Het laatste Avondmaal Zondag 10 April 1892 338t# Jaargang. De Toestand. loop^nde nieuws. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. tsJ» Antwerpen-Brussel. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladxfide 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieirwa, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJ8. 5 Fr. 's jaars. vooraf betaalbaar. Inscbry vingen worden op alle tijdstippen dee jaar» genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdrager». AALST, 9 APRIL 1892. o Waar gaan wij henen Zullen d'oogen nu opengaan Bij 't licht van die ontploffingen, te Parijs, te Seraing enz. Bij die ontelbare dieften: Bij die schrikkelijke moorden. Bij al die bedreigingen tegen de Rijke Menschenen tegen de Borgers; Volgens 't woord van Vooruit, die groote vriend van Dendergalm Wee u, rijke menschen en wee uwe kinderen, als wij aan 't hoofd komen Men schrijft uit Roubaix, uit Tourkonje, uit Valen- cyn, Lions en andere steden, dat er bijna eiken morgend Plakkaten van Bedreiging hangen op Prefekturen en Fabrieken. Te Parijs, 't is met schrik dat de menschen slapen gaan( en 'smorgends zijn ze verwonderd van nog te le ven. Die Dinamieterijen, 't en zijn geen lachspelen, 't Is maar sedert 1868 dat diewrecde stof ontdekt is tot Ham burg, door den Anarchist Nobel en nu beginnen d'oefe- ningen met dien Dinamiet.... Van al die dienen en moor denaars, van al die A nar - chisten, is er éenen die zijnen Paschen. houdtéenen die nog naar de Mis gaat Zijnen Paschen niet houden, is voor elk een allerslechtste teeken in 't artikel ean eerlijkheid en van eerbaarheid... Met een ongeloovig Volk en is er geen huis te houden. Bij een wild en ongeloovig Volk zullen de rijke menschen niet gerust blijven leven... In welk rijk liberaal huis wilt men dienstboden die hunnen Paschen niet houden?.... En gij, rijke liberalen, gij wilt de wereld overstroomen met jonkheden en werklieden, die hunnen Paschen niet houden! Ons Heer kan mot zulke valschheden niet ge diend zijn. T'Aalst moeten er ook veel beginnen te komen die hunnen Paschen niet houden. Zondag in d'Hoogmis, Mr de Onderpastoor Ponnet heeft er krachtig op gepreekt op de strenge plicht van den Paschen, op 't ongeluk dergenen die in een Christene stad leven als Heidenen, dat men moet werken om het getal dier ongelukkigen te verminderen. Die hborale gazetten, de liberale scholen, de liberale gezelschappen hebben in Aalst veel menschen van hun geloof doen afvallen. In de groote sleden wordt hel de ge woonte dat de leerlingen der Athènés en Ecoles Moyennes verdronken liggen in ■dè y njdenkerijt'Aalst van ill ci.'heeren Professors zouden er nog twee hunnen Paschen houden Ziet men ooit èen dier Heeren in de kerk, aan 't hoofd hunner leerlingen, een enkel teeken geven van Geloof en van Christenen mensch te zijn En wat moet er komen van zelke scho len? Radikale liberalen, hardnekkige Vrijdenkers. O Onlangs op een Meeting in West-Vlaanderen wierd gevraagd dat de Kamers zouden wetten stemmen tegen de voortzetting van het Zedebederf door Orgelbals, vuile klap, slechte liêkes, enzoovoorts. Petje Pruiszaliger heeft dat inden tijd ook nog gezegd: Ons jong Volk, zegde hij, ons jong Volk!... Wij wa ken op de koeibeesten, op de peerden, en wij laten ons jong Volk bederven naar ziel en lichaam. God en alleman weet dat d'Orgelbals de Sacramenten zijn van Lucifer. T'Aalst hebben zij meer ongeluk gebracht, als al de Choleras dezer Eeuw. Eindelijk zijn er krachtige maatregels genomen,: De Gendarms zullen naar d'huizen vliegen, waar 't Regle ment overtreden wordt. Maar duivelsgoed is arglistig; nu gaan d'Orgelbazen grond huren op de naburige Gemeenten, om er hun helsch pratijk voort te zetten; op Erembodegem s aat reeds een groote tent.... Gaat die Parochie hulp en schuilplaats verleenen aan die lage en eerlooze Volksbederverij? Aan die oorzaak van vermaledijding. Dijnsdag t'Aalst, in 't Lof der Eerste Communie, Mr den Onderpastoor De Ridder preêkte toch zoo schoon en zoo krachtig; veel menschen weenden; diep is de in druk geweest; de kinderen kregen toch zulke goede raad gevingen, om altijd braaf en christelijk te blijven e i tot troost en hulp van hun Ouders te dienen Ondankbare kinderen, zegde hij, die vergeten wat zij hun Ouders schuldig zijn, dat zijn MONSTERS; vlucht toch hun slecht gezelschap.,.. MONSTERS Ja, t'Aalst ge zoudt beschaamd zijn, als ge 's maandags die bedelende menigte ziet... En den avond te voren, hun kinderen, de jonkheden gaan hun geld verdansen Er zijn nachten die 5oo fr. opbrengen aan den Orgelbaas... 't Is uit geldzucht, gelijk Judas, dat die Orgelbazen achter de jonkheid en achter de kinderen zitten, VOOR HUN GELD I Er leeft 'neGod; en onge straft kan zulk schelmstuk niet blijven... Pater Braeck- man preêkte het t'Aalst in de Missie; dat geld is een kool vuur in d'hand van den Orgelbaas en in de schuif van den Herbergier en in den brandkoffer van den Brou wer en van den Huismeester, die er dikwijls geen kwa*d in zien, omdat er veel vijffrankstukken van komen Met verscheurd hert en betraande oogen.zoo preekte de E. H. De Ridder, moet de Geestelijkheid zien, dat veel Ouders hun plicht niet kwijten wegens hun kinde ren... gen te zijn; ik was in staat, zegde hij, den Commissaris en zijn mannen dood te schieten; er worden aan den Schelm adressen van gelukwensch gestuurd... Zoomen ziet, teekens van een slechte toekomst. Op d'Eerste Communie t'Aalst heeft M. den Deken voor d'eerste maal Mis gelezen aan zijnen hoogen Outaar en aan twee eerste rangen Ons Heer uitgedeeld; 's na middags deed hij voor den eersten keer zijn Lof, tot in tentie en ter eere van d'Eerste Communikanten,... Woensdag op de Vorming deed Bisschop Stillemans een treffende Aanspraak aan Ouders en Kinderen; hij drong er bijzonder op aan, dat de kinderen voor hun Ouders zouden bidden^en verders tot troost en vreugd hunner Ouders dienen... Het huiselijk leven is de besie vreugd der wereld en de kloekste deugd der Samenleving Bis schop Stillemans bedankte ookd'Aalstcnaars voor hunne gebeden tot genezing van Deken Raemdonck... Wat God bewaart, is wel bewaard... D'Eerste Communie in de Parochiekerk, in 't Vaderlijk Huis, dat verheft nog die groote Plechtigheid en maakt den indruk veel grootscher. In St Martenskerk waren dees jaar de zijpanden voorbe houden aan d'Ouders en Familie... Een gelukkigeen toegejuichde verandering.... S In Spanje begint het ook leelijk wreed te spoken; in 't Paleis der Natie, nabij de Voorzitterlijke Kamers zijn twee schuwe gasten ontdekt... Wat gingen ze daar doen? Aangehouden zijnde, bleek het dat men twee vreemde Anarchisten bij de kraag had, twee kopstukken en ge vaarlijke kerels. Zoo ontdekte men een komplot; 17 Anarchisten wierden aangehouden; te Valencia, een an der groote Spaansche stad, zijn ontploffingen geweest; ook te Puebla-Nueva, te Bilbao... Is 't een algemeen komplot van Dinamieterij? Zijn 't voorboden van omwen telingen en woelingen? Te Barcelona zijn ook aanhou dingen gedaan en de geruchten liepen dat 200 Anarchis ten gevlucht zijn, hoorende dat hun komplot ontdekt In Frankrijk wordt de antichristenc sekte ongemeene- lijk sioutmoedig; niet alleen te Parijs, te Marseille, maar ook te Nancy is de kerk overrompeld ge word en door troepen Vrijdenkeis; tc Nan§y preêkte CCJ5isso&ir. avonds over de Sociale Vraagpunten; hij wierd toeBe- juichd maar ook onderbroken; toen men den onderbie- ker wilde buiten zetten, ontstond er een wild en woest geschreeuw: Dat ze daar niet weggingen I dat ze wilden antwoorden! Dat de Bisschop maar meester was in zijn kerk, zoolang ZIJ wilden; dat het al genoeg was met die paperij!... Dan zijn ze beginnen te werpen met stoelen, dat de kroonkandelaare in stukken vlogen; z'hebben pij pen en sigaren ontsteken; ze zijn «r beginnen te vloeken als duivels; en de Policie heeft laten doen, gelijk te Brus sel op dien 7*n September. In Spanje, die twee Anarchisten, Delboche, Fransch- man en Ferrera, Portugees, waren te wege een spring- bom neêr te leggen voor de kamer van den President; in hunne zakken vond men een stuk, waarop een dagorde stond; opvolgentlijk moesten vernield worden het Se naat, de Kamer, het Gerechtshof, de Staatsraad, 't Minis terie van Oorlog en 't Koninklijk Paleis, dit laatste op Palmen-Zondag... In Frankrijk spreekt Ravachol bui tengewoon stoutmoedig; hij heeft groot spijt van gevan- Konden de gevoelens der Eerste Communie bewaard blijven, welke gelukkige wereld zou het zijn Geen mis daden zou men te duchten hebben, geen dinamieterijen te vreezen... De Paaschplicht is een jaarlijksche vernieu wing der Eerste Communie.. Zeer waarschijnlijk zal deze Eeuw niet eindigen, zonder bloedige schokkingen; in de laatste 10 jaren van d'ander Eeuw, al de Steden en Dorpen die meest slecht Volk hadden, zagen meest af... Laat ons dus werken, in Stad en Dorp, om de kinderen tot brave eerlijke Jonkheden te helpen opgroeien en het getal te verminderen der ongelukkige menschen, die ver geten dat ze van Christene Ouders geboren zijn.... In 't eerste kwar taal van 1892 heeft het Telegraafkan toor van Aalst 953 postverzendingen per bode besteld waarvan g5o binnen en 3 buiten den omtrek der plaatse lijke uitreiking. De liberale gazetten krinkelen als pa lingen op een panne, ziende dat de Katholieke Belgen zoo manhaftig en zoo vrijzinnig vereenigd zijn tegen dat Referendum... Weten zij wat Vnjhefd is?.. Zien wij niet t'Aalst, als Bara de Vlamingen krenkt en bespot, dat Dendergalm dien fanatieken Waal gelijk geeft! Een goed en een Rijk woord is woensdag op Chipka gezegd: Het stelsel-Kneipp is goed, als 't met verstand gebruikt wordt. T'HOFSTADE, indien Minister Van den Peered da'T moest komci bij zou zeggen en verkla ren: - -"'«.tie moe. gebouwd w -den een ge rx...tr s hoo- get op naar Gysegem, .in 't middenpunt der Parc-chie, alwaar er middel is een schoon statiestraat te hebben. Men moet rijden en vooruitzien Het Magistraat van Hofstade staat hier voor een allerbelangrijkste zaak, die lang en ernstig zal besproken worden. Bismarck zijn broêr, 81 jaar, is zeer ziek; M, Pyck, oud Gouverneur van Antwerpen ligt ook ziek te Mechelen; hij is van Me- chelen; en M. Graaf Merode de Wcsterloo, Voorzitter van 't Senaat, te Turnhout gekozen sedert 1867,1s over leden. Hij laat twee kinders achter, een zoon tc Brussel gekozen voor de Volkskamer en een Dochter die haar gansch toewijdt aan de lichamelijke en geestelijke wer ken van bermhertigheid. 't Is eene der grootste Familiën van ons Land. Leopold II en de Graaf van Vlaanderen zijn bij de bedrukte weduwe hun rouwbeklach gaan be tuigen. Heden wordt onze Souverein 58 jaar. De Droefheid is ook gekomen in de Pastorij van Worisho fen 's Pastoors nichteken, 't Mariatje van 12 jaar is overleden een Belgische Priester heeft 't Kind berecht; Vater Kneipp weet veel in die dood Dezen winter kwam te Worishofen in de zaal van Consult, eene rijke nobele dame, bijna verborgen onder de moffels en sjals nauwelijks had Vater haar gezien of hij riep Madam, 't en is niet noodig te spreken gij kunt gij niet gene zen dat is onm (gelijk voor u 't is nutteloos dat ik u aanhoor De dame ging al schreiende weg;... is dat toch niet wreed, zegde zij aan ecnen Dokteui, van zoover komen en alzoo behandeld worden, zulke sententie hoo- ren! Maar, Madam, g'en hebt Vater Kneipp niet wel verstaan hij heeft willen zeggen, dat het onmogelijk is u te genezen, met g'heel dien patrak van moffels cn min nen.... 's Anderdaags de dame keert terug, eenvoudig gekleed, al die Russische dingen daar latende, en Vater Kneipp aanhoort haar en geeft haar raad gelijk aan iede reen. Van tijd tot tijd gaat Pastoor Kneipp voor 2 d 3 dagen uit anders is hij van 4 ure 's morgends aan 't werk... Is't waar? gaat er ook een Kneipp gesticht komen te Zelzaete AALST is veel dank verschuldigd aan Mr Baron BETHUNE, Schepeno onzer Stad, die in 't Senaat zijne stem gevoegd heeft bij die onzer heeren Gekozenen, om een Rechtbank te vragen voor Aalst Dendermonde en Audenaarde kunnen hun werk niet ge daan krijgen in plaats van die Rechtbank te vermeer deren, dat men er eene stichte in Aalst, waar een der merkwerdigste Gerechtshoven des Landes wordt bereid gemaakt Voor Aalst en omliggende, hoeveel dagen wor den er niet versleten met naar Dendermonde en Aude naarde te reizen T'Aalst zou men eraf zijn, met ee* nige uren,... Aalst is de 2^ stad van Oost-Vlaanderen, Minister Lejeunc heeft zeer welwillend geantwoord. Wordt er krachtig en aanhoudend gewerkt, achter 't Nieuw Gasthuis zal onmiddelijk volgen een Recht bank. M. Van Wambeke Voorzitter van Oudenaarde, is Voorzitter genoemd der Rechtbank van Eerstin Aan leg te Gent. Mr De Sadeleer, die zulk groot deel ge had heeft in de wet van openbaren Bijstand, die ook in de Kamers gebracht heeft het wetsontwerp tegen de strooperijen ter Beurs, om de groote dieven te doen straffen, nu werkt hij om de kosten van proceduur te ver minderen... Al treffelijke zaken cn nuttig voor iedereen. Wij mogen niemand bewierrooken maar recht moet recht zijn. Ze zeggen dat een der medeplichtigen van Rava chol den dinamictartist te Brussel is afgestapt. Men zegt dat de Radikalen van Frankrijk zooveel gerucht ma ken, om de kerken te doen sluiten. M. Prosper van de Kerkhove is Senateur gekozen te Gent. De Duiven wereld keert den rugge naarFrankrijk; nu worden de dui ven opgelaten te Binche, Charleroi, Namen, Ciney, Je- melle, Libramont, Arlon, Luxenburg, Metz, Strasburg, Sturgart, Uim, Munich, Worishofen en Weenen. -— Morgen Z ndag 10 April, ten 4 ure in de Zaal d'Een- dracht te Antwerpen, Meeting, als voorbereiding tot |den Grooten Landdag van 2den Paaschdag tc Brussel.... De vijanden van 't Vlaamschc Volk beginnen bijtend en wreedaardig te worden; Bara roept dat wij sedert i83o een overwonnen Volk zijn; dat 't Fransch de taal van 't Land moet zijn; dat de Vlamingen nog te veel plaatsen hebben;., nog te veel Plaatsen! en in de groote Besturen van Brussel, voor plaatsen van 4, van 6, van 8000 fr. 's jaars, cr zijn 5 Walen op 1 Vlaming; en M. Coremans heeft in de Kamers BEWEZEN dat men werkt om AL de Vlamingen uil die Bestur n t&houden... Hepren Mi nisters cn ander hoogr Ambtenaars spreken dikwijls van orerdrevene lawin; ±n; doch M. De Beucxei van Aet- werpen, M. Pauwels, vragen juist hetzelfde als alle Vla mingen; het eenigste verschil is dat sommige Vlamingen krachtiger spreken en er willen doorgaan met den gr o* ven borstel... Het Vlaamsche Volk mag niet langer verdrukt blijven. De twee Landstalen moeten op gelijken voet staan... Geen lieve kinderen in ons Land Walen en Vlamingen gelijkelijk behandeld!... Om daartoe te geraken is erop aden Paaschdag te Brussel een GROOTEN LANDDAG. Uur en plaats zullen in ons volgend Nr meêgedeeld worden. Zcmdag 10 April, ten half 3, op de Milicie- zaal van 't Stadhuis, Voordracht door M. Julius Lefebvre, Voorzitter van den Bond der Maatschap pijen van Ouderlingen Bijstand der Bureelbedienden, Reizigers, enz., gevestigd te Brussel. AALST Bond der Katholieke Bekwaamheidskiezers, 2dc SektieVergadering, Maandag n April, om 8 x/a 's avonds, ter herberg In de Visscherij, bij M. De Veylder, lange ridderstraat. Dagorde Prijsschieting op den bak. Namens het Bestuur der Sektie De Sekrataris L. De Clippele; de Voorz. P. De Clippele. DE DAG DER EERSTE COMMUNIE. Wanneer ik xoms nog eenen wenk Terug sla op mijn jonge dagen, En heel 't verledene herdenk, Schep ik in eenen dag behagen; De dag, op welken den eerste keer, Het vleesch en bloed van mijnen Heer Tot spijs en drank mij werd gegeven; Dit was de schoonste van mijn leven. 'k Ontvang steeds met geluk mijn' God, Ik stel in Hem al mijn betrouwen; Maar ik voel ook een groot genot, Wanneer ik kind'ren kan beschouwen. Die, de onschuld op het aangezicht, Vervullen de eerste maal die plicht; Want dan komt voor mijn oogen zweven De schoonste dag van heel mijn levea. Gij zondaar, die van 't pad der deugd Reeds sedert lang zijt afgeweken Denkt gij vandaag niet aan uw jeugd? Voelt gij geen i'em inwendig spreken? En zeggen: drijmaal zaal'ge dag, Wen Jesus u aan 't herte lag; O Heer, roept gij, waar' ik gebleven, 'Lijk op den schoonsten dag van 't leven? Gij, kind'ren, wien 't gegeven is, Na vurig leeren en verlangen, Het herte vol herkentenis Vandaag dien grooten God te ontvangen, Blijft hem getrouw, vergeet hem niet, Hij schiep den dag, dien gij nu ziet, Dien dag zoo god'lijk en verheven, Den schoonsten van geheel uw leven. Gij, herder, vader, moeder, vriend. Van deze nog onschuld'ge knapen, Denkt dat voor hen de strijd begint. Dat reeds de helsche wolven gapen. Ziet dat g'hen wapent en bewaakt Opdat niet één verdoold geraakt, Dat ze eiken dag naar 't eeuw'ge streven Lijk op den schoonsten van hun leven. Het Land van Aelst, veel verspreid zijnde, dagelijks in handen, gelezen door alle slach van personen, in de Stad en op den Buiten, zoo is het klaar en duidelijk dat de Aankondigingen in 't Land van Aalst zeer belangrijk zijn en allervoor- deeligst. VAN LEONARD DA VLVCI. II. LEONARDO IN TEGENSPOED. Leonardo da Vinei sleet een droef en werkeloos leven. Waarom? wat was er gebeurd Gelijk alle mannen van vernuft, was Leonardo in sommige za ken een kind een goed woord maakte hem gelukkig, terwijl een ander woord van nijd of onverschilligheid hem in wanhoop sloeg; een blauwe heldere lucht, de zonnestralen deed hem zoo vrolijk zijn als een vogel, terwijl donkere mistige dagen hem in treur- moedigheid en droefheid brachten. Nu had Leonardo zich ingebeeld dat een der Hovelingen van den Ilerlog, zekeren Teofilo hem vervolgde en bespieddedie Teofilo had een afschuwelijk en hatelijk wezen vos grof haar, valsche oogen, een verraderlijke lach in al zijn doen had hij den schijn eener slang die van onder de bloemen komt gekropen om haar vergif rond te spreiden. Was Teofilo inderdaad de vijand van Leonardo Daadzaken konden het tot heden niet bewijzen, maar in den geest van den Meester-Schilder stond het vast, dal Teofilo zijnen ondergang ge zworen had en hem dag en nacht vervolgde. Hem zien was ge noeg voor Leonardo om van schrik op te springen, als ware hij door eene adder gebeten alsdan werd zijn blik onzeker, zijn hand beefde, het zweet brak hem ten voorhoofde uit, zijn inbeel ding feilde, wat zijn penseel voortgebracht had, scheen hem ge brekkig, ellendig, en meermalen vernietigde hij een schilderstuk dat hem veel last en werk had gekost en waar achter hertog Lu- dovico Storza zoo zeer verlangde. Smartelijk viel zulks aan den Hertog. Een tijd lang zweeg hij, altijd hopende 't zal beteren De Meester gaat uit die droeve droomerijen schieten sn aan mijn ver wachting beantwoorden. Eindelijk begon het hem te verdrieten Wat baat het mij, dacht de Hertog, e» nen grooten Meester aan mijn Hof te hebben, wanneer ik mij in de scheppingen zijner Kunst mag verheugen Ik zal en wil hem genezen hij zal voor mij iets schilderen, dat hij niet kan vernielen. En, vergezeld van Teofilo stapte hij zekeren dag in 's Meesters werkhuis: Meester, zoo begon hij, wat droeve gevallen hooren wij van u Doch wat vervlogen is, is ook vergeten. Nu is mijn verzoek, dat gij iets zoudt schilderen voor mij, dat u onmogelijk zal zijn te vernielen, te weten mijn Portret Leonardo werd bleek van schrik, bij die woorden... Had hij wel gehoord? goed verstaan? Den Hertog afbeelden, den Hertog, zoo goed vad hert maar zoo grof en leelijk van wezen dat'grauw stekelhaar, die groote grijze oogen. dienrooden baard, die stom pe lippen, disn lompen hals Zou zijn penseel gaan liegen of zou het in wezenlijkheid die grouwzame trekken weérgeven Want die Hertog was een der leelijkste menschen van zijnen tijd.. Welk inzicht kon de Hertog hebben Leonardo stond daar ra deloos, doch toen hij achter den Hertog den spotlach ontwaarde op Teofilo'ssmalle lippen, dan wist hij genoeg; geen woord wist hij te zeggen het was als had men zijn doodvonnis uitgespro ken en toen den Hertog zijn verzoek herhaalde en dan weg ging, bleef hij de groote vernuftige Held, bleef hij daar staan als een beteuterd kind.... Wat zou hij doen Andrea Andrea, riep hij op zijn overleden Meester, help toch uwen leerling in zijnen grooten nood!Maar Andrea aan hoorde hem niet... En toch ben ik mijnen Heer gehoorzaamheid schuldig; hij is zoo goed voor mij;... hetgene hij vraagt, moet ik getrouw vol brengen... Ik wil en zal zijn Afbeeldsel schilderen, zooals het werkelijk is... En hij zette zich aan 't werk, moedig en lustig; uren en uren palet en penseel in hand houdende, en den Hertog daar op den doek brengende, dat het geen hair schilde. Verscheide reizen kwam de Hertog zien, prees den Meester en drukte zijn verlangen uit het kunststuk voltrokken te zieu. Die dag giug aanbreken. Morgen, had Leonardo gezegd; En die morgen was daar. Leonardo was vast besloten zijn eigen te overwinnen en zijn Schilderstuk aan den Hertog te leveren; doch op het oogenblik dat hij voor 't Portret stond en daar den Hertog voor zijn oogen ziende, in zijn mismaakt en afschuwelijk lichaam, en toen hij aan zijn eigen zegde Een schrikbeeld der menschheid, daaronder zal 't Nageslacht mijnen naam lezen!... Juist op dit oogenblik ging de deur open en Leonardo zag het tergende wezen van den Hoveling Teofilo. Er was geen houden aan; de voet ging driftig vooruit en de Schilderij lag in stukken. Ei, ei, Meester, spotte Teofilo, ge zijt daar bezig aan zulken ernstigen arbeid, dat ik u niet verder wil stooren. Nu zag Leonardo wat bij misdreven had: Wathebik gedaan, dacht hij; mijnen Vorst beleedigd! mijnen Weldoener beschimpt!. Verachting getoond aan g'heel de wereld voor zijnen persoon!... Zijn beeltenis in stukken geschopt!... Welke razernij!... Wat ge daan!.... Andrea, Andrea, mijn goede Meester,... herinner u de belofte op uw sterfbed... Andrea! Andrea! Hij lag nog in die pijnlijke overweging, toen een getrommel en getrappel van een naderende Hofstoet hem den schrik op 't lijf joeg.... De Hertog Sforza die goedhertige maar krachtdadige man!... Zoo rechtschapen, maarzoo onverbiddelijk, als hij moest oordce len... Daar is hij, met zijn gevolg!... De deur gaat open en met vriendelijke stem hoort de Schilder hem toezeggen Meester, heden is 't de dag en de uur om uw schilderstuk te leveren; het is voltrokken? Voltrokken, ja, heer Hertog, doch het kan niet geleverd worden. En waarom niet!... Is mijn wensch dan zoo onredelijk, dat hij door u niet kan volbracht worden! Ach, genadige Heer.... Welnu! welnu! spreek! Wat mijn penseel voor u schilderde, heeft mijn voet vernie tigd Vernietigd En uit 's Ilertogs oogen schoten vergramde bliksemstralen... Vernietigd!... Mijn afbeeldsel in stukken ge schopt!... Meester, Meester! om welke rede Och, genadige Heer, mijn schelmstuk is groot, ik vinde niets dat mij kan verontschuldigen,... Biets, dan dat ik zonder overleg heb gehandeld, in eenen aanval van razernij Nu volgde een lange stilte: Hertog Sforza bezag het vernietigde Schilderstuk en den Meester; Leonardo stond d'oogen naar aen grond gericht; d'Hovelingen zagen met medelijden naar den Meester, denkende: Er gaat een strenge straf volgen; Teofilo al leen scheen verheugd te zijn. Meester, zoo sprak toen de Hertog, gij hebt mij zwaar be leedigd, zonder eenige rede of oorzaak... l'w handelwijze kwetst mijn eigen persoon op een gevoelige wijze;... doch ik wil u in zekeren zin vergeving schenken.... Het woord vergeving bracht eon algemeene verbazing te weeg; niemand dacht anders niet of Leonardo ging met verachting den Lande uitgebannen worden of tot lange gevangenis veroordeeld. Ja, velen zouden in dien tijd zulk misdrijf met de dood hebben bekocht. cc Hertog! Hertog! riep Leonardo, d'handen samen vouwende, Hertog! Hertog! uw goedheid is te grootZooveel goedheid verdien ik niet!... Ik heb diepen rouw u beleedigd en bedroefd te hebben; zeg mij maar wat ik voor u kan doen; niets zal mij te zwaar en te lastig vallen; en vernietig ik dan nog mijn werk, veroordeel mij maar tot gevang en dood, ik za! die straf wel ver diend hebben. De Hertog bedacht zich eenige oogenblikken; toen sprak hij: Meester Leonardo, wij zijn heden Witten Donderdag; de ge-

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1