^Rampen, Misdaden en Ongelukken. De vinger fier doode De Ziekte. III» I. R li R A KEITombola. De Plaag op het Loof. Groote Mijnramp. Koolmijnramp Werk- en i\ ij verheids raad. Snakerijen. Een man werd de beeaen afgesneden, een ander de polsen verbrijzeld. Bijzonderheden ontbreken. MELLE. Dijnsdag zijn er 3 honden afgemaakt welke teekens van razernij gaven. Er zijn verscheidene honden dezer gemeente naar Gent gestuurd, welke met de afgemaakte honden gezien zijn, teneinde ook gedood te worden. Er is ook een bevel aan het gemeentehuis aangeplakt, waarin men laat weten, dat al de honden der gemeente en zelfs deze van een uur in den omtrek, niet zonder muilband mogen loopen, of dat zij zullen door de veld wachters dadelijk omvergeschoten worden. De eigenaars der niet gemuilbande honden zullen strengelijk gestraft worden. BRUGGE. Verscheidene personen begaven zien zondag ter jacht. Een der rijtuigen die hen vervoerden, sloeg even buiten de stad dicht bij eene brug om, en de jagers die er in zatm, werden ten gronde geslingerd. Een hunner, de heer baron Adrien de Giey, werd erg gekwetst aan het hoofd. Hij werd terug naar Brugge gevoerd en is bt gerig. De anderen bekwamen geen letsel. LEUVEN. Een matroos uit Kieldrecht, met name Vander meer sch, oud 35 jaar, is hier in de vaart gevallen en verdronken. JAMBES. Bloedig drama —De Policie-kommis- saris van Jambes was gelast, eenen veroordeelde aan te houden, die eerst naar Frankrijk was gevluent en nu te ruggekomen is. De kerel werd bij den kraag gevat door eenen agent doch toen de kommissaris hem naderde, kreeg deze een geweldigen stamp "7- ^»en buik. jmmissaus trok zijnen sabel en bracht den aan V gehoudene twee erge steken toe in de bil. De gekwetste heeft zeer veel bloed verloren. Het parket heeft een onderzoek ingesteld INGELMUNSTER. Een pijnlijk ongeluk is alhier gebeurd. Een ouderling van 85 jaar, Petrus van Lu- chene, is uit een venster van het verdiep van het oude mannenhuis gevallen. Hij was droomend opgestaan en moest naar eene begraving in zijn visioen. Denkenke dat- het venstor de deur was, trok hij die open, stapte naar buiten en deed een schrlkkelijken val. Er was aan 't man neke niets bijzonders van breuke of wonde te zien, maar hij kloeg fel van pijn in zijne voeten en beenen. Hij is binst den nacht gestorven. ELSENE. Een Italianer moest binnen eemge da gen met een meisje van Elsene trouwen. Woensdag ging hij op het gemeentehuis van Elsene eenige pleegvormen vervullen, toen hij meende te vertrekken, werd hij door den policie-officier, den heer Haentjes, aangehouden. De kerel wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan een belangrijken diefstal van juweelen, onlangs te Parijs ge pleegd. FLENU. Vreeselijk ongeluk. Een knaap tergde een paard in de weide. De veldwachter Gustaaf Cheu- reux wilde den knaap verwijderen. Al met eens sloeg het paard de achterpooten uit en de veldwachter kreeg twee slagen op den buik. De ongelukkige viel bewusteloos achterover. Eenige getuigen van het ongeluk snelden toe doch Lheureux stierf weinige oogenblikken later in de hevigste pijnen. RONSSE De Nijveraar M. Van der Linden De Rudder viel zaterdag morgend om 6 ure in de Draken- straat uit een venster der tweede stagie op straat 't Is 'ne Vader van 4 kinderen, waarvan het oudste maar 16 jaar. Zijn toestand was zeer bezwarend. GENT Door honderde wegen komen de rampen in de wereld Vrijdag, op Kasteelboulvard, Alberikske Wuytens oud 4 jaar, wordt door een koe in zijn wezen gestooten, dat't manneken in't Hospitaal ligt. De koe wierd geleid door den landbouwer Bernard Loef, van Laarne. D'ander week is in de Torenstraat. Rabot- laan, Wilgstraat, Vlotstraat enz. eenen Deken gekozen, in allerhevigste strijd en zondag morgend tusschen 2 en 3 ure, (zoo laat op, zijn ze niê beschaamd, de nachtuilen en ge ziet wat er van komtl) Op die late uur is er wreed gevochten, ja zekere Winthout, uit de Wilgstraat 18 j. oud, heeft eenen steek in de borst gekregen, 7 centime ters Jang de dader ;s ook gekwetst, door eenen tweeden persoon de patiënten zullen niet weinig afgezien hebben als doktor Maes de wonden toenaaide. GENT. Ei, die leelijk' tuverzwijnen! moeten ze daarvoor in éen groote stad v.oncui Maar ze«r dikwij'-^^ 'r is; Hoe grooter stad hy T.u. rcb r klad! /~:!öag avond 1 Kasten,in een herbe g zittende, gaan de stomme w^ddng aan, om te meest genev- r te drinken; ae pnj .an a L-a.-> biengt aan, ze drinken en de genaamde. J. Verbauck valt dood. 'ne manskerel van rond de 3o jaren. ESSCHENE, (Brabant.) Alwéér scabreus nieuws De Tombola ingericht alhier, in het Hospitaal, kasteelstraat n. 37, ten voordeele der Sociëteit van Vincentius a Paulo, ter uitbreiding van hare liefdewerken, geniet grooten bijval. unmt,n Vele en schoone prijzen zijn reeds toegezonden en nog altijd komen er bii Christusbeelden, beelden van Heiligen, prenten en gravuren, schoon geencadreerd, kandelaars, bloempotten, vazen, koffijserviesen. soupterinnen, kinquets, menigvuldig ander keukengerief en voorwer- r er met vppl orde tentoon t/eei ^er^neiTkomen'die*tentöonsteUing bezich.ige„ en wSrden er zeer Eendelijk ontvangen. Bij bet zien van die talrijke voorwerpen door een groot getal liefdadige personen geschonken, gevoeltmen zich j.ji.Laij rracr.rrtd pn na ppniffp loten aan tien getroffen, en tot weldadigheid gestemd, en na eenige loten aan tien centiemen genomen te hebben, verlaat men de zaal, het bert verheugd w«ri, erndaan 'p hebben, indachtig deze troostelijke want zij zullen bermhertigheid van een goed werk gedaan woordenZalig zijn de 1 et- verwerven. De Tombola is open a'V mis tot ia uur. 's namiddag gen van 8 tot ia uur. Hij a staande kermis cp kerm op de andere kermisdagen, middags van 2 tot 5 uur. Na de loting, zullen de Werkman en Het Land va: 7e: 1 's voormiddags, na de Hoog- pers tot 5 uur. en alle woensda- open zijn, op al de dagen der aan- .1 z1 ijk op de andere zondagen, en jr: - ïgs van 8 tot 12 uur en 's na- tvinner.de nummers in de gazetten De üst op P -romen worden. stukken gekant, aanstonds vernieuwd worden; hij roept uilHier moet ik voetvolk tegen voetvolk setten! En hij gelast Kolonel Hevmes van aan Napoleon te gaan renlort vragen van Voetvolk. In afwachting rangschikte Ney zijn peerdevolk op den boord der hoogteos van Mont-Saint-Jean en poeiert ze terdege aan, tus schen al de rangen rijdende en zeggende Dat ze daar zouden blijven in weerwil van t geschut Dat mendaar blijvende, weldra zou gedaan maken met t Leger van Wellington Dat het nu de tijd is, om over het lot des Vaderlands te be- SllEnDvan 't Peerdenvolk naar 't Voetvolk rijdende, moedigt hij dan ook de mannen aan en roept tot Generaal Erlon, die bezig is de batailjons van Kempt en Pack te verdelgen Houd goeden moed, mijn dappere, t is noodig want gij en ik vallen wij onder de kogels der Engelschmans, dan zullen de kogels der Emigres ons neervellen Aldus rijdende van 't Peerdenvolk naar t Voetvolk houdt hij ze allen in 't vuur, stelt zich bloot aan het grootste gevaar. 4000 van zijn Ruiters lagen dood uitgestrekt 4000 t was een iiselijk bloedbad 40,000 Engelsche ruiters en voelers wa ren gesneuveld bijna geen enkele Generaal der Engelschmans W Va^fp^'hèlHng^iTNey den steenweg van Brussel vol vluch- F irrnvwanon dat d'nvprwinninï telingen langs alle kanten wordt geroepen dat d'overwinning aan de Franschmans is. Maar Wellington stond daar ook kalm en pal Geen moed verloren, zegde hij tot zijn volk for ever, kou- raeie En zijn horlogie uittrekkende ziet hij dat het gaat o ure slaan; blijven moeten wij hier, voegt hij erbij, blijven lo den laatstèn man den nacht ahvachten ol Blucher, Blucher zal ko men, zal komen zonder eenigen twijfel. En zijn korpsen tellende, ziet hij dat er hem nog 36,000 over- blijven Al d'ander zijn gedood, gekwetst of in saufkapeu Van weerskante nis men vermoeid en de Kromjken verhalen dat men van weêrskanten rondom d'uur stille bleef, bijwijlen ee nige stukken kanon afschietende. Het derde deel^ van den Veld slag ging plaats grijpen. ('t Vervolgt) Zondag nacht rond half een, veel troebel geweest door meester Wildheid en baas Genever den Champetter en dcnCommissair mishandeld en Livinus De Bolle, die ge schoten is in zijn been met 'ne revolver..* Nog al erg, zegt men... De gendarms zijn zekeren Petrus D'Haese komen aanhouden. ANDERLUES - Jagers Jagerspast toch op 1 m uwen drift naar 't wild! T'Anderlues, in de Walen, heeft Edm. L., zaterdag naar sneppen schietende, een rouwen een kind gekwetst, zoodat 't kind in gevaar is., t Is oprechte moorderij en verdient strenge straf... Men zegt dat de heer L. bijna zinneloos van schrik is. BRUSSEL. Een ontaarde zoon, die men dacht in Amerika te zijn, kwam woensdag bij zijne ouders, die hem gulhartig ontvingen, ofschoon hij hun vroeger i5oo fr. had ontstolen. Donderdag morgend was de kerel an dermaal verdwenen, ditmaal met eer.e som van 600 fr. en het uurwerk zijns vaders. Omsmetting. De inwoners uit de Medoristraat te Laken, hebben de policie opmerkzaam gemaakt, op de woning eener vrouw, die in de eenige plaats die zij be trekt eene heele verzameling dieren houdt. Zij heeft eenen ezel, katten, honden, geiten, hennen eendvogels, enz. De policie heeft bevolen de woning te ontsmetten met al wat zij bevat. Een werkman van den heer Declercq, juweelier. Koninginnedreef, 256, zekere Lieven Michiels, was vrij dag namiddag bezig met lak te smelten op een vuur met spiritus van wijn. Eensklaps schoten zijne kleeren^in brand. Op de kreten van den ongelukkige snelde den heer Declercq toe, en bij middel van eene wollen deken gelukte hij er in het vuur uit te dooven. Michiels heeft nochtans erge brandwonden bekomen. Vrijdag kwamen twee meiden eene kamer huren bij Jufvrouw M.., herbergierster, Leuvenschensteenweg, en namen er onmiddelijk bezit van. Wat later gingen zij uit, en keerden niet meer weer. Toen de herbergierster naar boven ging, vond zij hare kamer en hare kleerkas open gebroken. Eene doos met juweelen, ter waarde van 700 fr. en een geldbeugel met 80 fr waren verdwenen; ST-JOOSTTEN-NOODE Eerlijk duurt het langst, altijd zoo geweest en nog en altijd zoo blijven De boekhouder van een groot Huis te Londen was onlangs gevlucht met 20,000 pond sterling of 5oo,ooo fr. Hij meinde buiten scheut te zijn, maar de Justicie zet hun op d'hielen er wierd uit Londen een Stiermarck gezon den, en zondag morgend is hij in 't Postbureel gescha- bernakt. Hij maakte veel beslag, zegde zoo onschuldig te zijn als een glas koud water, doch 't was van méégaan en blijven. St-GILLES-Brussel. Ge moet toch barbaar zijn en stekelvarken. Zondag, rond half negen 's avonds, terwijl in den Katholieken Werkmanskring de Leden pesibel bezig waren met kaarten, bollen of kegelen, zijnde Socia listen ingekomen en hebben er beginnen te verwijten en te vechten... En ze durven dat Vrijheid noemen en Be schaving! Dijnsdag morgend rond r 1 ure op den hoek der Boter- en Zuiderstraat, een jockey zat te peerd en dronk een sjooreken bier dan wegrijdende, trad zijn peerd op den voet vaD 'ne passant. Deze begon den Ruiter te ver wijten er wierd geriposteerd de Ruiter wierd van zijn peerd getrokken en er had daar een batailje plaats in re gel, wel :o minuten lang eindelijk was de Policie daar 't was tijd, want de jockey had een stuk van den neus zijns tegenstrevers afgebeten. DEINZE. De genever. Zondag kwam zekere A. bij den barbier Van Damme, in de Gentstraat, om zich te laten scheren. Om zekere reden verzocht vrouw Van Dammc den klant eenen druppel te aanvaarden. Terwijl A. zich liet scheren, schonk de vrouw eenen druppel en plaatste dien ter zijde. Ongemerkt geraakte het dochterken, van 4 tot 5 jaar oud, aan 't glas en le digde het in éénen teug. Onmiddelijk viel het kind in de stuipen en is maandag voormiddag reeds overleden ANTWERPEN In 't Queens-Hotel op de Dyckkaai is maandag nacht ingebrokfJn en g- sf<- do2iijnen zilveren lepels en 25 vorken.Op -. waag, maandag, een schrikkelijke misdaad ten 's avonds is een welgekleedd-= kerel gekomen in N" 8, zeggende dat hij eenen brief moeit afgeve wrduwe Gaumacbe, cud 71 jaar,dieop tiet tweeci' t. Hij is boven gegaan, heeft 't mensch haren mond gestoft, beeft gepoogd haar te verwurgen, heeft een gou ien hor logie gestolen, misschien nog geld en is gevluch., fat her lig monster dat hij is.!-. Vrouwen, oude vfbuwAn verraderlijk gaan aanranden, 't is grouwelijk BLANKENBEKGE. Maandag, juist terwijl er veel Volk in zee was, een heer van Antwerpen wordt on passelijk; hij roept om hulp; men vliegt er naartoe in de zee; doch hij valt en is dood. 'ne Mensch van rond de 60 jaar. WEST-VLAANDEREN Te Brugge zijn jonge bedelaars gekomen die dreigden met een mes, men heeft ze in 't kot gesteken. Zondag nacht is de kerk van Marke bestolen na eenige offerblokken geroofd te heb ben, meinden zij in de sakristij te dringen, doch gelukten daar niet in. Se Rijkevorsel is verdronken, nabij de steenfabriek van M. Cools, een scholierken en zijn zuster, onlangs getrouwd, die haar broêrke wilde redden. ZOMERGEM. Terwijl Bern. De Vulder, poelenier en koopman in vodden, wonende wijk Kerhoek, zondag naar de vogelmarkt van Deinze was gereden en zijne vrouw naar de mis was gegaan, zijn onbekenden langs eene kamervenster binnengedrongen, hebben eenen kof fer opengebroken en er eene som van 21 fr., misschien de gansche som van den armen man, uit gestolen. K11 10111 o n f\ft Te Londen zi3n 3 groote ma§a* DUllCIUduUOi zijnen afgebrand. Zondagen maandag heeft het in Engeland zoozeer gestormd, dat de gemeenschap met Parijs afgebroken was... 't Is spijtig voor de Millords. Te Parijs zijn al 143 vrouwen die gaan jagen, 't Moeten er d'huishoudekes zijn. Te Oran, Frankrijk, op de groote Hofsteê Saint-Leu zijn de Pachter, zijn dochter en nog twee ander personen ver moord, door dieven... Ja, ja, goddeloos geworden zijn, in slechte koten verkeeren, zich willen wijs maken wat de liberale gazetten en de socialistische schrijvers Er is geen God of geen Eeuwigheid Zoo gesteld zijn, wil lende hier leven in weelde enplezier en voor geen schelm stukken achteruit deinzen Te Roomen, een civiele Onderwijzeres, die haar plaats kwijt was zonder wacht geld, heeft den Inspekteur willen doodschieten. Te Parma, die schoon Italiaansche stad, is bij eenen wapen maker een groote ontploffing geweest van poeier; een huis van 3 stagiën is ingestort en er zijn verscheide slachtof fers. in Hongarië is het dorp Scevenglaza afgebrand: 86 huizen en 34 hangaars. Een rijke dame uit Ame rika, te Karlsbad aangekomen om de baden te nemen, is er vermoord door haren eigen zoon, die half krankzinnig was. Nood scherpt de zinnen, en rijk volk is dikwijls arm van geest. Te Dublijn is zaterdag de markt afgebrand; 100,000 pond sterling schade. Ja, wat baat het veel geld te hebben, als de dood daar is Dan is men alles kwijt Goede werken doen, toonen dat men een hert heeft voor de Samenleving, dat is de groote zaak. In Amerika, Georgian-bani spreken ze weêr van een milli- onnair, die er verdronken is en gelijk wij in. België zien, de Convoirampen sparen niemand. RAZENDE KOEIEN. M. Garret, landbouwer te Pommiers, werdjin Juli door eenen razen- den hond pet-eten. Hij begaf zich onmiddelijk naar het gesticht Pasteur, waarvan hij over een paar dagen weerkeerde. Hij bestatigde dan, dat van de vijftig koeien welke zijne kudde uitmaken, er dry geen voedsel meer namen en gedurig een schrikwekkend gebulk lieten hooren. Hij ontbood eenen veearts, welke de koeien razend verklaarde. Deze werden aanstonds afgemaakt. Het overschot der koeien is aan eene zorg vuldige waakzaamheid onderworpen. T Twee knapen vra Konstantiaopel, i3 en lllPKIJC. 15 jaar oud zijn hunne ouderlijke woning ontvlucht, eene som van 500 franks medenemend om aller hande wapens te koopen. Men beeft hen gevonden bij Ismudt en terug naar hun va derland gestuurd. 17 k L- i L Dinsdag heeft dichtbij de statie te Jr Pclll «ik IJ *k Saumur eene erge spoorwegramp plaats gehad. Verscheidene personen werden erg gekwetst. Flo VinlrA Er is op veel plaatsen eenen drol on (jer de menschen koortsachtig zijn, tonder lust of abbetijt. zwaarte in de beenen, pijn onder de maag.. Als den laatsten keer de Ziekte in Duitschland was, heeft zekeren boer Vincent Priessnitz veel menschen gehol pen door een stelsel dat voortgezet wierd en waarmeé veel Docteurs van Berlijn en van Weenen meesterden, namelijk 't koud water, de begietingen, de koude baden en wasschin ;en... Dit stelsel, zoo schreef Doktoor Van der Decken, van duitschland. dit stelsel vraagt een groote wilskracht, men mag niet luisteren naar 't gekerm en 't gesmeek van den zieke, die denkt dat hij toch verloren is, die smeekt om verlost te zijn van dit koud water. De boer Priessnits gaf als raad tegen de ziekte eenen natten band rondden buik en alle dagen koude begietingen. - Wat zegt ge vroeg de graaf de Ville Ressac die een of ander misverstand vermoedde. Daar is mevrouw de gravin voegde een andere stem er bij. Wel laat haar binnenkomen antwoordde de graaf gedachteloos. De dood zijner vrouw had weinig indruk op hem gemaakt, en hij dacht er bijna niet meer aan. Dezelfde stem herhaalde Daar is zij! Zet dan een couvert meer klaar, zei de p,raaf lachend. Nauwelijks had hij de laatste woorden uitgesproken, of de gravin verscheen, in haar doodkleed, bevlekt met bloed. Ja, man, ik ben het! Uitgeput door de aandoening en den vreeselijkenloop, viel zij bewusteloos neer. Bij de welbekende stem, die hem thans als het geluid van de doodsklok in de ooren klonk, schoot de echtge noot, met een van ontsteltenis onkenbaar gelaat op de ongelukkige toe, die ongetwijfeld zijn spottend woord had vernomen. 't Was geen verschijning 't was inderdaad de gravin, die terugkeerde uit haar graf, om weder bezit te nemen van dit huis, waaruit de dood haar voor altijd scheen te hebben verdreven. Allen waren verbrijzeld. Er heerschte een onbetwijfe- lijk tumult. Niemand durfde haar te naderen, de pas opgewekte, die opnieuw den dood scheen aan te raken. Geholpen door een vriend, bracht de graaf zijne vrouw te bed en trachtte de levensgeesten op te wekken. Het hoofd lag achterover, de lippen waren kleurloos, de armen hingen slap. De half afgesneden vinger verfde het linnen met bloedvlekken. Een geneesheer, in der haast geroepen, constateerde dat er een toestand van lethargie, en dat de aanslag ver« hinderdhad, dat zij in de lijkkist stierf. Maar hoe was dat alles toegegaan Op 't oogenblik kon men slechts denken aan de arme vrouw. Weldra bemerkte men, dat het hart begon te kloppen. De ademhaling werd sneller en regelmatiger. De gravin was niet dood Zij opende eindelijk de oogen haar angstige blik dwaalde over allen, die haar omringden zij scheen uit een langen slaap te ontwaken en niet te weten, wat er gaande was. De vreeselijke wonde aan haar vinger herin nerde haar aan de werkelijkheid. Ik heb pijn steunde ze. En weinige oogenblikken later, alsof haar krachten verdubbeld waren door de gedachten, die haar levendig bezighielden, gaf zij duidelijke ophelderingen. Ik herinner mij gij hebt mij levend begraven toen is er iemand gekomen, en ik heb hevige pijn aan mijn vanger gevoeld maar ik heb niemand gezien. Alles was ijskoud om mij heen, en ik ben op bloote voeten gevlucht. Zij zag naar haar vinger. Een doodelijke bleekheid vloog over haar gelaat. De graaf hield haar andere hand n en zocht met behulp van den geneesheer de ongelukkige te kalmeeren en de verschrikkelijke gedachten uit haar geest te verbannen. Gij zijt bij ons, zei do q0iAer. en wï! zullen u redden. Ja .antwoordde zij zacht. Ik wil, ik moet leven. En haar blik werd helderder, vol leven. Het gerucht van de herleving der gravin liep als een loopend vuurtje door het dorp maar men vernam nooit de ware toedracht der zaak. Er was groote toeloop naar het kasteel, en er heerschte algemeene blijdschap, toen men vernam, dat de dood zijn offer teruggegeven had. De eerste zorg van de gravin, toen zij weer hersteld was, bestond daarin, de belofte te verkrijgen, dat men het stilzwijgen zou bewaren over den aanslag, dien men op haar had gepleegd. Dit misdrijf had immers haar le ven gered 1 De graaf, zeer getroffen door het gebeurde, had aan haar wensch voldaan. De gravin de Ville Ressac leefde nog tien jaren. Zij neemt thans de plaats in, waaruit ze eens als door een wonder werd gered. In het dorp Cherrueix ontmoet men soms een onge lukkige krankzinnige, dien de dorpelingen den gek noe men. Maar hij is onschadelijk. Nadat hij eenigen tijd het dorp had verlaten, is hij er teruggekomen. Telkens wan neer hij, al is het slechts in de verte, de dame met den dooden vinger n ontwaart, krijgt hij een toeval. Die man is de doodgraver, die de rust van het graf schond. Hij leeft eenzaam niemand bemoeit zich met kem* Het weinige wat men van zijne afschuwelijke geschie denis weet, vertelt men soms elkaar, des avonds in de visschershutten. Door een vreemd bijgeloof beweert men, dat de ont moeting van de dame met den dooden vinger geluk aan brengt. Maar men ziet haar zelden. Zij leeft zeer terug getrokken met haar vader, die haar al zijn zorgen wijdt. Dat is de ware geschiedenis van dit drama, voorgeval len in een vergeten dorp aan den Oceaan. EINDE. f Sterfgevallen. ^erkdcnM-i^coTaet een der oudste Leden van ons Harmonie De jonge Wacht, waarvan de Leden in groote kleedij, de Uitvaart bijwoonden en het lijk kerkhofwaarts vergezel den. Uit Geeraardsbergen is naar 't groot Vader land gegaan de E. H. T. De Spiegeleer, algemeenen Be stuurder der Zusters van Maria en Josef, geboren, zoo schrijft 't Fondsenblad, uit eene der hoogst geachte Fa- miliën van het Land van Aalst, te Ophasselt in 1843, Onderpastoor geweest te Waasmunster en maandag morgend ten 9 ure overleden, na eene langdurige ziekte, die eene bijna volkomene blindheid voor gevolg had ge had. Fondsenblad voegt erbij u De zachtheid van zijn karakter en de rondborstig heid van zijnen omgang zoowel als zijne vrijgevigheid voor al de goede werken, maakten hem den vader van zijne onderhoorigen en den vriend van al zijne ambtge- nooten. Zijn afsterven zal diep betreurd worden en bij alwie hem gekend heeft zal zijn geheugen ineere blijven. Wij bieden de bedroefde Familie onze gevoelens aan, van mededeeling in haren rouw. 't Is de heer Mi- chaux, Vader der Juffer Zangster, de Ste Cecilia, in het Oratorio van Peter De Mol, 't is de heer Michaux die te Blankenbergh in zee zijnde, er door een geraaktheid be zweken is.. Ja, ja, dat de dcod daar altijd gereed staat Dat niemand er vrij van is of geen oogenblik zeker 't Zijn al verschrikkelijke zaken.. De Leden van Sle Ce cilia hebben met veel droefheid dit afsterven van M. Michaux vernomen. Te Gent is overleden M. D'Hondt, Kassier van de Bank van Vlaanderen, al waar hij in dienst was ruim 5o jaren. Als men te lande gaat, of met landbouwers in gesprek komt, zoo en hoort men van anders niet of van de plage die op het loof gevallen is. En het is inderdaad een wonderbaar voorval; de oud ste boeren zelf en hebben dat nog nooit weten gebeuren en staan er versteld op. De eenen schrijven het toe aan de geweldige hitte of de groote droogte; anderen wijten het aan de beestjes die overal op den overkant der blSren zitten; weêr an deren bewecrcn dat het loof nog al zulke hitte en droogte doorstaan heeft en van beestjes of gewurmsel geknaagd geweest is, zonder dat het daarom te kwiste ging. Zij zeggen dat het de wortelkes zijn die in den grond afge zogen worden. Wat er ook van weze, een feit moet men bestatigen, 't is dat de plaag algemeen is en nog alle dagen voortzet. In het licht land heeft men de verledene week reeds meest al het loof herzaaid; bij ons in den zwaren grond, heeft het nog wat langer kunnen weêrstaan, en met de veranderinge van weder, verhoopte iedereen dat de plage nu zou gestaakt hebben; maar het loof kwijnt altijd voort en vergaat gelijk sneeuw voor de zonne. Van deze dagen is er hier dan ook veel loof herzaaid geworden. Met dat het wat geregend heeft, zal het gauw uitstaan; maar t is te laat op het jaar opdat er nog rapen zouden aankomen, en daarbij is het groolelijks te vreezen dat het nog eens zal afgeëten worden of te kwiste gaan. Sommige landbouwers hebben van alles geprobeerd om hun loof te bewaren hun land gerold of gesleept; zij hebben het met kalk bestrooid, of bespeit, of met ale begoten; maar niets en heeft kunnen baten; daar is het loof zoowel te kwiste gegaan als waar men niets gedaan heeft om het te bewaren. Het gersteloof, dat gewoonlijk het zwaarste en 't felste is, heeft meest van de plage geweten, en er zijn zeker geene partijen die niet herzaaid zijn. In het roggeland vindt men nog hier en daar wat par tijen die wat afgeknaagd zijn en veel te dunne staan, maar die met wat ingevuld te worden, nog kunnen blij ven staan. Kon er wat trek in komen, dat zou nog kunnen halve vruclAjvorden; maar ongelukkiglijk de plantjes die nog van ae plage niet en weten, staan te treuren en hebben noch groei noch bloei in, en ondertusschen komt er in het land alle soorten van onkruid, dat den grond uitzuigt en met de vette weggaat. Het mislukken van 't loof is een groote tegenslag voor de boeren. Sedert eenige jaren kweeken zij al beesten om ter meest, en zonder loof, kunnen zij binst de winter maanden hunne beesten niet onderhouden, of zij moeten er veel geld aan toesteken. Eene hektare loof zooals er in gewone jaren groeit, behoorlijk gevet en bezorgd, heeft voor den boer eene weerde van 35o tot 400 frank, en op eene hofsteê van 2 peerden, die wel bezet is met beesten, zijn er rond de 4 hektaren loof nocdig om het vee te voeden binst den winter. Hierdoor kan men klaar- lijk zien welke schaê de boeren nu onderstaan en welke uitgaven zij binst den winter zullen moeten doen om het loof door anderen beestenkost te vervangen. (Gazette van Thielt). UIT POPERINGHE Den "noppepluk is hier reeds aan den gang, meest in de velden waar een erge ziekte, de witten op gekomen was. Erzijn gelukkiglijk niet veel velden die door den witten zijn aangetastmaar deze hoppeplaag heeft er velen aan gezet om den pluk te verhaasten. In 't algemeen zijn de hoppevelden zeer zuiver en van alle ziekte vrij. Den oogst zal nog al opbrengend zijn. Ook de prijs stijgt allengskens, cn heeft reeds de 110 frank de 5o kilos overschreden. Daarmede, en gezien den heerlijken oogst, kunnen onze landbouwers gemakkelijk voortdoen. Velen zelfs zullen dees jaar hunnen ruggc rechten. Deze week liepen de makelaars de hoeven af, doch zonder veel zaken te kunnen verhandelen. De boeren verwachten nog hoogeren prijs, en kon dat gebeuren, 't ware eene fortuin voor onze streek, iets dat wij de land bouwers uit ganscher her te wenschen. Doctoor Winternitz schrijft dat in Persië waar de Cholera zeer dikwijls heerscht, het een algemeen gebruik is de ziekte "te bestrijden doorat koud water.. Ikzelf, schrijft, die Ge.- neesheer, heb eenen lichten aanval van Cholera bestreden, zonder een enkele uur de plichten van mijn ambt te moeten laten, bestreden met eenen natten doek op bet onderlüf te draeen. natr-»*n«» vaó"rineW *«>g n et kennen, d tijdens een besmettelijke ziekte gebruik van maken Eiken dag een koud bad van 3n oogenblik met oefe ningen in d'opene lucht of kamer g mnastiek voor een opene venster; of in plaats van een koud bad, een begieting van 'tgansche lichaam.gevolgd van oefening in volle lucht tot men warmte heeft. Dat de levenswijze eenvoudig zij en geregeld. Dat degeen die zich overleveren aan de sterke dranken, beginnen met merkelijk den sterken drank te verminderen; beter ware het hem gansch daar te laten: zure of vette spijzen; meloenen en komkomers daar laten; geen overdaad van werk; de warmte zoeken niet door kognakskes, door sterke wijnen enz. maar door oefening en wateraanwending, wel oppassen van 'tbegin af en benevens de wateraanwendingen den Geneesheer raad plegen. 't Is waarachtig de week der groote Rampen geweest. Na de wreede Convoiramp te Brussel maandag 11. is te Mechelen statie den sneltrein geloopen op eenen trein met Reizigers die aldaar stond; 3 waggons wierden ver pletterd; gelukkig dat de Volkeren eruit gesprongen wa ren op 't geroep der Statiebedienden. Echter zijn er tal rijke personen gekwetst, gekneusd en geschrabd, maar gelukkiglijk onbeduidend, behalve M. Eug. Van Kerck- hove, schoenmaker uit de Zakstraat die nog al erg ge wond is aan zijn hoofd. Die ramp gebeurde donderdag; zelfde dag had er iets schrikkelijker plaats te FRAMERIES, in don put Agrappe alwaar reeds zco dikwijls ongelukken zijn gebeurd;' rond 10 ure voornoen is't Grauwvuur ontploft, 6x0 meters diep. Eilaas 1 er zijn 26 dooden; 26 er waren 5o werk lieden in die onderaardsche gaanderij; buiten de dooden zijn er nog 6 gekwetsten; schrikkelijke tooneelen hadden plaats; 5o gendarms waren geroepen om 't orde te hand haven, doch die menschen waren er niet noodig, de Vol keren te zeer neêrgeslagen zijnde,. 26 slachtoffers I Va ders van Familie, jonkheden, dochters., 't Is de vierde groote ramp op i5 jaar; onze Lezers zul.en zich wel her inneren die naam Agrappe nog gehoord te hebben met doodsberichten. van d'ander week, ten 9 ure 's m~-rgencls een gekraak met ontploffing en brand; HET GRAUWVUUR; onnoo- dig de verwoestingen te beschrijven, alsmede den schrik en de hartverscheurende tooneeelen. Erzijn xo5 dooden, die achterlaten 56 weduwen en 122 weezen. Er gebeurt iets op deze wereld. De Kiezing, Zondag 11 September; 'twas bij ons Volk voordeelig geoordeeld elke Gezindheid in den Raad te bren gen; de jonge liberale progressisten Socialisten weigeren.. Er valt dus niet te doen dan onder ons Volk eenige Werklieden uit te kiezen, die deftig hun W ord kunnen doen en zullen doen. Elk die in eenen Raad zit, moet er niet in elke zitting spreken; maar niemand mag gekozen worden, die niet in staat is in den naam van 't Volk het woord te voeren. Zoo moest het ook zijn in de Gemeenteraden. Met zwijgers en knikkers is men niets genaderd. President van de Rechtbank Zijt gij vroeger al eens ge straft Beklaagde In de laatste 10 jaren niet President Weet ge dat zeker Beklaagde Ja stellig, want die heb ik in de gevangenis ge zeten. Vrouw tot haar man. Eergisteren zijt ge eerst gisteren thuis gekomen, gisteren eerst heden, en vandaag zou 't weêr morgen geweest zijn, als ik u niet was komen halen. DienstmeidMevrouw, hoeveel eieren wilt gij in het gehakt hebben Mevrouw Vier maar dan moet ge van twee maar alleen het wit cn van de twee andere maar alleen den dojer nemen.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2