1 MARIIS-AUTOHEH! 50 Zondag 13 December 1891 3 28te J aargang. Uitspattingen te Brussel GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. DE VOORWACHT. sPMÉL AALST. - Verslag van M.Schepene Gheeraerdts en Zitting can den Ge meenteraad Er zijn er nog alzoo. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladrpde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 (rank denkleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. "s iaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen w orden op bllc tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks by ons of door Post of Briefdragers. ÏANA AALST, ia DECEMBER 1891. O Elk den goe naam en voordeelig is; en die door d'Influenza lijden, dat ze 't Boekje koopen van Pastoor Kneipp, te bekomen aan 0,70 c. bij alle Boekhandelaars, gekartonneerd o, 85. 't Mag voort gezegd worden, wan' 't is der moeite weerd. Morgen, ten 6 ure, Prijsdeeling in Werkmanskring Aalst.... M®n gaat^zor gen dees jaar voor een schoonen Kerstboom en zal M. Scheer linckx aan zijn Volk geen fraai Kerstlied leeren? of Weldoen zonder Omzien? D'oude Vaderlandscbe Kerstmisviering. Het staat nu VAST, dat de Policie van Aalst het recht heeft zijn Reglement te doen uitvoeren, ja zelfs d'ongewillige Orgel koten te doen sluiten In Aalst komt meer en meer Armoede, omdat de Zedelijkheid niet verbetert. «Niets zal baten roept de Paus Leo XIII. die hoogwaarde Grijsaard, mets zal baten of de goede Christ ene Zeden moeten hersteld worden In Aalst, de GROOTE meerderheid der jonge werkende klas is op 'ne vervaarlijken slechten weg... Als ment* Aalst niet krach tig begint tegen te werken op 't Stadhuis, in de Fabrieken, m 't Armbureel, door een Vlaamsch en talrijk St Vincentius Ge nootschap (eilaas, 't is daar Fransch en dat is de dood. De enkele Burgers, die wekelijks hun taal laten versmaden, zul len als d'onderdanigste schapen een soort van Martelaars kroon hebben)... als men t'Aalst de strengen niet begint te stijven, er zal nog zwarten sneeuw gezien worden. In t Belfort dezer maand wordt opgemerkt een Studie over Bos suet en de Natuur, door E. H. Pauwels, Pastoor van Kerkx- ken; een fransch tijdschrift had den grooten Bossuet uitgege ven als ongevoelig voor de Verhevenheden der Natuur, en Pastoor Pauwels toont hoe Bossuet, in zijn onvergelijkbare Schriften de Natuur beschrijft op een verhevene en vurige wijze. Schoon en nuttig om lezen. Te Gent in t Hof van Appel gaat de Ondervoorzitter Tuncq of Turcq de jaren heb ben... Voortaan zullen er in 't Hof van Beroep n Katholieken zijn en 10 Liberalen. Die wint lacht en die boven ligt,geeft de wet, of de kaarten zijn valsch. 't Moet toch waar zijn! al in 3 gazetten lezen wij dat een Spaarmaatschappij van Brussel 5o,ooo fr. gewonnen heeft, voor elk lid 6000 fr.; 't komt zoetekes binnen. Te Londen, daar is 't nog een olie; de kommandant der Pompiers is er gepensionneerd en trekt a5,ooo fr. 's jaars. Dcndergalm verhaast zich in groote letters ai te kondigen, als een Marats- kring van Gent (een schoone patroon, dien Marat,) als die Socialistenkring in een danszaal van Aalst komt Voordracht houden... Elk zijn goeste, zekerlijk, maar of die Marattenj alle liberalen zal aanstaan, dat is een ander paar mouwen. Wat zien wij op onze tijden? Schoolmeesteressen in de groote steden, Onderwijzeressen der Volkskinderen die vo°* ^e. alleen getrouwd zijn!!! Waar gaan wij naartoe?! Praktiscn leeliik stijf onduidelijk woord, vanpractisch nut, zou men niet beter zeggen: van werkelijk nut? theorisch, raad, praktiscn, daad, werkelijk.— De felle Lodewijk den Witten van over de Steene brugge t'Aalst, 'ne Monark in 't wiezen was maandag aan 't kaarten: Miserie, riep hij, miserie; de kampstrijd begint en och erremen! onze Lowie valt van de brug in t water, met de 2 en de 3 in zijn hand; men gaat de 4 of de 5 uit, hij legt er de 6 cp, denkende: ik zal mijn ponkske van de 2 en de 3 houden als een spaarpotteken, en hij is er aan. bpijtig, zei Constant, dat zulke zaken voorvallen aan dien greoten ver maarden Wiezer, maar hij ramasseerde de censkes op... Leefde Keizer Karei nog, hij deed het in de boeken van zijn Gulden Vlies schrijd zijn ge*<-nd, om tcchtlxit tc'spzckch. De zieke menschen van Zele en Hamme beteren; te Zele is Mr de Pastoor zeer stillekes; de Policie Commissaris is over leden, maar 29 jaren; 't was 'ne Gentenaar; maar t H a m m e die groote verergernis, 'ne Fabrikant, die zijn Volk met peer- dengeweld in 't Ongeloof stampte, zelfs publiek doende spot ten als er Missie was; nu zoo wreed en zoo diep gevallen; 65 iaar zijn! Vader van Familie! rijk! en op dien ouderdom naar 't Gevang geleid worden! 't Is wreed! - Vrijdag is voor ons Vredegerecht de zaak verschenen van den Fransenman, uit de Fabriek der Vaart; nadat hij van den Policie Commissaris zijn zaligheid had gekregen, heeft de Vrederechter hem met veel kalme, deftige Justicie, tot 25 fr. boet veroordeeld. Donderdag stond een Merbelaan in vollen bloei bij M. Se ranhien Van Herreweghe, onzen ouden gebuur uit de Leo- noldstraat... Wij hebben ievers gelezen dat een boom die a maal per jaar bloeit, veroordeeld is om te sterven... tWare spijtig voor dien Merbelaan. - Deze week is Louis Van Hau wern Ire overgebracht naar Leuven; zijn broêr blijft te Lent. D'Hop klimt zwierig naar d'hoogte en is reeds 97 fr. ze kan dees jaar nog de 100 fr. bereiken. Spijtig dat de opslag wat laat komt! 't Verslag van M. Schepen Gheeraerdts, een merk- weerdig stuk De begrooting voor 1892 ontvangsten 2,239,396,87; uitgaven 2,236,510,70; m d'ontvangsten komt de nieuwe leening van i,5oo,ooofr die in afwachting zeer vast en voordeelig is uitgezet; de toelagen van Godshuizen en Armen zijn vermeerderd; M. Gheeraerdts herinnert dat de nieuwe Leening bij zonderlijk is aangegaan vooreen nieuw Hospitaal, waar door 't Stadsbestuur eens te meer heeft willen toonen al haar belang voor de Werkende Klas en dat het geen op offeringen spaart, wanneer het er op aankomt de men- schelijke ellenden te voorkomen en te verzachten. Ho pen wij, zegt de Verslaggever, dat uwe daad van mensch- lievendheid en van christelijke broederlijkheid, zooals zij het verdient, naar weerde zal geschat worden, bij onze dappere en moedige werkende Bevolking, heden daags blootgesteld aan de verleidingen van eene godde- j looze sekte, welke niets droomt dan omwerping, wan ordeenondergang... Een som van 3oo,ooofr. is be stemd voor dit Hospitaal; men voorziet hulpgelden tot 100,000 fr van Staat en Provincie; 85,000 fr. zijn bestemd voor een Stapelhuis met bureel van douanen; en 270,000 fr. blijven op intrest geplaatst, in afwachting dat erover beschikt worde; door de weigering van den termijn op gojaren, zal het jaargeld met 4000 fr. moe ten vermeerderd zijnM. Gheeraerdts spreekt in zijn Verslag van de Werkmanswoningen, volgens de nieuwe inrichting, gelijk cr reeds gebouwd zijn in Aalst en hij wekt de liefdadige Gestichten op,dien weg in te slaan om d'ellende te verwijderen en den Werkman tot orde en spaarzaamheid op te wekken:Ditis zooveel te meer noo- dig, vermits Aalst de stad is van gansch het rijk die meest aan de openbare Liefdadigheid geeft; terwijl de Gestichten van de minst begunstigste zijn. De open bare verlichting zal verbeterd worden; er zijn meer be- stuurkosten, terwijl van den anderen kant verscheide ontvangsten verminderen, als de Stadswaag, door de mislukking der Hop,en de Zwemkom, door slechte jaar getijden. M. Gheeraedts vraagt of de Gestichten van Onderwijs en de Weezenjongens, tot gezondheid en ont wikkeling, niet meer gebruik zouden kunnen maken van de Zwemplaats. In eenige steden van Holland zijn de schoolbaden ingericht en hebben de beste uitslagen geleverd.. Onze antwoord in volgend Nr. Zaterdag, Zitting geweest van den Gemeenteraad waren afwezig M',n Burny, De Gheest, Liénart, Moyer soen, Van Mol, Verbrugghen, Van Gijsegem. D'eerste zaak was De VLEESCHMARKT; nieuw Reglement; laatste voorlezing; M. Burgemeester Van Wambeke vraagt of men 't Reglement zal doen uitvoeren gelijk het is? Mren Claus en Limpens vragen waarom niet M. Van Wambeke doet bemerken dat er veel gekocht wordt voor de Markt door teekens, dat de schoonste stukken er voor de Markt Mr Y^.ert vma/- of ;neï^2ipc&—oneen w_.-«.i cc ,euC" Mr de Burgemeester zegt, als gij wilt, k zal het doei. uitvoeren, maar ge moet dan de gevolgen kennen. Hi; doet ook uitschijnen de strengheid der Keuring, of men zoo streng zal zijn als te Brussel, want koeibeesten die hier goedgekeurd zijn, daar ingedolven worden. Mrcn Claus en Limpens verdedigen d'openbare gezond heid en zeggen dat de Stad moet handelen volgens 't ad vies van den gezworen Keurder. M. Claus vraagt, als de Wet of 't Reglement van 't Gouvernement te sireng zijn, dat Minister De Bruyn ze zou doen veranderen; doch Mren Van Wambeke, Bethune en Van der Haegen zijn van gevoelen dat men zeer /oorzichtig moet zijn voor d'uitvoering van die Reglementen. INDERDAAD, ze geven aanleiding tot groote klachten. De koeibeest ziet er gezond uit; ze wordt gekocht, ge slacht, zonder een teeken van ziekte te bemerken; en voor een klein pleksken dat men er anders uitsnijdt, wordt de koeibeest afgekeurdWaarom die buitengewone streng heid? Is de Veehandel nog mogelijk met die uiterste streng heid? Heeft 't Volk zooveel geklaagd van slecht vleesch? Zijn er ziekten gekomen?... Zou men Diet beter doen de zedelijke pest van 't Zedebederf te bestrijden en uit te roeien?... Over de Vleeschmarkt moeten wij zeggen; Voor de Markt de beste stukken laten wegfoeffelen, dat is niet richtig, dat zou men moeten verbieden; MAAR, de Gou- vernementeele nieuwe artikels streng toepassen, tot Pla gerij van Boeren en Slachters, neen!... 't Ministerie zal op de strenge artikels moeten terugkeeren. Daarna is de zaak van 't Gasthuis te berde gekomen M Gheeraerdts geeft verslag over de werkingen van 't Komiteit 3 plaatsen waren aangeduid: metonpartij- digen iever is het onderzoek gedaan en na rijpen overleg zijn AL d'Heeren éenparig geweest om d'Hertshage te verkiezen. (De Stadsbouwmeester M. Goethals, maakte deel van 't Komiteit) d'Hertshage, voor ligging nabij de Volkswijken, voor gezondheid, voor reimgheid,^ voor gemakkelijken toegang Die éenparigheid van't Ko miteit, gevoegd bij de rede dat de grond er niet duurder zal komen dan op d'ander plaatsen, zal 't besluit van den Gemeenteraad richten. M. D' Van der Hagen is ook voor d'Hertshage, doch hij haalt een aantal moeiehjkheden aan d'hoogte, d'helling; zal men er goed water hebben? is 't niet te ver van 't kerkhof altijd met de lijken moe ten staan voor brugge en ijzeren weg M. Van Wam beke ondersteunt deze laatste rede; hij vindt het ook te ver van 't kerkhof. M. Limpens vraagt of de kosten niet veel te hoog zullen zijn met die helling van 3 meters? M. Dr Claus haalt de Geschiedenis van 't nieuw Gasthuis aan; hij doet zien hoe wijselijk dc Gemeente raad zijn voorloopig Komiteit had samengesteld en hoe de zaakgelastigden van de Stad éenparig zijn geweest om d'Hertshage te verkiezen. Als de grond aangeduid is zal Spreker voor veel zak.-n moeielijker zijn dan zijn achtbaren Collega M. Van der Haegen. Wat die hel ling aangaat, zij is eer voor- dan nadeelig. Na eenige op merkingen van Mren Meert en De Hert wordt d He! ts- hage verkozen met EENPARIGE STEMMEN en het Stadsbestuur wordt gelast den grond te koopen op tPlan aangeduid. M-» V. d. Haegen en LimpeDS onthouden zich. Er was voor zulke gewichtige zaak, een Pt™iek van 5 a 6 Personen... En nu, wat gaat men zien Waar men niet wordt geteld, men is onverschillig of men werkt tegen. In zake van Vleeschmarkt en Hospitaal zou de gansche Stad moeten meehelpen., 't Is immers elks be lang. De Vertegenwoordiging der Minderheden. Ja, geliefde Menschen, 't is weêr iets geweest te Brus sel, met de Studenten der liberale Universiteit'. G hebt al veel hooren aanhalen van die gastjes hoe zij opbotteren tegen Processie en Bedevaart; boe zij den 7cn September aan 't hoofd stonden van de slechte en vuile populas te Brussel; hoe zij alles najagen wat slecht is; hoe zij bijna allen Gods loochenaars worden, meinende al dus verheven te zijn, maar eilacyl zakkende tot beneden de redelooze dieren... Het staat geschreven van t over 3ooo jaren in de Boeken der W ijsheid: En .iet -»•- ■-« -» - .r* in df v -Rcaande Gog maa ook, in een -'waren -p ven c.'w ,v heid levende, brengen zij hun nachten in allerlei onge böndenheden over, in wanorde van ontucht enz. enz.» Ziet ge wel, rattevangers, dat gij maar d'apen zijt van 't oude heidendom... Ja, ja, zijt zeker dat menige rijke mama weent over dit verpestende gedrag, maar ze weent in stilte, uit eerlijke schaamte; anders zouden de menschen nog zeggen Madam, 't is uw schuld en uw fout! ge moest gij toch weten dat uit een liberale opvoeding niets kan komen dat deugt En die Scholen gaan roe- teka af: Eerst d'Universiteit van Brus- sel; Godsloochenaars! dan d'Athené- gasten en d'Ecole Moyennes der groote steden: Naar de Kerk nog gaan! te Biechtenl Paschen houden daarvoor zijn zij veel te groot... Dan d'Ecoles Moyennes van Aalst en elders: in de kerk staan als lompe stoffels, zelfs geen kruis maken; wulpsch opzien naar de jonge dochters; de Chronique en de Gazette lezen!... Doch we moeten aanhalen wat er gebeurd is te Bi ussel, dit aanhalen in bedekte en voorzichtige woorden Dijns- dag avond, een feest geweest van aangebrandden akabiet; de mond spreekt waar 't hert van vol is; 5 a 600 studen- ten daar aanwezig; te middernacht in wilde kortegie naar de straten der slechte huizen, huilende, en op hunnen weg de menschen mishandelende; zot en mal zijnen over- loopen van slechte driften!... In de slechte koten loopen, daar willen meester spelen, omverloopen die in hunnen weg staat, slaande met stokken en met vuisten, met neus doeken waarin kappers gebonden waren, slaande op vrouwvolk, op spiegels, op meubels, de beest spelen m een woord, en als de Policie kwam en als zij versterking vroeg, met steenen werpen, de Policie uitjouwen, zoodat het een helsch spektakel was, waarin verscheide gardevils gekwetst wierden en waarvoor rond de 34 Studenten aan gehouden zijn.. De jonkheid moet er uit, zei 't oud meêken en ze sprong over een stroo; een jonkheid kan wild en mal zijn, driftig en opbruischend; maar.... maar,... tot over den kop in d'ontuchtigheid liggen, in de slechte koten vallen gelijk een steen op den grond, dat is geen jonkheid, maar wulp- sche beestigheid, bederf to: in 't merg der beenderen.... 't Is een les zegt Van Es, vooralle Ouders... Maar wat baten keers en bril, als het oog niet zien en wil?.. G'hebt daar nu de Doktrinairs, de oude libera len, die nog aan Vrede en Orde houden, die zeggen dat men aan 't Volk zijnen Godsdienst niet mag ontnemen... ZE ZIEN dat de jonge liberalen samenspannen met de Socialisten; te Gent is hun verdrag geteekend en open baar gemaakt; t'Aalst, de Maratskring van Gent komt feest houden met Voordracht in een danszaal; de liberale gazet, UW gazet, o doctrinairs, kondigt dit Feest af, in een hoofdartikel,wekt de liberalen op,om allen te komen; en de Doktrinairs blijven die liberale gazet hoeden en voeden... Tegen hunge dacht, ze versterken de Socialis ten, die openlijk schrijven Weg het Kapitaal! Wee u, rijken, wee uwe kinderen, als wij aan 't hoofd komen!... Over iGO jaren hebben de goddelooze onderwijzers gewrocht om in ons land de fransche revolutionnairs en hunne slechte leeringen in te brengen. In den omtrek van Luik verspreidden zij zich in de dorpen, vergaderden eenige lands- en ambachtslieden en lazen hun voor de verderfelijke werken van Voltaire en anderelfilosofen; bijzonderlijk verkozen zij die boeken in welke men allen laster tt gen de Priesters uitbraakte. Dit wierd gedaan in het geheim, want de wereldlijke macht van dienen tijd duldde niet het drukken en ver- koopen dezer slechte schriften. Zulke verderfelijke meesiers vond men gemakkelijk.. Er was in Frankrijk een plaatsings-bureel van onder wijzers, bestuurd door den goddeloozen d'Alembert.. Was er eenen plaats open, men ging tot die fabriek en een gekonfijtten geus wierd afgezonden. Er waren ook leeraars van zelfden aard voorde jongelingen van groote familiën. Zoo heeft de revolutie en de goddeloosheid over 100 jaren in ons België kunnen triomf maken. Er zijn nog veel jongens van dit broeisel. Opgepast ouders, of zij maken van uwe kinderen geuzen en revo lutionnairs, del primo cartello. I ,.n„ ecS 'vei uo ui'qu.« -->• De tijden Van Cartouche en Baekeland waren beter dan de tegenwoordige. Er loopen benden van dieven en moordenaars, Te Brussel en in anderesteden, menhoort niets anders dan van stelen, inbreken en aanpakken. De policie zoekt en vindt niets. Welk middel daartegen? Vooreerst de gendarmerie vermeerderen, en de gendar men niet op nutteloos rapport uitzenden, maar eenen nachtdienst inrichten; vele nachtuilen van devreemdste soort zou men vangen. En waarom de Rechters niet nemen onder Advokaten van het distrikt en niet, gelijk het maar te veel gebeurt, uit vreemde steden. Uit het distrikt genomen, zouden zij dit beter kennen. Zij zouden ook min denken om tot de groote steden alsRechter weêr te keeren en 't werk zou natuurlijk beter verricht worden. En voor 't geen de heeren dieven en baanstroopers aangaat, men zou ze wel voor langer in 't donker mogen steken. Onder deze sympathieke mannen zijn er die voor de 5e|ste maal voor het Gerecht verschijnen. Een goede wet voor deze gepatenteerde deugenieten. Na eenige condamnatiën voor altijd iu 't droog, 't Zou wel veran deren. OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE De Staatsdamen waren dus vereenigd in een raai van 't Paleis der Tuileriën, ze zaten geknield en waren eiken ooeenblik de beulen en de dood verwachtend; daar wor den de deuren opengebroken en de razige menigte gaat zich op haar prooi werpen, toen een onbekende man met langen zwarten baard en kloeke stem uitriep Genade voor de vrouwen 1 onteert de Fransche Natie niet door laffe vrouwenmoorderij Dit geroep hield de moordenaars tegen, de Staatsda men konden vluchten, maar de lijfwacht des [Rollings en de Zwitsers wierden ongenadig vermoord; men overtrap- pelde hunne lijken; het Paleis wierd geplunderd en daarna in brand gestoken, dat schoon en kostelijk Paleis, die glorie der Koningen van Frankrijk. VII. Koningin, cn maanden lang In een wreed en stuur gevang. Nu was de Koninklijke Familie schoon geleverd. In de Nationale Vergadering, bij hare hevigste vijan den fanatieke goddelooze kerels, opperhoofden der Jaco- bijn'en Robespeer, Marat en konsoorten, kwade advoka ten woedende Volkshaters, de toekomstige Beulen. Drii dagen bleef Lodewijk XVI daar met zijn Familie opgesloten; in den dag moesten ze zitten in een aftreks- ken nabij de zaal der Bijeenkomsten; 's nachts hadden zij een celleken of twee l'bunner beschikking; gedurig wa ren zij blootgesteld aan beleed igingen en verwijtsels; zelfs wierd er onder den neus der Koningin geschoten en geroepen Eerlooze vrouw, gij wilt d'üostennjkers doen baden in ons bloed; met uw hoofd zult gij het beta ^Koningin zijn, Dochter eener Keizerin; opgebracht in d'hoogste weelde en zulke jzaken moeten hooren In den nacht van 40 Augusti, als de Koning aankwam, was er vastgesteld Dat er een Nationale Conventie ging bijeengeroepen worden; dat de Koning vervallen was van zijn rechten; dat 't Fransche Volk over zijn lot zou beslissen; dat de Koning in 't Paleis van Luxenburg zou t worden, onder de bewaking der Wet. Den 44 veranderde men van gedacht., in plaats van naar dit Paleis wierd de Koninklijke Familie geplaatst in een echt gevang, den Tempel genoemd, omdat vroeger de Tempeliers daar gewoond hadden. Er was daar een huis aan, met redelijke schoone kamers, maar de Koning wierd geplaats in den Toren, een gebouw van 4 ronde stagiën, met smalle vensters naar buiten en dan afgeslo ten met ijzeren staven; elke stagie had 3 a 4 kamers, zeer oud en vochtig; een Burgersfamilie zou ze kosteloos niet gewild hebben; en daar moest die groote Koninklijke Fa milie in wonen! Verscheide Personen van hun gevolg mochten méégaan o. a. de Princes de Lamballe, een der beste vriendinnen van de Koningin; maar in den nacht van 19 tot 20 Aug. kwam een bevel dat aanstonds, aanstonds al die voorname edele Personen moesten verwijderd worden en naar een strenger gevang overgebracht. Nu was Koning Lodewijk daar alleen met zijne Echtge note, zijne Zuster, met den Kroonprins en de Koninklijke Princes. Nu begon hun smartelijkste lijden Slecht voedsel kregen ze, ja de kronijken getuigen het Slechter wa ren ze gevoed dan de gevangenen, veel strenger bewaakt en met ongehoorde stuurheid behandeld; zelfs een licht straalken der zon wierd hun geweigerd; met moeite drong de lucht door de smalle vensters dier dikke muren. Bijna aanhoudend kwamen officiers der Minicipale Wacht zien of de Koning streng genoeg bewaakt was; al zijn woorden wierden afgeluisterd; zelfs onder 't noen maal stonden er Jacobijnen rond de tafel; Lodewijk XVI, van ais hij in den Tempel trad, was een voorbeeld van kalmte en heldhaftigheid; hij had een voorgevoel zijner aanstaande dood; De Koningin zag ook de toekomst in de zwartste kleu- ren. Hoe brachten ze daar den dag over Lodewijk XVI las veel in de boeken; hij onderwees zijne kinderen; terwijl de Koningin met de Zuster des Konings breidde, bor duurde, den Catechimus leerde aan de Kinderen. Na eenige dagen moesten zij ander werk verrichten Van al hun kleêren hadden zij niets mogen meedragen zelfs hun lijdwaad niet; en men zag de Koningin van Frankrijk daar de kousen stoppen van haar Kinderen, ja, gescheurde beddelakens toenaaien; zelfs moest zij 's nachts de gescheurde kleêren van den Koning toe- naaien. 0 Versaillen, ontzachlijk schoon verblijf, waar weelde en pracht de poorten uitliepen, wat zegt gij daarvan Lodewijk XIV, bijgenaamd de Groote, wat zegt ge van uw klein-kinderen De Koninginne verdroeg alles met een hemelsch ge duld; geen klacht kwam over haar lippen; doch dat de Koning ziekelijk wierd, bij gebrek aan locht, dat de kin deren invielen, gelijk verwelkte bloemen, dat sneed als een mes in haar hert; daarom smeekte zij de Jacobijnen cn eindelijk verkreeg zij, dat hare geliefden eenige uren daags onder strenge bewakiDg in een deel van den Hof mochten komen. Hieruit ziet men wat de Moeders voor hun Kinderen doen; zij, de Dochter eener Keizerin, vernederde zich voor lage gemeine kerels, voor de gezondheid barer kin deren En hadden ze daar nog de rust genoten die arme men schen toch in hun kamerken of hutteken hebben Maar gedurig hoorden zij bedreigingen iu den mond hunner bewakers, die alle 4 uren afgelost wierden; er waren er bij, lomperikken van eerste klas, die groven stinkenden tabak rookten en de dampen naar het hoofd der Koningin joegen; er waren er die schotprenten, ja vuile prenten meebrachten, de schroebbers buiten op den koer, op de straat wierden smadelijke atroepingen gedaan, tot laat in den nacht; men zong er Jacobijnsche liêkes, waarin men de beulen deed verschijnen en d'hoof den der Koninklijke Familie afslaan... Menschen, hebt ge dat ooit gehoord Wist gij dat Marie Antoinette zoo veel heeft afgezien en alles moest haar veel harder vallen, nademaal zij gewoon was aan al die pracht en ontzach, nooit iets ontbeerende, gediend zijnde op haar eerste en minste woord, door getrouwe en eerbiedige dienstbo den, omringd van hovelingen Den 2 September hoorde men verscheide uren een wild getrommel; de Minicipalen zagen er wreeder uit als tiegers; er waseen groote over-en weórgeloop; zelfs kwamen er Minicipalen met bloed aan hun kleêren. Wat had er plaats De groote moorderijen binnen Parijs, van Eêlmans, van Priesters, van Rechters, van Grondeigenaars, van Burgers. Tien duizend menschen wierden dien dag vermoord; de gevangenissen waren als slachthuizen; 40 duizend on schuldige menschen omgebrachtin den naam der Vrij heid Rang noch ouderdom wierden gespaard onder de slachtoffers was de Princes van Lamballe, die herts vriendin van Maris Antoinette; met veel anderen wierd zij langdurig en wreedaardig vermoord; men sleep haar lijk half naakt, van het gevang De Force naar den Tem pel, naar 't verblijf der Koninklijke Familie;., daar kapte men 't hoofd der Princes af en stak het op een piek, gelijk dit afbeeldsel het toont, zoo wierd het bebloedde hoofd omhoog ge stoken door de mannen der Roode Vlag, onder't zingen der Marseillaise en der Carmagnole, twee liêkes die de Socialisten van Vlaanderen als de hunne hebben aanveerd, terwijl zij ook met de Roode Muts pralen en de Roode Vlag genomen hebben in plaats van de Vaderlandsche 't Was een helsch leven rond den Tempel. Een der Brigands gaat binnen tot op de kamer, waar de Ko ninklijke Familie was en roept De Gevangenen moeten aan de venster komen Dat is verboden, zegt een Municipaal Ze moeten komen, zoo gaat de wreedaard voort, en zich op onbeschofte wijze tot de Koningin keerende, zonder te zeggen Madam "of vrouw of mensch Ge moet aan de venster gaan zien men zal u toonen 't afge kapte hootd van de Lambella; ge zult zien hoe 't Volk hem wreekt over zijn tiraos; en 'k rade u aan, van te gaan zien, of hebt gij liever dat't Volk hier kome Welk torment De Koningin viel als lood op den grond; de Princes en 't Prinsken huilden en weenden, terwijl mejufvrouw Elisabeth hare handen op ha3r voorhoofd sloeg en dat de Koning zegdeMr, wij verwachten ons aan alles; maar ge moest' toch aan de Koningin dit wreed Nieuws ge spaard hebben. Nauwelijks kan de Koning verstaan worden. Hoort eens, daar buiten, dat gehuil en gebriesch Dat wild en bedreigelijk gezang Die wreede onge- stuimigheid van geschater en geschetter van gegrijns en gevloek

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1