Rarnper Misdaden Ongelukken Buitenlands. stroomt te Taras- Be Moedermoord V ereea igde-Staten VAN GYSEGEM. Aimé Leleu - Geeroms Te huren op Chipka. i AALST. Woensdag morgend rond 7 ure is tusschen Chipka en Elba uit de Vaart een lijk getrokken dat cr al a dagen in lag; 'ne mcnsch van Hofstade, zeggen ze;.... t is De Decker Petrus, 51 jaren, bijgenaamd Eoerke, knecht bij M. Possemiers te Hofstade. Wegens de inbraak en diffte bij de juffers De Bièvre en^M. Van Damme, achterstraat Aalst, zijn veroordeeld: Temmer man (den Verren) en De Smet (Paraplu) elk tot 18 maan den gevang. De man had den 9 November zijne woning verlaten om hier te Aalst eenc geit af te halen, die hij te Opbra kei had gekocht. Hij had nog cene verversching geno men in Het Schuitje en bij den bruggedraaier aan den Zwarten Hoek sedert was hij niet meer te zien. Boerke is waarschijnlijk door de duisternis bedrogen in het wa ter gesukkeld. Hij laat eene weduwe en een dochterken na. ZELE. De Vrije Stem van Lokeren. na den brand van Zele beschreven ie hebben, spreekt ook welverdien den lof toe aan den redder der twee kinderkes Amandus Bonnaerens en voegt erbij: Proficiat, brave man! mogen wij weldra vernemen dat het kruis van Eere uv>e borst versiert BAMBRUGGE. Daar zijn 't ander stukken: Zon dag cacht ten 2 ure, Pieter Goossens, boomsnoeier en hovenier, is afgewacht verraderlijk en zoo geweldig op zijn hoofd geslagen met een stok vol nagelen, zoo hevig geslagen, dat de hoofdschedel geborsten was; is hij naar huis gebracht en op zijn bed gelegd; M* Dok tor De Ryck van Aygem, aanstonds geroepen, heeft de wonde zeer gevaarlijk gevonden. De d der is geker.d. GENT. Vrijdag rond den r.oen, De Bruyne, voer man van Asper, komt in de St Lievensstraat gereden toen hij bots zijn peerden stilhield, waardoor ter: gevolge Karei Piens 72 jaar, die nevens den koetsier zat, het evenwicht verloor en met het hoofd op een der achter wielen botterde. Hij had een e*"ge v on de aan zijn hoold. GENT Zondag ten 8 ure 's avonds zekere A. V. D. 23 jaren, komt thuis op de Nijverbeidskaai en begint zijn moeder uit te schelden, zoodat 't mcnsch de Policie moest gaar. halen, dat de zoon meêgeleid wierd en na ondervraging losgelaten. Hij keerde weêr naar huis en maakte nu rusie met zijn Vader, waarop een gevecht volgde tusschen de gansche Familiedoor de schuld van dien leelijken dweezen dronkaard, welke een tweede maal wierd aangehouden. En in de Zandstraat is maandag gevochten, burgers en soldaten zelfs een sol daat, door drank ca koleire verhittigd, wierp een pint glas naar 't hoofd van «.enen Borger en kwetste hem gevaarlijk. Zondag achternoen ten 3 ure in de Sas- schekaaistaaat Leóke Lammens, 7 j. oud, had de on voorzichtigheid eene schotel te nemen waarin fitriool was om ermeê te schuren den zondag achternoen 't jongsken drinkt ervan en valt in d' hevigste pijnen en krijgt brandwonden waartegen spoedig tegenvergif wierd opgediend. LEUVEN Er is gestolen bij Hoogleeraar Hu- bert Leopold straat. Een"; huissleutel was sinds eenigen tijd verdwenen in den nacht van 13 tot 14 nov. is men er meê ingekomen de dieven hebben al 't zilverwerk gestolen, zelfs schilderijen uic hun kaders gesneden. Niemanti van den huize heeft iets gehoord. WAARSCHOOT: Vrijdag, een graanopper ia brand geraakt van Mr TheephielDe Wilde landbouwer in het Hoekje. Een jongske had een stekske in handen gekregen en had het omsteken, te dicht bij den graanop- per. 't Vuur ziende, liep 'tkind al schreiende naar huis. BRUSSEL. Slachtoffer van den alkool. Zondag namiddag, om 2 ure, had op den Alsembergschen steenweg een pijnlijk ongeluk plaats. Een landbouwer keerde per rijtuig huiswaarts, doch bleef aan alle kapellekens eens staan, om een dikkoppe- ken naar binnen te wippen. De man was ten langen laatste zoo dronken, dat hij af zijne kar viel en de wielen hem over het lichaam den. M*n vlen ongelukkige langs de baai] inet ver- uieiterboi-.. iaei, neen vicnu., Uuop ».crn te redden. Zaterdag namiddag omtrent 5 ure zag een poli- cieagent, zekeren V... een schrijnwerker, die bedronken was en schandaal verwekte. V. werd achter de grendels gestopt, maar had zich onderr.eg ferm verweerd en den agent tweemaal in de hand gebeten. Jonge deugenieten. M. Wullaert schoenma ker, die in de Bergstraat woont, gelastte zaterdag zijnen leergast D., een biljet van 100 fr. te gaan wisselen. De kleine 13 jarige schurk, is met het geld opgestoken. BLANKENBERGH. De voerman der stokerij van M. Van Mullem, te Brugge, die tusschen twee wagens gepletterd was op de baan van Brugge naar Uyikerkc, is bezweken, ten gevolge zijner v- .nden. üv. r 3 jaar had hij zijn vrouw verloren en was weduwenaar gebleven met 6 kinderen. HERZELE Verleden zondag, ten 10 ure 's avonds is een hevige brand ontstaan in't hof van Hubert Van. Liedekerke, op de hoogstraat. Op weinige stonden was het hof in laaie vlam; aan blusscnen as er niet te den ken. Menschen en beesten zijn met moeite gered; het grootste gedeelte der meubelen en do 00..; J. zijn de prooi der vlammen geworden. De ucr/aaV. van den brand is onbekend, nogtans is men van gevoelen dat het door kwaadwilligheid gebeurd is, v.ar. op k .n tijd hebben wij hier verschelde branden aan tc stippen gehad; jjer moeten hier brandstichters verkeereo. Het ongelukkig* ste van al, niets was in zekerheid, MERCHTEM. - Diefte geweest, bij den landbouwer Jan Frans Peeremar.s, terwijl liij naar d'eerste Mis was; ten 9 ure thuis komende, bemerkte hij dat er inbraak was geweest en een grootesomme gelds gestolen. Ver- scheide deuren heeft de dief moc'.-.n openbreken. De Po licie is op zijn trassen. THU1N, in de Walen, maandag achternoen is aldaar afgebrand de groote Pachthoeve genoemd der Abdij van Dansonspenne, op Fontaine-Valmont; de schuren vt aren opgestapeld; er kunnen 300,000 schoven tsrv.e injdaarbij allerhande proviand voor menschen en beesten. Niets is kunnen gered worden; twee dorschmachiepen zijn erin gebleven; de andere gebouwen der Hofsteê heeft men kunnen redden en de schade wordt Deraamd op 80,000 fr... Dat moet nog al een schuurken geweest zijn. OOST-DUINKERKE. Ja, weêral een kerk besto len, in dea nacht van vrijdag tot zaterdag, Oost-Duin- kerke, tusschen Veurne en Nieuwpoort al 't zilver werk hebben ze meegenomen en de Beelden der Heili gen beschadigd. Aanstonds is 't Parket van Veurne ver wittigd en daags nadien zaten er al 4 kerels vast, vader en zeon en nog 2 andere. De gazetten van Brugge schrij ven dat zij het gestolen goed verkocht hadden in eenen horlogiewinkel van Oostende. Te Lombartzijde is de Kerk ook bestolen... Wat moeten er toch aarts-wreede goddelooze kerels loopen 1 Het Huis-Gods durven be stelen f... De liberale schriften cn gazetten nemen den eerbied weg van al wat weerdig en heilig is. HOBOKEN De Kerk is er ook bestolen maar daar ook zijn reeds twee gasten aangehouden, op sterke pre- somptie lui leven zonder werken, in hun huis sleutels nhaken vinden, zilverwerk... Ja, ja, 't zullen de die ven zijn... Keizer Karei hield er bijzonder aan, dat de Stadshorlogiün fix en juist gingen en dat degeen die lui en wellustig leefden, zonder fortuin, scherp in d'oog ge houden werden. BRUGGE. Zondag avond heeft in eenen stal dezer stad, de zoon van eeneu landbouwer van Lapscheure, die naar het paardenfecst gekomen was, van een paard eenen slag gekregen in het aangezicht. Hij is tot dinsdag morgend zonder kennis blijven liggen; nu is hij buiten gevaar. LAKEN. Men heeft de vaart gc-pcild om het lijk weer te vinden van de juffer wier imperméablc, regen scherm, boa enz., men aan de Groenlei gevonden had. De heer Van Hoof heeft het lijk dinsdag avond opge- vischt. Toen men het naar het policicbureel der Mas- suisiaat bracht kwam juist hare moeder daar binnen. De arme vrouw had het droevig nieuws reeds te Leuven vernomen. Mej. V... was slechts 20 jaar oud, zij vas winkeldochter in een magazijn van Leuven en door ha ren heer onschuldig van diefstal verdacht. Daarom heeft zij zich gezelfmoord. LUIK. Belangrijke diefstallen. In den nacht van 17 tot ifc dezer, zijn dieven aan het werk ge weest: Bij den advokaat M., op den boulevard Avroy en hebben er eene hoeveelheid zilverwerk gestolen 2e Bij den heer H., gebuur van M., waar zij kleeren en een voetbankje meenamen 3e Bij den heer B., Picrcotboulevard, doch daar zijo zij niet binnen geraakt; 4e Bij den heer Lwaar zij ook voor rond de 400 fr. zilverwerk hebben buit gemaakt. EERNEGEM. Zondag avond is alhier eene vrouw van den sneltrein gesprongen, die in vollen gang was. Uit Frankrijk gekomen om de begraving bij te wonen harer moeder, en meenendcKdat zij reeds Oostende voorbij was, zij moest te Eernegem zijn sprong zij van den trein, een minuut of tien over de statie dezer gemeente. Zij verloor in het springen de bloem van hare muts, die men dcnzelfden avond met de lantaarn vond. Ongedeerd is zij maandag weder naar Frankrijk ver trokken. LAKEN. Maandag morgend heeft men een lijk gevonden, nabij het Koninklijk Park, onder eenen groo- ten Lindenboom; het lijk van eenen man; aanstonds liepen er geruchten van moord; de vrouw van den Schaliedekker Buelens had een hooikar zien voortij rijden, en daarna een geplof. De kar was naar Meysse gereden. Het lijk had verscheide ribben gebroken en de sporen van eenen dolksteek. LATER NIEUWS Er is geen moord geweest, maar een ongeluk; de man is overreden en de voerman zal rap doorgereden zijn om niet gestraft te worden. Later nog schrijven ze dat er misschien een gevecht is geweest en dat rnen 't lijk daar kan afgeworpen hebben. con in Frankrijk; Te Cannes is de Statie-Overste overreden door eenen trein, uit Marseillen komende; zijn voet verbrijzeld en kwetst aan 't hoofd, zoodat er veel gevaar is. Oei, het eerste ijs heeft reeds een slachtoffer; in Duitschland te Kohlscheid, bij Aken, twee waaghalzen die op eenen vij ver gegaan zijn, hoe krijgen ze dat toch in hun hoofd, er was inaar een pelleken ijs op, een half censke dik, twee waaghalzen op 't ijs gegaan, en onder geschoten.. Een der twee dood In Turkije te Alistrati zijn de 2 gebroeders Poproglu, rijke Proprietarissen, door ban dieten gevangengenomen, meegevoerd in de gebergten en zullen maar losgelaten worden voor 500,000 fr. De Turk houdt maar een zeer sobere Policie en wie weet of hij niet medeplichtig is!. Ja, ja en zegt al niet beter. Wij hebben platen gezien, verbeeldende d'eerste uitdee- lingen van brood en tarwe in de kerken van Rusland.... Een steenen hert zou scheuren als ge die uitgehongerde menigte ziet komen afgeloopen.. Waarlijk, 't is wreed.... Drij boeren die te Stimbirsk koren hadden gestolen, zijn zoo wreed geslagen, dat zij bezweken. Verscheide Rech ters hebben geweigerd aanklachten op te nemen van dief- ten uit nood gepleegd.. Dat zijn nog menschen. In Rusland gouw-Sledue is grooten brand geweest in de stad Horodysczse, 150 gebouwen vernield en 5 menschen erin gebleven. In Turkije zijn danig veel rooversben- den, 'van 10, van 20, ja van 30 man sterk. Te Leipzich is baron von Zedlitz veroordeeld tot 4 jaren gevang we gens moorderij. Er waren buitengewoon verzachtende omstandigheden. Op de linje van Munchen naar Neu- Ulm, is een lokomotief gesprongen, terwijl het voortreed; machinist en stoker erg gekwetst; 15 waggons (van den koopyrareBt&ia beschadigd. Ze rekenen dat er in de Provincie Sania-Fé voor verscheide millioenen dollars schade is door den Sikloon v2n d'ander week. Wij willen Ci - ote brandrampen. Volgens berichten uit New York hebben er geweldige branden gewoed te Brooklyn en te Saint-Louis. Te Brooklyn vernielde het vuur twintig gebouwen, te St-Louis het Penny's pakhuis, Sommerfelds linnenmagazijn en een leerzenmagazijn; de brandschaê wordt geraamd op millioen dollars. i»o nlrnülr Aanhouding. De policie van Parijs Ij I ctllKI IJH.. heeft eene dievenbende aangehouden, welke men veronderstelt de plegers te zijn of ten minste me deplichtigen van den moord op Pére Ollivier, te Neuilly. Zij zijn ten getalle van negen. De huiszoeking in hunne woning gedaan, deed veel kunstvoorwerpen ontdekken, waar onder eenige van groote weerde. Men vond oude uurwerken, miniatuur schilderingen van de i8® -eeuw, bezet met briljan ten, rentetitels enz. De aanhoudingen gebeurden op de verklaringen eener vrouw van lichte zeden, met welke zij in betrekking stonden. "XT' <rt-va-i r\ De boomliefhebbers zullen hun w ooren openzetten; In Zweden nabij het dorp Vassinda, is een ondergegaan bosch ontdekt, éen hektaar groot; er zijn hoornen'in, van 18 meters lengte en goed bewaard.— Te Berlijn zijn de banken Nordmeyer en Michaëlsen ge sprongen. De hoofden der firma zijn aangehouden. Nu spreken ze van 'ne zachten zoeten Winter.. Durft Kapitein Dwaalpot niet meer 't weêr voorzeggen In Frankrijk begint men de ontuchtige schrijvers nu ook te pakken en straffen.. Zoo was een allerslechte boek ontdekt, uitge geven door zekeren Geroncean.van Belgischen oorsprong; doch toen de Justicie er op afkwam, was de schort ge vlucht. In Rusland hebben brigands (den exprestrein van Bostow-Wladkanka aangepakt in den nacht van 14 tot 15 dezer, ter statie van Arwadir; in den post-wagon hebben zij den bediende gedood en 30,000 Roebels ge stolen. Wal hooren wij dat er zijn te Meire. die hun Gazet niet ontfangen ze wordt nogtans fix ver zonden Is er misschien op sommige zondagen 'ne jonge suppléant? Het wordt onderzocht. Te Quatrechtbij Wetteren, zijn zondag plechtig naar hun Heerlijkheid gevoerd, de heeren Burgemeester en Schepene der Smalle Wet van de wijk Fantegem. Tot Hansbcke, Polit Duinslager, in zijn herberg kaartende, kreeg vier keeren achtervolgens de vier Zotten. Hij|was om zot te worden van blijschap. HUIS VAN VERTROUWEN te Aalst, Gentschesteenweg nr 23, hoek der Koolstraat. (Oudhuis Wauters, laatst bewoond doord'heer Alfons De Boeck-Lauwereys.) Magazijn van allerbeste inlandscbe Houillekolen, Granen, Bloem, Tarwemeel, Koitmeel, Zemelen, Maïs, Petrololie, Rijst, Koffij en allerlei soorten van Kruidenierswaren, Borstels, enz. enz. Door de voordeelige prijzen en de goede hoedanig heid zijner waren, verhoopt hij de gunst van een ieder. N. B. De bestellingen voor houillekolen zullen cok ontvacgen worden ten huize van Pierre Leleu, Groote Markt, te Aalst. Een schoon cn gerieflijk huis, gelegen op het Eiland Chipka, en den hoek uitmakende der Saskaai en der Iwcinstraat. Zich te bevragen bij den eigenaar, M. Prosper Callebaut. Huic l/i hiiimn in de DirkMartensstraat UE& IE IIUI E li no j3? met pomp- en r gen water, salon eetplaats en keuken, twee kelders neezes bovenkamers, geheel nieuw opgebouwd. Te bevragen bij den Heer Julius Goethals, stadsbouw- kundige in de zelfde straat n° i5. Die afgrijselijke zaak! Tot diep in Frankrijk zijn die wreede tafereelen per schrift per prent meegedeeld.... Kinderen die hun Moeder ver moorden met voorbedacht heid!... De liberale gazetten zijn beginnen uitvallen tegen 't Katholiek Onderwijs, omdat ze den slag vreesden voor HUN Onderwijs, vermits het zeker en patent is, dat die twee rampzalige jongens de slachtoffers zijn van een onzij dig en anti-katholiek Onder- wijs. Een Moeder mag nog misdoen zooveel als ze wil, een braaf kind zal doen gelijk de goede zoons van Noë, verre van zijn Ouders te mishandelen, en kan hij het in huis niet meer uithouden, een braaf kind zal elders gaan wonen Maar hier, die jongens van Gysegem waren opgekweekt in den haat tegen Kerk en Geestelijk, onder de wet van 1879, als't Geestelijk moest zeggen: Liever sterven, als de kinders te zien verderven.......* Die jongens, verre van te luisteren naar de Christelijke Lee ring, die zoo uitdrukkelijk voorhoudt en in d'herten prent de liefde der Kinderen tot hun Ouders, die jongens hebben gehandeld als heidensche en onchristelijke kin deren, en zekerlijk zouden ze nooit zoover gekomen zijn, hadden zij in hun huis en in hun hert de goede gedachten der brave Vlamingen behouden GENT, 16 November 1891... In de zaal van 't Assisenhof. Recht voor u een groot Christusbeeld. Aan den anderen kant een schildering: Caïn, die zijn broeder Abel heeft vermoord: daar ligt zijn slachtoffer; nauwelijks heeft Caïn zijn schelmstuk volbracht, als schrik en knaging in zijn hert komen; hij vlucht, niet wetende waarin of waarheên; het minste gerucht, een bladerken dat ritselt, een vogelken dat springt doet hem sidderen; er waren noch Prisons, noch Schavotten; en evenwel Caïn heeft na zijn misdaad de tortuur in zijn ziel... Is dat geen klaar teeken van de stelligheid der Eeuwige Waarheden? dat er een God Almachtig is en dat een rechtveerdig Oordeel ons allen verwacht? 9 ure; 8 a 10 Gendarms. De twee beschuldigden worden uit 't ijzeren koetske gehaald en ingebracht; ze gaan voorbij ons: felle kloeke jonkheden, den eenen zwart, den anderen vos hair; ze zien er opgezwollen uit, bolster en rood.. Rampzalige jonkheden; gezondheid, kloekte, geld, alles is aan u; met een goede opvoeding, ge waart de vreugd uwer Ouders, de verheffing uwer Parochie; en nu!.. De armste, ziekste flauwste, verlatcndste jonkheid, een lepeldegiet, vodde- man, bedelaar, zelfs een dief zou met u niet willen ver mangelen... Daar zit gij, in uw donker kamerken; wat moet er omgaan in uw hert, als gij op Vader en Moeder denkt!. Hoe moet gij uw slechte opvoeding verwenschen! welke verachting en vervloeking moet gij sturen, naar degeen die u slechten raad gegeven hebben!.. Men verwacht veel Volk; de Brigadier der Gendarms komt zeggen dat er op d'eerste Banken niemand mag zitten dan Advokaten; die heeren zijn thuis in de Tribu nalen. 10 ure. D'HeerenRechters treden binnen; M. Angelet, Voorzitter, M. Penneman, openbaar Ministerie; de Be schuldigden worden aangebracht door Gendarms en ge plaatst op de bank rechts voor hun twee advokaten de heeren Vermeersch en Perier en achter 2 gendarms, de bajonnet op hun geweer en die daar blijven rechtstaan, Louis, 18 jaar, kijkt stuur rond met toegeperste lippen; Adolf, 16 jaar en half, houdt zijn hoofd naar den grond gericht en blijft alzoo zitten. Van de 24 Gezwoornen worden er 12 aangeduid, ne men plaats en leggen den eed af vain alles nauwkeurig te aanhooren en onpartijdig en rechtveerdP te oordeelen Dan wordt de Akt van Beschuidiging voorgelezen: Louis en Adolf VAN HAUWERMEIREN, zoons ▼an P. F. en Amelia Cooreman, beticht in den nacht van 27 tot 28 Juli hun wettige Moeder vermoord te hebben om haar te beletten van te hertrouwen. In Sept. 1890 was de Vader overleden; sedert lang was Van Landuyt op die Hofstede als Vriend, op zijn sterfbed had de Va der gevraagd dat de Hofsteê onder 't bestier van Van Landuyt zou gebleven zijn en zelfs gezegd dat zijn we duwe met hem mocht trouwen, als 't haar begeerte was. In 't begin ging alles wel; toen er spraak was van dit Hu welijk, zijn de Zoon», opgemaakt door Leden der Fami lie, tegen hun Moeder opgestaan; er was gedurig twist; 's zondags voor de moord was er hevigen twist geweest; de Zoons hadden gedreigd hun Moeder in den mestpoel te werpen; dan heeft Louis zijn broeder Adolf opgemaakt om samen den volgenden nacht hun schelmstuk te vol brengen. Ze zijn naar de slaapkamer gegaan; hunne Moe der wierd wakker en riepWat gaat gij doen Louis heeft geantwoord GIJ zult ons de dood niet aandoen maar WIJ zullen u dood doen! Dan heeft Louis haar bij de keel gegrepen, haren mond toegestopt, terwijl Adolf de beenen vasthield.. Zoo hebben zij de vrouw ver smacht en nadien geluisterd of zij wel dood was. Dan zijn zij terug gaan slapen. In 't begin heeft Louis alles willen loochenen, doch als Adolf hun schelmstuk be kende, heeft bij ook volledige bekentenis gedaan, zoodat het klaarblijkend is dat zij de moord hebben bedreven, om hun goed te behouden en aangehitst zijnde door Le den der Familie. D[e Voorzitter. Louis Van Hauwermeiren Louis staat recht. Wat hebt gij daarop te zeggen? Gij bekent dus dat gij uw eigen Moeder vermoord hebt Ja Mr. Waarom hebt gij dit gedaan Mr wij hadden onzen kop verloren. Leg eens uit, hoe dit ge beurd is Gij had uw Moeder bedreigd van haar in den mestpoel te werpen; gij hebt haar zelfs buiten d'hofsteê willen zetten. Den zondag voor de moord was er hevigen twist Och Mr, er was gedurig twist. Gij hebt uw broeder, twee jaar jonger dan gij, in de misdaad gesleept gij hebt hem gezegd Wij zullen haar gaan vragen van met Landuyt niet te trouwen en weigert ze, dan zal ik ze de keel toenijpen. Och Mr, wij hadden het zoo erg niet op. Na 24 uren er op gepeisd te hebben, zijt gi; dien maandag avond gaan slapen en in den nacht zijt gij opgestaan met uw broeder en hebt gij aan uwe Moeder den tijd gegeven Hebt gij haar gevraagd van dit Hu welijk af te zien Ja Mr. We zullen eens zien; voor den Onderzoeksrechter hebt gij dit niet verklaard; gij zijt ingekomen, uw Moeder wierd wakker en g'hebt haar aanstonds vermoord. Mr wij hadden het zoo niet ge- meind. Gij had nogtans 24 uren gehad om u tebe- ra&n; terwijl Adolf de beenen vasthield, hebt gij uw Moeder bij de keel gepakt en met uw slaapmuts haren mond gestopt, daar uw Moeder haar verweerde, is Adolf ook op haar hoofd gosprongen, om de Vrouw te helpen versmachten; dan hebt gij willen weten of zij weldoadwas; dan'zijt gij terug gaan slapen, hebt 'sanderdaags klaveren gaan halen; verscheide menschen hebben u gezien, er is gesproken over de dood uwer Moeder en geen traan hebt gij gestortDe Moeder die u had opgevoed en opge kweekt, uw eigen Moeder vermoorden 1Mr had zij 100 jaar geleefd, wij zouden ze bijgestaan hebben, had zij willen doen gelijk ze moest doen. Wat kunt gij zeg gen tot uw verdediging 't roept wraak en zoo koel bloedig dit schelmstuk bedrijven Waarom hebt gij dit gedaan Om dit huwelijk te beletten. Mocht zij niet hertrouwen als zij wilde Mr had het een vrouw- mensch geweest, gelijk ze zijn moest. De vrouw is voor u een goede Moeder geweest; ge zijt struisch, ge zond en wel bezorgd. Waar staat het geschreven, in welke Catechismus, in welke Wetboek in welk boek der Natuur dat een kind zijne Moeder mag vermoorden als ze wilt hertrouwen Zoo gaat d'ondervraging voort Louis moet bekennen dat zij Van Landuyt veel dienst hadden ontvangen, als hun Vader ziek was; hij steekt bijzonderlijk de schuld op zijne Moeder dat vrouw- mensch, zegt hij. Hij voegt erbij dat Van Landuyt ge zegd had dat zij de knechten zouden geweest zijn van 't Hof, en onder zijn voeten gerekeld. Adolf, op zijn beurt moetende rechtstaan, antwoordt met ja en neen; de Voorzitter moet de woorden uit zijnen mond halen, maar hij verklaart toch dat zij den nacht der moord aan hun Moeder niet gevraagd hebben, om van haar huwelijk af te zien. I»1* Getuige Van Landuyt 56 j. een felle Vlaamsche Landsman verklaart dat hij op den besten voet metden Vader leefde; als Vriend van den huize, daar hielp ten tijde van ziekte, dat hij, zonder hof gevallen zijnde, ge vraagd wierd om daar te wonen, dat de Vader hem op zijn sterfbed had aangeduid als Bestierder van 't Hof, dat Louis ook bij zign Papa moest gaan om dit te hooren; dat, als Van Hauwermeiren gestorven was, hij daar bleef en «Ie kinders geerne zag; dat zij ook goed voor hem wa ren en voor hun Moeder, tot eenige maanden voor 't hu welijk; dat alsdan Louis aan zijn Moeder de grofste en smadelijkste ver wij tingen deed, haar zelfs buiten stak; dat hij nooit de kinders zou te kort gedaan hebben, maar zijn beste gedaan om dit Hof te doen floreeren; dat de Schoolmeester de meeste oorzaak was van de rusie; dat hij de kinderen erg opmaakte tegen hun Moeder; dat nooit de kinderen alzoo zouden gehandeld hebben, zon der de opstokerijen van den Schoolmeester. Ondervraagd door Meester Vermeersch, bekent ge tuige dat de vrouw eens op 't Vredegerecht van Aalst kwam klagen van slagen en dat de Schoolmeester gezegd had Hadden zij u doodgeslagen, ge waart uit uwen weg niet! Cooreman heeft gezegd Indien ik van de 2 kinders was, ik sloeg u alle 2 dood en ik stak het Hof in brandl Getuige weet dit van de vermoordde weduwe. Ze waren geschikt te trouwen den woensdag na de moord. 2de Getuige. De Wolf Virginie, dienstmeid in dit Hof, heeft niets van de moord gehoord; er was erge rusie voor dit huwelijk. Zij weet niets van die weduwe te zeggen. 3de G. Vrouw KI op ter op is bij 't lijk geweest en getuigt over den toestand. 4de G. Dokt oor Poirier heeft het lijk a dagen na de moord onderzocht en beschrijft den toestand. De weduwe moet zich erg geweerd hebben; er waren tanden uit haren mond. 5de G. Seraf. De Troch 37 j. herbergier, weet te zeggen dat de weduwe kloeg over haar zoons en zelfs sprak van gendarms te doen komen om haar te bescher men. Gedroeg zij haar slecht Hij weet het niet, doch zij had geen goeden naam, 't was een verwerrelde tuit. Ondervraagd door Mr Perier, zegt hij dat de kin deren bij dt.n Schoolmeester opgemaakt waren, volgens d'openbare geruchten 6de G. D'Haese, een bejaarde landbouwer, vriend van Van Hauwermeiren,was op Sint Pietersdag volgens gewoonte achter d'Hoogmisin d'herberg den Uil gegaan; de Schoolmeester was daar en hij hoorde daar door den Schoolmeester zeggen dat hun Moeder een slecht vrouw- mensch was, dat de zoons d'armste jongens der Ge meente zouden geworden zijn. Meester Perier roept d'aandacht der Gezwooren op die Getuigenisse; ons inzicht is niet, zegt hij, de Moeder te beladen, maar te doen uitschijnen dat die zoons tot hun euveldaad zijn gekomen door geweldige en aanhoudende aanhitserijen. Getuige D'Haese zegt dat Van Hauwermeiren een brave man was; nooit heeft hij hem geklaagd over zijn vrouw. 7« G. Pie ter s brouwer te Gijsegem, op Sint Pieter Serenade zijnde en veel Volk bijeen, de Schoolmeester was erg opgewonden tegen dit huwelijk, en zegde zelfs dat de Burgemeester het zou moeten belet hebben. De Burgemeester antwoordde dat hij volgens de plichten van zijn Ambt zou handelen en getuige voegde erbij i Meester, ge zoudt beter doen aan die kinderen goeden raad te geven dan slechten; Ze zullen toch trouwen, en d'oudste kunnen weggaan. Daarop zegde de Schoolmees ter de jongste zullen nog kwader zijn dan d'oudste! Het Openbaar Ministerie brengt hulde aan den heer voor zijn wijze woorden en op d'ondervragingen van d'heeren Vermeersch en Perier die nog twee getuigen bijvragen voor 's anderdaags, om over d'aanhitsingen te spreken, zoo verklaart d'Openbaar Ministerie dat die aan- liilsinggr in den Akt van Beschadiging.staan, "lanwnd twijfelt o. aan of de aanhitsingen van den Schoolmeester hebben veel bijgebracht tot de misdaad. Mr Perier. Wij spreken niet alleen van d4pi Schoolmeester maar van g'heel de Familie. Het Openbaar Ministerie. Bijzonderlijk van den Schoolmeester, zonder zijn ophitsingen zouden de zaken zóó niet gebeurd zijn. 8ste G. Een jonge dienstmeid die op 't Hof gewoond heeft tot aan de dood des Vaders; 't was een goed huis houden, Louis en Adolf waren hartelijk voor hun Moeder, ze weet dat Vader Van Hauwermeiren korts voor zijne dood gezegd heeft aan Landuyt Een Hof zonder Mees ter is geen Hof en als 't haar gedacht is, trouwt ermeê. (Ten 1 ure wordt de zitting gesloten; morgen dijnsdag zitting ten 10 ure; de zaal was opgepropt van Volk; een groote menigte gaat op den koer staan, om de Beschul digden te zien in d'ijzeren koets van 't celgevang steken. Elk spreekt over die zaak; er is éénstemmigheid, om de behendigheid der twee Dendermondsche Advokaten te bewonderen en hoe meesterlijk wel zij 't Vlaamsch spre ken; van afgrijzen voor die misdaad; van diepen afkeer en verbolgenheid tegen d'aanhitsers en opstokers.) ZITTING VAN DIJNSDAG TEN 10 URE. 't Verhoor der Getuigen wordt voortgezet Vereecken, Gemeente-sekretaris te Gysegem,verklaart dat de moeder hem eenige dagen voor de dood is komen klagen over haren oudsten zoon Benoit, die haar mishan deld had; ook ov«;r moeielijkheden met hare andere kin deren, vroeger waren zij te vrede met 1 fr. zondaggeld; nu moesten zij er 2 hebben, kwamen dikwijls laat thuis, zat en begonnen haar dan te schelden en te verwijten. Ondervraagt over den Schoolmeester, getuigt hij dat de weduwe hem als de groote oorzaak aanzag; ook verklaart hij dat deMeester gedurig op haar bezig was, haar uitge vende als een slecht mensch en zeggende: Moest het mij gebeuren, ik stak ze dood! Aan de kinderen zegde hij de smadelijkste zaken van hunne Moeder en voegde erbij: Dat na dit huwelijk zij d'armste kinderen van het dorp zouden geworden zijn en nog genoodzaakt te bedelen. Getuige weet niets op 't gedrag van Landuyt, 'ne man die geerne een glas drinkt, 's zondags, maar toch een goede werker. Over de weduwe weet hij niets te zeggen. M. Perier. Voor den Onderzoeksrechter heeft ge tuige nogtans verklaard dat er over de weduwe geklapt wierd en nog al aardig. Getuige houdt al zijn verklaringen staande; hij loo chent niet dat er over de vrouw geklapt wierd, doch op een dorp wordt er nog al gauw geklapt. M. Perier. Maar, bestonden er geen liefdebetrek kingen tusschen de vrouw en Landuyt? Wel zekerlijk, vermits zij van zin waren te trou wen liefdebetrekkingen zijn daarom geen slechte be trekkingen. M. Perier. Heeft getuige aan Van Landuyt den raad niet gegeven van zijn huwelijk uit te stellen? Ja zekerlijk heb ik hem gezegd dat het nog te vroeg was, dat hij beter zou gedaan hebben wat te wachten. De Voorzitter wenscht den getuige geluk over zijne ge dachten en zijn gevoelens; haddeelk alzoo gehandeld, de zaken waren zoover niet gekomen. Covens Rich., 78 jaren: Den zondag voor de moord is de Moeder uit haar hof gekomen. Getuige zegde haar: Proficiat, Ameliemet uw huwelijk. Ja, zegde zij, ze zijn daarbinnen ook bezig met mij proficiat jte wenschen; de kinderen doen niets dan mij wreed verwijten en be dreigen. G'hebt wel die moeder gekend? Ja. Zorgde zij goed voor haar kinders? Ja Mr. Was het een slechte vrouw? Nooit heb ik er iets slecht in gezien. Zou het een geluk geweest zijn als Landuyt op dit Hof zou gekomen zijn? Getuige kan dit niet weten. En de kinderen? gij hebt ze altijd aanzien als brave kinderen? Ja, zekerlijk. Vrouw J. B. Van Hauwermeiren ging dikwijls bij de weduwe en de weduwe bij haar. De man was voor Lan duyt; als hij een dag wegbleef, vroeg hij: Waar is Pie- terke? Getuige bevestigt wat Van Hauwermeiren op zijn sterfbed had gezegd over Landuyt. Ze weet ook dat de Moeder tot eenige maanden voor de moord over de kin ders niet kloeg, maar zegde dat zij opgemaakt wierden

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2