Rampen Misdaden Ongelukken Uit het Observatorium. Bekeering van een Kunstenaar. Wie kan uitrekenen LAAT 'T VOLK SPREKEN. Aalst. Zaterdag. AALST. E*n DRAMA in DEN TREIN. De trein vertrekkende uit Brussel naar Aalst om 7,25 m. is za terdag tusschen Ternach en Liedekerke het tooneel ge weest van een vreetclijk gevecht met messen. Die trein was proppensvol werkliedenEenigen, hadden wat diep in het glas gekeken. Eerst zoug en lachte men volop, toen opeens twist ontstond tusschen eenen zekeren Van Nieuw enhuyze en De Backer, twee werklieden in de gas te Brussel werkende en wonende beide te Liedekerke. De Backer heeft eene steek in de kaak ontvangen van ongeveer een centimeter diep en 5 centimeters lang. Verscheidene andere personen werden gewond en het kompartement waarin zij zaten had veel van een slacht huis toen het gevecht geëindigd was. GENT. Aan Mevr. Wed. Casier,slijpstraa\ is een brandbrief toegekomen, door welke het haar opgelegd wierd zaterdag tusschen 7 en 8 ure, een bankbriefke van 100 fr. te liggen op de vensterzuil van Mr Van Acker, Huidevetterken. De Policie heeftgoede wacht gehouden, maar niemand gezien. Zo? dag achternoen is zekeren Delcassé, uit de Bennesteeg in 't water der Coupure ge varen met een bootje Zonder Volk dat kon zwemmer-, ware hij mol geweest. Bij den gepensionr.cerüen Policie-brigadier Stockman viel zondag avond een pc- trollamp om, zoodat er vliegens een kas in brand stond en er moest gebluscht worden. M. Pinder, bestuurder van den Cirk Viktoria, ging maandag morgend ten half 6 wandelen, doch wierd in dc Lammersti aat aangepakt door 4 dronkaards, die hem slagen toebrachten. De vier Sarr&zijnen werden aangehouden en zullen weten wat ze gedaan hebben. Op de Foore en op de Markten wordt veel gestolen. Er zijn vorscheidc gevallen van Razernij geweest. GENT. Maandag namiddag, tusschen vijf en zes nre, is bij den heer Jan De Maere, herbergier en horlo- giemaker, Korte Steenstraat, 47, eene diefte gepleegd. Eon kerel, het oogenblik waarnemende, dat de baas in den kelder was, knipte eene horlogie van voor de vitrien weg, doch een jongentje van nog geen drie jaar oud, Achiel Feys, slim voor zijnen ouderdom, had het ge zien en zegde het den baas, die den dief vastgreep. Deze kon zich echter losrunken, doch het w as enkel om in handen te vallen van den ijverigen policieagent Pie ter- De Bruycker, die er snel achterliep en hem moedig bij den kraag vatte. MELLE. Maandag namiddag, zond men zekere De R..., oud 18 jaar, en werkzaam op een hof om eene kan olie bij De Vreeze. Doch wanneer de vrouw in den kelder was om de olie te bestellen, nam De R... de ge legenheid te baat om een achttal franken uit de tooglade te nemen. Ongelukkiglijk voor hem had men den dief stal bemerkt. Wanneer de veldwachter kwam, begon hij met stee nen naar hem te werpen en het was onmogelijk h£rn te naderen, toen zekere Kamiel De Paepe, gewezen gen darm, thans herbergier, den veldwachter ter hulp kwam en men den dader geluijkig kon aanhouden. KRUIBEKE. Dinsdag middag is alhier t en hevige brand ontstaan. De hofstede van Felix Baetcns is afge brand en een genster is overvlogen en gevallen op het dak van eene andere hofstede, toebehoorende aan den heer Vermeulen, veearts te Haasdonck deze hofstede is ook gansch vernield. Het was een aandcenlijk schouwspel, tuMchen die twee vuren de meubelen te zien wegdrage^, ae beesten te zien vrij loopen of vrij staan op eenigen afstand, ter wijl de brandweer van'.Haasdonk# moedig aan 't fclus- schen ging. De hofsteden zijn verzekerd. St BLASIUS BOUCLE. De groote hofstede be woond door de wed. Rooman en toebehoorende aan den heer Leon Herry van Gent, is dinsdag afgebrand. Alles is verzekerd door de maatschappij De Vereenigde Eige naars. NEDERBRAKEL. In.den nacht van woensdag tot donderdag in het huis, uit hetwelk de heer E. Blom- maert verhuisd was, maar waar nog wijn, bier en an jer'* dranken vo erhanden waren. Men weet niet juist hoeveel er gestolen is. Ecü onderzoek is geopend. BRUSSEL. --=■ Noor.lot riOB vergissing. De ge naamde A rnoldine van Nieuwenaal, 76 jattr end, wo nende in de Harmeniestraat en die den 27 Maart bij vergissing van eene flesch met zoutgeest had gedron ken, is dinsdag na hevige pijnen bezweken. BRUSSEL: Maandag, bij de lijkplechtigheden van graaf Merode, zijn wel 100 beurzensnijders aan 't werk geweest. Zondagavond moesten 2 gardevils afkomen voor een leelijk wreed Euverzwijn, 'ne wilden Slamada- daris, zekeren Jan M. die g'beel zijn pree had opgelapt en dan nog zijn Ouders mishandelde, vermits zij hem geen geld konden geven, om naar een danskot zijn wilde driften te gaan volgen... 't Verken had een horlogiege- wicht in zijn hand... Menschen, ge ziet de vruchten dier Orgelbals... Stelen, d'Ouders mishandelen en helsch le ven houden, in schande en verdriet komen, gedwongen 't Is tegenwoordig al van de dynamiet. In Frank rijk zend men de huizen derRechters met al hunnen inhoud de lucht in, In Belgenland heef* men het op eenige mijnen-direkteurs geladen. Elders is het van hetzelfde laken eene broek. Die dynamictmannen kunnen hunnen katecbis- mus niet. Het zijn van die kerels die in de onzijdige scholen opgebracht zijn waar men van God en zijn gebod niet meer spreekt, en als men daaruit komt, is men tot alle roekelóoze zaken bekwaam. De dynamiet begint vele bekecringen te doen onder de liberale opperhoofden. Zij vreezen en met rede voor hunne kas cn hun leven. Zij zouden nu al wat meer kristelijke Leering gedoogen. Ongelukkiglijk is het te laat. 't Kwaad kruid zal opkomen wacht nog eenige jaren. De jongens cn meiskens die in in de onzij dige school zijn opgebracht, laat ze twintig jaar geworden zijn, laat ze trouwen en een huishouden hebben. Dat zal'nenschoonen duivelsnest uitmaken, men zal er noch bidden noch biechten Een andere geur zal er uit komen.. Benden Vrijdenkers en hei denen. Revolutie. Bloed met stroomen, Dief ten, Branden, Petro- leuzen gelijk in de Commune van Parijs. En dan zal men nog eens de Religie ter hulpe roepen, maar hoelang zal er te werken zijn om alles tc herstellen! Men breekt een huis af op eenige uren, maar om het weder op te bouwen heeft men weken en maanden noodig. van den Abt hing, Leonardo viel op zijn kniën en bad met be trouwen en aandrang, dat de Goddelijke Hulp hem zou bijstaan en bijblijven. Nu ging het hem wel... in die groote zaal, waar de jeugdige zonnestralen zoo liet konden spelen, daar gansch alleen, door nie mand gestoord. En kwam een spijtig gedacht zijn helderheid be nevelen, hij wierp een smeekende oog naar het Beeld van den Verlosser. In die zaal zag hij eiken dag met friachheid en waar heid de Verschijning terug en weikte onder den indruk van dit hemelsch vertoog. Na eenige weken waren al de Beelden mees terlijk geschetst, aan die tafel, in de statige zaal met diep ingaande landschap van Judea; dan begon dc hand des Meesters de Perso nen in kleur en in gloed te brengen... Nooit had Leonardo beter gewerkt; reeds stonden de Elf Apostelen afgebeeld, volgens de indrukken hunner zielmet veronlweerdiging, met liefde, met atgrijzen, met ongeloof baarheid, allen in verschillige houding... Judas moest er nog bijkomen; en dan zou Leonardo al zijn kunst en al zijn zorg uitputten, om den Goddelijken Meester weêr te geven, gelijk hij Hem in de verschijning had mogen zien;... Ju das de Iskarioot Meermaals gebeurde het, toen Leonardo den Refter verliet, dat hij Teofilo in 't zicht kreeg.... Kwam die rampzaligaard zijn Broe der bezoeken? Kwam bij 't werk des Meesters afspieden, dat wist Leonardo niet, maar ieder vezeltje zijner hersens boezemde hem wantrouwen in en wrok tegen den honenden lach van Teofilo.... Dien Hoveling moet dus altijd in mijnen weg loopen, sprak hij zekeren dag in zijn eigen; dien Hoveling! dien Iskarioot! Op dit woord Iskarioot wierp de booze geest een gevoel van grouw- ^ame wraaklust in zijn hert('t Vervolgt.) J tot het huwelijk en zeer dikwijls tot zelfmoord... Aan de vruchten isdeboom te herkennen, Ja... De Burge- lijke Wet zal er nog moeten krachtig tusschen komen, om de kinders in tucht te houden. SCHAARBEEK. Den 1 April van dees jaar moest Lcuis Torobeur, bediende bij d'heeren Henne en Wein man, 35,000 fr. gaan ter Bank dragen. De ontrouweling liep er meé weg, op vrijdenkers-slonsachtige manier naar Holland, dan naar Duitschland en is zich zaterdag ko men gevangen geven... Denzelfden dag wierd zijn broér, onderofficier bij de gidsen tot een aantal jaren gevang veroordeeld voor dieftena in de kazerne... Een schoon koppel van twee. ANTWERPEN: Ge vindt overal leelijke deugenie- ten van traatjongens t'Antwerpen aan d'Ossenmarkt hebben z'onlacgs een brandend stcksken geworpen in een brievenbus, zoodat veel brieven en missieven in brand schoten. In den nacht van Zaterdag tot Zondag wierd zekere Rikuske Smits, oud 15 jaren, in 'tGasthuis g. bracht, zoo zat geworden als een geneverflesch... 400 geneesheeren hebben aan een Duitschen Priester beves tigd per geschrift dat de genever het menschdom ver slapt, uitput en verbeest. En men blijft er zijn kostelijk geld aan geven Een dochter L. genaamd, wonende op dc Entrcpotplaats,heeft haar Ouderlijk huis verlaten met 20 Antwerpsche stadsloten, elk van circa 100 fr. Ze lag in slechte verkeering met een jonkheid. D'ander week zijn op de Meirplaats is 't groot schoenmagazijn van Mr De Coen-Mortues gestolen voor 12,000 fr. aktiën uit de kamer van den gezant M. P. De Lany. Eerst poog de de dief zijn gestolen geld in Antwerpen te verkoopen; doch hoorende dat de Wisselaars verwittigd waren, trok hij ermêe naar Brussel en legde bij Mr Werthauer 4 ak tiën op den toog, om geld in de plaats te krijgen. Terzel- vertijdc stapte een gardevil binnen met de lijst .der gesto len aktien, daarop liet de dief zijn 4 aktien in brand en sprong 't kantoor uit. 't Is een jongeling van 18 tot 20 jaar. Hij zal alras gepakt zijn. BEIRVELDE. Zondag i©dea dezer, om 2 uren na middag, is alhier op den wijk Cootveld een hevige brand uitgeborsten, de hofstede van de W® Stephan Selveire is op min dan een halfuur gansch vernield. Huis, schuur en stallen, met al wat er in bevond 3 melkkoeien, 1 rund, 2 schapen en zwijnen, al het graan, het strooi, de aard appelen, het huisgerief, de meubelen en de kleederen, enz., alles is de prooi der vlammen geworden, een zwijn (zog) is uit haar hok gebroken en in het veld gevlucht, de oorzaak is onbekend het is aan de stalling beginnen branden. Zou men zegt is alles verzekerd. WEST-VLAANDEREN Op den steenweg van Marke zijn bij Adolf Pikarelle gestolen 20 stukspluimge dierte; bij Nathalie Pollet, herbergierster, al de hennen en den haan bij Edoward Planke wierd g'heelhet hen- nenhok geplunderd. Maandag te Roesclare, voerman Lietaert van Bevere wilde alleen eene ton bier in den kelder rollen; op den tramhij struikelt, valt en de zware ton rolt over zijn lijf. In-fiopeloozen staat wierd hij naar 't Hospitaal overgebracht Een persoon van 35 jaar sprong zondagrin 't water te Roeselare een schipper die't zag, snelae er bij, nam kadé bij de schabernak, dopte hem 2 a 3 keers goed in 't water zeggende Ha, gi onncozelaart, ge zoudt u willen verdrinken Dan «liet hij hem los en de vent liep blij van gered te zijn en druipende als een waterhond. Te Lauwe, maandag morgend ten half zeven Karei Westdag, voerman, kwam met zijnen wagen vlas, van Wevelgem gereden. Bij d'herberg Carret liep zijn kind van 3 jaar langs den wagen, viel, eilaas, men kon niet stilhouden, viel en wierd doodgereden. Welke droefheid voor de Ouders van Yerre had de Moeder het gezien... 't Is om morsdood te vallen. Te Brugge in eer. herberg aan de Coupu- rebrug is zaterdag nacht wreed gevochten, met messen; zekere K. is gek vetst in den linker schouder de dader woont in de Louis Van Casselstraat. Tot Harelbeke zijn door de zorgen van den Policie-Commissaris aan gehouden Victor Verhelst, bijgenaamd cabone en Staaf De Waele, bijgenaamd cassbl, beschuldigd van over drij weken bij M. De Baere-Brabant te Bevere-op-Leie twee balen vlas gestolen te hebben. NiJVKL Al'geluand <s kld&di, schoon huis vaji Madame Huet, schoonmoeder van Mr Hero, opper-direkteur in 't Ministerie van Openbare Werken. De wind poefte 't vuur geweldig op, weshalve er geen blusschen aan was. LA LOUVIÉRE. - Alhier en in't omliggende, zijn gevallen van zwarte pokken. Veel personen laten zich vaccineeren. De vaccineering houdt maar 5 jaren goed. BOSCHBRANDEN. Te Montzen, meer dan 100 hektaren slaghout vernield te NASSOGNE, meer dan 28 hektaren te ANGLEUR in de Bcsschen van Kinken- poes, 4 hektaren slaghout vernield. Op 3 plaatsen te ge lijk borstte 't vuur niet. LUIK. Instorting. Maandag namiddag, rond vijf ure, zijn twee werklieden die in eenen gracht werk ten der Vrijheidstraat onder eene instorting begraven. Als men ze bon bovenhalen, was een van hen, de ge naamde Laboureur, dood de andere is erg gekwetst. Zondag nacht is te Gent brand ontstaan in de barak van een Waarzegster. Zou ze dat ook op voorhand ge weten hebben Veel zelfsmoorden te Gent, bekende en onbekende. Aan eenen Onderofficier die in verlof tvas, is zondag op de Foore 10 fr. ontstolen. Pijnlijk is 't HOEDENG-GOEGNIES. Dynamietaanslagen. Maandag hebben de gendarmen in het huis van eenen inwoner van Thieu. bijgenaamd Kleine Pruis, 22 dynamietkardoezen, 75 kardoesen van samengedrukt buskruid en 20 meters lont aangeslagen. De Kleine Pruis is voortvluchtig. ¥l «ll IP Generaal Berfale Viale die gemodereerd 1 lel HL was js razjg zot geworden... Dat is erger. ïTroillf i»ïi L- Te Lions is Zaterdag afgebrand de B. 1 (III KI IJK* kiistaalderij Carret. Aanzienlijke scha de en 400 Arbeiders op straat. Buitengewone maatregels worden genomen :egeu dat d'Anarchist en voor d'Asslsen ko men voor de voorbehoudene plaatsen zal men moeten kaar ten hebben van achter waar 't publiek staat, zal de geheime Policie in groot getal zijn, dat er maar plaats zal blijven voor xo a 15 man g'heel d'omgeving van 't gebouw zal dag en nacht bewaakt blijven dit alles, gelijk men ziet, uit vrees voor de Dinamietisten. flu it colli Ecn niet door dina- L7Ullr)LIll(tllH mjett maar door gaz, bij Graaf Willem von Bismarck, jongsten zoon van den IJzeren. Een doode en 2 gekwetsten. De graai was afwezig. In htt stadje Schonenberg zijn 25 gebouwen afgebrand't vuur ;s ontstaan door de onvooizichtigheid van 2 jongens 22 familiën zijn zonder dak. Te Kadlub zijn 8 groote boerenhoven afge brand door eenen zinnelooze, die op zijn kamer een groot vuur had aansteken om, zoo hij zegde, den duivel te verbran den. Er zijn 25o.ooo marken schade moesten dus neg al schoon hofsteden zijn. Te Charlottenburg is een wreede moorderij geweest, door slechte verkeering en ontrouwjgheid. Zekere Willem Uckrow heeft vermoord de vrouw van den fa briekwerker Knude, hun dochter Mina, 20 jaren oud. en dan zijn eigen kapot gemaakt Aan de nieuwe haven te Bremen is een groot pakhuis afgebrand. De aanwezige stukgoederen en koopmanswaren werden vernield. De schade is aanzienlijk, Aanhouding van verdachten. -- Van heden af t.eemt dc policie van Berlijn voorzorgmaatregelcn te gen den 1" Mei. Dag en nacht worden er in de verdachte wijken en in het park van Friedrichsgaiu razzias gehou den. Al de werkeloozen zijn aangehouden. Bijzondere brigaden zoeken de personen op van den omtrek op wie verdenking weegt. HnnO ül'iÖ Vrezseujkb brnd. Een he- **-'• vigebrandis te Kalocsa Szentbonedek uitgebreken. De kerk. twee scholen en 67 huizen zijn in asch gelegd. Dieven in huis! Menheer, Menheer! Met zulke adviesen kwam de meid op de kamer kloppen in een groot Steenen Huis, nabij Chipka 't was al nacht; Men heer! dieven in huis ze gaan beneden rond met licht; schrik en angst! manhaftig besluit! Mijnbeer neemt twee geladene Revolvers, trekt er meè raar beneden ja de Dieven zijn daar. in de kamer. met heldenmoed vooruit, gelijk Ko ning Francois I inden Slag van Pavia, dc deur openge- stampt en de Dieven gezien Eene Petrollamp die was blijven branden. Carpcaux, een der grootste beeldhouwers dezer eeuw, is voor korten tijd te Courbevoie, nabij Parijs, overleden. Zijn leven was, helaas 1 zooa's van vele kunstenaars in dc hooge wereld, verwoest door de booze hartstoch ten, en zijn kunstgewrochten, waardoor hij berucht ge worden was, zijn een smaad voor de openbare zedelijk heid. Toch, te midden der dwaasheden zijner jeugdige jaren, verloor Carpeaux nooit zijn geloof, en zeer dikwijls had men gelegenheid zijne liefdewerken te bewonderen. God heeft hem daarom veel vergeven en hem een aller- christelijkst afsterven geschonken. Van de eerste aanvallen zijner ziekte af gevoelde hij zich door de genade Gods getroffen en besloot tot God tc rug te keeren. Zijn berouwwas oprecht, en groot was de afschrik van zijnen vorigen levenswandel. s Helaas zeide hij tot een jongen kunstenaar, zijn vriend, ik heb al mijn smarten.al mijn lijden verdiend. Hoe dikwijls heb ik God beleedigd in mijn leven Hoe zou'k kunnen biechtenl'k ben al teveel schuldig. God kan mij niet vergeven. Een anderen keer voegde hij er bij Als ik weer herstel, beloof ik aan God, zooveel goed te doen als ik kwaad gedaan heb. Het licht des Hemels drong overigens met behulp zijner smarten, de ziel van den armen zieke binnen. Ik zie alle dagen meer in, zeide hij, dat ik een groot zondaar ben» Dan zich tot zijnen vriend keerende «Mijn grootste lijden op mijn bed van smarten is, dat ik mijne godsdienstplichten verwaarloosd heb. Als gij gelukkig wilt zijn, wees dan altijd een goed Christen. Op een der eerste dagen van Augustus zeide het doch tertje van een zijner vrienden, dat kort te voren zijne eerste H. Communie had gedaan, zonder voorafgaande inleiding Gij moest met mij op Maria-Hemelvaart ter H. Tafel naderen Ik zeg niet van neen, antwoord de de zieke zonder aarzelen maar dan moet gij mij dcnzelfden biechtvader brengen, dien gij hebt. De pries ter X... werd ontboden; Carpeaux ontving hem zeer vriendelijk, en biechtte terstond. Den 6 Augustus sprak hij voor den tweeden keer zijne biecht en smeekte om de gunst van in zijn ziekenwagen- tje gevoerd te worden tot voor de Communiebank, opdat hij zoude communiceeren te gelijk met haar, die hem het besluit had doen maken tot God terug te keeren. n Maar, mijn beste heer, zeide hem de Priester X... vreest gij r.iet, dat de schokken van het rijtuigje gedu rende den langen weg van de kerk naar uw huis uwe krachten niet zullen ondermijnen Het zou veel gemak kelijker zijn u de H. Communie thuis te brengen. Neen, neen, hernam Carpeaux, zij zou niet bij mij zijn... ik sta er op te gelijk met haar aan tafel te zitten, zooals zij mij verzocht heeft. Dat zal treffender voor mij zijn. Zijne inborst van kunstenaar schepte genoegen in zul ke contrasten. 't Moet dan ook indrukwekkend geweest zijn, dat klein apostolinneke van 12 jaar te zamen met den bekeerling aan de H. Tafel te zien, die door zijn lijden een grijsaard was geworden. De nabijheid van het on schuldige kind versterkte zijn berouw. Den 29 Sept. biechtte Carpeaux wederom bij den pas toor van Courbevoie en op het schoone terras van het kasteel van Bécon ontving hij het H. Oliesel Hij zelf wilde daarbij bedienaar zijn en kweet zich van die taak met alle godsvrucht en tegenwoordigheid van geest. Kort daarna ontving hij nog eens de H. Communie. Laat gij mij het crucifix niet kussen vroeg hij bij de bediening. Toen hij dat in de hand had, wierp hij eerst een kunstenaarsblik op het beeld en op een toon van af keuring zeide hij: n O, wat is dat mismaakt als ik weer beter word, zal ik u een veel schooner Christusbeeld maken, dat zal niet moeilijk weze'Maar kom zeide hij het is toch het beeld van den goeden God, n En hij kuste het meermalen achtereen. Eenige dagen daarna, op 12 October 1875, gaf hij zijn gezuiverde ziel aan haren Schepper terug. BOSCHBRANDEN. Maandag is het vermaarde woud Hcrtogenwald, dat tot diep in Duttschland loopt, beginnen te branden. Des avond liep bet Vuur immer voort en waren reeds meer dan 800 Hektaren afgebrand. De Soldaten van Verviers wierden ter hulp geroepen. Ket was een vuur, gelijk in 187c, als Parijs afbrandde. Op d'hoogte van Membach stond veel Voik te zien. Ten tien ure 's nachts hernam het Vuur met meer he vigheid langs Gileppe en het Zwart Kruis. Ten 3 ure hadden de Troepen het Vuur overmeesterd. Ten 4 ure mochten ze naar hun Kaserns weêrkeeren. Men denkt dat een misdadige hand het Vuur heeft ge sticht en aldus een groot deel van dit vermaarde Bosch vernield Ja wie kan uitrekenen welk kwaad DENDERGALM heeft berokkend aan de werkende Bevolking van Aalst, door al die artikels en die werkingen voor d'Orgelbals? Volgens Dendergalm, die Orgelbals zijn 't leven en de beweging der Stad; die ze bestrijden, zijn ultramontanen en menschenhaters men moet de koppelkes laten zwie ren!.., D'Orgelbazen waren door Dendergalm aanzien als de groote weldoeners van Aalst De Groote Wel doeners! Ja, gelijk de liberale gazetten de groote Wel doeners zijn van 't Werkvolk! Schoon woorden, ronkende zinnen, maar niets dat deugt... D'Orgelbals, waarvoor Dendergalm zoo hevig gestreden heeft, zijn de schuld dat er in Aalst met honderde en honderde huishoudens in het wreedste verdriet cn in de bitterste armoede zit ten, dat er een geslacht opkomt, van salo hirbante en fiore di canaglia,van 't welk men later zal weten te spre ken. j Blijft tot een volgend Nr een god- Wfl IOK'Z S <*eloos en spottend artikel van Den- 3 4 dergalm tegen d'Eerste Communie. Wat er toch in Aalst geschreven wordtl... Deze week aan een kaberdoes stond een Vrijd i r. op't Land: Dat 't Land jaloers is over den bijval van d'Ecole Moyenne 1 Dat 't Land in de kerk gaat spionneeren!.,. Dat het laag en gemein is en veel vijven en zessen!. Is 't noodig daarop te antwoorden? Den bijval der Ecole Moyenne! Veel kinders hebben, als men al aanveerdt dat beenen heeft, gratis, voor half geld, met veel belofton? Als men van een Middelbare betalende school eene pri maire half-kostelooze school maakt!... Het getal is er naar d'hoedanigheid?.. En is er spionnagie noodig, het' gene elk ziet in d'hooge koor der kerk Die heeren Pro fessors zouden beter doen uit de kerk te blijven, dan daar alle teeken van Godsdienst te weigeren, in de pre sentie van al hun leerlingen, zoodat d'oudste reeds de Meesters nadoen.... Aan voel Ouders is niets te zeggen, niets; ze zijn verblind door de beloften of door hun libe- ralismus; ze denken: 't is alle maanden nog 2 franken gespaard en later kan ons kind een vette plaats hebben. Maaralle Ouders die welbedacht zijn en nog eenig chris telijk gevoel hebben, zullen zich wel wachten hun kin ders te zetten in een liberale school van onzen tijd... De tijden zijn gevaarlijk; elke jonkheid kan vallen en dolen; maar wee de jonkheid die de wijde wereld intrekt, en naar de Vrijdenkerij overhelt!. Veel van de treffelijke liberalen worden ongerust over den geest van Ongeloof... Zoo zijn hun Ouders niet geweest; zoo zijn zij ook niet!.. Het Liberalismus van hunnen tijd was tegen zoogezegde misbruiken, voor burgerlijke vrijheid!... Nu is 't: Gansch uit de Kerk blijven!... Geen Mis of geenen Paschen meer!... Na eenige jaren zal 'tzijn: Sterven als Heidenen. Nog slechter: d'Heidenen hadden iets dat zij als Godheid vereerden; de Vrijdenkerij heeftniets dan eten, drinken, de lusten en driften involgen... en sterven als een dier. Oei, de liberale gazetten springen over ons hoofd!... Ze zijn gewonnen! Ze zitten aan de kas!... Wat is er ge beurd?,.. Te Brussel op een Vergadering is er een soort van konkordaat gesloten tusschen Liberalen, Radikalen en Socialisten, om samen te strijden in d'aanstaande Kiezingen... Aangebrandden hutsepot. Sis ka. Trien, Trien, z'hebben 'tlijk van die dochter uit de Saroopstraat nu toch opgevischt. Trien. Ja Siska, uit de Vaart, tegen Erembodegem, Zon dag morgend Siska. En die Sukkelés heef', hour toch verdronken Trien. Eilaas, ja, Siska, vrijwillig met propoost. Siska. En maar 16 jaar Trien. Maar 16 jaar, Siska Siska. En al verkeeren Trien. Al verkeeren Siska. Al uitzitten 's nachts Trien. Al uitzitten 's nachti Siska. Gekorrigeerd worden van heur vader Trien. Volgens recht en plicht, Siska. Siska. Haar eigen opmaken, den Zondag uitzitten;tot half een in een danszaal van d'Hoogstraat zitten. Trien. En maar 16 jaar oud zijn, 5 jaar achter haar eerste Communie Siska Die danszaal verlaten, weg loopen en haar gaan verdrinken Trien Trien Trien. Ja. ja, Siskaen nauwelijks in 't water liggen of spijt hebben, in haar handen was nog slijk en lang gers, ge lijk dat droef schaap tegen de dood had geworsteld Siska. 'k Zeg 'k zeg 'k zeg maar 16 jaar! tot 's nachts uitzitten En niet willen berispt worden Trien, dat moest een boos karakter van een kind zijn, dat moest Trien. Siska, we zijn in de Goei Week, laat ons van d'O- verledene zwijgen en een goed kruisgebed voor haar lezen. Siska. Maar. Trien, welke dood! Trien- Siska 'ne zucht van ons hart is krachtig en mach tig -, en de Goedheid van God is oneindig... Ik peis op ander zaken, Siska. Siska. Te weten, Trien Trien. Zonder die zelfmoord, zou de kattebelle daar aan gehangen hebben Zou men ooit gekend hebben het gezaag en geklaag en 't hertzweerd dier Familie Siska. Neen, Trien. Trien. En hoeveel huishoudens zijn er zoo niet in Aalst, Siska. hoeveel werkende huishoudens waar er gezucht wordt gelijk in een militair hospitaal, daags na een groote battalje Siska. Hoeveel, Trien? met de marss Trien. We zouden ze niet kunnen tellen op ons vingeren, Siska. op verzcheide uren niet... Bij de werkmenschen, als hun hondeken of hun katje niet thuis is, ze zijn ongerust En hun zoon, hun dochter, 't wordt 9 ure, 10 ure, 11 ure, 12 ure... Nog niet thuis? Waar zitten ze Bij de Speelman, waar de sektarissen ea de praktizijns van den vuilen boef Lichafer hun slachtoffers komen zoeken... Daar zijn ze, en ze komen thuis... Vader of moeder zeggen een woord... 't Is bot en am- jer zijn. 't is opspelen én dreegen... Siska, Siska! Siska. Wat belieft er u, Trien Trien. 'k heb dees week hooren wreed uitvallen tegen die Dochter maar dat en ging mij niet ik keer mij liever naar de Meesters der Fabrieken Siska. Naar de Meesters der Fabrieken Trien. Ja, Siska, en 'k bid en smeek dat ze toch compas sie zouden hebben met de jeugdige onschuld der kinderen op de Fabrieken er wordt daar te veel gevloekt en te veel vui len klap verteld... Dikwijls't zijn plaatsen van Verderf over welke veel Ouders zuchten Siska. En met rede, Trien. Trien. Siska, ik keer mij nog naar d'AUtoriteiten van de Stad en ik vraag dat ze toch die Orgelbals zouden uitroeien. Siska. t' Aalst is het nu toch alzoa Trien. Ja. op 't lang schrijven van Chipka, maar nu gaan die Slangevellen van Orgelbals naar de buitengemeenten, Siska. Trien, dat en zal zoo lang niet duren als t'Aalst- Trien. 't Is te verhopen. Siska, en ik keer mij ook naar die Orgelbazen. Siska hoe kunnen ze zoo wreed zijn alcoo 't Christenen bloed verdelgen alzoo d'Huishoudens in druk en ellende storten tot verergenis en val dienen der kinders Gaan die menschen misschien niet meer te biechten, zelfs op Paschen niet Siska. Neen, neen ze, Trien over 20 a 3o jaren, in ons Aalst, hier of daar 'ne schurfterik bleef van d'H. Tafel, maar nu ze zeggen dat 't getal abominabel groot is Trien. Tot hun ongeluk, Siska, ze kunnen wel hun hor logie stil leggen, maar den lijd niet elke stap, dien ze doen, is 'ne stap naar de dood... Ik zie ze daar liggen, die Volksbe dervers, Siska, dan zal Satan een ander muil trekken hij zal toonen hun Judassegeld dat ze gewonnen hebben, en van den anderen kant al de zielen, die zij naar 't Verderf hebben ge bracht... Ze zullen ze daar zien staan voor hun oogen en tot hun verwijting Wie zou alsdan willen in hun plaats zijn Siska. Niemand, Trien Trien. De armste Bedelaar nietSiska, indien de Kin deren en de Jonkheden wisten wat zij zullen tegenkomen op dien weg der Orgelbals, met geen 6 peerden zouden zij ei kun nen naartoe getrokken worden. (Ze klappen voort.) Later Nieuws We'ke verandering in t weer Van aangenaam en warm, bitter en koud... Sixtus was blij dat zijn stoof niet opgebroken was... Arme Nachtegaalkes, ge zult aardig opzien, u wegsteken in hullen, onder de blarenin zulke renconters veel Nacbtegaalkes sterven van de kou of wor den gepakt van de grijpvogels.de muishondjes, den bon ten enuen, euzoovoorts. Die vogelkes weten ook alles op voorhand niet, anders zouden ze nog wat gewacht heb ben vau te komen. VRIJDAG, 't wêer is verzacht, merkelijk, want dat vriezen begon onrustwekkend te worden.Kardinaal Rampolla is gevaarlijk ziek. Een wreede Heiligschenderij is gepleegd te Antwerpen in St- Laurentius-kerk door Jonkheden uit liberale scholen, die in de kerk zitten zonder kerkboek, zonder kruis te ma ken en die weigeren te knielen, ja spotten als ons Heer naar de zieke menschen gedragen wordt. T'Aalst be gint men veel te spreken van de Brand-Verzekering door de Stad en t'Esscbe is reeds een Bijeenkomst ge weest voor den Stoomtram, wat baten de steenwegen nog, zonder Stoomtrams of Statiën Die wreede heilig schenderij tot Antwerpendat komt van 't civiel Onder wijs Voor de eerste maal sedert lacg bleef de Beurs van Antwejpen gesloten op Goeden Vrijdag. T'Ant- werpen zijn nu alle dagen geregeld 6 a 8 dieftens.En dat er t'Aalst niets uitkomt van die diefstallen Te Burght, bij Jan Van Iloofstadt, zijn gestolen 20 hemden, een penduul, diflrente flesschen drank, 440 franken en nog Te Meulebeke in West-Vl. is zondag gevochten met de messen op 't Bolspel.. De Justicie zal komen me ten. Droef treurig weêr. koud en zuur regenachtig de wind loopt gelijk een bol zonder trok. en gelijk een kieken zonder kop... Gaat het regenen? De magere, bittere en scherpe wind deze week heeft geen deugd gedaan aan M. Vandevclde die er anders zeer konfortabel uitziet. We wenschen hem 'ne Zaligen Hoogdag en een groeibare Meimaand. In Bretanje valt sneeuw, advies voor ons. Half negen. De Comman dant der Botermarkt is hier nog niet, ze spreken van opslag; Ei, ons hert i3 supplementaire Miilioenen zijn gestemd voor de Dwaasforten, met 60 stemmen tegen 26. Te St- Laureins is onderpastoor benoemd E. H. VanderLindan. pro fessor te Geeraardsbergen. Lippen. Sixtus groet U, met de wenschen van den dag; en welk koud, ongestuimig weèr! 't wit vestje moet uit en de dikke lange winterfrak aan; deBo- termarkt. redelijk voorzien, maar rap, op da weerdij van 7 minuten alles op. aan ;o tot 86 en hooger, de Granen kalm, de Kaffés ook, d'Hop 90. in Jspekuleering voor dezen Oogst, 72. Te Koop op Chipka, de Boeken uit Worishofen, als' ook Doozen Krachtsoep en Maltzdrank. Te Parijs is andermaal een Dinamietkardoes gevon den in 2 huizen, waar Rechters wonen. Reeds is te Parijs een Vrouw zinneloos geworden, uit schrik voor d'Anar- chisten. Voorde smokkelarijen van Hallewijn zijn ver oordeelingen uitgesproken van 6 maand tot 3 jaar kot daarbij, een gesamentlijke boet van 3 millioen 248,762 fr. Op 2 maand zijnde cedullekes 10 puntjes geklom men. Na Paschen [zal er bijzonder gaan gesproken worden van de Groote Kiezingen. Men wachte tot delaat- ste veertien dagen niet, voor de Bijeenkomsten. Hier lie pen onlangs de geruchten, datM. Verbrugghen, ziekelijk zijnde, geen Dieuw mandaat zou aan veerden. Thans is met genoegen vernomen dat M. Verbruggen merkelijk verbetert. Te koop in ods Bureelen: De gemeente Moorsel, bij Aalst en hare Geschiedenis, door 0. Reyntens, advokaat. Prijs 2,75. Nieuw receptenboek vcor de Kookkunst, geheel op eigen ondervinding gegrond, door Catharina Cou- vreur, bij gelegenheid van haar 5ojarig keukenmeid schap, 7de uitgave o,5o

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2