Rampen, Misdaden en Ongelukken. Buitenlandsch» Wisius sn Marcus. M. Wilfried DE CLIPPELE. j MELDERT BIJ AALST. - Zondag gingen twee jongelingen dezer gemeente, J B. Van Rossem, 19 jaar en Kamiel Tilly, 21 jaar, baden in den uitgestrekten vij ver. Nauwelijks waren zij in 't water, of Van Rossem kreeg eenen schielijken aanval van krampen en hij ver dween onder het water. Tilly die zich op eene min diepe plaats bevond dan zijn makker, doch die niet kon zwem men, kon niets doen om hem te helpen. Op zijn hulpgeroep snelden andere personen toe, doch het was reeds te laat. Men vischte slechts een lijk op. MEIRE, 5 Juli, om 5 uren namiddag is eene korte doch hevige brand uitgeborsten ter wijk Broeck-Koekel- berg; vijf woonsteden zijn op 29 minuten tijds gansch vernield met al de meubelen die ze inhielden. Begonnen bij Petrus Godart, niet verzekerd, en ver volgens bij zijn zoon Jan; bij Camille Van Impe, cerre daarnevens wonende oude vrouw, allen aaneenhan- gende, dan heeft het vuur, de in steen gebouwde er in pannen gedekte woonst aangegrepen van Albert Pardaens welk ook gansch is vernield. D;ze laatste alsook Van Impe, (tegenwoordig in Fran- kiijk werkende^ zijn tegen brandgevaar verzekerd. De bladeren der cr rondstaande hooge kanada-boo men vlogen al brandende, evenals het strooi der daken o p eere vei bazende hoogte. NIEUWERKERKEN. Sedert eenigen tijd loo" pen er langs de wijken Restert en Dries, oprechte ste' keivarkens, die deftige Burgers him vruchten vernielen! en die treffelijke menschen durven op de straten aan* randen. MOERZEKE (dorp.) Aldaar is is afgebrand woens dag achternoen d'heroerg 't Kruisken met bakkerij, woensdag achternoen. BRUSSEL 1 Goed, jongen omdat gij op een ijze ren drijwiel zit, ge zij Ogij daarvoor den greef van Half vasten niet... Te Brussel maandag nabij de Beurs, een drijwieler rijdt een kind omver, dat nog al tamelijk ge kwetst is; d'Ouiers loopen ermeè weg een voorbijgan ger roept d'a indacht der Policie op 't feitEen Brussel- sche Champetter zegt aan den Vclocipedist dat hij zoo wild niet mag rijden en wat doet de krispeldewinkel Naar den voorbijganger springen en hem afranselen... Aanstonds is hij vastgegrepen en onder proces-verbaal gelegd. Men zal hem leeren opspelen. BRUSSEL. Een genaamde P., metser, ging zater dag avonddoor de Kroondreef, wanneer hij, bij dekazerne der gidsen gekomen, door twee kerels werd aangevallen die hem ten gionde wierpen. Terwijl een der bandieten den man vasthield, doorzocht de andere zijne zakken. P., die de eenige steun is zijner oude moeder, had gelukkig- lijk zijn weekloon niet ontvangen. De twee kerels heb ben de vlucht genomen, wanneer zij zagen dat hun slachtoffer geen geld op zak had. Dc bewoners van het huis nr 284, Haechtschen steenweg, waren over eenige dagen naar den buiten ver trokken, slechts eene oude meid t'huis latend. Zij hadden een deel van hun reisgoed medegenomen, doch het mee- rendeel der koffers moest 'sanderdags verzonden worden. 's Anderdags kwam een kerel met een wagen'zoo gezegd gezonden door mijnheer. o~ ce Koffers te halen Dg meid geloofde den kTtl, en hielp hem zelfs om het goed op te 'adisn. Kc:nadien kwam de eigenaar naar huis om te zien waar zijne koffers bleven, en men vernam toen, dat men te doen had gehad met eenen stoulmoedigen bedrieger. Zondag nacht, ten 1 uur, is een stoker van den ijze ren weg, die met den sneltrein van Brussel naar Antwer pen vertrokken was, nabij den Ouden God uit een kom- partiment van 3de klas gevallen. Hij werd bewusteloos gevonden door eenen baanwachter en naar de statie van Ouden God gebracht,waar hij de noodige zorgen ontving De ongelukkige was op den trein in slaap gevallen en heeft in zijnen droom de portel geopend. Hij was gewond aan het gelaat en aan de handen. Maandag morgend werd hij met den eersten trein naar Brussel terugge bracht. Het is een genaamde Apostel, in dienst in de Noordstatie, en wonende te Laken. ASSCHE. In den nacht van zondag tot maandag is alhier, de hoeve van den heer Verbeiren afgebrand, gedurende de afwezigheid van den pachter. Deze was zondag avond, ten 8 ure, met paard en kar naar de jaar markt van Opdorp vertrokken. De pogingen der geburen om den brand te blusschen zijn vruchteloos gebleven. Toen de heer Verbeiren, aan stonds verwittigd, te Assche weerkwam, lag zijne hoeve gansch in puin. Eene koe en een varken zijn in de vlam men omgekomen. De gendarmerie van Assche heeft een onderzoek inge steld over dien brand, die aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Het parket van Brussel is ter plaats ge weest. ST-TRUIDEN. Een jongeling, genaamd Leen van B rust hem, oud 12 jaren, was verleden zaterdag avond in de laan der Vlaamsche Poort op eenen boom geklommen om een vogeltje uit te nesten. Hij verloor het evenwicht en viel naar beneden, met het ongelukkig gevolg dat hij aan zijne bekomene wonden overleden is. BRUSSEL. In 't laag der Stad is een Wisselagent Generaal, wachten is Brussel leveren in d'handen van de Franschenwachten is ons onteeren in d'oogen van Europa wachten is ons Soldaten ontmoedigen en den vijand opwekken.. Generaal, ik moet zeggen dat uw redens gegrond zijn; maar tracht het zoo lang mogelijk uit te stellen, tot ods Legermacht te Quatre-Bras is vergaderd dat wij eerst kunnen doordringen en het rijandelijk Leg.n* op zijn achterflanken aanvallen. Zoo gezegd, zoo gedaan; Rond Tl ure verliet Wellington Sombreffe, omopden steenweg van Brussel den optocht van zijn Leger naar Quatre-Bras te doen verhaasten. Daar ging het de g'Allieerden meè Bedrogen door de krijgs bewegingen van den Prins van Oranje, die zijn klein legerskorps van Hollanders en Belgen op een breede lijn uitspreidde, gelooide Ney dat het gansch Engelsch leger daar was, met zijn 120,000 man; en den aanval niet durvende wagen, halmdeen talmde hij tot groot verdriet van Napoleon, die hem herhaaldelijk liet zeggen dat hij niet te vreezen had, dat onmogelijk het Engelsch Leger daar kon zijn; doch verscheidt; ander Generaals deelden 't gevoe len van Maarschalk Ney, terwijl men in 't kamp van Napoleon ook begon ongerust te worden, door de geruchten dat Engelsch- mansen Pruisische samen vereenigd waren en op 'tpleiu van Fleurus gingen komen. Napoleon, die altijd over en weêr reed, zond eenen expres aan Ney om te zeggen dat hij moest aanvallen; hij was te Charleroi de achterhoede van 't Leger gaan aanvuren; 's middags was hij te Fleurus, nam er een stuk op d'hand, dronk een glas koud water, om kalm te Mijven, snoot uit zijn leeren giletzaksken, gaf rechts en links zijn bevelen en reed voort met zijnen staf; in 't midden van 't plein op een verhevenheid is een hooge windmolen; daar klom Napoleon met ladders op en van daar zag hij met zijnen ver rekijker den waren toestand der zaken 30,000 Pruisische tus- schen Saint Amand en Ligny, onder 't bevel van generaal Ziethen; hooger op, aan den steenweg van Namen op Brussel, generaal Pircb, ook met 30,000 man en eindelijk de troepen van Thiel- mann, die gedurig van Namen kwamen afgezakt... Overal, waar men sjoerde, een wemeling van soldaten en van kanous... Napo leon schatte die manschappen op 90,000 en hij was er heel dicht, want ze waren 88,000 in getal. Dit bestatigd hebbende, kwam Napoleon van zijnen moleo, steeg weêr te peerd, reed voor zijn troepen, de mannen opwek kende en bleef altijd in afwachting dat hij de kanonscheuten zou hooren van 't leger van Ney, om d'Engelschmans achteruit te drijven. Doch bij hoorde niets van dien kant en zond bevel op bevel... Een uur lang bleef 't Fransch Legpr in afwachting, een uur lang, door de schuld van d.en generaal Ney. Ten 2 ure stuurde Napo leon een bericht naar Ney dat hij ging aanvallen; geen kanons te hooren; Napoleon begon er nu wreed en bitter uit te zien en ten half drij stak hij zijn zweerd in d'hoogte, als teeken dat men moest aanvallen. ('t Vervolgt.) gevlucht, vele menschen in zwaar verlies dompelende. In de groote steden vindt men groote deugeniet-m. MALDEGEM Zondag, terwijl de landbouwer Cup pens, van de wijk De Kroon, zijne vrouw en zijne meid naar de kerken van Donk en Maldegem ter hoogmis wa ren, de bewaking van hun huis aan eenen jongen overla tende, die rond de hoeve de koeien wachtte, is een dief in de woning gedrongen bij middel van eenen ploegijzer, en heeft er eene som van 900 fr. gestolen, voortkomende van den verkoop van vee. Dadelijk vielen de vermoedens op een zekeren D. B.., die binst de week als knecht weg gezonden was. Hij is maandag morgend in het gemeente gevang van Maldegem opgesloten hij heeft echter geene bekentenissen gedaan. GENT. Eene stoutmoedige poging tot aftroggelarij heeft zaterdag avond laatst op den Zwijnaardschen steen weg plaats gehad. Een man is daar in een huis gekomen, zich uitgevende voor een cul familielid en zeggende dat hij gelast was te komen zeggen dat zij zouden deelen van tenen geestelijke, ook eenen bloedverwant, die overleden as. Hij werd goed onthaald en bleef den nacht in het huis doorbrengen. Hij had zich zoogezegd door een anderen persjon het ..uis doen aanwijzen, doch men denkt veeleer dat die jersoon een medeplichtige was dien hij 's nachts zou lebben binnengelaten, hetgeen echter verhinderd werd, doordien de huisgenoot en heel den nacht moesten wer ken. Zondag morgend ging hij met de vrouw naar de kern (de man is machinist en was niet te huis), de wandelstok an den man medenemende; in het terugkceren traden zij in eene herberg, waai zij een glas bier dronken. Toen hij wilde betalen bevond hij dat hij niets anders had dan een goudstuk, en dan nog een valsch. De vrouw gaf hem eenige franken voor de terugreis, en eerst als de man tehuis kwam, werd ontdekt dat men het met een stouten aftroggelaar te doen had gehad. Met even slechte bedoelingen bezield, denkt men, was de kerel die maandag morgend te 5 ure kloppen kwam aan een huis op den zelfden steenweg, bewoond door eeno jonge dochter die den naam heeft eenig geld te bezitten. Toen de geburen op zijn herhaald kloppen hem vroegen wat hij daar zoo vroeg moest doen, antwoordde hij dat hij kwam om stoelen te vlechten 1 De zonderlinge vlechter is sedert niet meer teruggezien. GENT. Zondag namiddag gingen vier vrienden,die in de Wollestraat op logement wonen, eens naar den Dok. Daar g^xenen, ging men de wedding aan om over den Dok te zwemmen. E?n der vier, A. De Waele, wever, oud 45 jaar, spiong in 't na'°r: wanneer hij te midden der vaart was,; vaarde eene stoomboot naar Terneuzen voorbij, De Waele stak de armen omhoog en zrnk. Twin tig minuten later trok men zijn lijk op, dat naar het r._s pitaal is gedragen. GENT. De i5jarige Hendrik Van Hauwaert, wonende Belgradestraat, die met krukken gaat, ging verladen don derdag avond rond 6 ure over de brug van de Verbin dingsvaart hij bleef met zijne krukken tusschen de planken der brug steken, viel en kwetste zich nog al erg aan de handen. Na de zorgen van de:i geneesheer Mat ton ontvangen te hebben, is hij per rijtuig naar zijne woonst gevoerd. LOKEREN. Een voerman, de genaamde August Laureys, is de verledene week, in de Statiestraat, zoo ongelukkig van zijnen wagen gevallen, dat hij wel een half uur zonder bewustzijn is gebleven. Hij klaagt over inwendige pijnen. SCHERPENHEUVEL. Inden nacht van vrijdag tot zaterdag zijn drie huizen verbrand, op den steenweg van Rillaer. De pompiers snelden spoedig ter plaats, doch waren onmachtig het vernielend element 'e heer te gaan. In min dan een uur tijds waren de drie huizen door het vuur ten gronde vernield. Gelukkiglijk dat er geen wind was, anders ware de ramp veel ijselijker geweest. Van eene vrouw uit de buurt die medehielp in het blus schen, heeft men 3oo franks gestolen. KORTRIJK. Dieven zijn doorgaans lafaardsm de Lambrechtstraat hebben ze daar bij de zieke oude vrouw Martelaere, die leeft van eenige spaarpenningskes, z hebben daar alles gestolen, om het te gaan verbrassen in kaberdoezen en ka veeten. WAREGEM. Bruno Ruyschaert, winkelier alhier, reed zaterdag met eene levering haver, toen hij ongeluk kiglijk van den wagen stuikte en erge inwendige kneuzin gen bekwam. Niettegenstaande de spoedige zorgen, ishij zondagover leden. WAASTEN. De kermis dezer stad is gekenmerkt door een treurig ongeval. Gelijk alle jaren waren er volks spelen ingericht. Met feest was volop in gang en binnen weinige oogenblikken zou een luchtbal opgelaten worden. De heer August Coursez, de voorzitter van het inrich- tingskomiteit, maakte zich gereed om het opstijgen des luchtbals af te kendigen door het afschieten van eene plaatijzeren buis, die den dienst moest doen van een ka- nontje. De lading was natuurlijk veel te zwaar voor een der gelijk tuig Ook had de heer Coursez nauwelijks de bran dende iek aan de buis gestoken, of deze ontplofte en trof den onvoorzichtige doodelijk aan het hoofd. Coursez, stortte ten gronde. 'I'wee geneesheeren verzorgden hem onmiddelijk, doch er bestaat weinig hoop den ongelukkige te redden. Het slachtoffer is 32 jaar oud. BRUGGE. Dinsdag morgend ging het paard van een officier der lanciers in de Phiiipstockstraat zoo gewel dig aan 't steigeren, dat de ruiter er afviel en het dier op de vlucht ging in de Cordouanierstraat, Yper- en St Jan straat, al waar het paard moedig en gevaarvol opgehouden is door Hendrik Ackaert, werfman bij KI. De Lodder. Hij verdient belooning. MECHELEN. Zondag avond rond n ure, terwijl de echtgenoten Bruienne Delen naar de foorplein waren, zijn dieven in dezer woning, Nokerstraat nr 3g, gedion- gen, en hebben er eenen koffer opengebroken waaruit zij eene somme van 100 fr. roofden. Een ernstig onderzoek is ingesteld; het moeten beken den zijn die den diefstal gepleegd hebben. BOOM. Verdronken. Dezen nacht rond 12 ure, is de genaamde Egidius Van Reeth.oud 69 jaar, wonende in de Bosschen, huiswaarts keerende, in een der water putten van den heer Cop, steenbakker, gevallen, en er in verdronken. Dezen morgend vroeg zag de zoon de klak zijns va ders op den weg liggen in de nabijheid. Onmiddelijk deed men opzoekingen en wtldra vond men het lijk des verdronkene. De droefheid van vrouw en kinderen is on beschrijfelijk. LENDELEDE. Maandag middag is een erg onge luk aan de statie van Lendelede voorgevallen. Zekere Dumoulin, landbouwer van Rumbeke, moest den spoor weg te Lendelede statie ©verrijden. De trein van 12 ure kwam in volle stoom aangereden, toen de landbouwer met zijnen wagen met twee paarden bespannen, op de riggels was. De wagen is verbrijzeld. De paarden zijn gedood en de geleider heeft het insgelijks met den dood moeten bekco- pen. VILVOORDE. Ir den nacht van zaterdag tot zon dag zijn er dieven gebroken in drie huizen der d'Aubre- méstraat, te Vilvoorde. Bij den heer D. D.. hebben zij alles gestolen, wat zij van waarde vonden, o. a. verschil lende piijspenningen door den heer D. D. gewonnen, eene goude pen, zilverwerk, linnen, klecren, enz. Al de meubelen waren doorzocht en overhoop geworpen. Bij den heer D. W. zijn zij in de eetzaal niet kunnen dringen. Bij den heer M. D. hebben zij een bovenfrak en zilverwerk gestolen. De dieven waren over den hofmuur nevens de woning van den heer D. D.. geklommen, en bij middel eener ladder zijn zij opvolgentlijk in drie huizen geraakt. Bij den heer D. D.. hebben zij in de keuken de helft eener stalen grasscheer laten liggen, dat hun ongetwijfeld als wapen moest dienen, indien zij verrast werden. BRUSSEL. Een zoon die zijne moeder verwurgt. - Op den Haachtschen steenweg woont de weduwe X., met haren minderjarigen zoon. Zaterdag avond keerde deze laatste huiswaarts, na in eenige slecht befaamde herbergen gansch zijn weekloon te hebben verteerd Daar zijne moeder hem hierover verwijtingen toebracht, sprong hij op haar, sloeg haar ten gronde en hield haar zoo bij de keel tegen den grond gedrukt De wanhopige strijd welke de ongelukkige moeder te gen het wangedrocht voerde, werd gehoord door den bij zondersten huuraar des huises. Deze sprong naar boven, stampte de deur open, greep den ontaarden zoon bij den kraag, sleepte hem den trap af en stelde hem in handen der golicie. Mad. X. haar gelaat was vreeselijk gezwollen door de mishandeling. BERGEN. De policie van Bergen heeft aan de po licie van Brussel en omstreken eenen aanzienlijken dief stal medegedeeld welke te Bergen met braak gepleegd is, ten riadeele van eenen eigenaar dezer stad. De misdadi gers hebben uit eenen secretaire een pakje genomen met iöoaandeelen der steden Brussel, Antwerpen, Doornik, Gent. Oostende en Verviers. Verders hebben zij drie rentetitels medegenomen van een nominaal kapitaal van 2000 fr. elk. Te Brussel zijn vlijtige opzoekingen begon nen. LUIK. Ongeval. M. Loppart, een eer velocipe- disten voor den grooten prijskamp van la Boverie is gister geweldig op een werkman gebotst die juist over het strijdperk ging. De schok was zeer hevig. M. Loppart had twee tanden gebroken, welke hij inslok. Men heeft hem op eene matras naar zijne woning moeten dragen. De werkman werd opgenomen met eene breuk aan den hoofdschedel. Het is zekere Laplume, garnierder. LUIK. Wel, die leelijke Vrijdenkers, die merte- koes en hoe valsch! Te Luik, in St-Martenskerk, nog altijd geschonden door die Dinamieterij, zondagachter noen rond 2 uur, een vreemdeling vraagt aan den Koster om te mogen gaan bidden in de 'Kerk voor een zieken zijner Familie. Men laat hem gaan en rond 4 ure, men bemerkt dat hij de ex voto's gestolen heeft aan 't beeld van den H. Severinus. In Frankrijk, te Montbrisson, Rava- chol, de roode, laffe schurk, zit in zijn cel ter dood veroordeeld het schavot gaat opgerecht worden maar d'Anarchisten zweeren daar met honderden te zijn en die strafuitvoering zullen beletten de geruchten loopen dat zij een zware losber- sting zullen verwekken en in die verwarring hunnen Ra vachol redden.. Den eenen of anderen dag gaan wij hoo ren dat Ravachol 's morgends ten 5 ure gehalsrecht is, fiat executia en gelijk het zijn moet. De Anarchist Martinet gaat voor 't Hof van Assisen verschijnen, om te Brest in een Voordracht de Soldaten te hebben aange hitst tot oproer. Te Troyes, tus-chen Courterot en Poligny, zijn 20 hektaren bosch vernield een grijsaard van 70 jaren is er in gebleven. Te Parijs, in den thea ter der Gobelins, zekere Beauvois, die de speelders moet inblazen als zij weifelen of aarzelen, woensdag hij bleef stom; een der speelders kon niet meer voort; men dacht dat Beauvois sliep;doch hij was dood; in 't slachthuis la Villette (schoone beschaving, feilen vooruitgang) ze kere Nand Delbecq heeft zich gezelfmoord, omdat zijn vrouw dood was. en zijn vrouw heeft heur gezelfmoord ten regarde van haren man... Er staat geschreven van d'ongeloovige wereld En alles heerscht daar ondereen: diefte, slecht leven, moord en zelfmoord. Oei, die Influenza is bij d'Argentianen is 't daarmeê dat de Ce- dullekens afslaan een rijk jong land, maar met zonder orde en met zonder eerlijkheid in veel besturen. Te Oldenburg, in Engeland of Schotland is de bliksem ge vallen op eenen schaapstal en heeft er 170 schapen ge dood. Gladstone is hersteld. Men weet dat hij binst een zijner redevoeringen voor de kiezing, gekwetst werd in zijn wezen door eenen steen of eene broodkorst naar hem geworpen. In sommige streken van Engeland is het de gewoonte van brood te smijten en ook peperkoek als een wensch van dank en voorspoed. Aardig volk heeft aardige manieren.pIn SPANJE zit het niet pluis; dat land komt erg op den achternoen er moeten nieuwe belastingen zijn en 't gaat gelijk in het gasthuis waar Uilenspiegel beloofde alle zieken te genezen met de asch van een der zieken die moest verbrand worden maar elk iiep weg om te meest... Te Madrid was er nu spraak van de Groensels (le belasten en de groenselvrouwea zijn .in vrceden slamadaris gekomen ze zijn al huilende, op zijn Spaar.sch van los dos krapulos, door de straten ge- loopen, ze wierpen met steenen, zoodat de politie moest de siraten bezetten en zelfs gebruik maken van de vuur wapens en 't en is nog niet gedaan de Waschvrouwen zijn ook in spaansche koleire. Ondertusschen is de ko ninklijke familie aangekomen de koning zat op den schoot van zijn Mamaken. De koningin van Wurtem- berg is bijna verongelukt geweest Op wandeling zijn, de as van haar rijtuig breken de koetsier en de lakei zijn gekwetst maar de Koningin, in kalmte blijven de teugels vast grijpen en de peerden kunnen bedwingen. Weeral een leelijke affaire te Toulouse met een civiele onderwijzeres.. Op zulke vijvers vangt men zulke vis- schen en de Vrijeenkerij kan niets opleveren, dat deugt, niksemendalen... Zegt dat voort, 't is de vaste waarheid. In HOLLAND, te Zuthem, als men dijnsdag avond d. v. w. de Badplaats ging sluiten, bemerkte men de kleederen van een jong mensch in een der kabientjes en na onderzoek vond men in 't water het lijk van een I7ja- rige jongeling die van het ondiepe naar het diepe dee! *as gegaan en alzoo verongelukt. Te Frankfort moest een bediende van het Huis-Wolff gaan 200,000 marken ontvangen inde Rijksbank. Terugkeerende is kloek was, altijd in eer en houw, God en de deugd ge trouw. Dat zijn de groote zaken der wereld Een lang lustelijk leven, zonder God te dienen, is een kort en el lendig leven... De Dood is daar en achter de Dood d'Eeuwigheid Neen, ongelukkige twijfelaars en onge- loovigen, neen, vrijdenkers, gij kunt niet denken met overtuigingDood. al dood dat gedacht is een valsch gedacht D'ondeugd, de boosheid, d'Hel heeft het uit gevonden al de brave treffelijke menschen, van Adams tijden af, hebben gezegd Ik geloof in een eeuwig leven 1 Een valsch gedacht, die loochening van het ander leven, een gedacht dat wanorde, wildheid brengt onder het menschdom, terwijl alles in de Natuur orde is en vrede. Brengt dit gedacht onder 't Volk en g'hebt niets dan Misdaad, Verrotting, Socialismus, Anarchismus... Ra vachol is beginnen dief en moordenaar en Anarchist te worden door het lezen van Boeken die God en eeuwig heid, loon en straf loochenden... Neemt een Stad zonder Justitie of Policie, dat is de zedelijke wereld zonder het gedacht van Goden van Eeuwigheid... Al 't kwaad van onze tijden komt voort door de liberale gazetten die de valsche gedachten onder 't Volk verspreiden... Hoe ge lukkig van te gelooven, van zijn leven naar zijn Geloof te schikken, van in dit zalig Geloofde Dood te zien na deren Altijd is de Dood bitter, maar de Hoop en de Liefde erbij, men lijdt en sterft met troost en met vreugd. M. Wilfried De Clippele, elk zal het getuigen, blijft in» eerbiedwaardig geheugen bij zijne talrijke Familie, bij zijne ontelbare Vrienden in Stad en Arrondissement, bij allen die hem gekend hebben... R. I. P. ZATI'RDAG: Wij hooren de stem van 't Werkvolk, het edel moedig christelijk hart van M. De Clippele roemen; dat men nooit te vergeefs zijne hulp had gevraagd voor arme zieke Werklieden... Maan dag ten half 11, de Lijkdieiut en Begravenis van [dezen diepbetreurden Vriend der xalstersche Bevolking. 'T VERVOLG VAN 'T OVERZICHT. Hoe gaat men't Kiesrecht uitbreiden?.. De Katholieken hebben een groote Meerderheid, doch zijn niet sterk ge noeg om de Grondwet te veranderen; demedehulp der li beralen is er noodigen vermits vele liberalen met rede verschrikt zijn van Socialismus en Anarchismus, zoo is het wel te verhopen dat men tot een bewarende vrijheids-en volkslievende Meerderheid zal geraken. Eerlijkheid en Vrijheid Elk zijn rechtd'artikels klaar aangeduid De moeialerij en konkelfoes beletGeen koppigheid Te Gent beschuldigt men M. Woeste van te veel uitsluitend te zijn en de Rechteu der Vlamingen over 't hoofd te zien. In ons volgend Nr zal 't Land van Aalst daar zijn gedacht over zeggen. De rouw komt dikwijls zoo gouw... Als 't vermaak in huis is, staat de Dood dikwijls aan de deur.. De dag van morgen is onzeker voor elk... Bewaar uw hart vrij en tot God in den Hemel gericht, want gij hebt hier geene blijvende woning. Op Aalst-Kermis van dees jaar, maandag, hing de zwarte Vlag ter groote Markt aan 't lo kaal der liberalen voor M.Ferdinand Lefebvre zaliger, en donderdag was 't de beurt aan 't Beiersch Hof van de Rouwvlag te hebben, ten bewijze va:: i droefheid over het afsterven van den Voorzitter der Maatsciappij Stc Cecilia, M. Wilfried DE CLIPPELE. Maandag vierde Ste Cecilia een harer grootste dagen, de welgeluk te uitvoering van het Oratorio, en donderdag morgend veel de zware pijnlijke slag op 't hertM. Wilfried is dood Ziek, sedert eenigen tijd men zag dat de Man afviel en naar 't kerkhof trok, met rasse schreden ver scheidene. doodelijke ziekten bestormden zijn kloek ge stel te vergeefs, Geneeskunde, waren uw aandachtigste en verstandelijkste zorgen als de Dood daar is, als de levensorganen doodelijk aangetast zijn, buiten God of zijne Hei'igen, wie kan er hand aan steken?.. De water behandeling bracht in 't lijden van den braven Huisva der, van den trouwen Vriend, van den oprechten, god- vruchtigen Katholiek, van den medelijdenden Man ee nige lafenis en verzachting... Naar Wörishofen was zijn gedacht, en 't gedacht zijner achtbare Familie en Vrien den Bij Pastoor Kncipp De Geneeskunst wist dat er geen herstelling mogelijk was, maar de laatste h op van een Zieke is en blijft een eerbiedweerdige zaak... M Wilfried vertrok met de gebeden en de wenschcn zij ner vrienden men hoorde dat hij beterde Pastoor Kncipp gaf eenige hoop, ingeval hij de waterbehandeling kon uitstaan nu en dan hoorde men verschillende tij dingen... In de stad het was de gedurige vraag Hoe mag het met M. Wilfried zijn Hij zit daar toch zoo ver van zijn talrijke Familie, van zijn geboortestad!.. Ein delijk donderdag morgend ging de ontzettende roep M. Wilfried is dood 1 bijna schielijk gestorven op de kamer van een Pater Jcsuiet die ook naar Wörishofen zijn gezondheid was komen zoeken M. Wilfried is dood Waarschijnlijk een bloedspuwing gekregen M. Wilfried De Clippele, Voorzitter van den Meiboom of St Cecilia, Ondervoorzitter der Jonge Wacht, Lid van Si Vincentius, Lid der Congregatie, en Vlaming van den ouden eed, rondborstig, krachtdadig, rechtschapen, op recht Katholiek, Katholieken Christelijk met't Volk, een der beste kalanten van St-Martenskerk, niet alleen i& zijn ziekte, als men hem daar zoo dikwijls zag zitten din paternoster in d'hand. maar ook als hij gezond en (Zondag achternoen op de Groote Markt.) Wisius. Marcus, we zijn al wederom op Oilst Kermis 1 Marcus. Ja Wisius, van 1892, den lesten boenjel van dees; eeuw die opsteekt en 't Muziek van 't Negenste Linje, die daar] al eenige stukken gespeeld heeft." Wisius. Mij dunkt mij Marcus, er is nog al Volk op dc Markt. Marcus. Veel Volk; zie'ne keer langsde Meulestraat en langs de Veemarkt. Wisius. Ge kunt er moeielijk door Marcus. - En de Merkt staat grijs van 'tVolk... 'k Heb nogtans g'hoord, Wisius, dat de liberale gazet aan alle menschen uit de naburige Parochiën aangera den heeft van naar Aalst niet te komen, dat er niets, niets te zien was Wisius. En op hoeveel Prochiën zou die liberale gazet ge'lezen worden, Marcus Marcus. 'K wil maar zeggen, Wisius, dat het zeer pront is voor ;die liberale Menheeren die in de gazet schrijven, van de Stad Aalst alzoo te kleineeren. Wisius. Zekerlijk. Marcus, de kritiek moet vrij zijn.. Men mag zeggen dat op Kermis alle Feesten zou den moeien publiek\zijn. Marcus. rt Is ook mijn gedacht.. Elk gelijk aan den dijk Wisius. Men mag zeggen dat er zoo weinig Ba rakken zijn. Marcus. En geen een grooteallemaal kleintjes. Zou 't waat zijn, dat een groote Barak gerefeseerd is, omdat zij voor de Wacht niet wilde staan en een be'er plaats vroeg? Wisius. Marcus, ik zou aan de schoonste barak ken Je beste plaats geven, vóór Malkus Marcus. Met 't 'gezicht naar 't huis van Meester De Boeck zaliger.. Wisius Marcus, men mag zeggen met 't Publiek dat 'ne Festival de Kroon spant boven een muziek dat daar eenige uren op Markt speeltmaar.. Marcus. Sillans Ze spelen.. Een schoon stik.... Nondenondestrooi, Wisius, dat komteruit, gelijk 't beste koordekesbier uit een champagne-flesch Wisius. Zwijgt, zwijgtDie mannen kunnen er weg meê 1 Marcus, welk schoon akkoord 1 Marcus. En hoe zwierig Wisius. Ge zoudt zeggen, 't zijn allemaal muziek meesters!.. Marcus. Jamaar, ze moeten daar leeren g'heel dagen. Zie, letj op, wie gaat er daar boven bij den Ka- pitein-Direkteur Wisius. Marcus, 't is de Volksvriend Meester Van den Bogaerde. Hij gaat 't Muziek van 't Negenste Linje complimenteeren.. Ziet ze luisteren!. En op zijn gemak dat M. Van den Bogaerde daar staat Zijn be danking duurt lang.. Marcus. Wisius, hij kan er weg meê in 't Fransch zoowel als in t Vlaamsch De Muzikanten zien er kon tent uitze groeten rechts en links...., Dc Muziek meester drukt d'hand aan onzen Mr Van den Bogaerde Wisius. Die een geluk is en een gloiie voor Aalst, elk mag 't weten. Marcus. Mr Van den Bogaerde gaat weg, Wisius en ze volgen hem met hun oogen en met hun hert.. Wisius Marcus, den Muziekmeester daar, diri geert schoon en fel, maar de prcstance van Mr Van den Bogaerde heeft hij toch niet of niemand in de wereld. Marcus. Wisius, ge sprekt dc waarheid, maar van de liberale gazet sprekende, Wisius. Ja, ja Marcus. 'Ne Mensch mag zijn rede zeggen, w'heb- ben daarvoor ons verstand; maar alles afkeuren. Wisius. 't Is te dom Makcus. En 't Volk uit de stad houden, roepen Er is niets, niets te doen Wisius. Ik noem dat een kriem en [sacrilégie tegen de Borgers en de Werklieden van onze Stad.. Maar, vriend, gaat gij al Marcus. Zekerijk, Wisius, de Familje is daarop Kermis uitgaan is een erfelijk recht; we gaan'ne keer langs de Veemarkt., 'k Zal u toch wel zien van de week. Wisius. 't Is wel te verhopen, Marcus; in alle ge val, zondag, op St-Josefsplein, vroeger d'Esplanade. Marcus. Wat is er daar te doen Wisius. Zondag 10 Juli, 's achternoens, koersen voor Verlostepeerden. 't Zal buitengewoon schoon zijn,. Er zijn bijzonder plakkaten af.. In 't fransch Marcus. Ja in 't fransch alleen Wisius. Wel heiligen Dominikus, hoe is 't mogelijk! In een Vlaamsch Land Zijn eigen taal verloochenen! Marcus. Voor een taal die wij nooit betamelijk zullen leeren 'k Heb g'hoord, Wisius, van 'ne groote Fransche geleerden, die overtijd sprak over de Vlamin- gen. Wisius. Ja en wat zegde hij Marcus. Dat't besje Fransch, Wisius, in Vlaan deren gesproken, mertekoe-fransch is. Wisius. Jaan, en doet gij dan u devoiren Maar 'k wil 't gelooven Marcus, eiken vogel zijn gezang en el- ken mensch zijn taal, of de kaart is valsch.. Alia, revoir, tot zondag. Marcus. Ja, adieu tot in den pruimentijd 1

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2