Rampen, Misdaden en Ongelukken. üjke: v rbrandinq Sóm Vïz De Kamers HOEI. Wreed geval. LOTH. Aldaar is afgebrand donderdag nacht de groote wollespinnerij, waar 2000 menschen werken, 't is te zeggen een groot deel der Fabriek, doch alles was verzekerd en maandag zullen veel der Werklieden terug aan den arbeid zijn. De brand is begonnen in de Droogerij. AALST. - Ds Wetten. 4' f Overlijdens» Kerkelijk Nieuws. LOKEREN. Sedert eenigen tijd werden er vele diefstallen van kiekens gepleegd in de omstreken van Gent. Dinsdag nacht waren opnieuw tien hennen en 'nen haan gestolen bij een landbouwer van Desteldonck. De agent Verschelden van Lokeren heeft den kiekendief ge knipt op het oogenbhk dat hij naar de markt van Loke ren kwam om de gestolene waar tc verkoopen. De eige naar is nog denzelfden dag zijne kiekens komen terug halen. Of de vent blij was! BRUSSEL. Donderdag avond, als de Echtgeno ten R. Vleeschhouwers, Zuidstraat, hun avondspijste- ringske namen, is een dief ingekomen en heeft 200 fr. uit de tooglade genomen. De geburen hebben eenen jongen van i5 a 16 jaar schielijk den winkel zien verlaten. LAKEN. Aan den Antwerpschen steenweg, de barreelwachter Pieter Van Roy laat een wagen met 2 peerden door; terzelvertijde ziet hij eenen trein aanko men. Hij loopt naar den anderen kant om den barreel te sluiten, en in de haaste botsf de barreel tegen een der achterwielen van den wagen, springt uit de riggels, valt op den wachter en verplettert zijn twee beenen. ETTERBEEK. Ei, madammeken, kunt gij niet een weinig zachter uw bemerkingen maken aan M. uwen Man? T Etterbeek, vrouw G. wonende Gamhierstraat, had rusie met haren man en als afdoende rede wierp zij hem 'ne pot naar het hoofd, dat de vent gansch bebloed ten gronde viel. Zijn schedel was geborsten. VORST. Wat is dat daa- rond Brussel En altijd worden zulke wandaden gepleegd door gewetenlooze en zedelooze kerels, men weze er zeker van; er is bijna geen dag te Brussel of er worden vrouwen op de baan aange pakt en Leo D. die vrijdag ten 11 ure naar Vorst weêr- keerde, is aan de Van Volkxemlei door 2 kerels aange pakt en van zijn geld en horlogie beroofd, daarbij ,met eenen stok op zijn hoofd geslagen dat 't bloed eiuit- sprong. MECHELEN Een zekere heer Landuron, ingeneur die eenigen tijd te Mechelen gestaan had en thans naar Doornijk vertrok, is aldaar verongelukt Naar de Statie gaan zien of zijn Meubels niet toegekomen waren, aldaar door een lokomotief verrast en dood gereden. Hij was maar onlangs getrouwd 't zal 'ne slag geweest zijn van zijn vrouw... Hoe dat toch 't nijpende verdriet op een oogenblik ons kan overvallen! ANTWERPEN. Broekendief. Gisteren trad een kerel in eener. bazar der Nationalestraat en vroeg om eene broek te koopen. Men liet er hem verschillende aan passen, waarra hij eensklaps scheen te veranderen van gedacht en vroeg hem de maat te nemen voor een volle dig kostuum. Men nam hem de maat, doch hij hield ge durig de handen in de heupen. Toen de kleerverkoopcr hem zegde de handen weg te doen om de breedte te me ten, bemerkte hij dat de schelm eene nieuwe broek onder de oude had aangetrokken. Men heeft hem aan de policie overgelevetd. KLEIN SINAI. Hofsteden en vruchten bescha digen is een monsterachtig werk; bijna altijd wordt het gedaan in zatheid van haat of van drank; te Klein Sinaai, schrijft 't Fondsenblad, hebben baldadige kerels het hekken omgerukt van Van der Gucht en in een rogge veld geworpen; bij verscheide Landbouwers hebben ze den oogst beschadigd en boompjes afgebroken of uitge rukt.. Onrechtveerdig goed gedijdt niet, maar zulke wraakroepende daden blijven nooit ongestraft. KNOKKE-AAN-ZEE. Bijna een wreed ongeluk de familie van den Schilder Alfred Verwee (is daar en de twee dochters Clara en Emma zijn bijna verdronken ge weest.. Het was zoo erg, dat de Vader ziek te bed ligt van schrik. Mr Jules Springuel, een rijke gast had te Luitschland een groot Proces gewonnen en moest 397,000 fr. gaan ontvangen. Iets van zoete inkomst. Daarop hield hij feest teLeipzich met zijne 3 neven Jan en Hendrik Remholdst en Willem First. Na een smakelijke maaltijd van eerstj klas gingen zij varen op den Elster. een breede diepe ri vier., Remholdst viel in 't water zijn broer Jan en Jules Springuel sprongen hem ter hulp alle 3 voorden door den stroom meêgerukt M. First, dié niet kon zwemmen, riep om hulptwee hulanen sprongen gansch gekleed in 't water, doch 't was te laat ze- konden maar 3 lijken bovenhalen... Welk schrikkelijk geval 1 Ja Werkman, g'hebt gelijk Als de vreugde in huis is, staat de droef heid aan de deure. Brr, SCHRIKKELIJK GEVAL Tot Aaltre-St- Marie, dijnsdag ten half vijf 's moegends, Charles Claes, boerenwerkman, was onvoorzichtiglijk op d'ijzeren baan gestapt, is door een Convoi verrast en letterlijk in tweën gesneden. LEUZE. Brandramp. 1 Slachtoffer. Te Saint Germain, een gehucht van Leuze, is 't beginnen te branden in eenen kelder, dat twee aanpalende huizen in brand geraakten en uit een dezer huizen 'ne man van 72 jaren, willende 2ijn meubelkes redden, is gepakt door den damp, gevallen en er blijft weinig hoop hem in 't le ven te houden. BRUSSEL. Op den steenweg van Waterloo, Madam Van D. verhuizende, deed 3 mannen komen om bare piano te vervoeren naar de han-Bruggeman; zij kende die gasten niet een der 3 gasten ging om een steekkarreken; de piano wierd opgeladen; de gasten zijn ermee weg en blijven ermeê weg. 't Is een kostelijk stuk in palissanderhout. NEUFCHATEAU. Vrijdag achternoen, als 'thier zoo heet was, zijn aldaar schrikkelijke en vernielende Hagelvlagen geweest G'heel den Oogst vernietigd Arme Landbouwers 's Anderdaags, zaterdag rond 7 ure 's avonds is het dotp Libramont verhageld; er zijn waar zij het meest noodig waren. Waarlijk, Wellington had op een meesterlijke wijze den grond benuttigd Napoleon zoa het Diet beter gedaan hebben. Daarbij stuurde hij verscheide getrouwe boden naar Blücher, den aanvoerder der vluchtende Pruisische; hem aanmanende van dien 17 Juni te laten als of hij naar den Rhijn vluchtte, van 's an derdaags zijn beweging te veranderen en voor den neus van Grouchy zich bij hem komen te vervoegen met zooveel Volk van zijn troepen als het mogelijk wasvan in alle geval toch eenige versterking te brengen, al kon hij maar 's avonds op 't slagveld verschijnen. Dien avond en nacht van 17 tot 18 Juni 1815.. Schrikkelijken nacht Daar te Ligny, de grond zwart van lijken, en in welken toestand De gekwetsten die op karren en wagens weggehaald wierden Hier, tusschen Braine l'Alleud, Waterloo, Wavre en Brussel, 250,000 soldaten die tegeneen gingen losgelaten wor den Gelijk in de steppen van Rusland de schapen vluchten bij 't gehuil der uitgehongerde wolventroepen, zoo heeft de Land bouwer hofstede en akker in brand gelalen, om ten minste zijn leven veil te houden. Gevlucht is men naar een stad, naar afgele gene dorpen, de bosschen in, gevlucht met vrouw en kind, met papieren en juweelen; gevlucht, den doodschrik in de ziel; de stukken Kanon staan gereedimn gedonder te laten hoorende Dood heeft hare groote zeis in d'bandmenschen en vogelen vluchten overmorgen zullen zij weérkeeren om de verwoesting te bestatigen. Dien nacht van 17 tot 18 Juni, Napoleon die sliep geleersd en gespoord, van ure had hij zich op zijn legerbed geworpen, in de hofstede Caillou (langs die streek heeft elke groote Hofstee ha ren bijnaam)ten 2 sprong hij op, en gaf teeken aan 2 a 3 Offi ciers dat zij zouden méégaan hij was niet gerust,dien Bonaparte; hij vreesde altijd dat d'Engelschmans langs den bosch zouden ge vlucht zijndaarom giog hij nogmaals zien't regendede gang was lastig in dit vette slijk maar de vreugd bloDk op Napoleon zijn wezeD, als hij 't kamp der EDgelschmans in den toestand zag van 'savonds te voren. Ze wilden den slag leveren tegen hem.... Dien nacht sliep hij niet meer hij ging rond langs alle kanten, bijwijlen eens terugkeerende naar 't Pachthof, om bij een groot vuur zijn kleéren tedroogen. Ten 3 uren begon het te dagen ten 4 ure schoot een zonnestraal door de wolken en in 't Pachthof wierd een eerste krijgsraad gehouden. Eilaas, de meDschen zijn goed wakker om te haten en te moorden. ('t Vervolgt). bagelsteer.cn gevallen een duivenei groot. WEST-VLAANDEREN T'Iseghem, in de me niekweverij van Mr Vcnet Parmentier is Marie Been.. 1 van Emelgem, oud 18 jaren, hare hand verpletter 1 1 't scheermachien. Me heeft het moeten afzetten. fe Comen zijn uit de Leie gehaald twee lijken van mei- ies uit Wervick, twee rampzalige schepselkes. Te L-- \vjc in de Graanschuurstraat is zondag nacht brand onts n bij de echtelingen Wauters door't omvallen, neen docr 't ontploffen eener petrollamp ze laten g'heel den r.a :h de lamp bianden, de bek was niet zuiver of de wiek ver uitgebrand en zoo is de ramp gekomen er is ie aan kleeren en meubels. Te Brugge is zondag .ht n stukken geslagen het huizeken der baronness Westbrugge. 8 mannen der Policie konden er geen aud aan steken. HERZELE. In den nacht van zaterdag tot r.c ar is er brand ontstaan op het gehucht St-Rochus. Di. tenstal van Frans Van VVae)renberghe is totuur vt b -d, zijne 2 geiten en eenige konijnen zijn er in gebleve:. ASPER. Inden nacht van zondag tot maandag heeft alhier eene wreede moordpoging plaats geh.v 1 genaamde Raymond Meerschout was bevreesd huisv. nr's te keeren en vroeg den herbergier Emiel De Metz hitn te vergezellen. Onderwege sprong een persoon van achtereenen bracht De Metz tweesteken toe, waarna hij de v .ut nam. Het ongelukkig slachtoffer werd stervend o: no men en heeft nog de H. Olie kunnen ontvangen. Hij is vader van drie minderjarige kinderen. De dader is aange houden. De oorzaak dezer moordpoging is ontstaan door eenen twist nopens een konijn. MFCHELEN. Dieyenkronijk. In den r.acht van zaterdag tot zondag zijn dieven gedrongen ir wo- n ng van den heer doktoor Dieudonné, O* Laèw /.i#'- straat, en hebben er voor ruimróo fr zilverwerk g.. io <:n. De daders moeten zeer wel met de ligging van het hos bekend geweest zijn. HAL. Twee kinderen, 8 en 10 jaar oud, ware:i zon dag op den kant der vaart aan 't spelen, toen het jongste in het water viel. Het oudste sprong zijnen kleinen ge: ter hulp, doch deze klampte zich wanhopig aan hen. vast en verlamde zijne bewegingen. Beiden zouden verdronken zijn, zonder de tussche komst van den heer August De Coninck, die in het wate? sprong en erin gelukte de twee drenkelingen to redden. HJLLEGEM. Laffe aanranding. Op c nen na middag dezer week kwam een knaap, de tonen van een vroolijk kluchtlied schuiielende, langs de baan gegaan. Zeker saletjonker, groot verstand onzer gemeente, wien de gefloten tonen misschien wat schel in de ooien klonken, daardoor geërgerd, sluipt op eene verraderlijke wijze den jongen na, geeft hem eenige kletsen op het hoofd dat hij in den gracht rolt en koelt daar zijne woede met den hiel van zijnen schoen. Bemerkende dat zijne moedige daad gezien was, vlucht hij ijlings zijne poort binnen. Het gerecht is met de zaak bemoeid. Zijne wraak op kinderen bot vieren is een laffaards werk. I Zondag nacht zijn bij den advokaat Heyn- derickx, Willem-Telstraat, 3oo fr. gestolen. Kond 4 ure vond de k2ukenmeid de huisdeur open. Zondag op d'Hoogstraat, zekere Pieter Roelant sprong van den rijdenden tram, om zijnen ;egenscherm op te rapen. Hij viel en zijn voeten werden overreden. ST-NIKOLAAS. Dinsdag avond om 10 1,2 ure is er op den ijzeren weg Mechelen-Terneuzen een schrikke lijk ongeluk gebeurd. De genaamde Onghena, machinist is van de lokomotief gevallen met het ongelukkig gevolg dat hij het been verpletterd is onder de knie. OUDENAARDE. Woensdag voormiddag is de brug die men aan het metsen is over de Coupure, in de Statiestraat, eensklaps ingestort. Een ongelukkige werkman heeft er het leven bij verlo ren een tweede, heeft zeer erge verwondingen bekomen en een derde kwan* er van af met eenige lichte kneuzin- 8en- De oorzaak der rauip'zal vat.1 gesteld'«wcrc»t,:;. - Het slachtoffer, zekere Maes, van Leiipegem, !verd op den slag gedood. Het hoofd was geheel vermorzeld. De ongelukkige was slechts 's morgends op het werk aange nomen en was de steun zijner moeder. De gekwetste is zekere Taelman van Volkegcm hij is in bedenkelijken toestandnaar het hospitaal overgebracht Men hoopt hem te redden. Een derde werkman, welke vermist werd, is terugge vonden hij was in tijds kunnen wegspringen en was door schrik bedwelmd, het veld ingevlucht. Het parket heeft ter plaats een onderzoek geopend. Qninio s,oüte Spaansche bacditos Nu heb I J ben ze te Madrid de bruidgeschenken gesto len, der dochter van den rijken heer Segasta... Veel kostelijk heden er was o. a. een steen bij, van 25o.ooo fr. waarde. M' Segasta biedt 20,000 fr. voor wie den dief of de dieven kan aanbrengen. X moiM h ge^euren dBar aardige toeren De rmlIlLI IKcl. bandiet Charles Ruggher. die in Juli een trein had geplunderd met zijn volk. nu is hij door 40 gemas keerde kerels uit zijn gevang gehaald en zonder verdere com plementen opgehangen aan eenen boom. Wel, perbliksem, dat is wreed zoo lijk zijn en sterven van dorst M. Fisch. de rijkste man van Pensylvania. aartsmillionnair, is doodge- vonden met eenige reisgezellen: in de woestijn vanC lorado gestorven van dorst hij bad bij zich een fortuin iu goud en kon daarmeè geen glas water koopen. Amerika Amerika! De streek der groote rampen Te Pitsburg is nu een grooten put vol petrol in brand geraakt, 't was een vuur van 27000 vaten petrololie het vuur deelde zich meè in 20 ander petrol- putten 3oo Pompiers werkten den grondigen nacht, zonder eenige baat en daags nadien te middag was de brand nog zoo fel. dat de Convoidienst moest gestaakt worden. In Noord- Amerika zijn ook Anarchisten, want 36 beambten der Carneg- nie Ccmpagnie zijn vervolgd wegens aanzetting tot opstand, niiilcnlilonsi 't Vermaard Kasteel van Heili- "UIIoL-IIlciIIU genbeil is afgebrand. On^fPlirnk Het dochterken van princes en we UMLI1I IJ R. duwe Stefanie is gevaarlijk ;'.iek in haar keel. Nog een hertzweer voor de Vorstinne, die reeds gebukt gaat onder de kruisen. Men weet hoe droef prins Ro- dolf gestorven is. 't Kindeken is 9 jaar Ojud. f?i*QVllr l»ïiL' Montmartre. Celestine Laux, die I cilIRI huishield op zijn Vrijdenkers en vol gens 't stelsel van Vooruit, heeft twee revolverscheuten gelost op Casimier Delbes, kleermaker. Ei, welk wreed geval te Parijs ge zult gaan hooren Gust Wachent d»e_ zij.n VefffiT ging bestelen zijn Vader die 't gewaar wierd, die er achter loopt, ('t was zaterdag nacht), diie roept houdt den dief de jongen die gaat aangehouden worden, die naar zijn Vader schiet en een voorbijganger treft, dat hij zieltogend neirstort. In de Rue Vervicrs te Parijs, n° 5i, is zaterdag ten 5 ure 's morgends huiszoeking gedaan en gevonden eenen koffer met boeken van ararchisten en stoffen om dynamiet te maken. Onweders. Over verschillige plaatsen van Frankrijk hebben zaterdag erge onweders gewoed. Te Ar ras werd een man doodgedonderd. Te Boulonge'heeft de bliksem een kindje gedood dat in de w ieg lag. Ook werden huizen en hoeven door het hemelsvuur in brand gestoken en in asch gelegd.^ Te Besan^on is gansch de oogst vernield en een land bouwer gedood. De Dyon heeft men geruimen tijd na het onweder ha- gelsteenen gevonden diie 100 grammen wogen. Te Beire-le-Chatel zijn vbf slroomijten in asch) gelegd. Te Aukonne is een man gedood en zijn verscheidene personen gekwetst. Eene kudde van 18 hoornbeesten werd ook door den bliksem gedood. Te Versailles is een werkman, Defavry genaamd, in een havelveld gedood, terwijl hij bezig was met maaien. Men heeft het lijk van den ongelukkige gansch verkoold gevonden. Te Nemours is de bhksem op den kerktoren gevallen. Een man werd aan zijn een oog met blindheid geslagen. Te Doujon zijn al de boomen kaalgeschoren. Gansch de oogst is vernield. De grond lag bedekt met honderden vogelen die door den hagel waren gedood. Zelfs kalveren zijn door de hagelsteenen doodgeslagen. TeAleconzijn twee huizen door het hemelvuur in brand gestoken en tot den grond in asch gelegd. Te Laroquebrou zijn een 5oo-tal kiekens schapen en kalveren door den hagel gedood. Te Saint Etienne is de graaf van Valence door den ha gel erg gewond aan hoofd en armen. Te Ambierle is een man gedood en is ook alles ver woest. Te Saint-Pierre-sur-Dives is de bliksem twee maal op den kerktoren gevallen en heeft hem deels vernietigd. De schade beloopt in Frankrijk met miljoenen franken Van verscheidene andere steden komen ook betreur- lijke nieuwstijdingen toe. Bijna overal werden personen gedood of gekwetst en zijn de veldgewassen vernield. Nog nooit, van menschen geheugen, werden op eenen dag zoo vele menschen door den bliksem gedood. Men beweert dat de frischeid en de regen die op het heete weder gevolgd zijn, voortkomen van deze onweders. /wlt«Prl»n<l Inde Alpen. Drie Engel- lctim. schen hebben zonder gids den oppergletscher van den Grunewald willen beklimmen. Een hunner is omgekomen. WERKSTAKING te GE ERAA ROSBERGEN De werkstaking in de fabriek Mertens te Overboelare duurt voort. Alles is rustig de werklieden zijn niet het minste verbitterd tegen hunne patronen, zij staken het werk en 't is al. Wellicht dat zij meenen dat de patronen na eenige da gen zullen toegeven en dat de loonen aan den ouden taks zullen blijven. Helaas het schijnt dat dit vooruitzicht niet zal ver- ?/ezenlijkt worden Zaterdag hebben de fabrikanten aan 8 afgeveerdigde werklieden uitgelegd dat de overgroote opbrengst der laatste jaren den prijs der stekskens te Londen merkelijk heeft doen dalen. De afgevaardigden hebben begrepen, maar zij zegden onmachtig te zijn op hunne beurt de werklieden te kun nen overhalen. Het zijn de vrouwen, vooral |de jongere, die het hevigst tot het voortzetten der werkstaking ge zind zijn. Vooraleer de fabriek te verlaten, verleden week, heb ben de werklieden als voorgaandelijk, de werkhuizen en de machienen netjes opgeschikt Wat nog bewijst dat de werklieden bedaard zijn, is dat de fabrikanten de werklieden toelaten in de de fabriek zelve hunne bijeenkomsten te honden, daar zij geen lo kaal hadden waar zij konden vergaderen. Ten einde de vrouwen te overtuigen van den neteligen toestand waarin de stekskensnijverheid zich bevindt, hebben de fabrikanten dinsdag namiddag eenige vrou wen afgevaardigden uitgenoodigd. Deze hebben ook de gegrondheid der uitleggingen er kend, maat zich ook niet bij machte verklaard hunne gezellinnen te overtuigen. Indien de werkstaking voortduurt, zullen niet alleen de werkstakers, maar ook de bevolking der omliggende gemeenten te lijden hebben. Twee uren in de ronde maakt men stekjesdoosjes, waarvan men er dagelijks 35o duizend noodig heeft. De vier andere fabrieken, de Zweedschc, deze van Hoebeke, Schrye en Byl-Campens werken aan de oude voorwaarden. De werklieden dezer fabrieken steunen de werkstakers hopende alzoo eene loonvermindering te voorkomen. De gendarmen, die men tegen alle voorvallen naar Geeraardsbergen heeft gezonden,hebben er niets te doen; het is waarlijk een buitenkansje voor hen, de zuivere buitenlucht van Geeraardsbergen op hunne duizend ge makken te kunnen genieten. Fondsenblad. u wereldgeweest; het heeft blijven bestaan in de wilde streken en zelfs in de Christene Samenleving... Op onze tijden zien wij het Heidendom met meer macht terugkeeren, en met het Heidendom de Heidensche zeden en manieren, o. a. de Lijken verbranding... Die wreede barbaarsche gewoonte moet reeds veel aanhang hebben, vermits wij hooren dat de Paus een Encycliek gaat maken tegen de Lijkenver branding Hieruit blijkt hoe de boekwerken van Hr Dr Bauwens tegen de Lij ken verbranding en voor de Chris tene teraardebestelling ten gepaste ure zijn gekomen en welke eer het voor Vlaanderen is dat deze hooggeschatte wetenschappelijke werken oorspronkelijk in onze Taal zijn verschenen. Het Grondwet- Komiteit is bijeen geweest; de voor stellen zijn neêrgelegd Mr Nothomb vraagt 't algemeen Stemrecht, mits 25 jaar en 3 jaar de Stad of het Dorp te bewonen; Mr De Smedt stelt zijn bewoningstelsel voor; Janson en Feron en Graux zullen er nog eens aan den ken; en M. Frère houdt aan zijn stelsel van bekwaam heid... Een oude koetsier hoort geerne 't geflits van de zweep.. Dan vroeg M. Feron om rap voort te gaan, maar Janson deed bemerken dat de Kamerleden vermoeid zijn, ja afgebeuld, door den lastigen hoofdarbeid, dat zij ab soluut vakantie noodig hebben, dat hij voorstelt uiteen te gaan tot den eersten dijnsdag van October, dat men alsdan met heldere gedachten zal weérkeeren. waarop het algemeen consent is gevolgd en de boeken zijn toe- Dat onbetamelijk zwemmen bij klaren dage langs d'openbare wandelingen in 't midden der stad, die Zeden der Kaffers en der Congoleezen, ja slechter dan in d'In- diën, Pater Servais zaliger schreef uit Calcutta dat hij daar d'onbetamelijkheden niet zag die men in Aalst ge doogt... (En in onzen Raad zetelen 2 Volksvertegen - woordig.'.rs en een.Senayteur!) en Ast duufrt en blijft ctyi, ren; de deftige Bevolking is moei van klagen: in 't Sche pen College zijn die klachten meermaals herhaald en nu maandag laatst in d'openbare Zitting van den Gemeente raad, heeft M. Dr Claus de uitvoering der Stadswetten gevraagd... Op't eerste woord dat hij sprak, zegde Mr de Burgemeester 't Is altijd 't zelfstewaarop Mr Dr Claus in verontweerdigde woorden zijn diep spijt uit drukte dat er altijd dezelfde klachten moeten gedaan worden,daf men schijnt naar degegrondste en algemeene klachten niet te luisteren, dat een Gemeenteraad van Aalst toch moet in staat zijn een uitvoerbaar Reglement te maken dat hij met schaamte de lauwheid bestatigt dat hij protest aanteekent tegen de nalatigheid en het plichtverzuim der policie en vraagt dat zijn woorden in den Register der Zittingen zouden opgenpmen worden.. Wetten maken en die wetten niet uitvoeren, misnoegd zijn als er met rede geklaagd wordt, voor deKiezing alles beloven, na de Kiezing zich de menschen niet meer aan trekken, zoo hebben wij al veel besturen zien minachtig worden en vallen... Men kan er niets aan doen Schrik kelijke woorden!.. Men kon ook niets doen aan a'Orgel- bals die Aalst in een diep zedelijk verval hebben gestoo- ten... Men kon er niets aan doen, als de jonge werkende klas in de Zoutststraat hare uitspattingen nam door vuil redens en de avondenen nachten bezoedelde door ontuch tig gezang En nn is't zoover gekomen dat men de Maandag-avond-Concerts van 't begin af moest opschor sen wegens de slechte menigte... Zoo geraakt een stid allengs bedorven en een bedorven stad wordt onvermij delijk een liberale stad. NUT DER PATATTERS. Welbekende stem. 1. Zijn de pa tatters vroeg geplant, al goed Door de plaag thans niet aangerand, al goed, Zijn ze voorspoedig uitgebloeid. Met kleine schade groot gegroeid. a1 goed, al goed, al goed, (bis). 2. Is 't slecht gerucht al weggestapt, al goed Zijn ze met iever uitgekapt, al goed Voorspellen zij ons weêr genucht, In plaats van zooveel bang gezucht. a1 goed, enz. 3. Zij ze met smout of ander vet, al goed In d'huisgezinnen voorgezet, al goed Gespokt, gezooden of gebraan, En met een jeugd gereed gedaan a1 goed, enz. Zijn ze door 's vrouwens goed beleid, al goed Met wortels of rapen bertid, al goed, Met vleesch of alle slach van visch, Waar door men schier te kermis is, a1 g^ed, enz. 5. Zijn ze met een knuiste van 't zwijn, al goed Wel g'reed gedaan voor Pier of Styn, al goed, Daar ieder om hun lief genot Zich vindt als in het vette kot. Al goed, enz. 6. Zijn wij hun voorspoed steeds voorspeld al g. Met voordeel geschroot of gepeld, al goed, En fijn gestampt zonder bedrog, Waardoor men blijde roept schept nog. a1 goed, enz. 7- Patatters, thans zoo wel gelukt, al goed Die Burger, Heer en Boer verrukt, al r.oed, Nog korten tijd van regen vrij, Ge maakt ons allen toch zoo blij. a1 goed, enz. De Parochie van Schendel- beke is in rouw en droefheid wegens 't overlijden van M. Pieter Antoon Van der SchuereD, oud Lid van Kerk - Ge meente en Armbestuur, welke Ambten hij lange jaren met voorbeeldigen iever en moedige zelfsopoffering had vervuld en waarover de Belgische Staat eene welverdiende vereering ging sturen, toen het uur van afscheid voor den braven Man geslagen wierd. In dien alomgeachten Heer verliest de Su perior van ons St Martens Gesticht zijn teêrgeliefde Vader... 't Is een harde slag onzeinnige deelneming! Onze gebeden voor troosten sterkte! En M.Frans DeCuyper de goede werkza me. geleerde, Christelijke. Vlaamsche ziel; van over 3o jaren een Strijder in 't Vlaamsch kamp, in 't Davidsgenootschap.. M. FraDS De Cuyper Maandag was 't de Lijkdienst en Be grafenis in St-Martenskeik; veel, buitengewoon veel Volk uit alle stardeD,- M. Casier en Govaeit, twee der Heeren die de Fabriek van M. Leirens hebben overgenomen, en die veel achting motsten hebben voor onzen Vriend; want zij waren in 't Sterfhuis, in de Kerk en ze volgden tot op 't Kerkhof. Het docht ons. ja wij bedrogen ons niet, dat de groote me nigte die ten offeren ging, den Eerbied op haar wezen had, voor het leven van M. De Cuyper, zoo deftig, zoo werkzaam, zoo deugdrijk.. De Congregatie, die moedige schaar van Jonkheden, was daar met Standaard, Bestuurder, Prefekt aan 't hoofd. Op 't kerkhof zijn 3 Lijkreden uitgesproken eene door klr De Backer, namens de klerken der Fabriek, eene door M. De Haeck in den naam van 't Werkvolk, en de derde door Mr Van Schuylenberg, in den naam van Vlaamsch Taai- gilde, welke lijkrede wij hier laten volgen MijnheereD, In naam van het Vlaamsch Taalgilde, kom ik hier aan den boord ran dit graf, eene laatste hulde brengen aan de nagedachtenis van ons acht baar Medelid, M. Prans De Cuypere. Van in zijne jeugd aan de Vlaamsche letteren toegewijd, had M. De Cuypere zich als Schrijver een goeden naam verworven. Vlaming van hart en ziel, stond hij immer op Jde bres voor onze lieve Moedertaal. Ook, toen het Vlaamsch Taalgilde tot stand kwam, was de achtbare af- gestorve een zijner eersteleden. Daar hebben wij hem aan het werk gezien. Zijn gloeiend woord vloeide als een reine balsem naar onze herten, en meer dan eens optrukts zijn talent ons een kreet van bewondering. Toch bleef hij immer ootmoedig en nederig. Vriend van ons allen, wenschten wij hem nog lang in ons midden te behouden. Eilaas-de Heer heeft het anders gewild Eene sleepende kwaal-ondermijnde helleren van den waMdigi-vmr.' T:j zijne dood.. E11 nu, vriend De Cuypere, nu ligt uw geest vernield, uwe hand ver steven. Gij hadt zoolang getracht eens met ons, Vlaanderens' verheffing te mogen bezingen, en nu, nu zijn triomf nabij is, wordt gij uit ons mid den gerukt. Zoo wil het de Heer.. Buigen wij het hoofd voor zijne wijs heid, en stamelen wij in het diepste van ons hart Vaarwel, vriend De Cuypere, rust zacht iu de schadnw van 't Kruis! Vaarwel, tot in den He mel M. De Cuypere was over veel jaren bekroond in den Prijs kamp Werkman voor een Leven van Pius IX; behalve veel bijdragen aan gazetten en tijdschriften heeft zijn pen geleverd: Ruber.s en de Vlaamsche Schilderschool, de Nijverheid van Aalst en veel ander stukken die den stempel droegen van ernstige studie en grondige taalkennis. GENT. Brandramp. Dijnsdag nacht ten 11 ure is te Gent, Dendermondsche steenweg afgebrand de Fabriek van Watte, van M Bontinck, met zulke ras heid dat 't vuur zich meedeelde aan het woonhuis, al waar Vader Bontinck, oud 80 jaar en blind, in groot ge vaar was, doch spoedig gered wierd; vaT daar is inbrand geraakt de verwerij van M. Van Dammeen de Brouwerij van M. Colle; van de twee Fabrieken blijft er niets over; de fabriek Bontinck was niet verzekerd; dat is 't ergste. OOSTENDE. De petrool. Eene meid uit eene villa op den zeedijk, gebruikte petrool om het vuur op te maken. De petrool ontplofte en de meid werd deerlijk ver brand. Zij is naar het hospitaal overgebracht; haar toe stand is bedenkelijk. KORTRIJK. Dinsdag morgend was zekere H... woonachtig in de Pluimstraat, met zijne vrouw een ple zierreisje naar Oostende gaan doen. Zij hadden hunne meid alleen te huis gelaten. Toen zij terugkwamen vonden zij de deur gesloten. De meid had gedurende hunne afwezigheid geheel het huis van onder tot boven doorzocht. In eene kas had zij 8 stukken van vijf franken en een doosje 8 franken gevonden, die zij in haren zak stak Dan maakte zij een pak dat het volgende bevatte 8 roode en 6 witte zakneusdoeken, 3 tafelhand doeken, 2 nieuwe vrouwhemden, 2 roks, 2 paar kousen, 1 bal zeep en eenen kam. Zij had al de bedden overhoop geworpen. Bij haar vertrek had zij den sleutel nevens de deur af gegeven, onder voorwendsel dat zij eene boodschap mqpst doen. Eene klacht is ingediend. Men zoekt de dievegge op. Dijnsdag Portiuncula geweestveel Volk in d'Arme Claren; veel Volk, g'heel den dag, ten 5 ure voor Lof en Te Deum. een treffend, leerzaam en bewegelijk Ser- moon, door E. H. De Clercq, Onderpastoor teErembo- «legem. En nu is 't woord aan EREMBODEGEM, de achtbare Gebureparochie, die thans de jaarlijksche Plechtigheid viert van de Begankenis tot O. L. Vr. ter Muren, een aloude gezegende Bidplaats; g'heel 't aar is daar veel toeloopmaar op de Begankenis neemt het jaarlijks uit; d'Octaaf is begonnen vrijdag; eiken werkdag zijn er 3 Missen in de Kapelten 6 ure, ten 7 en ten 8 ure; eiken avond ten half acht Lof. Menschen die naar 't Kapelleken gaat, ge moet uw hoofd eens steken in de Parochie-Kerk van Erem- bodegem. Morgen 't Evangelie Jesus weent over Jerusalem; DijnsdagSt-Pietersbanden; woens dag H. Laurentius, diaken en Martelaar; Vrijdag H. Clara; Zaterdag H. Joannes Berchmans. In de Stad en den Lande van Oudenaarde worden groote toebereidsels voor de Kroning van O. L. Vr. van Kerselaar. Alsdan zal op de Markt van Ouden, een Pontifikale Mis gezongen worden. Men spreekt van eene algemeene Verlichting der Stad. Zaterdag, de Vastendag voor O. L. Vr. Hemelvaart. De volgende Heeren, uit ons Bisdom, hebben te Leuven met aller- besten uitslag hunexaam afgelegd E. H. Demuynck het eerste Doktoraat in Xatuur-en Wiskunde; E. H.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2