i imintti 49 Zondag 6 December 1891 328te Jaargang. Loopende nieuws. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. In de Kapittel-Zaal. DAVIDSFÖNÜ BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HEI LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks by ons cf door Post of Briefdragers. YAM AELST AALST, 5 DECEMBER 1891. -O Aalst is zonder photograafdoch meermaals per maand komt M. Matlet, van Ternath, bij M. Keppens, Molenstraat 27bis. Ja, M. Notaris De Gheest, g'hebt gelijk: te respekte der Familiön die hun duurbare Over ledenen naar 't kerkhof vergezellen, zou een der eerste werken van Aalst moeten zijn: De kalseiding der kerk hof baan. M. Meert heeft alle jaren een krediet gevraagd voor dit werk; doch 't Publiek zou dankbaar zijn, indien men dit werk zoo spoedig mogelijk uitvoerde. De slecht ste baan van Aalst is de kerkhof baan. Die een vaD de Ministers ziet, de complimenten a. u. b. en dat er 's avonds te weinig licht is op de Treins; men zou toch moeten kunnen lezen, zonder zijn oogskes te kreveeren. Licht en Water, dat is toch het minste wat men den mensch kan geven. Ei, ze noemen dat EXPRES Donderdag av. ten 5 ure, brief uit Aalst verzonden naar Gent; expres, 35 centiemen port; en weet ge wanneer de brief besteld wierd, aan de Vischmarkt Ten half 12... De fout zal aan Gent zijn; want w'hooren klagen over dat groot Pöstbureel, dat de brieven-expres er dikwijls aankomen, al trekbeenende, gelijk geblesseerde uit den slag van Leipzich. M. Oscar Reyntens, advokaat te Moorsel, Lid der VlaamscheTaalgilde, kondigt aan,dat hij in 't kort zal uitgeven De Gemeente Moorsel bij Aalst en hare Geschiedenis, boekdeel van 200 bl. aan 2,25. Eere aan de Vlaamsche Kunst! Het Oratorio St Franciscus van Tinell zal dezen winter uitgevoerd worden te Dusseldorf, Aken, Breslau, Kopenhagen, Amsterdam en den Haag. Wat bliksems ongezond weêr Overal veel sterfgevallen T'Aalst zondag nacht 5 dooden in 't Gasthuis!... Over Zele is een soort van Drolziekte gevallen: droogen hoest,pijn overal, meest in rug en hoofd, fledderig zijn, flets, walgend, niet kunnen slapen en zoo flauw worden als een rietmusch in den Winter.... D'een Berechting achter d'ander; 3 Dokteurs ziek o. aeenen die ia 50 huizen meesterde. Te Ber lijn is d'Influenza, met veel kwaadaardigheid; te Berlijn de groote citadel van den Pruis. - T'Aalst mag M. Ont vanger De Bruyn zijn rechten op pensioen doen gelden; hij heeft de jarea. Te Lions heeft de apostaat Hya cinth een voordracht gehouden tegen den Aartsbisschop van Aix; de rampzalige mensch dierf verklaren dat de Fransche Republiek nu gaat gedwongen zijn een vervol ging in te spannen tegen den overmoed der Geestelijk heid. Ja, een der vuilste boeken, door de Policie te Brussel aangeslagen tot bescherming der Zeden, was ge schreven door eenen officieelen liberalen Schoolmeester. Alle vijf voet hoort men te Brussel en in de Walen dat er mamezellen van 't liberaal Onderwijs huishouden, na voor de Wet alleen getrouwd te zijn, bijgevolg openbaar God en zijn Gebod versmadende... En dat moet de kin deren onderwijzen!... Droef, droef, droef! De Beiaard mag spelen en laat ons de drapeau's uitsteken: In Oos tenrijk is een dorp, zonder een enkel herberg. 0 Heden, zaterdag, ten half acht, groote openbare Zitting van den Gemeenteraad. ftY-ruw HOSPITAAL In de beslissende Vergadering van't i uoo- fflf Komitpit. -'*■ Van Wambeke, Gheera- ^ue&taanae uit cl'Jtieeren Dr Claus, Be*1 ^erdts, Borreman, DrVan der Haegen, Van de P"*nune, Paul De Clippele, Van Gyseghem en jw.ee), in die beslissende Vergadering wierd 't Land, is 't bij u gelijk op een ander?. In welken zin, menschen? Ja, bijvoorbeeld, ik neem de gazet voor 1892. Proficiat, wel gekomen G'haalt er eere van En lang en gelukkig en vrolijk moogt ge leven! Maar heb ik dan ook de Nrs tot Nieuwjaar erbij, per beneficie Ja, we zullen ons niet laten uitsteken; en daarbij kan Ued. genieten van de Premiën der schoon Boeken: 't Kasteel der Verdoemenis, Gaston Blankaert, Doktor Gorus, voor 1,00 in plaats van 1,75 en 2,00... We willen ook eens Premiën geven;., 't en moeten altijd dezelfste niet zijn die wel varen. O— Land, ge peist gij zeker dat wij, Boeren, latijn lee ren? ze moeten veel doen tegenwoordig, om niet le be zwijken, maar latijn leeren, dat is toch in onzen kavel niet... Schrijven wij latijn, achtbare Lieden Ja en dan nog in uw Overzicht der Botermarkt; al verschelde malen hebben wij dat belet: intra en extra; wat bediedt dat? wordt u dat alzoo opgegeven door d'uf- fra uit Chipka die wij alle weken op de Botermarkt zien, tot ons genoegen, de brave ziel? Menschen, vermits de Markt zoo verschillig is, al koeken naar zijn geld, zoo bediedt dit intra en extra: dat er nog Boter geweest is van meer en van minder; intra en extra, onder en boven die prijzen. O Land, hoe is 't met uwen Mr den Deken? Wat zullen wij zeggen, geliefde Ondervragers? den eener, dag wat beter, den anderen dag wat slechter. Zoo dat 't niet goed en is? 't Zou toch kunnen beter zijn: een zware ziekte en tot hiertoe geen ernstige terugkeer tot de gezondheid. De menschen van Aalst hebben nogtans veel, veel hoop; ze zijn hunnen Deken Raemdonck hertelijk genegen; ze bidden veel en aanhoudend voor hem, God almachtig en zijn Heiligen; dat ze met 24 uren aan éen stuk in de kerk te zitten, hunnen Deken konden tot herstelling brengen, de groote kerk zou gestampt vol ziten. 't Is al lang dat Mr den Deken ziek is? 3 maanden, Menschen; God geve de spoedige her stelling! O Land, wat lauw, vaddig weêr 1 Ongezond weêr, Menschen; en ze spreken van d'In fluenza die weêr te Londen en te Berlijn was; maar z'is ook in ons Land gekomen, elk lijdt ervan: Te Zele, te. Hamme, te Gent, t'Aalst, overal veel sterfgevallen; 'tis* een soort van Drol, die voortloopt en in d'huizen dringt, een Grip, een Polderkoorts, 'ne Malaria, wat weet ik al? Alle jaren komt dit met de verandering der luchtgestel tenis en daar wij hier in een laag land wonen, Nederland, dat de nevels en de wasems der Noordzee ons overrom pelen; alle jaren zijn er dees tijd veel ziekten; maar nu gaat het toch over zijn hout. Wat zegt Vater Kneipp daarvan? Tegen d'Influenza raadt hij aan,'t lichaam v/asschen Woud water -n :.siju en da*. - 't ben «aan. caar'"j Chipka, beginnende aan de Werf en g'heel dien traktus tót achter 't Begijnhof.... En staat dat beschreven? Zekerlijk staat dat beschreven; in d'alleroudste perkamenten handschriften, als ze nog met Gothiksche en Arabische letters schreven, en in abreviatiën; den inkt is zoo bleek geworden dat ge dat zonder bril of vergroot glas moeielijk kunt lezen. Korts na de Kruistochten was ergrooten Hongersnood in Aalst: geen eten! geen eten!.. Een Burger van aan de Vaart, zekere Paladyn deed voor zijn rekening uit den Oosten verscheide schepen tarwe komen, om uit te deelen aan d'arme menschen, en ver mits het anderszins een der vroomste Poorters was, noemde de Graaf van Aalst hem Ridder der Heerlijkheid van Sjipka... Van Sjipka? Ja, om dees rede: Poorter Paladyn had daar in den Oosten op dit eiland Chipka 'ne Kozijn wonen en 't was uit 't eiland Chipka dat de schepen graan verzonden waren.... Die naam is aan dit deel van Aalst gebleven, door verloop der tijden en Aalst meermaals geplonderd en afgebrand zijnde, was dit uit 't geheugen gegaan; maar bij d afbraak van 't Hooghuis zijn de echte oirkonden in een ijzeren kasken in eenen diepen kelder gevonden; er had 'ne schat nevens gelegen, maar hij was weg. O Zoo, zoo, zoo, Land? en uw nieuw Gasthuis? Zal 't gereed zijn tegen 't jaar 1900? Tegen 't jaar 1900!!!! Meint ge dat d'Aalstenaars zeeldraaiers zijn? Luistert eens naar 't volgende heden avond is 't Zitting voor de aanduiding der Plaats, mits vrije stemming; dan wordt aanstonds de Grond aange kocht; op 2 d 3 maanden is 't plan gemaakt; laat ons ne men op 1 maart 1892; d'avonden zijn lang; van 1 maart tot 1 juli goedkeuring en aanbesteding; van juli beginnen te werken; tegen einde 1892 ver boven den grond, ver scheide gebouwen onder dak; op einde 1893 ALLES gereed; in 't najaar alles wel droogen; met Kermis 1894 de plechtige opening; de Plechtige Opening; een Gast huis! gelijk M. Gheeraerdts zoo wel zegt in zijn verslag voor de Begrooting 1892, (waarover de naaste week een hoofdartikel), een Gasthuis,die groote daad van mensch- üevendheid en van christelijke broederlijkheid; een stad gelijk Aalst met zooveel arm Volk, met zulken wreeden schoollast; en die nog 3oo,ooo fr. vindt voor een nieuw Gasthuis; dat moet plechtig geopend worden IN JULI 1894, dat men dien datum vaststelle van nu af; in Juli 1894, ten allerlaatste; en God geve dat al de Heeren van Stadhuis, Hospitiën, Armbureel, Gezondheids-kommissie Drukpers, enz. enz. die nu hunne zorg en hunnen tijd aan dit groot Werk besteden, dat zij er aanwezig zijn, in blijheid en Gezondheid, om't nieuwe Gasthuis plechtig te zien wijden én te openen, voor 't Werkende Volk van Aalst, onder de Bescherming van den H. Martinus en van den H. Josef; de twee Parochiekerken zullen bijna even dicht bij 't Gasthuis zijnMen weet dat 't Land van Aalst niet onverschillig is gebleven aan dit nieuw Gasthuis, van over 10 jaren is er over geschreven in ga zet en vlugschrift. Vergeten wij dus den datum niet: Juli 1894; op 3 jaar zijn, eilacy de forten aan de Maas £<.-■ aakt; ho-zou men op 2 jaar eu 1 komt d'Oultremont uitroepen Een Vrij will igers-Leger is tegen de Vaderlandsliefde; elk moet soldaat zijn, om zijn Land te verdedigen!! Elk gewapendGelijk bij d'oude Barbaren, d'Hunnen en de Noordmannen De Vader landsliefde van den hoveling d'Oultremont bestaat dus in een Bloedwet, in een Slavernij, in de Jonkheid naar de kaserns te sleuren, daar te leeren pataaten jassen, vloeken en wild zijn, om als dienstmeid aan d'officiers te dienen en als men uitgelaten wordt, eenige herbergskes kapot te slaan;... Die Hovelingen Er staat geschreven van over 3000 jaren Ongelukkig Land, waar d'Hovelingen mees ter zija Maar 't is M. Coremans die hier sterk heeft ge antwoord, M. Coremaus, de Vlaming van Antwerpen Dat de Kiezers verwacht hadden terug te zien keeren naar het getal soldaten van 1878; dat de groote Mogendheden in ons Land niet zullen komen vechten dat wij belache lijk worden met dit groot Leger; (ja, ja, Minister Pontus snuift dat maar op, ge moogt het hooren); dat Luxenburg MIN in gevaar is met zijn 150 soldaten, dan wij, met ons 130,000; dat de beste waarborg van ons bestaan is, de overeenkomst der Mogendheden; dat t'Antwerpen alleen de Kiezers uitdrukkelijk spreken tegen dit overdreven Militarismus Eilaas 't is waar M. Coremans, g'hebt gelijk de godsdienstige kwestie 0verheerscht alles; we zijn sterk TEGEN het Liberalismus, maar in ons eigene partij heb ben wij schier NIETS te zeggen, zoolang de Poll of de vrije geheime voorloopige stemming er niet bestaat, 't Is daarom dat wij daarop aandringen; en de tijd nadert dat er geen kiezing zal mogelijk zijn, zonder den Poll. Wij moeten sterk staan. Burgerlijk en Godsdienstig... Minister Generaal Pontus, wat zegt gij daarop Ha, gij geweerdigt u bijna niet te antwoorden aan die deftige heeren Van Helleputte en Coremans, gij trekt uw schou ders op, ge trekt aan uw moustasj, ge ziet devasiefop; ge kondigt dat aan, dat gij voor den Persoonlijken Dienst zijt; dat die zaak na d'IIerziening zal voorgelegd wor den; dat men er op zal aandringen Welnu, wij geloo- ven dat ook, maar wij denken toch wel D'algeraeene Vrijheid zal er komen of d'algemeene Slavernij Ouders, achtbare Ouders, bemint gij de deugd, de vrijheid uwer kinderen? strijdt dan voor een Leger van Vrijwilligers.... Dien d'OultremontDoor wie wierd Joannes den Doo- per aangeklaagd Door d'Hovelingen!... Wat riepen de Joden tot Pulatus, als hij aarzelde van Oas Heer te doen kruisen D'Hovelingen zullen 't gaan zeggen aan den Keizer Waarom zijn d'apostelen Petrus en Paulus zoo wreed gevangen Omdat zij eenige Hovelingen haddon bekeerd Van wie kreeg Henricus den Achtsten zulken slechten raadVan zijnen Hoveling en vleier CFomwell Waarom kon Thomas Morus in 't Hof niet blijven Omdat hij den Hoveling niet kon spelen Het wordt zoo dik wijls gezegd op Chipka De Kiezers zullen nog aan hun Gekozenen moeten verbieden van dikwijls naar 't Hof te Her m :-.ziy\.en da*. - HHI1 va r' 1 ftrfeksel var, Si J absmfhe, enz. Verslag van Mr Dr Qlaus nogmaals voorgelezen, elk had er reeds kunnen kennis van nemen, doch GEEN JEN- KELE OPWERPING wierd er tegen gedaan en met eenparige stemmen (Mr Burgemeester Van Wambeke afwezig), met eenparige stemmen wierd de Hertshage aangeduid als de gezondste en de best geschikte plaats vóór 't niéuw Hospitaal. O— JL tij Argentina is «r weêr herbegin van twist, al is de nieuwe Na tionale Bank geopend en al komt er meer leven in d'aktiön. Uit't Gentsche Vrije had men ons gevraagd die schoon Lijkrede van M. De Turck, achtbaren Koster te Steenhuyso, ook in De Werkman te fetter - in Bulgaria spreken ze van 9 millioen te kort. Te St Pe tersburg- hacTde Czar beslist geen Wiuterfeesten te geven, orarede van den Hongersnood: maar nu is 't een wreed gezaag en geklaag van de Muzikanten, de Dan smeesters, de Coiffeurs, de Modisten, de Borduur- ders, 'oetsiers, de Pasteibakkers, de Poeljeniers, enz. enz. enz... Oov de'Dokteurs en Apothekers klagen, want veel groot Volk kreeg vallingen door die Nachtfeesten. De Czar staat te duhoen met zijn twee oogen toe... Hooglee- .ar David keurde het af, als Conscience schreef: met zijn twee oogen; maar dat is een Volksgezegde. Land, zeg ons e»*-" "an Eiland, r' uU;Jj waarvan komt eigentlijk den naam „nipka? Chipka, Menschen, kijk! wij zullen 't u toonen op de Landkaart, op den Atlas; ziet ge daar die keting van bergen,hoog en lang, de BALKANS genoemd, 40 mijlen lang en de grens van Turkijë uitmakende langs Europa tot aan de Zwarte zee. Ja, dat zien wij, de Balkans. Welnu, een dier bergketens, nabij de stad Grabova is de Sjipka of in 't Vlaamsch Chipka, i5oo nederlandsche el hoog, een bergengte uitmakende en een eiland; in den oorlog van 1877 hebben de Russen 7 dagen moeten vech ten om door Chipka te geraken; dan is de Turk daar te ruggekeerd en z'hebben er gevochten, bijna dagelijks, tot 8 Januari 1878. Heel wel, maar 't eiland Sjipka van Aalst aan de Werf, van waar komt die naam? Achtbare menschen.. brave zielen, dat is iets van den ouden, ouden tijd, gelijk 't Meetjesland, 't Land van Kazant, 't Land van Riem, 't Land der vier Ambachten, 't Brugsche Vrije, enz.zoo heeft Aalst zijn Eiland brengt Mr#n Van HelleL remansDat zijn oprecht Vlaamsche Volksmannen... Mr Van Helleputte, een der opperhoofden en inrichters van deu Vlaamschen Landsbond, heeft de denkbeelden en de wenschen van zijn Volk in de Kamers verdedigd De Bloedwetdit hatelijk overblijfsel van de jaren 1793! De Bloedwet, die alle jaren zooveel schandaal, zooveel smart en onkost veroorzaaktDie dagen van Loting helsche dagen Minister Pontus, en spreekt toch niet van Vaderlandsliefde in uw kaserns, want ge zoudt ons kwaad maken Kan de Bloedwet verzacht worden? Is de formuul gevonden Ja, ja, ja.. M. Van Helleputte heeft het gezegd Vrijwilligers aanwerven, volgens de stelsels van Antwerpen, Gent, St-Nicolaas, Aalst; en NA- MATE er Vrijwilligers bijkomen, de Bloedwet verzachten Een vrije man is meer weerd dan 10 slaven... Er is hier geen spraak van 't Land ongewapend te laten NAMATE men Vrijwilligers heeft, den Slavendienst verzachten.... Is dat niet eenvoudig en natuurlijk?... En daartegen Het met 61 fel. tegen 13 en 15 stuurraad, aan 't hoofd Hoogleeraar Willems van Leuven, UEd. klaagt over ver mindering van Leden; gij roept Provinciale Vergaderingen in'tleven. Heeren, uw pogingen zijn loffelijk; maar ten eersten Davidsfonds verliest Leden door den bitteren Biech ten tijd, veel menschen moeten er op zien; verbetert den Landbouw; maakt van den Landbouw een goede broodwin ning gelijk voorheèn, dan zal Davidsfonds ook aanwinnen; ten tweeden Veel Afdeelingen zijn lauw in hun werkingen; waar geen Vrijheid is, is geen en iever; luistert men wel genoeg naar d'Afdeelingen Gaat het te Leuven nietWij schikken en beridderen alles, inter nos; gelijk wij vaststellen moet het zijn!.. Wordt Davidsfonds niet oud van jaren? Zijner geen Bestuurleden, 20, 3o jaren aan't hoofd, en nog weinig naar Davidsfonds omziende?. Wat waren ons Voorouders wijs van alle jaren nieuwe Schepenen te willen In de bijzonderste Kloosters, 't zijn alle 3 of 6 jaar ander Oversten; nieuws ver blijdt; nieuwe mannen hebben nieuwen iever, nieuwe gedach ten, nieuwe plans.. Davidsfonds is een goede Katholieke Va- derlandsche macht.. Laat ons werken voor den bloei en'groei van Davidsfonds. OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. V. Een rijke vrouw In druk en rouw. Van Juni 1791 begon 't gevang der Koninklijke Fami lie. Door die razende menigte in de Tuileriën terugge bracht, wierd zij er bewaakt, als in een Prison dag en nacht, van binnen en van buiten. Zooverre ging het, zoo stoutmoedig waren reeds hunne vijanden dat de Kamers der Koningin bewaakt wierden door twee schildwachten. Den 27 Juli kwamen 3 Volksmannen der Nationale Vergadering de gevangenen ondervragende Koningin bijzonderlijk wierd door smadelijke vragen lastig geval len zij antwoordde met veel weerdigheid en zonder iemand te willen beschuldigen: Ik verklaar, zegde zij, dat vermits de Koning uit zijn Land wilde vluchten met onze kinderen, niemand mij beletten kon hem te volgen. We zijn getrouwd en we willen te samen leven cn sterven. Verscheide weken was het aan de Koninklijke Familie verboden in de schoone Hovingen van 't Paleis te komen; de Kinderen wierden bleek, verloren allen eetlust; de Moeder smeekt om locht en vrijheid geen doens Eerst moest de Koning de nieuwe Grondwet zweren den 44 September 1791 en dan wierd het Gevang een weinig verzacht. De nieuwe Wetgeving steunde op 't gepeupelsel van Parijs en alle gematigheid wierd er van de hand gewezen. Gedurig wierd het handteeken van Lodewijk XVI af geperst. Welke les voor Ouders en Overheden die te zwak zfin Welke les! Goed zijn, ja, maar zwak zijn, de Reglemen ten laten overtreden, zijn gezag afstaan, neen! Nu moest Lodewijk XVI als Ministers aannemen man nen die hij in zijn hert verfoeide, omdat hij hun slechte inzichten kende. Zijn Broeders waren uit 't Land gevluchthij teekende al hun rechten afzelfs verklaarde hij den oorlog aan Oostenrijk, aan't Vaderland zijner Echtgenote... Welke smart voor die Oostenrijksche Dochter Th dien diepen druk, Lodewijk XVI, den afgrond voor zijn oogen ziende, niet meer vrij zijnde, vreezende voor 't leven zijner kinderen, ze verzekeren dat hij alsdan ie mand in 't geheim gezonden heeft naar. de Bondgenoten, om te vragen dat ze zonder geweld in Frankrijk zouden dringen, en eenen oproep doen tot al de brave lieden.om aldus den Throon te herstellen en de orde te handhaven. De KoniDg mocht dit doenhij was overmand door een slechte sekte; hij leed geweld en onrecht; de Kuning mocht dit doen, zekerlijkmaar als het uitkwam te Parijs, als de Legers der Bondgenoten veld wonnen, dat Parijs bedreigd was, dat de Nationale Vergadering 20,000 sol daten uit de Provincie vroeg, dat de Koning alsdan zijn handteeken weigerde, dat hij ook weigerde de vervolging te bekrachtigen tegen den uitgeweken Eêldom en tegen de Priesters Dan ontstond er te Parijs een getier en gehuil gelijk in een reDne van wilde dieren, die honger hebben en geen eten krijgen. Te Parijs, we willen zeggen, bij die menigte, die men tegen God en zijn Gebod, tegen Zeden en Geloof had doen opstaan, Nü wierd volbracht de profetie van Voltaire: Een stad zonder Godsdienst!.... bouwt een stad in de lucht, dat is veel gemakkelijker Den 20 Juni 1792 zijn rond de 20 duizend Brigands te Parijs bijeengeraspt; gedurig komen er bij; ze gaan in de Kamers der Wetgeving; ze worden er toegejuichd; ze trekken naar de Tuileriën; ze verduiken hun iLzicht niet; ze gaan er den Koning vermoorden en bijzonderlijk het hoofd der Koningin moeten zij hebben; zij schrimen van woede, bij den naam der Koninginne. Alles wordt overrompeld en gelijk een woede.-de zee zwermt die menigte in 't Koninklijk Paleis binnen; Lodewijk XVI wordt daar omringd van de Jacobipen; vier uren lang lijdt hij daar hoon en smaad; om de gi Oen van 't gepeupelsel te voldoen, zet hij een roode mut; op, drinkt een glas wijn uit hun handen, terwijl de Koni igin hare twee kinderen aan het hert drukt; dat ze bij den Koning wil loopen; dat ze roept: 't Is mijn plicht nevens hem al de gevaren te deelen!... Dat men haar tegenhoudt; dat Prinses Elisabeth, de zuster van Louis Seize, voor de Koningin aanzien, bijna vermoord wordt;... Dat de Ko ningin hoort huilen: Alles teekenen of de Dood!... Tiran, bfeeft, uw laatste uur is gekomen! Dan is er geen tegenhouden aan: Waar de Vader is, moet do Moeder zijn met hun kinderen! Ten anderen, men zoekt haar op; Marie Antoinette loopt dan bij haren Echtgenoot en deel met hem die smartvolle uren! Ze ziet de Jacobijnen voorbij trekken, in wreeden walgelijken staat, hunne pieken in d'hoogte zwaaiende; z'hebben reeds gemoord, veel Zwitsers hebben zij omgebracht; de pie ken zijn nog rood van 't menschenbloed; zelfs zijn er pieken waar een hert op steekt dat nog rookt; er zijn er waarop men 't afbeeldsel van een schavot-heeft gebonden; 't klein Prinsken moet ook de roode muts op zijn hoofd hebben;En dat blijft vier uren duren! eiken oogen- blik vreest men dat de Koninklijke Familie gaat verscheurd en omgebracht worden; maar de manhaftige houding der gekroonde Slachtoffers, het zien dier twee schuldelooze kinderen, doet de wangedrochten stil blijven; er komen Vrienden des Konings bij; er zijn zelfs stemmen die roe pen: Leve de Koning! Leve de Koningin! Leve de Kroon prins De moordende aanslag is mislukt en de Koninklijke Fa milie ademt weêr vrij... Wie zal zeggen wat een Vrouw, wat een Moeder afziet in zulke orastaudigheden Sedert eeuwen en eeuwen, kan men tien Huishoudens noemen, die uitgestaan hebben wat de rijkste, de schoonste en de machtigste vrouw der wereld hier moest uitstaan 't Gepeupelsel móest achteruitwijken, doch keerde met meer woede terug den 10 der Oogstmaand van 't zelfde jaar. Eenige dagen te voren was Koning Lodewijk op 't Mars- veld de Grondwet gaan zweren; men wilde hem nog eenen schijn van eerbied bewijzen; van nabij bewaakt met zijn Familie, had men hem met zekeren luister om ringd; 't was de laatste maal dat Frankrijk hem zag, de laatste maal voor zijne dood De Koningin zag zoo bleek dat men eiken oogenblik dachtZe gaat in onmacht val len Overal zag de Koning verbolgene wezeDs; veel vuisten waren tegen hem uitgesteken; thuis komende, was 't éen gesnik en geween, een moedeloosheid zonder einde; er wierd nog gesproken van te vluchten; ver scheide plannen stelde men voor; maar de Koningin wilde er niet meer van hooren en 't woord van Lodewijk XVI was Ik heb op de aarde niets meer te verrichten; al mijne gedachten moeten naar den Hemel gericht zijn. Tien dagen na den eersten aanval op de Tuileriën wierd er een tweede gereed gemaakt en barst los met ontembare woede; G'heel den omtrek, tot aan 't Paleis Royal was bezet door de gewapende Jacobijnen, den 10 Oogst 1792; ze wilden erbinnen; ze spraken van alles te vermoorden en te vernielen; de 1G00 Zwitsers konden er niets aan doen; ten anderen, de Koning wilde van geen bloedvergietin- gen hooren; 50 stukken kanon stonden op de kaai aan de Seine'50 stukken kanon der oproerlingen; na veel geraas en getier en over- en weêr geloop naar de Nati onale Vergadering kwam de Prokureur Ro^derer aan den Koning zeggen dat hij met zijn Familie naar de Nationale Vergadering een schuilplaats moest gaan zoeken, bij zijn vijanden en vervolgers.. Marie Antoinette riep dat ze lie ver aan de muren van de Tuileriën zou worden-als zulke lafheid te bedrijven. 't Gevaar naderde bedreigelijk Dan, als het 12 uren geduurd had, besloot de Koning naar de Nationale Vergadering te gaan; en ten lure van den Nacht, omringd van een aantal Edellieden en van 300 Zwitsers trok hij met Vrouw en Kinderen, door dit gezwerm van zat en razig Volk; Hoe de Vorstelijke Personen daar niet verpletterd, niet vermoord zijn, daar verstaat niemand hem uit 't Was huilön en tieren stampen en drummen elitair aanhitsen en opmaken; roepen Slaat ze dood la mort la mortnu is zij, hier en daar, in ons handen En ge zijt Moeder En uw twee Kinderen loopen al krijscnende nevens u In 't gedrang was de Koningin haar gouden horlogie ont stolen Zoo-geraakten zij met veel pijn en schande in de Vergadering en dan viel 't gepeupelsel in de Tuileriën en vermoordde er al 't Mansvolk dat men vond; de Staats- damen waren in een zaal gevlucht, ze zatep e$knield, de dood afwachtende, die rijke, glorieuse StaatOTamen; hun laatste uur ging slaan, toen een onbekende, met langen baard en kloeke stem, uitriep Genade voorde Vrouwen, Onteert de Natie niet door vrouwenmoorderij (t'Verv. Rechter. Ontken het niet, gij hebt de misdaad bedre ven. Gij ^terraadt u zeiven, gij wordt bleek. Beschuldigde. Dat is juist het bewijs dat ik niet schul dig ber, mijnheer de rechter, want wit is de klèur der on- schulj.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1