'1 MA11I-AIT01IBTTE 2 Zondag U GODSDIENST. Loopende Nieuws, AALST ANTWERPEN, BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HET LAND AALST, 9 JANUARI 1892. d'Influenza rap en spoedig de gaten mag uit zijn; want 't gaat er ombliksems wreed in veel steden en dorpen; de felste Mannen en de kloekste Boeren worden plat ge legd; en zoover gaat het dat-Sixtus, de oude Ziekenop passer, bevreesd van typhus noch cholera-morbus, en die zulke vrome voorbeelden vindt in St-Alphonsus en in Hironimus, dat Sixtus de reputatie heeft van niet te dur ven omhoog de stad ingaan, in de rijke kwartieren, uit vrees van d'Influenza; en alzoo zijnen manhaftigen naam verliest, te meer na dien valschen derden getoond te heb ben. Sequah is nu te Gent, met zijnen Amerikaan- schen praalwagen en Aalst zal riskeerlijk ook zijn bezoek ontvangen. Te Mechelen waren maandag 26 over- lijdens, en gewonclijk zijn er maar 5 1 't Wordt er dus akelig. Tot spijt van die 't benijdt, 't fraai Zwitsersch huizeken van de Kerkstraat heeft zijn Proces gewonnen; 't komt gaaf en geel uit die lange worsteling, in welke het niets laat dan een stukske kornis van 20 centimeterkes. Slechten raad schaadt en goeden raad baat. Te Gent ligt de helft der Bevolking met d'Influenza; grooten schrikt heerscht in de stad; te Wetteren is ze van huis tot huis en op veel plaatsen volgt de dood erop.. Men vraagt weêr van Vriezegem en van Heldergem. Te Lokeren komen zondag de Katholieke Bekwaamheids kiezers van Antwerpen opvoeren het prachtig Drama o De Priester, van Cb. Buet T'Hamme is bij som mige Heidenen groote gramschap tegen 't Parket en 'tGe- vang van Dendermonde. Te Brussel allerm en ge kerm over d'Influenza. Te Thielt is 't al van Lijk dienst, Berechtingen Begraving dat men hoort. Te Nieuwerkerken zijn in 1891 meer sterfgevallen dan ge boorten geweest, rond de 20. Rond Haaltert wordt nog al gestolen en d'ontdekking van den Zavelput, met schoon wit zand, is waarlijk een groote gebeurtenis. Te Verona, in Italië, is een schokske van een aarbevings- ke geweest; te Brussel is een deftig Sijndikaat van Nij- veraars en Handelsreizigers, op Drie Koningen vierde men het Feest van het Vijf-Honderstë Lid; uit Aalst zijn er ook deelgenoten; Koning Jooris van Griekenland heeft de pokskrs gehad; de Koning van Zweden zit ook op den scheewei, terwijl de Keizerinne van Oostrijk haar oogen toenijpt van pijn door 't Rhomatris en dat een der Zoons der Koningin van Engeland wreed afziet in zijn oogen. Sixtus zijn oogen zijn tegenwoordig wel en fel, dank aan Vader Kneipp wien wij van op de vestingen van Chipka een go. d en zalig Jaar wenschen.. Die hem gezien hebben, zeggen dat zijn oogen een Heerlijkheid zijn en zijn hert een Paradijs is.. Op Nieuwjaar heeft hij geschenken ontvangen, uit Engeland, uitAmerika, uit veel ander plaatsen. Alle dagen ten n ure neemt hij 't noenmaal in zijn kurhausmet 60 a 120 manf eiken avond geeft hij openbareConferencie, over de ziektenen kwalen, over 't water, en mengt er profijtige leskes tusschen. Verscheide Belgen zijn er geweest; ge moet die menschen hooren spreken.. Vader Kneipp, de gelukzalige ziel. 't Begint in den Elzas beter te gaan., 't Is met suiker en niet met azijn dat men de vliegen vangt. Schotland gaat den groter, ij»hebber in d'Luflueuza.; «As de vliegende koerieis mogen gelooven,sterven daar 5o per sonen op 1000. 't Is grouwclijk 1 't is kerkhofachtig Ze willen hebben dat een gewoon manspersoen eiken dag 3 uren spreekt En een Advokaat En de vrouws personen Te BEIRVELDE zijn huishoudens waar 5 a 6 personen te bed liggen. Bij de kinderen Schatteman, 2 Broeders en 1 Zuster, zijn ze maandag alle drie te ge lijk berecht, terwijl hunne Zuster die uitgetrouwd is, be zig was met sterven. Te LIER heeft het woensdag wreed gebliksemd en fgehageld. Te BRUSSEL ge beurde woensdag een wreed geval; zekeren Hendrickx, schilder, komt ten 2 ure een oude kennis tegen; komt bij mij eten dezen avond ten 6 ure, zegt hij. Ja, 'k zal er zijn. Hendrickx woont alleen, hij gaat vleesch en ander spijzen koopen. Ten 6 ure, de convief klopt, geen antwoord; hij gaat binnen; hij ziet zijn vriend op den grond liggen, DOOD, subiet gestorven. Te Caïro ligt de khedif of koning erg ziek; een dubbele longziekte; erg; want hij is dood I Uit Brussel schrijft men dat Dichter Hiel erg ziek is; De Normaalschool van Bergen is door d'Influenza in vakancie gezonden. We mogen niet spreken van Brussel, Antwerpen, Lieren Hamme en Moorsel en Wieze; 't is overal, g'heel Europa door, dat die Influenza haar rolle speelt. Ja, Aalst, wat nieuws in de stee i° En principalijk, dat Deken Raemdonck veel, veel be'cr is, ja op de rechte baan naar een spoedige herstel ling... En deze tijding brengt vreugd en welbehagen in de Stad, en te St Nikolaas en te Temsche en te Gent en g heel 't Bisdom zal men zeggen: Proficiat! hertelijk! 20 Dat maandag de Sociëteit Weldoen zonder Om zien een schoone luisterlijke aangename Avondfeèst heeft gegeven, voor de Leden en hun Familiën, voor de Cor greganisten en de Meesters der Zondagschool. Zang, Muziek en Tooneel, 't was al g-ed geschikt en goed uit gevoerd... De twee Koors: In 't Woud en de Nachtwacht behaagden wonder wel, onder de leiding van M De Wilde en voor slot van de rekening ging de Pres dent Mr Tosef D'Haese rond voor St Vincentius a Paulo. Dat .-r oy klappen zonder spreken. 3° Dat er veel gesproken wordt onder de Nijveraars over de Handelstraktaten met Duitschland; t&gjgfië*5' is't waar? zijn ze nadeelig aan de Nijver- 'iJsPSSsgr heid der Garens, der Breiwerken, waarmeê veel menschen hier hun brood winnen? Is dat waar? Er valt hier niet te zwijgen, voorzichtig te zijn, aile betrouwen te hebben in ons Ministerie; neen! neen! neerstig onderzoeken en spreken voor ons Recht en voor 't brood der Aalstersche Werklieden... Men zegt dat Mr Van der Smissen in een Vergadering van Volksvertegen woordigers en Nijveraars zoo wel en zoo krachtig de Aalstersche Nijverheden heeft voorgestaan... Nee spe nee metu, recht voor de vuist en op tijd gesproken, want met beklach in latere dagen is men niets genaderd... En wat d'Hop aangaat, de belangen van eenige Brouwers van vreemde Bieren mag den Landbouw niet verdruk ken... Ons Hop moet betalen om in Duitschland te ko men; van 't zelfde laken een broek aan de Duitsche Hop of 't is van lapt-de-broek... D'Heeren Gekozenen staan in deze zaak voor een groote verantwoordelijkheid. 40 Dat er Zondag in Werkmanskring veel te doen is; ten 3 ure, Vergadering van Vakvereeniging; (ten 3 ure, die uur mng slechts bij uitzondering genomen worden; 3 ure is half 4 en ten 4 ure is 't Lof; een Christene Werk mansbond mag zijn Volk uit de groote Zondagsche Dien sten niet trekken; Hoogmis en Lof, dat zijn d'oude tref felijke Vlaamsche gewoonten; men mag ons niet meer vragen om Bijeenkomsten aan te kondigen onder die Kerkelijke Diensten); dan na 't Lof ten half vijf, Groote Voordracht door E. H. Dr Claeys, Pastoor van St Nikolaas, een der beste Dichters en Redenaars van Vlaanderen... Ten half 5; voor de Rijke menschen en de Burgers is het sociale plicht daar aanwezig te zijn; men verbroedert aldus met 't Werkvolk; men hoort nuttige zaken over de brandende vraagpunten van onzen Tijd... o - DE HANDELS-TRAKTATEN. Er is een onderhandeling geweest tusschen Minister Beernaert, Mr Van Vreckem, Senateur, Mren De Sado leer, Van Wambeke, Woeste, en Mr Adolf Van dfr Smissen voor de Garens, Mr De Koninck-De Windt - d'H<j- - LuaVieïs voor 't Br« werk. Twee *T- vau Ninove waren er ook aar.":«ï 7 nv.artmtti 1 1 d'onderhandeling geduurd; d'heeren Nijveraars, bijzc derlijk Mr Van der Smissen hebben deftig hun stuk g staan en Mr den Minister op veel plaatsen terecht gew' zen; hij luistert te zeer naar de Schriftgeleerden van zi Ministerie 't Is altijd de Viijhandel; maar de groote f gemeenheid der Nijveraars st:an er tegen opt te Brussel is een Groote Meeting gehouden, een onafhankelijk rechtzinnige Meeting; het Handelstraktaat is er op de bijzonderste punten afgekeurd, door de overgroote Meerderheid der Nijveraars; een tweede Meeting is be legd op 17 Januari... Veel Nijveraars, jdie de Bescher ming verwierpen voor den Landbouw, vragen nu, met recht en rede, de bescherming voor den Belgischen Han del... Er moet in de Kamers ernstig en diep over beraad slaagd worden; eens gestemd, 't is te laat... Te Brussel is met veel rede gezegd: Wat baat het ons dat Duitsch land hier beterkoope kleêren, beterkoopc meubels, be terkoope ander zaken invoert, als ONS Werkvolk aan 't verhongeren is? Wij roepen d'aandacht van ons hee- ren Gekozenen op die hoogst gewichtige zaak... Gelijk men zeer wel op de Meeting te Brussel zegde, in Duitsch land de Keizer en gansch zijn Volk weten geenenweg met hun vreugd over dit Handelstraktaat en in Belgen- land, Handel en Nijverheid zitten met den Doodschrik Lan Wet Kies Sche ken. Eeuv moet Eerlij Wr De in de wierö logen alles di Eigen; Brood man 11 genoeg half dei hnn bc zienin,, semat kunnt deeilg, r Er moet m het gebeui Wat is 1 het Zedebc ailes slech' bazinnen gansche nhchten Tin huis ope-d n_, m-o toelaten als er maar gedronken wordt... Goei i' in Steden en Dorpen; rechtveerdige Policie Niet alC,.u jit- kant een herberg doen sluiten op d'uur en d'ander op de Markt, op de Plesj openlaten.. We gaan naar de Volksre- geeriDg en willen wij ons recht houden, in deftigheid en -vrede, willen wij geacht worden en geëerd, de Wetten en Reglementen mo.-ten kort en klaar zijn en onpartijdig uitgevoerd., 't Volk heeft eerbied voor een rechtschapen en manhaftig Ambtenaar.. Voor wat Aalst aangaat, die stad wordt opgeëeten door d'armoede en veel uit oorzaak van Zedebederf.. Voor wat Aalst aangaat, het Hoogste Ge zag in de Rechterlijke Orde heeft verklaard dat de Stad haar Welton op d'Orgelbals kan en mag doeu uitvoeren en zelfs de overtredingen beletten, het aanskot doen slui ten. Er valt nu niet meer te lanterfanten; wordt de Wet op d'Orgels overtreden, 't is dat men hier de goede Zeden niet en durft beschermen. Wat is er voordeelig en noodzakelijk Dat de treffelijke liberalen zich scheiden van de Socia listen en van de Radikalen... De Rust en de Welvaart eischen het dringend.. Treffelijke liberalen, ge ziet in f (Verzekeringen teg-m brand alle jaren löu.u* 1 winst te heb- ben?.. Dat hopen wij en om vj staan ons kolommen open.. 1892, met liocis gratie fra den goeden krachtigen wil van alle weldenkende Lieden,gè zult goed en voordeelig zijn. worden Drij Kandidaten waren door 't Publiek aangeduid en volgens 't Fonsenblad zou de meest Vlaamschgezinde der drij Mr advokaat Bausart uitgeroepen worden. Da naam van Mr Pauwels is ook vooruitgebracht. Fondsenblad verzekert dat M. Bausart een waardige opvolger zal zijn van den diepbe- rreurden beer Jacobs... De liberalen strijden, tot heden toch. iniwni'nnn Kandidaat der Meeting is M. I'LII. Bausart. Voorzitter van den Pro vincialen Raad, overtuigde Vlaming, hooggeacht en geëer biedigd Man van 't geslacht der Dellafaille's, De Naeyers, Blondel's enz. De tegenpartij heeft geene hoop. don°'0 D'Heeren Janssens en D'Hooghe zijn in den Congo aangeland, na vreeselijke stormen. De Zusters van Liefde zijn den 3 dezer te Aura voorbijgeva ren; dan nog 6 dagen varens en ze waren te Boma. Morgen Zondag, zullen ze daar aankomen, als er niets tcgcnslaat. OF DE. SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EX DE ONGELUKKIGSTE. Ja, riepen de Municipajen en deJacobijnen, wij moe ten den kleinen hebben, levend of dood! En ze stonden gereed met hun pieken, om hem te vorkoorden, op de borst zijner Moeder. Welke oogenblikken Het kind huilde en kermde en klestte zijn armkes vast aan den hals van Moe der; de Zuster en de Tante smeekten om medelijden en erbarming; maar ziende dat de wreedaards hun voorne men gingen ten uitvoer breDgen, om helsde de Koningin een laatste maal haar Zoontje, zegende het, omhelsde het nogmaals en liet het dan over aan de Beulen, die er- meê wegliepen. De wreedste monsters der wilde bosschen, kunnen zij wreedaardiger zijn En in onze dagen ziet men zooge zegde Volksvrienden vlaggen en vieren voor die Mon sters; de beelden der Heiligen zouden uit d'huizen moeten en vervangen worden door Portretten van Marat en Ro bespeer. Zelfs zijn er te Ledeberg, bij Gent, verdwaalde en afgevallene Christenen, Socialisten, die Sociëteit ge maakt hebben onder den naam van Maratskring en die bij de Socialisten van Aalst komen Concerts en Voordrachten geven. Al zijn leven is 't een waarheid geweestMet wie men verkeert, wordt men geëerd De Geschiedenis verhaalt dat 't klein Prinsken twee da gen lang weende en kermde, altijd vragende naar zijne Moeder. Men had hem opgesloten in de kamer waar Lo- dewijk XVI zijn laatste dagen had overgebracht; men had hem toevertrouwd aan mannen zonder eer en zonder fevoel; 0. a. aan den schoenlapper Simon, een lap en ronkaard van de slechtste soort, gekend voor zijn leelijke vuile grove manieren. De eenigste afstammeling der Ko ningen van Frankrijk aldus behandeld Hij, opgebracht metal die zorg en in al die weelde Door Robespeer was die Simon uitgekozen en gelast het klein Prinsken te mishandelen, te verstommen, te leeren vloeken en zweren en langzamerhand af te martelen. Keeren wij terug tot Marie-Antoinette, zijne ongeluk kige Moeder. Wie zal haar smart beschrijven, hare verscheurende hartkloppingen, na de ontrukking van haar Zoontje Waar was hij in welke handen wie zorgde voor hem Te vergeefs vroeg en smeekte zij de Municipalen te ver geefs zag zij haar oogen uit naar den hof, of in den gang als de deur eens opengingniemand die haar antwoordde! niets dat zij ontwaarde Van haren man wist zij, dat hij op't Schavot was gestorven, dit was pijnlijk wreed! maar haar eenig zoontje ontrukt, weggevoerd door die goddeloozeen hartlooze mannen Hoeveel Werkvrou wen zijn er, van d'armste der wereld, die afgezien hebben wat deze Dochter van Maria Theresia onderstond Toch vernam zij iets, maar 't was een moordpriem in haar hert: Afroepen hoorde zij rond den Tempel Dat de kleine Wolf door de Republiek wierd opgevoed, volgens de gedachten van het tegenwoordige Frankrijk. Ondertusschen stuurden de Jacobijnen veel verzoek schriften naar hunnen Assemblé, vragende dat Marie-An toinette ook voor de Rechtbank zou verschijnen; twee maal op korten tijd stond Robespeer,die magere deirlijke schort, twee maal stond hij recht om die Petitiën te on dersteunen; hij riep dat men Frankrijk in gevaar liet; dat de vreemdelingen en de reaktionnairs met verachting op de Republiek gingen neerzien,.. Een ander kopstuk der Jacobijnen, Barrere, verklaarde dat het tijd was geheel de familie Gapet uit te roeien en den lsten Augusti 1793 werd er gestemd dat de Oostenrijksche voor de Revolutionaire Rechtbank zou verschijuen XL Naar een strenger gevang, in 't donker van den nacht, Wordt d'arme Koningin in d'eenigheid gebracht. Niet lang werd er op gewacht; Den eersten Augusti was het Besluit genomen; den tweeden Augusti, ten 2 uren 'smorgends, voor dat er een schemeringske licht aan den dageraad verscheen, waren de Municipalen in 't gevang, ten 2 ure 's morgends de Koningin wordt wakker gemaakt; Men heeft haar iets meê te deelen; De Prokureur der Communie beveelt dat Marie-Antoi nette dadelijk zal overgebracht worden naar een ander gevang, binnen Parijs gelegen, de Conciergerie, nog rood van 't onschuldig bloed, alwaar haar Proces zal op gemaakt worden. De Koningin hoorde dit Vonnis lezen zonder eenige ontroering en zonder een enkel woord te spreken. Na al die slagen was zij bereid tot alles; Hare Schoonzuster en hare Dochter vroegen om de Ko- uingin te mogen volgen. NEEN Over hun lot zou later een beslissing komen. Neen aanstonds moest Marie-Antoinette meê. Die on beschaamde manskerels hadden nog het hert niet die vrouw alleen te laten om haar te kleeden en haar afscheid Te nemen; zij bleven er bijstaan, zij onderzochten de zak ken der kleederen, gelijk men bij moordenaressen doel; zij riepen dat het haastig was, dat men niet lang tijd had voor te wachten; Metterhaast trok de Koningin haar kleederen aan, om helsde hare Dochter, beveelde haar van wel zorg te dra gen voor hare Tante, als voor een tweede moeder; zij om helsde ook hare Schoonzuster.. Och, zegde zij, gij alleen blijft voor onze Kinderen Mijne Dochter mijn Zoontje! zal ik hem toch eens mogen zien Dat zult gij toch toe staan Een oogenblik NEEN NEEN De jonge Princes was zoo schrikkelijk ontroerd dat zij geen enkel woord kon spreken tot hare Moeder. De Koningin die arme droeve Koningin Haar twee Kinderen verlaten, voor altijd Welke foltering Wel ke raartelie Mejuffer Elisabeth zegde eenige woorden in haar oor en de Koningin volgde de Municipalen, den trap af, naar buiten; de binnendeuren zeer laag zijnde, zoo liep zij er met haar hoofd tegen; zijt ge niet gekwetst? vroeg een der Municipalen en hare antwoord was Och neen niets kan mij nog kwaad doen Zoo wierd zij in stilte over den koer van 't gevang ge leid, buiten stond een huurkoets; zij stapte erin met een Municipaal en twee gendarms en zoo verliet zij dit ver blijf, waar zij zooveel geleden had en toch zoo geerne zou gebleven zijn, om het lijden te verzachten der Personen die haar zoo duurbaar waren. Te Parijs, aan de boorden der Senne, niet ver van d'Hoofdkerk Notre Dame en van de Kapel opgerecht ter eere van Saint Louis, Koning van Frankrijk, daar ziet men de dikke muren en de scherpe torens van het Stads- gevang la Conciergerie. In dit gevang wierd Marie-Antoinette gebracht, den 2den Augusti 1793, ten 3 ure van den nacht. De cipier, Richard, verschoot geweldig, als men hem zegde dat Marie-Antoinette een zijner gevangenen zou worden; eenige jaren te voren had hij haar in vollen glans en glorie uaar de Kathedraal zien voeren; nu was zij niet meer kennelijk. Men schroei op den boek Marie-Antoinette, gewezen Koningin van Frankrijk. Richard, die een goedhertig man was, deed bemerken dat hij geen enkele betamelijke cel had voor die gevan gene. Men snauwde hem toe Het stinkendste kot, eenige bussels stroo, dat is alles wat er noodig is. Maar de ci'pier had meer hert dan al de andere; in af wachting dat er een kamer gereed was, liet hij de Konin gin in zijn eigene kamer verblijven; Daar bleef zij op eenen stoel zitten, in diepe droefheid verzonken. 's Anderdaags vroeg waren de Municipalen daar terug; Marie-Antoinette kreeg een cel,redelijk groot en voorzien van eenige noodzakelijke meubels: een bedezei, een klein tafel, twee biezen stoelen... Richard en zijn vrouw zorg de voor goede beddelakens en vroegen aan de Koningin welke spijzen haar beliefden Wat goed is voor uw Familie, antwoordde zij, is ook goed voor mij. Ik wil niet, brave lieden, dat gij u voor mij aan eenig gevaar blootstelt.» 76 dagen bleef zij in dit gevang; Van dag tot dag wierd zij strenger bespied en bewaakt; Zelfs de breinaalden wierden haar afgenomen; zij bracht haren tijd overmet bidden, weenen en overwegen; meermaals daagsi kwamen de zoogezegde Rechters van Onderzoek haar ondervragen; zij sprak maar, als het moest zijn en telkens met veel beleefdheid en weer- digheid; gelijk in haar eerste gevang zag zij dikwijls Koningsgezinden in Municipalen verkleed of dienstboden van 't gevang, die haar met oogen aanschouwden, waarin eerbied en medelijden te lezen stond; sommige voor vallen kwamen haar hert vertroosten; gelijk wij hooger zegden, ze wilde niets buiten de tafel van 't gevang, doch zekeren dag, gepraamd door de cipiers-vrouw, gaf zij toch te kennen dat zij geerne zou meloenen geëeten hebben; vrouw Richard gaat naar de Groenselmarkt aan de Senne

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1