Rampen, Misdaden en Ongelukken. fcücrkliföett uan &alst Rusland. Italië Trier. DE PRIJSDEELINGEN. Aan Arm en Rijk. De Doolhof der Politieke Wereld AALST. Zaterdag is hier een Stadsgenoot 's mor- gends overleden en na het lof wierd hij reeds begraven.. De geruchten liepen dat het was van slecht peerden- ♦ieesch te eten. NINOVE. Toen de vrouw van P. Vanden Mache- len zaterdag namiddag omtrent 6 uren bezig was met hare woning te schuren, begaf zij zich naar eenen water loop om wat water te gaan halen. De geburen bemerkten intusschen dat haar kind in den mestput lag de vrouw kwam toegeloopen en haalde haar kind er uit maar h; t was tc laat, het kind was al een lijk, net slachtoffer was 2 jaar oud. GENT. Zondag nacht zijn gestolen te Gent bi] Mej. Eulalie Tsampers, Gafmeters-boulvard 202, een zilveren-remontoir horlogie en een paar gouden oorslin gers.Maandag avond reed of beter vloog een rijtuig met 3 Hecren in, over den Kouter naar de Veldstraat; en aan den Hoek der straat een der Heeren vloog er bijna uit, 't scheelde zeer weinig, 't Fondsenblad bemerkt met spijt dat diezelfde heer nog meermaals in volle vlucht die gevaarlijke plaats is overgereden, met gevaar v; kinderen of oude menschen te verminken en zijn eigen te schalotteren. GENT. Vrijdag is op d'Arteveldeplaats een vrouw aangehouden, als zij twee paar schoenen gestolen had De Policie is op 't speur der kwaaddoeners in de Zwijnaardsche meerschen. GENT, Woensdag middag heeft een pijnlijk onge val plaats gehad in den Katholieken Kring onzer stad, M, Eugecn Van Coppenolle, koolkoopma»., was, lijk naar gewoonte, een partietje domino aan 't spelen, toen hij eensklaps oj rich zei ven keerde en ten gronde plofte, 1,1 en snelde in allerhaast ter hulp naar hem toe, en men bestatigde dat hij door een beroerte geraakt was. De linker zijde was mat lamheid geslagen, en na hemde eerste zorgen, die zijn toestand vereis -hte, te hebben toegediend, heeft men den lijder naar zijn huis, Noord- kaai, 35, overgebracht. Op het oogenblik dat wij dit droe vig toeval aan zijne menigvuldige vrienden mededeelen, is de beternis, welke men voor den zieke met gegronde hoop te gemoet ziet, nog niet kunnen vastgesteld wor den. BORSBEECK. Niet het Borstbeek der kloeke stemmen en der vrome borsten, bij Aalst, [maar 't Bors- beeck bij Antwerpen Zondag noen, zekeren Louis M... ontmoet in een herberg der Gemeente de genaamde Henri H.. Seffens waren zij aan 't rusie maken en aan 't vechten en M... wierd zoo geweldig tegen den grond gesmeten, dat 't bloed uit zijnen neus en ooren gutste. De gekwetste werd op den koer gelegd op eenen bussel stroo en men zag er niet meer naar om doch 's avonds kwam zijn zoon zien waar zijn Vader bleef men bracht Vader naar huis op zijn beden als de Moeder ten 10 ure ging slapen, vond zij Vader dood... De moordenaar aangehouden. ROESELARE. In een gevecht aldaar geleverd zondag nacht ten 3 ure, 't einden de Ooststraat, is eenen persoon den neus afgebeten Die mensch moorelde, heu- relde en tierde van de pijn, precies alof er een verken ge keeld wierd en al de geburen schoten wakker, 's Mor- gends was de bijgang één bloed. IDEGEM, in den nacht van vrijdag tot zaterdag, zijn bij B. Dupont, wagenmaker, 3 vette konijnen ontleend, maar of zij ze zullen terugbrengen, weet men niet. Daar het zondag kermis was, zullen zij er misschien kleine cen ten van gemaakt hebben, om het stof uit hunne keel te spoelen. Dijnsdag was Mr H. Maes, schoenmaker tot Gee- raerdsbergen, met zijne vrouw en twee kinders naar Idegem bij eenige zijner vrienden een bezoex komen brengen. In het terugkecrcn aan de grens van Schen- delbeke en Idegem, zakte de vrouw in een en in eenige minuten had zij het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Men kan denken welke droef heid voor man en kinders. DEINZE. Zaterdag namiddag zijn 5 werklieden vanOlsene, werkende aan een ip cpbouwzijnde huis, ten gevolge van het breken eener ladder ten gron&e gestort. Zij hebben 1=4.al erge Iqaeustrporn bekomeri er> ?eV«re» Henri Lootens werd eenen arm gebroken. Doktor»- F oaert heeft hem verzorgd. Lootens is rond de 40 jaar cud en ongehuwd. De vier andere werklieden zijn ook van Olsene zij werktcnj voor den ondernemer Langeraert, van die gemeente. Gelukkig zijn de werklieden pevens eenen hoop steenen gevallen waren zij daarop moeten terecht komen, het ongeluk kon verschrikkelijk geweest zijn MECHELEN. Drij jonge gasten, van rond de 20 jaar, die vrijdag nacht in den hof gedrongen waren van Mr Notaris De Pauw, zijn aangehouden. BRUSSEL Er zijn daar valsche vijffrankstukken in omloop met de beeltenis der Fransche Repnbliek van 't jaar 1876. Opgepast en goed uit d'oogen gezien Ge vindt leelijke laffe schorpioenen in de wereld. Een onbe kende deugeniet heeft dc twee paarden vergiftigd van den meester slachter in den Abattoir te Brussel. Za terdag in de Kantoren van den Etoile Beige, zekere V. gazetverkooper uit Mechelen, was daar ingekomen met stee Caillou en gaat niet verre van daar aan d'Hofsteê Belle Al liantie, op een heuvelken staan.. Van daar zag hij 't gansch slagveld. Volgens zijn gewoonte had hij daar de landkaarten voor hem opengespreid, zijn officiers rond hem, en nevens den heuvel zijn peerden, gereed gezadeld, voor't geval dat hij zou moeten naar 't een of ander Regiment vliegen. Ten half 12 steekt Napoleon zijn zweerd in d'hoogteende aanval begint120 stukken kanon geven vuur tegen den linker vleugel van Wellingtons Leger120 stukken kanonNapoleon wilde dien vleugel tegen 't middenpunt werpen, om meester te zijn van den steenweg op Brussel. (Zie ons plau), 120 stukken kanon 80 van Reilleen 40 van Kellerman. De grond daverde; men hoorde of zag niet van 't gerucht; vele bommen gingen ver loren, maar anderen brachten de dood in 't Leger van Welling ton men zag beweging in die troepen't was dat de bommen openingen maakten in de rijen, die aanstonds door versche man nen aangevuld wierden. Na een halt uur van kanonneering deed Napoleon het kasteel van Goumont aanranden langs den rechten kant der Engelschmans om hun aandacht af te trekken van den linkerkant, welken hij met meer geweld wilde aanvallen. Drij division die een half ronde uitmaakten, gingen in de vallei voor 't kasteel, en nu was het aan de Franschmans van het vuur te doorstaanniet alleen uit 't kasteel maar uit den bosch ervoren, kwam een regen van kogels; in dit bosch had Wellington een battaljon van Nassau gezet en verscheide compagnièn van Hano- versche. Veel FransQbe Soldaten vielen daar ten gronde, ze zagen nigpiand en schieten kon'daar niet baten a la bajonnette wierd er geroepen.. De Fransche Soldaten, naar vuur of naar dood ziende, stormden het bosch in en waren er weldra meester. In dien eersten aanval stierf Generaal Bauduin. Nu hadden de Fran- schen met veel moeite dit bosch veroverd, als zij voor iets an ders stonden Een groote boomgaard met levende sterke haag, gebarrakadeerd met boomen en waaruit een aanhoudend geweer-* vuur. D'eerste Fransche Soldaten, die uit het bosch kwamen, vie len gelijk de koornairen op't veld. De grond lag daar bezaaid met lijken... Met de bajonnet viel er niets te doen tegen deze bar- rikadenmet viel ze dus aan met bijlen en terwijl er van den eene 1 kant gekapt wierd met bijlen, de soldaten springen in d ope ning en na een hardnekkig gevecht bleven zij daar ook meester. Maar nu stond voor hun het kasteel van Goumont, versterkt als een kasemat, met schietgaten en borstweerenen niet alleen 't Kasteel maar ook het Neérhof en de Schuren en Stallen waren door d'Engelschmans en de Belgen in een sterke vesting veran derd. Om dit kasteel in te nemeD, moesten er honderden en dui zenden soldaten geslachtofferd wordenwas dit wel noodig men had nu toch in 't bosch en in den boomgaard een borstweér tegen den aanval op den linker vleugel. Generaal Reille gaf dus het bevel van dit Kasteel niet aan te vallen; maar zijn troepen waren reeds in stormpas naar dit KasteelWellington, den toe stand ziende, zond er een battaljon Brunswijkers naartoe, alsmede nieuwe detachementen van d'Engelsche Wachtzoodat de strijd daar gedurig heviger wierd. ('t Vervolgt). de kelderkoorts en vroeg den Kassier. Men zegde dat hij afwezig was, doch de Mechelaar maakte zooveel gek raai en lawaai.dat een der bedienden hem gebood van te zwij gen of dat hij ging de buitenwacht krijgen. Daarop trok V. 'ne revolver uit en losttc 3 scheuten, gelukkig zonder iemand te treffen. Na zijn misdrijf wierd hij nuchter van schrik en trok zijn hazenschoenen aan, maar wierd in de Peterseliestraat aangehouden. Kadé zit vast. Hij zal die dwaze reis van Brussel onthouden. In den nacht van vrijdag tot zaterdag wierd M* Valentyn J. wonende Ni- nofsche Steenweg, wakker door een ongewoon gerucht. Opspringen, gaan sjoeren, zien dat er inbraak ging plaats hebben, eenen revolver nemen, schieten, een geschrei hooren, niemand ziende, maar 's anderdaags bloed op de kalsei... 't Zal raak geweest zijn... Onrechtveerdig goed gedijdt niet. BEHENDIGE AFTROGGELAARSTERS. Zaterdag, rond den middag, kwamen twee dames in den rouw bij M. Dumont, juweelier, Gentschen steen weg, te Brussel, en vroegen om de briljanten te zien. De juweelier toonde hun vijf paar oorstekers in diamant, ter waarde van minstens 800 fr. Na lang gekozen te hebben, zegden zij dat zij binnen eenige dagen zouden wederkee- ren. M. Dumont had echter in de spiegels gezien dat zi] een paar diamanten oorstekers vervangen hadden door igemaakte steenen en toen de dames gingen vertrekken, greep hij .de plichtige bij den arm en riep de policie. Een agent bracht de dieveggen naar het policiebureel. waar men in hun bezit het gestolen paar en verscheidene nagemaakte juweelen vond. De dieveggen weigerden zich te doen kennen. Zij zijn naar de gevangenis gebracht. Twee kerels belden zaterdag avond aan nr 89 der Plantenstraat en vroegen om madame V..., te sp eken. Deze was uitgegaan. Dan wilden zij eenen brief schrij ven, en daar de meid hen niet wilde in den salon laten gaan, dreigden zij te schieten, maar de meid trok de straatdeur open en riep om hulp, waarop de kwaaddoe ners het hazenpad kozen. De echtgenooten R.., wonende Antwerpschen steen weg, vonden zondag ten 8 uren en half, de deur hunner kamer open staan. Alles wat waarde had, vier stadslot jes, de juweelen en beste kleederen waren verdwenen. Over 10 jaar werd inde statie van Ethe (Luxemburg) voor 100,000 fr. waardijen gestolen en nooit heeft men waarlijk al de plichtigen kunnen ontdekken. Zondag nu zijn eenige dier waardijen bij eenen wisselagent te Brus- sel, te koop aangeboden door eenen koopman der stad, die ze zelf van eenen wisselagent had afgekocht. De poli cie heeft een onderzoek ingesteld. KOEKELBERG. Vrouw B..., pachteres alhier, kwam zaterdag morgend, rond 8 ure, van de markt van Brussel. In de Hovenierstraat werd zij schielijk aange vallen door een meisje van een twintigtal jaren dat haar ten gronde wierp en haren geldbeugel ontnam. Wanneer vrouw B. van hare verrassing bekomen was, was de dievegge reeds ver weg. MOLL. Een bedroevend ongeval heeft alhier don derdag plaats gehad. Een jongeling, die bezig was met koren pikken, heeft eene vrouw, die naast hem het graan in schoven bond, zoo jammerlijk met zijne pik geraakt dat de neus der bindster schier half werd weggenomen De onvrijwillige pleger van het onheil is radeloos van smart en wanhoop. De Geneesheer, die de vrouw verzorgd heeft, hoopt echter de wonde zoodanig te genezen, dat zij slechts een nauwelijks merkbaar lidteeken zal nalaten. LIER. In den nacht van zondag tot maandag hebben ze willen inbreken bij M. Notaris Notelteirs. De blaffe- turen waren al bijna open, als de nachtwakers het zagen dat de dieven moesten loopen of ze wierden aangehouden. WIJNEGEM bij Antwerpen, aldaar is vrijdag nacht een koornmijt afgebrand, die nog maar éen dag geplaatst was. Men denkt aan booze kwaadwilligheid. WEST-V LAAN DEREN Men weet dat onlangs Mevr. weduwe Arents, dochter van Mr Verhofstadt, Brouwer, gestorven is, toen zij haren tand deed rrekken door renen Gen^k??,.e«r eenen Dentin T^p>de >'C' daarvoor vervolgd, doch zijn van alle laar 1 vrij- gesproken. Tot Oostende is een jonge vrouw gestor ven die vrijdageenen tand liet trekken bij eenen Dentist. Dat Chloroformeeren is van de prij de pijnen afzien 't en duurt toch niet lang. Tot Ardoye op de Markt zijn een vrouw en hare dochter aangehouden voor 't ste len van geldbeurzen. Ge vindt toch leelijke laffe Phi- lestijnen. Zoo stonden zaterdag avond te Brugge twee voer hoei voor d'herberg van Voerman De Craemer, buiten de Gentpoort. En is er daar geenen bandiet die er 't vuur wilde aansteken! Gelukkig werd het gezien en hij moest v.uchten. Te Kortrijk zondag avond in d'her berg der weduwe Van Neste op Markebeke, twee perso nen geraken aan 't kijven en worden verzocht het Drank huis te verlaten. Alles goed en wel, maar op straat zijnde, Emiel G. werkman pakt eensklaps den anderen vast, een kleermakersgast Desiré N., pakt hem vast,werpt hem in de gracht, springt op hem en brengt hem verscheide messteken toe. Op 't gerucht komt men toegeloopen, om de razigeprij van den kleermaker zijn lijf te trekken. HEESTERT. Zondag avond omtrent 11 en half ure, werd ons rustig dorp Heestert in rep en roer gesteld door het roepen Brand! brand op het oud hof van den burgemeester! Inderdaad, toen het volk, die met stroo men naar de aangeduide plaats liep, aan het hof kwam, bewoond door zekeren Hooghe, landbouwer, stond het in laaie vlam. De schuren, bevattende omtrent 40 hon derd lands vlas en 3o honderd lands rogge, stonden in vlam. Het vuur, voedsel genoeg vindende, stelde met rasse schredqn zijne vernieling vcort. Ten 12 uren en half viel het dak met groot gekraak ten gronde. De peer den en de koeien zijn gered, uil genomen 2 stieren en 3 veerzen die in de vlammen zijn omgekomen. De schade is aanzienlijk. Men denkt dat er kwaadwilligheid in het spel is. Geheel het hof met al zijne gereedschappen is verbrand. BLANKENBERGH Een visscher van Heist, van uit zijn schip op het staketsel willende springen, is ernevens gevallen, eilaas en vermorzeld door de be weging van zijn vaartuig tegen 't stakketsel. BRUGGE. Daar er op de Markt beesten zijn te koop gesteld, door de muilplaag besmet, zoo heeft de Burgemeester bevolen dat de beesten naar de Markt moeten geleid worden langs de Maagdenstraat en de Bylstraat. Daar zal een Veearts zijn om de dieren te on derzoeken. KOMEN. Nabij 't gehucht Godshuis is uit de Leie gehaald 't lijk van Constant D'Halluin fransch briefda- ger een oud fransch soldaatmaandag had hij zijn prée ontvangen 's avonds had men hem in verschillige her bergen gezien hij zal te veel gedronken hebben en in 't water gesukkeld zijn. Hij had nog 56 fr. in zijnen za en eenige brieven. TIENEN. Twee officieren bewonen het eerste verdiep van een hotel op de Groote Markt. Een diqf is in hun appartement gedrongen en heeft er alles gestolen wat eenige waarde had. HASSELT. De stokerij van de heeren Brauns en Theunissen is gedeeltelijk afgebrand. Het vuur ontstond in de kuiperij. Zeven stuks rundvee kwamen in de vlam men om. BERGEN. Kind verdronken. Zondag avond speelden de kinderen De Witte op den boot huns vaders die op het kanaal lag, wanneer een kleine meisje Blanche al met eens in het water gleed en zonk. Op de kreten der andere kinderen snelde de vader toe, doch hij gelukte er niet in zijn kind levend terug uit het water te halen. LUIK. Verschrikkelijke val. Maandag mor gend is in de Maroystraat, het kind van den sekretaris der Akademie van Schoone Kunsten uit een venster van het tweede verdiep gevallen, op eenen platform enaigrij- selijk verminkt. BLANKENBERGE. Zaterdag was de dienstmeid van den heer Masson, vleeschhouwer in de Visschers- straat, bezig met de bovenvensters te reinigen zij stond op eene ladder, toen deze schielijk uitgleed; het meisje viel plotselings naar beneden en brak haar been. MECHELEN. Gevecht. In den nacht van maandag tot dinsdag heeft er een erg tooneel tusschen 3 onderofficiers en burgers in eene herberg der Noker- straat plaats gegrepen. Een der onderofficiers trok te midden der verwarring zijnen sabel; een werkman greep het lemmer om hem tc beletten er gebruik van te maken, doch werd zeer erg gekwetst. Hij werd in bet militaire hospitaal ter verpleging gebracht alwaar men de wonde toenaaide. De drie plichtige onderofficieren zijn gekend; de mili taire overheid heeft reeds een onderzoek begonnen. DUFFEL. - Dinsdag nacht is er in onze parochie- •rk gebroken. De dieven hebben eene ladder genomen den hof van den E. H. Pastoor en eene bij eenen on dernemer daar dicht bij, en langs achter in de zijkapel hebben zij een paneel uit een venster gestampt of uitge nomen. Binnengedrongen hebben zij het Lieve Vrouwbeeld van kroon en scepter beroofd, en zelfs al de zilveren be legsels van de kleederen getrokken; gelukkiglijk was al les niet van haar beste tooisel. Zij hebben ook het altaar van het Allerheiligste waarachter de brandkas is, zeer geschonden. Het koperen baldaquin is met geweld van voor het tabernakel gerukt en al de stukken van het al taar die in witten steen is, zijn uit hunne plaatsen ge schokt. Toch hebben zij de sloten niet kunnen loskrijgen en dus de heilige vaten niet kunnen bemeesteren of on- tceren. Eeu offerblok, midden der kerk, mogelijks een 50 tal fr. bevattende, is geroofd. WATERLOO. Het beroemde slagveld is sedert 70 jaar een bedevaartplaats voor de Engelschen, daar hun Wellington er het meeste hielp om Keizer Napoleon te overwinnen. Ook wil ieder Engelschman eene gedenkenis van Wa terloo mededrageo, al ware het maar een kogel, een hoefijzer of 'ne tand der gesneuvelden. De heer Cheval, die eenige eigendommen aldaar heeft aangekocht, kom nu bij het omwerken van een perceel lands, een klein kerkhof bloot te leggen. De werklieden, vonden op o»75 diepte, zes geraamten. Drie der doods hoofden waren gansch vergruisd, de 3 anderen, goed bewaard, toonen aan dat het soldaten van het Anglo Sak sisch ras waren. De twee eersten moeten door kolfslagen gedood zijn geweest, want de schedel was gekloven- De andere had een kogel eener springbus ontvangen, die dan nog in het kakbeen zat. De twee laatsten wierden met geopenden mond gevonden, wat aantoont dat zij huilende van pijn, zijn gestorven. Aan eenige lompen an kleederen hingen nog knoppen van het Engelsch uniform. Een oud ventje der gemeente had voorzegd dat men aldaar zou geraamten opgedolven hebben. Ook vond men er een kanonbal; men is van gevoelen dat al de omlig gende velden een waar kerkhof uitmaken. Ie Cholera he trein. De mc ier diefte v ÏTt»anlr inilr De P°hcie te Parijs heeft beslag r I dUKI IJK. gelegd op 100,000 anrchistische strooi briefjes. In deze stukken werden de arnachisten aangespoord de rechters, die Ravachol veroordeeld hebben, te dooden. Vijf Italianen, die uit Frankrijk verbannen werden, zijn teiug gekeerd. De politie tracht hen op te sporen. Er heeft eene huiszoeking plaats gehad bij Agresti, een Italiaan, die uit Londen naar Parijs kwam. Er werden veel brieven gevonden die bewijzen, dat Agresti met de meest bekende leiders der anarchisten in verschillende landen van Europa in betrekking staat. Het portret van Agresti en nog een andere anarchist zijn in hechtenis genomen. ITnllonjl In Amsterdam zijn veel Arbeiders Ver nUlIclUU. eenigingen: de Socialisten, de Nederland Bond, de Protestantsche en de Katholieke Arbeidersbond, onder de bescherming van den Bisschop van Haarlem, met afdeelingen in de meeste gioote Hollandsche Steden. Het rechtstreeksche verkeer van vrUStCUl IJ Konstantinopelen is onderbroken, we gens de ziekte... Beter voorzorg dan nawee. In Oostenrijk is de invoer verboden van vruchten, groen ten en vee uit Rusland komende. Er is een poging beproefd om de buskruitfabriek te Gratz in de lucht te doen vliegen. De opzichter bemerkte bij den droogoven, waar zich 9000 kilo buskruit bevond, een bran dende lap. Gelukkig wist hij deze snel te verwijderen. Men zegt dat een arbeider wraak op deD opzichter heeft willen nemen. - - - - -- Een onderpastoor van Weenen is bij eene bergbekiim ming. met zijnen gids omgekomen. Zij zijn beiden in eene rc'.'kioof gevallen Men heeft het ongeluk ontdekt, omdat er •r. ,rt '^V. rotsk'u*/üciJ ..oog. Bij Czaristerieéf besluit zijn de gene verhuiskes gesloten op de plaatsen waar de Cholera heerscht. Wreed gevalDe aartsbisschop van Fo- ligno is vermoord, doodgestoken op den trein. De moordenaar is aangehouden 't is een slotma ker diefte was de drijfveer zijner misdaad. Die oude stad aan de Mozelin 't omlig- :nde is het dorp Edigen afgebrand 20 huizen en schuren Cnqnip Wat de knaging doet! Over 21 jaar P J had een vrouw te Etreham haar kind in 't water geworpen niemand wist het, en nu, door de knaging geprest is de vrouw haar komen gevangen geven, te Bayeux... De dieren weten niet wat knaging is. Dijnsdag in 't Collegie van Aalst, met grooten machtigen toeloop van Vreemdelingen en[Stadsgenooten, ten half negen begonnen, korts na elf ure geëindigd zeer prachtig en luis terrijk geweest. De eerste Prijzen zijn behaald als volgt Rhetorika. Prijs van uitmuntendheid MM. Aug. Van Haelst van Zuiddorpe Michiel Halewyck, van Oostende Leo Van Dorpe. van Kortrijk, De Eerste in 't Vlaamsch M. a. Van Haelst. Tweede Latijnsche. Prijs van Uitmuntendheid MM. Hendrik Bamps, van Merchtem René Goethals, van Kortrijk Jozef Jouret, van Wodecq. Eerste Prijs in 't Vlaamsch: M. H. Bamps, van Merchtem. Derde Latijnsche. Uitmuntendheid MM. Gaston Bethune, van Aalst Paul Van den Perre, van Temsche Joris Speeckaert, van Brussel. Eerste Prijs in 't Vlaamsch M. Victor De Smet van Aalst. Vierde Latijnsche. Uitmuntendheid MM. Jczef De Cock, van Herdersem Stanislas Blancquaert. van Lnkeren i' Prijs in't Vlaamsch M. St. Blancqaacii v«»i. .Lokeren. Vierde Latijnsche. Sekiie B. Uitmuntendheid MM. Florent Dauwe, van Wetteren Ernest Goethals van Kortrijk. Vijfde Latijneche. Sektie a. Uitmuntendheid MM. Clement D'haese, van Lede, Arthur Mertens, van Aalst. ie Prijs in 't Vlaamsch Clement D'haese, van Lede. Vijfde Latijnsche. Sektie b. Uitmuntendheid MM. Alois Colle, van Wichelen Arthur Bamps. van Merchtem. Zesde Latijnsche. Sektie a. Uitmuntendheid: MM. Ferdinand Dauwe, van Wetteren Gaston Bamps, van Merchtem Eerste in 't Vlaamsch M. Oct. Reyniers, van Aalst. Zesde Latijnsche. Sektie b. Uitmuntendheid MM. Fr. Van Dorpe, van Kortrijk Marcel Van der Smissen, van Moorsel. Eerste Prijs in 't Vlaamsch M. Cyrile Jouret van Aalst. Eerste Bereidingsklas. Uitmuntendheid MM. Herman Bosteels. van Aalst Ernest Van Hoof, van Bouchout René Rossaert, van Willebroeck Eerste in 't Vlaamsch: C. Van Wassenhove van Ressegem. Tweede Bereidingsklas. Uitmuntendheid MM. Edm. Ectors, van Brussel Karei Calewaert, van Aalst. Eerste in 't Vlaamsch K. Calewaert, van Aalst. Derde Bereidingsklas. Uitmuntendheid. MM. Adelbert De Paepe. van Aalst, René Debergh. van Yperen. Eerste Prijs in 't Vlaamsch M. A. De Paepe, van Aalst. r. Zelfde dag te Gijsegem, in 't Gesticht van St-Aloysius; een groote deftige toeloop al d'Heeren Pastoors uit 't omliggende; veel ander mannen uit den Geestelijken Stand, veel oud-Leerlingen en de Familie der talrijke Stu denten op de Prijsdeelingen wordt een schets gegeven van hetgeen er in 't Schoolgesticht wordt aangeleerd; terzelvertijde hebben de Leerlingen een goede oefening om voor 't Publiek te leeren spreken. Te Gijsegem spra ken de Vlamingen in 't Fransch, vier Walen hielc.en er een samenspraak in 't Vlaamsch, zóó flink en zoo vloei- end, dat elk met verwondering dacht En ze zeggen dat de Walen geen Vlaamsch kunnen leeren Hoort die jonge lieden uit 't Luiksch eens spreken! Verders was er een klein symphonie van viool en piano, en de Cogolee- zen, in 't Gesticht opgevoed, deden e°n Bedanking aan de Belgen in 't Fransch en in 't Vlaamsch, waarna zij al te samen het Belgisch Lied zongen. De opvoeding der jonge Congolanen te Gijsegem is eene merkweti Jige daadzaak, waarvan het welgelukken een heerlijke bladzijde in het leven van E. H. Direkteur Van Impe; nadat de Congolanen het Belgisch Lied hadden gezongen, stond een Afgezant des Konings recht en na eenige woorden an Hulde en Dank in naam zijns Meesters, stak hij op de Borst van den moedigen Kampioen der bescherming van Afrika, het Kruis des Eere Legioens van den Bel gischen Congo; allervurigste toejuichingen deden de zaal daveren en duurden nog voort to^n M' Dr Mertens, Burgemeester van Gijsegem, in de naam van den Ge meenteraad en van de Ingezetenen, den Eerw. Superior in hartelijke woorden den welgemeinden Heilwensch toestuurde. ST-JORISSCHOOL, onder 't bestier van de Broeders der Christelijke Scholen; de geliefkoosde school der deftige ambachts- en werkersklas van Aalst; de liberale Drukpers mag leugen en laster opeenstapelen, de laster taal mag gedurig herhaald worden, die leerling geweest zijn bij de Broeders van den gelukz.de la Salie, bewaren achting en eerbied voor hun Meesters en ontelbare Ouders weten dit Onderwijs hoog te schatten... Jaar lijks is die Prijsdeeling een aangenaam Feest voor honderde Familiën... Welke schoone Oefeningen in de twee Landsta'en, in zang en in muziek!... Hoe zien die leerlingen er openhertig uit en ongedwongen!... Voor opvoeding en onderwijs! Eiken Zondag ziet men die Kinderen in d'Hoogmis; en welk verschil met de kinde ren der Ecole Moyenne!... Een kind dat op zijn 12 jaar oneerbiedig zit in de Kerk, zal op zijn 16 jaar libertijn zijn en een plaag voor familie en samenleving... Niet alleen eiken Zondag,maar gelijk in alle goede Gemeente scholen van Duitschland, eiken schooldag geleiden de heeren Professors hun leerlingen ter Kerk; Mis hooren verlet niet, Mis hooren brengt zegen voor Ouders en voor Kinderen; zoo spreekt de aloude Vlaamsche geest, welken voortleeft in onze scholen, terwijl de liberale scholen naar liberale mode een nieuwigheid zijn, die tot ramp en rouw moet dienen.... Eere en dank aan de St Jorisschool!... Aalst is veel aan die School verschul digd!.. Dat d'heeren Professors met moed voortgaan, in deze tijden van beroering en strijd is hun werk meer dan ooit voordeelig aan Godsdienst en aan Staat. De Prijsdeeling in Si Marlens-Geslicht, Donderdag laatst; dit Bisschoppelijk Gesticht had de bijzon dere genegenheid van Z. H. Bisschop Lambrechts zaliger, die onvergeetbare Volksvriend... Onderzijn Regeering wierden de nieuwe klassen en de Feestzaal gebouwd, zoodat de loka len alle andere overtreffen. De Middelbare Scholen, zegde Bisschop Lambrecht, ze zijn ingericht om van Aalst een li berale stad te maken.. Het Collegie is eigentlijk voor de hoogere Studiën;die naar Semenarie of Universiteit niet gaan, zijn veel beter met een grondige kennis der twee Landstalen, met Engelsch, Duitsch, Nijverheid, 't Boekhouden, de Land bouwkunde, dan met Grieksch en Latijn.. Indien St Mar tens Gesticht niet bestond, 't Katholiek van Aalst zou moeten een Middelbare School inrichten; want wie, die een Katho liek hert heeft, zou zijn kinderen gaan toevertrouwen aan heeren Professors die verdronken liggen in de Vrijdenkerij, die de Katholieke overtuiging en de Katholieke gezindheid, ten ergste bevechten Op de Prijsdeeling [in St Martens Ge sticht, veel heeren Geestelijken en een uitgelezen Gezelschap van Personen uit de Stad en Omliggende. De Oefeningen vóór de Prijsuitreiking waren kort maar goed fraaien, wel geoe fender! Zang, puik Muziek, gimnastische Oefeningen voor de kleine Studentjes... Die oefeningen en het aanzien der Leer lingen getuigen dat de E. H. Superior en zijne waardige Me dehelpers en Leeraars geen moeite of zorg sparen voorOpvoe ding en voor Onderwijs, om het hert en den geest hunner Leerlingen met nuttige tn aangename wetenschappen te ver rijken. sturen ons den volgenden brief Aalst, xo augustus 1892, Geachte lieer Opsteller van De Werkman en Land van Aelst. Gelijk wij hier reeds zien, dat het Werkvolk op de Fabrie ken van de Société Alostoise, 't zij op den Tragel en op de Vaart, maar 3 tot 4 dagen werken, zoo zijn zij er in gelukt het Werkvolk weêral te krenken; van maandag 1 augustus zijn zij begonnen het werkvolk van de fabriek op de Vaart des avonds een uur langer te doen werken, zonder een enkele centiem meer te betalen, terwijl zij op den Tragel het werk volk 's avonds een uur minder doen werken, maar.... minder te betalen. Zoodus, Mr de Opsteller, is dat niet schromelijk met den Werkman zoo te handelen En dan nog moeten zwijgen of aan de poort gezet worden, gelijk er overlaatst nog een mees tergast zegde tegen een werkman Zwijgen of aan de poort, ge kunt er gemakkelijk door Heer Opsteller, wat staat er ons te doen tot wie moeten wij ons wenden? -Er is geen werk om ons volle week laten te werken, maar! er is toch werk genoeg om ons dagelijks meer doen te werken, zonder een enkele centiem meer te be talen, terwijl zij op d'ander fabriek dagelijks een uur min der werken en afgetrokken worden. Heer Opsteller, waarvoor, als het Werkvolk van de iabriek op de Vaart die uur niet betaald wordt die zij meer werken, kunnen zij dan die uur aan het Werkvolk op den Tragel, die zij 's avonds minder werken, niet betalen? Neen, zij kunnen niet, van die zware daghuren die zij geven; voor i3 uren te werken 1,70 betalen, dat is al te veel Zoo, als wij drij dagen werken per week, is 5,/o fr.; het is nog niet genoeg voor huis huur en onderhoud: als het zoo blijft voortduren, kunnen zij niet beter doen dan ons laten verhongeren. De Werklieden. In den tijd van de eerste Joden Was het streng en druk verboden Van te leven in zijn staat Buiten rede en boven maat. Geene hutjes, geen kasteelen, Geene lompen, geen fluweelen, Niet te mager, niet te vet, Was de leus van Mozes wet. Wanneer Christus, tot bekeering Van het menschdom, zijne leering, Rechts en links de wereld rond, Door de Apostlen had verkond, Legden Ridders, Senatoren, Rijk begaafd en hooggeboren. Al wat Roomen door zijn pracht En de Cesars door hun macht En de wereld, door zijn gunsten, Of door wetenschap en lninsten, In de onmeetbre Keizers' stad Hemelhoog verheven had, Vóór den arme diep gebogen Maar de harten opgetogen Aan het altaar van den Heer Hunnen rijkdom mildig neèr. Wij zijn ver van dit verleden.... Verre in tijd en verre in zeden.... Boven menig' bange klacht. Nauw aanhoord of diep veracht, Klinkt het feestlied van een wereld Die. het hoofd met glans ompereld, En de voeten in het slijk, Enkel buigt voor groot en rijk. 'K wil geen haat in harten stoken Waarin bittre driften koken; Armen, vloekt niet op uw lot, Want de wraak behoort aan God; Bidt voor die uw leed miskenden... Eerder zal de martling enden, Als de stem die lijdt en smeekt Tot den God der armen spreekt. of Staatkundige Maskers aigetrokken door J. PASCO. Prijs 1 fr. 5o c.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2