Rampen Misdaden Ongelukk' Re Moorden, IJ' Sttfluensa. Palulderij en Woeialerij. Inbraak in een Pastorij, Die een ei steelt Kan ook een os stelen. Kerkelijk Nieuws. «pi Tooneelstukken Alleenspraken en tweespraken. M. Temmerman, traiteur, Een huis, Bevoordeeling der Melk enBoter Aalst, huis te huren. ERPE. In den nacht van 2 tot 3 dezer zijn gesto len, te Erpc, bij den bakker, familie van Sixtus, in de Ster, iyhoendersen 1 haan. De dieven zijn ingekomen langs 't verkenskot, en 't zijn verkens die de menschen bestelen, domme verkens, want onrechtveerdig goed gcdijdt niet. Stelen en bedriegen is de Sneltrein naar Ellende en Armoede; Stelen en bedriegen. ST-LIEVENS-ESSC11EPetrus Geerts, Scj jaren, boomsnoeier, jongman, gansch alleen wonende, don derdag voernoen, bezig met werken te Breivclde, op 't hoogste, in den kop var. cenen groolen kanada, geval len op de diepe straat en dood op den slag!. Er stonden 2 menschen onder, die hem zagen ronddraaien ia den kop van den boom, zich v. cerende om niet te vallen, maar de takken schoten uit zijn handen en hij sloeg naar beneden den grond in... 't Was onbermhertig wreed om zien.. Ket lijk is op een karre met 2 peerden naar huis gebracht, terbiesstraat. 't Lijk van den bedelaar Petrus Goessens is gevonden zaterdag ten 9 ure 's mergends, in de beek, achter den bosch. GENT. Zondag avond, om half elf uur, is een spijtig voorval gebeurd rechtover het burgerlijk hospi taal. Een jongeling werd door eenen slechten kerel ver volgd. Op zijn geroep kwamen vijf personen toegesneld. De aanrander nam de vlucht, doch de aangerande jon geling, die zich cp den koer van het hospitaal had ver scholen, werd door de toegesnelde personen voor den aanrande gehouden, die er zoo erg op sloegen, dat de jongeling, erg gekwetst, in het hospitaal moest opgeno men worden. tI GEERAARDSBERGEN. Zou dat bij M. Merc- kaert zijn, den beeldhouwer de koeriers spreken van M. G. Merckaert meubelmaker dat het daar gebrand heeft zaterdag nacht, ja dat 't gansch werkhuis door 't vuur is vernield, in weêrwil het spoedig en moedig blus- schen der Pompiers. Maar in zulk werkhuis hout, lijm, schafeling, 't is al zoo brandbaar. De woning is •ok afgebrand maar was verzekerd, even als 't Werk huis. In alle geval, 't zijn wreede strikses. HERZELE. Het schijnt dat de konijnendieven al Herzele ook hunne rooftochten beginnen te nemen. Verleden week op eenen nacht hebben zij op het ge hucht Ste Rochus op drij verschillende plaatsen ko nijnen gestolen en dat nog bij drij zeer arme huisgezin nen. ST-NIKOLAAS. Vangst met de loting. Dinsdag morgend was het loting. L. Vercauteren, lote- ling, had over eenige maanden een jongeling W., 3 ste ken in het lijf gegeven, en was daarvoor veroordeeld tot vier maanden gevang. Maar de vogel was gaan vliegen naar Holland. Nu kwam hij om te loten hij trok nun- iner 341, en zie, hij had zijnen nummer maar in de han den of daar klampten de gendarmen, die hem nog ken den, en staken hem in den amigo. KRUISHOUTEM. Zondagavond, om8 ure, is in de hoeve van Jan Cnudde, op het gehucht Sprietje, een brand uitgeborsten die het leven had kunnen kosten aan 8 personen. Het vuur was ontstaan op eenen zolder, ter oorzake der hevige hitte van eene petroollamp. Wan neer men de ramp bemerkte, was gansch de zolder reeds door de vlammen ingenomen. Men heeft groote moeite gehad om de kinderen uit den vuurgloed te redden. Niets was verzekerd. Cnudde is door deze ramp gerui- neerd. KLUIZEN. Vrijdag avond kv am de koopman Ch. Veldeman, van Ertvelde, alhier in de herherg van den heer Scheeres. Hij was wat beschonken, en daar hij nog al veel geld op zich had, wilde Scheeres hem naar huis voeren, doch dat wilde de man niet. Toen bij vertrok, ging men hem een eindweege op af stand achterna, om te zien of hij de baan kon houden en niet in het water zou sukkelen dat langsheen den weg loopt. Daar hij goed op den steenweg bleef, keerde men terug De koopman kwam echter vrijdag avond niet te huis. Zaterdag morgend is zijn knecht op zoek gegaan en heeft zijnen meester langs de baan vinden liggen. De koopman zegt aangerand te zijn en heeft sporen van slagen op het lijf. Men heefchem zijn geld, omtrerf elf honderd frank ontstolen De gendarmen nebben een onderzoek inges RUTTEN. Limburg, iu dek^ behing. «na ^cenbrak r.en iuner derGemcente {en dat is fraai: weten hoedanig de lijdende mensohen helpen) een juffer diende hem d'eerste zorgen toe en dan wierd hij in 't rij tuig van graaf de Grunne naar huis gevoerd. CHIMAY. Dit Stedeke in de Walen is zaterdag nacht wreed geteisterd door de brandramp ten 10 ure 's avonds ten 11 ure waren 27 huizen in asch eenen blok van 27 huizen 't En is nog geen klein bier De Katholieke Kring is ook afgebrand... 300,000 fr. schade, op zijn minste. BRUSSEL. Het snotheerscht in zekere paarden stallen te Brussel en in den omtrek. De rijksveeartsen hebben den minister van landbouw verwittigd, en hem verzocht door de plaatselijke besturen de noodige voor zorgsmaatregelen te doen nemen en onder andere den toegang tot de openbare drinkbakken te verbieden. BRUSSEL. Vrijdag achternoen, een schaliedek ker zittende op een huis in de Konstantinopelstraat, misstapt, zwankelt en valt van 16 meters hoogte op den grond elk dacht hij is dood dood Men loopt zien hij ligt in onmachtmen draagt hem binnen hij be komt en heeft nietshij was gevallen in grond onlangs omgedolven en had er zijn bed in gemaakt, 40 centime ters diep. VILVOORDE. Zou dat weeral een moord zijn Zondag is aldaar uit de Zenne een lijk gehaald, met wonden aen keel en armen, verders 35 jaar oud, hemde, broek en leêren band in de leên... Weet er iemand wie het is of wat er gebeord is LEUVEN. Ai, welk vreeselijk ongeluk Als 'ne mensch dat pcist Vrijdag, Mechelschestraat, een vrouw gaat op de plankieren, slibbert uit, juist als er 'ne wagen vcorbij rijdt haar twee beenen worden afge reden Aanstonds is zij in St-Pieters-Gasthuis gedra gen en 't is te Leuven riet dat d'heelkundige zorgen zul len ontbreken maar de beenen verbrijzeld, 't is erg. LEUVEN. Aanranding. Een jongeling werd zondag avond in de nabijheid van de celgevangenis aan gevallen door eenen kerel, die hem zijne horlogie ont nam. De plicntige, zekere Vander Zijpen, oud-veroor deelde, werd een uur later aangehouden en ter beschik king van het parket gesteld. HUMBEECK, (bij Brussel). Dat inbreken 's nachts is toch een afschuwelijke miidaad. Zondag liepen de ge ruchten te Brussel dat juffer Elisa De Hertogh, uit de Kerkstraat te Humbceck vermoord was. Ziehier 't ge beurde Vrijdag nacht zijn drij booswichten bij die oude juffrouw ingebroken, 3 bandieten die juffrouw, gerucht hoorende, stond op, en ging alarm roepen Zoo gij durft schreeuwen, riepen de dieven, zijtgij dood Ga terug naar uw bed, of we vermoorden u De oude juf frouw deed dit; een der dieven bewaakte haar, terwijl de twee andere het huis doorzochten en geld en eetwa ren meênamen. JAMBES. Waar overtijd man en vrou w zoo wreed vermoord wierden, 4 weeskes achterlatende het hoofd der vrouw is nog niet gevonden en nu heeft de Justicie een Premie vau 2,000 fr. uitgeloc fJ voor wie de Moor denaars kan aanduiden of helpen vinden. RONSSE. De twee jonge beschuldigden looche nen als peerdendieven, in weerwil van de verpletterende bewijzen. In Maart aanstaande zullen zij voor d'Assisen komen. ANTWERPEN. Twee meisjes"Vbrbr. n^. - In den winkel van den genaamden Jan Benov, Katten straat, had maandag een erg ongeval plaats. 1 wee meis jes, Ludovica Belderbosch, 12 jaren oud, en Paulina De Cort, 11 jaren oud, beiden wonende bij hu-me ou ders, in den Zwanengang, waren bij Benoy gekomen om koffie op te schenken. Beide stonden aan de stoof, wanneer Benov eenen ke tel kokend water opnam om hem te verzetten. Toevallig schoot hem de ketel uit de hand, met het gevolg dat deze omstortte en het kokende water over de meisjes viel, en hen over geheel het lichaam verbrandde. De ongeluk kige lieten jammerlijke klachten hooren. Na de eerste verzorging bekomen te hebben, zijn zij naar het gast huis van Stuyvenberg overgebracht. WEST-VLAANDEREND'ander week woens dag nacht is er ingebroken bij Notaris De Brie te Gul- legem en 100 fr. gestolen. 't Parket van Kortrijk is te Isegevn geweest bij schoen- borstel- en Itjnwaadfabri- kanten, die de fame hebben van hun_ werkvolk in eet of klcerwaren te betalen, iets dat strijdt tegen de godde lijke en menschelijke Wet. Vrijheid en Eerlijkheid. Ten gevolge van het revolver-ori" 'uk op een pachthoeve te Clercken is de zuster des Landbouwers, Pharailde Ostyn oud 30 jaar, overleden. De agel had haar voorhoofd getroffen. Tot Eessen, inden molen- Spruytte, de knecht Theuninck wil zijn klak nemen wordt in d'ergrenage gevat, zijn arm verpletterd, za moeten afgezet worden. Te Wevelgem is zondag morgend afgebrand de paardenstal van Jan Koekoek, 't Peerd is erin gebleven het was de broodwinning van voerman Koekoet. 't Huis is gered (door de Pompiers. Te Moeskroen is de fransche smokkelaar De Valleé aangehouden, op heeterdaad van diefte te Montaleuze, in een herberg. Te Deerlijk is in brand geraakt een kist solferstekken van 25o fr. weerde en aiie" naar Jen Sis; zelfs een vrouwmensch een erge brandwonde oekö- men. Te Ledegem is afgebrand vrijdag avond 't hof van Jan Louis Van der St'chele. Eenige rr.;Ube!en zijn gered door de geburen, Te Brugge is" aandag inge vallen in de Bureelen der koopwaren een stelling, ge- lukkiglijk was er niemand onderde bediendeMD'Houdt stond er naast en is iichtekes gewetst. CHARLEROI. Wanneer de heer pastoor van Broncheterre, een voorstadje van Charleroi, dinsdig morgend in zijne kerk kwam, was hij groorelijks ver rast te bestatigen, dat dieven hier een bezoek hadden ge bracht. In de kerk en in de sakristij heerschte de groot ste wanorde, alles lag ondereen geworpen ten gronde. De dieven hadden vruchteloos gepoogd den grooten koffer te bemachtigen, welke de Heilige speciën bevatte. De deur der sakristij hebben zij doorboord en aldus het slot doen springen. Hier vonden zfi twee kelken en drie Heilig Oliekaskens. Na de offerblokken geledigd te heb ben, zijn de dieven er vandoor getrokken. ::ij:i Vader ver moord te hebben te Gho}', bij Lessen, loochent op de stelligste wijze. Over de Moorden van Ronsse, Ledru bekent dat hij ingebroken heeft, maar dat Bourgeois de moordenaar is... Bourgeois blijft loochenen, maar mis - klapt zich dikwijls. rpni 't Heeft zaterdag achternoen nog al gebrand inde Ameldonckfabriek Delmotte, Elyzee- sche velden. In d'Haringstraat is zondag nacht ge stolen een somme gelds van 450 fr., een gouden dames- horlogie, met keting en medaljon. Zaterdag morgend is gestolen in eenen winkel der Veldstraat een doos sar dientjes en geld. De vrouw des huizes zag den dief in de schuif wroetelen, doch was zoo erg gepakt dat ze geen woord kon spreken. GENT. Een vreeselijke ramp zondag avond Op St-Amandsberg het treintje van den buurtspoorweg Zele-Hamme afkomen en aan den omdraai der Heirnisse, men ziet met afgrijzen het Jlijk van 'ne mensch; schrik kei ijk vermassakreerd... Langs alle kanten kwam men toegeloopen. De verongelukte is,;zoc verzekert men, den meesterknecht van Louis Fouquet, paardenslachter te 3t-Amandb. 't Is met over de baan te gaan "at 'Tan .>0 wreed verongelukf -amd Jan Verkens, zondag binst de Vroegmis zijn dieven in dePastorij gedrongen en hebben er Meubels en Kassen opengewrongen, doch maar een sommeke van 10 fr. gevonden. iiPrkHipfcltl In een der voorgeborgten 'van ntllhUlUMcll. Charleroi, Brouchettere, is een dezer nachten in de Kerk gebroken: met peerdengeweld is er gewerkt om de ijzeren kas open te krijgen, vruchteloos; na langen arbeid zijn zij in de Sakristij geraakt, doch hebt en er niet veel konnen stelen: 2 kelken van kleine waarde en 3 doos- kes voor d'H. Olie... Op 8 dagen tijdszijn daar 3 kerkdiefstal len gepleegd. Fmikriik lN ZEVEN centimeterswa J ter verdronken. Een treurig en zonderling ongeval is zaterdag morgeod te Robaais gebeurd. Tijdens de afwezigheid der echtgenooten De Wilder, naderde hun kind van 15 maanden oud eenen ketel welke eene geringe hoeveelheid water behelsde, neeg zich er over en viel er in. Wanneer mad. De Wilder teragkerrde, was het wicht versmoord. Een geneesheer welke men aanstonds ging roepen, kon slechts den dood bestatigen. De ketel hield slechts 7 centimeters water in en de moeder was ternauwernood viif minuten weg geweest. 't Volk te vermoorden, enz. Had de Koningen geen verdedigers Zekerlijk, doch hier ook gingen de Jacobijnen lather- tig en valsch te werk twee aavokaten M. Troncon en Chaveau wierden aangeduid om haar te verdedigen den *ondag 13 Octoberte middernacht wierden zij verwittigd, middernacht, de Boosheid slaapt niet.. ('t Vervolgt.) Wij lezen in Journa-lKieipp Op deze da gen dat d'Influenza aan 't woeden is, raden wij elk aan, die geen watervrees heeft, van in volle betrouwen en met groote stiptheid het koud water te gebruiken, om d'Influenza te verdrijven; de middelen door Vater Kneipp voorgeschreven, houden de ziekte tegen en genezen er van.. Wat moet er gedaan worden Dekoorts bevechten dos>r 't Water gelijk men den brand bevecht aan d'hui- zen; alle uren een spoedige wassching, rap te bed; alle uren 'ne lepel water.. De teekens der Influenza, zegt Vater Kneipp, zijn een zware verkoudheid, vermoeienis, geen krachten heb ben, afgematheid, lamheid, zware hoofdpijn, natte 00 gen, geen appetijt, half bedwelmd zijn.. In 't begin is de genezing 't gemakkelijkst... Zekeren dag zag ik een Influ- wenzist cp zijn bed uitgestrekt, zijn wezen blauwachtig, zijn tong droog, met al de teekens eener straffe koorts. Ik deed hem eerst wel 't bovenlijf wasschen, dan 't on derlijf, dan wel dekken.. Och, 't deed hem zulke] deugd.. Een uur nadien, zelfde wassching, en weldra k*am een goed zweet de ziekte uitzijn lichaam drijven.. Vrienden, laat ons d'Influenza met kloeken moed bevechten gij voelt ze komen, uw voeten en beenen zijn zwaar, geen eetlust, slechten slaap. Doet gelijk ik eens gedaan heb, als de kinderpokjes mij aanvielen. Zc was in ons dorp ge komen met de Soldaten.. Zoodra ik de ziekte gewaar wierd, deed ik een kuip water nevens mijn bed zetten, alle uren kwam ik uit mijn bed om mij gansch te wasschen en weldra was alles verdwenen.. Vater Kneipp spreekt stout in zijn Boeken en Voordrachten; maar een onder vinding van 40 a 5o jaren heeft hem veel geleerd en vast overtuigd.. Onlangs een Pater uit d'Abdij van Afïïighem vindt een oud Vlaamsch Boek van over meer dan 100 jaren, een boek over de Gezondheid, waarin geklaagd wordt dat de menschen zoo zwak worden, dat ze schrik hebben van 't koud water, dat 't koud water voor de kinderen en voor iedereen een middel is van verkloeking en van genezing; ook zijn in dit Boek klachten tegen 't misbruik van den kaffé; in een woord, dit oud perka menten Boek spreekt gelijk Pastoor Kneipp, behalve dat Vater Kneipp op een uitmuntende wijze de Water-behan deling heeft verbeterd. Dwingelanden en Moeials worden in Belgenland ver foeid en aan de deur gezet. Een rijk van enkel dwang en duurt gemeinelijk niet lang.. In 1884, welke vreese lijke kloppingen kregen de liberalen niet voor hun wolf- achtige geldvermorsing en hun kriminéele dwinge landij De Kiezingen in 1884 Elk riep uit De li beralen hebben gedaan voor altijd in die roskamming zullen zij hair en huid gelaten hebben De Vrijmetse larij zweeg en waakte; twee groote winnekegels had ze veel invloed in 't Hof en vee! macht in de Ministeriéele Bureelen... Dobbel is nog zoo dik, zegt de Logie; ons vi iendekes in de zoete boter leggen en ons foeffen ma ken.. Met recht en redestonden de Katholieke Aanvoer ders Malou, Jacobs en Woeste aan 't Ministerie groote werken van herstalling waren verwachtend; de schavot ten der Logie moesten afgebroken worden.. Voor een prul-beweging van opgeraspt straatvolk en kwade stu denten zond Z. M. Leopold II ons twee felste Aanvoer ders weg; de Katholieke Meerderheid luisterde liever raar Gentenaars die neefkes tc plaatsen hadden, dan naar hun verontweerdigde Kiezers... Men zweeg; men kreeg als Ministers M. Beernaert, ander mannen gelijk hij, die nooit met de Katholieken in 't vuur waren ge weest.. M. Beernaert wierd de voogd der ontzachlijke Katholieke Meerderheid; geen herstelling na die wreede jaren van vervolging dat zal later met pijnlijke letters in de Geschiedenis staan; na al die zelfsopofferingen der Katholieke Volkeren, geen herstelling 1 eenig kwaad be letten, maar geen goed doen Hoe heeft men dat kun nen verdragen Wij ziende liberale scholen meer macht hebben dan ooit en wij weten dat die liberale scholen het Ongeloof zijn, de Vrijdenkerij, in 't hert der jeugd; de Katholieken kunnen met moeite hun lagere scholen onderhouden; die scholen zijn er noodig als brood; zon der die scholen, de Werkende Klas is verloren voor Ge loof en Zeden; jaar op jaar, M. Woeste vraagt een klein hulpgeld;., hij wordt aanzien door de Ministers als een vijand; Minister Beernaert zegt Ik heb daar geen geld voor 1 en Minister De Volder en Burlet spreken 't zelfde woord... Geen herstelling Geen Wetten die gevraagd, die afge smeekt worden, maar wetten van stcffelijken aard, som mige goed in hun eigen, maar aanleiding gevende tot ha- tel i;ke moeialerij.. De Tabakbelasting, niet afgeschaft, niet verzacht, maar op zijn Pruisisch uitgevoerd.. Re glementen gemaakt zoogezegd voor d'openbare gezond heid, maar in hun uitvoering pijn- en schadelijk voor Landbouwers en Burgers.. Die Wet op 't Vee al die macht aan d'experten gegeven, ge zult er toeren van zien.. D'ander week nog, nabij Aalst, een beest wordt geslacht; er zijn eenige plekskes aan; de Beenhouwer zegt dat hij zelden een gezondere beest heeft gekocht; de Keurderij komt: Afgekeurd! den grond in 1 3So fr. verlies het Boerken is geruïneerd.. Ja, ja, wij zeggen d at de Logie door al die Reglementen d'onverschillig- heid, ja den afkeer van 't Volk op 't Katholiek gaat wer- pen. Minister De Bruyn ziet dat zijn wet te verre gaat; hij belooft schadeloostelling, voor de ingedqlvene koeibees- tenl woensdag M. Woeste, M. Van Cleemputte spreken ervan in de Kamers; Minister Beernaert zegtEr is daar geen geld voor En Minister De Bruyn trekt zich ach teruit Geen 2 a 3ooo,ooo fr. voor den Landbouw En er zijn 75 millioen voor de Forten der Maas Er zijn 2 5 Millioen voor den Congo Er zijn honderde duizende fr. voor vijandige scholen, voor half-heidensche kunststukken Als de Katholieken miskend en mishan deld zijn, dan is het wel nu, hedendaags Het plan der Logie Die sterke Meerderheid verloren spelen en bij 't naderen der Kiezing, hatelijk maken bij't Volk Is dat plan in uitvoering D'hand op 't hert, wie durft zeg gen NEEN D'eerlijkheid Welke groote zaak Eerlijk zijn in klein zaken gelijk in groote; niets be geren of ri«t<; wi'^n dat h<=t onze niet is; is er iets ten w' H, Jn ons voordeel en '•"ij ennen.. D'Eeri ren. Wij vertalen uit 't Fransch 't Is een geestelijk Man die spreekt Priester Ladou:., uit Saint Valery-den-Berg, een dorp in Frankrijk Zekeren nancen van Juli i856, zoo verhaalt Piicster Ladoux, o, wat was het heet 'ten waren geen zonne stralen, 't was gesmolten lood, dat op d'hoofden viel;., zelden heb ik een heetere dag beleefd; schrijnwerkers, smeders, schoenmakers, landbouwers, 't lag al stil, en het noenslaapje doen, wierd langer gerekt dan gewone- lijk, niemand durvende buitenkomen. Ik was alsdan Semminarist en in vakantie thuis Het Reglement in de Fransche Seminariën zegt uitdrukkelijk Niet slapen binst den dag Ik zat dus aan 't lezen en was toch half ingesluimerd door de bran dende bange lucht, toen op eens een geschreeuw en ge schetter op de straat weêrklonk Een ongeluk een ramp wie weet wat er gebeurd is.. Ons huis gaf uit op de Groote Markt; Ik deed de venster open en wist aanstonds waar de wis lag Moeder Lardier stond aan haar deur, rood van gramschap en den martiné in haar hand. Eenige stappen verder stond haar knaapje, Toontjen, te krijschen van de pijn en zijn broekske vasthoudende, 5 a 6 gebuur- vrouwen kwamen toegeloopen. Wat is er wat is er toch Wat er is riep de vergramde moeder. Dat die jonge deugeniet, hoe geraakt het er toch in, van eer lijke Ouders, dat hij mij een ei brengt dat hij gestolen heeft., 'k Heb hem daar geroskamd Die een ei steelt zal ook 'nen os stelen, 'k Heb hem daar zijn saus gege ven G'hebt w gedaan, gebuurvrouw; watdurven stelen dief worden kleinen dief 't En is daarmeê nog niet uit, riep de Moeder; nu moet hij meê, om restitutie te doen. Allez, arche-kadé, voor mij naar 't huis van madam Andru, waar gij dit ei gestolen hebt en pardon gevraagd op uw twee kniën... Ha, g'enwilt niet gaan 'k zal u leeren, ge zult doen wat ik zeg, of den duivel zal de kcers houden.. 6 jaren nadien Onderpastoor zijnde in een klein stad ontving ik zekeren dag eenen brief van Mr den Pastoor uit mijn Gebortedorp Toontjen Lardier had op korten tijd Vader en Moeder verloren; hij bleef arme wees; en of ik gee 1 plaats wist voor hem. Op zoek gegaan, rechts en links; eindelijk een plaats gevonden in d'afspanning De Gouden Leeuw le lion d'or, bij allerbraafste Volk. Een jaar lang hoorde ik er geen klachten van; Toontje was verstandig, gehoorzaam, werkte wel; ik haalde eer van mijn aanbeveling. Zekeren dag uit Ce Mis thuis komende de bazin uit d'Afspanning was daar Mr den Onderpastoor, het spijt mij hier te moeten komen. Is er zwarigheid, madame Mr den Onderpastoor, 't is 'ne slag op mijn hoofd. Toontje, we waren er zeer te vrede over; hij ging opslag krijgen en verhooging; maar wat gebeurt er nu Dezen morgend we vinden in zijn bed twee zilveren le pels en twee zilveren ferketten, die wij al 14 dagen zochten. Aanstonds dacht ik op 't gestolen ei. Die wij al 14 dagen zochten, Mrden Onderpastoor;. Op heeterdaad is hij betrapt En dat hij nog berouw toonde! maar hij overschreeuwde mij nog, roepende en zwerende dat hij de dief niet was, dat dit er moest inge- steken zijn door vijanden, die hem benijden hij zou zelf zoo ver gegaan zijn van namen te noemen.. Mrden Onderpastoor, wat gaan wij nu doen Ja, wat gaan wij nu doen Gepeisd enherpeisd.. Alles wel overwogen;., in die Afspanning mocht hij niet blijven;., er waren daar te veel bekoringen om te stelen;., we zouden een hofsteê zoeken voor hem; bij brave menschen;.. die er wel zou den opgelet hebben.. Elk kan zich beteren.. Ja, zoo ge zegd zoo gedaan Men zocht en vond in dc Gehorte-Parochie voor Antoon een goed Boerenhof die 'ne knecht noodig had en waar de jongen zeer wel zou zijn. a De brave Bazin ging het hem zeggen; doch hij wilde er niet van hooren; hij was oud en wijs genoeg om zijn eigen te bestieren en zou heel wel alleen voortdoen In dit geval, zei de Bazinne uit den Gouden Leeuw, dan zal ik twee woordekens schrijven aan den Prokureur- du-Roi, van welken gij ander adviesen zult krijgen. Veertien dagen later was Antoon op zijnen nieuwen lost, alwaar ik hem eenige maanden nadien ging bezoe ken; men was er ten uiterst van te vrede; hij werkte wel, met veel verstanden was zeer beleefd en behendig. Ik nam de gelegenheid te baat, om hem alleen te spreken en eenige goede raadgevingen te geven Ge zijt nu, zegde ik hem, in de jaren dat men zich van kwade neigingen kan beteren. Bid wel, vlucht de slechte gezelschappen, wees mistrouwend van uw eigen. Doe geen onkosten die gij niet seffens betalen kunt. 't Is om buitengewone kosten te doen, dat men een ander mans goed neemt. De menschen zouden zoo genadig niet zijn voor een derde diefstal, als zij het voor de twee eerste geweest zijn. De jongen bekeek mij met verwondering. ('t Vervolgt.) IfVfUllf l'iilf Ze spreken nog altijd veel van Mi- A IciIIKI IJK. nister Constans en van zijn groot heldenfeit. Zekere M. Laur had den Minister leelijke feiten aangewreven; de Minister is in volle Zitting van zijn Bank gesprongen en heeft M. Laur verscheide kaaksmeten gege ven.. Dat is strafbaar voor de Wet en de Minister wordt niet vervolgd Nogtans hij heeft zijn feit gepleegd in tegenwoor digheid van den Minister der Justicie... Daarop regent het kwinkslagen en kluchtige gezegdens op de Boulvards en in de gazetten... Constans zal de pijp aan Merten moeten geven. Het is een belangrijk feit dat de Kardinalen van Fran krijk en bijna al de Bisschoppen in eenen open briefde nieuwe politiek zijn bijgetreden Erkenning der Republiek; strijden voor de Godsdienstige Vrijheid; alle ander polUiek daar gela ten.. Zoo is er middel van een sterke macht te worden in de Kamers... Ons Heer zegde ook aan de Moeder van Zebedeüs, dat er met zuiver inzichten moet gewerkt worden, l^m'f llCOll Men gaat de geldmiddelen erinrichten, A UI lU^cldl wel zorg dragen voor d'ontfangsten te doen inkomen en zien of er geen ratten in de kas zitten.. Een bijzonder Kommissie (van eerlijke menschen zal op ont vangsten en uitgaven waken... 't Is noodig, anderszijn de Portugeezen de gaten uit Tkllif«r-lli<inil is liet de uitgifte der iFllllol^iiitiiili Duitsche Leening van 340 millioen, betaalbaar in 4 termijnen. Die 340 millioen zijn om oude schulden te dekken, mits betere voorwaarden... De geld in trest vermindert overal. Er staat in Pruisen een school wet op getouw; Keizer Willem werkt heldhaftig om die Wet zoo godsdienstig mogelijk te maken. Onlangs zegde de jonge Keizer nog aan zijn Matrooskes .- Niet opzien naar den He mel, niet bidden is afzakken naar d'Helle. Morgen 't Evangelie van Mattheus Plet onkruid onder de Tarwe. T'Aalst in St-Martens d'H. Dorethea, ten o ure Solemnele Mis met Offer ande. Maandag H. Joannes de Mattha; dijnsdag H, Appolonia, ver eerd in de Werfkapel t'Aalst; woens dag H. Scholastika, devotiedag t'Affighem in d'Abdij. Donderdag H. Pharaildis.In't Bisdom van Gent is de Vasten dees jaar opgesch' rst, wegens de Ziekte; het is toegelaten alle dagen vleesch te eten, zelfs meermaals, uitgenomen den Vrijdag van elke week en op Asch- Woensdag; het blijft verboden visch en vleesch op éene maaltijd te eten; eieren zijn enkel verboden op Assche- Woensdag en Goeden Vrijdag. Te Roomen had 't Goevernement van Koning Humbert reeds strenge maatregels genomen van bespieding en dwang, meinende dat de Paus ging sterven. Maar de Paus is op Lichtmis in openbare Vergadering geweest met de toegesnelde Ge- loovigen. 't Is te Roomen, gelijk overal: Veel braaf Volk, maar franke en looze deugenieten. 't Is te Feldkirch, in Oostenrijk dat de Jesaieien hunnen Generaal gaan kiezen; alle Provincialen nemen er deel aan. Die Kit is een soort van Pol'1 ij en in 't geheim. "OEVAI H. A. Hansseni atst bezweken n; *eene kortstondige ziekte'. ïyi 1870 werd de E. H. Hanssens professor in St. Josefsgesticht te S. Nicolaas. Het volgende jaar onderpastoor te Grem- bergen en vervolgens te S. Elisabeth en te S. Jan-Baptist te Gent; van waar hij te Hundelgem werd benoemd als opvolger van den E. H. Buysse, die onlangs naar den Congo vertrok. De E. H. Hanssens was slechts 45 jaar oud. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Pastoor benoemd Te Knesselare, de E. H. P. Van Loo, bestuurder van het Weezenhuis te Maltebrugge; te St. Maria-Hoorebeke, da E. H P. Saey, pastoor te Wou- brechtegem; te Schendelbeke, de E. H. K. D'Hondt, bestuurder der Broeders te Looz (Luik). Is Onder pastoor benoemd bij O. L. V. kerk te S. Nicolaas, de E. H. P. Van de Keere, surveillant te Geeraardsbergen. Is Bestuurder benonmd van het Hospitaal te S. Amands- berg, de E. H. H. Van Beveren. Drama's: ROBRECHT van Eyae, of Misdaad en Liefde door K. L. Van Voordenhove, met zang, 12 voorname rollen, voorspel in 3 bedrijven prijs 2,00 DE PRIESTER, drama in 6 bedrijven, i3 voorname rollen /,5o De twee Broeders, 3 bedrijven, 12 personen 1,00 Romanus of de on taarde vondeling 3 bedrijven 7 personen 0,75; de ARMEN VAN PARIJS. Drama in 7 bedrijven 15 personen i,5o; Gerardus de Zwarte 3 bedrijven 7 personen 1,00 Twee Vaders, 3 bedrijven 7 personen 1,00 Graaf de Taillis en zijne zonen 5 bedrijven 17 personen i,5o; eene lage ziel 3 bedrijven 6 personen. DANIEL in den leeuwenkuil, d< or A.De'baere 5 bedrijven met zang 10 personen i,5o ABSALON of 't vierde der god delijke geboden, Bijbelstuk door A. Delbaere, 3 bedrijven 14 personen 1,25. Pieter Van den Bossche, vluchteling na den slag van Roo sebeke, i382 door K. L. Van Voordenhove, 0,40 Lukas Borstelman of de misrekeningen van een portretschilder door Julius W^ynck, o,5o Koben Kwik, boertige alleenspraak door S. Goedaerd, o.5o 't Komt van Parijs, kluchtige alleen spraak door A. o,5o Ik Ben Piot Boertige alleenspraak door Julius Wytynck o,5o; Koben De Slenseman, tooneellied door J. S. o,So Gwijde Van Dampierre. stervend in zijn ge vang te Compiègne, deftige alleenspraak door Julius Wytynck gaarkok, toebereider, laat het geëerd Publiek weten, dat hij verhuist van de Kerkstraat naar de Groote Markt, begin der Molenstraat, oud-huis Van Cutsem. Proelt de CHOCOLAT MARCH AL, Brussel. welgelegen voor alle bedrijf, met 3 uitgangen, Zout- straat, hoek van 'tSluicrstraatje, te huren terstond. Eeu schoon gelegenheid. Zich te bevragen bij de Eigenaar ster, Madame Van Puyvelde.Albert-Liênartstraat. door het scheikundig Meel, als Voeder aan de Koeien verkrijgbaar in balen van 5o kilos tegen i5,5o de honderf kilos, bij Leo VERHULST, Nieuwerkerken CHOCOLAT BARON Antwerpen is overal gevraagd. Huis, welgelegen voor alle bedrijven, nevens de De kenij. Zich te bevragen bij de Eigenaarster, Mad. wed. Schelfhout, daar rechtover. Het is 't Huis bewoond door dame weduwe De Bolle.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2