e Jaren 15 28 Kermis-Aalst Overzicht GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Koormaatschappij Sinte Cecilia. Zie op <le 2 blad/.. 4de kol. Prijs 70 centiemen. DE SLAG VAN WATERLOO. BUREEL. ACHTERSTRAAT. Gewone Annmcen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 60 centiemen den regel. Berichten onder't Nienwe. 1 Irank denkleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. f» Pr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tydstippen dea jaar» genomen, rechtatreekfi bij ons cf door Post of Briefdragers. YAN AELST AALST, 9 JULI 1892. o Kerm is-Aalst van 18.92, 't weer is nog al voor deel ig geweestgoed gezond wandelweer en een vlaagske regen om 't stof te blusschen en d'Hoveniers te troostenZondag voornoen schoon Concert door de Jonge Wacht op de Groote Markt; maar schrikke lijk heet en weinig Volkwie zou er graten in vin den, van op de Groote Markt een Dreef ken of een Driesken Boomen te planten de wagens kunnen er tusschen rijden en de kramen hebben nog lommerte en eeneu hoiivast. Boomen te midden van een Stad, 't is leven en lust en gezondheid en prachtzondag na den noen, de kampstrijd der Visschers met de lijn Schoon Sociëteiten heeft Aalst, net gekostumeerd, het doet denken aan d'oude Vlaamsche Gildeng'heel de Vaart, van aan de St-Annabrug tot aan de Sassen zat vol Visschers; langs op en weergrooten toeloop van Volk en waarachtig een behagelijk en verrassend schouwspel; Antwerpen heeft den eersten Prijs ge wonnen voor d'algemeene vangst; Aalst, 'voor de vischvangst onder de Presidenten. Zondag achter noen rond 4 ure, 't Groot Concert op de Merkt door 't Muziek der linje-troependaarover zullen onze Vrienden Wisius en Marcus hun praatje houden Maandag ten 11 ure de Muzikale Morgendfeest door de Wat zullen wij zeggen van dit Feest?.. Dat het zeer prachtig is geweest en een oprecht muzikaal aangenaam Banket.. De Feestzaal des Stadhuizes goed volzet; een muzikaal Morgendfeest, ten n ure, in de volleg orie van het daglicht, 't is waarlijk een goed gedachtde zaal wel volzethet eerste deel, Zang en Muziek door Mej. Mi- chaux, Zangliefhebster, M. De Sutter, Zanger, M. De Porre, Vioolist, M. Roels, Orgelist en M. Scheerlinckx Pianist, allen met veel talent en wel geoefend in hun ak het tweede deel CECILIA Oratorio in 3 deelen machtig schoon, verrukkelijk ingrijpend, den toestand weêrgevende in de prachtige taal van zang en muziek; geen herhalingen, volgens den vooruitgang van dezen tijd en gelijk in den Fran- ciscus van Tinell, met al de schoonheid der Muziek de toestanden weêrgevende!.. De Bruiloft, hoe hubsch en hoe aanvallig in alleen- en in samenzang hoe treffend die samenspraak tusschen Cecilia en Valeriaan! na den dank van Cecilia, hoe indrukwekkend dit koor der Christenen Den Heere stijge ons danklied tegen Hij ziet genadig op ons neer, Zijn liefdekracht brengt heil en zegen, jbn schenkt ons eenen broeder meer. En terwijl het aanhoorderschap nog in eerbiedige ver voering is; daar vangt het tweede deel aan De Cata- cor-en. Valeriaan, die in deze sombere plaat sen i aub Urban;-.r kotr.1- zjzochch die in de verre diepte Let kerkelijk gezang höort der eerste Christenen die voor de voeten valt van Paus Urbanus, die vraagt om Christen te worden, en terwijl de Paus hem onder richt, de Christenkoor die statig en plechtig er tusschen valt met de woorden Wees welkom, broeder, in ons rangen. Wij schenken u den vredegroet. Dan gaat de Paus voort, en na een tweezang van den Paus met Valeriaan volgt weer een machtige prach tige samenzang der Christenen..Het derde deel is de Vierschaar, de rechtbank, d'ondervraging, de antwoorden van Cecilia en Valerianus, waartusschen de Christenen in koor zingen, immer met meer nadruk en tee- derheid, naarmatede Marteldood nadert; na'tVonnis volgt een driezang, dan eengespel, nu zacht, dan snerpend en wild, om te verbeelden de verzuchtingen tot God der Gemartelde, de folteringen, de wreedheid der beulen... En dan volgt het Slotkoor van Triomf en Zegepraal, met een ontzachwekkende macht van Muziek en Zang, zeer indrukwekkend, doch waarin een Orkest nog meer vuur en majesteit zou bijzetten... Met eerbied is dit Oratorio aanhoorden met vurigen geestdrift toegejuich... Ja, M. Van den Brempt, Ondervoorzitter van Ste Cecilia, mocht te midden der toejuichingen vooruitkomen en aan Meester De Mol eene Eerekroon aanbieden en over zijn waardig grijs hoofd hangen, hem zeggende in de Vlaamsche Taal, dat de Maatschappij hem bedankte vooj de eer die zij genoten had.de EERSi E uitvoering van dit ge wrocht te mogen hebbendat hij, meester Peter De Mol, die over 35 jaren Primus van Roomen werd uitge roepen, thans een nieuw meesterwerk had geleverd, waarop de muzikale wereld van deze en volgende tijden haren roem zal dragen ook richtte M. Van den Brempt in uitgelozene woorden een kiesch lofwoord tot den Dichter M. den Onderpastoor De Riddere, aldaar op een eereplaats aanwezig, en 't Publiek bekrachtigde die woorden, terwijl Meester De Mol, terwijl aan de Voor zangers Mej. Michaux, M. Goetnals, M. F. De Hert, M. R. DeGheest en M. De Sutter, met den Bestuurder M. V. De Gheest en aan al de Heeren Zangers een toejuicning van Hulde en Dank wierd gebracht... Oratorio Cecilia, wij wcnschen U uitgevoerd te zien in de groote zaal vau den Werkmanskring, voor duizenden van toehoorders cn opgeluisterd door Orkest. Maandag avond is de Nieuwe Vischmijn ingehul digd, met Verlichting. Concert door 't Muziek Ier Pompiers, een fel Muziek onder 't bestuur van M. De Pape, en met een Vuurwerk, door Mr Beeckman van Denderleeuw, die voor eenen kleinen prijs waarlijk iets prachtig heeft geleverd, waaronder verscheidc nieuwe stukken. En Volk dat er was, aan de twee oevers van den Aalsterschen Rhijn op Chipka en op Elba. Volk dat er was 1... frisch en aangenaam dat het daar is om wandelen op die breede steenwegen tegen 't water... De Vreemdelingen, die naar Aalst komen, roepen uit Geen een Stad in ons land is zoo schoon verbeterd als Aalst 1... De verlichting was maar een schampelscheutmet kunsten zorg verlicht en het vergezicht met kennis betracht, zou een verlichting aan de Vaart tooverachtig schoon worden. Dijnsdag de Jaarmarktveel koeien, schoone, defti ge koeibeesten, die oprecht lof verdienen en weerdig waren van in een Paleis te staan maar de Peerden markt zou schoon mogen genoemd worden, waren er wat meer Peerden geweest en eenige rij- en trekdieren die op iets trokken... Z'en willen hier niet zijn, de Peerden 'k zou de koopmans uit de Walen aanspre ken, de Duitsche en Pommeraansche koopmans ik zou door alle treffelijke middelen een betamelijke Peer- denmarkt betrachten, gelijk een wekelijksche Vee markt. Waar 'tVolk is, is de neering zei Jan do Mos selman, en hij meende in de kerk te rijden, maar de Suisse was daar en de Pijkenheeren der kerken zijn niet vervrozen. De oude Suisse zaliger uit S. Martens wist d'historie der schilderij van S. Rochus, van het naaldeken tot het draadje wanneer ze geschilderd is, door wie, voor hoeveel, de traktementen die er op vie len. wanneer ze gestolen is door door de Fransche Sans culotten en. wanneer ze weêr gebracht wierd. mei wel ken triomf ontvangen, enz... Volgens de traditie is 't nog grootendeels aan de Familie Lefêbre uit, ue Nieuw - straat, dat wij db teruggave d|er Schilderij danken hebben... Dijnsdag, Woensdag en Donderdag zijn 't de gewone Vermakelijkheden geweest, Feesten in Sociëteiten. Concert op de Groote Markt dooi* de Jonge Wacht en de Klein Soldaatjes, Prijskampen 0. a. in Werkmans kring een groote Schieting met de Bol, naar een hesp voor den oppervogel, kampstrijd onder de direktie van M. Josef D'Haese. Zondag begint er den kampstrijd voor 't Kaartspel Daar schoon hangende horlogiën... Zonder veel gerucht te maken, zijn zulke Feesten zeer vermakelijk... Maar iets dat wij moeten vermelden, dat zijn de OEFENINGEN VAN ONS POMPIERSKORPS donderdag op St Jozefsplein aan 't Klein College, van 10 tot 12 ure voormiddag... Wat heeft Aalst een wel inge richt en flink geoefend Pompierskorps!... Overjaar be haalden deze ieverige Stadsgenoten eenen Eersten Prijs te Brussel en dees jaar gaan ze met moed naai den Wederlandschen Prijskamp;... Wederlands, met Pompierskorpsen uit de verschillige Landen van Europa.... 't Vuur! de Brandrampen! elk schrikt ervan; doch een Pompierskorps gelijk t'Aalst is eene oprechte vrij waring... Dees jaar beproefden onze vrijwillige Pom piers een nieuwe Brandspuit, gemaakt door M. HOF MAN. uit de Kattestraat: lichter dan de andere, ge makkelijker om bestieren, met meer kracht 't water uitwerpende naar een verbazende hoogte en, nog een gaaf, dit water met zachtheid openspreidondo... Eere zij M. Hofman, en 't is wel te verhopen dat zijn werk zal ruchtbaar gemaakt worden aan d'ander Pompiers korpsen en door de Tentoonstellingen... Dit Pompiers- korps ziende, hooiende den goeden geest die er is. den moed en den iever der Manschappen, wij denken altijd aan ons Leger, dat nu een Slavenleger is, waar men de jongens moet vastbinden mot ketens en bedreigin gen, waar dat hot vervloekt en vermaledijd wordt; aan ons Leger, dat ook zou kunnen in eer en in moed ko men door den Vrijwilligen Dienst... Een Vrij Leger!... Rijke-menschen, Burgers Landbouwers, Werklieden, een vrij Leger een vrij man is meer woord dan 20 slaven... Heeren Gekozenen, denkt er toch wel op; komt er geen vrij Leger, 't is een stalen wet. na korten tijd 't is de algemeoneslavernij... De FLORA "VAN AALST, de Bloemententoonstelling in 't Klein College, prachtigen grooten keus van sieraad planten en bloemen alle soorten van Roozen; doch die ruime zaal zou gansch volzet geweest zijn ende bezoekers 50 tegen 1, wareereen behoorlijke ruchtbaarheid aan gegeven geweest... Men steekt het op den Boekdrukker, dat hij te veel over last was van werk. Daarbij 25 centiemen is nog te veel voor den gewonen man; ge zijt met vrouw en 3 a 4 kinderen; 't is seffens 1,50; 10 centiemen is meer dan genoeg voor een Tentoonstelling van Planten en Bloe men... Doch wij herhalen het: De Flora van Aalst was verrukkelijk schoon en dat d'Inrichters in hunne loffelijke pogingen volherden. Zou-je gelooven, menschen, dat ze leelijk wreed be ginnen te spreken van de Ziekte, in 't hoog van Rusland, langs Bakou en Astrakan 't zal zijn van dien hongers nood slechten bedorven kost eten, alle soort van vuile frutterij, maar den helft hun comportentie, flauw staan en met 't minste windeken van ziekte, 't is adjée. Maar alge lijk en laat die tijding niet van onrust te baren in Asia en in Europa eu hooren wij dat Oostenrijk zijn grenzen streng bewaakt, dat Spanje zijn Docteurs raadpleegt, dat Parijs in zijn hert begint te gaan en dat den perken Pruis ziju twee oogen naar Rusland slaat. In Rusland zijn er nog al gevallen, doch tot heden hebben wij van geen uitbreiding of voorzetting gehoord.. Ons Heer en den II. Rochus willen ons helpen en bewaren, 't gaat al slecht genoeg. In Frankrijk worden de Joden met schele oogen be zien. De rijke Smousen, uit Frankfort afstnmmig, die het groot deel der lortuin inslorpen eu hunne macht ge bruiken om de Volkeren te bedriegen en uit te buiten, alles opkoopende, zich van alles meester makende. De veroordeeling van Drumont, de tweegevechten en 't ge brek aan ander nieuws hebben d'aandacht getrokken op de handelingen der rijke Smousen.Hun fortuin wordt verbazende.. Rotschild die over 30 jaar 5 millioen had, is nu misschien 10 milliards rijk. De Joden bestierende groote liberale gazetten 't zijn zij die daar schrijven eu uitvallen als een Gasthuis of een Gesticht van Weezen en Ouderlingen eenige roeikes land 'bijkoopt voor den on derhoud der arme en zieke lieden en de klein liberale gazetten, Vlaamsche gelijk Fransche, dansen gelijk die rijke Smousen schuifelen.'1. Zijn ook de Joden die 't So- cialismus aanvuren.. Ze worden in Frankrijk afgeschil derd als de Tien Plagen van Egypte en 't zoo wel eens konnen losbersten.. Vooruil, van Gent, spreekt met eer bied over de Smousen.. Verwondert 11 dat? Laat'oe vuile smeerige ransel van een Turk of Mahometaan hier zijn vuist naar een Kerk of Kapel komen uitsteken» Vooruit zal zijn duimen en zijn vingereu aflekken. In Fraukrijk, RAVACHOL die zijn laatste dagen beleeft, en d'Aoarchisten die spartelen gelijk den duivel in, ,een wij watervat: huilende dat zij maDnen sterk zijn, en wraak, zullen nemen, ja de strafuitvoering beletten..'t Is te Montbrisson dat Ravachol vast zit.. Een dezer nachten ten 12 ure, zijn cel zal opengaan; Mr den Direkteur zal daar zijn met 2 cipiersaan dit teeken weten de veroor deelden hoe laat het is Mon ami, vriend, 't isvasgtesteld om 5 ure... Goecten moed Ten 5 ure De sterkste mannen worden doodsbleek en vallen Ihoopals 'ne ijdele zak. Tot hun bekomsle zijnde, ze mogen vragen al wat ze willen; en daar staat de Priester gereed.. Vijf uren krij gen ze voor de bereidenis tot de Dood dan verwenschen zij hunne misdaad. Ravachol zal onthoofd worden op een Driesken nabij 't gevang., 't Hoofd afslaan, 't is erg, maar den onschuldigen evenmenscB vermoorden, is dat niet veel erger In Frankrijk lachen de Misdadigen niet of z'en zeggen niet 't Is wed als hun Doodvonnis wordt uitgesproken.. SCHRIK inboezemen aan de booswichten, dat is een voorname zaak.. Dat Z. M. de Koning eens 'ne Referendum vrnge voor of tegen de Doodstraf en we zul len zien wie er zal de groote Meerderheid hebben De Koning die altijd gratie verleent, of't Volk dat de Dood straf vraagt voor do moedwillige eu pate.nte Moorde naars. In ENGELAND. kiesstrijd, Menheeren, felle kiesstrijd, op de eansche Iinje't heeft er gespannen er zijn felle pourparlésgeweest en Meetingen in d'opene lucht; nadat M. Gladstone een steen of een broodkorst op zijn wezen had gekregen, is er hu ook geworpen met eenen steen naar O'Brien, een der Ierlandsche Aanvoerders, anti-Par- nellist; hij kwam in rijtuig van een Meeting gereden en desteen vloog opzijn hoofd, met zulk geweld dat hij van zijn zei ven viel en veel bloed verloor.. Zoo werden de gemoederen nog veel meer aangevuurd.. De uitslag der Kiezing is ten voordeele van Gladstone, die 11 zetels aanwint. Ander bijzonder nieuws bemerken wij in Europa niet, tenzij in Spanje, waar de Schatkist in den rouw zit; 't Gouvernement heeft geld noodig; Pav, z->gt de En- gelschman. betalen Men heeft belastingen gelegd op de Wisselagenten en op de Groenselvrouwen, hetgene hevi ge betwistingen bij deze, en vurigen opstand bij gene heeft verwekt; de Groenselmadammen van Madrid zijn als ge sarde Jesabels naar de Markt getrokken en zonder de troepen, z'haalden de Ministers uit hun Paleis.. Na fel ge- schreeuwen geloop, is de rust eindelijk teruggekeerd. In ROOMEN blijft de Paus zijn taaie gezondheid be houden en overal goeden raad en nuttige opwekking rondsturen.. De waardige Grijsaard Amerika is ver slonden door do aanstaande Tentoonstelling.; in Zuid- Amerika wil er nu toch geen oprechte beternis komen, alhoewel die jonge en vruchtbare Landen zoo welvarend zouden kunnen z'ijn de nieuwe Voorzitter is benoemd, maar nog ciet in werkzaamheid;in Brazilië i.> cr.a soort van Burgeroorlog tegen de Italianen»; eu in ons Va derland terugkeerende, wij zien de boeren gereed om den Oogst te gaan pikken, terwiji de Staatsman* raar de Kamers rijden Om de Kiezingen t'onderzoeken, de Bud- jetten te stemmen en te zien wat er nog moet uit den weg geruimd worden, vooraleer men de zaak der Her ziening onder handen neme.. D'Herziening Voordee- lig, noodzakelijk is het van 't Volk meer Kiesrecht te geven is het genoeg te zeggen De Cijnskiezers zijn er tegen Zijn er geen ander stemmen die gelden De Cijns- kiezers zijn tegen een onstuimig Algemeen Stemrecht, maar een aanzienlijke vermeerdering van Kiezers gaat nuttige gevolgen bobhen en wel namelijk dat de zedelijke toestand der Werklieden beter zal in acht genomen wor den.. Ook valt het niet te ontkennen dat het kiesrecht met geheime stemming macht geeft en weerdigheid.... PASTOOR KNEIPP, zijn wonderbaar leven en zijne raadge vingen om door 't water gezond te wor den of te verharden en te verkloeken, 2de verbeterde uitgave, met een schoon Por tret van den gezegenden man. KNEIPPLIED. Wie lang en gezond wil leven Volge Pastoor Kneipp alleen: 't Water zal een lijf hem geven Kloek en hard als staal en steen. Vroeg er uit, en rap naar buiten, Door de weide barvoets schrijden, Giete maar, giete maar, husj, husj, husj, husj, husj. Milder stroomt ons bloed voorwaar, Heil, heil, die eedle Kneipperij, Al is er ook geen bierken bij, Heil, heil, die eedle Kneipperij, Hei', heil, die eedle Kneipperij, heil, heil Jicht en flerecijn moet wijken: Pastoor Kneipp helpt man en wijf; Dames, bleek weleer als lijken, Krijgen verscbe bloed in 't lijf. D'ouderdom, zoo rijk aan kwalen, Zult ge trotsen ongedeerd, Als g'uw lichaam wilt verstalen Liik het Pastoor Kneipp ons leert. IV. En gij, heeren Bureaucraten, Is uw ruggenbeen verstijfd, Wilt uw pen wat rusten laten Hoort wat Kneipp u vorenschrijft Zenuwzieken, kranke magen, Drinkt van Kneipp zijn moutkaffée; Haast verdwijnen al uw' plagen, Liif en ziel zijn weêr te vreê VI. Dus den moed niet opgegeven; Steekt natuur een handje bij; Zoo put ieder nieuwe leven Uit die eedle Kneipperij Die woorden zijn in het zangerige Duitsch- land, op muziek gesteld, en te koop in ons Bureel, met muziek erbij, aan 25 centiemen. Neg te koop in ons Bureel HartmaDn-Kneipp. De Begietingen Omslagen, Baden en Wasschingen. 1.00 Kneipp. (Seb.). Mijne Waterkuur. 3.5o Kannengieser A Un cure allemand extra ordinaire. Etude sur M. l'abbê Kneipp. 0.75 OF VIII. 1G JUNI 1815, Heeft Napoleon den Eerstee groote zegepralen behaald, ,'t en is niet geweest al gapende of al slapende. Na den 15 Juni 18 uren te peerd gezeten te hebben, te mid dernacht ontving hij Generaal Ney, sprak en studeerde met hem tot 2 ure; aan zijn troepen gunde hij 7 a 8 uren rust; de jongens hadden die rust noodig, na de vermoeienissen der .orige dageu en voor dat ze moesten te velden trekken tegen de oude en ste'rk- geoefende soldaten van Blücher en van Wellington 7 a 8 uren rust hadden de Soldaten van Napoleonaan zijn eigen gaf hij er maar 2 3. Ten 5 uren was hij weêr te been, geleerd en gespoord, en wachtte zijn Adjudanten af, uit de verschillige Legerkorpsen maar, zegt Thiers, zijn oordeel stond reeds vast. Hij lag met zijn leger tusschen d'Engelschmans en de Pruissische; het hoofd kwartier van Wellington was op 15 uren afstand, links; het hoofdkwartier der Pruismaus 8 uren, rechts. Vandaag, zegde Napoleon, ontmoet ik het Pruissisch leger op het plein van Fleurusen morgen of overmorgen val ik op d'Engelsche troepen, welkedoor Ney zullen tegenhouden worden. Wat gebeurde er onderlusscben in d'ander kampen Den 14's avonds wist Blücher nog niets van hetgeen Napo leon van zin was; dien avond hoorde hij iets van zijn bewegin gen, riep zijn Geueraals Bulow, Thielman, Pirch en Ziethen bij een, en na eenige maatregels bevolen te hebben rond Namen en Sombrefle, besloot de Pruisische Generaal van den 1G Juni slag te leveren tusschen Fleurus en Sombrefle, zonder het Engelsch Leger af te wachten, doch met de hoop van een groot deel te zien aankomen te Quatre-Bras. Wellington, de aanvoerder van d'Engelschmans sliep op zijn 2 ooren. Wellington was bijzonderlijk bekommerd,om aanzijn leger den weg naar tie Zee niet te laten afsnijden; den 14Juni sloeg hij niet veel acht op de berichten over 't Fransch Leger; de Engel- sche Soldaten, schrijft Thiers, vergeven liever dat ze vruchte loos gedood worden, dan vruchteloos vermoeid. Deu 15 Juni ontvaLgt Wellington van Generaal Ziethen de tijding dat Napo leon met zijn Leger op aantocht is; hij doet zijn troepen meer (i) Eigendom; verboden nadruk. langs Ath en Braine-le-Comte komen 's avonds gaat Wellington naar een avondfeest van hertogin Richmond te Brusseldaar wordt hem de tijding gebracht dat Napoleon door Charleroi is ge trokken en over den Samber!... Wellington blijft zoo kalm als een glas koud water; na eenige oogenblikken verlaat hij rustig het Feest, zendt eenige bevelen aan generaal Ilill en aan den Prins van Oranje. Wat hem aangaat, hij zal in den nacht vertrekken, om met het krieken van den dag tusschen Quatre-Bras en Som brefle te zijn en er met Generaal Blücher te spreken. Doch zijn Generaals en bijzonderlijk de Prins van Oranje, klaarder ziende dan hij, hadden beter gewerkt en reeds in den dag hunne troepen gestuurd langs Nijvel en naar Quatre-Bras. Den 16 Juni, ten 5 ure zat Napoleon al te peerd, in zijn kamp rondrijdende, berichten ontvangende en bevelen gevende; hij zag er angstig uit en bleek; er zijn Geschiedschrijvers die zeg- geo dat hij leed aan zeer pijnlijke kwaal, die afmat en den moed ontneemt, doch de sterke man liet hiervan niets blijken. Geerne had hij aanstonds slag geleverd tegen de Pruisische; doch dit was onmogelijk; nog 25 duizend zijner Soldaten moesten aankomen, waaronder 10 duizend ruiters, en ziju groote batterijn geschut die met veel moeite door de smalle en kromme straten van Charleroi sukkelden; zonder dit geschut kon hij niets doenhij moest dan wachten; wat gaven 3a 4uren, vermits de dag van Juni 17 uren telde! Ten half zes vernam Napoleon dat de Prios van Oranje met zijn Volk aan Quatre-Bras naderde. Wellington had onze Voorouders de Neêrlanders, aan 't hoofd van zijn leger gesteld en op een ge- va; !i)ke .laats; ten 6 ure liet Generaal Grouchy aan zijn Meester weten iat het Pruissisch leger ontplooid wierd rond Fleurus. "j £.q 1 ure stapte Napoleon van zijn peerd en na vinnig op zijn Landkaarten gesjoerd te hebben, gaf hij zijn bevelen, die aan stonds wierden overgeschreven in geheime krijgstaal, endoor .je Adjudanten naar de verschillige legerkorpsen overgebracht. V olgens le berekening van Napoleon zou de veldslag ten 11 re aanvang nemen en tot 9 ure 's avonds konnen duren over u. 0 kloeke en goed uitgeruste soldaten kon Napoleon be- s« hikkenhij kon er nog 10,0(10 van graaf Lobau bijvoegen, als o.k zijr lijfwacht, bestaande uit 3,000 felle Ruiters; het Pruis- ?is<.leger telde maar 90,000 man; meermaals, ja zelfs in 1814 I had Napoleon met een kleinder leger, veel meer Pruisische j ven'agen. Den steenweg van Brussel, Quatre-Bras vertrouwd Napoleon toe aan zijnen Generaal Ney; hij had daarvoor 45,000 301 '.en. en om zeker te zijn, zond Napoleon hem zijn schoon ioips vaii Kurassiers, in verwisseliug van de lichte ruiterij; doch j de Kuraïriers moest Ney op zulke manier plaatsen, dat Napoleon ze k r. rug roepen, in geval van nood. 1 erwi;. Napoleon die bevelen zond, en weêr te peerd was ge stegen, trokken de troepen gedurig den Samber over en namen post rond het plein van Fleurus. Een laatste maal deed Napoleon eenen brief aan Ney schrijven, meldendedat hij ging naar Fleurus trekken tegen het Duitsch Leger; indien Blücher achteruit week, dat hij, Napoleon, alsdan op Brussel zou vallen bij drukte hem nogmaalsop 't hart van Quatre-Bras te bezetten van de lichte ruiterij en de Kurassiers langs den kant van Fleurus te houden, van toch wel op te passen, van kalm te blijven en al de bevelen stipt te volgen; kwame er verandering, hij zou het goed bijtijds weten. Met 45,000 man had hij ruim genoeg; want veel meer Engelsch- mans konden daar niet bijgebracht worden. Tusschen 9 en 10 uren waren al die bevelen meegedeeld en in uitvoering; de laatste Fransche troepen hadden Charleroi verla ten de Kurassiers van Millhaud en van Yalmy waren op hunnen post; Napoleon was vol hoop en moed en deelde deze gevoelens aan zijn Legers mede 't ls heden, zegde hij,den verjaardag van Marengo eu van Friedland Soldaten te Iéna waart gij tegen diezelfde Pruissche 1 tegen 2; te Montrairail 1 tegen 3.. Voor el- ken Franschman die een hert heeft, is het nu de tijd van te over winnen of van te sterven. De zon stond daar prachtig en machtig en deed de borsten der Kurassiers blinken en fonkelen, maar viel ook als ziedende lood op de strijdveerdige troepen, arme slachtoffers van den vreeselij- ken Oorlog. Op dit oogeublik rond 9 a 10 ure was Wellington, de Opper- Generaal van 't Engelsch Leger nabij Quatre-Bras bij den Prins van Oranje; Wellington zag nu zijn tout in, van gisteren zoo lauw geweest te zijn en naar een Feest te gaan, terwijl een Veldslag nabij was. Gelukkig voor Wellington dat de Prins van Oraoje zijn bevelen niet had afgewacht,0111 'roepen naar den steenweg van Namen op Brussel en bijzonderlijk naar Quatre-Bras te zenden. Men kon daar tegenhouden, niet slag leveren, het zou 5 ure van den avond zijn, eer de meeste troepen konden daar zijn. Wellington keurde alles goed wat de Prins van Oranje had ge daan en op dezes verzekering dat hij alles zou in 't werk gelegd hebben om Quatre-Bras te behoudeu, ja zijn eigen en zijn laatste soldaat opgeofferd, alzoo gerust gesteld, trok Wellington naar Sombrefle, hij den Pruisische aanvoerder Blücher; hij vond hem daar, te midden van zijn leger, waarvan een deel zich rond Som brefle ontplooide en de hoogtens van Sint Amand eu Ligny be zette, om aan de Franschmans te doen gelooven dat men het slachtveld ontvluchtte Wat is uw plan? vroeg Wellington. Generaal, niet wachten, slag leveren !J Ware't niet beter, generaal, te wachtentot de Russen en d'Oostenrijkers hier zijndan verpletteren wij 't Fransch Leger.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1