EEN VLAAMSCH WONDERKIND 12 Zondag 20 Maart 1892 33 Jaargang. De groote Gebeurtenissen. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. DE VOORPOSTEN. GENT. De Dievenbende. Dat is de groote ge beurtenis geweest te Gent... 8 dieven, jonge gailjards van 20 tot 40 jaren, felle klappers die se dert 8 dagen op 't Banksken der Assisen zitten met 8 ver- heelers of verheelsters; de twee bankskes zitten vol en 12 Advokaten, 't is vervaarlijk om zien, 12 advokaten... t Is de Bende die in November laatsteen goei half maand genesteld heeft in een rijk verlaten Huis op d'Onderber- gen, van Mevrouw Caters, die haar schoon gemeubleerd huis laat leeg staan, hetgeen de dieven wisten, en waarop zij afgekomen zijn, en hebben in dit huis hunnen optrok gehouden, er drinkende en vernachtende en alles meêne- meride wat draagbaar was, lusters, kandelabers, penduls, schoon zijden gordijnen, mandekes wijn, de wolle uit de matrassen, ja zoo stout wordende van per verhuiswa- gentjes t gestolen goed te komen halen, waarop de Poli- cie verwittigd wierd, dat de Commissaris er 's nachts naartoe ging, dat de twee kapiteins der bende gerucht hoorden en post gingen vatten in een kleerkas, alwaar BOEKEN die als Geschenk kunnen dienen BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. '8 jaar8. vooraf betaalbaar. Inschry vingen worden op allo tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. YAM AELST AALST, ig MAART 1892. 't Groothertogdom Luxemburg heelt 170 soldaten en 30 muzikanten... En't leeft veel geruster dan wij, met ods groot kostelijk Leger en Generaals die 35,000 Ir. 's jaars trekken. Alle maanden 3000 frankskes, er zouden nog liefhebbers zijn. M. Van Wambeke heeft in de Kamers gesproken voor de Statie van Aalst, die waarlijk miserie roept. Meirelbeke statie is schooner dan de ODze, waarachtig! 't is alzoo... Ze moesten er de Ministers alle dagen over interpelleeren... Mr De Sadeleer, die inde Kamer zulk gezaghebbende woord heeft, sprak over de buurtspoorwegen, die overal beginnen te komen, be halve in ons Arrondissement... In ons Arrondissement waar nogtaus zooveel Gemeenten zijn, éen uur verwij derd van alle Statie... Trams, stoomtrams, dat moet er komen, of we zijn kapot... Wie steekt't vuur in den wind? wie roept de Belanghebbenden bijeen? Dat er een tram lage van Sottegem op Ninove en van Ninove op Hal, ge zoudt een verandering en eenherlevingzien in diestreek. Ook Aalst, een buurtspoorweg van Assche op Oordegem, met vertakking aan Statie-Aalst. Te Sottegem is Mr Van Mergel, oud Notaris,civiel begraven; is dat niet wel, zei Brodden, en hij zette den lap nevens 't gat. Elk moet maar zien waar hij uitkomt. Er was te Sottegem Volk ge lijk op een Jaarmarkt. De Vrijdenkerij van Gent ging ach ter 't lijk. Ze zeggen dat de Fransche Minister M. Lou- bet nog al 'ne mensch is; dat hij op zijn Parochie als Burgemeester de Processie liet uitgaan en veel respekt had voor den godsdienstigen invloed... Dan is 't 'ne Man van goed gezond oordeel... Maar de kwade gezelschappen en 't menschelijk opzicht! 't Is Zondag dat Pastoor Haems te Zele wordt ingehaald; er zal een groote Histo rische en Godsdienstige Praalstoet zijn, Zele weerdig,» zoo schrijft men ons. Sedert dijnsdag is 't weer ver zacht en naar een fraai humeur gekomen, 't Wierd tijd... Er is overlast van werk op den Buiten en in d'hoven: Zuiveren, omspitten, planten, zaaien. Moge alles nog ten beste komen! Ze bieden uit Parijs aan Sixtus eenen bril aan, tegen zijn valsche derdens. Maar deesweek was hij te weeg eenen valschen vierden te toonen. Sarra- gosse; Irrigé; den Brézil; San Jouan! veel ander plaatsen, nu aan 't beteren! maar 'ne leelijken troep van dieven in die heete landen, zegt Sixtus... Ze zouden moeten galgen en schavotten maken. Woensdag reden ze uit Hof- stade naar Audenaarde in wintersaisoen: sneeuw, kou, geen Volk op den buiten; en donderdag terugkeerende zag heer Van de Velde er lachende uit en levendig. Sixtus bewonderde hoe flink Broer kan omrijden en rechte voeren trekken. De menschen slaan hun armen om hoog over de civiele Indelving te Sottegem. Zijn dat nu toch menschelijke manieren Dat zijn nog manieren de Dankbaarheid is nog uit de wereld niet 1 Te Roomen, een zekere dame Persichelli heeft in haar Testament 50,000 franks nagelaten voor een gazet die zij veel jaren met zooveel genoegen had erelezen. Ju Rusland map een Poolsch Katnouek geen grondeigenaar zijn... Dat is de schismatieke vrijheid. Te Meenen is overleden ze kere Trien De Cuypere, 92 jaar oud en 75 jaren dienst meid geweest zijnde in 't zelfde huis. Zij is begraven in den Familiekelder Cappele-Van der Hougstrate. T'Ant- werpen hebben Studenten van Brussel en Gent zondag deprij en 't verken gespeeld, niet alleen mal en zot, dat kan er nog door, maar gelijk hun konfraters van Brussel naar de slechte huizen loopende. Wat is er te verwachten van zulke jonkheid In Rusland is veel bloem aange komen uit Amerika voor de verhongerde menigte. De zeeschepen zijn met groot gejuich ontvangen; want hon gerlijden, 't is toch zoo wreed 't Is nog altijd éen roeteling in den Oosten, tusschen Serbië en Bulgarië, en den Turk en den Rus. Het gaat daar moeielijk effen gera ken, zonder vechten. In Engeland, de werkstaking, waaraan 400,000 koolmijners deel namen, schijnt ge ëindigd te zijn. In Zweden heeft Koning Oskar afles toegestaan wat Volk en Kamer hem met rede vroegen. Te Berlijn vreesden zenieuweAnarchisterij, den 18 Maart, de verjaardag eener groote omwenteling in 1848. AnDERLUES droeve, droeve ramp!... Wie kan er aan denken, zonder weö- moedig te worden!... Minister De Bruyn heeft in de Ka mers het getal slachtoffers kenbaar gemaakt: i52 dolden en 20 gekwetsten... i52 Vaders van Familie, Zoons, Dochters!... Op éen oogenblik... Vrijdag ten half negen is de ramp gebeurd... 't Grauwvuur in een diepte van 4 a 5oo meters; 't was 2 ure eer de koolmijn een weinig verlocht en gezuiverd was; dan zijn eenige mijnwerkers, aan de dood ontsnapt, opgehaald en half zinneloos naar huis geloopen... 's Avonds begon men de lijken op te halen. Men vecht aan de putten tegen de Gendarms,om erin te geraken... De wanhoop!... Uw VaderI uw Echt genoot! uw Zoon! uw Dochterken!... Pr wanhoop!. Bij elk herkende lijk wierd de Famüi - neroepen... Welke hertverscheurende tooneelen! -eendedie er aan of omtrent stond... 't Is een a.gerneene rouw en een diepe verslagenheid Huismoeders die blijven zitten met ókinders... In zulke gevallen, men redeneert niet, men zegt niet gelijk Janson in de Kamers uitriep deze week: 't Zijn de koolmijnen die hun Volk moeten helpen! in zulke gevallen, de Liefdadigheid loopt en vliegt. Za terdag en zondag zijn er gedurig lijken opg-.haald; de gekraakt en verwoest; men :rekent op 1 millioen schade Doch wat is dat, tegen die menschenlevens!... M. Somsée wil hebben en heeft in de Kamers verklaard, dat er in ander Landen beter maatregels worden geno men tegen dit grauwvuur... Is dat waar!... 75 millioen voor forten! geld voor prachtgebouwen in overvloed; ge neraals aan 35,000 fr. 's jaars; en zou 't waar zijn wat M. Somsée zegt?.. D'hooge Overheid, geestelijk en we reldlijk, heeft alles gedaan om de Familiën te helpen en te vertroosten... De Begrafenissen wierden door veel f?°t Volk bijgewoond. Dijnsdag was er een plechtige Lijkdienst; in de kerk 't was een algemeen gesnik en geween; de Bloedverwanten weenden voor hun Slacht offers en de Vreemdelingen weenden door al den druk welken zij zagen. Bisschop Derousseau deed een treffende Aanspraak Ik kom, zegde hij, mijne tranen met de uwe mengen; U mijne deelneming uitdrukken; Wat zijn die slagen schrikkelijk In den Godsdienst alleen zult gij troost vinden en verzachting voor uwe droefheid. Wij zullen niet voor altijd gescheiden zijn; dit leven is maar eenen overgang; het ware leven is in de eeuwig heid. Weent als Christenen, met de hoop elkaar in den Hemel te zien. Oefen de deugd, het grootste geluk uwer dooden zal zijn u te zien werken, om ze in den Hemel te vervoegen. Gedurig sterven er nog gekwetsten o. a. dochters en kinderen van i5 jaar. Arme droeve schepselen! HdHimC, ?en <*roeve zaak> maar in ande- ren zin... Hoe wreed en ellendig!... Hoe ondankbaar en lafhertigl... Voor hun slechte lusten d'eer en 't geluk der werklieden afnemen!.. Rijk zijn, 5o 65 jaar, alles hebben wat uw herteken luA. bijna niet werlrAr. KOft' !c v,n' 1.114 zich tot over den kop wenteien in 't mocueri.Een' ver ken worden!.., Zijn werkvolk van Biecht en v\a Ktrk aftrekken, omdat inden Biechtstoel goeden raad gege ven wordt en dat de Kerk trekt naar deftigheid en her stelling... Van Damme, fabrikant, kopstuk van Vrijden kerij; de slechte gazetten onder zijn Volk verspreiden; sedert 10 jaren en meer, men hoorde er aardig over klap pen, altijd meer en meer, eindelijk 't breekt uit tegen den Sodomiet; 't en kan niet meer verborgen blijven; algemeene verontweerdiging!... hij wordt aangehouden; zijn veroordeeling is zeker;... de getuigen hebben gespro ken; korts nadien, ais 't voor de Rechtbank gaat komen, verscheide getuigen trekken hun woord in... Zou hij vrij komen?... Men hoort dat de Vrijmassonnerie geweldig werkt; t'Hamme spreken eenige rampzalige schepsels van hunnen held in te halen;... hij wordt vrijgesteld met 25,ooo fr. borg;... de dag van 't Proces is daar; schok king en botsing van getuigenissen;... maar de zaken wa ren te wreed, te schandalig, te wraakroepend; de grond en de muren zouden spreken.... Van Damme ziet dat hij verloren is; maandag avond ten 6 ure. achter de pleitre dens, terwijl de Rechters zijn gaan beraadslagen, Van Damme gaat met zijn Advokaten buiten, zijn rijtuig is £®rce(I m.et twee peerden als duivels; geen licht aan dit rijtuig; hij gaat erin met zijn oudste zoon; ze rijden ge lijk den Duivel met Gccraart, langs Zele, Lokeren naar Assenede, Holland in... De Rechters komen weör bin nen; ze spreken 't Vonnis uit: Van Damme over de 4 ja ren gevang; zijn oudste zoon eenige maanden; de andere zoon eenige weken.... Men beveelt de onmiddelijke aan houding... Waar zijn ze, de beschuldigden? de veroor deelden? V eg, weg, gevlucht... De gendarms er achter; t is te laat, te laat Menschen, er staat geschreven Zie, gelijk de rook, zoo zullen de weelderigen dezer wereld vergaan en daar zal geen geheugen blijven van hunne genotene vreugden. Maar zelfs terwijl zij nog le ven, smaken zij die niet zonder bitterheid, zonder ver driet of zonder vrees; zij hebben wat zij verdienen; het is recht dat die de ongeregelde vermaken zoekt en naloopt ze niet geniete zonder schande en zonder bitterheid. o Aalst n'euws 'n de stac* va" Aalst Ten eersten dat Deken Raemdonck alle dagen Mis leest, 't zij in 't Gasthuis, 't zij in de Zwarte Zusters en maar de zachte dagen afwacht om te rug in zijn St Martenskerk te verschijnen; - ten tweeden dat er in de Stad een stevige verontweerdiging is over dit bal masqué in den Vasten; elk ziet zonder licht of bril dat dezelfde oorzaken dezelfde gevolgen moeten hebben, dat de voorbeelden der groote steden niet mogen nage volgd worden, dat een Katholieke Partij dieniet steunt op Christelijkheid, verloren is waar ze gaat en staat; dat de toekomst van Aalst liberaal is, als men voortgaat in den zin der groote steden; wij verzoeken aandacht op deze woorden en goeï noticie voor later.... 't Wierd ten Stadhuize ook gezegd onlangs: Dat men groot spijt had, in zake der Gaz, den raad van 't Land van Aelst niet ge volgd te hebben; ten derden, een wreed ongeluk ge weest zaterdag achternoen, in 't Vellekensfabriek op den Tragel: Rochus Bicqué, jongeling van 18 a 19 jaar oud, daar komen met 'ne zak op zijn schouders, door den riem gevat worden, meêgesleept rond d'as, rondgedraaid, verminkt aan handen, voeten en hoofd, inwreeden deer- nisweerdigen toestand naar 't Gasthuis vervoerd. Men vreesde dat hij haast zou bezweken zijn; zondag kermde r^fese^k' dijnsdag was zijn toestand verbeterd, met veel hoop van herstelling; vrijdag morgend: de armen en beenen zijn ingezet, maar het slachtoffer ziet zoo schrik kelijk veel af, dat men nog altijd vreest. Groote Dief te t'Aalst. Ja dijnsdag nacht, z'heeft grooten esklander gemaakt, de diefte bij mevrouw weduwe Moyersoen, in den nacht ya° ™aanc*ag tot dijnsdag; ingekomen langs over de poort in d Esplanadestraat nevens 't huis waar Pastoor Collin gewoond heeft; zoo in den hof geraakt van 't huis Moyer- !vv!n' ^nSe^roken, veel doorsnuffeld; brood genomen om d honden uit een geburen-huis te paaien; gestolen schoon kostelijk zilverwerk, hemdens, slaaplijven; dan bij Mr advokaat Galle gegaan, aldaar verschrikt en niets meege nomen dan een winterfrak... Langs de voordeur van 't huis Moyersoen uitgegaan en den sleutel meègenomen. Ze zeggen dat men maar de trassen vindt va*", éen enke len persoon. Dijnsdag is 't Parket geweest door Poli- cie en Justicie worden de neeisügste opspeurineen ge daan., Want zij ontdekt wierden. De dieven brengen alles uit en sparen niemand; deze diefte heeft haren kluchtigen kant, daar de manschappen er op boften hun Hotel te hebben, en door oud kleêrkoo- pers gevraagd wierden of zij ook eens mochten méégaan naar hun Hotel, daar zij in d'herbergen wijn ten beste gaven, hun geld verdeelden en rusie kregen; daar men nu weêral riet de vriendschap der dengenieten; hoe zij malkaar beklappen en aanklagen... Er zit een oud-kleer- kooper van 74 jaren en een madam van Ledeberg, die krijscht als een kind, doch de geldzucht heeft haar ver leid. Donderdag zijn d'advokatcn beginnen te pleiten. et sc*iaamtc heeft men bestatigd, ter- wijl de Voorzitter cn het Openbaar Minis- terie zulk schoon Vlaamscaspreken.dat er daar twee Advokaten zijn die 'niet kunnen pleiten in HUN MOEDERTAAL, dat ze spreken in een ander* land se he taal en niet verstaan worden door 't Publiek. Er wierd daar tegen gesproken gelijk tegen kwade pen ningen. Hfpphplpil Groot en goed Nieuws. Sedert veel jaren had de Kardinaal Aarts- bisschop een neerstig oog gericht op de Kloosterscholen; gelijk alle Vaderlanders zag Zijne Eminentie met pijn en smert dat in veel Kloosterscholen het fransch den boven zang heeft en 't Vlaamsch verwaarloosd wordt; dat men aldus een afgrond maakt tusschen rijk en arm, zelfs in de kerken en in de godvruchtigheden; is er nu toch iets zotter als een Volk dat zijn eigen taal verloochent om een andere na te sukkelen? Eén Land, éen Geloof, éen Taal... D'hoogere klas die geen Vlaamsch kent, is zonder invloed op 't Volk en heeft, onvrijwillig, den schijn van trotschheid en verachting der andere menschen. Onlangs had de Kardinaal Aartsbisschop te Mechelen verklaard in een openbare vergadering dat Godsdienst, Vaderland, Moedertaal de 3 groote zaken zijn van dezen tijd, en nu komt Zijne Eminentie aan al de Kloostergemeenten van zijn Aartsbisdom eenen Brief te schrijven in welken hij aan hunnen iever rechtmatigen lof geeft: maar vraagt:Dat de Gebeden en de Catechismus in de Moedertaal zouden zijn. Ik houd er volstrekt aan, voegt de Primaat van België erbij, dat die aanbeveling stipt gevolgd worde... De Kardinaal zegt verder Eerw eerde Moeders, zorgt door uw aanhoudend toedoen, dat de studie van het Vlaamsch in eerc sta onder uw Leerlingen; de maat schappelijke noodwendigheden leggen u dat op, als eenen plicht... Voortaan zal de leergang van Vlaamschc taal verplichtend zijn in al de Gestichten, zelfs in die welke maar weinig of geen Vlaamsche leerlingen tellen... Aldus rondgestuurd en geteekend Petrus Lambertus, Kard. Goossens, Aartsbisschop van Mechelen... God zij gedankt, honderd duizende malen Van 1 tot 23 februari zijn aan- Of spoedig losgelaten. Is nadeei voor het iand En rampspoed voor de staten. o WORISHOFEN. b gekomen 476 vreemdelingen aanhoudend zijn er 900 zieken, met deze wintersche da- l'en; het groolstc getal zijn Polakken, Franschmans, Russen en uit Gallicië; de Poolsche Eeldom levert een groot getal. Pastoor Kneipp raadt wel aan, van niet onbezonnen het Water te gebruiken; en in geval van riekte, raad te. wage T j Tonmcp M. TfaoHc,- iriienifcis, oïizp geacRv. 1 "veeris eert Tjm-.'-hrlft'Tr of- schenen, in hetwelk de Docteurs sterk worden over d he kel gehaald, veel Belgische Dokt ears,die al deze wondere genezingen uit Worishofen hooren, die weten dat g'heel de wereld daarmeê bezig is, die de leidsmannen zouden moeten zijnen onverschillig blijven, velen toch... Voor het stelsel Koch waren er die naar Berlijn trokken; ver* dient Worishofen niet veel meer de aandacht, vermits die water-inrichting al 40 jaren bestaans telt? Volgens het algemeen Belang van Limburg hebben twee Dokteurs te Bockwijk tenen eigendom aangekocht van 8 hektaren, voor 200,000 fr. en gaan er een Kneipp-Gesticht maken op grooten voet. Pastoor Kneipp zegt en schrijft: Geen overdreven iever, zachtjes aan, stipt den raad vol gen, regelmatig voortdoen en aanhouden. Er zijn zieken die genezen wierden na éen, na twee jaar waterkuur. De dochter Fanny Leidner, uit Peilstcen, Oostenrijk, sedert 5 jaren sprakeloos en lam, is sedert Augusti te Worishofen en kan m: al spreken en een weinig gaan. Tegen de Geraaktheden en om cr geene te krijgen, raadt Pastoor Kneipp aan, veel barvoets te gaan, 's nachts natte koussen aan te doen; traag eten en veel gewassen; het huis en bijzonder de slaapkamer wel lochtig houden. Drink eens, Frans. Die doos kon schreeuwen en fluiten om iemand be nauwd te maken. Constant was eens in de Zwaan in den Stichel, te Denderhautem. Er lag in den hoek van den heerd een groote beest van 'nen hond, die, zeide de bazin, van niets benauwd was. Van niets, zei Constant» en hij haalde zijne doos uit en 't was Vooruit Ze schiet als 'ne pijl met een helsch lawijt, recht op den hond. Eerst kijkt de verschr kte beest starlings op het machien,maar opeens begint hij te huilen en springt óver eene tafel, door de vensterruiten. De bazin speelde op, en het volk lachte. Er werden sommen geboden voor dat drollig ding. Ik geloof het. Constant wilde ze niet verkoopen. Ik alleen, zei- de hij, kan ze bestieren. Daarbij mijn broêr was geen geldduivel, ter contrarie, hij kon niet sparen en als hij iets had, het gleed tusschen zijne vingeren gelijk zand. Zoo bestaan de artist en. De kunst voor de kunst en niet voor 't geld! Nog eene grap, met de doos, in de Vier Hymans- kinderen, te Ninove. Zet u aan 't uiteinde van die bank. Als de aangesprokene persoon dit had gedaan, zette hij hem zelf aan 't ander uiteinde. Opgelet,ik kom met u tikken, en hij plaatste zijn volle pint op den rug der doos. Vooruit De doos ging al kwispelsteerten- de tot bij den kameraad er werd getikt en ze kwam te rug.Ga wcêrom en zeg dat hij mijne pint zou uit drinken. De doos keert weerom de vriend steekt de hand uit naar de pint, maar ziet, voor dat hij ze vast heeft, heft het scheelken op en de pint stort uit onder het schaterlachen der menigte. Het schijnt dat Constant van grappen en kluchten hield. 'k Geloof het wel. 't Was kermis overal waar hij toe kwam: te Meerbeke, Aspelare, Oultre, Denderhautem, vijf uren in 't ronde. Beter jongen bestond er niet. Diensten bewijzen en 't gezelschap verblijden was zijn lang leven. Alles gebeurde in vreugd en deugd, Mr de Pastoor, en ik geloof niet dat men Constant ooit een on puntig woordeken heeft hooren zeggen. Hij was een ech te Van Lui, en vraag het maar of er nog veel familiën bestaan gelijk de onze. brave Ouderling vaagde een traan uit zijn oogen en ik, niet min aangedaan, reikte hem een glas water. Hij dronk, drukte mij de hand en ging voort Gewoonlijk was Constant in zijne gedachten verslon den zijn geest hield niet op van zoeken naar nieuwig heden en zelfs in de herberg schoot hij somwijlen als uit eenen droom, als men hem aansprak; Baas Premereur deed er veel voordeel bij. Elkeen wilde door Constant gediend worden de kommanden regenden. Groote kerk- en kasteelhor!ogen werder» ge plaatst te Beveren, Doel, Kalloo, Hol! ndsche r Bel- sche Klinge, Kemzeke, Burst, Haaltert Lokereu Hulst, Sint-Antelinckx, Steendorp, Zot tegen*., ».r>. O. :e Zotte- gem, daar gebeurde iets dat ik mo< teilen: reme- reur had daar eenen beiaard geplaat t m.ir er i-ortte iets aan en de baas kon het niet vinden. De uren en hal ve uren speelden en sloegen op zijn Zottegemsch. Op zekeren dag nam Premereur Constant mede. Men ging eerst bij den Eerw. heer Deken die koffie met boterham men voorzette. Onder "t koffijdrinken stond Constant op, hij verliet heimelijk de Dekenij en in gezelschap van den kerkbewaker klom hij in den toren. Met eenen oog slag heeft hij ontdekt wat er faalt. Indien ik eenen ha mer had en eene vijl. De kerkbediende gaat het ge vraagde gerief halen en na vijf minuten is de beiaard in orde. Constant keert terug bij zijnen meester die reeds rechte stond om naar zijn werk te gaan. Waar zijt ge geweest, Constant Drink uwe tas uit, we gaan naar boven. Zet u neêr, meester, 't is niet noodig. Hoe, 't is niet noodig 't Is nu twee minuten voor negen ure,'t zal gaan klingelen en slaan en juist zal het zijn. Premereur zet wijde oogen open; de Deken glim lacht en schudt het hoofd. Ja 't beiaardspel begint; 't is het aria van de uur; daar ontbreekt geen nootje aan; daarna slaat het negen slagen, noch min noch meer. Meester Premereur voelt zich vernederd voor den E.H. Deken, die den kleinen gast met verwondering aan schouwt. Ja, 't speelde en si-eg juist om negen ure, maar hoe zal het gaan om zen -.'re cm-rlt baas Premereur Constant uk* e Aard on hor- logie geen perten meer zullenouc n i:i ztgde waar heid,alles bleef welgaan en v- e tevredenheid dat de Heer Deken Constan de harx dr kte on hem bij 't weggaan toeriep van op den d -po bu - 5Uw Meester mag nu te huis blijven, kleii rij moet komen, als er iets hapert. Constant bleef niet altijd leerjongen In 1841 koerde hij bij zijne Ouders te Kerkxken te rug; hij was toen 22 jaar oud. Hij woonde laatst in 't huis vau Josef Buydens. Jozef Buydens? De flinkste kerel van de Parochie, Mr, 86 jaar, en nog op een drafken, om en weêr naar Aalst, als 't u be lieft. Veertien kilometers, gaan en keeren. De brave man. Hij zal onze honderdjarige Maria Joanna Schouppe nog voorbijloopen. Hoe gingen Constant's zaken hier Opperbest: Ik hielp hem met twee knechten. Op veertien dagen maakten wij eene zakhorlogie. Van onze hanghorlogiën die wij zelf maakten, bestaan er nog twee op de parochie, bij Jan Roelandt en Jozef Baeyens. Wij verkochten zakhorlogen van twaalf frank tot veertien honderd nederlandsche guldens. Veertien honderd nederlandsche guldens Ja, ja, Mr, horlogiën geheel in 't goud, met een spel voor de uren en half uren. Deze toch maakte Constant niet zelf Neen, alle veertien dagen ging ik of hij die koop en naar Brussel, in de Zwarte Lieve Vrouw straat, bij eenen Duitscher. Die koopman zeide dat Constant alleen bij hem meer horlogiën kocht dan geheel België. De profes soren der Collegiën en Seminariën waren zijne getrouwste kalanten, of hij bij die Eerw. Heeren willekom was, te Gent, te Sint Niklaas en elders. Op eene halve uur wa ren al de horlogiën van een Gesticht hersteld. En daarbij de snuifdoos, voor 't verzet van meesters en leerlingen; Professor Amandus Van Hoeymissen mocht fier zijn op Ooms Parochiaan. Onze Angelus- of kloosterhorlogiën met drij wielekens hadden ook veel aftrok. Ge zult nog horlogiën maken zonder wielekens, zei hem iemand, al lachende. Dat is onmogelijk, antwoordde Constant, ge heel serieus. Nu weet ik nog niets van 't uiterlijke van uwen broeder. Veel aardigheid was er niet aan. Hij was eerder klein dan groot, had kleine fijne oogskes, een breed plat aangezicht, een licht gerimpeld voorhoofd, bruin hair dat niet te dicht stond, en daarbij, altijd ziekelijk. Gedu rende zijn verblijf te Ninove ('t Vervolgt.) Eene onlangs getrouwde juffer, die meer verstand had van dansen en toiletmaken dan van keuken, wordt van haren man verzocht lochte eieren te koken. Zij zijn nog hard. sprak zij, toen zij na een half uur er een uitnam en legde het weer bij de andere in het kokende water. De hemel beware elk getrouwde man voor zulke huisvrouw! Overliirloim ^*ent' casier, njULIIS. BaroD Senalorj grooten Fa' frikant op H. Kerst, maar bijzonderlijk tot eer van zijnen Naam en van zijn Geslacht, de Vader van zijn talrijk Werkvolk, de Vader en de Weldoener, bekommerd met hun tijdelijk en geestelijk welzijn, eentweedeM. Harmei, goede daghuur, broederlijke behandeling, door woord en voor beeld allen opwekkende tot Deftigheid en Christelijkheid... Terwijl die Man in lijker, lag, w'heb" en gehoord t'Aalst op 't Convoi, te Gent. wat hebben wij gehoord Zijn Lof uit spreken in vurige woorden, dat de Dankbaarheid van 't Volk haar vertoonde, luidruchtig, dat 't Werkvolk naar 't sterlhuis liep, bijna gelijk ten tijde als Bisschop Lambrecht ons ontno men wierd. dat de Lijkdienst een troostende en luisterlijke Hulde zal zijn.. En uiterst welverdiend Te CAPRIJCkE is overleden, oud 57 jaren, de algemeen gekende en beminde heer Honoré HvacintheTaelman, Notaris en Schepenen Men schrijft ons in hart volle woorden dat er zelden zulke bewe gelijke en plechtige Begraving in die streek is geweest; dat van alle kanten een groote menigte was opgekomen, met eer bied en ingetogenheid voor dien deftigen verdienstvollen le venswandel. Wij allen, schrijft men ons. wij allen die den heer Taelman van nabij gekend hebben, wij nemen deel in de droefheid zijner achtbare Familie. De overledene was een man met de schoonste deugden begaafd, altijd bereid om een ander dienst te bewijzen Alles voor een ander, niets voor zich zeiven doende, aarzelde hij nooit zijne eigen belan gen aan 't openbaar nut te slachtofferen. Dat die goedhartigs en Godvreezende vriend in vrede ruste voord'Eerste Communie: Een beeldeken geven, niet af te keuren, maar een boek 't welk de kinderen bewaren en lezen, dat is toch veel beter. Als Boeken, die een schoon en nuttig geschenk zijn voor d'Eerste Communikaiten, hebben wij te koop op Chipka De Kroon des Hemels De Deugd voor alle Staten Rozekens Eerste Communie Handboek voor d'Eerste Communikanten, een schoone kerkboek in band Bavo en Livina Gulden Boekje der jonge werklieden gekartonneerd met gulden omslag Jan Onraedt, of eert Vaderen Moeder, metpracht- omslag Sinte Godelieve prachtomslag De lastige verteller Verhalen uit het Schrikbewind, prachtomslag De wonderheden van Lourdes Maria-Almanak voor 1892 HANDBOEKJE voor Kinderen die zich voorbereiden tot hunne Eerste H. Communie 0,20 2 ,OQ 0,75 0,50 1,00 o,3a o,a5 o,35 0,75 0,85 o,85 o,85 o,65 o,5o

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1