Rampen Misdaden Ongelukken Herderlijken Brief DOM BOSCO~ Openbare Belangen. EREMBODEGEM. Kiezers-Kwestie. Kerkelijk Nieuws. HHOSTIE AALST Een droef geval: zekere Jansser.s, 28 jaar, jonggetrouwd, wontr.de Postwegstraat of dien kant, bediende in de Statie, was lichtekes gewond aan rijn been 't vuur is er irgekomen dijnsdag moest men overgaan tot d'afzetting in 't Hospitaal en de ongeluk kige is er onder bezweken. LOKEREN. DE MOORD. Ondervraagd door het parket, heeft Marie Van Damme verklaard dat zij de misdaad begaan had met het mes 't welk zij gebruikte om patatten te schillen, maar de wetsdoktors zeggen dat d« steek moet toegebracht zijn bij middel van een ponjaard met zeer fijn lemmet, de moordenares loochent zulks. De vermoorde soldaat werd zaterdag begraven er was cene afdeeling kannoniers van zijn regiment gekomen met eene kroon van rouwviolen. Er was overal veel volk op den doortocht van het lijk. Men heeft den gemakput deen ruimen van het huis waar Marie Van Damme gewoond heeft, maar tot hiertce heeft men den dolk nog niet teruggevonden. De verslagenheid in de stad door die vreeselijke gebeurtenis te weeggebracht, is onzeggelijk. Velen zullen nu misschien overtuigd zijn dat er van slechte verkeeringen, nachtzitterijen en diergelijke beestigheden, niets komt den al wat slecht is en veel bitter aawee. ST-NIKOLAAS. Zoo men meldt en verzekert, is er te Belcele op de Burgemcestcrlijke inhaling, een ver menigvuldiging geweest van bierkaartjes. Frans Van Tries, wonende op Vijfstraten, is in eeneti waterput gevallen en zou verdronken zijn, zander zijr.en vriend De Pruis. Twee straatgasten hebben van M. Orlant cenen portemonnaie gestolen, 't geld gedeeld en den beugel weggesmeten. Dvi.ch de dieven zijn ontdekt en hebben bekentenissen gedaan. GENT. Wat laffe complimenten zijn dal nu Eenige straatleiren, ongetwijfeld leerlingen van slechte schelen of lezers vansitchte gazetten, v at hebben ze gedaan Zondag, een Pater Recollet die naar St-Mar- tinus-kerk den Vasten ging preêken, op smadelijkewijze beleedigd, dat hebben ze gedaan, de stramijnen. En 't is hunneu eersten kaer niet Op Scheldeboulvard zijn gestolen, bij M. Prosper Van den Bossche 3 lampen pittrol, 150 meters koorde, 3 dekkleéren, 3 broeken. 1 sleutel der deur, 1 zak koorn, 1 zak haver, 17 kiekens en eenen haan.... 't En is waarlijk de moeite niet. Vrijdag op de Botermarkt iscr 15 ontstolen aan Joanna Van Herzelc; 8 fr. aan huisvrouw Minne; en veel dat er nog gezwegen wordt voor den man, die zou opspelen, zeggende Let beter op uw geld en sta daar niet te klap- peien en te lameêren, dan zal men u niet bestelen. KORTRIJK. In den nacht van maandag tot dijns- dag, op den steenweg van Zweveghem, een arbeider gaat's nachts naar zijr werk in d'clieslagerij, als hij licht ziet op het duivenhok zijns meesters; aanstonds gaat hij 'tander werkvolk verwittigen, en hunsgevieren, wel gewapend, trekken zij er op af. Wie vinden ze daar? Twee manskerels uit de gebuurte, die mcinden al de schoone kostelijke reisduiven te stelen. Ze zijn vastge pakt en herkend als oud-ko'zitters. BRUSSEL. In den nacht van 27 tot 28. dat gaat er oprecht lief, met die Vastenavondzotten, in dien nacht zijn 10 gemaskeerde kerels, op den Leuvenschen steen weg gevallen in d'herberg Van Dorpe, en wat hebben ze daar gedaan, die ongelektc beeren Den baas en de ba zin van achter hum en toog gehaald, die menschen mis handeld en dan g'heel en gansch d'herberg verdestru- weerd. Als de Policie kwam, hadden zij als laffe bandie ten de vlucht genomen. AANRANDING. In den nacht van zondag tot maandag, Mr de Formanoir dc la Caserie, eélman, ge tuige de klein dékes, hij komt thuis ten 3 ure 's mor gens met zijn madam; op de Rouppe-plaats, aan de sta tie van Halle vraagt 'ne kerel hun hoe laat het is; M. Fermanoir gaat zijnen weg voort; dan krijgt hij 'ne slag in zijn wezen, dat d'oog uitpuilde en de laffe bandiet loopt weg, terwijl Mren Madame om hulpen bijstand, moord en brand schreeuwen; een patrouiljc der Policie hoort het en spant den weg af aan den schurk, die toch wil opstand doen, maar te vergeefs; hij wordt naar 't Pchcieburccl geslingerd en bekend daar te zijn zekeren M. uit de Wormstraat. Ze vreezen voor d'oog van M. de Fermanoir. LAKFN. •■■g, dte .rvor>r. t?««0*31 Oa '.-"-.isv waren en b oJT n^tdaen gekreg«_- ziia 's nachts di^rop volgent.- naar de Franse braam»- straat gekomen, op den Heyse!, onder Laken; zij hebben er alles k^rt en klein geslagen, en daarbij baas en bazin mishandeld... Ze zullen absoluut een ver afgelegen eiland moeten zoeken en er al degeen naartoe zenden die 3 d 4 maal veroordeeld zijn... Dat zou de nagelen wel korten der bandieten. BRUSSEL. In dc Waaierstraat bij d'Echtgenoten R. zijn zaterdagnacht al hun spaarpennigskes gestolen. Waarom dit geld in huis houden Waarom het niet uit doen op de Post of op den Berg Een zekere D..., die al dikwijls in 't kot gezeten heeft, wierd zaterdag achternoeo bevonden, als hij, beestigzat, 2:jn oude moe der, een mensch van 78 jaar, onder zijn vcetcn had en ging 't hert in stampen. Zulke monsters leven er op on zen tijd van beschaving 1 Ze beginnen nu ijzeren de wonderbare; de Mirakeldoener dezer Eeuw; zijn leven, zoo wonderbaar, overgezet in alle talen, gelezen door alle Volkeren; hij, een Volkskind, de zoon cener arme weduwe, gelijk Pastoor Knoipp tot groote zaken bestemd, na vele moeielijkheden en te genkantingen Priester geworden, Priester en de Apostel der Jeugd. Het was bijzonder op dc verlatene kinderen dat Dom Bosco de cog gevestigd had; om die kinderen en jonkheden, waar dikwijls zoo veel goeds in zit en die op straat blijvende loo- pen, misdadigers worden, landloopers, dieven en moordenaais, om die kinderen en jonkheden aan te trekken, te verbeteren en tot een goed gevolg te brengen.... Als Dom Bosco in 1882 te Pa rijs verscheen, elk liep om hem te zien; men bleef halve dagen staan wachten. Zijn Werk blijft voortleven en dat zal het gro-te werk worden onzer Eeuw: De jonge Werklieden ophelpen en be waren voor Kerk en voor Staat.... Tot zelfs in Amerika, in Ar gentina zijn Huizen van Dom Bosco, genoemd Salesius-Huizen; te Luik is er ook een, te Luik, waar de Redemptoristen eerst van al geroepen wierden; op O L. Vr. Boodschap heeft het Gesticht van Dom Bosco te Luik haar eerste Feest gegeven aan de Wel doeners; ooggetuigen schrijven: Welke verandering in die kinde ren! Reeds zijn ze 40 in getal; er zijn er, die hun Studiën doen; anderen leeren stielen en ambachten; de rijkste menschen van 't Land zouden gelukkig zijn zulke kinderen te hebben; zoo zijn ze veranderd; '1 is de Goedheid Gods, die door de gebeden en de sacrificiën der goede menschen, op de wereld bijzonderlijk komt door die Gestichten van Salesius... De Arbeid meet her vormd worden; de Werkhuizen, de Fabrieken moeten ophouden tot verderf der Christene kinderen te dienen Voor 't Volk, door 't Volk; de groote Mannen van onzen tijd zijn kinderen van 't Volk, die na langen strijd, door een blind vertrouwen voortge dreven, hun Zending hebben volbracht!... We willen zien dat de te Luik Vlaamsche Zonen van Dom Bosco zullen gevormd wor den, om dit uitgelezen werk in Vlaandereo en in Holland te doen kennen. Kardinalen, voor Italië, voor Duitschland en Spanje; doch Flo- renciën wierd te klein voor zijn kunstenaars-ziel, hij moest rond reizen en trok voort naar het oude Milanen, alsdan een der groot ste en rijkste steden van de wereld. Aldaar regeerde als hertog Ludovicus Sforza, een groote voor staander der Kunst, maar 'ne man zoo grof van leden en zoo af grijslijk van wezen en maaksel dat 't Volk hem genoemd had Moro. In leelijke huizen wonen dikwijls goede brave menschen; en de Hertog muntte uit door een ware goedhertigheid en een ie- verige werkzaamheid,aan elk rechtdoende 0111 zijn Hertogdom tot welvaart en roem te brengen. Italië was te dien tijde aan het toppunt van rijkdom en van glo rie Leonardo werkte eenigen tijd met veel vreugd en luister in het Hof van MilanenHertog Sforza overlaadde den Meester met roem en met weldaden, doch weldra bemerkte hij dat Leonardo het Hof uitvluchtte, dat hij diepdenkende ronddwaalde, of in zijn zamer opgesloten bleef en geen enkel kunstgewrocht meer le verde... Wat mocht er gebeurd zijn ft Vervolgt.) wielpaarden te steler,. Iu de Melsenstraat heeft een straatjongen 't vuur gesteken aan de kleerstoffen, uitge stald bij M. Alexander. De schade is gelukkiglijk niet groot, vermits men hel goed bijtijds had gezien. SANTVLIET. Aldaar is afgebrand het huis van Louis Breien8 al de meubels, de kleeren der Ouders en van hun 13 kinderen, alsmede een varken zijn erin ge bleven. RUMPST Op de wijk Terlagen, Constant Wau- ters zaterdag nacht van een Feest komen, van den zol dertrap vallea en eenige uren nadien dood zijn. PETEGEM-BIJ-DEINZE. Ongeluk. - Zaterdag namjddag leverden de twee zonen der weduwe Cozijns van Dcinze, eene verkochte koe naar Machelen. Geko men aan den ijzeren weg Deinze-Thielt, reed juist de trein voorbij. De koe verschrikte en sprong om, hare geleiders medeslepende. Al worstelende kwamen zij al len terecht in eene haag, waar het den oudsten zoon gelukte het zeel, waarmede hij de koe vasthield, rond cenen stijl te slaan. Alzoo belette hij het woedende dier verder te loopen. Maar ongelukkig werd zijn tweede vinger gegrepen tusschen den stijl en de koord waar de koe met alle ge- weid aan trok. De vinger pletterde en brak daarna in het tweede lid gansch af. Het stuk is niet teruggevon den. De koe werd vjortgeleid en geblinddoekt, maar moest nog driemaal ten gronde gew orpen worden eer zij ter bestemming was. CHATELINEAU, Broedermoord. De gebrcêrs Hendrik cn Viktoor Van Mol, die leefden als kat en hond; zondag Hendrik die zijn broêr ontmoet, die zijnen sjarp terug vraagt welken hij aan had, barsch weg; Viktoor die weigert; Hendrik die'ne revolver uittrekt, schiet dat zijn broeder doodvalt De moordenaar is maar 22 jaar. Inde zakken van 't Slachtoffer vond men eenen revolver met 6 scheuten geladen. .'.v Na zijne misdaad is de moordenaar in slaap gevallen.. Waarschijnlijk was hij DRONKEN; zat gedaan-, nuch ter bekocht. Hij toont geen het minste leedwezen en zegt dit hij zijn leven moest verdedigen. ELSENE. Ook al moordpoging; zekere K. jonge weduwenaar met twee kinderkes van 3 a 7 jaarj^sedert eenigen tijd slecht leven met een huisvrouw Louise R. en leefde op zijn Lucifers; de vrouw beginnen te drinken en de kinderkes te mishandelen; maandag avond K. zat thuis komen, de vrouw r.og zatter zijn; rusie ontstaan; K. met een mes ind'hand naar de vrouw loepenen haar eenen steek toebrengen dat waarschijnlijk de arm zal moeten afgezet worden. OOSTERZELE. Eene jufvrouw V. D. B., der ge meente, had sedert een tiental jaren veel pijn in haren rug, zoo erg dat zij er reeds naar gegroeid is. Zij was bii alle dok tors geweest, alsook in het hospitaal van Gent. mear niets hielp. Nu maandag had men moeten om M. De Beer, genees heer te Scheldewindeke, loopen. De geneesheer onderzocht haar en vond dai er iets in haren rug moest zitten. Hij deed eene kleine operatie, en tot zijne groote verwondering vond hij in haren rug eene stopnaald van 10 centimeters. De juffer heeft verklaard dat het ding reeds meer dan tien jaren in haar lichaam moet rondwandelen. HOE MEN IN WEST VLAANDEREN STEELT. Een dezer laatste nachten heeft eene bende van een tiental mannen, allen vreemdelingen, de gemeente Ruddervoorde doorloopen. Zij waren voorzien van eene kar en een peerd. Zij bezochten niet minder dan 77 hoeven, om overal de ko nijnen te stelen ook stolen zij eene geit, een melkschaap, twee zakken guano, enz. Toen zij genoeg hadden verlieten zij het dorp in de richting van Kortrijk. Het schaap hebben zij in een veld den kop afge sneden. Men vond daar ter plaatse eenige kogelkardoezen, hetgeen doet veronderstellen dat de dieven van geweeren wa ren voorzienwaarvan zij in voorkomend geval zeker wel ge bruik zouden gemaakt hebben. Men ziet. het geslach van Baekelandt en Jan de Lichte is nog niet uitgestorven. KORTRIJK. De St-Rochuskerk werd zondag morgend gedurende de begraving van Jules p. gestoord door een zonderling geval dat heel de kerk in rep en roer stelde. Eene vrouw had verteld aan eenen harer kennissen dat de overledene dood was van eene ziekte, die men niet had durven kenbaar maken. Dat-Ie* am de oog an de vrc\>w van T'jle* D er d» ..-u Wr u ne ra. d utving een doodbiiefje. Eindelijk was Let ie beurt van de kwaadspreekster. De vrouw van den overledene ent- waarde haar en zag dat zij een beeldeken" ontving. Zij sprong recht, rukte het printje uit hare handen en gaf haar eenen kaakslag dat zij ten gronde viel. Eene wor steling ontstond en men was gedwongen de vechtende vrouwen tc scheiden en proces-verbaal op te maken. RAMSEL. - Moord. -Een koopman in kalveren, woonachtig in het Walenkwartier (een gehucht van deze gemeente), was maandag namiddag ergens een kalf gaan leveren. Toen hij 's avonds of 's nachts terug naar huis reed, is hij op vijf minuten afstands van zijne woning, laffelijk vermoord. Dinsdag morgend vond men zijn lijk op de straat en zijn kruiwagen was in de gracht gesme ten. In een zijner zakken vond men nog 10 franken, n,aar de geldbeugel was gansch ledig. De burgemeester heeft omniddelijk de gendarmen ont boden en het parket van Turnhout verwittigd. Dit is dan ook dinsdag namiddag ter plaatse geweest. BRUSSEL Dc politie der markten heeft proces- verbaal'opgemaakt tegen eenen persoon ran Baasrode die kikvorschen-billen ter markt gebracht. Zes duizend billekens werden geslagen, het was de eerste maal niet dat de man met zulke provisie naar Brussel kwam De verkoop der puitenbillen is verboden tot den 30 April. Pick-pockets. Eene dame werd woensdag ha ren geldbeugel, 140 fr. inhoudende gestolen, terwijl zij stond te kijken op eenige kleine guiten, die gymnastieke toeren deden op den Regentboulevard. ST-GILLIS. 20,000, fr. gestolen. Zekere H..., Hollander, heelt 20,000 fr. gestolen van zijnen patroon, leerkoopman, wonende op de Andcrlechtlaan alhier. De politie zoekt hem ieverig op. OKEGEM, Mijnheer D. ik laat u weten dat er alhier is ingebroken tusschen zaterdag en zondag 11. bij Mm' de W' Van Den Berghe. De dieven hebben het kiekenkot open ge broken, er 3 kalkoenen 3 pendaers en i3 kiekens gestolen. Over een maand hebben zij nog eens in het zelve hok nog eens kalkoenen en 3 kiekens gestolen. Er moet hier een bende zijn, want in 't omiiggende zijn er al verscheide diefstallen ge pleegd van kiekens. In de Kamer is gezegd door M. Coremans dat er aan d'ijzerenwegen op de 80,000 bedienden 60,000 zijn die geen Vlaamsch kennen... Zoo staan de Vlaanderen ten achteren... En wat doet Bara daarop Brullen en dree- gen spreek Vlaamsch riep Bara aan M. Coremans; en de Antwerpenaar antwoordde Ik zou 't moeten doen, indien ik geen medelijden had met uwe onwetendheid waren de zaken gelijk ze moeten zijn, al wie hier zit zoude de twee Landstalen kennen gij zoudt Fransch spreken en wij Vlaamsch, en elk zou verstaan worden... Hierop heeft de Rechterzij geroepen: Bravo! wel ge zegd Is er in Aalst geen mogelijkheid van in het arm wezen meer order te brengen kan er geenen lijst ge maakt worden, i° van de Familiën die onderstand noodig hebben van de Familiën die uit noodzakelijkheid gaan bedelen?.. Nu is 't wanorde en overrompeling. Wij roepen d'aandacht van wie het behoort op de kinderen van 12 tot 14 jaren die, naar geen school gaande, of niet werkende, landloopers worden en kleine dieven worden.. Wij herhalen hier de woorden van den Précurseur, een groote liberale gazet van Antwerpen u Tous les crimes qui se commettent tousles jours, leur premier appren- tissage a été dans la rue, aux environs des salles d'or gues et peu a peu a ï'interieur. De menigvuldige schelmstukken onzer dagen worden geschikt en beraamd rond en in de zalen van Orgelbal... En 't Recht noemt d'Orgelbals kweekscholen van dieven en voorraadschu ren der ontucht, een oorzaak van verrotting der zeden onder de werkende klasLaat ons dat ernstig over wegen Wie wilt medeplichtig blijven of worden van zulke schandelijke en schadelijke zaken De plans van 't Nieuw Hospitaal zijn door den Ge meenteraad van Aals goedgekeurd. D'Aalstenaars zullen zorgen dat tegen dat Nieuw Hospitaal er staat, de za ken der Rechtbank en der Assurancie tegen Brand verre gevorderd zijn. Oudenaarde en Dendermondezitten over last de Rechtbanken zouden er moeten vergroot en ver sterkt worden. Waarom niet liever aan Aalst een Recht bank geven? Aalst wordt de tweede stad van Oost-Vlaan deren gedurig is er verlies van tijd en van geld met naar Dendermonde en Oudenaarde te loopen. Al de re' densspreken voor Aalst de groote zaak is nu van te wer ken met aanhoudengeid en eendracht... Een bestendig Komiteit uit katholieken tn liberalen, in vereeniging met d'heeren Gekozenen. Heer Baros Bethune heeft met kracht en macht in 'tSenaat de Rechtbank van Aalst voorgestaan. Achtbare Overhe den dier Gemeente, weest toch op uw hoede D'Orgelbals van Aalst, dit wreed Fernijn, die hier meer kwaad hebben gedaan dan den aller ergsten Cholera, die hier met honderde jonkheden hebben doen hun Ouders bestelen, die hier vele Huismoeders hebben geleverd, dien naam onweerdig; die Orgelba's, in Aalst be vochten en met uitroeiing bedreigd, zoeken een bestaan en een voortplanting op uw Grondgebied... Buiten de Pontstraat- poort, op den Brusselschen Steenweg trachten die rampzalige Orgelbazen grond te huren, ze willen er tenten plaatseD, ze beloven veel geld, ze zullen al d'onkosten betalen; ze koeste ren de dwaze hoop van eiken Zondag bun Volksbederf op Erembodogem te komen voortzetten. ^ie ont<tektc zavelput, fijn wit zand, 't schoonste der wereld goeden zavel, in groote hoeveelheid, dat zal een beroemdheid worden voor HAALTERT, w'hebben geschreven Lede, maar 't is Haal- tert, alwaar 't Hospitaal bijna gereed is. te Lede is vroeger ook schoonen zavel geweest en zelfs witten steen voor de Kerk en 't Belfort van Aals'; Meldert en Hekelgem leverden ook hun aandeel... Maar 't is over Haaltert dat wij nu spre ken... A ^an °P Cbipka, we zien Hof stade, die achtbare deftige Pa rochie; het geld ligt gereed voor de Statie aldaar; een treffe lijke som... Waar gaat die Statie komen?... Ter plaats waar nu dit houten barakske staat?... 't Ware spijtig, beweenelijk; NOOIT kan men daar een betamelijke Statiestraat hebben in die kromme diepte nevens de beek; hooger op, als 't u blieft, eenige meters hooger op is een veldbaan; men bouwe daar de Statie, met kleinen onkost kan men de veldbaan in steenweg veranderen; het is er 't middenpunt der Gemeente... Achtbare Bewoners van Hofstade, doet uw cogen toe: Ziet in uw ver beelding de Statie daar op de hoogte; er worden buizen ge bouwd Dprpwaarts en Ledewaaits; welke verbetering en Als d'; gedacht ir, d.c gfootn - —nf- y •■oikm- 1 u\raiae achtbare Gemeente O' :n in dien zin werken, de zaak aan den heer Minister uitleggen, daar za! de Statie komen, tot eenparige voldoening. Uiiil^lil'tnrl De Keiz« is teruggekeerd naar aiuuMiiidiiu. Berlijn; hij zag er beel wel uit; maar schijn kan bedriegen; hij wierd door't Volktoegejuicbd, gelijk het gebeurde aan Poncius Pilatus. IfnnO'itlMP Crecho, bij Trenctin, heeft een bende boeren gepoogd dtn Meier met g'heel zijn Familie levend te verbranden in zijn huis.. Er is daar hongersnood en de Meier had dit Volk uitgesloten bij de ronddeeling der levensmiddelen., 't Moet |daar een wraak zuchtig goedje zijn, maar de Honger heeft geen ooren. 17n o*p] O n i\ Werkstaking nog niet ten einde.. Van wcèrskanten zijn moeielijkheden. jn 't Westen van 't Hertogdom Monmouth is een aardbeving geweest zaterdag morgend ten 6 ure. 7v\'if Vrijdag zijn te Sedeln. de vallei MjIV II3t:i 1 tlIIII aan den Rhijn, 70 buizen afge brand en de Kerk. Riml'tiwl De Hongersnood blijft er woeden, op vreeselijke wijze. Er zijn menschen die niets hebben dan hard roggen brood en slecht water. Onbe kend is deze toestand aan den Keizer; de Kroonprins, onlangs uit Svbeiië gekomen, wilde door de streken van den Hongers nood reizen; overal wierd hij door de hooge bedienden ont vangen cn gefestijnd; zijn ooren ruischten van de loftuigin- gen; nergens zag hij Armoede en Ellende. Zoo gaat het. SniniP Terwijl in d'fcave van Barcelona een schip 1 J met petrol wierd gelost, ontstorid er eens klaps een brandramp door een klein fosfoorken, half brandend weggeworpen; weldra was 't een zee van vuur, uit welk de vlammen opstegen als hooge bergen. 7 zeeschepen zijn ver nield, onschatbaar is de schade, maar gelukkiglijk niemand gedood of gekwetst. In de groote rijke wereld te Weenen zijn twee zelfs- mo rden geweest, baronnes Bechtols van Weenen, weduwe van eenen kolonel, en baronnes Berbek, waarschijnlijk slechte boeken gelezen en in levenswalg gevallen. Er is een Werkmanskwestie; Maar ook een Kiezerskwestie: Klokke Roelandt. sprekende over den opvolger an wijlen den hoogachtbaren beer Van den Bossche, als Provinciaal Raadslid van het Kanton Herzele, noemt verscheide namen uit Aalst, Haeltert, Aygem, Herzele, St Lievens Hauthem, enz die voor uitgesteld worden, en vraagt dat men de Kiezers door een voorafgaanden Poll zou laten beslissen. Dat is, ja. de eenige rechte breede weg. In Eerlijkheid en Vrijheid aan alle 20 of 3o of 40 Kiezers laten iemand voorstel len, die Kandidaten laten optreden, en in een voorafgaande Vrije geheime Kiezing AL de Katholieke Kiezers laten oor deelen. Is dit niet al wat eenvoudig en rechtveerdig is?... Het wordt ONMOGELIJK, de Kandidaten in een Komiteit aan duiden en de Kiezeis dwingen ze te aanveerden. In de Kie zing zelve zijn wij GEDWONGEN door onze Burgerlijke en Godsdienstige Plichten. Men moet alle mogelijke vrijheid la ten in een voorloopige kiezing en zoo is alle verdeeldheid en scheuring onmogelijk. Men kan ontevreden zijn en opstaan tegen geheime werkingen van een Komiteit of van eenige no tabele Personen. Als de Kiezers vrijelijk uitspraak gedaan hebben, elk zal zich geerne onderwerpen. T'Aalst in een der eerste bijeenkomsten voor 't nieuw Reglement is op vraag van t Land van Aelst. het Afgeveerdigschap vernietigd; voor taan zullen de Kiezers, zonder eenige andere tusschenkomst, hunte Kandidaten mogen aanduiden. Het opmaken van een nieuw Reglement is uitgesteld, met veel rede, nademaal men eerst wil kennen de samenstelling van 't nieuw Kiezerskorps. Wij bedanken Klokke Roelandt voor zijne oprechte en man haftige medewerking... Alle Kiezers gelijk voer de Wet Broederlijkheid en Vrijheid Klokke Roelandt werkt ook met jeugdigen iever voor de Minderheden en voor de Stocmtrams in ons Arrondissement, Schepdael, Ninove, Steenhuizc, St Lievens Essche. Sottegem... Reeds heeft M. De Sadeleer over die zaak in de Volkskamer gcév.x... achtbare SenatorV. V.. die Gode zij dank. herste'ld is,heelt er in'tSenaat over gehandeld... Nu aan 't Werk door het opmaken van een plan. de bijeeEroeping der belanghebbende Gemeenten en de aanhoudende Samenwerking.... De toekomst is aan de Stoom trams. T'Aalst voor d'opmaking van 't nieuw Reglement weet men nog niet wat doen met d'uittredende Leden... Moet ook hun herkiezing aan het oordeel der Kiezers onderworpen worden? of zijn zij aan 't hoofd voor hun leven, zonder ooit een onderzoek van geweten te moeten doen? Te Mechelen op 't Congres, meest door rijk Volk bijgewoond, is afgeroe pen met drift en klank dat de Parochie kerk, d'Hoogmis, 't Lof, de Communie in de Parochiekerk de groote zaken zijn van onzen tijd. Zondag heeft Pastoor Heynssens van Gent, in St Martenskerk een Sermoen van Liefdadigheid gepreêkt; zelden of nooit, zoo wordt er verklaard en bevestigd, is in Aalst de Liefdadigheid zoo welsprekend en zoo krach tig verdedigd en bevolen. Er wierd betoogd dat de Lief dadigheid een deugd is, zoo noodig als de kuischheid. In 't begin van 't Christendom waren alle goederen in 't ge meen; die toestand wierd later onmogelijk; maar een Goddelijke wet blijft toch die de rijken en weihebbenden verplicht tot de Liefdadigheid; dat die goederen maar geleend zijn voor d'algemeene welvaart... De Pauzelijke Brief heeft nieuwe kracht gegeven aan de woorden der Predikanten. Dit Sermoen was in 't fransch; alhoewel er met een schijn van rede gezegd wordt dat een Fransch Sermoen meer Volk naar de kerk lokt, zelfs liberalen die anders geen Mis hooren, nogtans is het van £den an deren kant ook ontegensprekelijk dat een vreemde ver maarde Vlaamsche Predikant een veel grooterc menigte zal uitlokken, (de Moedertaal komt meer en meer in ach ting;) van den anderen kant is het toch te betreuren dat er daar met duizenden zitten die geen Fransch verstaan, terwijl er misschien geen 5 zijn die het Vlaamsch Ser moen niet kunnen volgen Vlaamsch in de Vlaamsche Parochiekerken om geen voedsel te geven aan die be- weenensweerdige scheiding in zake van Geloof en van Godsdienst.... Wij geven redens; men gelieve te onder zoeken, onpartijdig en zonder verbittering... In alle ge val, dank aan Pastoor Heynssens en aan de Confrérie die hem ontboden heeft! Is de achtermiddag van zondag goed geweest voor de slachtoffers van Anderlues, de voormiddag zal een gotde som opgeleverd hebben voor •d'arme Huisgezinnen, zoo talrijk in onze stad... Er zijn veel menschen zonder werk; er zijn fabrieken die maar 4 d 5 dagen werken... Gezegend d'hand die geeft geze gend de voeten die naar d'arme huizekes gaan hulp en troost brengen!.. Kan de Samenleving nog gered worden 't zal zijn door een groote heldhaftige Liefdadigheid en Broederlijkheid Te Namen is Bisschop benoemd E. H. Decrolière, President van 't Seminarie en van Burgers afkomste. Zondag, Algemeene Communie voor den Eersten Zondag der maand. Is Pastoor benoemd te Voorde eerw. H. Buckens, onderp. te St. Laureins, is onderp. ben. te Meerdonck, eerw. H. De Paep, onderp. te Verrebroek. Zeer Beminde Broeders, In kapittel VII van den Vastenbulle wordt bewezen dat men in het werk van den maatschappelijken vrede ook de menschelijke hulpmiddelen moet gebruiken. Het is niet genoeg den Hemel te toonen, men moet alle rechtveerdige middelen aanwenden om het lot der werklieden min lastig te maken. Eerst en vooral kan de Staat dit doen, in naam van al d'ander Burgers: en hoe dat? Met tusschen te komen in de werkstakingen, beter nog met de werkstakingen te voorkomen. De Arbeid is de bronne van den Nationalen Rijkdom. Daar is dan ook niets zoo rechtveerdig als dat de Staat zorg drage een deel van die welvaart, welke de werkmansklasse rond haar verspreidt, haar toe te voegen en haar aldus het leven verdraaglijker en min bitter te maken in gebrek en lijden. Doch eerst en vooral hoeft de ziel van den werkman beschermd te worden. Door zijne ziel staat den arme ge lijk met den rijke en trekt hij zelfs den eerbied van God op zich neder. Aan den werkman moet de tijd gelaten worden God te dienen; de Staat moet een waakzaam oog houden op het werk der vrouwen en kinderen. In zake van dagloon'spreekt de Paus alsvolgt Om te vervullen wat de rechtveerdigheid oplegt, voldoet men altijd niet met het overeengekomen dagloon, welk het ook zij, vol uit te betalen; de wet van natuurlijke rechtveerdigheid moet nageleefd worden en die wet zegtHet dagloon moet toereikend zijn om een zuinigen en deftigen werk man te laten leven. De Bisschoppen van België herhalen die Pauzelijke woorden en doen ze voorlezen op allepreêkstoelen, opdat iedereen wel zou overtuigd wezen van zijnen plicht als Baas en als Werkman, als Wetgever en als Kiezer. Nog niet lang geleden waren er Katholieken die de tusschen komst van den Staat vreesden, een beter goed verwach tende van de bijzondere werking Docb even gelijk als de Staat dezeden en de veiligheid van 't Volk beschermt, zoo maj en zoo moet hij ook voor de gezondheid, voor het bestaan der wsrkende klas zorgen. De Pauzelijke Encycliek, door de Bisschoppen uitge legd en nader bekend gemaakt, is het gewichtigste stuk van dezen tijd; meer en meer zullen de lessen van dien Pauzelijken Brief de herten beheerschen en tot gedrags lijn dienen aan velen; men durft stouter spreken, steu nende op dit hoog gezag; de stem van 't geweten doet hare machten gevoelen; er komt éenheid in de werking. in het huis van eenen Protestant. Het volgende onlangs voorgevallen won der .wordt door Mgr. de Ségur verhaald Te Albauy, eene stad in Noord Amerika, werd op een vroegen morgen een priester ontboden om een stervende met de laatste Heilig® Ssrr^m^nten to Undionor> De afstantf"was zoo groot, dat de priejter meer dan een dag noodig had om den ster vende te kunnen bereiken, te meer omdat het een allerafschuwelijkst weêr was, en de A wegen door den velen stortregen allermoei* 7* lijkst waren geworden. Volgens gebruik in zulke omstandigheden had de priester de Heilige Vaten met de H. Hostie bij zich geborgen zonder uitwendig teeken van den heiligen last dien hij droeg. Hij moest de reis te paard doen, maar hoe vlug dit ook te been was, het weêr en de slechte weg noodzaakten hem om nauwelijks halverwege in eene her berg af te stappen, ten einde voor zichzelven en voor zijn paard wat rust en verkwikking te nemen. Toen hij zich gereed maakte om het paard wederom te bestijgen, kwam er een bode met de tijding, dat de ser vende buiten alle verwachtig een omkeer had ondergaan, die de bediening gerust tot den volgenden dag konde doen verschuiven. Dientengevolge besloot de priester minder haast te maken en bleef hij in die herberg over nachten. Bij het krieken van den dag zat de missionnaris we derom te paard, om zijn taak te gaan volbrengen, en reeds een groot gedeelte van den weg had hij afgelegd, toen hij eensklaps bemerkte, dat hij de Heilige Vaten met de H. Communie ongelukkig had laten staan op de commode van zijn slaapkamer, waar hij dezelve eerbiedig had neergezet. Men begrijpt zijne ontsteltenis, hij onder zoekt zijn geweten, in hoe verre hij schuld had aan die hartverscheurende vergetelheid, maar konde toch niets anders ontdekken, dan dat hij doorvo rtdurende speling zijner gedachten over den toestand des stervenden in een zekere zorgvolle zenuwachtigheid had verkeerd en daardoor onschuldig vergeten had zijnen Heiligen Schat bij zich te bergen. Hij was vol angst met de gedachte dat de herbergier en alle huisgenooten protestant waren, maar hij troostte zich tevens, dat God machtig is om uit het kwade goed te trekken. Vurig bad hij, dat God toch niet gedoogen mocht dat er iets onteerends met het Allerheiligste ge schiedde. Zoo zuchtte en sprak hij bij zich zeiven, terwijl hij in vollen re i den terugweg had aangenomen. Och 1 hoe lang viel hem de weg, de afstand scheen verdriedubbeld en telkens herhaalde hijO God, wat een vernedering voor mij och, hoe kon ik zoo iets vergeten, en dat in het huis van ongeloovigen Eindelijk staat zijn paard met schium overdekt voor de herberg, de herbergier springt de deur uit en roept hem toe Wees welkom wees welkom mijnheer, wees gerust, maar luister eens gauw, wat er gebeurd is. Toen wij op de kamer wilden gaan om ze op te ruimen, was het alsof een onweerstaanbare macht zich er yarrSeester had gemaakt. Wij konden de deur niet ,jopënén, na alle vergeefsche moeiten kwamen wij op de gedachte om door het sleutelgat te kijken, en zie een buitengewoon en wondervol licht vervulde de geheele kamer. Kom naar boven en overtuigui zélf. 1» De priester vliegt de trap op, gevolgd door alle huis genooten. De deur gaat van zelf open, maar het buiten gewoon licht was verdwenen en ongedeerd stonden de heilige vaten op dezelfde plaats. De priester Gods knielde in heilige ontroering en dankbaarheid neder, opende de beurs waarin het busje met de H. Hostie verborgen was toonde die aan al de omstanders en verklaarde hun oas heilig geloof aan de waarachtige tegenwoordigheid van Jesus in het Allerheiligste Sacrament. Allen die tegen woordig waren, werden door de genade Gods getroffen, geloofden de waarheden han verkondigd en knielden op denzelfden oogenbhk met den priester neer, om Jesus Christus in het H. Sacrament te aanbidden. Het licht op de kamer aanschouwd, vervulde hunne harten en eer de missionaris vertrokken was, had hij geheel het huisgezin de ketterij hooren afzweren en allen in den schoot der HKerk mogen opnemen. Hoe weet God alles wonderbaar te leiden en te bestieren 1

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2