MAMI-AIT0IIITT1 Zondag 24nuari 1892 338U Jaargang. Loop GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. nde NieUWS. end. .gekoera. aröinaal JRanning. RONSE. - Renaix Ronse. Niet ver van 't zothuis. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladrijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuwe, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 'e jaars. vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaarc genomen, rechtstreeks bij one of door Poet of Briefdragere. YANA AALST, 23 JANUARI 1892. J Al" Den goeden dag gie binnen twee maand hebben wij de Lente, de Vogelen, de Bloemen, ue koesterende Zon en die aan d'Influenza lijden, te Gent al die den raad van Vader Kneipp volgen, zijn er van verlost naar 't bed, alle uren 'ne lepel koud water, alle uren een wassching met koud water en na tien uren, de Plaag is van 't lijf. Tegenwoordig zijn te Worishofen veel Belgen en Franschmans Woensdag was 't St-Se- bastiaan, Feestdag van Pastoor Kneipp de Worisof- sche wilden Feest houden, Fakkeltocht inrichten, maar Vader Kneipp. de goede man, zegde Nein 1 geen Feest viering een hartelijke wensch is genoeg en ons eens wel geweerd om de zieken te helpen bijzonderlijk d'arme zieken ziet Vader Kneipp geer re hij is ook arm geweest en ziek: Verre van mij, schrijft hij, mij als uitvinder aan te stellen der Genezing door koud Water over eeu wen was 'tWater gekend en toegepast als geneesmiddel... Ik ben op dien weg gebracht uit liefde voor de zie ken Ik vraag of zoek ge neer; maar éen zaak vraag ik, dat men mijn stelsel beproeve, vooraleer het te veroor- deelen, om aldus in staat te zijn getuigenis te geven van de waarheid. Ja, zoo spreekt Vader Kneipp. Tot ANTWERPEN. Eere aan Antwerpen Onze kandidaat M. Max Bausart is er voor de Kamers gekozen met 4724 st. tegen 2422 aan M. De BeuckelaetLeve de Vlaam- sche Leeuw 't Katholiek vooruit en weg de Bloedwet, die leelijke wreede slang Ze zijn daar weer, die dagen van helsch gevloek en van grouwzaam onrecht... Land genoten, wij moeten op de baan van 't Vrijwilligersleger of in dit en 2 jaar is 't de Persoonlijke Algemeene Dienst. Elk in de slavernij 1 De Generaals, Kapiteins en Offi ciers mogen het hoofd in de lucht niet steken... het zijn niets anders dan aanvoerders van slaven, ja van slaven het tegenwoordig kazerneleven is een hondenleven. Te Thervaard in Holland, zijn verscheide verkoopingen moeten uitgesteld worden, de Notaris met de Flawenza liggende en de Burgemeester moet er 't werk doen van den Sekretaris. Naar Erpe is 't Geestelijk van Aalst Zondag moeten ter hulp snellen, of de Goddelijke Dienst kon er niet geschieden ook naar Smetlede en de Pa ters Jesuietun moesten St-Martenskerk helpen, niet dat er van ons Heeren Onderpastoors ziek zijn ze blijven, als't God blieft, kloek en gezond, maar St-Martens een Parochie is 18,000 zielen en Mr Deken Raemdonck we gens de koude nog moeten binnen blijven bij d'Arme Klaren is de Moeder Abdis overleden, een mensch van 79 jaren, een heilige boetplegende ziel en daar rechtover hadden bijna al de Juffers Begijntjes de Modeziekte an der is de stad nog al gezond. Aalst wordt vermaard door zijn talrijke Bedelaars en zijn Jonkheden die thuis hun kosten koopen, om wekelijks 4 a 5 fr. te konnen ver brassen in kaberdoezen en Orgelkoten. Dat geld, in Or gelbals gewonnen, is vermaledijd geld. HAALTERT wordt vermaard door zijnen schoonen, witten Zavel, dat er in g'heel ons land geenen schooneren te vinden is MOORSEL wordt vermaard door de schoon teksten der doodbeeld door zijnen bond tegen Alkool- iisni en zijn ti-SociaiioW ROSTBEKE Voor de heiacre, KloeK* stemmen die er uit afkomstig zijn STEENHUYSE en ST-LIEVENS ESSCHEN voor den Mallpost, die er nog niet is,in weerwil van d'uit- drukkelijke belofte der heeren Gekozenen MEL- DERT door de vervrozene teenen, met de Voorschriften van Vader Kneipp gansch conterverkeerd te volgen SEGELSEM voor de meesterlijke herstelling der ge borsten klokken; S.-LIEVENS ESSCHE voor de Dichters en gebreveteerdepompmakers; S.-LIEVENS HAUTEM en omliggende voor de Chimieke Boter en wie weet er bij te schrijven? Te Reninge in West-Vl is begraven zekere Engel Van den Berghe 't was een pluimke 170 kilos 8 man waren noodig om 't lijk te dragen ze deelen, a figuré, menschen foppen is maar 'ne weet, ze deelen in de liberale gazetten gouden duka ten uit, aan al wie voor 't algemeen Stemrecht is... De blinden zullen 't zien, zei Wanne Katrien.= In Duitsch- land sterven de peerden der Hozaren van d Influenza, zoo sterk is ze daar, en in Italië sterft het gevogelte ervan. Volgens de Duitschers bestaat de ziekte uit kleine, kleine onzichtbare gediertjes. Er beginnen weêr ijsschollen te komen op de Schelde t'Antwerpen; overjaar was 't iets anders: een maand lang de Schelde gesloten; bittere ar moede aan de Scheldekanten. Geen werk, geen brood! Een der grootc Mannen van de igd® Eeuw, benevens Pius IX, de Pastoor van Ars, Dom Bosco, Bisschop Lam- brecht, Pater Damiaan en Pastoor Kneipp... De laatste 10 jaren der ig<fe Eeuw zullen jaren zijn van heeten strijd, 't Zal er spannen Kardinaal Manning roept en schrijft het sedertzooveel jaren Broederlijkheid D'eendracht in de Christelijk heid! Een goede gesamentlijke werking, om voor de 20ste Eeuw machtig te zijn in'de Volksregeeringen... Kardi naal Manning, nu bij den Heere, gestorven in zachten vrede, begraven met overgrooten toeloop en eerbiedweer- digen luister 't Waste Londen alsof men een der groot ste Staatsmans verloren had;elksprak van denKardinaal; het Sterfhuis wierd verscheide dagen belegerd door de menigte; er zijn uren geweest dat er Volk was van aan.de Wauxhal-brug; ja op 4000 personen schatten ze de me nigte die op sommige uren stond op te schuiven; niet alleen Katholieken, maar Protestanten; niet alleen dank bare Werklieden, maar van 't rijkste en 't grootste Volk; en allen getuigden hetgene er geschreven staat bij Lukas: Hij was machtig in woord en werk, voor God en al het Volk!... Paus Leo, de oude Voiksvriend, schrijft uit Roomen dat de Werklieden van Engeland in den Kardinaal den ieverigsten verdediger hunner zedelijke en stoffelijke be langen verliezen. Manning Kardinaal Manning: een bekeerde Protes tant! van Protestantsche Ouders geboren, in die Leering opgevoed, groote studiën gedaan, Geestelijk geworden, Aartsdiaken, in groote achting; in de 40 jaren oud zijnde, in hoogen graad van deugd en geleerdheid, na lange en rijpe overweging, Rocmsch-Katholiek geworden, zijn be sluit bekend gemaakt in openbare schriften, veel bekee ringen verwekt, Priester geworden, Bisschop, Aartsbis schop, Kardinaal.... In alle groote Volkswerken stond hij aan 't hoofd: te gen de Dronkenschap, voor de Zeden van *t Volk, te Londen richtte hij eenen Bond in, van Katholiek en van Protestant, van Geestelijk en Wereldlijk, om de goede Zeden te beschermen... Voor 't bestaan van 't Werkvolk, om de menschen hun dagelijksch brood te verschaften, dat ze door ellende niet zouden in wanhoop vallen en in slechte zeden... Het huishoudelijk geluk is er noodig, om de werkmenschen recht te houden... Als een jonkheid thuis niets ziet dan kremp en ellende, is't wonder dat hij in zijn jaren van drift en strijd, naar vermaken uitziet en den huiselijken aard vergeet, waar hij geen genuchten of vreugden vond? 't Bestaan der Werklieden!... Daarvoor sprak Kardi naal Manning stouter dan iemand; volgens veel Katho lieken ging hij te verre; van over 20 jaren dierf hij de rechtveerdige werkstakingen aanmoedigen; Voor die zaak van 't bestaan der werklieden, schreef hij, moeten alle andere zaken wijken. In zijn leven was hij door velen beknibbeld, afgekeurd; ware hii geen Kardinaal gèweest, men zou heih 'S.Ya óvërüïeVëfï en zicffwg uitgemaakt hebben; maar zijn Graf is verheerlijkt boven alle andere en God zal hem in zijne Vaderlijke armen drukken... Paus onlangs aan Frankrijk zegde: Gewerkt met zuiver inlichten, niet voor Personen ofFamiliën, die de moeder v.m Zebedeus navolgen; voor God en voor't Volk!.. Niet v/eezen, uit politiek belang, van de Zeden der Werklie den te beschermen!... In Aalst b. v. heeft men te lang gezwegen, uit politiek opzicht; een zedeloos Volk wordt een wreed Volk, een arm Volk, een onstuimig, een op roerig Volk!... De Volkstaal kennen en hoogachten... Welke smart en schade, als de heerschende, de rijke klas de taal van 't Volk veracht en niet kent!.. Deze toestand ga;.t beteren in de Vlaanderen; 't Vlaamsch komt op; en gelijk er geschreven staat in het Bericht over eene nieuwe uitgaaf van Cornelius Nepos in latijn-fransch en latijn- necerlandsch, door onzen Stadsgenoot en Vriend Pater Ev. Bauwens: Met reuzenschreden is 't Vlaamsch se- Vrt cenige jaren vooruitgegaan... Wie nog in't Vlaam- he Land een eereambt wil bekleeden, wie nog eeni- - >rH;vwji uitoefenen, wie krachtig wil medewer- ke 1 *°t dz vorbroedering der klassen, tot vredestich tii'gen voorkoming van bloedigen Burgeroorlog, zal moeten Nederlandsch spreken, Nederlandsch schrij- 't Volk en de Parochiekerk!... Daarover zijn in ons Land schrikkelijke waarheden te zeggen: De verfranschtte Godsdienst heeft een kerk op haar eigen gemaakt... De Hoogmis, die wekelijksche Vergadering, op den Buiten ze dient tot troost, sterkte en verbroedering... Is't zoo nog in de steden? en als wij ten achteren gaan, is het onze schuld niet?... Voor het lijk van Kardinaal Manning mogen de groote Waarheden toch verkondigd worden Die wil, mag antwoorden in ons blad; doch waarom mis noegd zijn en verbitterd, in plaats van te onderzoeken?.. D'Eerste Communie nadert wederom Die groote Dag! die Viktorie voor de Christene Kerk T'Aalst, van jaar tot jaar, d'Eerste Communie heeft MEER luister in de bijzondere fransche Kapellen en MIN luister in de Pa rochiekerken.. In St-Martens, zonder de School der juffers Snel, zonder de liberale Scholen, wat zou men nog henben Niets dan arme kinderen.. O Parochiekerk is dat uw bestemming; of is dat uw miskenning W'hebben samen ons Eerste Communie gedaan Welk broederlijk woord tusschen Arm en Rijk Men onthoudt dat g'heel zijn leven D'Eendracht in 't Geloof!., 't Is de begeerte van Paus, Bisschoppen, Dekens, Pastoors en Onderpastoors, van de Leidsmannen der zielen; de tijden zien er uit om grouwe'.ijk te worden; ach waar blijft thans het natuur lijk, he'. Christelijk, het reddende gedacht We zijn toch kinderen van dezelfde Moeder Eva, wij bewonen 't zelfde Vaderland, wij belijden hetzelfde waarachtig Geloof buiten alie Sekten; wij willen aan ons Geloof, aan onze Rust en Welvaart die Offerande brengen en al den luister der Eerste Communie in de Parochiekerk vereeni- Drij woorden droeg Kardinaal Manning in zijn hert: God, God aanzien als de Vader van ons allen, de Men schen als Leden van éen Familie, 't Christendom als éen Broederlijke Gemeente, God, 't Volk en de Parochie kerk... Op zijn laatste jaren herhaalde hij gedurig, dat die drij zaken de Samenleving moeten Christelijk houden, beschaafd en welvarende 't Volk en de Parochiekerk! Men vreest voor de ja ren die gaan komen; in de Steden bijzonderlijk komt veel bedorven jong Volk; de Volksstemming zal er komen, overal; groote veranderingen zijn te wege; we gaan ten achteren, dat is onloochenbaar, omdat wij verscheurd zijn en verdeeld.... Verscheurd en verdeeld bij het nade ren der groote worstelingen, als Socialismus en Anar- chismus een Bloedstorting bereiden, wreeder dan in dan- der eeuw... Kardinaal Manning, dat zijn kloeke, werkzame, broe derlijke geest in alle Katholieke Landen levendig worde en heersche!.. God,'t Volk en de Parochiekerk! Gelijk de 1 Dejr lars van de v --d^,Tye Van Loc en van hare - Ad iH "Y_:s.y ';.V, ten in 't 'g-eVang; zo kunnen hun Misdaad niet loochenen; ze zijn de laflei moordenaars dier twee vrouwspersonen; in den nacht van 19 tot 20 december zijn zij in dit huis gebroken, wetende dat er niemand was dan de twee vrou wen; z'hebben de sloten opengekregen; met eenen hamer en een mes hebben zij de weduwe en hare meid ver moord. (Dat moeten vreeselijke oogenblikken zijn; als de moordenaars daar komen, daar staan, zonder te willen genade geven; als zij uw leven moeten hebben; welke 00- gen moeten de slachtoffers naar hun beulen richten!.. Maar de straf volgt altijd; die onschuldig bloed vergoten heeft, ziet altijd 's nachts, 's avonds, in den donkeren, nog 10, 20, 3o jaren nadien, ziet zijn slachtoffers in den toestand hunner laatste stonden, met dezelfde oogen; dat is d'eerfete straf der misdaad.) De moordenaars van Ronsse; Twéé jonge gasten; Door luiheid en ontucht tot diefte en moord gebracht; Achiel Ledru, oud 21 jaren, getrouwd en vader van 2 kinderkes, slotmaker, dikwijls in 't huis Van Loo ge werkt; san de weet geraakt dat dien nacht de twee Vrou wen alleen thuis waren. Achijel Ledru; en Victor Bourgeois, 17 jaren, 17, een Zoon Van brave Ouders, maar in slechte gezelschappen geraakt, de Kerk en de Biecht verlaten, zijn Eerste Com munie vergeten, luiaard en lap geworden. Van 't begin der wereld is de Godsdienstigheid de be waring geweest der Deugd en der Eerlijkheid; de Gods dienst gaat tot in 't herten verbiedt er zelfs de gedachten en de begeerten van 't kwaad. In Frankrijk zijn in 1890-91 40,000 jongens en rS.ooo meiskes onder de 18 jaar veroordeeld voor slechte zeden; en van die 55,000 zouden er 2 zijn, die dezen diepen val niet te wijten hebben omdat zij de Maandelijksche Biecht hebben verlaten, aan hun Ouders en Meesters weêrspannig geweest, slechte schriften en liêkes gelezen, in slechte gemeine herbergen verkeerd? RONSSE bleef in schrik en angst; door de schuld der twee moordenaars was de zoon der weduwe Van Loo, vader van 8 kinderen, verdacht van moord en die Huis der, alhoewel liberaal, bad eiken avond met zijn Huisge zin opdat de Moordenaars toch zouden ontdekt worden. De Justicie had d'oogen op Ledru, die sedert den dag der moord niet meer werkte en veel geld verteerde; Bour geois wist het,en cm zijn eigen los te krijgen, is hii Ledru gaan aanklagen bij de Policie; maar Ledru, aangehouden in 't huis zijner Moeder-weduwe, (de Vader en de Zuster zijn overleden op einde December), Ledru heeft gespro ken en van zijn vrouw heeft men alles geweten Dien zaterdag avond 19 december zijn Ledru en Bourgeois ten 8 ure thuis gekomen, ten half elf zijn ze vertrokken met mes en hamer, ten 4 ure zijn ze weörge- keerd op hun koussen, hun holleblokken in hun handen, ten 4 ure, ze zagen er wreed uit, er was bloed aan hun kleêren; z'hadden geld; Ledru zegde dat hij een borze met geld had ge\enden Ledru heeft bankbriefkes uitgegeven; in zijn huis op den zolder is de bankbrief van 1000 fr. gevonden, gesto len bij de weduwe; ze liggen allebei verpletterd onder de getuigenissen; ze zijn door 't Volk achterna geroepen: u Moordenaars! laffe Moordenaars! Later is vrouw Ledru te: ug pekeerd, om haren man te verontschuldigen; dan zegde zij dat Remi en Victor Bourgeois de moorden hadden gepleegd, terwül haren man de wacht hield; maar het is bewezen dat Remi ge heel dien nacht in de Gaz heeft gewerkt; zijn meesters hebben het verklaard en Remi is losgelaten. Die blauwe ratten Men zegt dat er vleeschkeurders zijn die den landbouwer nog bespotten als zijne beest afgekeurd wordt: Boerke. zeggen zij. dat komt van voorde Katholieken te kiezen! Die in't hoog blauw geverfde keurders moeten weten dat boerke door hun nen praat niet zal misleid worden. Boerke weet genoeg dat de liberalen den landbouwer niet zullen helpen, maar inte gendeel dat zij niets anders denken dan den Buiten neêr te drukken Het is tegenwoordig de mode van de jufferhondjes kazaks- kens aan te doen. Er zijn er van verschillige soort, een voor 's morgends toilet, andere voor 's middags en 's avonds. Zij worden stapelzot; dat men de honden late loopen gelijk Ons Heer die geschapen heeft en dat men in den kcuden winter kazakskens make voor den Armen. Deinden zullen tr wel varende mede en ui srrrve bloed zal getrocst worden. V OKFF F\T Dondertag d< w. o? ft* wijk Heisbtug. alhier, een werkman, de genaamde Alfons Luickx, glijdt uit op een ijsbaan, valt en breekt zich 'nen armen eer. been. De ongelukkige is in zorg- wekkenden toestand naar het Gasthuis gebracht. Over de hevigheid waarmee in onze stad de influenza heerschi, kan men oordeelen wanneer men weet dat het getal overlijdens dat in gewone tijden 10 4 i5 per week bedroeg, nu geklommen is tot 40 4 45. De Katholieken van Lokeren gaan andermaal een groot Liefdadigheids feest inrichten, ten voordeele van de Werk lieden der afgebrande stoommaalderij Thuysbaert, ditmaal te St Niklaas. Bravo ze halen er eere van En zondag 3i januari aanstaande, komt Vader De Beuc- ker, de geleerde en welsprekende MaD, eene Voordracht ge ven te Lokeren. De vermaarde Antwerpenaar heeft voor on derwerp gekozen De werkingen der Schepping en die van den mensch, 't is zeker dat het aan geen toehoorders zal ontbreken. Het gesticht de Broeders Dominicanen alhier, is diep beproefd geworden twee der oudste kloosterlingen zijn aan de influenza bezweken. Van de week worden al de reglementen van den Anti- Socialistischen Bond in druk uitgegeven, en de liairsnijderij der Katholieken is volop goed aan den gang. Daar halen de xnt.-Socialisten en vooral M. Van Damme, de Schepene der Stad, grootelijks eere van. OF DE SCHOONSTE TROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. XII. Vriendenhulp vergeefs gebracht Hooger troost daalt mild en zacht De goede zielen van Frankrijk waren innig bekom merd met de Koningin, die van 't een gevang naar 't an der wierd gesleurd en nu ging verschijnen voor een Rechtbank van Bloedzuigers Geen genade voor de Oostenrijksche had men gezegd; en toch was er goed heid en genade van de menschen en van den Heer. Terwijl die brave Fransche burgers-dochter het gevang van Marie-Antoinette met de teêderste zorgen omringde, wierd er een heldhaftige poging gedaan om de Koningin te redden. Eiken dag verscheide malen en eiken nacht wierd de cel opgespeurd en moest de Koningin allerhande vragen beantwoorden. De opzichters waren altijd Municipalen. Twee dezer mannen, Michonis en Monneux hadden gene genheid en eerbied laten blijken; dit was niet ontsnapt aan de Vrienden der Koninklijke Familie, die neerstig waakten; dit was hun niet ontsnapt; en er werden door markies de Rougeville onderhandelingen begonnen met die twee Municipalen. De Koningin redden Ilaar helpen naar den Vendée trekken of naar Oosten- rijk Een laffe vrouwenmoord beletten Welke groote verdienstrijke zaak En eens de orde hersteld, hoe zouden de plegers zul- ker daden verheven en vereerd worden De twee Municipalen hadden een groot fransch hert; ze namen de voorstellen aan; ze brachten den Markies de Rougeville in 't gevang, ook als Municipaal gekleed; ze keren nacht zou men trachten dat Municipalen en Gen darmsvrienden der Koningin waren, met geld kan men veel; op milloenen franken stak het niet, en moest er op 'tlaatste oogenblik geweld gebruikt worden, daarvoor zou men het niet laten. Dag en uur waren vastgesteld. De Koningin moest verwittigd worden, vermits zij, als Municipaal verkleed tusschen Michonis en Monneux 't Ge vang zou verlaten. De Markies was in 't gevang geraakt; verborgen in den kelk eener bloem stak een kléin briefken; de Koningin las het in 't geheim Goeden moed, stond erop, wij hebben mannen en geld, uw reddiDg is zeker. Terwijl de Koningin met gejaagdheid dit briefken leest, en met een spelle op dit papier hare antwoord schrijft, een gendarm als schildwacht buiten de cel, stoot ijlings de deur open, ziet dat de Koningin schrijft, ver wittigt Marat en Robespeer; aanstonds is er groot geloop en streng onderzoek; de Poortier wordt met vrouw en kinders aangehouden; eenige dagen nadien ze worden vrij gelaten, doch zijn hun plaats kwijt; de Markies kan gelukkiglijk vluchten, maar Michonis wordt de prooi van 't Schavot. Nu wierd zekeren heer Bault gelast met de bewaking der Koningin; hij zag er ruw en stuur uit, maar had een goed hert; Juffer Foucher mocht voortgaan in haar be zoeken; een werkmeisje, Rosalia genaamd, een boeren dochter had ook veel medelijden met de Martelaresse; en zoo ontving de Koningin nog menige vertroosting in haar bitter lijden. Men was in september, den zestienden dier zomer maand; de nachtelijke duisternissen bedekten het aar- derijk; langzaam en eentoonig is 't gestap der Schild wachten buiten 't Gevang en der twee Gendarms, rond de cel der Martelaresse geplaatst; Marie-Antoinette zit nog op;., haar wezen straalt van hoop;., hare oogen glinsteren van verlangen;., is er misschien hoop op verlossing gaat men de Dochter van Maria Theresia aan hare Beulen ontrukken Neen, zulke hoop bestaat er niet meer; M. Bault, de nieuwe Gevangen bewaarder heeft een goed hert, maar voor niets ter we reld zou hij aan zijne plicht te kort blijven, van de gevan genen te bewaken. Mejuffer Foucher is in 't gevang; zij hangt een sargie voor de smalle venster, een oude Man is bezig de tafel op te schikken; hij stelt er een klein houten kruisbeeld, twee kandelaars, hij legt een steen op de tafel en op dien steen een lijnwaden doekske; dan ontvouwt bij een rolle ken; ei, 't zijn Priesterskleêren, zeerlochte, diePriesters- kleêren trekt hij aan en Marie-Antoinette valt op haar 'knièn. Wat gaat hier gebeuren Achtbare Lezer, goede Le- zeressc'gij hebt het al geraden De Priester maakt het kruis, bukt zijn hoofd, zegt Confiteor en begint de II. Mis... Hoe is zulks mogelijk geweestVreest men de Municipalen niet? de Gendarms Hoe is dit mogelijk geweest Door de verstandige en heldhaftige pogingen van juffer Foucher na lang bidden en smeeken had zij M. Bault overhaald, M. Bault die het vertrouwen der Mu nicipalen had gewonnen door zijn strengen stuur uitwen dig, hij zooverre dat zij van het nachtbezoek hadden afge zien dan had zij aan Marie Antoinette voorgesteld van Mis te hooren in haar gevang.... Mis hooren de ver- nieuwjng der Hoogste Offerande, op Kalvarieberg, door den Opper-Koning der Martelaren Marie Antoinette stond verbaasd over die groote Weldaad; maar zij schrikte voor de gevaren die hare moedige Helpers bedreigden en zij bad dat men haar de Heilige Communie zou hebben gebracht als Laatste Zielspijze en Reispenning naar de Eeuwigheid want zij wist hethare Dood was beslo ten; nog eenige dagen en zij zou voor den Tribunaal van 't Schrikbewind verschijnen. Marie-Antoinette schrikte voor de gevaren; maar de deugdzame Dochter had aan gedrongen, zeggende dat er geen gevaar was, dat die op God betrouwt op een steenrots bouwtdie manhaftige Francaise had alles op haar genomenen nu Confiteor, zegt de Priester en de Koningin, geknield op de steenen, klopt eveenensop haar borst.Kyrie, Heer, ontferm u onzer.. Gloria in excelsis Deo. Glorie aan God in den Hoogen.. Vrede aan de menschen van gceden wil. Vrede, al zijn zij in armoede en in gevang... Vrede, meer vrede dan de rijken, de machtigen en de heerschers die tegen God opstaan., 't hert van de mensch is in d'han- den der Almacht, van op deze wereld. Robespeer zit afge knaagd door schrik en knaging; in 't hert van Marie- Antoinette daalt vrede.. Vrede aan de menschen van goe den wil. Den Heere danken, loven en vereeren wij in lij den en in verblijden. 0 Heere, Lam Gods, almachtig en genadig, ontvang ons nederig gebed; Gij alleen zijt Heilig en Almachtig.. Dan, de gebeden, tot God en zijn Heili gen.. Het Epistel, de Aartsvaders die spreken Aanziet u als Reizigers op deze wereld; wederstaat deB boozen geest; die God bemint, bemint ook zijn Evenmensch... Het Evangelie, dit woord der eeuwige Waarheid: Hemel en aarde zullen vergaan, maar mijn woord zal nooit ver gaan kom tot mij, gij allen die belast en beladen zijt, ik zal u verkwikken;,..'Neem uw juk op, en gij zult den Vrede vinden.. Wat baat den mensch alles te winnen, als hij zijne ziel verliest, zijne onsterfelijke ziel?. Vrees de- geen niet die uw lichaam komen dooden, maar vrees den- gene die u kan met lichaam en ziel in d'hel storten.. Welke treffende groote waarheden Hoe moest het hert van die ongelukkige Mevrouw getroost en geschokt zijn, door het aan hooren dier groote woorden; want zij kende wel 't latijn en verstond de woorden van den ouden Priester.. Credo, de Geloofsbelijdenis door d'Apostelen opgesteld en sedert 4800 jaren onveranderd gebleven.... God de Vader, Schepper Almachtig; God de Zoon, Ver losser der wereld, geleden, gestorven, verrezen; zijn H. Kerk als een Testament achterlatende, de verrijzenis der dooden, deH. Kerk verlicht en beschermd door den H. Geest, het eeuwig, eeuwig zalig leven... Als ooit het II. Misoffer met diepe ontroering gevolgden aanhoord wierd, dan is het wel door die arme Koninginne van Frankrijk, daar opgesloten en omringd door den gruwelijksten Haat en de geweldigste Vervolging Zullen wij trachten te beschrijven wat er dit hert omging!,En onder d'Oft'e-

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1