MAlIË-ASTOriEITl r 51 Zondag 20 December 1891 328te Jaargang. 't Vaderland en de Kamers. A alst. Kerkelijk Nieuws* i GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Loopende Nieuws. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Ann:mcen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HEI LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. *8 jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar# genomen, rechtstreeks by ons of door Post of Briefdragers. YANA AALST, 19 DECEMBER 1891. 0 Frankrijk heeft invoerrechten gestemd op de granen en den kaffé uit Argentina en Brazilië, waarover die twee Republieken boos zijn en spreken van wederwraak te ne men op handelsgebied. Te Warschou is alweêr een komplot ontdekt tegen den Rus. Goed zijn voor den mindeien man, dat is zijn eigene rust en zijn geluk ver zekeren. Maar de Rus is wreed geweest jegens Polen en stuur jegens zijn eigen Volk, dien leelijken Rus... Sibe ria, Polen, 't zal hem nog van den neus in den mond druppen, zal't! Zondag, Buitengewone Vertooning door 't Land van Riem ten 5 ure; plaatsen van i,5o, 1,00 en o,5o c. Bismarck, gekozen voor den Rijksdag, compareert nooit, waarover zijn Kiezers beginnen te preutelen, zeggende: 't Is een verlorene stem. D hoogste sprongen van Bismarck zijn sinds lang gedaan. In Holland gaat het zeer stillekens, goed om vlas te zaaien. Maar d'HOP,spijtig dat ze weg is bij den Boer, d'Hop io5 a no fr. en er komt brief op brief van de Duitsche koopmans, om Belgische Hop te krijgen. Nu vragen ze niet: Belleken-éen of belleken-tros, maar Hop voor veel Brouwerijen, die zonder zittenl D'Hop van 1889 en 90 wordt ook straf gevraagd. Ligt ze nog te Teralphene? We zien nietgeerne al dien flan-flan in 't Vlaamsch kamp voor bijzondere aanbevelingen. Goede waar prijst haar eigen. Paus Leo heeft gevraagd dat men over de moeielijkheden met Frankrijk zou zwijgen... 't Gaat al slecht genoeg en als iemand boos is, luistert hij naar geen goede redens. De Staatsraad van Zwitserland heeft kwijtschelding verleend aan al de veroordeelden ▼an de onlusten te Tessino. Dat zal ter gelegenheid van Kerstdag zijn. Verscheide liberale gazetten van Brus sel zijn beschaamd over hun Studenten... Ze zullen vol schande op de gevolgen hunner slechte raadgevingen neêrblikken. Zoo staat er geschreven. Met 3 a 400 Stu denten naar de slecht huizen loopen, slechter als bedor- vene conseilgasten... Fiore di canaglia, zeggen z'in Ita lië; hetgeen wil zeggen: 't Vat geeft uit, wat het in heeft.. Hoe later in den avond, hoe vieser mannen en hoe hoo- ger in de slechte scholen, hoe boozer volk. Maar van iets anders gesproken: Is 't waar dat d'Abdij teGeeraards- bergen gaat dienen voor een Kurhaus naar 't stelsel van Vater Kneipp? Nu begint het er op te trekken! In t Oosten van 't Eiland Chipka waar ridder Palladyn vroe ger zijn Heerlijkheid had, komt nu de Vischmijn; de wandeling ligt er effen, tot eer van de brave Stadswerk- lieden; de leste palen worden uit den Rhyn gehaald; er stak daar iets in: ver over de 200 pijlen, lang, in eiken houten met stalen pinnen... Alhoewel Chipka verdeeld is onder 't politiek, nogtans is er eendracht; voor al wat goeï gebuurzaamheid betreft, welvaart en verbetering, zullen de Poorters van Chipka in samenwerking treden. Een zwaan heeft haar pluimen zoowel van doen als een musch haar veeren... Eendracht is macht. Te St Lie- vens-Essche komen veel schoon huizen, te Steenhuyse zijn er tijden dat er 's Zondags 3 Missen zijn, t zijn twee groote Parochiën, die van d'eerste op den Atlas stonden, maar waar blijft dien Mallpost toch? al ware 't maar een regelmatig karre-cheeseken... Die Mallpost is uitdrukke lijk beloofd door d'Heeren Gekozenen in 1890... Waar bjiift hij? wie houdt hem in? Een woord inc.ct eer. woord zijn en is de Mallpost er niet m de Kiezing van 1892, ge zult'nen esklander hooren opgaan... "Want de Kiezers van Essche en Steenhuj-se durven spreken, als zij •echt hebben en als 't nood doet. T'Aalst spieken tt'alle 5 weken 'ne keer van een trammeken op Assc'ne en Gorde gem... De trams zullen overal kr-nen; de steenwegen zullen herleven door de tramc,; ge woont aan Houtmarkt 9J*£ Nieuw^traatpoort, op Schaarbeek; 't is winter, 't re gent, geir.oet in de Statie zijn, ge stapt er 's avonds af; ge moet de stad in;ge springt in den Tram,voor 5 eens ge zijt er, met droegen voet... Keizer Karei zegde in zijnen tijd dat Aalst veel goei zakdragers had en veel verduldige Burgers. In de Molenstraat bij M. Cheri Van Hoore- beek is gestadig de Boter te koop der samenwerkende Melkerij van Herdersem per kilo of halven kilo. De Russen sterven van honger in hun land.. Sterven van honger, 't moet wreed zijn, sterven van honger. Maan dag Sint Tommekens-dag. Ze zeggen dat de Keizer van Oostenrijk ook met d'Influenza ligt en inBrusselj is 't bijna een algemeene rolle. Die d'Influenza niet heeft, moet er zwijgen. In ons Boekje aan 70 c. geeft Vaier Kneipp een felle remedie tegen d'Influenza. In 't Senaat is het jaarlijks getal soldaten van ons Le ger gestemd met 33 st. tegen 4 en 3 onthoudingen; er is niet veel over gezegd. De budjet van Oorlog is gesterad met 25 stemmen tegen 5 en 0 onthoudingen. 35 Leden aanwezig op 68... Liggen de Senateurs misschien met d'Influenza, gelijk te Dendermonde in d'Abdij waar 11 Heeren ziek waren dees week?.. Dat ze 't Boekje van Kneipp koopen, 0,70 c. gekartonneerd 0,85, er staat een middel in om op 12 uren van d'Influenza verlost te zijn. Senateur baron de Koninck en graaf de Grunne vroegen vermeerdering van 't getal der Gendarms, maar Minister Pontus deed opmerken dat dit getal sedert 1884 met 25 t. h. of een vierde, als wij juist tellen, ja een vierde ver meerderd is... Dat kan nog al schikken; en zoodra er ee- nig geld beschikbaar komt, zal men zien.... In de Kamer is gehandeld over de gazetten, voor afslag van lasten, maar Van den Peereboom, een vies man, rechtuit, al is hij uit 't heilig Land, Van den Peereboom zegde NEEN De Drukpers is al genoeg bevoordeeligd En willen de gazetten den dienst inrichten op hun eigen, er is geen vet aan 't verzenden van hun gazetten en ze mogen het doen. Minister Van den Peereboom aanziet het juist als geen welvaart of geluk dat er zooveel klein gazetten ko men... 't Is volgeüs! De brandgazetjes in de Walen zijn de schuld, dat alles er eens zal de locht invliegen... Goed lezen, gematiglijk, is goed; slecht lezen is altijd verderfe lijk. Dat er veel gelezen wordt, is geen teeken van ver stand of van beschaving. DE KAMER heeft ook in verscheide zittingen gehan deld over de rechten, bestaande op 't Vee, en over de rechten, door velen gevraagd voor Bloem en Granen.... Heeren uit 't Parlement, ziet toch wel uit uw oogen voor de Handelsrechten van Frankrijk voor Vlas en Hop... Ziet toch wel uit uw oogen.... En wat d'ander inkomrechten aangaat, 't Werkvolk, de Burgers, zekerlijk, hunne be langen verdienen al uw aandacht; maar heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers, als de Landbouw kapot gaat, als de Boerderij niet opbrengt, als de mislukking van een vrucht voor gevolg niet heeft den opslag van die vrucht, als den Boer niet kan betalen, als de Winkelkes op den Buiten kwijnen en vallen, als de Boeren op de Marktdagen de winkels en de kramen moeten bezien ge lijk Moyzes't Land van Beloften, wat gaat er dan gebeu ren in ons Vaderland? wie zal dan nog kunnen leven?... 't Is door de krenking van den Landbouw dat zooveel boeremenschen naar de Steden komen geloopen, om er toch een oordje te verdienen.... Heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers, Land bouw ziek, alles kritiek; Landbouw dood, alles dood!... De Voordrachten, de Proeftuinen, de Boeken en Lessen zijn niet te verwerpen; maar z'hebben tot hiertoe weinig gevoelbare baat gebracht... En gelooft gij ons niet, al- hoewei wij vlak voor de Waarheid durven staan en reke ning geven, gelooft gij ons niet, spreekt maar eens de mannen van den Landbouw aan.... De toesiand wordt kerhjk nen wekt den Lu.va^Kjüto op, tot iever enschran- derh-- nood scherpt de zinnen; zekerlijk, d'aloude r ie Spaarzaamheid moet aangepreèk' worden, de jonkheid vraagt te veel geld; er zijn te veel herbergen; die genever is een bron van misdader doch er zijn veel Pachthoeven, waar geenen eens onno- g wordt uitgege ven en waar nogtans wreed achteruitgeLoerd wordt; dat de Hoogleeraars van Landbouw te Leuven, dat zij eens een Hofsteê komen bestieren, zonder hul? van Staat ot Stad, vliegende met eigen vleugels en dal ze dan eens hun rapport maken.... Genade, Bescherming en hulp voor den stervenden Landbouw.... De Staats- en Gemeente lasten verminderd! Op Leger, Onderwijs, op die groote Pensioenen van rijke menschen, die genoeg wonnen om te sparen, in de Ministeries, er kan zooveel gespaard worden Wij roepen d'erustige aandacht op dees arti kel. De nieuwe Wet op de keuring van t geslacht Vee doen op den Buiten een algemeene klacht ontstaan. Die wet kan niet uitgevoerd worden. Op vele plaatsen wordt er tegen gepetitionneerd. Te Geeraardsbergen heeft men ze moeten laten steken. De Landbouwer komt met een stuk Vee naar de Stad, om met d'opbrengst zijnen pacht te be talen; voor een onnoozel pleksken, de koeibeest wordt afgekeurd en ingedolven, zonder dat de arme Landbouwer een centiem schadeloosstelling krijgt.... In dezen be- drukkelijken tijd valt die al te sture wet op de Boeren hun hoofd, gelijk een vestpanne op een glazen dak. Met waar genoegen hooren wij 't volgende: Dat Mr Van Assche, die opper-bouwmeester van Gent, die schrandere rechtgeaarde Man, toen hij over eenige weken ons Belfort zag, thans afge werkt, en bijzonderlijk den Noord-gevel door M. Alexander De Vos en Zonen, dat hij uitriep Wat heeft Aalst goed en eerlijk w'erkvolk 1 menschen die wel hunnen stiel kennen! EEN HOPHALLE IN AALST, een Hopbeurs,'gelijk te Nurem berg, Strasbourg, te Praag, te Munich, en al ander Hopkwartieren. Nu worden de Prijzen gemaakt te Brussel en t'Antwerpen; en 't zou moeten hier zijn, hier t'Aalst, in 't aloude Graven Aalst, d'hoofdstad van den Belgischen Hophandel.. Welke schoone zaak, eene Hophalle, dat men daar d'Hop kan zien van al d'Huizen, dat de Koopmans niet moeten achter magazijnen zoeken.. De Handel en de Markten doen de Stadleven... Waarom zou de Stad jaarlijks in 't Boekje de namen niet zetten der Huizen die meest Hop aan de Waag brengen Dees jaar is de meeste Hop aangebracht door M*e \Ve Raymond Van Assche, oud- Huis Lievens-Van den Bossche. Het Stapelhuis zal veel, veel doen voor den Aalsterschen Handel, 't Gou vernement zal hier 'ne post zetten van Douaniers. AalstAalst wilt gij 'jaarlijks i5o a 200,000 fr. zuivere goede winst hebben, wilt gij de lasten afslaan, groote nuttige openbare Werken uitvoeren, ge moet u aanstel len als Assurancie tegen den Brand. Eerlijke men schen, wie gij ook zijt, zegt, is dat wel gedaan is dat treffelijk handelen De liberale gazet van Aalst durft de Statie der Koopwaren een rottering noemen; dat schoon en groot werk, bijna éenparig door de Stad gevraagd; op do Petitiën van deze Statie had menseffens 4a 5oohand- teekens; d'andere kreeg met moeite 100 namen en meest u:t persoonlijken intrest.. Een betere gemeenschap moet er komen ja; mettertijd zal St-Annabrug verbreed wor den, al d'huizen rechts zullen weggaan; aan de Sassen zr.l men ook een Brugge hebben... Dat wijst zijn eigen uit... Maar't plan aan de Kattestraatpoort, de dood der Denderstraat, de massakreering van den steenweg op Hofstade, dit plan was zóó wreed, dat al d'heeren Fabri kanten en d'Eigenaars van den Tragel met verontweer- diging naar 't Stadhuis liepen, zeggende Verlost ons tcch van zulke monsterachtige Statie.. Dat zijn feiten, die niet kunnen geloochend worden.... Men kan recht, onpartijdig handelen, maar weldoen voor elk is onmoge lijk; de schoonste, de nuttigste werken brengen toch aan iemand schade bij; van20 liberalen zijn er 18 die zeggen C' t d'Hi-r-jshage best geschikt is voor 't Nieuw Hospi- feteen aad; en •:s ^arlijk, is 't Aals va.i zulke gewichtige zaak den persoonlijken merest op te ko teren en de stadswijken aan te hitsen, gelijk Dendergalm doet? Is dat eerlijk Voor openbare Werken moet dces Gemeentebestuur verheven en geprezen worden. Gaat de Stad rond, welke verbeteringen op 20 jaar 1 En voor al die groote werken zijn d'algemeene belangen het eenig- ste inzicht geweest... Openbare Werken moeten van een redelijken algemeen Standpunt beschouwd worden... Voor alle openbare Werken en alle openbare Besturen zouden wij de raadgeving en de medehulp der Minder heid willen.. Wie niet gekend wordt, beknibbelt geerne en keurt graag af.. In afwachting dat 't gezond oordeel en 't welbegrepen algemeen belang hierin zegepralen, laat ons lof geven, wien lof toekomt Eere en dank aan Komiteit en Gemeenteraad En voortgewerkt, met on verdroten iever, om in Juli 1894 het nieuw Hospitaal te openen... Bone deus, hemelschen Vader, dat zal een vreugd en een viktorie zijn in Aalst, gelijk Schepene Gheeraerdts zoowel zegde in zijn Verslag, waarover wij te naaste week handelen, dat groot werk, 3oo,ooo fr. uit zuivere liefde voor den lijdenden en zieken Werk man; ook voor d'arme Ongeneesbaren... Dat Aalst tot de Vreemdelingen mag zeggen Komt en ziet naard'Herts- hage, die nieuwe kaaien, dat ge 't water niet ziet van de masten en van de schepen; en daarachter ons Gasthuis 't oude was 2 dagwand groot, hier is 't 7 a 8 dagwand komt en ziet die luchtige gezonde zalen, die hovingen, die wandelplaatsen Ja, ja, g'heel hun leven zullen de Gemeenteraadsheeren van dezen tijd mogen zeggen Aan dit werk hebben wij onzen naam gehecht I Men gaat toch in de Parochiekerken van Aalst zorgen voor schoon Kerst liedjes.... Vrijdag is 't de groote Feest dag; volgens gewoonte is er een Stalle ken van Bethlehem, kosteloos te zien in Aalst, bij de Kloosterzusters van Maria, achterstraat. In 't Collegie en in de Zwarte Zusters staan ook treffende af beeldsels van 't H. Kribbeken. Mor gen, ZONDAG, in al de kerken van ons Bisdom, gaan de schalen rond voor 't Werk der Vlamingen te Parijs, voor de Vlaamsche Kerk en 't Vlaamsch lokaal in d'Hoofdstad van Frankrijk; met duizende en duizende Vlamingen zijn te Parijs; dank aan ons Bisdom, z'hebben er een Vlaamsche Kerk, een groot Vlaamsch lokaal; dit Werk heeft ondersteuning noodig, wil het blijven bestaan. Een goede tijding voor Aalst en voor 't gansche Bisdom: Deken Raemdonck is sedert dijnsdag merkelijk beginnen te verbeteren; gra- tias! denHeerezij dank! Contiouatias! Mochten, mochten wij weldra den welbeminden Herder terug zien in zijn St Martenskerk!.... Woensdag na de Gulden Mis. wij keerden terug uit de Kerk met 'ne werkraenschGe weet alsdat M. den Deken beter is! merkelijk beter! Is 't waar! Proficiat! Proficiat! Want 't is 'ne Man met een hert voor zijn Volk.... Proficiat! we zullen voortgaan met lezen voor hem. Deze week is het te Gent de Jaarlijksche Vergadering geweest van St Pieters-Penning; nu is er bij de Fransche Aanspraak, een Vlaamsche geweest door Pastoor Claeys. AFFLIGHEMDe Abdij van Afflighem der Congregatie van Subiaco, heeft het bezoek ontvangen van eenen harer doorluchtigste mannen, Z. H. Mgr Joan nes Edmondus Luck, Benedictijn van Ramsgate in Enge land, tegenwoordig Bisschop inde Missie van Auckland Nieuw-Zeeland (Australië). Met deze gelegenheid heeft Zijne Hoogweerdigheid verleden zondag in de Abdijkerk de Pontificale Mis gezongen, onder dewelke hij twee der jonge Heeren tot het subdiaconaat en eenen tot het Pries terschap heelt verheveB. De nieuwe Priester heeft maan dag zijne eerste H. Mis gecelebreerd. Een Pater Benedik- tijner gaat binnen eenige dagen aaar het Bisdom van Auckland vertrekken, om in Missie aan de zaligheid der zielen te arbeiden. - Pastoor van Zele blijft -HnH #m» -A: ,ht uit Die zoo devotig-Mis-lezende Heeren vaoNinov^s-cue Kerkmeesters van Erpe, heden zaterdag inorgend, reeds van 7 ure in ons Kathedraal van AalstEn thuis komende, ze weten iets te vertellen. O Koning der Volkeren, roept :ie H Kerk in de groote antifoon der Vespers uit, naar L verlangen wij ten vurigste Gij zijt de hoeksteen die buide kanten van het gebouw vereenigt; kom, en maak den ..ensch zalig, dien Gij uit het slijk hebt gevormd. Donderdag, vooravond van Kerstdag, astendag, Mis en getijden van den dag. c Heiligt u, ware kinderen van Israël, door eene za lige biecht! want morgen zal de Heer nederdalen, en alle geestelijke kwijning zal Hij wegnemen! Morgen zal de boosheid der aarde uitgewischt worden, en over ons zal de Verlosser des werelds heerschen! De Engelsche Bisschoppen hebben den 3 december 11. eene bijzondere bijeenkomst gehouden, onder het Voor zitterschap van Kardinaal Manning, over den toestand van het katholiek onderwijs. OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. VIII In smarten groot, Naar wreede dood. Wie zal hier niet uitroepen: Arme Koninklijke Fami lie! Monsterwreede Beulen!... Die Jacobijnen spraken van den toestand te verbeteren en ze vernielden alles te vuur en te zweerde.... Hedendaags zien wij er ook af komen, die krokkediljetranen storten over de rampen der Samenleving. De Socialisten, de Communards, de Radi- kalisten gaan alles verbeteren.... in hun gazetten.... Maar hun mannen zeggen het zoo dikwijls in fabrieken, op markten, in de statiën: Laat ons meester worden en 't zal nog 'nen anderen dans zijn als in de jaren 4793!... En hoe wordt die soort meester De rede is klaar ze wordt meester door ODgeloof en door Zedebederf. Lode wijk XVI, zoo zwak geweest op den Throon, was nu een voorbeeld van kloekte en van zachtmoedigheid; al de deugden van den heiligen Lodewijk herleefden in hem; met de grootste minzaamheid troostte hij zijne Echt- genoote en zijne Zuster; wetende dat de Dood daar voor hem stond, had hij nog den moed eiken morgend aan zijn Zoontje die 8 jaren ging worden, als leermeester te dienen. Van 9 tot 12 ure zat hij hem te onderwijzen in den Godsdienst, in alle nuttige wetenschappen; de Konin gin naaide of breedt; en zoo sleten zij nog eenige huis houdelijke uren, altijd onder strenge bewaking. De Jacobijnen konden dat niet zien. 't Wierd overge dragen en in Septembris 1792 kwam het bevel eener scheiding, bijna zoo pijnlijk als de dood. De KoniDg wierd naar een hoogere stagie van den to ren gebracht.... Welke smart voor hem, voor zijn vrouw en kinderen!.. Op die wreede dagen gescheiden worden! Lodewijk XVI stuurde oogen vol tranen naar de Muni- cipalen; de Koningin, mej. Elisabeth, de kinderen vielen op hun twee kniën voor hunne vijanden; 't waren smee kingen, klachten, uitroepingen, gekermsels om een stee- nen hert te breken; een der Municipalen wierd er door ontroerd en zegde: Welnu, ik zal trachten te verkrijgen dat gij eiken noen aan tafel moogt vergaderd zijn. Eén uur eiken dag zijn Vrouw en Kinders mogen zien! 't scheen een zaligheid voor den rampspoedigen Koning!. Ach, man-lief, wat hadt gij gelijk, uit te roepen in 1774: 0 mijn God, welk een ongeluk voor mij van te moeten KoDing worden! Gedurende eenige weken mocht de Koningin met haar Kinderen en Schoonzuster voor het noenmaal naar de kamer van haren Echtgenoot gaan. Maar dit geluk moest zij duur kcopen; de Jacobijnen die op de trappeD, in den gangstonden, hadden er lusten vreugd in,opduivelsche wijze met die vrouw en die kiDderen te spotteD. bedrei gingen uitbrakende; meer nog, vuile wulpsche liéker- zingende en slechte gebaren makende.. Dikwijls stond de Koningin in beraad of ze niet beter zou gedaan hebben vlakaf die samenkomst te weigeren. Doch het waren voor den Koning zulke angstige dagen. Sedert 21 September stond hij voor zijne Rechters, laat ons liever zeggen voor zijne doods-vijanden. Men had het Koningdom afgeschaft; nu wierd het pro ces van den gewezen Koning opgemaakt. Ureu en uren wierd hij ondervraagd, op belagelijke wijze, om hem in zijn woorden te vangen en te doen ver oordeelen. Telkens kwam de Koning terug, bleek als de Dood en sidderende van aandoening. Gedurende de verhooren wierd hij behandeld als een der grootste misdadigers; omringd door ruwe handwerk lieden, neen door vuige straatloopers aan welke de naam van werkman wierd gegeven; van nabij bespied; beroo 0 van scheers- en andere messen, welk gebod ook toegepast wierd op zijne Vrouw en Zuster, zoodat Marie Antoinette haren draad met de tanden moest afbijten.... Als ge dal peist, menschen! zoo arm geworden zijn! En Lodewijk XVI bleef kalm, Marie Antoinette toonti hem een gerust wezen; ze vonden hunnen troost in 't ge bed, in de leziDg van 't Evangelie, van de Navolging ChristiHet zal hier haast met ons gedaan zijn! V at geeft het, als wij blijde of droeve dagen hebben, ind e wij eindelijk maar de have der eeuwige zaligheid berei ken! De mensch ziet in 't aangezicht, maar God ziet ir hert.... Stel uw hoop inde verwachting der hemelse'': Er is geen beter middel van zaligheid dan de verduldigheid en de overgeving van zich zeiven in den wil van God..., Bereid u, als een goede en trouwe die naar, om het Kruis van uwen Meester, die uit liefde voor u gestorven is, moedig te dragen; bereid u om vele te genspoeden ed allerhande ongemakken te lijden in dit el lendig leven... Och ol gij weerdig waart voor den Naam van Jesus iets te lijden!.. 0 hadt gij in den Hemel de on- verslensbare Kroon der Heiligen gezien en hoe zij zich nu verheugen in hunne verheerlijking;... gij zoudthier geene blijde dagen verlangen, maar eerder uwe blijdschap vin den in voor God te lijden.... Moet men voor het eeuwig leven niet de grootste moeielijkheden verdragen?.... Hel dan uw oogen hemelwaarts; zie, zoo roept Jesus ons toe, k en tlle mijne Heiligen met mij, die in deze wereld een grooten strijd gehad hebben, verheugen zich nu, worden 011 vertroost, zijn nu in veiligheid, rusten nu en zullen eindeloos met mij in het Rijk mijn Vaders verblijven... Welke machtige troostwoorden Lodewijk XVI had ze noodig. Den 1 December begon zijn openbare ondervraging voor de Afgevaardigden der Revolutie, verscheide honderden in getal, en gedurig vergaderd als Parlement an l "mkrijk. -v A h, zegde Dom Bosco dikwijls aan zijn Volk, ver- loot nooit het mindere Volk, weest goed en genadig; vant, acht de goede Man, 't is de wil des Heeren: broe derlijk hande.en, en de mindere Man kan ook eens mach- ig worden, en is hij onrechtveerdig behandeld geweest, verst own, hij zal met dezelfde maat meten en op wree- lere wijze. Lodewijk XI, Lodewijk XIV, Lodewijk XV, wat kas maakten zij van 'tVolk, van 't Gezag der Kerk voor Recht en voor Volk., en nu "'iet den ongelukkigen Lodewijk XVI daar staan, als Hef en moordenaar, bespoten veracht;., maar toch in al zijn ellende is hij nog zoo ongelukkig niet als de valsche odewijk XI, als de wilde en ver wnfte Lodewijk XV. Aan ^odewijk XVI wierd voorgelezen dat hij, van nu gansch afgescheiden was van zijn Familie; met geen le vende ziel mocht hij nog onderhandelen; zijn Zoontje zou bij hem gelaten worden, op voorwaarde dat hij zijne Moe de: Tante en Zuster niet meer zou zien. De Koning mocht kiezen. Vol teêderheid voor zijn Vrouw, wilde hij aan haar hert die diepe smart sparen en wierd gescheiden van zijn 1 Van 10 December 1792, Tot 20 Januri 1793; Pijnlijke dagen Eiken dag wierd de Koning voor het zoogezegd Parle ment gebracht. De Jacobijnen hadden hem willen veroordeelen zonder vorm van proces; maar de Girondijnen hielden eraan dat de vormen der rechtspleging gevolgd wierden, hopende aldus 's Vorsten leven te redden. Lodewijk XVI gedroeg zich met veel waardigheid en hield manhaftig zijne rechten als Koning staande; terwijl hij duidelijk beweerde altijd de eer en 't belang van Fran krijk voorgestaan te hebben en geen bloedvergieten ge duld, zelfs in de moeielijkste omstandigheden. Marie Antoinette wist niets van hetgeen er omging, vermits zij haren Echtgenoot niet meer mocht zien. Alleenelijk hoorde zij hem dagelijks twee maal de trap pen van den Tempel toren afdalen.... Hoe moest haar hert kloppen en getoltert zijn! Alleenelijk vernam zij door't geroep op de straten: Dat de afgestelde Koning voor zijn Rechters stond Beschuldigd van verraad tegen de Natie; Beschuldigd van door opstokerij zijner vrouw, de hulp van vreemde Mogendheden ingeroepen te hebben tegen 't Fransch Velk; Beschuldigd van onschuldig bloedvergieten; Beschuldigd van geweigerd te hebben de wetten der Natie te bekrachtigen. Beschuldigd en veroordeeld; Ter dood veroordeeld met 383 stemmen tegen 310. Die laatste afroeping had plaats den 19 Januari 1793. Wie zal ooit beschrijven wat Marie Antoinette heeft af gezien, van 10 December tot 20 Januari? Echtgenoote zijn en haren Man niet kunnen zien, welken ter dood ia veroordeeld.... Wat is er dan geweend en gezucht op die kamer! Hoe angstig zijn die kinderen tegen het hart ge drukt!... Ter dood veroordeeld!.... En zou zij hem nog zien!Zou die teerhartige Vader moeten sterven, zonder zijn Vrouw te mogen een laatste vaarwel zeggen, zonder zijn Kinderkes te mogen omhelzen en zegenen?... 19 Januari 1793 De Koning veroordeeld om te sterven op 't schavot Binnen de 24 uren!... Een gestadig over- en weörgeloop in den Tempel! veel gewoel rondom! De Municipalen die er beerswreed uitzien, die dreigende oogen werpen op de twee kinderkes!... D'oogenblikken die voorbijvliegen.... 24 uren, 't is zoo weinig!... En de deur gaat niet open!.. Als Marie Antoinette iets vraagt aan de' Bewakers, z'en antwoorden haar niet.... ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1