IK MARIE-AÏTOIJBITB Zondag 14 Februari 1892 33"e Jaargang. AALST. GODSDIEiVST. VADERLAND. VRIJHEID. Loopende Nieuws. Briefwisseling mot Rrussel. Antwoord van Casimier. De Stoomtrams. Essche-Steenbnyse. <CIzZ*mZ Het Socialisme en de Werkman St-Jozefs-Parochie Het bestrijden Aardappel plaag Prijs: I Frank. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzyde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws. 1 frank den kleinen regel. ET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Pr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaars genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. AALST, i3 FEBRUARI 1892, grillig en drollig is schoon zonnige dagen en win- tersche rijm, gemengd met hagel en gesmolten sneeuw... De klein maanden zijn dikwijls d"ergste, gelijk de klein mannekens... Thiers, 'ne groote geleerde, maar een klein manneken, zegde eens aan den koning van Holland Al die aan den Paus van Roomen de handen durft slaan, krijgt de vallende ziekte. Lippen, te Dikkelvenne is zondag een groote Vergadering voor den Onderlingen Bijstad... ja Nood doet oifde wijven locpen en 't is van op de banden te passen Sixtus groet u van onder zijn groene klep dees week heeft hij geenen valschen dei - den getoond maar zich twee keeren gehouden met g3 en 97, hoewel 't kindjen altijd zegde 97, 97 f De kapitein was er niet... Luppende groetenissen van g'heel Chipka, en wanneer ziet men u De onperministerjjdi Rudini van Italië ligt met de kortse gelijk een peerd al is 't een soort van ketter toch raden wij hem aan het boekske te koopen van Pastoor Kneipp voor de vreemde landen is 't 90 c. We moeten toch geen consideratie gebruiken voor vreemde ministers z'en sparen ons ook nietzelfs worden we van d eigen Ministers gebeten... Maar wij mceten zeggen Als minister De Bruyn die wet op het Veeniet intrekt of onschadelijk maakt, hij zal eindigen met een slechte reputatie bij 't Belgische Volk. Te St- Denijs Westrem. 2 oükes die jubilé mogen doen van 5o jaren huwelijk, alle 2 d'Influenza krijgen alle 2 be recht en alle 2 gerezen. Daar haalt Pietje de Dood eere van Maar te Meerhout, in de Kempen, Karolientje 98 jaren oud, heel geschikt om Eeuwelinge te worden, de Flawenza krijgen en sterven!... Spijtig!... Een Groote Volksvriend uit 't Ninofsche, in Aalst geweest, Zondag in St-Martens Hoogmis en gezien, gezien dat op de schaal van den Armen nog staat Pour les Pau- vres Te Gent in 't Beroepshof is Voorzitter be noemd M. P De Smet... Een lofbare benoeming Ei, wat zal 't Volk daarvan zeggen De beroemde Désiré Van Dammevan Hamme zijn proces is opgemaakt en hij is losgelaten voor een Borggeld van 25 a 35.000 fr. ...1! De grootste doktoor van Engeland Mackenzie, die Keizer Frederik van Pruisen meesterde, doch zijn zieke keel niet kon genezen en desalniettemin 25o,ooo fr. re kende, hetgeen niet betaald werd, die 't heeft mag beta len, Mackenzie is nu ook door dTnfluwenza onder de groen sargie gelegd... Maar nu betert de ziekte overal, zelfs te Brussel. Te Lede in de Familie Kerpel, 7 zoons, d'eerste 6 in de loting emit, dees jaar dezevende zoon loten en er ook uitTe Gent kon een jonge ling niet loten omdat zijnen geboorteakt niet te vinden is... Als 't zoo is zei Koben zal ik algauw mijnen geboor- teakt verbranden. Ik leef ik toch zonder geboorteakt even goed, als met geboorteakt. In de Byloke te Gent waar de Vrijdenkerij zoo valsch ge\abast heeft op de Zusters over haar zoogezegd Fanatismus, nu schijnen daar ander zaken gebeurd te zijn, waarvoor reeds 2 geus- kes, inwonende leerlingen zijn weggezonden... Al zwij gen de liberale gazetten dat ze zweeten, 't komt toch uit. Te Praag, in Bohemen, zijn 400 arbeiders zonder werk en zonder brood gaan samenscholen voor deBur- .gemeesterij, dijnsdag; de Praagsche Burgemeester heeft ze uitgesteld tot den anderen dag. IH7RICHT. 3y> een groote Verg?'.ding ap- wezig "waren de Wae.5sc.he en Vlaamsche Opperhoofden van 't Socialismus heeft Anseele uitgeroepen Onverklaard: Wij willen het algemeen Stemrecht, om de Burgerij en hare voorrechten te bevechten.... Te Weenen is overleden Margaretha Greshig, oud 117 jaren. Tot in 1875 is zij waschvrouwgeweest en kreeg alsdan een jaargeld ..Werken is zalig en gezond daarbij. Te Luik is een Sequah tot 55 fr. boet veroordeeld; maar te Gent is aan een andeie Sequah een openbaar Huldebetuich bewezen. Brussel steekt 12 millioen uit, om zeehave te worden. Te Boom is de jaarwedde verhoogd van den Policie-Commissaris. Goed nieuws voor de Duivenmelkers De Fransche Spoorweg-maat schappij schrijft dat er geen spraak is de duivenvluchten te verbieden. Stoute dieven hebben te Wippelgem m de Proosdij 6 Fesanten gestolen, 'tis wel spijtig! JANSON wordt 're Man van t Hof; hij buigt al voor Sire; hij is voor 't Referendum, terwijl Frère, Bara en Graux zich vlakaf tegen die Vrijheidschennis verklaren. Janson is te rijk om als Socialist dcir Eigendom te ver scheuren. Wat gebeurt er daar in Antwerpen Wil len ze 't jong Vlaamsch Katholiek Antwerpen verminken en dooden Casimier, goede Vriend, de stad Aalst, ge weet altijd geerne hoe het gaat in Aalst, mijn goede man:... och, goed nieuws en slecht nieuws; Mr den Deken is al van zijn kamer, nog 'ne stap en hij is in zijn kerk!... De vu rige wensch en 't gebed is dat de duurbare gezondheid van dien Volksvriend altijd aan moge versterken en ver kloeken... Influwenza hebben wij weinig, Aalst is ge spaard gebleven; maar de Pokken brengen menig Huis houden in 't straatje, van den harteklop. En ons Werk volk! Casimier, ge ziet zoo geerne 't Werkvolk!... Wat zullen wij zeggen, Casimier? Veel werkvolk is in den allerellendigsten toestand; geerne werken, nooit te laat of te vroeg zijn, en niet kunnen leven, altijd en altijd in kromp en armoede en schuld zitten! Veel daghuren zijn te klein en als er GEEN welstand in d'huizen is, de mensch is krank, in 't huishouden niets ziende dar J kremp en ellende, de Jonkheid gaat vreugd en vermaak zoeken, waar niets te vinden is dan bitterheid, schande, nawee Ons Werkvolk! d'armoede! 't Is gezegd te Me- chelen: als het dagelijks brcod daar niet is, op 100 Werk lieden 90 die zwenkelen en weifelen in geloof en zeden, en 10 Heiligen... Casimier, de toestand van Aalst is niet geruststellend, ge nieugt zeggen dat 't Land van Aelst het u gezegd heeft... En nogal die aanloksels totnachtzitterij; de vermaken die wild en heidensch worden; niet zonder rede is het, dat Paus Leo, die als Vader van 't Werkvolk zijnen Brief bijzonderlijk richt tot de Grooten, de Rijken de Meesters, dat hij aan 't Werkvolk zegtNiets zal hel pen of de Christene Zeden moeten in eere hersteld wor den Casimier, zondag komt de jonge welsprekende heer Klein, onzen Vriend, een Voordracht houden in Werkmanskring; die wonderbegaafde Spreker is lid van den Anti-Socialistenbond van Gent, waarzoo vurig en zoo radikaal gewerkt wordt voor de opbeuring der wer kende klas. Maar wat is dat daar te Brussel, Casimier? De Kiezers en 't Volk beginnen wreed te spoken op de Meerderheid, dat ze veel te veel water in haren wijn doet, dat zij niet doet waarvoor zij gekozen en aangesteld is; dat zij haar handen laat binden door een onverschillig Ministerie, dat ze Minister Beernaert laat gebieden, terwijl het de Meer derheid is die moet de Wet geven... 100,000 fr. vragen voor de Vrije Scholenf.. Er is geen geld'. 200,000 fr. voor den Landbouw, tegen die hatelijke keuring van 't vleesch!... Er is geen geld.., Zoo spreekt Minister Beer naert, doch er zijn millioenen voor Forten, milloenen voor den Congo, er zijn 250,000 fr. voor een kunststuk te Brussel... Casimier, ware de geest van 't Kiezerskorps in de Kamer, die geest zou aan Minister Beernaert zeggen dai hij onrecht en verraadt pleegt en ons vertrouwen niet meer en heeft. En dit Referendum! de Grondwet dooden! Alle macht komt uit 't Volk!... Ons willen behandelen gelijk in Rus land, terwijl wij weten hoe rampzalig de Koninklijke macht is voor de Katholieke Partij;... En dat Referen dum willen doordrijven tegen den wil der Katholieken 1 'r mes op de keel brengen!. Casimier, weet uw Meester dan niet dat 't Belgisch Volk aan zijn Vrijheid houdt ge lijk aan zijn leven? weet hij niet wat hier gebeurd is sü de jaren 1600 tegen der Spanjaard, en later tegen Josef den tweeden, tegen de T vonsche ove weldigt-j en ttgcr. uen Hollander Vtiend Casimier, we' zeggen ze te Brussel? w?t gaat e om, in 'tHof I Hebt go daar aan Zijn Majesteit uw Mees ter niet van gesproken? Dat hij vèel verliest met zijn Volk dit Referendum te willen opdringen. Man-lief, we verwachten nieuws van u; houd u kloek en gezond en ontvang den handdruk DER MANNEN VAN CHIPKA. Brussel, 12 Februari 1892. Mijn goede Vrienden uit Aalst; ik neme de pen in de hand om U aanstonds te antwoorden, ten eersten, U allen vriendelijk groetende met diepe genegenheid des herten; ten tweeden en principalijk U verzekerende dat uw gevoelens de mijne zijn Aan de verwachting van Kie zers en Volk heeft de groote Katholieke Meerderheid niet beantwoord; men vreest te veel een krisis ofte verande ring van Ministerie; Mannen van moed en krachtigen wil ontbreken er in de Rechterzij; ik moet dikwijls op mijn tanden bijten, als ik dat Ministerie zie handelen; met diepen weemoed aansch .uw ik den braven Landbou wer, bezwijkende onder de lasten en nog gekweld door ^nieuwe wetten; 20 a 30 millioen had men kunnen en moe- Men sparen om de lasten af ie slaan. Maar ik komc ter 1 zake, mijn goede Vrienden; dit Referendum heb ik vrij- postiglijk afgekeurd gelijk gijlieden; ik heb aan zijn Ma jesteit gezegd dat het een folie is, zulke macht tc willen als de Framassonnerie zoo stout is en zoo machtig in den Hove; Zijn Majesteit gaf voor rede dat d'uitbreiding van 't Kiesrecht gevaarlijk wordt voor 't Gezag; ik vroeg hem van welken kant?... Van de Vlaanderen van de Landbouwers van de Katholieke Kiezers van de brave Werklieden, die Godvreezend zijn en niets vragen dan rust Neen, maar van de Walen, van 't ongeloovig Volk uit de groote steden Ik heb aan Zijn Majesteit doen zien dat men nu maait wat men gezaaid heeft, door al die slechte Staatsscholen, door al die toegevenheid aan't kwaad, door Kaserns, slechte Theaters, slechte ga^èvbui. .enzoovoorts, En waar moet dat uitkomen Re- luiÈndüm of geen Referendum, Algemeen Stemrecht of geen Algemeen Stemrecht, een huis met slecht Volk is kapot en een Rijk ibidem De eenigste goede solutie ware met Keizer Wilhelm te werken voor godsdienstig ge dacht en goede zeden. Mijn lieve Vrienden, wat zie ik hier sedert 8 dagen dubben en loopen, heffen en leggen Men weet hier ten Hove dat het Volk van geenen Referendum wil hooren; maar tijd gewonnen is veel gewonnen: de Rechterzij of de Katholieke Meederheid is verscheide reizen bijeen ge weest; alles ging op een ecuwig zwijgen; maar volgens dat ik lioor zijn er nog al hevige debatten geweest: Mi- ister Beernaert voor den Referendum, M' De Lantsheer en ander zwakke leden, om toe te ge/cn Mren Woeste, Coremans en heeren uit Gent, om het Referendum te verwerpen, ander heeren om een krisis tc vermijden tus- schen Ministerie en Meerderheid Och Heere, de Ka tholieke Partij van Belgenland zal maar aanwinnen, om ons Vaderland van den ondergang te redden, met kracht dadigheid en met stoutmoedigheid Voor God en voor het Volk 1 naar geen Ministerie zien niet willen gebon den worden of verloren geleid door niemand 1 De kleine persoonlijke belangen daarlaten, God, Vaderland, Vrij heid en Volk! Land van Aalst, ik wensch en bid dat de Kiezers en het Volk op de hoogte zijn van de supréemc gebeurte nissen op het einde dezer Eeuwe; dat Kiezers en Volk met kracht handelen, en onverbiddelijk aan kant zetten alles wat onweerdig en lauwhertig is; ik hebbc de Ge schiedenis van Frankrijk sedert 50 jaren opgevolgd; wat daar is gebeurt, tot nadeel van Godsdienst en Vaderland, zal hier ook gebeuren, indien de Kiezers en indien het Volk moesten weifelen, waarvan Ged ons beware; help u zelve zoo helpe u God; en dat ik geen Volksver tegenwoordiger zou willen zijn en mij een mes op de keel zetten van wegens Mr Beernaert of niemand, of mijn naam zou niet meer zijn de naam van uwen toegenegen vriend CASIMIER. A A T C? T* De Katholieken vragen met A A j ^5 X angst en verontweerdiging Zal men nog dien franschen liberalen Gentschen Tooneeltroep de Sladszaal verkenen, jic te besrottenï. Moest dit nog gebeu- «.ouden rr. en rede aegsten: oor de Kiezing, ncn kent on.:, men vleit ons. men b<. t oas, en eens tic Kieming voorbij men hat ons klagen in den wind,.. De vcrfransciuCe wereld is toch zoo wuf en zoo lichtzinnig. - Heeren van't Stadhuis zijn nu ook naar Gent geweest voor de Byloke... Geene moeite wordt ge spaard om aan Aalst een Gasthuis 1e beschikken van eer ste klas. Gelijk Mr Gheeraerdts zegde in zijn merkweer- dig verslag, dat Gasthuis oprichten is een werk van ver hevene en zuivere Volksliefde. Facta non verba, dat zijn geen woorden, dat is 't Volk met 't algemeen stemrecht geen kasteelen in de lucht bouwen; dat zijn werken, al lernuttigst voor honderde en honderde jaren. In bijna al de steden van 't Mechelsche is d'Eerste Communie op 'ne Zondag; de Burgers en 't Werkvolk van St Martens- Parochie zullen lof en dank zeggen aan die hun d'Eerste Communie op 'ne Zondag zal verschaffen. Nu, 't is Feest in Kerk; en Vader kan niets bijwonen; van 6 ure 's mor gens is hij op zijn werk; 's middags, 't is Feest in Huis volgens staat, en Vader moet ten 1 ure op zijn werk zijn. Dien schoor, en Dag kan hij niet genieten Die den eerbied cn de dankbaarheid van 't Volk begeert, dat hij hnnne redelijke wenschen inwillige. Die ongelukkige baan van 't kerkhof; elk klaagt erover; op voorstel van M. No- taris De Ghecst heeft de Gemeenteraad de kalseiding dier baan vastgesteld; kan dit werk niet verhaast worden? Om voort te gaan met de Zoutstraatpoort, er wordt ferm geklaagd over 't Straatje van 't kalf; 't ligt er gelijk een Chinecsche straat; slecht voor dc gezondheid.Nu begint 't noorden van Chipka, plaats der Vischmijn, een heerlijk opzicht tc krijgen. D'Aalstenaars beginnen veel te spreken van de Verzekering tegen brand. Tot AALST zijn veel aspiranten voor 't oud-Mannenhuis; 5a of 60 voor een Stad gelijk Aalst, 't is te weinig; d'Heeren der Hospitiën hun hert doet zeer, als ze moeten uitstel len en uitstellen, maar 't geld ontbreekt; T'AALST, vele straten smeeken naar herkasseiding, maar 't geld ont breekt; T'AALST de Bisschopstraat zou moeten verbreed worden, maar 't geld ontbreekt; t'AALST, stoomtrams zijn er noodig, maar 't gefd ontbreekt Nogtans er kan geld en veel geld gevonden worden; 200,000 fr. 's jaars, ge'.d dat nu naar de vreemde Sociëtei ten van Verzekering tegen Brand gaat; dat de Stad, die voor een Pompierskorps moet zorgen, nu ook een Verze kering inrichte is dat moeielijk NEEN. Wat moet men doen Een komiteit vormen van Katholieke en Li berale Heeren, maar geen Heeren die belang hebben in d'een of Pander Assurantie... dat moet een ieverig, rechtzinnig Komiteit wezen en in 1893, de Stad ligt aan de winst, die alle jaren zal vermeerderen. Nieuw Hospitaal. tegenwoordig Hospitaal, als zijnde allerbesten bouwgrondroor Handels- Renteniersliuizen, nabij Hoofdkerk, vaart en Statie... Xhlïipksrhnnl Eea Heerlijk Avondfeest, dijnsdag laatst, U<iU AMHOOI. ,|oor stads-Muziekschool, waaraan Je •oggeachte Van den Bogaenle zooveel jaren zijn scherpzinnig talent heeft toeeewijd en die, 11a zijn ontslag voor welverdiende rusttijd, aan de zoo bekwame leiding is toevertrouwd van meester Peter I)e Mol... De uitvoering der stukken rau groote Meesters was puik en eervol voor Heeren Bestuurder en Leermeesters... Den openbaren dank!... Al blijft de Aalstersche Muziekschool vervreemd aan de Vaderlandsche Toon kunde, zoo vermaard in onze Keuw, toch hebben een vlaamsch Pro gramma en twee vlaamsche Stukken onze Bevolking- eenigen troost en voldoening gegeven over Moedigen smaad, den Landaard alhier aange daan... Het zal niet vergeten worden. De Reglementen G°°bfdl£Sïek<eh vroeger betaalden alle vreemde Maatschappijen 25 fr. voor den Armen.. Dc liberale Sociëteit van Gent heeft dat niet be taald... Vroeger moesten alle stukken ter inzage gegeven worden, hetgenenu niet meer gebeurt, spijtig genoeg Bij zonderlijk, als er vreemde Sociëteiten komen, zou men dienen te vragen WIE ze zijn, hunne waarborg van zedelijkheid, en de snikken die ze gaan spelen. Achtbare Heer Opsteller van het Land van Aalst. In uw laatste nummer spreekt gij van een Stoomtramfvan Oordegem op Assche. Uw inzicht is van nuttig te zijn aan een groot gedeelte van uw kanton welk van ijzeren wegen ont bloot is. Doch die lijn zou weinig nut opleveren vermits de Gemeenten Erondegem, Erpe en Erembodegem van ijzeren wegen voorzien zijn. Het is jammer dat de ijzeren baan van Gent niet gelegd is van Lede op Impe, Smetlede, Oordegem, Masseraen, Wes trem en Quatrecht en ongetwijfeld zal de lijn van Lede op Schellebelle fdie zonder nu' is verlegd worden langs Oorde gem. Doch eea stoomtram, die allernuttigst zou zijn en zijne kosn kunnen opbrengen,' are eene lijn vertrekkende van 8 'AT 1 ^/-v"*lde.w,r>d*tr® op Oosterzclfi SU ZOG ld10 .«»- gem. Impe Wanzele tot de stau_ *an Lede Auc ...en hebben vele betrekkingen met Aalst en zouden .Lu o aan de gioote ijzeren wegen verbotclen zijn. De helft van het kanton van Aalst ware gered. Van Lede zou de tram kunnen voortgelegd worden op Gysegem, Wieze; Baardegem, tot de statie van Opwyck. X. f-fofcf-wlp Die fraaie belangrijke Gemeente, de Kiezers beginnen daar misnoegd tewor- den, over den toestand der statieeen oude wagon blijft daar voor statie dienen ge kunt er moeilijk in rechtstaan *t is eerste en tweede en derde klas te samen 's avonds als 't re gent of sneeuwt of vriest, men moet buiten blijven want bin nen is het te heet en dikwijls onverdragelijk van den rook... 't Is door kleine zaken dat d'heeren Gekozenen hoog in ach ting klimmen. Hofstade heeft dringend een statiegebouw noo dig men vraagt geen pracht, maar 'r noodzakelijk gerief. den Malpost daar te laten en een Stoomtrammeke te vragen van Ninove op Zottegcm Stoomtrams zullen er overal ko men we mogende laaste niet zijn... Overal, waar Stoom- j trams gelegd worden, is men er ten uiterste van te vrede. OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Wat gebeurde er met de verdediging van Marie-An toinette Zelfs de wreedste en afschuwelijkste Moordenaars mo gen met hunne Verdedigers vrij en in 'tgeheim spreken.. Zoo vraagt het de Rechtveerdigheid... Maar de mannen van Liberté, Egalité, Fraternité verstonden de zaken heel anders.... Slechts drij kwartuurs mocht de Koningin met hare Verdedigers spreken en dan nog op zulke wijze dat een Municipaal en een Gendarm tot het laatste woord konden hooren. Tot lof der Rechtsgeleerden meldt de Kronijk, dat de Verdedigers zich met vrome manhaftigheid van hunne taak kweten, dat zij de gansche beschuldiging in den frond slopgen, als valsch en leugenachtig zijnde; dat zij eden uitschijnen hoe dit Proces moedwillig was opge maakt, om schuld te zoeken waar niets anders was dan vervulling van ambtsplichten, zorg voor rust en veiligheid van eigen personen en van kinderen; boosheid en haat waar elk rechtschapen hert vruchteloos iets anders zocht en vond dan edelheid van karakter, zuiverheid van inzich ten, deftigheid van Vaderlandsliefde. De zoogezegde Rechters beter op hun tanden, de Jaco- bijnen wierden bleek van woede, doch de Waarheid had den zij toch moeten hooren. Den 45 October ten 3 ure 's nachts wierd de bepleiting geslotende Jurés gingen in beraadslaging, propter forma, om 't kind 'ne naam te geven volgens de ge woonte der Hoven van Assisen brachten de Gendarms de Koninginne in een afgezonderd donker kamerken, waar een houten bank stond welke oogenblikken voor een Koningin en voor een Moeder Welke pijnlijke ver nedering! doch Maria-Antoinette was tot alles bereid en vast besloten geen enkel teeken van zwakheid te geven een uur nadien, de bel klinkt daar zijn de Jurés ge ziet bloed in hun oogen en bloed op hun lippen ze verklaren Marie-Antoinette plichtig van samenzweering tegen de Fransche Natie, van opstoking tot Rurgeroorlog hun Vonnis luidt éenparig Plichtig op al de punten. Dan wordt de Koningin teruggebracht door de Gen darms en geleid op de Rank der Reschuldiging de Dood kon niet bleeker zijn dan 't mensch was.. De openbare Beschuldiger, zekere Fouquier Tinville staat recht en vraagt in den naam der Samenleving het hoofd dier Koninginne. Haar hoofd Dat zij, de Dochter van Maria-Theresia, door Frankrijk gevraagd en ingehaald als Koninginne, dat zij, de weldoenster der armen, zou sterven op 't Scha vot!!!! Men vraagt aan de Koningin of zij nog iets te zeggen heeft; Met veel weerdigheid antwoordt zij neen.. De twee Verdedigers, vansgelijken de roode Rechtbank wordt geraadgleegd zij is éenparig en met bevende stem leest de Voorzitter 't Vonnis De Rechtbank, ingezien de éenparige uitspraak der Gezwoornen, ingezien de vraag van den openbaren Be schuldiger, recht doende volgens de uitgevaardigde Wetten, veroordeelt Marie-Antoinette, zoo gezegd van Lorreinen-Oostenrijk, weduwe van Louis Capet, tot de doodstratverklaart, volgens de Wet van 10 Maart laats- leden, al hare goederen verbeurd ten prefijte der Repu bliek beveelt dat het tegenwoordig Vonnis uitgevoerd zal worden op de Plaats der Revolutie, gedrukt en uitge- plaktin de gansche uitgestrektheid der Republiek. Daar stond de Koningin en dat hoorde zij voorlezen! En wat getuigt de Kronijk Marie-Antoinette bleef kalm en bedaard; op haar we zen, geene scbokking, maar helderheid en vrede in hare oogen las men de zachtmoedigheid met welke zij aan hare vijanden voor dien laatsten en lafhertigen smaad vergiffenis schonk. Ze was versterkt, zienelijk en bo vennatuurlijk. XIV. De laatste oogenblikken. 's Nachts ten 4 ure en 40 minuten wierd de Sententie uitgesproken; met grooten toestel van gewapende macht werdt de Koningin terug gebracht naar haar koud en donker gevang; uitgeput zijnde van vermoeienis, genoot zij daar eenige oogenblikken van diepen slaap. Ten 5 ure kwam de poortier M. Bault haar wakker maken rust mocht de arme Vorstinne niet meer genieten Ten 4 ure was 't Vonnis uitgesproken 8 uren later zou het uitgevoerd worden; nog 7 uren had Marie-An toinette te leven M. Bault wekte haar op, iets te nemen, de goede man zijn oogen stonden vol tranen Marie-Antoinette aan- veerdde eenige lepels vleescbsop, dan vroeg zij pen en papier en schreef den volgenden brief, welken later te ruggevonden wierd in de papieren van den ex-Republi kein Courtois. Dezen 46 October ten 5 ure 's morgends Het is aan U, mijne Zuster, welbeminde Elisabeth, dat ik mijnen laatsten brief'ga schrijven. Ik ben veroordeeld, niet tot een schandige dood, die Dood is maar schandig voor de plichtigen maar ik ga uwen Broeder vervoegen onschuldig als hij, hoop ik ook dezelfde standvastigheid te doen blijken in die laatste oogenblikken. Geliefde Zuster, ik ben kalm, gelijk men het is, als het geweten ons niets verwijt kalm, ja, alhoewel ik met'het allergrootste spijt onze lieve kinderen verlaat gij weet dat ik maar leefde voor die kinderen en gij, mijne goede teêdere Zuster, die mij altijd bemind hebt en bijgestaan, die alles geslachtofferd hebt voor ons, in welken toestand laat ik u Door de pleitreden van mijn Proces heb ik vprno- men dat mijne Dochter bij u is. Het arme kind ik durf haar niet schrijven zij zou mijnen brief niet ontvangen wie weet of deze brief u zal geworden Ontvangt allen mijne laatste zegening. Dat mijn Zoon nooit vergetede laatste woorden van zijnen Vader, die ook de mijne zijn Dat hij nimmer zoeke onze Dood te wreken Ik sterf in den Roomsch - Katholieken Godsdienst, door welken ik zulke machtige vertroostingen heb ont vangen. Vaarwel, goede en teerdere Zuster, vaarwel Mocht deze brief u toekomen Denkt dikwijls op mij ik omhels u uit ganscher herte, alsook mijne kinderen Ach, hoe wreed, die arme kinderen op zulke wijze te verlaten Maar Gods Wille geschiede lk vergeef uitterharte aan al mijne vijanden; en ik vraag ook vergiffenis aan allen wien ik wetens of onwe tens ^iets misdaan heb... Va "-wel Vaarwelik ga mij bereiden tot de dood Nog ?o. r --. aren Vaarwel, Broeders en Zusters.. Vaar wel Tot in haar gevang hoorde Marie-Antoinette 't geschut der kanons in de stad Parijs 't was immers een groote dag voor de roode sekte; een onschuldig Vrouwspersoon, een goede Koninginne ging met schande de wreede dood sterven.... Men vreesde opstand van 't goed Volk daar om waren de Troepen van 's morgends af onder de wa pens Parijs wierd militairlijk bezetaan alle bruggen, aan d'hoeken der straten stonden kanons gebrakkeerd op de Plaats der Revolutie, waar 't Schavot gestadig bleef staan, waar 't bloed niet opstoltte, daar kon men gaan op de koppen der gewapende macht en der Jacobijnen. Morgen, ZONDAG, Februari, ten 5 ure VOORDRACHT in den Werkmanskring door den heer H KLEIN van Lokeren. ONDERWERP ten 5 ure stipt. Dit mogen wij niet vergeten, voor ge heel de wereld niet, het Zondagschoolfcestmorgen Zondag GROOT CON CERT, ten 5 ure, in de Feestzaal der Bisschoppelijke schooldoor d'heeren Meesters met medehulp van Mr Adhemar De Valkeneer. Plaatsen aan i fr. en aan 0.50 Men vertoont o. a. het EEREKRUISen DUIVE. Te koop in onze Bureelen Verslag der proefnemingen gedaan in België en Hol land, gedurende het jaar 1890. Praktische wenken en nuttige inlichtingen door E. Thienpont, met een diogramma in twee kleuren en twee platen in den tekst.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1