Rampen Misdaden Ongelukken AALST. CONGRES. E Lokeren. De bekeerde Vader. Kerkelijk IXieuws. Huis in de Kapellestraatj 'L'To?" ANTWERPEN Op 't schip van Leon Bal is een Vat genever gestolen van 130 lieters. Een knaap van 16 jaar is aangehouden, wegens graandiefte Het is reeds rijn i5de aanhouding.. Als 't zoo voortgaat, zal hij gemakkelijk tot de Honderd geraken. H. Verdonck 32 jaar, beenhouwer uit de Sterrestraat, per ijzeren wiel uitrijden, aan den hoek der Lange Leeuwstraat ge vallen en zijn been gebroken. RIJ MEN AM ZaterJag nacht is afgebrand bij Jef Op de Beeck (in 't dorp) huis en stal; de dieren zijn ge- LÜIK. Donderdag zijn er 2 ongelukken geweest door de Verlcsttcpeerden. Op boulvard Arroy, een heer ier rijwiel groet een kennis, doch al groetende verliest .lij den kivi en rijdt een vrouw omver; 't mensch was niet gekwetsthij gaf haar een dobbelen frank, en rijdt voort, met gekwetsten pjls - eenige uren nadien komt een meisje van 12 jaar uiteen huis der Hoofdkerk straat en wordt door eenen rijwielman overreden het kind is erg gekwetst aan haar been. Op de Groenplaats is een jongeling van zijn ijzeren mekaniek gevallen en was zoo erg gewond aan zijnen knie. NIJVEL. Aldaar is een kardoes met dynamiet gevonden aan de voordeur van 't huis bevoond door *s Koning 's Prokureur, M. Isbecq. SERAING. Ontploffing. Wat wordt dat toch in de wereld Nu is te Seraing een ontploffing ge weest van Dinamiet, zondag ten 11 ure 's avonds voor het huis ran M. Manjer, condukteur der werken in de koolmijn Colard. Er zat nog veel volk in d'omliggende herbergen 't was een algemeene vlucht4 a 5 minu ten na d'eerste ontploffing volgde er een tweede de di namiet heeft niet veel verwoestingen kunnen doen, ver mits hij geen weerstand vond. Eeu derde kardoes is voor hare ontploffing ontdekt. 25 kilos dinamiet zijn ge stolen te Vivegnies, tegen Luik 25 kilos, verdeeld in 200 kardoezen. Alle maandagen komen Anarchisten bijeen, in de wijk St-Leonard, dicht hij de koolmijn alwaar die dinamiet werd gestolen. BRUSSEL. De jonge dame van een magistraat, rijk en gezond, heeft een einde aan haar leven gesteld... 25 jaar en maar 2 jaar getrouwd... Dje zelfsmoorden zijn een akelig kenmerk der ongeloovige soort onzer Christene Landen. BRUSSEL Welke helsche Judasserij zekere D. gaf zich uit als bezoeker der Armen en ging onder dien titel in d'arme huizekes stelen, den lader dat hij is. Maar het is ontdekten hij gaat vol schande op 't bankske komen. CUREGEM. Vrouw V. was zaterdag avond bezig haren wasch te spoelen in de Vaart, als zij eensklaps een hoofddraaiing kreeg en voorwaarts in 't water viel. Op haar hulpgeschrei suelde een schipper ter hulp en na veel moeite en gevaar van zijn eigen leven, kon hij de vrouw redden. Die moedige held is Jan Stevin van Tourconje. DENDERMONDE. Zondag morgend voerde n vollen draf een rijtuig den zoon van den heer schepcne Vanden Begaerde, die zijn eerste Communie gedaan had, met zijneOuders van de kerk naar huis. Aan de Brusselsche poort vloog eene portel open en de eerste Communikant viel met het hoofd voorop uit het rijtuig en bleef met de voeten in den steger haperen. Rap als de weerlicht sprong de hee- Mappei toe en greep het kind op het oogenblik dat een wiel hem over het hoofd zou rijden. Dank aan dier. moedigen burger is het kind er met eenige kneuzingen van afgekomen. BRUSSEL, 5 April. - Nog de petrool. De echtgenooten V., woner.de Fonscystraat, waren zater dag avond uitgegaan, hunne twee zoontjes, 9 en 7 jaar oud, thuis latend. De kinderen vielen in slaap op de ta fel. Ongelukkiglijk deed een hunner de brandende pe trollamp omvallen en het jongste kind werd schrikkelijk aan de armen gebrand. GENT, 4 April. Spoorwegongeval. Dezen morgend is de reizigerstrein, komende van Oudenaarde, en die in Gent moest aankomen rond half negen, eenige meters voor het inkomen der statie van de Pinte, vlak over het kasteel van M. Verhoost, ontriggeld. De lokomotief en t«\ee wagons liepen in eenen grtcht en een derde reizigers-wagon bleef op de helling s aan. Men ziet van hier welke verwarring en welken schrik dit voorval ander de reizigers teweeg bracht. Een groot getal reizigers heeft men, naar men verze kert, langs de portels der omgekantelde wagons moeten uithalen. Vele personen waren lichtelijk gewond en ge kneusd. De machinist is er nog bij tijds kunnen afspringen unders ware hij stellig het eerste slachtoffer geweest. Een hulptrein uit Gent ontboden, heeft de reizigers naar Gent gebracht, alwaar zij aangekomen zijn rond 10 1/2 ure. ST-ALFONS-GOOR. Na Ued. vriendelijk gegroet te htbben, meld ik Ued. dat verleden zondag alhier de landbouwerswoning, in gebruik van Victor Verhaegen, totaal is afgebrand. Het vee is gered. De meubelen wa ren verzekerd. De oorzaak dezer ramp wordt toege schreven aan onvoorzichtigheid. ANTWERPFN. Zatte praat. Zondag nacht hoorde een officier van policie toevallig, twee personen die dronken wareD, spreken over veikoopen van spek. Hij vermoedde dat beide dronkaars spraken over gesto len spek en volgde ze beiden op tot aan hunne woning. Maandag morgend ging hij tot eene huiszoeking over. Bij den eerste J. Mast, genaamd, woonachtig in de Rol wagenstraat, werden 4 zijden spek aangeslagen en bij den andere, A. Van den Eynde, in de Magdalenastraat, eene rol touwkoord. Beiden wisten dc voortkomst der aangeslagen goederen niet aan te duiden. BERGEN. Moordenaar ontdekt. Over om trent drie jaar werd de ontvanger der barreelgelden te Tourpcs in zijn huis vermoord. Diefstal was de drijf veer der misdaad geweest, doch de moordenaar had echter de spaarpenningen van zijn slachtoffer niet ont dekt. Verscheidene personen werden verdacht en aan gehouden, doch weer losgelaten bij gebrek aan bewijzen. Nu is een kerel, door de openbare denkwijze sedert lang aangeduid als de dader, aangehouden en naar het gevang overgebracht. LUIK. Huiselijke twisten. Maandag heeft een twintigjarige jongeling wonende te Yvos-Rames van dichtbij twee revolverschoten gelost op zijnen vader, den genaamden Frans Noirhomme. De twee kogels zijn in den schedel gedrongen, maar hebben geen doodelijke wonden veroorzaakt. De jongeling heeft geschoten omdat de vader, tenge volge van cenen woordentwist, zijne moeder mishan delde. ODIKSMUIDE. Zondag, 3 April, rond 4 ure 's mor- gends heeft er alhier bijna een groot ongeluk plaats ge had. De genaamde August Vanalst, koetsier, was gelast met de eerste kommuniekanten naar de kerk en naar de familie te voeren. Rond 4 ure wilde hij zijne zweep ne men en viel met het hoofd voorover op de steenen dat hij beweegloos bleef liggen, het bloed stroomde uit eene groote wonde die hij door den val bekomen had. Men heeft hem aanstonds naar zijne woning gedragen, wvar de heer dokloor Peetcrs de wonde heeft toegenaaid en bestatigd dat hij gelukkiglijk geene inwendige breuken bekomen heeft. DENTERGEM. Reeds langen tijd werden hier heugenis aan dien Heiligen Dag heelt niet weinig bijgebracht aan mijn genadigheid t'uwen opzichte... Zoo wil ik dan, dat gij tot herstelling van uw misdrijf, niet het Portret afmaalt van een ster veling gelijk ik ben, maar een hemelsch afbeeldsel vraag ik 11, en namelijk Het Laatste Avondmaal.... Dank ben ik verschuldigd aan de Dominikaners van Santa Maria della grazia en mijn begeerte is het, dat gij in nunKlooster, op de muren van den Refter het Laatste Avondmaal Onzes Heeren schildert,... en niet vernietigt... Meester, ik geef u een jaar tijds; op Witten Donderdag van het volgende Jaar zullen wij in den Refter van dit Klooster uw werk komen bewonderen. Dit gezegd hebbende, groette de Hertog en ging henen, gevolgd van zijn Hof. W. V. talrijke konijnen en kiekendieften gepleegd, telkens zon der eenig spoor te kunnen volgen, doch de verleden week heeft de gendarmerie van Oost-Roozebeke twee schelmen geknipt en gevankelijk naar Oost-Roozebeke en van daar naar Kortrijk gebracht. De een is zekere D., een oud bekende der justiciede andere is zekere V.. gehuwd en vader des uisgezin. Het is te hopen dat Denterghem nu eenigen tijd met rust zal gelaten worden. MECHELEN.. Schrikkelijk treinonfeval. Twee vrouwen vermorzeld. Zaterdag rood 2 ure zijn twee vrouwen, Lowies Goossens en Christina Versteven, door den exprestrein van Mechelen naar Leuven verrast en overreden, aan den overweg van Muysenveld Die overweg wordt gesloten door twee wip-bareelen, welke geopend en gesloten worden door de Kabien der statie van Muysen. De twee vrouwen gingen naar het veid on te werken en voerden elk eenen kruiwagen. Lowies Goossens was reeds over de baan gereden met haren kruiwagen en terug gekomen om den barreel op te heffen die alreeds gesloten was. Zij trok aan den kruiwagen van Catharina Versteven, waarschijnlijk om zooveel te rasser over de baan te gaan daar zij wistec dat de trein in aantocht was. Dc ijzerenweg beschrijft daar eene nog al groote kromming waardoor de machinist niet ver genoeg voor zich kon zien om in tijds stil te houden. Lowies Goossens werd letterlijk vermorzeld, men heeft de bloedende overblijfselen moeten bijeenvagen Christina Versteven heeft eenen stoot gek regen van eenen buffel der machien zij vloog in de gracht langsheen de spoorbaan de hersens waren op de steenen gespat. Zij leefde nog toen men haar opnam, doch blies welhaast den laatsten adem uit... De trein reed voort na een klein oponthoud, nadat de bloedende stukken van het slachtoffer Lowies Goossens van tusschen de wielen waren getrokken Lowies Goossens was slechts 17 jaren oud, en de oud ste van 4 kinders haar vader werkt in het arsenaal. Zij werkte juist bij vrouw Versteven, wier man bij M. Boey- Ceulemans alhier zijn brood verdient. De stoffelijkeayerblijfselen van Lowies Goossens zijn op eenen krui-tfagen r.aar het dooder.huis gevoerd. Twee geneesheeren vergezelden dit droevig overschot. BRUGGE. Stoutmoedige dieften zijn dinsdag in klaren dag gepleegd in de Sint-Jacobskerk alhier, die, naar 't schijnt, heel den dag openstaat en waar menig vuldige kunststukken van weerde en juweelen bewaard worden. Men vermoedt maar cenen dader, die dikwijls de kerk bezoekt en scbijndevotie gebaart. Welnu, (twee offerbussen heeft hij geopend en den inhoud ervan geroofd, terwijl niemand ïd den tempej was. Het geroofde kan ongeveer 3 a 4 fr. bedragen. Er bestaan onder andere twee toegehaakte kaders, bevattende talrijke juweelen, als giften geschonken, meestal in zilver en gedeeltelijk in goudwerk. De dief heeft eenige der voornaamste juweelen ont vreemd, zooals zilveren kerkbeeltenissen, gouden slin gers, ringen, kettingen, enz., immers al wat hem van bezondere waarde scheen en die voor hem gemakkelijk was om weg te dragen. Men is den diefstal gewaar geworden ten 41/2 ure namiddag. De policie is op zoek naar den dader. LEUVEN. Inden nacht van 5 tot 6 dezer, de genaamde A. C. thuis komende zeer laat in den Berg Cesar, kreeg rusie met zijn vrouw, die hem verweet dat hij haar geld opdronK. De man werd daarop half razig, sleurde zijn vrouw met d'hairen, nam een bijl en bracht haar een wreede wonde toe in 't hoofd. Dan liep 't zat verken naar zijn twee kleine kinderkes en bracht beiden erge wonden toe. Na die moorderij is het euverzwijn gevlucht. JUMET. Onthoofd. Een schrikkelijk ongeluk is maandag avond gebeurd te Houtois, gehucht van Jumet. Eene arme weduwe, genaamd Ros ue, barreelwacht- ster, is tegeu de glasblazerijen i I «tlci-ijk hoofd afgereden door eenen koopwa «atrein. Ziehier in welke omstandigheden dit schrikkelijk ongeluk zich heeft voorgedaan De echtgenoote Rosine, een weinig te laat zijnde om de barreel te sluiten toen haar de trein van Ransart aan gekondigd werd, wilde in der haast over het spoor loo- pen. Ongelukkiglijk viel een harer klompen uit, en terwijl de vrouw hem trachtte te nemen, geraakte haar voet vast tusschen de riggels. Gedurende eenige minuten was het een verschrikke lijk drama; de arme vrouw deed bovenmenschelijke pogingen om zich los te maken, maar het was nutteloos. De trein kwam in volle vaart aangereden; het gevaar waaraan zij blootgesteld was, liet de ongelukkige hart verscheurende kreten hooren en maakte zij wanhopige bewegingen, maar ook dat was nutteloos; de locomotief trof de rampzalige vrouw die onder de wielen rolde. Men hoorde slechts een kreet meer en 't was al. De ganschen trein liep over het lichaam der arme barreel- wachtster. Het hoofd was verscheidene meters ver van de plaats des onheils geroldl PVqiiItrïilr Tegen Avignon, te Cavaillon is een ■T 1 «tIlH.1 IJ li.» trein ontspeurd, den stoker doodende en 3 personen kwetsende. Te Douai is bij een Anarchist een groote hoeveelheid Dinamiet ontdekt. Tot Alais is een mijnwerker tot 10 dagen gevang veroordeeld, om Dinamiet achtergehouden te hebben. Te Saint Etienne, op een Zangfeest is een hond van den Direkteur razend geworden en heeft 7 bedienden gebeten. Aanstonds is de hond afgemaakt en de bedienden zijn naar Parijs bij M. Pasteur. *"*et w5e men te koop4 loopt, dat is -M-jII^cIttlIU met't jong Prinsken van Italië; wij hebben dat manneken gezien op den Corso in 1888; hij was alsdan zoo zwak als een solftrpriemke. Nu spreken ze van een huwelijk met den hertog var Edimburg. Zonen van Kerk- vervolgers varen doorgaans slecht. Door de werkstaking in de koolputten zijn 3 a 4000 matrooskes zonder werk en loopen zoo droef A ro-pntinn De soede gematigdepaitij zegeviert; t*- moesten de radikale woelmakers met d'aanstaande kiezing willen tot oproer overslaan, ze zullen weten wie er thuis is. Men verwacht veel goeds van de kie zingen. IV^vv Vnpt °P 1 aPril is een heviKe Cikkloon op J.UI Ik. denoord westelijke Stalen gevallen; in de stad Tordanda is geen enkel huis ongeschonden geble ven: er zijn 20 slachtoffers; de stad Augusta heeft ook veel ge leden; 4 dooden en vele gewonden; in Chicago zijn twee hui zen vernield en 3 menschen gedood; het stormweer duurde voort den 2 april; in de provincie Nebraska heeft de oogst veel geleden. NIEUW-ORLEANS. In een brandramp zijn 80,000 balen katoen gebleven; de schade wordt gerekend op 20 mil- lioen franken. 7wif onH Een stoomboot met 40 menschen IctllU. Dp) jg gezonken in de Greifenzee; hij was te zwaar geladen; 3 mannen eni kind zijn verdronken, rkllil&fh 'lllll Zaterdag morgend is te Posen een l/UiioLiiiaiiUt huis van 4 stagiën afgebrand; op de 4® stagie was een weduwe met hare 5 kinderen; beneden was het een vuur als een helle; geen ander uitvlucht dan te springen; er wierden netten gespannen in welke de ongeluk kigen sprongen; de moeder en het oudste der kinderen zijn in den val gedood. De Keizer van Duitschland is zeer ziek in zijn hoofd geweest, maar de wandeling in 't opene veld en de buiten lucht hebben hem veel deugd gedaan en hij kan terug zijn Rijk bestieren. ol o n sl Te St Petersburg zijn zondag avond in II3IdIIII de Poeierfabriek 35o pond pyrolina ge sprongen. Het gebouw met 9 personen die erin waren, sprong in de lucht. Het omliggende heeft ook veel geleden. Een postwagen geplunderd. Bij Chelm, Russisch Polen is een spoorwegpostwagen geplunderd door eenige roovers die de dienstdoende postbeambten bedwelmden en 200,000 roebels medenamen. Een postbeambte, Tomaszozyk genaamd, werd in hechtenis genomen, [onder verdenking van medeplichtigheid aan den diefstal. „nJ„ Oproer in een gevang. De ge- O JldU Jc. vangenenen van het gevang van Paza, zijn tegen den bestuurder en de bedienden in opstand geko men. De gendarmerie is moeten tusschen komen om de orde te herstellen. Op de weigeriDg der gevangenen, te gehoorza men aan hunne sommatiéD, heeft de gendarmerie vuur gege ven. Een gevangene werd gedood, twee andere zijn gekwetst geworden. 1J Eene bom in den schouwburg. Zondag 1 ld II". a^ond is het casino Dorique, tijdens eene vertooning, eene bom ontploft die onder aan den trap was nedergelegd. Eene hevige paniek ontstond onder het publiek, doch de schade is zeer gering. Er zijn geene persoonlijke ongelukken. Weêral diefstallen van de week! Maar t is te hopen dat het nu wel zal gedaan zijn, want de daders zijn geknipt. Vrijdag nacht hadden de fielten in h«t klooster vau de Broeders Dominicanen 43 hinnen en twee hanen gestolen. Dienzelfden nacht braken zij in, bij de Zusiers van het Hospitaal. Er was iuist een varken gc slacht en de schelmen waren gekomen om het zwijntje meê te nemen. Zij braken in, door de keldergaten, maar kwamen in eenen verkeerden kelder terecht waar niets stond dan twee of drij teelen melk. Ongetwijfeld waren de dieven bang van in de uitgestrekte kelderingen van het Gesticht verloren te loopen, want zij hebben hunne nasporingen niet voortgezet. Nu dinsdag nacht waren zij bij middel van braak gedron gen in het bloemmagazijn van de heeren Thuysbaert. waar zij zooals wij destijds gemeld hebben, nog een bezoek hadden gebracht. Reeds hadden zij nu zes zakken bloem, elk van zoo kilos gereed gezet om ermeé schampavie te spelen, toen de knecht, door het gerucht wakker gemaakt, hen op de vlucht dreef. In hunne vlucht echter hadden zij eene bovenvest en eene ondervest laten liggen, naast de bloemzakken. Deze twee kleedingstufcken hebben de policie op het spoor der daders gebracht. De kapitein van de bende, want er zijn er velen, is al aangehouden en heeft volledige bekentenissen gedaan, 't Is te denken dat het nu zal uit zijn met stelen. Marie Van Damme, de moordenares heeft eindelijk be kend met wat mes zij den moord gepleegd geeft. Zij had het geleend bij eenen persoon die verklaart dat hij niet wist waar voor het moest dienen. Het is een soort van poüjard of dolk mes... Zaterdag en zondag waren er al liêkes over die wreede moord; de politie heelt ze doen in beslag nemen. Men kan het niet genoeg herhalen Een schromelijk bederf komt onder de wer kende jonkheid... Velen die moeten loten, zijn reeds met den blok aan hun been... En wat is u'oorzaak De Fa brieken en d'Orgelbals, de slechte gazetten en de slechte gezelschappen. Een hervorming in de Fabrieken is er dringend noodig of binnen 10 jaar, misschien nog vroe ger zal't wreed spoken. Men begint veel te spreken van de VERZEKERING tegen brand door de Stad; de voordeelen worden uitgerekend: i5o a 200,000 fr. winst per jaar na eenigen tijd; neemt maar 100,000 fr... Welke groote som! op 10 jaar éen millioen!... Dan zou er mid del zijn delasten af te slaan, groote werken uit te voeren: de klein bedienden verhooging te geven... Eenige koppen roepen: ONMOGELIJK!... Maar de goede rede ant woord: NIET ONMOGELIf KDe persoonlijke intrest mag het algemeen Belang niet wegdrummen... 't Land van Aelst zal met hart en ziel de Assurancie tegen Brand door de Stad voortzetten en de Kiezers zullen helpen en g'heel de Bevolking zal toejuichen, en 't Nageslacht zal roepen: Welk schoon vruchtbaar werk is er in die jaren 90 verricht! En veel ander Steden zullen ons navolgen. Ziet ge wel hoe wijs de katholieken gedaan hebben zich te onthouden in de Kavalkade van Half Vasten? Nu kondigt Dendergalm aan, dat op den wagen der Aal- stersche Progressisten de Godinne der Rede verrees uit een wolk. De Godinne der Rede, die hier over honderd jaar door die helsche schroebbers der Jacobijnen aanbe den wierd in de kerk van 't Beggijnhof, onder dit stelsel van liberale VRIJHEID, dat al de Borgers alsdan MOESTEN een vlag uitsteken; dat al de Schoolmees ters MOESTEN met hun kinders de Plechtigheid op luisteren... O liberale Vrijheid wat zijt gij een wilde dwingelandij!.. Het zijn hier geen fabels gelijk die schrik beelden uit d'Inkwisitie; het staat beschreven op ons Stadhuis Den 3 Ventose jaar 7 was er weêr op 't Beggijn hof een Aanbidding van de Godinne der Rede, met ge dwongen dienst, en den 12 Ventose jaar 7 gaf de Muni- cipaliteit van Aalst het volgende sententie Ingezien en aangezien de ciioyens Piet er Wymeels, Roman Lixion en Paul Van der Biest, Vrije Onderwijzers. ?p het Feest der Godinne van de Rede niet geweest zijn mei hun teerlingen: eD da! bovendien de citov.:us Wymeels en Lixion den brief van uitnoodiging weigerden re aanveerden, zoo wierden hun scholen gesloten; het was daarenboven aan de Onderwijzers verboden van nog lessen te geven in partikuliere huizen en hun gedrag wierd kenbaar gemaakt aan den Com missaris der Policie en aan de Nationale Gendarmerie. Zoo handelden de mannen van Vrijheid en Gelijkheid, de aanbidders van de Godinne der Rede,.. Dat was een ander broodrooverij als de zachte behandeling door wachtgeld en verandering van plaats, waarover de libe rale gazetten onzei dagen zoo valschelijk Moord Brand roepen... Volgens een ander besluit van 26 prai rial MOESTEN op de groote dagen van de Godinne der Rede de magazijnen en winkels gesloten blijven op pene van boet en verraderlijke aanklacht bij de Fransche Re publiek En welk beslag over die Kavalkade in Den dergalm! welken onbezonnen en onredelijken eigenlof!... Hoe meei de liberalen geven aan den Armen, aan slacht offers van ongelukken, hoe liever wij het zien, doch elk moet bekennen, dat de liberalen hierin ver ten achteren zijn tegen de katholieken. Toen Anna het avondeten had opgediend, zette zij zich aan heur vaders zijde volgens gewoonte aan tafel, waarna hij zeide a Anna, ik heb u iets mede te deelen, dat u zeker genoegen zal doen. Ik ben vandaag naar P. ge weest om te biechten en morgen ga ik met u naar de H. Tafel. Anna communiceerde altijd op Witten Don derdag, zooals zij van haar moeder had geleerd. Daar na stond hij op, trok zijne dochter tot zich, drukte haar aan zijn vaderhart en sprak al snikkende Lief kind, vergeef uwen vader de ergernis, die hij u heeft gegeven, het zal nu voortaan beter gaan. De tranen des vaders mengden zich met die der dochter, hare gebeden waren verhoord, zij had haar vader gered. In het jaar 1870 spoorde de Pastoor der gemeente W.. zijne parochianen op den eersten Zondag van de Vasten aan, den heiligen boetetijd in den geest der H. Kerk door te brengen. Hij bracht hun vooral te binnen, dat de H. Kerk dien tijd veel voor de zondaars bidt, en wekte hen op om hetzelfde te doen, vooral ook voor afgedwaal de bloedverwanten. Deze aanspraak maakte een grooten indruk op het hart der jonge Anna, dochtrr van den werkman D. Vijf jaar geleden stierf haar moeder, en sedert dien tijd was haar vader van den rechten weg afgedwaald. In al dien tijd had hij zijn paschen niet gehouden en soms kwam hij in geen weken of maanden in de kerk. Integendeel al te vaak onteerde hij den dag des Hrpren door dronken schap, vloeken, enz. Men kan begiijpcn Anna die een voorbeeld van godsvrucht en deugd was, door het wangedrag haars vaders leed. Maar hoe groote liefde zij haar vader ook toedroeg, durfde zij hem niet over zijne godsdienstplichten spreken, want de minste zinspeling daarop had altijd nen hevige vitbarsting van gramschap ten gevolge. Na de bovengemelde preek bleef Anna nog een oogen blikje tijds in de kerk bidden Het woord over het ge bed voor de naastbestaanden had haar getroffen zij was er mede bezig en geraakte geheel in dat gebed verdiept. Bij het verlaten der kerk was zij vast besloten, alles in het - erk te stellen om den Hemel eene waardige paasch- communie voor haar vader af te smeeken. Haar plan was gemaakt. Ondanks haar vermoeienden arbeid, wil zij de vasten stipt onderhouden. Eiken morgen gaat zij de H. Mis bijwonen en 's avonds den rozenkrans bidden ter eere van de Moeder van smarten eiken Zondag houdt zij godvruchtig de oefening van den kruisweg en dat alles voor haar ongelukkigen vader. Door hare godvruch tige oefeningen en gedurige gebeden kreeg het dage- lijksch leven van het meisje den stempel van een onver poosd liefdewerk. Die zachte ernst, die minzame voorko mendheid verwekten verwondering bij haar vader, die evenwel altijd, maar nu zwijgend zijn oude levenswijze voortzette. De vierde Zondag van de vasten was gekomen. Tegen zijne gewoonte was de vader vroeg opgestaan en gansch op zijn best gekleed, a Mijne dochter, zeide hij het zal u misschien verwonderen, maar ik ga dezen morgen de H. Mis hooren. n Inderdaad, hij ging naar de kerk en deed het ook de twee volgende Zondagen. Zij, die hem van nabij kenden en met hem werkten, bespeurden eenige verandering in zijn gedrag van oploopend en driftig van aard als hij was hij nu stil en nadenkend ge worden. 's Woensdags in de Goede Week, nadat hij zijn ontbijt had genomen, .reide hij tegen zijne dochter dat hij dien dag op reis ging, maar tegen den avond terug zoude zijn. Voor het avondmaal was hij inderdaad weer thuis en toonde zich opgeruimd en uiterst minzaam. WISIUS. Marcus, Marcus Vriend, welk schoon kapabel en solvabel weêr 1 MARCUS. Zwijgt er van, Wisius! WISIUS. En welke veran dering op zulken korten tijd... Over 8 dagen nog sneeuw, vorst en ongestuimigen wind! Marcus. Wisius, de Sterre- kijkers voorzegden Storm en Tempeest. Wisius. Gelijk er nog geweest is, Marcus, over cirka 18 jaar op 't leste van den Vasten; in de kerk, M. Haems, Marcus. Nu te Zele, dien hertvriend van Aalst. Wisius. M. Haems preêkte in de groote kerk en moest uitscheiden door 't stormweer. Mareus. Wisius, was dat niet 't jaar dat 't koperan Venjel van ons Stadhuis krom geslagen wierd? Wisius. 't Zalfste, Marcus, ik zeg dus, over 10 da gen nog winter en nu in volle Lente!.. De Nachtegaals zullen niet lang wachten van te komendie vogelkes zijn altijd d'eerste. Marcus. Achter de zwaluwen, Wisius, ze zeggen, dat er t'Herzele al gezien zijn (1). Allo, God geeft dat wij 'nen schoonen zomer mogen hebben Wisius. Met schoon Concerrs op de Groote Markt, Marcus,'k heb gisteren met 'nen wip M. Van den Bo- gaerde gezien en 'k zegde in mijn eigen Meester, gever- jongt nog We verwachten u en uw mannen op d'es- trade, Marcus Voor 't Landhuis Wisius Ja, Marcus, om hun jaarlijksche Concerts te geven in 1892. Marcus. 't Jaar van ons Kiezingen 1 Met Juni be ginnen ze, en dan gaat de Grond tvet geretapeerd worden. Wisius. In welken zin, Marcus Marcus. Veel meer kiezers zullen er zijn, voor de Gemeente en al wie voor de Gemeente kiest, zal ook kiezer zijn voor Gsnt en voor Brussel. Wisius. Is dat goed, Marcus Marcus Wisius; goed of slecht, navenant de ge dachten van de menschen. Wisius. En de reverendom Marcue. Wordt algemeenlijk verworpen door de kiezers en door 't Volk. Wisius. Maar niet door de Kamers Marcus. 't Is te zeggen, Wisius, vriend, bijna al d'Heeren uit de Kamers zijn er tegen. Wisius. En waarom slaan ze 't Reverendom dan niet weg De menschen zijn moei er nog hooren van te klappen. Marcus. - Wisius, ze willen den Koning 't affront niet aandoen van iets te weigeren dat hij zoo obstinaat vraagt. Wisius. En zal 't affront later niet eender zijn e n nog grooter? Marcus. Daarbij, Wisius,vriend, de Ministers heb ben gedreegd van weg te gaan. Wisius. En zullen ze later op dezelfde viool niet spelen, Marcus? Marcus. Ho, ho, Wisius, dat valt er nog te zien Wisius. Weet ge wat ik zeg, Marcus Noten met hollekes dorpen waar geen huizen staan als iets slecht is, hoe eerder weg, hoe beter, en janperbliksem, hoort Wordt de reverendom gevraagd om de KoninkUjl^, - Macht te vergrooten Marcus. Ja, ongetwijfeld Wisius. En de Koninklijke Macht, voor wat heeft ze gestrekt tot hedendaags Om forten te maken, om de Bloedwet te verzwaren, om ons 't Alleman Soldaat te brengen, om de Fracmassonnerie te voldoen en 't Ka tholiek te zetten waar de bessem staat... Lieg ik, Mar- ous zeg het maar 1 Marcus. W sius, ge spreekt de Waarheid. Wisius. Ze moeten ons dus geenen vlassen baard komen aannaaien.. Ik zeg voor mijn rede, Marcus, Kie zers, past op uw banden of ge zijt verraden, gelijk 't ka steel van Vianen in den tijd.. Marcus, Bravo, Wisius, dat is oprecht Vlaamsch... En wat nieuws in Aalst Wisius. Marcus, ge moet naar 't Eiland Chipka gaan zien. Marcus. Wat nieuws is daar Wisius. Die Vischmijn die er gebouwd wordt 't zal remarkabel zijn in blauwen en witten arduin. Marcus. Z'hebben gelijk, Wisius, op geenen frank te zien om iets schoon en sterk te maken,.. En wat hoort ge van 't Gasthuis Wisius. De plans zijn goedgekeurd op 't Stadhuis Marcus, dat zal een groot werk zijn. Maar 'k hoorde dees week vragen dat men d'Aanbesteding in verschillige perceelen zou doen Veel handen maken licht werk en dan zouden d'Aalstersche Meesters daar gemakkelijk aan kunnen. Marcus. Wisius, als 't zijn kan, dat is geen slecht gedacht. Er loopt veel Volk zonder werk en een Stad mag toch haar Volk eerst zegenen. (Ze klappen voort.) (1) Vrienden, op Mijlbeke ook. St Marlenskerk t'Aalst is vermaard voor de hertroe- rende Diensten der Goede Week. Zondag heeft Pater Vermeire in't Collegie een [Medi'.atie gepreêkt over de Doornen Krooningen het Koningschap van den God- Mensch, een Sermoon, een oprecht Meesterstuk; vele jaren mag het herpredikt worden en zal immer diepen, zaligen en troostvollen ii.druk maken. Pater Poppc, dees jaar de Paasch-Predikant in Aalst, een machtige, heldere stem, treffende Sermoenen. Zijn Sermoen over d'Ouders en op de Dood, als hij met de Volkeren naar 't Kerkhof trok en er de Dood deed spreken, die Souve- reine Leermeesteres, die ons leert wat wij hier waarlijk zijn. Wij vernemen het overlijden van den E. H. Amandus Uyttcnhove, pastoor van Lede (Audenaarde). Hij was te Denderhautem geboren den 1 Januari 1827. In 1857 onderpastoor benoemd te S. Pieters-Aalst werd hij in 1859 verplaats naar Audegem. Op 24 April 1875 werd hij pastoor benoemd te Lede. Hij bestuurde met den grootsten iever zijne parochie, en aanveerde met ge latenheid in den wil des Heeren de pijnlijke en langdu rige ziekte die hem tot het graf bracht. Is Onderpas toor benoemd Te Verrebroeck, de E. H. E. Lamon. Toolrrll/I^ Morgen, zondag, 't kwaart na 10 laaigliUL. ure. Vergadering. voor bet Vlaamsche Volk, door eenige lïcU ILII IJ ca Oost-en West-Vl. Jongelingen, o,5o c. te koop in ons Bureel. koop met groot gemak van betaling. Aanvr. in ons Bureel. Rechter. Nu heb ik de strengste wetten op u toegepast, doch niets helpt. Gij hervalt telkens in uwe oude fout. Vagebond. Ge ziet dus, mijnheer de President dat de wet niet deugt - «Uw Hoogheid tituleerde een Weener wegwijzer een vreemdeling, die echter zei, dat hij nief van adel was en dus geen aanspraak opdien titel kon maken. Dat is niets, luidde het antwoord, hier noemen wij alles, zelfs schurken. Uw Hoogheid.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2