ilTOlIITT 9 Zondag 28 Februari 1892 33*1" Jaargang. C\?V ARTIKEL 23. Walen en Vlamingen. AALST. II GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. De Rechterzij. Mr Woeste. Loopende Nieuws. 20 Walen en 6 Vlamingen. Grool» st« ftëlijke Belangen. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Anivmcen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladsiide 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienwe, 1 frank den kleinen regel. HET LAID ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Pr. 'b jaar?, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op olie tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons cf door I'c st of Briefdragers. YAM AE AALST, 27 FEBRUARI 1892. Ik Vlaanderen Vlaamsch. Dat al de Bedienden in de Vlaamsche Provinciën de Landstaal kennen en gebruiken; Dat de Wetten in 't Viaamsch afgekondigd worden; dat in de Miniseriën een Beoner van Vlaanderen met zijn taal kan te rechte komen; Is er iets redelijker, iets natuurlijker, iets noodzakelijker? Indien de Vlaamsche Bevolking vroeg dat ook in de Walende groote Bedienden Vlaamsch moe ten kenner, gelijk in de Vlaanderen Fiansch, zou dat te veel gevraagd zijn Als de Grondwet heizien wordt, als men denkt op den Congo, op 't Huwelijk der Prinsen, op de jaarwedde der Heeren Gekozenen, is het dan ook niet noodig van aan de volgende Kamer dat groot vraagstuk der Landstaal voorteleggen, om eindelijk gedaan te maken met dien langen en pijnlijken twist, van een Vrij Volk, de Meer- derheid des Landes uitmakende? Te Biussel in de Konservatieve Vergadering is beslist dat in die zaak de Stem van 't Volk zal aanhoord worden. Welnu, de Stem van 't Volk is daar; ze vraagt [een recht dat alle Volkeren in de wereld hebben, een recht waarvoor de Polakken tegen den Rus worstelen; dat men de Kiezers, dat men 't Volk aanhoore en laat uitspraak doen in een vrije geheime stemming; Er zullen wel eenige Landverraders zijn, doch klein in getal, terwijl de groote meerderheid zal uitroepen: In Vlaanderen Vlaamsch 1 Wie zal zich daartegen verzetten? WIE? EN V00R WELKE REDE? Wij hooren eenige fanatieke liberale Walen brommen en ronken, omdat zij de vernedering van dë katholieke Vlamingen betrachten. Maar de weldenkende Walen, wat zal, wat moet hun wetórd zijn? Als onze Bevolkingen vragen: In Vlaanderen Vlaamsch? Wat hebben zij zich te verzetten tegen iets dat gevraagd wordt voor de Vlaamsche Provinciën? Zul len de Walen gekrenkt wezen, als de Vlaming in zijn eigen Land niet meer staat als een schooier, als hij te Brussel eenige mannen vindt die hem verstaan, als hij schrijft of als h:j spreekt? Wij kunnen niet begrijpen dat iemand van goed recht zinnig oordeel eenige moeielijkheid zou maken om het recht der Vlaamsche Bevolking in de Grondwet te schrij- begrepen word!;ten tweeden daar de Kiezers willen waie Kiezers zijn; ten derden, dat het getal Kiezers van 1 op6 zal komen, op welk groot getal men zal moeten heerschen door een goede vrijzinnige inrichting, door een rechtzin nige streving naar Welvaart en Vrijheid. De Geestelijkheid! Veel van haren invloed heeft ze verloren in de groote en kleine steden; op den Buiten blijft de Geestelijkheid nog zeer machtig; doch zou de Geestelijkheid zo» geerne zien dat de Stem van Vlaanderen versmacht wierde? Is de Geestelijkheid niet in hert en ziel verkleefd aan Vader land en aan Taal Is de Geestelijkheid gediend met die verfransching, dat men niet meer thuis is in de Parochie kerk; dat men geen Vlaamsch Sermoen verstaat, dat men naar fransche Theaters loopt, al zijn het zeer gemeine; dat men in de fransche zeden valt? Neen, neen, de Gees telijkheid is daarmee niet gediend; de Kardinaal van >- chelen verklaarde het nog onlangs openbaarlijk, op een groote Zitting van Davidsfonds Godsdienst, Moedertaal, Vaderland zijn drij groote zaken, die een rechtschapen hert diep roeren, opbeu- n ren en verheugen! Al te samen blijven wij daaraan (in trouwe vast. Een Volk dat getrouw blijft aan die drij duurbare panden, kent geene vrees voor de toekomst; dat VOLK IS GERED En al wilde de Geestelijkheid nog cp den Buiten tegen 't Vlaamsch Volk opkomen, haar invloed zou er door verminderen... De eerste woorden moeten nog gezegd worden over dit artikel 23, verre van 't laatste gezegd te zijn... De Vlaamsche Bevolking is gewoon aan strijd en geweld om iets te bekomen. Zonder d'hevige mannen van Vlaande ren, zou er éene Wet van Taalherstelling gestemd zijn? Deze regels waren geschreven als wij vernemen dat te Brussel de Rechterzij of de Katholieke Gekozenen zijn vergaderd geweest, dijnsdag; dat er gesproken is over artikel 23 door Mren Van Helleputte, Woeste en Core- mans; dat de Rechterzij verklaard heeft die voorgestelde verandering aan artikel 23 niet door te laten... Ei,... men is daar zoo haastig geweest!,.. Zonder't woord te laten aan de Kiezers en aan 't VolklÜ... Is 't p\7nn d»t tnen naar d'uitbreiding van 't kiesrecht gaat??? Ket Referendum, een vermaledijdae zaak, een Loïgiji, men spreekt en stemt er eerst tegen, Minister Beeraaert houdt aan; men laat 't Referendum door, om onderzocht te worden door de volgende algemeene Kamer. Nog veel ander zaken worden doorgelaten... Maar de Vlaamsche Bevolking, neen hare vraag mag zelfs niet onderzocht worden UM1Ü1 En om welke rede? Wat heeft men daar zoo al kunnen zeggen tegen de vraag van Vlaanderen? Is 't misschien omdat de etne of andere Minister wat prinsmuilde of sprak van overdrevenheden Tusschen dit en eenige weken zal veel water naar de zee loopen en ongetwijfeld zal de Rechterzij, na alles aanhoord te hebben, een beter besluit nemen. De nieuwe Gedachten worden meester; cr moet ge handeld worden in alle eerlijkheid en vrijheid, de minste Kiezer zijn volle recht latende; het is niet genoeg als Komiteit te zetelen, een Afgeveerdigdschap aaneen te flansen, alles ondereen te schikken en te schotelen, den kende: Als 't Kiezing is, wij staan linierecht onder de Standaards van den Godsdienst; de Geestelijkheid zal voor ons loopen en werken; en alleman volgt ons getrou welijk op; wij kunnen geen kwaad!... Die tijden zijn voorbij, ten eeisten door de geheime kiezing, die beter Ge zult weêr iets hooren in de Vlaamsche Provinciën te^en Mr Woeste; t'Antwerpen, te Gent, te Leuven, te Brussel, t'Oudenaarde, te St Nikolaas... Mr Woeste zal de boter geëeten hebben; op hem bijzonderlijk en op ons Arrondissement gaat de schuld gelegd worden Zeker lijk, 't is wreed alzoo behandeld te worden door Gekoze nen van 't Vlaamsch Volk; in de zaak van 't Onderwijs, M. Woeste was er tegen, omdat de Grondwet het niet toeliet; men wil nude Grondwet verbeterd zien, en M. Woeste vindt het ontijdig en onnoodig!... Dat is hert zweer voor Vlamingen, voor Mannen uit den Lande van Aalst; maar heeft M. Woeste alleen de schuld'? Is hij al leen meester?.. Waar blijft Gent, Antwerpen, Leuven, Hasselt, St Nikolaas, Brugge? Brugge? waar blijft Den- dermonde, Oudenaarde, Thielt enz.?... In de Rechterzij gaat het toch bij stemming; als men die'stemming vraagt, de meerderheid wint toch!... Al de Vlaamsche Arrondis sementen moeten op hun borst kloppen en zeggen We zijn aardig vertegenwoordigd!... Maar wat is 't? De meeste Gekozenen zijn vruchten van een verfranscht Onderwijs; in hun huis is alles Fransch; voor hun Kiezers hangen ze wel een vaantje naar den wind; maar een hert geschikt naar't Vlaamsch hert van 't Volk: >en hert naar 't af beeldsel van den Vlaamschen Leeuw, dat hebben zeniet! Den Heere wille 't beteren: maas ai g lijk ijn droeve zakt/j, S'.Sh'l'. VOQI G'. ivVf-CSt. Vo'V VrnVid digd Prijs 6 fr. voor het talrijkste koppel Ge vindt overal kiekens. Het St-Franciscus van Tinell is nu ook uitgevoerd tot Aken, indekaiserlichestad, met over- grooten bijval. De Gazetten van Antwerpen spreken met buitengewonen lof over een Voordracht op 't Socia- lismus aldaar gegeven door Pastoor Schcerlinckx, een Vlaming uit 't Land van Aalst; zij drukken de hoop uit, dat Antwerpen hem nog zal terugzien. In Argentina zijn de Kiezingen afgeloopen, heel zacht en heel kalm, tot algemeene Voldoening; geen enkel pistoolscheut is gelost of geen enkel muilpeerken gegeven; de staat van beleg is opgeheven door Uriberi; en een jonge, flinke, krachtdadige, rechtschapene gast zal Voorzitter worden der jonge, veelbelovende, maar bloedarmc Republiek., 't Is niet genoeg van den naam, zei de kleermaker, als hij de week voor Paschen een 011de broek te lappen kreeg. In Duitschland werkt Keizer Wilhelm heldhaftig vcor zijn nieuwe Schoolwet., 't Is van-de-bcest, zegt de Kei zer, een Volk te willen opbrengen in haat of onverschil ligheid aan den Godsdienst; [dat MOET uitkomen op slijk en vuur, op schande en misdaad. Op een Banket te Brandenburg heeft de Keizer gesproken tegen Wetge vers die op hem preutelen of zijn goede inzichten dwars- boomen.. Keizer Wilhelm heeft nog Russisch bloed en kan niet veel Vrijheid dulden.. In België zou hij scheef bezien worden. In Londen is de openbare gezond heid teruggekeerd naar den Statequio Is 't waar dat Sequah te Gecraardsbergen per Deurwaarder uit 'tLand is gezegd Is 't voor zijn olie of wat zou hij misspik- keld hebben Die olie is pari-gelijk aan alle andere olie, maar de raasseering kan helpen, als 't lukt. Te TURN HOUT, nu is 't niet meer ronken tegen M. Nothomb, 't is hem den zak opgegeven... Zijn herkiezing is er on mogelijk Zonder M. Dienckx en de hooge Geestelijk heid had hij er al lang 't gat van den Timmerman mogen kiezen.. Men is in de Vlaanderen veel te goed voor de Gekozenen die tegen den wil van hun Volk werken en stemmen; nog ander lessen zouden moeten gegeven wor den, willen de Kiezers in dc Voddemansstraat niet gebil- ïctteerd iYijn... Mr Nothomb, Hoveling, Militarist, voor '^Referendum, heeft nu zondag te Brussel verklaard dat hij als Voorzitter der Katholieken. M. Janson niet kan bestrijden in d'aanstaande kiezingen Ge ziet hoe de spiegels *an 't Hof 'ne mensch kunnen blind maken... 't Was zondag Vergadering der Katholieken te Brussel; Mr Nothomb, de Voorzitter, is rechtgestaan en heeft ge zegd, dat hij na er lang op gepeisd te hebben, een ver klaring moest doen; dat hij in twee groote punten, Alge meen Stemrecht en Referendum óensgezind was met Janson, 't kopstuk der Geuzen, dat hij bijgevolg Jans m in de aanstaande kiezingen niet kan bevechten Dat viel op de Vergadering gelijk een vestpanne door een glazendak;.. met Janson doen 1!!!. En Voorzitter zijn Er is daar ferm aan Nothomb zijn zaligheid gezegd, en hij heeft zijn ontslag als Voorzitter ingediend; en te Turnhout zal hij vervangen worden door iemand uit de streek; dat is 't beste; elk op zijn erf Dit geval heeft veel gerucht gemaakt en 't schoonste van al Janson zegt dat hij met Nothomb op éenen lijst niet wil staan... Arme Nothomb 1 zal 't Hof hem nu kunnen herstellen en troosten T'Aalst is hedendaags een Zwarte Zuster uit Frankrijk. Men doet ons bemerken, en met veel rede, dat in die zaak der Zusters en Gasthuisnonnen de Geestelijke Over heid eerst en vooral zou moeten gekend zijn.. Zonder de godsdienstige overtuiging, ge zoudt de Kiezingen 'ne gerla zien gaan. Men moet dus eerlijk zijn en dankbaar. T'Antwerpen komen nog 5 Notarissen bij, is dus 39... Er kan daar nog al iets g'akteerd w >i den en getestamen- teerd. T'Aalst is Mr Ed. Van den Bossche met het Burgerkruis vereerd voor 35 jaren Bestuurdienst in 't Armbureel.. Ons hertelijkeGelukwenschen Vooruit schrijft 200 serieus als 'ne pruimelaar die op 't verdroo- gen staat, dat geen een katholieke gazet dees jaar artikels geschreven heeft tegen de Loting Liegen is een deugd bij dat rood Volk, is liegen een deugd. T'Antwerpen op 't Bal-maské van zaterdag is doodgevallen zekeren Carlo Denizzes, Italjaan. G'hebt daar bal-maskés in Ant werpen. wa^rhfit gaat omeenen hond te doen blozen... En z-t noetr.cn 'dat vermaak en bescliaving.. Dat is sui- ke., zei de schippet, en hij wierp zand. k lees ia ecc oud perkamenten boek Een Rentenier is eta a:.ü Lca 1T\~.~-I noc y 8 CV, -—-'at men hem M' den Abt heet. Een boos wijf is 't slechtste stuk huisraad. Een vrouwen een gebroken been moeten "t huis bewaren. Gelijke schotelen maken geene schele oogen. Goed gezelschop maakt korte mijlen. Het hoogste recht is 't hoogste onrecht. Boeven en dieven spreken altijd van hun eer. Gekken grijzen niei. God behoede ons voor groot geluk. Die zijn pap gestort heeft, kan ze niet al weêr oprapen. Ze komen slecht overeen; veel Walen aandien de Vlamingen als achteruitkruipers en als vuiligheid; gelijk deWaalsche serjeanten in de kasern, zoo handelende Walen in de Burgerlijke zaken... Te Brussel, op 5 groote plaatsen in't Ministerie, zijn er 4 aan de Walen; ja, 't is scherp uitgerekend; in een afdeeling van 't Ministerie waar de jaarwedden zijn door den band 3450 fr., zijn 26 Walen, 6 Vlamingen, 2 Franschmans en l Duitscher. Geen 6 maanden zouden de Walen verdragen wat de Vlamingen al 60 jaren afzien; geen 6 maanden!... F.d daarbij geregeerd worden in 't Fransch!... Dat mag niet blijven duren.... D'overeenkomst is te slecht; Langs veel kanten begint men te spreken van Bestuurlijke schei ding... Do Walen, die alles overheerscheD, zijn daaren boven eenen brandstok in ons Land; met de Vlaamsche Provinciën hadden wij sedert lang een Leger van Vrijwil ligers... De Bestuurlijke scheiding! Tot dien gewichtigen stap zal er moeten overgegaan worden... Altijd verdrukt, bespot en becadeeligd worden, dat kan of mag niet blij ven duren I... Dat d'IIeeren van 't Stadhuis toch gelieven te waken op de Theaterzaal; dat zij bijzon derlijk aan geen vreemde Sociëteiten de Stadszaal geven, zonder de ernstigste waar borgen. WANT, indien vreemde Tooneel- speeiders van beide Geslacht n hier 't Gees telijk moesten bespotten en de Katholieken in 't wezen spuwen, indien er verergernis was in de Zaal en rond het Tooneel, wie zouden de Medeplichtigen en de groote schuldigen zijn 0 Twee zaken moeten wij in 1893 en vol gendejaren ind'oog houden: De Verzekerin gen tegen Brand aan de Stad nemen; 't is een Goudmijn voor Aalst; nu gaat er 2 a 300,000 fr. jaarlijks de Stad uit naar vreemde Sociëteiten. Is dat waar? JA. JA...Kan de Stad die som behouden VOOR AL DE BUR GERS, zonder onderscheid? ja en heel gemakkelijk. Ten tweeden, de Stoomtrams en de Rechtbank; die steen weg van Brussel op Gent, verwijderd van alle Statie; sterk bewoond; met veel bouwgrond; legt eenen Stoom tram op dien steenweg van Oordegem op Assche, met lijn van aan de Nieuwstraatpoort naar de Statie en van de Statie naar de Zeebergbrug, legt dien Stoomtram: en al de gronden aan de steenwegen gelegen, vermeerderen in weerde; 'tis gemak voor iedereen; de wekelijksche Markt van Aalst zal er een derde bij winnen. NERGENS heeft men spijt van Stoomtrams gelegd te hebben. Nergens!... Hoeveel Aalstenaars die buiter. Pontstraatpoort en Nieuw straatpoort wonen, zouden in den winter en bij slecht weêr, op droogen voet en veel tijd winnende, aan de Sta tie geraken en 's avonds van de statie naar huis!.. Wij mogen niet onverschillig zijn aan die groote belangen van onzen tijd. EN DE RECHTBANK Nu moet Aalst naar Dendermonde, en Erembodegem, Haaltert en al 't omlig gende naar Oudenaarde... Is een Rechtbank hier moge lijk?... Hoe kunt ge dat vragen? Zou M. Woeste, zou M. "an Wambeke d't anders aan de Kamer voorstellen?.. Nu vraag gedaan, in Senaat en Kamer; en als Aalst sa menwerkt, katholieken Ü&eraal, als men werkt en aan houdt, in ïS'di ?iUpn wii ons Rechtbank hebben. Onze Volksvertegenwoordiger Mr De Sadeleer, met zoo veel rede geroemd wegens zijne krachtige werkin gen voor de Wet op den Openbaren Bijstand, nu heeft hij in de Kamer een welbedachte en sterke Redevoering uitgesproken tegen de smousachtige handelwijze in beurswaarden, in aktiën niet premiën, voor werkingen of ondernemingen die nog niet begonnen zijn of die een onzekere of twijfelbare weerde hebben,.. Zoo wierden alle slach var. Mijnen in goud en andere aangekondigd met groot be-lag, met ronkende beloften, terwijl zij zelfs niet bestonden... De lieer Minister van 't Gerecht heeft de woorden van MDe Sadeleer in ernstige aandacht genomen en zal onderzoeken wat er onder dit opzicht kanen moet gedaan worden. Zeker is het dat de Wet niet genoeg gev apend is tege 1 zekere gepatenteerde en arglistige bedriegerijen... M. De Sadeleer heelt ook ge sproken over dc spekulatiën om d'eetwarcn te doen op en afslaan, in 't voordeel van eenigen... Onze heer Volks vertegenwoordiger bewijst een grooten dienst aan 't gansche Land met d'aandacht op die zaken in te roepen. OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Elisabeth, de Zuster van Koning Lodewijk XVI Ze was dan dood, wreedaardig vermoord, de goede en liefdadige Marie Antoinette. En wat gebeurde er met d'ander Leden der Koninklijke Familie? De kleine Lodewijk, 9 jaren oud, dat lieftallig en be vallig kind, opgebracht te Versaillen in die teederste zorg, nu was hij afgescheiden van zijne Tante en Zuster, en overgeleverd aan den schoenlapper Simon en zijne weerdige wederhelft, een geneverwijf, wier portret ons door de Geschiedenis is achtergelatenSimon was de kajevan der Jaco- bijnen te lui om te wer ken, droeg hij den sleep van Marat en van Robespeer en was door deze twee hel den van 't Rood Vaandel uitgekozen, om 't klein Ko- ningske te verderven en dood te martelen, hetgene, eilaasgeschiedde, tot schande der Jacobijnen, want men moet tiendobbelen schort zijn, lafaard en bandiet, om een schuldeloos en weêrloos kind aan zijn Ouders te ontrukken en maanden en maanden lang op de pijnbank te leggen. Niets droever om lezen dan de Geschiedenis van dien kleinen Koning. Den 2 Augusti 1793 ten 2 ure 's nachts had Elisabeth, de Zuster des Konings een laatste maal de Koningin om helsd; g'heei dien nacht en vele uren der volgende dagen bleef zij bidden en weenen met de Koninklijke Dochter, want Elisabeth was in den grooten zin van 't woord een christelijke en godvruchtige ziel. Aan't Hof was zij zelden te zien geweestde kerken bezoekenden Armen helpen werken voor d'arme menschen, de schamele armen op zoeken was haar eenigsle bezigheid geweestelk jaar kreeg zij 30,000 fr. te verteeren en van d'eerste maand was dit geld reeds verbruiktdan ging zij vragen en be delen voor de noodlijdende menschen. Den 21 September van 't zelfde wreed jaar 1793 kwa men de Municipalen in den Tempel met allerstrengste bevelen Elisabeth en hare Nicht hadden tot hiertoe iemand gehad voor hunnen dienstnu moesten zij gansch alleen blijven; erwierd een hol in denmuurgekapt, laDgs waar zij hunne spijzen zouden ontvangen; de wreedaard Henriot en andere van die soort zouden alleen verscheide reizen daags het gevang binnentreden, alsmede een dienstknecht, om water aan te brengen. Dan begonnen die beschamelijke ondervragingen over de deugd van Marie-Antoinettedan was 't eiken dag een nieuwe smart, een meerdere vernedering dan hoorden zij de tijdingen afroepen van de Moorderijen in Parijs van de Veldslagen op de Vendejanen gewonnen van de dekreten tegen al wat Katholiek was van de nieuwe Ja- cobijnsche wetten van de dood der Koninginne Dat de Vorstelijke Personen aan alle slach vaD onge mak leden, dat zij, die gewoon waren alles t'hunnen dienste te hebben, nu ziek wierden van den slechten op pas, dat kon de Jacobijnen niet schillen in hun hert was niets dan haat en wreedheid. Tot in Mei 1794 duurde die wreede en strenge opslui ting in welke Elisabeth de groote heiligheid harer zui vere ziel vertoonde 's Morgends al heel vroeg deed zij met hare Nicht verscheide uren Meditatie in hunnen geest gingen zij den Kruisweg, om met den Zaligmaker, de Koning der Koningen verduldig te lijden, nadat Zijn geheel Leven een gedurige Armoede was geweestter wijl zij in 't Gevang niets dan Haat en Boosheid zagen, zij waren verslonden in een zachte overweging, vra gende de verduldigheid, biddende voor hunne overledene Vrienden, voor den kleinen Prins, voor hunne Beulen, denkende op de Eeuwigheid die voor hen aanstaande was. De vrijdagen en zaterdagen bleven zij liever zonder eten, dan aan verbodene spijzen te raken. Als er geen visch was of geen groensel, dan aten zij niets dan brood. Er zijn geen Vastendagen niet meer, riepen de Jaco bijnen, wij hebben de dagen veranderdin al uw kwe- zelderij komen wij niet tusschenge moet eten, wat men u brengt Elisabeth nam g'heei den Vaste van 1794 niets dan brood en kaffé voor haar noenmaal. Zij trachtte van 't gevang voor hare Nichte een heilige school te maken zij'legde haar het II. Schrift uit, zij leerde haar, in alle omstandigheden de Voorzienigheid Gods aanbidden zij stelde een gebed op, dat sindsdien zoo dikwijls en met zooveel troost overwogen wierd Wat zal er mij vandaag overkomen, 0 Heer Ik weet het nietmaar wat ik weet, is dat er mij niets zal ge- beuren, dan hetgene gij voorzien, geschikt en gewild hebt van alle eeuwigheiddat is mij voldoende. Ik aanbid uwe eeuwige en ondoorgrondbare inzichten ik onderwerp er mij aan, uit liefde tot u; ik wil alles, ik aanveerde alles, ik maak een sacrificie van alles, en ik vereenig het met dit van mijnen goddelijken Zalig- maker.. Ik vraagu, in zijnen naam en door zijn o'n- eindige verdiensten, de verduldigheid in mijn lijden en de volmaakste onderwerping voor alles wat gij wilt of toelaat. Alzoo bereid en geheiligd, schrijft de Kronijk, waren al die donkere dagen helder en klaar voor die twee deugd zame zielen, en in vrede maakten zij zich gereed voorde stormen die opdaagden. Den 9 Mei 1794 was Elisabeth op buitengewone wijze teeder geweest, hartelijk en liefderijk voor 'hare Nichte al de schatten harer reine ziel had zij opgeofferd om aan die brave Koningsdochter hare liefde te bewijzen, om die arme wees te troosten en op te beuren.Had zij een voorgevoel van hetgeDe aanstaande was Na te samen lang en godvruchtig hun avondgebed gedaan te hebben, waren zij reeds ter ruste, toen eensklaps in 't laat van den nacht een gerammelsel aan hun deur was en een hard ge klop Open 1 aanstonds 1 open Gelief een oogenblik te wachten, zei Elisabeth, dat ik mij aankleede Aankleeden 1 open doen en rap Elisabeth deed seffens haar kleed aan ze waren daar reeds de Municipalen Meegaan riepen zij. Waar 1 beneden ge zult daar hooren wat er van is 1 i i'.u mijne Nicht? j Daar zal men later aan denken iv.h omhelsde hare Nicht en zegde haar van ge rust te blijven dat ze ging weêrkoraen. Neen, burge- resse, antwoordde men haar, gij zult niet weêrkeeren, neem uw muts en ga meó Daarop volgden de wreedste spotternijen. Elisabeth sprak dan haar laatste vaarwel aan de Ko ninklijke Dochter, zegde haar van altijd goeden moed te houden, haar betrouwen te stellen op God, geen bitter heid in haar hert te hebben, en altijd de laatste aanbeve lingen harer Ouders indachtig te zijn. Dan volgde zij de Municipalen, wierd onderzocht, grof beschimpt en beleedigd en in een rijtuig naar de Con- ciergerie gebracht, waar zij het overige van den nacht verbleef. Van 's anderdaags af verscheen zij voor den Bloedraad. Haar doodvonnis was geteekend men wilde er zelfs zooveel bestroei niet van maken als van d'ander Leden der Koninklijke Familie eenige korte vraagskes van on derzoek: waar zij was op de dagen der bloedige Revolu tie, wat zij alsdan gedaan had, waarop zij met groote kalmte antwoordde Ik was bij den Koning en de Ko ninginne, om hen in die droeve oogenblikken bij te staan. Een Verdediger wierd haar gegeven, Mr Claveau-La- garde, die aanstonds moest spreken, zonder dat het hem toegelaten was een enkel oogenblik met de Princes te onderhandelen... Hij volbracht nogtans zijne taak met buitengewonen moed Hij deed zien en betoogde dat hier alles ge schiedde tegen de gewone pleegvormen der Rechtban ken geen onderzoek 1 geen getuigen 1 geen akt van be schuldiging maar ook geen enkel schijn van plichtig- heid in al die bloedige dagen had de Princes niets ge toond dan de groote goedheid van haar hert en de held haftigheid harer vriendschap. Hij ging verder de moedige Franschman, en voor al die bloeddorstige tiegers sprak hij de lofrede uit, van princes Elisabeth, toonende hoe zij als een verheven voorbeeld van Deugd, van Vroomheid, van Liefdadigheid aan het Hof van Frankrijk had gepraald en bijgevolg verre van de vijandinne te zijo van 't Fransche Volk, het voorbeeld was van alle Burgerlijke en Godsdienstige deugden. Hier moest de verdediger eindigen, de Voorzitter van den Bloedraad, zekere Dumassnabte hem toe dat hij een oubeschoflerik was en hoe hij durfde spreken van de zoo gezegde deugden der Beschuldigde, dat hij aldus de openbare zedeleer schandvlekte... Dit alles wierd gezegd met een woede en bedreiging

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1