gRampen, Misdaden en Ongelukken De Vreemde Landen. Dsndergalm. DE NIEUWE KAMERS. Eeu tragische geschiedenis. UitYoeringsorde *eansp^ Later Nieuws. AALST. Zaterdag op dc Groote Markt in de Ba rak der Familie Libot, waar o. a. de Passie wordt ver toond de Volkeren waren cr uit en men maakte den Oproep voor een ander publiek, toen er plotselings oraud ontstond in den Theater,aan de schilderijen en aan 't lijn waden dak; brand en gevaar voor die Barak en voor al d'andere. Met heldenmoed werd er gewerkt door 't per sonnel, terwijl de Po-npifrs kwamen bijgesneld men rukte de brandende lappen lijnwaad weg men goot wa ter bij eemers en met de Brandspuit en op korten tijd was't vuur gebluscht, maar Judas had zijn handen erg verbrand en men heeft schrikkelijk moeten werken g'hcel den zaterdag en den zondag nacht, om dc Representatie te kunnen voortzetten. Aalst was dees jaar arm voorzien van Barakken de familie Libot had pluim en hand schoen de Passie wierd er treffend verbeeld op de Schilderij van voren stond dc vercordeeling Christi, mei Pilatus op zijnen troon, maar hebben wij van zijn leven 'ne valschaard afgeschilderd gezien,'t was hij! 3e Ru bens had voor zijn oogen twee plekken wit geschilderd de valschaards zijn benauwd hun oogen te laten zien. IDEGEM. Zaterdag der verleden week was den peerdenknecht van M. We Van den Bossche van St-An- telinckx met een gespan naar Idegem komen hooi halen. Bij de intrede van den meersch deed hij eenen misstap en viel achterover op den grond, het paard trapte hem op de borst, en hij is in bedcnkelijken toestand naar St- Antelinckz gevoeid. Doch de geneesheer V. D. Linden van Idegem in allerhaast ontboden .hoopt hem te redden. Den zondagavond zijn de woonhuizen, toehoorende aan L. D. Breemaker en J. B. Paelman met bijna gansch den inboedel de prooi der vlammen geworden, het was rond io uren als voorbijgangers de vlam zagen uitber sten, een zwijn en eenige konijnen zijn ook in de vlam men omgekomen. De oorzaak is onbekend. E«n gelukkigen val. Zondag namiddag wilde eenen jongeling van den tegenovergestelden kant op zijnen wa gen springen, zijn sprong was z^o geweldig dat hij er van den anderen kant overviel, en'met zijn hoofd tus- schen de twee wielen te recht kwam gelukkiglijk had hij zijn koelbloedigheid behouden, rechte zich aanstonds op, of zijn hoofd had door de wielen verpletterd geweest. ST-LIEVENS-ESSCHE, 12 Juli. Als de menschen hier 's morgens naar de kouters gaan, zullen ze gaan be ginnen zien of't nergens brandt, want 't gaat hier waar lijk wreed. Op St-Pietersdag voor de vroegmis, brandde er te Steenhuyse, naar den kant van Essche,twee huizen af; den volgenden zond, onder de vroegmis, brandde te Breivelde (of Grootenberpe gelijk 't geschreven wordt) ook naast Essche, het hof af der Wed. Van Steenberg gisteren morgend wierd tot Essche zelf het huis van De- siré Van Wyndaele deprooi dervlammen, en 3 menschen zijn er bijna ingebleven met zich ten pande te stellen om meubels te redden. En nu dezen morgend is in dezelfde gemeente afgebrand de tweewoonst van L. Vocaet in beide huisgezinnen dezer tweewoonst/zijn kleine kinde ren men heeft moeten springen en ze spoedig uit 't bed grijpen om ze te kunnen redden. De vrouw Vocaet is in onmacht gevallen en Jigt in bedenkelijken toestand. De beesten zijn gered, maar van de meubels heeft men wei nig kunnen krijgen. Van geene der gevallen is de oor zaak gekend. GENT. Zaterdag, een ontploffing gewees1 in de stokerij Claeysde meestergast Camicl Vindervogel kwam zien met een lampe hoe hooge 't water st:nd in een ijzeren bak met genever en dadelijk volgde d'ont- ploffing een ijzeren plaat, 2 centimeters dik wierd afge rukt en trof Vindervogcl dat hij morsdood was. Camiel Vindervogel 40 jaar oud, vader van 5 kinderen. Vinder vogel, een zeer bekwaam en voorzichtig werkman, bleef nog eenihe eogenblikken in leven en heeft kunnen biech ten. LOKEREN. Schrikkelijke moordpoging. Er heeft alweer bloed gevloeid te Lokeren. Weeral door de losbandigheid, de goddeloosheid en de slechte drift->n. Een surpekt sujekt, een oud deserteur van 't leger heeft 2ijnc minares, Mie Vispoel, den nek afgesneden. 'S mor gens heeft men haar gevonden, in eenen bloedplas, op den wijk Eergcndrics. Zij leefde toch nog, maar z'is ge weldig slecht. De politie is op z^ek achter 't stramijn die dat op zijnen lever heeft. O 1 Mie Van Damme o, Mie Vispoel twee treurige slachtoffers van ongebondenheid en lichtzin 1 O, Fiers, o, Roels, twee beklagensweerdige voorbeelden van be- dorvene jonkheden 1 Mocht de jeugd van Lokeren daar eene les aan nemen LOKEREN. Een jongen van de wijk Heirbrug, De Looze, zat op een schip, waarop hij knecht was, te Wachtebeke, bezig met zich te wasschen. Hij stuikte, door eene verkeerde beweging, in het water en verdronk. SI NAY. Een zekere Robyn, een brave boeren knecht was naar huis gekomen een bezoek brengen aan zijnemoeder. In het naar zijnen post terugkeeren, 'savonds hebben twee vlegels hem aangerand, en hem, met zijnen eigen stok zoo leelijk afgeranseld dat hij bewusteloos is blijven liggen. De champetter van Sinay is op zoek achter de daders, BRUSSEL Valsche bankbriefkes van 100 fr- zijn daar in omloop. Brusselsche straatjongens hadden hun plezier van in de Mcnagerie-Bidcl de beesten te tam- teeren met brandende stekskes in de kooien te werpen, met ijzerdraad naar de tiegers en leeuwen te steken, en- zoovoorts, zekere Peerken J. heeft de baten betaald hij was bezig met eenen ijsbeer te treeten en hield zich vast aan de kooi met een hand welke door den ijsbeer ver pletterd wierd. Oei, daar moest de Policie streng op zijn In de foor op dc Jamarlaan is zaterdag een meisje van 10 jaar in een barak gesleept. Gelukkiglijk is 't kind kunnen ontsnappen. De zaak is in de Policie haar han den. In de Rogierstrast, de meid van eene rentenier ster, die maar sedert dijnsdag in dienst was, heeft haar gehaast weg te loopen nut 300 fr. en verschillige juwee- len... En wat zal ze nu hebben Veel angst en onrust, opgezocht worden door Policie en Justicie en eindelijk toch in 't k®t geraken Daarbij moeten restitutie doen, wil zij niet leven als Vrijdenkster. Een koopman uit dwijnen. Napoleon gaf nog eenige bevelen, zond vliegende posten naar Ney en Van Dammc. en stak andermaal den degen in d'hoogtè, als teeken dat de aanval moest beginnen. De 6 battaljons Grenadiers komen in de vallei, trekken de beek over en gaan op de helling achter welk het Pruisisch leger staat, de division van Krcift en Langof en geheel de Pruisische ruiterij, ze worden er ontvangen door een moorddadig geschut van geweers en van kanons. Maar zonder ontroering trekken de Grenadiers vooruit; die valt, blijft liggenaan den Pruisische kant is men verwonderd van dien aanval't gedacht is dat men te doen heeft met eenige versukkelde battaljons nationale Garden men kun niet denken dat Napoleon daar wasde Ruiterij treedt voorwaarts; de Pruisen denken dat de nationale Garden zich zul len overgeven; maar reeds hebben de Grenadiers een vierkant ge vormd men laat de Ruiterij naderen Vuur uit duizenden ge- weeren Vuur de Ruiters vallen er gelijk de bladeren van de boomen en terwijl zij in verblufting en in harrewar vragen wat dit mag zijn, de andere kolommen der Lijfwacht zijn daar, de bajonnet op 't geweer en doorsteken al wat in hunnen weg staat. Nogtans de Pruisische Ruiterij, talrijker dat men dacht, keert te rug in aanvalmaar nu zendt Napoleon er de Kurassiers van Milhaud tegen. Er volgt een vreeselijke en bloedige botsing; kap pen en kerven, kwetsen en dooden, bloed vergieten bij beken, de gekwetsten overtrappelen met de peerden den grond in stuk ken rijden; de wreedheid der wilden is niets bij de bloeddor stigheid der Europeanen, door bet Militarismus aangeleerd, op gestookt en aangehitst. Het gevecht is vreeselijk, woedendein delijk is het Pruisisch leger in tweën gesneden en op de vlucht gedreven. Op dit oogenblik, de oude Generaal Blücher, die te vergeefs had gepoogd St-Amands met zijn twee wijken te hernemen, hij heeft vernomen dat zijn leger van achter wordt aangevallen en komt in persoon zijn Volk beschermen en opwekken. ('t Vervolgt.) den omtrek der Parochiaanstraat aan Sinte Gudula .s aan de Policie komen inken doen, dat zijn vrouw een verheelster is van goed dat dagelijks gestolen w. door een winkeldochter... Goed, madammeken en uffraken, ge zult wel loon naar werken krijgen. BRUSSEL. Een Franschman leurde dinsdag avond in de herbergen aan de Zuidstatie met zoogezegde zilveren horlogies, die hij voor 7 fr. verkocht. Een bood- schapdoer".er ging er met eene loopen. De leurder deed zijne klacht aan eenen pobcieagent, doch weigerde mee naar het bureel te gaan. De agent leidde hem toen zelf op, en de leurder werd herkend voor eenen kerel in bankbreuk en men bevond dat zijne hoi logies stukken waren van 2 tot 3 fr. waarde. De bedrieger is naar de ge vangenis gebracht. ST-JOOS-TEN-NOODE. De meid van den heer M... Beemdstraat, ging woensdagavond met eene bran dende bcegie naar hare kamer. Onderweg schoten hare klecren in brand. Het arm meisje liep als waanzinnig de straat op, waar een voorbijganger de vlammen konuitdooven. Het slacht offer had reeds erge brandwonden aan het hoofd, de borst en de hanlen bekomen. WEST-VLAANDEREN Te VivcSt-Eloi is een schoone Rouaansche koe gestolen van de weduwe Cour- tens, had 400 fr. weerde en is op den hoorn geteekend n° 2. In eene weide tejabbeke wierd over 4 weken een peerd gestolen van 1000 fr. waarde. De diefis ontdekt do'>r M. Goetinck, officier van Policie te Brugge. Dc diet had 't pcerd verkocht voor 600 fr in een herberg langs de kamen van Roeselare. Te Halluin is zekere jonge-t ling L. Verloos al slapende uit zijn bed gekomen en do >r een venster gevallen. De geburen sprorgen op, meinende dat het dieven waren, en vonden den jongeling neg sla pende, maar bebloed en gewond aan armen en beenen. DRAMA TE ASSEBROUCKE. Een bloedig drama heeft Zondag de gemeente Asse- broucke in groote opschudding gebracht. De genaamde Henri Boogaerde begaf zich Zondag avond omtrent 6 1/2 ure bij zijne schocnruster,"die met haren vader woont op een klein hofstedeken. De dochter was alleen thuis, terwijl de vader in den koeistal daarne vens liggende, was. Weldra ontstond een twist tusschen de jonge dochter en Henri Bogaerde. Deze, door grampschap vervoerd, trok zijn mes, en bracht haar eenen steek toe, die echter niet erg is. Op het gerucht van de woordenwisseling kwam de va der geloopen en coor het venster ziende v. at er gaande was, greep hij eene vork, sprong binnen en bracht den aanrander drie hevige steKen toe met dit gevaarlijk wa pen eenen in den rug, eenen in den voet en eenen in den buik. De toestand van Bogaerde is bedenkelijk. Het gerecht is Maandag morgend ter plaats geweest om een onderzoek te doen. LENDELEDE Het is den zoon van M, Dumolien van St-Capelle die met zijn gespan aan de Statie was, een jongeling van 2 3 jde wagen was vermorzeld maar de peerden hebben de vlucht genomen, het eene is te gengehouden nabij Kortrijk en het ander op een hofsteê ertegen. Er is niets aan de peerden. BOOM. Eene dievegge. Zondag morgend, rond 7 ure, kwam er bij eenen beenhouwer alhier, eene onbe kende vrouw met kapmantel gekleed, eene portie beentjes koopen. Na ze-gekocht te hebben moest de vrouv van den beenhouwer, die juist alleen was, zich in een oogen blik verwijderen om eenen anderen kalant te bedienen, die binnengekomen was. Van die gelegenheid maakte de vrouw gebruik en nam niet alleenlijk de portie beentjes maar ook nog een stuk vleesch van 7 kilos mede. MECHELEN. Geknipt. Zaterdag, reeds vroeg in den morgend werden niet min dan zeven boerinnen op de Botermarkt alhier geknipt om onzuivere en ver- valschte beter te koop te stellen. Ze werden alle zeven met hunne bedrieglijke koopwaar naar het policiebureel geleid, alwaar proces-verbaal opgemaakt werd ten hun nen laste. TURNHOUT. Poging tot diefstal. Vrijdag nacht hebben onbekende kwaaddoeners gepoogd in del- goudwinkel te dringen der kinderen Hombrouck. Eeiie der juffers werd door het gerucht dat de dieven maakten wakker en trok het venster open, waarop de schelmen de vlucht namen. ASPER. Elk 'nen goen' dag zei de vos en hij trok 't hennenkot binnen, de dieven zeggen 't ook'.dzoo gelde* ik, maar ze zeggen 't stillekens want deze'week zal in de kronijken van Asper geschreven blijven, bestempeld met den naam van dievenweek. Men stool het linnen bij We De Clercq, de waschkuip bij Serafien Van Driessche, de hennen bij De Ruyck, het vleesch bij Dej Meulemees- ter, men schond eene partij aardappels bij V. Vlerick, stool er eene mande bij Remi De Wever, enz. Alle mor genden vragen de landbouwers met angst, waar is 't nu geweest. Allo gaal dat niet eindigen? of wat zal er nog gebeuren ASPER. De Sinte Martens kermis is redelijk af- geloopen. t' Asper zeggen ze redelijk, is toch niet opper best, zulle menschen achter de hoogmis ruzie geweest tusschen vreemde ruiters, en 's nachts eenen peerdekens- melen omgeworpen door vreemde rabauwen. Dat is lee lijk zegt iedereen, arme menschen benadeelen, t.is schan de, de marchessés doen al onderzoek, en 't en zal geen klein bier zijn. ST-NIKOLAAS. - Woensdag namiddag heeft er over onze stad gedurende eene halve uur een nog al vreeselijk onweder gewoed. De donder heeft zich ver maakt met van de schouw van den heeren Lescornez, fabriekant, het bovengedeelte af te werpen. De schade is slechts stoffelijk. SERAING. Drie jongelingen van rond de i5 jaar wilden dinsdag de Maas overzwemmen, daar het water leeg was. In 't midden gekomen, werd een der drie moe en riep om hulp. De twee anderen zwommen naar den oever van Jemeppe, kleedden zich aan en namen de vlucht. Ee nige personen sprongen in bootjes, doch men konden ongelukkige niet meer vinden. Het was hartscheurend de droefheid der moeder van den verdronkene te zien, die op den oever wanhopig stond te huilen. jTplp Woensdag achternoen, tusschen 3 a 4 ure tdlL geweldig onweór de Donder is gevallen op den Windmolen van d'heeren gebroeders B.ondeelde schade is nog niet gekend. ZELE deze week is er in het Comptoir van M. Tabbaut ingebrokende inbrekers hebben weinig buit kunnen maken, maar boeken en pa pieren van waarde hebben zij vernietigd. Men zegt dat er 2 jonge bandieten van Zele voor die diefte aangehou den zijn door het gaan halen van holleblokken, die ver geten waren. Il/kl I <1 nil Ei wie heeft dat ooit gehoord! Een 011 d li II luchtbal zonder schuitje is in de wijde zee gevonden en te Nieuwerdiep aan land gebracht. Te Es schede is een ontzettende ramp geweest De broeders Ver gert, die bezig waren met eenen beerput te ruimen een der broeders kwetste met zijn stalen vork. al werkende, zijnen frater, aan de rechterhand, waar een lichte wonde ontstond. Drij dagen nadien was de wonde zoo erg dat een Geneesheer geraadpleegd wierd hij dacht het noodig eenen vinger af te zetten, doch 't vuur was er al te ver in en de Hollander is be zweken. Wat ervan een kleine wonde kan komen, als't kwaad wil. V m L i-i i L Vrijdenkerswereld levert iets op r I clII KI IJ K Te Heyères, zekere Villain, bliaslager. heeft de vrouw van zijn logist, de weduwe Thierry vermoord en is dan door de venster van een ho: ge stagie gesprongen. Te Parijs in de rue d'Allemagne zaterdag nacht, twee jonk heden, na sterk gedronken te hebben, gingen naar huis, kre gen twist en Paulus Serruner haalde 'ne revolver uit en schoot Jacques Dumaq een kogel in den mond. Te Parijs is het getal koleragevallen nog al groot. De voorgeborchten zijn het meest beproefd. Zondag nacht werden een-en-vijftig zieken in de gasthuizen van Lariboisière, Beaujan en Bichat verzorgd. j iet gerucht was verspreid dat M. Pasteur doodelijk /as. De beroemde geleerde is aan de beterhand en b uten gevaar. Wij kunnen niet genoeg aandringen op de inachtnt ming der voorschriften van de gezondheidsleer. Geen overdaad van welken aard ook, maar vooral geen drank misbruik. Men vermijde de onrijpe vruchten en vooral ongezond water. Het verzichtigste is geen ander dan ge kookt water te gebruiken en de grootste zindelijkheid op de personen en de woningen in acht te nemen. T...Jfc0i'l anti Op den stoomboot Montblanc, t^yy IlsLI I<11111 jjg j,ieer van Geneve bevaart, is de stoomketel gesprongen het deksel van den ketel ver nicldc bet salon der eerste klas passagiers en sloeg dwars door de booten heer. Er zijn 22 do den c-n 3o gekwetsten, meest rijke vreemdelingen. Later schreef men dat al dc Ge kwetsten bezweken zijn. ItoliÖ Te Ferrara is het dak ingevallen van eenen .llcIllC* Theater die men er bouwde 4 arbeiders dood, 5 zwaar gewond. Hnno,ftpip ,rein van Kaschau naar Budapest ft is donderdag van zijn speur geloopen de stoker dood. tn de machinist gewond. li n^l'in/1 Als 't slecht gaat, komt er rap ontevre IlUhldlIlL denheid en oproer, tenzij de kruisen van 't lijden met geduld opgenomen worden. Tot Astrakan, in Hcog Rusland, na allerhande valsche geruchten, is de popu las naar de Gasthuizen getrokken, heeft er de geneesheeren mishandelt, de zieken en de dooden eruitgehaald en de gebou wen in brand gesloken daarna werden de vensters van den Gouverneur met steenen ingeworpen. A ni0i*i Lq Dat Sroot uil gestrekte Land!.. Te Tmlllcllftd* Sint-Joo zijn de twee derden der stad af gebrand, en 't is een groote stad met veel kerken en paleizen; ze rekenen de schade op 4 millioen pond sterlings. Uit San Francesco meldt men dat er te West Berkeley een maga zijn van mijnpoeder is gesprongen de verdestruatie is groot in geheel 't omliggende. Ja, de pui wil toch altijd naar den poel Zondag wilde Dendergalm eens een schoon deftige gazet maken, wegens 't afsterven van Mr Lefcbvre zaliger, en toch kwamen er beestigheden in, zooals o. a. dat er maar een stielken weelde aanbrengt: de karottentrekkerij der firma Wijwater Vobiscum en Cnie... Hebt gij misschien spijt, Dendergalm, dat Mr Le febvre zaliger niet gestorven is op zijn Vrijdenkers, ge trouw aan zijn overtuiging gelijk gij zoo dikwijls schrijft? Hindert het u misschien dat gij zijn lijk van uit het Sterfhuis recht r aar den put niet kondet vergezellen, gelijk men doet met doode honden?. Die liberale gazet 1 z'is gedurig bezig tegen Hemel en Hel; ze leert gelijk Ravachol dat er niets is buiten het zinnelijk genot, dat wij hier niets moeten zoeken dan veel plezier te hebben, ze spot met God en zijn Eeuwigheid, ze noemt den Godsdienst een karottentrekkerij, en voor elke Kiezing, ze roept verontweerdigd uit Wc zijn wij tegen den Godsdienst niet Zijt wat ge zijt, maar foei zulke valschheid Die liberale gazet Is 't waar dat ze te genwoordig geschreven wordt door officiëele Meesters Schoon dingen staan er in Tot het jong Werkvolk roe pen G'hebt gelijk naar de Kerk niet te gaan en uw geld naar de danszalen te dragen Altijd en gedurig d'Oi- gelbals opwekken, roepen dat 't kwaad daar niet is, terwijl de Précurseur van Antwerpen verklaart Nog 2 geslachten van Orgelbaïs en 't is de barbaarschheid; ter wijl 't Recht die Orgelbals noemt Voorraadschuren der Huizen van Ontucht; terwijl d'ondervinding leert dat die Orgelbals de groote Pest zijn van onze Eeuw, 't Verdriet der Huishoudens en de Schande der Jonk heid Het liberaalste Huis van Aalst za1 niet willen dat hare meid éenen enkelen nacht in dieOrgelbals overbren- ge. Werkende Dochter, die op raad van Dender galm, in die Orgelbals verkeert, die daarvoor uw Ouders b-steelt, ga eens met de complimenten van Dender galm in 't een of 't ander liberaal rijk Huis om dienst meid te worden en ge zult 'ne post pakken... Die Orgel bals durven aanmoedigen 1. Weet Dendergalm niet wat er in Aalst omgaat 1 welk wreed Zedebederf 1 Hoe met honderde Huishoudens gedijsterd en gesmijsterd liggen! Wat eeuwig geld er verkwist wordt in die Orgelbals En welke krisis er misschien op het punt is ons Werkvolk te overvallen!. Kan iemand zoo boos zijn of zoo verblind? Weg die Orgelbals, roepen de liberale Familiën voor hun Dochters en voor hun Dienstmeiden Leve d'Or- gelbals, roept hun gazet.. Waarom Omdat een bedor ven Werkvolk een liberaal Werkvolk zal zijn; liberaal en later Socialist. bij een Vlaming,) vraagt 't Fondsenblad of M. Woeste de Rechten van 't Vlnamscbe Volk zal bestrijden?. Wij ant woorden neen in de jongste Vergadering bier ter stede is uitdrukkelijk verklaard dat de Vlaamsche Taal op ge lijken voet moet gebracht worden met de Fransche; en wanneer de Vlamingen duidelijk en éenpariglijk hunne gegrondde eisschen vaststellen, dan| zal de stem van M. Woeste benevens die van al d'ander Volksvertegen woordigers die herstelling bekrachtigen. Bij 't Vlaamsche Volk is 't kasteel nog altijd van binnen verraden. Er zijn veel lauwe en valsche Broeders.. Dijnsdag is d'eerste bijeenkomst geweest; de nieuwe Heeren hadden veel beziens; Brusselsche gazetten schre ven dat M. Delbeke straf omringd was; ze mogen dien Heer niet te veel gloria-mundi geven; 't is na zijn werken dat men zal bemerken of hij waarlijk katholiek is en bij zonderlijk goeden Vlaming, voor de rechten van ons Volk veel politieke mannen worden te vroeg en te nijg be- wierrookt. M. Delbeke is maar aanveerd, op zija belofte van het Vlaamsche Vaderland ieverig te dienen en zijn vroegere wankellachtigheden te doen vergeten. Het is dan onpasselijk van M. Delbeke als een groot man uit te roepen, vooraleer hij een enkel woord in de Kamers heeft kunnen spreken. Nadat d'Heeren goed gezeten waren, en d'eerste pour- parlés gedaan, dan viel er te zweren Getrouwheid aan de Grondwet. M. Begerem, den eersten afgeroepen, deed den Eed in 't Vlaamsch, met kloeke stem, waarop de Ge kozenen van Brussel begonnen te jabberen en te lachen, behalve M. Feron en M. Janson, te spoken en te geksche ren, met luider luider stem, waarop d'ander liberalen ook den draak schoren met M. Begerem, die heel kalm rond zag, waarop d'ander Heeren van Gent, gekwetst in hun bloed, waarop zij ook den Eed in 't Vlaamsch aflegden benevens d'Heeren uit Eekloo, uit Leuven en uit veel au der plaatsen... Dat spotten met ons Vlaamsch gaat waar lijk over zijn houtons Gekozenen hebben 't recht Vlaamsch te spreken in de Kamers met hun uitspraak in het Vlaamsch zouden veel Walen niet lachen, efliik ze nu doen met hun Vlaamsch-Fransche uitspraak.mam ua uiedelij den met de Walen, omdat ze maar éen taal kennen, er wordt uitsluitelijk Fransch gesproken in de Kamers. En wat gaat het zijn met d'Herziening Minister Beer- naert en M. Woeste hebben alle twee op de tong gereden van M. Beernaert zegde men dat hij perfas et nefas aan het Referendum hield maar dit is niet bevestigd inte gendeel, in de vergadering der rechterzij heeft de Hoofd minister zeer redelijk gesproken, zeggende dat d'Eigen- liefde aan den eenen kant moet blijven, dat er dient ge zocht te worden een wijs middel van overeenkomst met de redelijke liberalen... En M. Woeste De Waar heid mag niet altijd gezegd worden. Een artikel in de Revue Générale tegen d'Independenten wordt aan Mr Woeste ten kwade'aangeduid en 't Fondsenblad van Gent, d'ander week, in een hoofdartikel, alleszins weerdigen deftig geschreven, scheen aan M. Woeste het inzicht toe te eigenen van in de zaak der herziening, Al- leenheerscher te willen zijn... Alleenheerscher Fond senblad, in een vrij Land, een vrij woord zekerlijk, de gedachten en begeerten der groote steden moeten inge zien worden het is niet genoeg te zeggen De Cynskie- zers willen het zus of zoo Er leeft nog een ander bevol king... Een breede uitbreiding van 't Kiesrecht is te voor zien en te wenschen doch moeten we M. Woeste onge lijk geven, als hij in d'Herziening de katholieke Belangen met hardnekkigheid voorstaat?. Sedert 1884 werden die Belangen al te dikwerf verkwanseld in Schoolwet, in atbraak vaD de schavotten der Logie, in de Bestiering der Ministeriën. Zonder d'IIerzieDing te beletten of stok ken in 't wiel te willen steken, moet hier toch een oog in 't zeil gehouden worden'en met kracht gehandeld.. In 't artikel over M. Woeste bemepkt men hoe 't Vlaamsch kamp gebeten is tegen M. Woeste. Zonder dat de zaak hier te passé komt, (maar wat op 't hert ligt, moet er af, In het kleine Spaansche dorp Peralada inde nabijheid der Pyreneën, woont een kleine boerenfamilie bestaande uit vader, moeder, zoon en dochter, welke laatste Dolo- rés is genaamd. Dezer dagen viel de zoon in de loting. Zijn Ouders wisten de 700 gulden bijeen te krijgen om een remplacant te koopen en vertrokken met hun zoon naar de stad Gerono, ten einde dit plan te volvoeren. Zij lieten hunne dochter Dolorés thuis. Een buurman, Fourlanou genaamd, had met het oor tegen den muur alles afgeluisterd. Hij wist dat het geld in huis verborgen was en dat de dochter alleen zou thuis blijven. Hij lette daarom op het oogenblik dat de ouders met hun zoon zich op reis begaven en toen zij weg wa ren, bedekte hij zich het gelaat met een masker, sloop de woning binnen, sloot de deur van binnen en kwam in de keuken waar zich Dolorés bevond. - Het meisje vloog op en wilde om hulp roepen, maar de inbreker stopte haar den mond dicht en bond haar aan een ijzeren pijler vast, welke een balk schraagde. Met opgeheven mes dwong hij haar vervolgens de plaats aan tc wijzen, waar het geld voor den rempla9ant ver borgen was. Dolorés gaf de verlangde inlichtingen en de bandiet brak daarop de kas in de naburige kamer open, nam daarop het geld er uit en stak het bij zich. Het meisje had den dief ondanks zijn vermomming erkend en zeide hem Het is zeer slecht, wat gij doet. Wij hebben tot dusver als goede buren geleefd en nu komt gij ons hier berooven! Herkent gij mij dan riep de schelm uit. Ja, gij zijt Fourlanou. Ongelukkige, gij hebt thans uw doodvonnis uitge sproken. Nu gij mij herkend hebt, zult gij sterven, want anders zult gij mij aangeven en in de gevangenis doen zetten. Dolorés smeekte den misdadiger zich over haar te er barmen en beloofde hem zijn naam te zullen geheimhou den. Maar Fourlanou liet zich niet verbidden. Al wat ik voor u doen kan, is u te laten kiezen, op welke wijze gij wilt sterven, zeide hij. Wat verlangt ge Dat ik u met messteken dood, dat ik u worg of u op hang Het jonge meisje trachtte opnieuw den misdadiger te verteederen, maar tevergeefs. Zij gaf daarop te kennen dat hij haar dan maar moest ophangen, hopende daar door tijd te winnen, in welken men haar wellicht zou kunnen redden Fourlanou nam daarop een touw, plaat ste een klein tafeltje in het midden der keuken en sprong erop, om het touw aan een balk te bevestigen. Toen dit geschied was,maakte hij een strop en deed deze om zijn hals, om te beproeven of het goed werkte. Plotseling echter kantelde de tafel waarop hij stond en viel om. De strop sloot zich om den hals van den inbreker. Tever geefs trachtte hij de verhanging te beletten; hij riep zelfs het meisje ter hulp, maar deze was nog altijd aan den ijzeren pijler vas1 gebonden. Wanhopig worstelde de misdadiger tegen den dood Hij trachtte zich op te hef fen, of het touw door te bijten, maar niets lukte. Op dat oogenblik werd er aan de buitendeur geklopt. Het was Francisco Pardal, een neef. Hij verwonderde er zich over, dat de deur was gesloten en daar hij niet ophield met kloppen, kwamen de buren toeloopen en onder hen de vrouw van Fourlanou. Men brak de deur open en vond Dolorés in de keuken bewusteloos, altijd nog gebonden aan den ijzeren pijler. Fourlanou gaf geen teeken van leven meer, de tong hing hem uit den mond. Men sneed het touw ijling door en als een zoutzak plofte hij op den grond. Het geld rolde hem uit zijn zakken. Men bracht Dolorés bij cn zij verhaalde wat -• was ge schied. Ook Fourlanou werd eveneens tot het leven te ruggebracht, terwijl zijil vrouw door een zenuwberoerte werd getroffen. De misdadiger werd naar het hospitaal te Figuares gezonden, om, wanneer nij hersteld is, waarop eenig uitzicht bestaat, voor het gerecht te ver schijnen. Is 't niet waar? Er zijn vele gazetten. Meer slechte dan goede. En hetgeen te verwonderen is De Katholieke op de treins, lezen dikwijls francma9ons nieuwsbladeren. Het is uit nieuwsgierigheid, maar men doet zoo den duivelwinkel draaien en men geeft slecht voorbeeld. Zij vragen het al lang! De Vlamingen begeeren hunne taal in eer te stellen. Zulks was ook het verlangen onzer Voorouders. In 1405 wierd er aan Vorst Jan zonder vrees een rekwest ingediend, om alle zaken van 't Vlaamsche land, in 't Vlaamsch te behandelen. De Prins stond het gemak kelijk toe. Dat ons beheer het voorbeeld van Jan zonder vrees toch volge. i»ïic Pasteur is erg zieker worden strenge I IJ o* maatregels genomen voor de Gezondheid; ook in Duitschland en in Spanje. R011PC Binnenland, vast, Buitenland zwak -DCllIO* na goeden vooruitgang verscheide maanden zijn de Argentienen wéér verslapt. Nogtans staan de zaken in dit Land op goeden voet van beternis. nTaalo'ïlrJoi Morgen 17 Juli': kwaart na 10 ure Zitting in g't Lokaal, Alber Liénart. straat. Lezing door M. P. V. S. Arm Kindeken door ^M. J. V. D. P. Een eervolle naam. GEET BETZ. De processie, die hier 11. zondag uitging, heeft eene verstoring gehad. Toen zij, uit de kerk komende, zich naar 't altaar begaf, dat in het dorp geplaatst stond, vond zij dit in vuur en vlam. Het had, o. a. versiersels, links en rechts afhangsels in licht wit goed. Waarschijnlijk heeft de wind die afhangsels in aanrakiDg met de keersen gebracht en alzoo is de brand ontstaan. De processie heeft haren rond gang moeten voortzetten zonder er de benedictie met het H. Sacrament te kunnen geven. Kleine Soldaatjes, Zondag om half twelf, onder het bestuur van M. Van der Linden. 1 Leve de Koning, March Van der Linden 2 De Bruiloft op 't Dorp De Rillet. 3 Emilie, Polka mazurka Prekher. 4 Droom in een zomernacht, vermaarde march. Mendelssohn. 5 Het gedacht, Wals Streabbog Woensdag achternoen, een felle regenvlaag geweest, een soort van wolkbreuk; 'twas halve zaligheid, zegden ze op Mijlbeke; donderdag ook goeden vetten regen; aan den Potaarden-berg hield de vlaag op. En ze vragen daar ook zoo dringendlijk den regen. De voeieragie ont breekt... 't Hooi is schaarsch en zal duur zijn, dees jaar; de prijs is 80 c. a i,00 den bussel van 7 kilos. De Rogge gaat rijp zijn; veel Vlas is van klein opbrengst; d'Hop heeft nog al geleden door de koude nachten, d'Hop, ze riskeert duur te zijn dees jaar, de goede Vlaamsche Hop, hopen wij dat ze zal duur zijn; de Tarwe staat kort maar wel geladen, zoo is Arabi ons komen zeggen, die Daariden Buiten is geweest, Arabi, onze goede getrouwe vriend. De Rozen zijn van korten duur geweest, schoon dingen en duurt niet lang; 't is op Mijlbeke in de Beek straat en in de Koeistraat, dat er schoon Rozenperken te zien zijn geweest; de rozen zoo schoon en zoo nuttig; niets dat de Roos overtreft voor gezicht en voor reuk. De planten, in volle maan verzet, dragen veel Rozen. Olie van rozen, op den brand gestreken, geneest hem aanstonds; Rozenwater verkoelt het hert, de maag, de hersenen en alle inwendige leden, het is goed voor flauwhertigheid 1

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2