrede en Rust en Eerlijkheid. «0» In Frankrijk is niet veel nieuws, alsdat Franschman en Rus uit éen schotel eten, met een vriendschap zonder palen. De Joden, wrangig en norscb, omdat de Leen.Dg zonder ben zoo wel is gelukt, lameeren nu tegen 't kr°- d'et vaiv Jen ni iar de vranscbmans dien kant niet. En hoe zal 't gaan met den Aarts bisschop van Aix die vervolgd wordt voor eenen Brief In Frankrijk, die met eenig recht stout spreekt, wint aan. Met den zedelijken toestand is'tin Frankrijk deir- lijk gesteld en de Werkstakingen die zoo geweldig los bersten, rechts en links, in een Land waargoei daghuren betaald worden, zulke werkstakingen zijn waarlijk on rustbarende. In IERLAND is't Veel wind en weinig te malen; veel gerucht, groote bijeenkomsten, gevechten zelf, ra zende aanvallen, dat zelfs 't Vrouwvolk er tusschen komt, en gelijk men te Longfort, geld bijeenlegt voor een eere- krawats aan advokaat Denot, omdat hij den anti-Parnel- list M. Healy in 't wezen heeft gezweeptVeel wind en niets te malen; meer en meer verdeeldheid in Ierland; 't zijn de Bisschoppen en de Priesters die Parnell afvallig hebben verklaard, om de wettige rede die men kent; en nu, na de dood van Parnell, is de beweging gericht te gen de Katholieken... Logiebazen vindt men overal, en alle middelen zijn goedin huahanden. Te Waterfort, Mr Dillon, uit een Meeting komende, waar veel Priesters waren, is er aangepakt door een sterke bende Parnel- listen. Er zijn over de 30 man gekwetst. Vrijdag was er te Cork een groote gewichtige Kiezing tusschen Parnel- listen en anti-Parnellisten. «0» In Argentina schijnt de lucht nu voor goed te zullen opklaren. De premie op 't goud is op éen week, van 360 gedaald tot 288. De nieuwe Bauk is ingericht, met toe zicht van Europeanen, men verhoopt goeden uitslag, des te meer dat de verbetering eene allermogelijkste zaak is voor dit jong en vruchtbaar Laud. In Brazilië, (de waarheid zullen wij niet verzwijgen), sedert dat Keizer Pedro afgedankt is, zijn er nog maar weinig rustige da gen geweest; alle vijf voet staat alles er overhoop; en nu staaf President da Fonseca op, tegen het Congres. Eu ropa heeft daar veel spaarcentjes zitten in Brazilië. In Chili, ze spreken van eenen Oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika, doch 't en zal riskeerlijk niet voort gaan. TeBrussel staan 2000 Huizen te huren.... Keus genoeg, maar droef voor d'Huismeesters... 't Geluk van Huismeester te zijn heeft ook zijn scherpe doornen. Wat is dat? Gaat het zoo vroeg winteren? Die arme bette- raafkes en 't loofIn Italië is 't al bitter koud; z'hebben er al sneeustormen, en t'Aalst op 't Eiland Chipka staat de stoof al in veel huizen... Voorzorg is beter dan naweê en vivan onzen Evennaasten, zei Manten, laat ons zor gen voor Moeders kind! Te Temsche zijn er die jagen met pittalair. Te Brussel zitten veel ratten op 't Stad huis; ze zijn al met 200,000 fr. weg; en 5 ratten in entre- preneursvellen zijn erin betrokken'; een dier laatste ratten is gevlucht langs den Vrijdenkerstrap (de zelfs- moord). St Lievens-Essche en Steenhuise, als gij bin nen dit en éen jaar uwen Malpost niet hebt, aal 't uw schuld zijn.... Wilt gij voordeel, zegt het spreekwoord, werkt met oordeel en met eendracht. L ppen, Sixtus is- al naar zijn Kerkelijke winterkasematten getrokken. Nu gaat 't Belfort van AALST gansch hersteld zijn. De noordergevel, 't laatste afgewerkt doord'heeren Alex. De Vos en Zonen, steen- en beeldhouwers, de noorder gevel zal het meeste geprezen worden en langst bewaard blijven. Napoleon I sprak geerne met Buiten Pastoors en zegde dat hij veel leerde in zulke onderhandelingskes. 't Is een Buitenpastoor E. H. Schreyer, die den Vo- lapuk of d'algemecne wereldtaal uitgevonden heeft; en 't is ook over een Buiten-Pastoor, E. H. Kneipp, dat g'heel de wijde wereld nu spreekt voor zijn stelsel van genezing en verkloeking door 't water en waarvoor zijn naam door honderde duizenden gezegend wordt, alle dagen meer en meer. 't Is een slecht jaar geweest voor de Vogelvan gers en voor de Jagers. Het schijnt zeker dat het Huis Brooks, van Engeland, een groote Fabriek gaat zetten t'Aalst op den Tragel. Is 't waar dat er met ver van Aalst, een affiliatie gaat komen van Worishofen?.. In Duitschland zijn er al over de 5o,goedgekeurd door Pas toor Kneipp. T'An* -°.rpen is heel plechtig het bron- •2c;.-vbc celd onthuld 1 Runstsch.feari'r De Blaf eer..Zal AaL. ..aets doen voor den beroemden Schilde. Josef Meganck, die 5o jaren tot roem zijner Moederstad diende?... Een ander beroemde Aalstenaav, Josef Frans Kluyskens, (1771-1843), een der beste Ge neesheerenvan zijnen tijd, schrijver van geneeskundige werken, die gansch Europa door, geschat wierden, tot Opperheelmeester verheven der Nederlandsche Legers, zijn marmeren Borstbeeld staat te Brussel op een eere plaats; te Gent in d'Hoogeschool heeft hij een bronzen standbeeld;.... en t'Aalst? NIETS!... 't Volk van Aalst vraagt dat men ten minste door een eereplaat op zijn gebortehuis, de naam van Schilder Meganck zou ver heerlijken. EERE AAN DENDERLEEUW M. Prosper De Pelsemaeker, leerling en vriend van M. Van Langenhaeke, Advokaat en Lid van den Oost- Vlaamschen Gouwraad, M. Prosper De Pelsemaeker, door den Patriote genoemd een deruitstekendste Studen ten van Leuven, komt aan 't Gouvernement een Studie voor te leggen, welke op Staatskosten zal gedrukt worden. Daarenboven M. De Pelsemaeker zal heden zijn werk verdedigen tegen al de mogelijke opwerpingen, in een openbare zitting ter Hoogeschool van Brussel... Ge ziet dat al 't verstand uit de groote steden moet komen. Menschen, is dat ook bij u alzoo ge weest zondag, op Zielkes-Avond l Grooten toeloop naar de Kerken, tref fende devotie en in St Martenskerk een Hoogmis en een Lof verrukkend schoon gezongen Zoo waren dc be geerten te Mechelen op 't Congres Hoogmis en Loven, luisterlijk voor oogen en ooren, dat de zielen opgerukt worden in zalige blijdschap.. Men kan niet gelooven welke vreugd de Almacht op zulke oogenbükken stort in de ziel van den werkenden Man, van de neerstige Vrouw, van de deftige Jonkheden en de brave Kinderen In St-Martens haalt d'Hoogzaal eere voor dien dag van zondag... Eere zij Mr Pieter De Mol Eere den tenor Mr Paul KregersmaD, Aalst moet die kloeke Viaamsche borst in eer en achting houden Eere al d'ander Zangers en Muzikanten En wat is er in dit Lof gelezen en verzucht voor Mr den Deken, voor zijn genezing! G'heel den Outaar van 't H.Kruis stond vol licht tezijner inten tie.. Dat de goede Zaligmaker zijn Dienaar helpe en be- scherme D'ander week Deken Raemdonck zag veel pijn af en zijn woord was Ik offer dit alles op voor AL mijn Parochianen van Aalst Laat ons voortgaan met bidden in de Kerken in d'Huishoudens! En zondag is 't weêr een Groote Dag voor St-Martens kerk DE GEDURIGE AAN BIDDING. Het Allerheiligste uitgesteld van aan d'Eerste Mis ten 5 ure; Groote Hoogmis, Slui ting door Solemneel Lof ten 4 ure Groot Sermoen en Rondha- ling voor de Zondagschool. Ze zeggen dat de Kerk van Droo- genbosch, bij Halle, een oprecht Paradijske wordt. 4 geschilderde vensters, een nieuwe biechtstoel, een nieuw Kalvarie in den koor, 2 nieuwe grillen in gesmeed ijzer, schildering van de 3 Outaars, een grot van Lourdes, en in 't kort dien zolder weg, boven den middenbeuk. Ons wierd onlangs gezegd dat de kerk van Overmeireeen reis weerd is naar die fraaie Gemeente... En Buggenhout, en Burst en Neêrhasselt, en zooveel, zooveel andere.. De Kerken, Huizen van God ten dienste van 't Volk, de Kerken, luisterlijk, kunstig versierd dat zelfs de Outaars en de muren aan 't hert spreken, dat waste Mechelen het voor werp der algemeene aandacht; en ook zang en muziek weerdiglijk;,. en ook, voegde men te Mechelen bij, dat rijk en arm in de Parochiekerk vereenigd weze... Inde Steden gelijk in de Dorpen, Eenheid en Eendracht.. Die zich verheft wordt vernederd; de Koningen, de Grooten van Frankrijk hadden in de jaren 1600, 1700 ook kerken a paart gemaakt, z'haddcn de Christelijke Deugden vergeten en men zal zien in 't Verhaal Marie- Antoinette a hoe schrikkeiijk de gevolgen waren en hoe wreed de straffen. SCHERPENHEUVEL, Zondag 8ste November, de wijdvermaarde kaarskesprocessie. De plechtige Hoogmis ten xc ure, de Vespers ten half 3, waarna uitgang der PXQC*'"'1* nww. 'r» -t:rrlCu zuilen in£r"ncb» »Hn. CONGO TeGijsegcm zal niet licht vergeworden de treffende Aanspraak van E. H. Kanunik Roelandt E. H. Heynssens, Bestierder der Zusters van Liefde te Brussel ,is Pastoor benoemd van St Josefs-Pa- rochie te Gent. Te Burst is veel droefheid en wordt vurig gebeden voor E. H. Oste, de Jubilaris-Priester, de geliefde Pastoor aldaar, en van zijn H.Rechten bediend. - Woensdag H. Martinus, Patroon van Aalst en de groote Bisschop van Tours, de H. MARTINUS, be roemd door zijn Liefdadigheid donderdag H. LIVI- NUS, apostel van Vlaanderen, die ziju naam gegeven heeft aan twee Parochiën in 't Land van Aalst en aan de wereldberoemde Jaarmarkt van St-Lievens-Hout era. Kardinaal Lavigerie blijft erg ziek; onzen Mr den Deken ook; men kan niet gelooven hoe er in Aalst voor hem gebeden wordt, om zijn herstelling te bekomen. Kardinaal Mermillod is veel beter, ja schier genezen; hij was nogtans doodgezegd. Maandag, een treffend Ser moen geweest in St-Martenskerk over de Gcloovige Zie len door Mr den Onderpastoor Van den Abeele, en dijns- dagdoor M. den Onderpastoor Rombaut, over StHuber- tus en de Goddelijke Bermhertigheid. OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Weelde en pracht Grootheid en macht. Frankrijk, in d'ander eeuw nog het machtigste rijk van Europa, en Oostenrijk het rijkste en het prachtigste. Als er ievers veel en zwierig kermis gehouden wordt, dat de convieven er niet weg zijn, dat het van'smorgends tot 's avonds kisselen en braden is, dat alles er blinkt van de zijde en van 't fluweel, men zegtHij leelt gelijk in 't Hof van Oostenrijk Maria Theresia, de Roomsche-Duitsche Keizerin, Ko ningin van Hongarië en Bohemië, wie kent deze Oosten- rijksche Vorstinne niet in Vlaanderen Langen tijd hing haar portret in d'huizen en in de pachthoeven, terwijl er van haar goedheid en welwillendheid wierd gesproken, doch als haar zoon Josef II zijn leelijke perten uitstak, dat hij den dwazen moeial speelde en den onwettigen Koster, als de Patriotten tegen hem vochten en hem met al zijn Volk uit 't Land joegen, dan verviel hier de eerbe tuiging van Maria Theresia. Althans, een wijze Jvrouw was'tgoed voor 't Volk, streng tegen de misbruiken; Nijverheid en Landbouw aanmoedigende.. Van 1744 tot 1748 hadden de Fransche Legers hier wreed de wilde beest gespeeld; bijna geen stad wierd ge spaard; 't was pionderen en stelen., 't Was betalen of af gebrand worden. In de Geschiedenis van Afflighem lezen wij dat de generaal der Fransche Legers, te Merchtem gekampeerd, een groote somme geld kwam eisschen; de Paters waren uitgegeven; zij hadden geen geld ,in huis en zonden eenig zilverwerk; 't en was niet genoeg; zekeren dag de Krijgsmans waren daar met hun trampelende peer den, ze stonden voor de poort; er moest geld zijn, ve\d geld of d'Abdij ging in brand; Vader Abt zocht alles opv wat hij nog van goud en zilver had en gaf het aan de Franschmans; ze wogen het. er was op verre nog niet ge noeg; ze dreigden en preutelden maar gingen toch heen, en als de Kloosterlingen 's avonds naar hun slaapcellen gingen op de 3de stagie,zagen zij langs verschillige kanten groote vuren; 't waren 3 a 4 dorpen door de Krijgsmans in brand gesteken. In 1748 wierd de Vrede geteekend tot Aken en Maria Theresia spaarde geen moeite om haar Neêrlandsche Pro vinciën te genezen en tot welvarendheid te brengen; dank aan den vruchtbaren Grond en aan den grooten Handel van ons Land, kwamen de menschen hier op gelijk den dag, elk won goed zijn brood; de Boerkens konden koo penen betalen, en de Kunsten bereikten een hoog top punt van glorie. Maria Theresia, de Moeder van Marie Antoinette welk kind geboren wierd den 2 November 1735, denzelfden dag dat Lissabon, d'hoofdstad van Portugaal door een aardbeving wierd verwoest, vergezeld van overstrooming en brand. In die stad van 300,000 zielen, wierden de twee derde deelen vernield en er was niet weinig hulp en tijd noodig om Lissabon uit hareasch te doen verrijzen. Marie Antoinette verloor haar Vader in 1762, ze wierd opgevoed als een der rijkste prinsen-kinderen van Europa; in de jaren van verstand zijnde, ze kreeg Meesteressen, van de bekwaamste die er waren, om haren geest te ver rijken met allerhande nuttige en fraaie wetenschappen; zoo leerde zij eerst en vooral haar Moedertaal, 't Duitsch, dan latijn, fransch, italiaansch, 't muziek, de schilder kunst, alle soort van fijn breiwerk, want Maria Theresia was een wijze vrouw en wilde dat haar kinderen op d'hoogte zouden zijn in alle vakken. Met haar Dochters vaarde ze wel onder opzicht van Deugd, maar een ha- rer zoods, Jefken, kreeg onder zijn Leermeesters mannen van de dwaalleer,die in zijn hoofd muizennesten van voor- oordeelen legden tegen den Katholieken Godsdienst, die hem wijsmaakten dat de Steden geen Begijnhoven moch ten zijn, dat men moest vooruitgaan met den tijd, en zoo wierd prins Jefken gereed gemaakt, om later den Keizer Josef II te worden, zoo droevig vermaard en in hertpijn stervende. Marie Antoinette leerde van hare Moeder de weldadig heid en de goedhertigheid en van in haar jonkheid deelde zij geerne aalmoesen uit, ja ging vol welbehagen de Noodlijdenden opzoeken. Door de politieke omstandigheden zochten Oostenrijk, Rusland, Zweden, Saksen een Bondgenootschap met Frankrijk, om samen het Pruisland te vernietigen en des- zelfs de Provinciën ondereen te verdeelen; ja Pruisen, thans zoo machtig, is in die tijden nabij zijn dood ge weest, het had alsdan maar 2 millioen en half inwoners, en een Leger van 100,000 man, onder't beleid van Fre- derik de Groote die zijn Pruisen in stand hield, ja ver sterkte tegen de Vereenigde Bondgenooten. Toen hij in •1785 stierf, had Pruisen 6 millioen inwoners en 200,000 soldaten; wij zeggen dus door de Politieke omstandighe den zocht Oostenrijk een nauwe vriendschap met Fran krijk en na de noodige inlichten en complementen wierd Marie Antoinette in 1771 gevraagd als Echtgenote voor den jongen hertog de Berry, Kroonprins van Frankrijk, wiens Vader nog t'Aalst vernacht heeft inde Nieuwstraat, ten huize waar nu Mevr. Lefebvre woont, rechtover den smid, onzen goeden vriend M. Petrus Meersman. De tijding van dit Huwelijk bracht grooten ophef en verrukking in gansch Europa. Met buitengewoone staatsie en luistervollen praal wierd de Princes naar Frankrijk vervoerd; de steenen waren te koud waar zij opging; Lodewijk XV, koning van Fran krijk, ging haar tot inCompiégne afhalen; elk bewonderde hare bevalligheid en hare schoonheid. Ze was inderdaad hoog van gestalte, edel van wezen en van manieren, frisch als eene roos, rein als eene lelie, en zoo uiterst be leefd en gespraakzaam dat de algemeene roep ging Welke buitengewone Koningin zal dat zijn Geluk kig is die Princes hoe gelukkig hare Ouders hoe ge lukkig Frankrijk en de Kroonprins Groot was de toeloop, ontzachlijk schoon de Feestvie ring, kerkelijk en borgelijk; in de Kapel of beter in de Kerk van 't Paleis teVersnillen, dat meesterstuk van pracht en van kunst; dan in 't Paleis, waar men de grootste en schoonste zalen vindt van gansch Europa, 0. a. een zaal die op den grooten Hof uitkomt, met 15 a 20 breede vensters, die de gulden zaal wordt genoemd, omdat alles er blikkert en blakkert van 't zuiverste goud, doormengd van de liefelijkste kleuren, met allerhande bloemen en fi guren doorweven. Te Versailjen was er d'een feest achter d'ander. een maand lang; Marie Antoinette wierd gevierd en gestreeld, geliik nooit Konings-dochter het geweest was; dan was het de beurt aan de stad Parijs van Feesten te geven voor die twee Konings-kinderen; die groote wereldstad wilde schitteren door een buitengewone Feestviering in O. L. Vrouwkerk, een Plechtige Mis met Te Deum; allerprach tigste Ontvangsten op 'fstadhuis, in dit deel van Parijs dat men lie St. Louis noemt; Banket voor al wat groot en notabel was; 't was éen gedaver van gala-rijtuigen en éen geflikker van rijk gekleedde Hertogen, Graven. Barons, Ministers, Gouverneurs, met hunMevrouwen en Dochters. En's avonds was er een Vuurwerk, een Vuurwerk, op het Concorde-Plein, waarvoormen geen, geen kosten had Den 10 Mei 1771 wierd dit Vuurwerk afgesteken Maar die dag, zoo vrolijk begonnen, moest bitter treurig eindigen. Eensklaps terwijl de lichttorens daar in d'hoogte stonden, dat de springfonteinen een regen van goud op wierpen zoo hoog als een Stadhuis, dat daartusschen ae Bengaalsche vuren flikkerde en de gekleurde bommen te geneen opvlogen, eensklaps op dit plein, en in die aan palende breede straten, waar misschien 400,000 men schen stonden, eensklaps er ontstaat een schrikgewoel, een paniek, om welke rede, niemand weet het; er wordt gehuild en geroepen, gewrongen en gedrongen; «r zijn er die willen vluchten;'t is een overrompeling, gelijk bij d'afbranding van eenen Theater; als er na eenigen tijd er wat order aan komt, velen staan niet meer op; 300 Perso nen liggen daar dood 300 de gekwetsten zijn ontel baar.. Als de Vreugd in huis is, staat 't Verdriet dikwijls aan de deure. De Kroonprins wierd bleek als de Dood, bij het vernemen der Ramp; de Kroonprinses viel aan 't snikken en aan 't weenen; 't waren de eerste tranen die zij in de stad Parijs stortte, in die stad waar zij later meer weende als iemand kan beschrijven, en bitterheden uitstond, waarvan geen denkbeeld te maken is. De Kroonprins, de toekomende Lodewyk XVI, wilde alles weten; zijn droefheid was grenseïoos, want in zijn hert heerschtte een groote goedheid. Hij en zijn deugdzame Echtgenote gaven al 't goud en 't geld dat zij hadden om aanstonds, aanstonds de ge kwetsten te verzorgen en de weduwen en weezen der slachtoffers te helpen. Na die wreede Ramp was 't gedaan met de feest viering, die aldus een pijnlijke indruk in 't gemoed der Vorstelijke Echtgenoten lieten. ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1