Rampen, Misdaden en Ongelukken. Siska en Trien. erkelijk Nieuws. ST-LIEVEXS-ESSCIIE. HUltfe^ andS. noS alhev'g: bijzonder aan De kermis van Meenen. Te STEENHUYSEN, waar dat ze nog altijd den malpost verwachten, zijn twee huizen afgebrand op St- Pietersdag g-. lukkig zijn de liecsten kunnen gered wor den en zijn er geene ongelukken aan menschcn te betreu ren. KERKXKEN, 28 Juni Dezen morgend «s alhier afgebrand de woonstede van Josef Moyck, alles is verze kerd tegen brandgevaar. die moord tot Esschc Brabant, waarover de rampzalige dader nu in 't Gevang zit te zuchten en te duchten zijn Moeder is erbij geweest en de droefheid was hortveischeurend en nu re St Lievens Essche op't gehucht Het Erken nabij Sl-Ante licckx aldaar wonen de 3 gezusters VanMullem. zccibejaard en levende op hun renten, scden de dood van hun broeder Frans. Onlangs werden al hun kiekens gestole;., en zondag nacht zijn de dieven teruggekeerd, laDgs de k< ldervenster, hebben twee der zusters die op een kamer sliepen, in hunneir slaap verrast en gercepen uw geld cf uw leven De oude vrouwen konden geen woord spieken daarop zijD de boos wichten beginnen te dreigen, gelijk vroeger de Moordenaars van Baekelandsbende, ze gingen d'een viouw versmachten en d'andere verwurgen op 't gerucht wierd d'ander zuster wak ker zij opende een venster en riep om hulp, d'honden van een naburige hofstede vielen aan 't huilen, de menschen wierden er wakker, snelden ter hulp en de dieven en moordenaars na men de vlucht Z'hebben een frak en een klak achtergelaten misschien zullen ze daaraan ontdekt wordeD. Menschen van de streek, is 't alzoo juist, gelijk de vliegerde koeriers het ons men aanbrengen Die wreedc bandieten En altijd bij weêrlooze vrouwen, om te stelen en met 't gestolen geld de prij ta spelen in kaveeten en kaberdoezen Mochten de boos wichten haast ontdekt worden BRUSSEL. De genaamde CatlRrina V., wonende te Ukkel, begaf zich dinsdag morgend in stad met haar melkkarretje, waarin een hond was gespannen, wanneer zij, op den VVaterlooschcn steenweg gekomen, aangeval len werd door eenen ellendig gekleeden persoon van 40 tot 45 jaren. De bandiet dwong de koopvrouw hem hare beurs te geven. Om aan het geweld van den misdadiger te ontsnappen, verhaastte het melkmeisje zich hem de 3 franks en eenige centiemen te overhandigen welke zij op zich had. De aanvaller wordt vlijtig opgezocht. Men bezit zijn signalement. M. Moreels, heibergier, Paleizenstraat, ging dins dag avond, omtrent 712 ure, eens naar zijnen duiven- kijker zien, toen hij op den trap ten onbekend man ont moette. Hij vroeg dezen wat hij daar deed. De onbekende antwoordde dat hij zijne familie op het derde verdiep had bezocht, en trok daarop weg. Toen M. Moreels omtrent middernacht slapen ging, vond hij de deur zijner slaapkamer open. De meubelen waren opengebroken cn doorzocht, en eene geldbeurs met 700 frank en 5 lotjesder stad Luik waren verdwenen. Bij de huurders van het derde verdiep had niemand een bezoek gebracht, en 't was de dief, dien de herber gier op den trap ontmoet had. Het signalement van den stoutmoedigen kerel is aan de policie medegedeeld. Ontaarde zoon. Op den Baeldaanschen steen weg wonen de echtgenooten X.., met hunnen zeven en twintigjarigen zoon, een onverbeterlijke dronkaard. Na in verscheidene drankhuizen geweest tc zijn en zijn laatste geldstuk verteerd te hebben, keerde hij dins dag dooddronken terug naar het huis zijner ouders. Zijn oude vader weigerde hem het geld te geven dat hij vroeg om zijne slemperij voort te zetten. De ellendeling sprong alsdan op den grijsaard en bracht hem twee hevige vuistslagen toe op het hcofd. Vervolgens greep hij ecne bijl en dreigde cr mede zij nen vader te dooden, zoo hij dorst roeien Hij verbrij zelde alsdan eenen koffer die de spaarpenningen bevatte zijner ouders, greep het geld en verdween. De policie zoekt het wangedrocht op. KORTRIJK. Maandag namiddag had er alhier een twist plaats, die erge gevolgen had kunnen hebben Een welgekende en brave werkman onzer stad, was bezig met op zijn land te werken. Eensklaps werd hij vastgegrepen door zekeren D. Deze had zich met eenen dolk gewapend en stond gereed om h;m in de borst van zijnen tegenstrever te ploffen. 1 Dc werkman dat ziende, nam zijnen greep, waarmede hij bezig was aardappelen uit te kapper, cn hij hield zich gereed om D. eenen slag te geven. D. nam toen het ha zenpad en liep naar zijn huis. Eenige minuten nadien kwam hij terug met een gela den geweer en wilde schieten, doch gelukkig was het ge weer gebroken. WoeCend wierp hij het geweer weg en maakte zich haastig uit de voeten. LUIK. Diei-ten op het Stadhuis. Sedert cenigen tijd bestatigde nr.en dat verscheidene personen, die de trouwplechtigheden op het Stadhuis gingen bij wonen, van hunne geldbeugels ontlast werden. Een verdubbelde waakzaamheid uitgeoefend door de veiligheidspolicie, heeft geleid tot de aanhouding van zekere Elisa D., die cp heeterdaad betrapt werd; de diefegge is eene oud-veroordeelde. Eene huiszoeking in hare woonst heeft, porte-monnaics en een gouden uurwerk doen ontdekken. EEKLOO. In den nacht van dinsdag tot woensdag is weeral ingebroken bij de kinderen Blomme, inde Zui demoerstraat. De dieven hebben de ijzeren kolommen van het keldergat weggerukt en zijn alzoo cp de slaap kamer geraakt; zij hebben al de kassen opengebroken en eene som van omtrent 200 fr. medegenomen, alsook eenen bundel kwitancen, wellicht denkende dat het banknoten waren. De dieven hebben zelfs de schoven buiten gebracht om ze te onderzoeken. De policie doet ieverige opzoe kingen. Tengevolge van het ontwaken der bewoners zijn de dieven gestoord; anders hadden ze misschien meer buit gemaakt. BRUSSEL. Woensdag morgend, rond 11 ure, kwam zekere Hubert V.. over de Baraplaats gereden met een wagen, geladen met blokken arduinsteen. Eens klaps viel een der blokken van de kar en verpletterde den linkervoet van den voerman. De voorbijgangers snelden te zijner hulp. Er «aren drie man noodig om den steen op te heffen en het slachtoffer te verlossen. V. is naar het gasthuis gebracht, waar men den voet heeft moeten afzetten. IJPEREN. Een onderofficier der rijschool ging kort na het eten ter zwemschool een bad nemen. Hij kreeg krampen; men snelde hem ter hulp, doch ondanks de spoedige zorgen welke men hem toediende, is hij overleden. inden namiddag was hij ifiet 30,000 man 0. w. 4500 ruiters te Gosselies, 3 mijlen van yuatre-Brashij hoort er de kanoDS schieten zijn gedacht is dat Napoleon overvallen was geweest door 't Pruisisch leger; dat hij te Quatre-Bras al d'Engelschmans op zijnen hals zal krijgen; 't was 6 ure van den avond; er waren daar maar 5000 vijandelijke troepen; hij vervoordert tot Fras- mes; daar denkt hij met zijnen verrekijker d'Engelsche soldaten van Wellington te zienhij blijft daar talmen en haperen ;hij laat de baan open en verspeelt aldus door zijn twijfelachtigheid de fortuin van Frankrijk; maar terzeivertijde gat hij aan Europa de rust en den vrede voor lange jaren. Keizer Napoleon was ten 9 ure 's avonds te Gilly van zijn peerd gestegen, na er 18 uren gestadig op gezeten te hebbengekleed op zijn bed nam hij eenige rustgedurig kwamen er koeriers toe, voor welke men hem moest outwakeueindelijk te midder nacht was Generaal Ney daar; Napoleon wist reeds de zware fout door zijnen Generaal bedreven, hoe hij zonder betrouwen zijnde, een groote opening had gelaten op den steenweg van Brussel- Namen. Napoleon kon schrikkelijk opschieten, doch had de macht zich desnoods te bedwingen, 's Anderdaags giog hij Ney Doodig hebben.. Waarom hem ontmoedigen l Daarbij, alles kou 's ander daags hersteld worden, en de dag was anders heel wel gelukt. Hij hoorde dus met veel kalmte Generaal Ney spreken en moe digde hem aan, om 's anderdaags de schade te herstellen. Ten 2 ure 's inorgends zond Napoleon zijnen Generaal uaar Gosselies en ging voor 2 a 3 uren rusten. ('t Vervolgt.) RONSSE. Een landbouwer der omstreken, groo lief hebber van het kort nat, had eene erfenis gedaan van eenige honderde franken. Hij verhaastte zich... een v t gencvcr te koopen en alle dagen, van 's morgen'1 s tot s avonds, sprak hij het vatje aan. Hij moest het duur bekoopen. Dinsdag is hij in de schrikkelijkste pij nen overleden, heel zijn binnenste verbrand door dïn alcool DEURNE. - De i8jarige J. Van Camp, wonende te Antwerpen, in de Van Bloerstraat, 64, was in de ves ting der Schijnpoort gaan zwemmen, doch hij was n?u w< lijks in 't water, als hij de kramp kreeg cn verdronk. GENT. —9 De genaamde Jozef Warie, oud 47 jaar, huisschilder, weduwnaar met 2 kinderen, wonende Char- treuzenstraat, stond maandag morgend, rond 9 ure tc verwen, op de zuil van een venster op het eerste verdUp van het huis des heeren Lippens-Luck, tabakfabrikant, Slijpstraat. Den voet op de ladder willende zetten, deed hij i cnen misstap, viel en verbrijzelde zich den schedel op dc kalseiden. Hij was op den slag dood. GENT. Een treurig ongeval heeft zondag morgend plaats gehad. Verscheidene officieren der linietroepen waren tc paard een uitstapje gaan doen langs den kant van Ledeberg. Nabij de ijzerenwegbrug welke te Lede- berg over den steenweg loopt, sprong het paard, bereden door den luitenant Steppé, eensklaps recht op zijne ach terste pooten, zijnen ruiter wegslingerende tegen Üen muur. De luitenant Steppé werd de bil gebroken en slaakte eenen kreet van pijn. Zijne kameraden kwamen onmtyd.e- lijk ter hulp gesneld. Terwijl een hulpdoktor den ge kwetste een voorloopig verband aanzette, snelde een ;dtr ruiters naar de kazerne der lansiers om den smbulancie- wagen welke spoedig ter plaats was en waarmede de1 ge kwetste 1 aar zijne woning werd overgevr.erd. BRUSSEL. Wreede dwaze wedding! Wat gebeurt er toch, in dat Brussel Zaterdag avor d, op den Waterlooschen steenweg zaten vijf werklieden op halven ribot, een deel van hun preê op te drinken... In slechte positiën -.omen slechte gedachten; en een der za terdag-avond-kwasten stelde voor 5 pinten genever ie vragen en elk zijn volle pint uit te drinken... Den baas geeft dat, de vijf lappers drinken de pint uit, en een tl..: werklieden zekere P. valt neêr als 'ne steen niet dood, maar 't scholttoch weinig en hij zal "t moeilijk overleven. De Vrouw van t slachtoffer gaat den baas betrekken.; en doet zij dit, hij zal cr leelijk tegenbotteren, zal hij BRUSSEL. Op den Steenweg van Leuven, :zijn Mr Van M. en zijn zoon Josef zondag ziek geweest om te sterven, g'heel den nacht, van kampernoeliën of pad denstoelen te eten.. Van de kampernoelie (agarius cam- pestusj zijn de jonge zwammen alleen eetbaar. Die vf r- giftigd is door kampernoelie, wat moet hij doen, in af- wachting van den Geneesheer Veel koud water drinken en daarna een braakmiddel nemen. ANTWERPEN. Ramp op Schelde. Een erg gevalDonderdag d. v. w. 3 bootjesroeiers waren de Noordzee in, om een schip tegen te gaan. De boot is teruggevonden aan 't Hollandsche Knocke, maar de mannen zijn verdronken. Men heeft ze hooren om hulp roepen, wel een half uur; doch de redding was on mogelijk; de geruchten liepen zaterdag dat hunne lijken opgevircht waren t'Heyst; doch zondag noen was dit nog niet bevestigd. Zoolang de lijken er niet zijn, blijft er een straalken hoop. De namen zijn Ph. Buelinckx 29 j. gehuwd; Piet Van Rompaey 22 j. en Guill. Adri- aensens 24 j. Men zegt dat nog 2 ander booten door de woedende zee zijn overvallen en d%t er nog Slachtoffers kunnen zijn.. ANTWERPEN. Het binnenschip Unifore, dat vastgemeerd lag nabij de Statiekaai, is d'ander week met dat stormwcêr gezonken. Dc lading hoorde toe aan Mr Albrecht, Vekestraat, Antwerpen. LEMBEKE, niet bij Eekloc, die plaats vermaard '.ot in Amerika toe, voor de lekkerl x:k, maar Lemb»*nj Hal, Victor Hemelrijk, soldaat bij Hnj-:was 11? -is met verlof en om iets te profiteer.m. ging ft'< w den molen Debast, te Tubbeke... O-- over het.opaüngstuig.te-v.4U*.-':«r; derwerk geraaktzijn link been wierd er vermorzc.M en zal moeten a gezet orden. WATOU, in West-Vlaanderen. Een schoon zaak ne Man zekere Crol die zijn vrouw heeft willen verdrin ken hij had haar in eenen diepen waterput gestooten en was terug naar huis, in de meening dat zij dood was., Jamaar, 't mensch had geschreeuwd om eenen dooden te ontwakener waren geburen toegesneld en terwijl de Dokteurs haar in een geburig huis verzorgden, zaten de Gendarms achter Crol, om hem aan te houden. MECHELEN. D'ander week, donderdag aan de Zwartzustersvest, een Boer gint; met een koei langsheen 't water, toen eensklaps omtrent de Bakelaarstraat de koe in 't water viel dat juist op hooge tij was. Aanstonds begon er een Mechelsch geroep.. Efen moedige jongen van 20 jaren sprong "t water in en wierp een koord om den hals van het dier; met mannen gelijk trok men aan die koorde; ze brak, die koorde; nu vreesde men dat de koe ging verdrinken; er wierd een ander zeel gehaald, dat sterker was en met welke men de arme koe ophaalde. 20 minuten had zij in 't water gelegen.. Zoo wierd zij ge red, om naar 't Slachthuis ter bestemming te geraken. STABROEK. Aanhouding. Op den buurtspoor- tram die van Bergen op Zoom naar Antwerpen reed, werd alhier aangehouden de genaamde Christ. Sissaman, Schippersknecht, 21 jaar oud, geboren te 's Hertogen bosch, wonende te Bergen op-Zoom, welke vrijdag ten nadeele van zijnen patroon Jac. Stoffels op diens schip, liggende op Wolfaartdijk, in Zeeland, uit eene geheime lade, omtrent 60 gulden in munt en papier ontvreemd had. De schipper had hem opgevolgd en aangeklaagd. De dief heeft bekentenissen gedaan en is naar Antwerpen ge voerd ter beschikking van den Procureur des Konings. LUIK. De krak van den Wisselaar was overroe- roepen; er was nog 200,000 fr. in kas; ook twee schoon huizen onbelast en de Familie komt er tusschen.. Des te beter; hce min verlies, hoe liever wij het htbben. Er is geen oneerlijkheid, maarzorgloosheid van wege den Wisselaar, die het nu bitter uitboet; want zijn Land en Familfe moeten ontvluchten.. Nu moet ik mijn muizen niet meer vreezen zei de zot en zijn huis stond in brand. HERSTAL.Dwaze daad.Een jongeling onzer gemeente, met buitengewone macht bedeeld, was in een gemeente nabij Aywaille met eenige vrienden vereenigd, als hij voorstelde, eenen stoel met eenen man daarop met de eene hand op eenen wagen te stellen. Hij won de wedding, maar nauwelijks had hij den moedigen toer n gedaan of hij stortte ineen klagende over inwendige wonden. Hij werd onmiddelijk naar zijne familie gebracht, die eenen doktoor deed roepen. Kort daarna bezweek de jongeliDg ondanks alle mogolijke zor gen. Q I I De storm van d'ander week; vuiivmuiiuu de Noordzee 1.... Te Vlis- singen waren 10 Matroozen in zee gegaan op eenen boot van William Kurbitt; 10 matroozen.. Nauwelijks in Zee, wierden zij overvallen door 't onweêr; een baar sloeg 't bootje half vol water, een tweede baar, nog geweldi ger, zette 't bootje gansch in water en zonder spoedige hulp van den Stoomboot waren er groote ongelukken. Te Monte-Carlo had de Engelschman Fisher 40,000 pond sterlings verloren en heeft een laffe misdadige hand aan zijn leven geslagen., 't Is in dat sledeken van plezier de i2s,e zelfsmoord dezer maand. G'boort dat er subiet dood vallen van vreugd; maar de droefheid brengt geen su- biete dooden te wege.. Wat wilt dat zeggen Niets ver drietiger, dan alle dagen kermis te hebben. Te Bir- kenlerd is dijnsdag nacht een uur na 't Spektakel, brand ontstaan in den Koninklijken Schouwburg. Men vreesde dat geheel dit formidabel gebouw naar den Sis was. Te Bessancourt, in Frankrijk, de voerman Desir met zijn vrouw in een steengroeve zijn, een inzakking plaats hebben; man en vrouw d®od Hun zoontje stond buiten, zag het van verre, riep om hulp, doch als er hulp kwam, E oord gevonden M. Senateur Hautfort; hij moet dood- ,j -stampt zijn, dan had men 't lijk willen verbranden en c hangen, om aan zelfsmoord te doen gelooven. De orm van d'ander week is bijzonder hevig gevallen op .■nsterJam. Een bakkerswagen wierd opgenomen en v;e! 20 meters weggevoerd; boomen zijn u t den grond gerukt cn een sjalkschip is 's nachts voor anker wegge slagen. De Schipper verdronk. In Rotterdam is 'ne vent ri.-gehouden, die valsche gouden tientjes uitgaf en iubbc! tjes in lood; verscheide bazen waren reeds door Jen bUuwsel getrokken en voor 1300 gulden valsch geld iag nog gereed. Trien. Siska, Siska, wel heere-mijnen lieven Dominicus, Siska, 't is heet Siska. Trien, 't brandt Trien. Ge zoudt zeggen, Siska, de locht is van gemolten lood Siska. En dat heet sop onder onzen neus, Trien Trien. Siska, wat moet het nu zijn in Afrika en in den Congo als ge de mannen hoort spreken, die van den Tranjé gekomen zijn, de zonne komt daar bijna linie- recht op den kop en ze branden er den kaffé zonder trom mel, in de zonne, Siska Siska. Wa da ge zegt Ik peis ik op iets anders, Trien als de patatteren maar niet aanslaan! Trien. Ja, ja, de patatteren over veertien dagen vervriezen Siska. Dat ze zwert zagen en nog droog staan.. Tsa.-.lons hand kussen, Trien, dat z'een malsche vlaag egen op hun kasak gekregen hebben, of we zouden ons wel gewacht hebben van 'ne goeie patat in onzen mond testeken. Trikn. De Boeren schreeuwden toch enjelijk, Siska. Siska. En met rede, Trien, de voeieragie van 't Mcnschdom, 't en is geen klein bier.. Wat is een tafel zonder patatteren Ik kan ze kik 3 keeren daags eten... En als ze daar liggen te lachen gelijk dooren van eiers, 't is ilorantig, Trien; dan gaat 'ne mensch nog met ple zier aan tafel.. Trien. Maar Siska, ik zeg al gelijk dat't heet is... Goed dat de koele nacht daar tusschen komt, wat zouden wij anders gedaan hebben 1 Siska, hebt ge nog heeter zomers beleefd Siska. Oei, ja ik, in de jaren 60, Trien, met den slag van Sebastopol en van Kalefornië, en later nog in dejaien7o.. Mijn Vader-zaliger sprak altijd van de ja ren 15, dat alsdan 't gras verbrandde op de meerschen, waar de koeien lagen naar een druppelke vocht te smak ken.. Ik rappeleer mij nog,., maar zie ik kan dat alle maal nie4 onthouden.. We zouden daarvoor Sixtus uit 't Eiland Chipka moeten spreken. Trien. Ja, die 't kan onthouden met dag en datum, en gelig en geleeg Siska. Zijne kop is een kronijk Trien. Maar hoort, Siska, daarmee en steekt 'ne mensch niet veel in zijnen zak; ik prefereer ik nog een goed sop te kunnen maken.. En Siska, ge zegt 't is heet; maar we zijn wij zondag kerremis-Oilst, kind. Siska.Ja zondag kerremis-Oilst, de barakken ko men al afZou er veel te doen zijn Trien. Och mensi, alvér den ouden jamais; vlaaien maken, rijstpap, eens na den noen een goed uilke van gen op zijnen stoel, met de kinjeren en waarvan ge petjen en metjen zijt, naar de Foor gaan, die klein gasten zijn daar cp uit Siska. Trien, we zijn cok klein geweest. Trien. Gelukkige jaren, Siska; dan is 't leven een perk met roozen.Laat de kinderen klein zoolang moge lijk Siska. Trien, ze zijn tegenwoordig al veel te rap volleerd Trien. Daar zegde 't wel, Siska, en dat ze daarop tens 'ne telle pourparlé hielden in de Kamers, dat zou niet misgeplakt zijn; want, Siska, veel kinderen zijn te genwoordig 't kruis van 't Menschdom. Siska. En de schande, Trien; ik vraag ik mij dik wijls; als dat alzoo blijft volledeeren, wat zal't Mensch dom zijn binnen 20 jaar Als ge dat geklap hoort Trien, En dien jsaar van leven Maar we zijn van de kermis afNaar de Foor gaan, Siska, en de Mu zieken hooren spelen en de parade van de Barakken en een goed fleschken bier, wat kan 'ne mensch al meer be- geeren, in den staat waarin wij leven! Siska. Enge weet, Trien, dat de nieuwe Visch- mijn genaugureed wordt, den maandag van kermi Trien. Is z'al gereed, Siska Siska. 't En zal toch niet veel schillen, Trien, cr gaat daar groote verlichting zijn en vuurwerk aan't wa ter, tegen 't Sas, dat g'het kunt zien van aan de Pont straatpoort tot op den Hertsbaag Trien. Een vuurwerk, Siska, daarvoor komen wij altijd uit Siska. En de verlichting, Trien, zal buitengewoon zijn; want de Mannen van 't Stad, met Serafien aan 't hoofd, loopen rond met staken en met glazekensze spreken zelfs van Arken. Trien. Zoo zoo zoo Siska. Ja, er moet iets bijzonders zijn 'k heb g'hoord dat Koning Leopold g'inviteerd is. Tuien. Siska, ge maakt mij foensjen wijs 1 Siska. - Siska, 't is al lang dat de Keuning eens be geert naar Aalst te komen en er moet toch iets buitenge woons zijn, want 'k heb de knapen van de garde-civik zien over en weêr loopen. Trien. Alla, Siska, als hij komt, veel eer mag hem geschieden en we zullen gaan zien.. Zijn madam zal er toch bij zijn?. De Dochter van den Prins van Oosten rijk.. 't Was zulk schoon mensch in haren tijd, maar nu zal z'ook ingevallen zijn. Siska. 'k Peis toch ook, Trien, J t Ir -..ir.ginne en zal bijgevraagd worden; maar dan zal de Sukretaris brieven te schrijven hebben. Trien. En waarom, Siska? Siska. Om die aankomst goed te regeleeren, Trien; ge moet weten, Trien, Koning Leapol zit in Oostende -aan de zee Trien. Voor zijn gezondheid; 't is maar 'ne ka- manke vogel, zeggen ze, Siska; die rijke menschen 'k peis dikwijlswaren wij gelijk dc rijke menschen, wie zou 't werk doen in de wereld I Ge zegt dus dat onze Souverein aan de zee is Siska. Ja, Trien en zijn madam zit aan den ande ren kant van 't Land in de Sperrebosschen van d'Arde ner. Trien. Maar Siska, Siska, spreekt gij geenen ach terklap? Siska. HoortTrien, 'k en wil er mijn biecht niet van spreken, maar ik geef het u, gelijk |het mij gezegd is.. Dat zijn alzoo de manieren, kind, in de groote wereld Trien. Van ver vaneen te zitten 1 Sic.A. Maar Trien, ge wilt mij niê verstaan; lotj gij die menschen leven gelijk ze willen Hola, Trien, ze zijn daar met onzen kaffé Als hij maar van Heldergem niet en komt, dat g er kunt door zien.. Trien. Alia, we gaan hem 'ne keer proeven.. Een potje kaffé, Siska, doet altijd deugd, zelfs met d'hitte Maar we zullen wel hooren of dat zeker is van den Keu ning en als hij komt, 'k zou hem toch geeine zien Men schiijft ons uit Meire Verleden maandag was onze gemeente volop in feest. Men vierde er namentlijk het gouden brui oitsfeest der echtgenoo ten Bernardus Lievens en Rosalie Van den Bulcke. Van in den vroegen morgen donderde het kanon en waren de huizen in de gebuurte en op de dorpsplaats bevlagd. Om 8 ure werd eene solemnele mis gecelebreerd, die door eene talrijke me nigte werd bijgewoond en onder welke de Jubilarissen, ge volgd van hunne kinderen en kleinkinderen, ter heilige Tafel de eerwaarde heer Pastor de achtbare Ouderlingen hartelijk geluk wenschte en tevens de hoop uitdrukte hen nog vele ja ren in geluk en vrede te zien slijten. Vervolgens richtte de stoet zich naar het gemeentehuis. Hier werden de achtbare Ouderlingen ontvangen door den Gemeenteraad, met den Burgemeester die hun in warme bewoordingen de welmee- nendste heilwcnschen toestuurde. Met het aanbieden van den eerewijn werd hun, namens het Bestuur, door het dochtertje van den heer Sekretaris Baten een prachtigen bloemruiker met eene kostbare marmeren penduul ten geschenke gegeven, als eene blijvende herinnering aan het heugelijke feest. Aan hunDe woniDg werden de Jubilarissen begroet door den heer Hoofd onde'rwijzer der gemeente, die in eene wel door dachte aanspraak de deugden en verdiensten der achtbare Echtgenooten deed uitschijnen en er tevens met fierheid op wees, hoe zij uit den nederigen Werkmansstand geboren,zich door aanhoudend werken eu zorgen tot den rang van welstel lende burgers hebben verheven en hunne Kinderen een eerlijk bestaan hebben verschaft. 's Namiddags vereenigden zich de leden van Gemeente en Armbestuur benevens dc andere plaatselijke Ambtenaars aan een feestmaal waarop de Helden van den Dag insgelijks aan wezig waren. Onnoodig te zeggen dat hier de gulhartigste vroolijkheid hcerschte en er menig glaasje op de gezondheid der Oudjes geledigd werd. Ook hadden deze niet weinig pret, toen ze door den Sekretaris werden uitgenoodigd om een deuntjen uit het lepertorium hunner jonkheid aan te halen. Aan dit verlangen werd aanstonds voldaan en bij het eindi gen omhelsde het Moederken haren beminnelijken Gemaal onder de toejuiching der feestvrienden. Wellicht worden er prachtiger en luisterrijke feesten ge vierd, doch aandoenlijker plechtigheden dan deze grijpen er zelden plaats. Lang, zeer lang zal deze dag in geheugen der Meerenaars blijven. nlipi'pn zÜn van week verschillige diefstal- LUIiCI cl' len aan het dagorde dieven zijn in drie verschillige huizen gedronken. Zij hebben de ruiten, waarvan de luiken niet gesloten waren, uitgesneden, en zijn zoo in de winkels gedrongen. De gestolene waar bestaat uit 5 kilos spek, I brood, eenige dozijnen eieren, worsten en chocolade. Dat moeten lekkerbekken geweest zijn. Een landbouwer uit Oudenbcsch. Vercauteren genaamd, had woensdag op de markt te Lokeren twee viggens gekocht, Hij gelastte een zekere Steeman, de beestjes naar huis te voe ren. MaarSteeman verkocht zeonderweg, op den wijk Staakte, voor 5o fr. en poetste er meê de plaat, met het geld wel te verstaan. Men heeft dien gast aangehouden te Gent, waar hij nu in deu mamelokker zit te dubben, over 't verschil dat er be staat tusschen het mijn en het dijn. Twee zatte hoofden hebben woensdag avond op den wijk Heyende gevochten dat het bloed stroomde. De gendarmerie stelt een onderzoek in over die zaak. De dronkenschap is eene plage, erger als die van Egypte. Maandag heeft hier de plechtige prijsdeeling plaats ge had voor de leerlingen der Zondagschool. Wat een onafzien bare stoet van kinderen Dank aan de Ouders Dank aan de meesters E. HBack. onderpastoor van Hamme, deed de ge legenheidsaanspraak. Edele gedachte, dat werk van de Zon dagscholen kostbaar zaad van heilzame vruchten Schoone instelling, vooral voor de werkende klas! Zondag avond, in eene kleine straat, stond een groot liberaal heer, zoo zat als een huzaar van de rookoppen, van zijnen bonjour te maken, en te schelden op de katholieken. De dulle prei liep gedurig gelijk Bismarck in den Rijksdag Ik zal niet naar Canossa gaan Hij zou er niet geraakt zijn ook hij ware onderweg wel honderd keeren in den Amigo gedraaid voor zatlapperij. Tot de naaste week, als 't God belieft. D'Hoofdkerk van Aalst, met de Ker misdagen uitgesteld op haar beste, met al de kunstschatten, ze blijft de verwondering der Vreemdelingen ver wekken; en weinige Aalstenaars van 't oude bloed laten de Kermisdagen voorbij gaan, zonder eens hun Kathedraal te bezoeken. Zondag de Solem niteit van St. Pieter en Pauwel, de twee manhaftige Chrïstene Helden. Sinte Pieter, na 35 jaren van Missi- onnaris-leven, lijdende, vervolgd wordende, in't gevang, op de pijnbank, eindelijk gekruist te Roomen op bevel van Nero den wreeden Dwingeland. De grootste en prachtigste kerk der wereld is verheven op het graf der Apostelen Petrus en Paulus. De H. Paulus schreef o. a. aan de Corinthianen Ik ben overlast geweest van werk; dikwijls heeft men mij naar 't gevang gesleept; 5 maal hebben de Joden mij 39 zweepslagen gegeven; 3 maal ben ik gegeesseld geweest, eens met steenen over- worpen; 3 maal heb ik schipbreuk geleden en een dag en nacht overgebracht in het diepste der zee, dit alles ter eere Christi Te Cesarea wierd hij 2 jaar gevangen gezet 14 Epistels heeft Paulus geschreven en wierd te Roomen onthoofd op denzelfden dag en dezelfde uur als Apostel Petrus. De Volkeren vergeten hun Weldoe ners en hun roemrijke Helden niet.. De groote Bisschop Lambrecht van welken er zal gesproken worden zoo lang als Vlaanderen bestaat! 't is 3 jaar dat hij te Den derleeuw is bezweken, zijn hand nog op zijn Volk uitge spreid houdende voor de zegening; vrijdag is Hem een eerste openbare Hulde gebracht, in St-Baafskerk te Gent; aan de ingang rechts d'eerste kapel een graf in blauwen marmer, van voren de beschrijving van zijn le ven; rond de kornis van 't graf de wapens en de namen der Dekenijen van Oost-Vl.; op dit graf ligt de Volks vriend in witten marmer, d'handen gevouwen; boven 't graf een Relikwiekas met Outaar; in 't midden den Calvarieberg; rechts Bisschop Lambrecht omringd door de menigte, de Moeders die komen toegeloopen met hun kinderen en Bisschop Lambrecht die ze zegent; links, de goede heilige Ziel die te Vlierzelede Relikwie van den H. Macharis brengt en er de zieken meê zegent.. Dit ge denkstuk te Gent wint met van nabij aanschouwd te worden.. Na een plechtige Jaargetijde bijgewoond door 't gansche Bisdom, Aartspriesters, Kanunikken, Peni- tenciers, Sekretarissen, Direkteurs, Ceremonie meesters, Kapellanen, d heeren uit 't Seminarie, den Bisschop aan 't hoofd, na dit Jaargetijde is men processie-gewijze naar den ingang der kerk gegaan, om er dit Gedenkstuk te zegenen. Er was redelijk veel Volk ia den Dienst en g'heel den dag was 't een Processie naar St Baafs, van verre stond 't Volk te bidden voor zijnen Vriend en Weldoener. naderden, wat op alle aanwezigen een diepen indruk maakte, was het te laat. Te Neufchatel, in Frankrijk is ver- j Na de Mis werd een plechtig Te Deum aangeheven, waarna De kermissen zijn dagen van leute en verzet, en daar om zijn zij welgekomen bij de Meenenaars die geern eens hun herte ophalen en een deugdelijk partijtje lachen. Nu, dat kan geen kwaad doen, integendeel. Dat is en moet zijn om de zinnen wat te verscherpen en 't afge- wrochte lijf wat uit |te rusten. Daarbij men ontvangt eens magen, vrienden en ken nissen; de familiegeest wordt verlevendigd, en de zoet ste betrekkingen worden hernieuwd en versterkt. Ja, de kermissen zijn aangename en blijde dagen. Jammer is het dat er zoovele gevonden worden die er misbruik van maken die ze later moeten beklagen en bitter lijk bezeuren. In plaatse van ruste, 't is onruste en nachthuilen. In plaatse van vreugd en eerlijk verzet, 't is bederf en zedeloosheid, 't is hertzeer en verlegendheid voor velen. Ja, de tijden zijn slecht En nogthans als men de ker- misnachten beziet, wie zou het zeggen 't Is twaalf, een, twee van den nacht en nog later De meerderen deel der herbergen leven nog van 't volk. De treffelijke en eerlijke burgers en werklieden alleene zijn te bedde. Het overige huilt en twist en zwiert nog in .danskoten en langs de straten. Hoort die zingende of beter moorelende benden op komen, waggelende in hunne beenen maar nog mjerin hun verstand. 't Is vloeken, 't is schandige liederen, 't is schandalige geroepsels uitbraken die eenen ouden soldaat 'zouden doen schaamterood worden. En onder die stemmen hoort gij mannen en vrouwen, hoort gij tien, twintig jonge dochters die alle schaamte en eergevoel hebben verloren en in de baldadigheden alleene hunne vreugde vinden En waar gaan zij naartoe Het een danskot uit en het andere in I In die verpes tende kroegen is hun thuis en hun hert Zoo brassen en drinken zij vier, vijf dagen lang Gij zult misschien vragen, lezers, waar halen zij het

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2