m Rampen, Misdaden en Ongelukke. Wörishofen. Zwijndrecht. Moord. Reis rondom de Wereld. Kerkelijk Nieuws. Almanak van 't Land van Waas, ja moord zondag nacht. De jongeling G. Helst 27 j. oud, bediende aan den ijzeren weg, dood gestoken door Gustaaf Bruggemans, een werkman 25 j. oud, t'Antwer- pen wonende. Zondag was hij uitgegaan met Florentina Proeyen, wier Oudeis een herbergsken houden te Zwijndrecht op Laer, een gehucht van kleine huizekes. Er zijn daar 2 meisjes Florentina en Delphina Vader en moeder zaten tc kaarten, terwijl hunne dochters naar de Pylstraat wa ren ten 12 ure te middernacht keerden de Dochters te rug... Ouders, Ouders, is 't zoo dat gij uw kinders op brengt?. Te middernacht naar huis komen en wat zeg gen de Christene Zeden Dat een jonge eerbare Dochter NOOIT alleen in een herberg gaat, NOOIT 's avonds alleen uitloopt, verre van 's nachts, brrr...^ Een jonge dochter 's nachts ronddwijlen Te Zwijndrecht de Duivel van Dronkenschap heeft de hand gegeven aan den Duivel der Jaloezie. Thuis komende wierd Floren tina berispt door hare Moeder, Helst gaf de moeder ge lijk Florentina pronkelde tegen, Bruggemans deed met haar en korts nadien was Bruggemans een moordenaar hij stak Helst omver, M' den Onderpastoor Rothiers wierd metterhaast geroepen hij diende den stervende de H. Olie toe, en 's morgends ten 4 ure wierd de Moor denaar aangehouden... Nu Zit hij opgesloten als een wild dier, zit vast voor zijn leven, nu wordt er gezucht en ge treurd, terwijl men vroeger misschien lachtte met den goeden raad en de vermaningen. Helst was 27 jaar, de oudste in een huishouden van g kinderen, de steun van hun huisgezin. Zondag had hij 8 uren dienst gehad, was thuis gekomen om zich aan »e kleeden en had beloofd aan zijne Moeder van vroeg thuis te komen.... Was Brug- ghemans niet ZAT? en wat gaat om met deWet op de Dronkenschap BRUSSEL. DE CONVOIRAMP Die schrikkelijke Ramp Ze zal een geld kosten aan den Staat Al wat de Feesten van Antwerpen ingebracht hebben, zal naar die ramp gaan. Mf Crickx van Aalst, kan al aan zijn deur komen, doch zijn hoofd blijft om wonden; Mr de Pastoor van Hanswijk is voor goed aan 't herstellen. AALST. DEN BRAND is vreeselijk geweest't heeft gebrand van don woensdag avond ten 11 ure tot den zaterdag nacht.. Katoenbrand is toch zoo schrikkelijk Katoen is een soort van kalk- stof... De schade zal wel tot 800,000 fr. beloopen, zal ze! Zaterdag is 't werk hernomen, want aan de Mekanieken was er niets er zijn 3ooo kisten gemaakt garen verbrand en rond de 2000 balen katoen.... 't Was onlangs verze kerd bij een Engelsche Assurancie... De eerste tlof komt toe aan de Pompiers van Aalst; die menschen h.bben gewerkt Dan moeten wij vermelden de Pompiers van Dendermonde met hunnen Bevelhebber architekt Bau- wens en hun kapitein Mr Sterckx met beter bluschma- terieel dan Aalst en evenveel iever hebben zij moedig ge werkt Ook 't Werkvolk heeft dag en nacht gepompt in den piassenden regen 't zijn posten geweest! De Policie en de Nachtwakers mogen wij niet vergeten. Nachtwaker De Koninck heeft een der eerste, den brand gezien. Sedert zaterdag is men beginnen uit de rookende puinhoopen de balen katoen te halen, die nog goed zijn of ten deele goed. EN DE GEBUREN, die zooveel angst hebben afgezien en zooveel onrust, en die voorzeker niet zonder schade zitten, ze zullen toch wel vergoeding krijgen ST-LENAERTS, in 't Antwerpsche. Ja, dat moeten wij aanhalen, eerst van al. Over eenige weken werd bij Brouwer Verheycn eene groote hoeveelheid ellegoed ge stolen en nu donderdag n. d. v. w. zijn de dieven terug gekeerd met kar en peerd om den ijzeren kofferfort van 400 kilos te stelen. Depooten des peerds waren met doe ken omwonden maar de gezusters M. uit de gebuurte hoorden het en gaven het noodsein met eene bel. MECHELEN. Schrikkelijke val. Een erg ongeluk heeft vtrieden zaterdag morgend, rond 6 1/4 ure, plaats gegrepen in het in opbouwzijnde gedeelte van het groot seminarie, Varkensstraat. Eene stelling van 8 meters hoog, is gebroken en twee werklieden, de genaamden Nees en Meysmans, metsers, stortten ten gronde. Verschrikkelijk was de val Nees had hevige wonden bekomen, het bloed spatte hem uit mond en ooren, het was hem onmogelijk nog te spreken. Hij werd naar het gasthuis gebracht. Hij is 45 jaar oud gehuwd en vader van 7 kinderen. Zijn toestand is wan hopend. De andere werkman, alhoewel zeer erg gehavend en gekneusd, is naar zijne woning overgebracht. Zijn toe stand biedt niets gevaarlijks aan. BRUSSEL. De heer Louis V..., wonende op den Waterlooschen steenweg, werkte zondag aan zijn dui venhok. wanneer hij al met eens in de ruimte viel. Hij werd opgenomen m-i wee verbrijzelde beenen en erge wonden aan het hoofd. "an drie minderjarige kinde waarin het water een halven meter hoog stond. De onge lukkige was verstikt. KUREGEM. Eene viouw uit de Brogr-^ztraat, had geld geleend aan verschillende pers nen, die haar daarvoor panden gegeven hadden de eene lotjes, de andere juweelen en zilverwerk, enz. To« n dezer dagen dc belanghebbenden hunne schuld wilden betalen en hunne panden terughalen, vonden zij niemand te huis. De geldschietser was naar Engeland vertrokken met de panden. VORST. Zaterdag, rond 9 ure 's avonds keerden de gezusters V... gezamentlijk huiswaarts naar Vorst. Op eenigen afstand van de cstaminet A l'ile d'Elbe, ge komen, werden zij door drie kerels aangevallen, die on der de vrecselijkste bedreigingen, het geld eischten dat zij bij zich hadden het loon van veertien dagen. De ongelukkigc-n gaven alles wat zij bij zich hadden, waarna de ellendelingen de vlucht namen, in de richting van Andcrlecht. Meer dood dan levend, kwamen de twee meisjes in het hutje van den barreeelwachter, waar zij wcener.d vertel den hetgeen gebeurd was. De plaats waar deze misdaad gebeurd is, is verlaten, zelfs in het midden des dags. STEKENE. Een kerel, die zich uitgaf voor kloos terling uit het klooster S Sictus te Westvleteren en geko men w as om eene groote kapel en een klooster voor Trap pisten alhier op te richten, is door den policie-kommissa- ris ondervraagd en na een schrander geleid onderzoek bleek het dar gemelde persoon een voortvluchtige zaak handelaar is, welke nog verscheidene rekeningen met moeder Justicia te vereffenen heeft. De bedrieger, die poogde geld te krijgen, is naar het gevang van Dender monde overgebracht. APPELS, bij Dendermonde. Zondag nacht brand ge weest bij M. A. Van den Abeele, de schuur en de stalla- giën, ook twee hooimijten, en't is erin gesteken en de brandstichter heeft zijn schelmstuk bekend en is maan dag ingebracht, al 't Volk van de Scheldestraat stond buiten, behalve de Nicht die opChipka was; en de Brand stichter zegt dat hij er 't vuur ingesteken heeft, zat zijnde en geerr.e een brandramp ziende... Een Brandramp Dat hij Vooruit beziet en 't Leste Nieuws, dat zijn gloei ende helsche vuursingels. LUIK Wreed geval Een werkman van 27 jaren geld vragen aan zijn vrouw een amper antwoord beko- vijf revolverscheutcn lossen op zijn vrouw, dat d'arme dompelés doodvalt op den bijgang der Fr^gnee- straat. MERSSEM, aan de Maas, zaterdag achternoen een voerman spande 2 peerden in, om een schip aan te trek ken rès is hij in gang, als een der Peerden in 't water valt de voerman springt op zijn peerd, dat onder water zakt, dat weêr opkomt, maar zonder den man. Hij is verdronken. BRUSSEL De dieven de dieven Nu hebben ze daar gestolen een kist met gedreven en geslepen koper, 't Ging alzoo die kist stond in de Frankrijkstraat voor de poort van M. D. ten 9 ure zou ze binnengedaan wor den ten 8 ure zijn twee kloeke mans gekomen, hebben de kist op 'ne kamion geladen en zijn ermeè weggereden dat 't vuur uit de steenen sprong. Ze rijden misschien EXAARDE. Is 't waar zijn er daar bij den land bouwer Josef Van Peteghem 18 roeden aardappels ge- stolen GENT Dendermondsche Steenweg, in 't Bureel der De ongelukk.~'~ - ren. SCHAARBE K Troosstraat, is zatei digheden aan haren Zekere vrouw V., wonende l morgend in zonderlinge omstan od gekomen. Zij was vroeg opge staan, om den wasch te doe". 1Een uur later vond haar man haar met hei hoofd gedompeld in een zinken bak, dier, verschrikt van't kanonvuur, de neusgaten wijd open, de muil vol schuim, in wanhoop gelijk zijn meester, dit peerd ijlde voort in dolle vaart het slagveld over,naar den steenweg van Charleroi Menschen, ziet hem daar rijden, den trotschen Keizer, die meinde dat niemand hem kon temmen of overwinnen, die wilde Keizer en Paus zijn, de Wet geven aan Gods Kerk!... van als bij d'hand had gelegd op den Paus, van als hij den Paus gevaDgen had gezet te Fontainebleau, was er geen geluk meer voor hem!... Hij bedreef fout op fout, 'tging hem al tegen; in Rusland vielen de wapens uit d'handen zijner Soldaten; zijn groot Leger smolt er weg, als sneeuw voor de zon; rampspoed op rampspoed kwam hem treffen; korts nadien wierd hij op 't Eiland Elba gesteken; hij komt eraf, wordt nog eens machtig, blijft Honderd Dagen aan 't hoofd, heeft een sterk leger, doet groote krijgskunsten; volgens alle menschelijk oordeel moest hij gezegepraald hebben; maar Ney is te onstuimig. Grouchy blijft weg; Napoleon valt; binnen eenige maanden zal hij nabij den Congo zitten, op de rots van het verlaten Eiland SINT HELENA. In onzen almanak van 1893, zul lende verschijnen met begin October, zal men vinden de lotgevsl len en de dood van Napoleon Bouapartus op Sint'Helena.... Dat komt van te durven opstaan tegen d'Almacht en de zielen van Christene Volk te willen verdrukken! ('t Vervolgt.) heeren Baertsoen en Buysse zijn 500 fr. gestolen in !ürüüy^" -1- diende van elkeen geacht en laat eene weduwe achter met drie kinderen. In Amerika beginnen ze nu te koken met den elektriek.. Wanneer gaan 7e leven met den hemelschen dauw De Con, ois rijden nu tot in de stad Jerusalem; langs affa... 't Zal de reis veel gemakkelijker maken. Te Parijs rue Buffon, 25, is een ontploffing geweest bij den photograf Chaprou het gansch huis is verdijstertcr zijn 3 dooden den photograf, zijn knecht en de weduwe Payon 5 gekwetsen Mevrouw Chaprou, hare twee kinderen en twee werksters. Mr Chaprou was maar 40 jaar de weduwe Payon diende daar als kindermeid de ramp is veroorzaakt door een 01 tplofbare vloeistof te dicht bij een lamp te brengen. T'Agen, Frankrijk, is een jockey van zijn peerd geval len en was mortibus.. - In Frankrijk zijn veel Gemeente raden Socialist. Men spreekt van eenen Bond tusschen al de Socialistische Gemeenteraden. Te Londen hecrscht de Roodvonk geweldig. In Duitschland een soldaat van Buckebury was schrikkelijk bang van den Cholera hij kreeg van den Dokteur een flesch om alle uren 2 druppelkes te nemen dol van schrik dronk hij de fleech uit en was mol. Ja, mal zijn, zat zijn Een rijke officier der Dragonders Adalbert Sternberg, verloor te Pest een half millioen op 't spel en is naar Weenen gekomen, om zich van kant temaken. Ze zeggen dat d'Ellende zoo vreeselijk is in de rijke stad Hamburg, die een heidensch Pompeja mag genoemd worden. Wünlfrnk De stoutmoedigheid der dieven te 1 Parijs kent waarlijk geene palen meer.. Een drukkersgezel, den heer R., wonende inde rue Championnet, bevond zich rond middernacht op den boulevard de la Chapelle, toen hij opeens omringd werd door drie kerels, die hem vastgrepen en zegden Geen gerucht, wij zijn agenten der veiligheid en wij houden u aan. Maar waarom Dat weet ge wel. Ten andere, gij kunt op het policiebureel uitleggingen geven. R wilden weerstand bieden, maar de drie kerels bon den hem de handen op den rug sleepten hem mee in de rue Coplot. Voor het nummer 6 dier straat gekomen, be gonnen de valsche agenten, dieniets anders dan stout moedige dieven waren, te lachen; zij doorzochten al de zakken van R. en plunderden hem letterlijk uit. Dan maakten de bar dieten zicht gereed hun slachtoffer deer lijk af te ranselen, toen er opeens twee oolicieagenten verschenen. De schelmen namen aanstonds de vlucht, maar men gelukte er in een van de drie aan te houden. Hij werd in gezelschap van den heer R. bij den kommissaris ge bracht, waar de drukker zijn avontuur vertelde. De aangehoudene, zekere Ruger, is slechts 16 jaar oud. Hij loochent schaamteloos bij de aanranding aan wezig te zijn geweest en weigert de ramen zijner gezel len te noemen. De agenten hebben hem echter herkend voor een der kerels, die rond elf ure des avonds gepoogd hadden, de ontvangst eenen barakman te stelen. Ruger is naar het depot gezonden. ko peren geld... 't Is nog al een gewicht. Bij M. Bovyn op St Pietersplein, bij M. Bovyn, die in Ostende is, zijn gestolen i3,ooo fr. in aktiën en geld. Uit den kofferfort... En hoe krijgen ze dat open 200 kilos vervalschte Boter zijn aaageslagen vrijdag op de Markt en verscheide Eigenaars liepen weg met hunne manden. Hold, die Suissen zijn overal manhaftige lieden. De Suisse of Pij kenheer van St Jan-Baptista, als hij maandag bezig was zakken aardappels te lossen, met dat hij winkel ïcudt, hij zag uit 't koerke 99, 3 mannen kernen die de bu "delen strooi van den wagen pakken. Halte 1 riep hij, i.i^t le stelen, daarop wierd de Suisse mishandeld en vluchtte in zijn huis, terwijl de schurken in den winkel alles in stukken sloegen en zelfs een vat petrol omicante den. Maar de Policie kwam op 't manhaftig geschreeuw van den Suisse en een der breabattis werd aangehoudei TEIOUROUT. Dezer dagen is er alhier brat uit geborsten in het huis van Karei Stevens. Rond it ure hoorde hij een steen op een zolder vallen en ging er héén; gansch de zolder stond in vuur en vlamStevens bracht zijne kinders in veiligheid en verhaastte zich zijne koei te redden. Alles is opgebrand. Het schijnt dat de slechte staat der schouw de oorzaak is. Alles was verzekerd. BRUSSEL. Een erg ongeluk is donderdag avond, omtrent 6 ure, gebeurd in de woning van den heer Ma- hieu, kapitein der jagers verkenners. Een groote spiegel van vier centimeters dikte, is van de zoldering losgeraakt, en op eenen werkman gevallen, die op den gelijkvloers aan 't arbeiden was. Het slacht offer werd opgenomen met verbrijzelden schedel en ge broken schouder. Na de eerste zorgen ontvangen te hebben in eene na burige apotheek, is de ongelukkige naar het St-Pieters- gasthuis gebracht. ANTWERPEN. Diefstal en aanhouding. Vier dieven langs den kelder in het Hotel du Rhi op de Van Dyckkaai gedrongen waren, hebben er eenige fles- schen wijn geledigd en twee vazen in zilver gestolen. Woensdag kwamen twee hunner de vazen te koop aan bieden in een magazijn op de Groenplaats, terwijl de twee anderen zaten te wachten op eene bank der Groen plaats. De dame uit het magazijn deed de dieven terug komen, bewerende eerst te moeter: zien 01 het zilver was. Zij verwittigden de policie, welke eerst de twee kerels aanhield, die zaten te wachten en daarna de twee andere medeplichtigen aanhield op de Vrijdagmarkt. VILVOORDE. De metser Van Beneden deed maandag eene herstelling aan eene vergaarbak voor graan in de maalderij der maatschappij der Vereenigde molens. Misschien had hij zich een weinig te slapen gelegd; zooveel toch is zeker dat men binst dat hij zich in den vergaarbak bevond, een hoeveelheid graan van 45 duizend kilos in denzeifden bij middel van een machien deed overgieten. Het is onder deze massa graan dat men het lijk van den metser heeft gevonden. Het was zoodanig misvormd, dat het aan geen menschelijk lichaam meer geleek. Op bevel van het parket hebben de wetsdoktoors het lijk geschouwd. Het is omdat men den metser nergens zag te voor schijn komen, dat men hem is begonnen te zoeken en op het gedacht kwam dat hij onder het graan kon begraven zijn. TH I EN EN. Bij eene arbeidersfamilie te Thienen bevindt zich thans een meisje van 10 jaar, dat onlangs in den omtrek van St-Truiden, weggevlucht is uit eene ba rak, omdat men haar mishandelde. Het kind kent zijne ouders niet; m» n denkt dat het door de barakspelers ge stolen geweest is. DINANT. Jachtdrama Maandag morgend heeft men te St Falaën den boschwachter Jaumain, van den baron del Marmol, dood vinden liggen, de borst door boord met vier messteken Nevens den boschwachter lag een andere persoon, het been verbrijzeld door een vuurschot. Uit het onderzoek is gebleken dat de boschwachter een wildstrooper heeft betrapt terwijl deze eenen haas losmaakte die in een net gevangen zat. De boschwachter moet op hem toegesprongen zijn, doch drie andere wildstroopurs zijn hunnen gezel ter hulp gesprongen en hebben den boschwachter ten gronde geworpen Het is dan dat Jaumain een schot gelost heeft dat een zijner aanvallers het been heeft vermorzeld. Men heeft den gekwetste het verminkte been moeten afzetten. Het parket zal al spoedig de moordenaars des boschwachters in handen hebben. Het ongelukkig slachtoffer was een voorbeeldig be- Als men die dingen te Wörishofen alzoo nagaat, weet men waarlijk niet meer wat er geneesbaar en ongenees baar is. Een man wiens heeschheid niet wilde wijken, kwam ook naar Wörishofen. Hij was zes maanden op de kliniek te Bonn, en nog langer op die van Heidelberg behandeld geweest, en al verloren moeite. Te Wörisho fen kreeg hij, in éene week, zijne volle krachtige stem terug Pastor Kneipp had hem, met zijn arendsoog, letterlijk doorkeken; hij hadbemerkt dat het tandvleesch van dien lijder rood en gezwollen was, en daardoor had hij congestie in de keel vermoed ook. Het was alzoo. De behandeling werd voorgeschreven; zij pakte en baatte dadelijk, en de genezing was volkomen. Wonder, zeg ik, oprecht wonder, en alle geneesheeren zijn het hierin ééns. 't Is voor de geneeskunst eene nieu we wereld, ofte minsten, 't is de toepassing van {een stel sel wiens uitwerksels min gekend waren en dat in on bruik wasgerocht. Voorzeker zijner daar onvolmaakthc den in, en sommige verklaringen strijden regelrecht met onze physiologische begrippen. Maar zeker is het dat er hier voor het kranke menschdom een verborgen schat ligt. Alle kranken keeren niet genezen van Wörishofen terug, natuurlijk maar men moet ook inzien dat vele reeds overal elders viuchteloos hebben aangeklopt, ter wijl. andere niet lang genoeg bij pastor Kneipp kunnen verblijven. Trouwens, sommige gevallen gaan wel spoe dig doch voor het grootste deel is er tijd en geduld noodig. Op weinige dagen, kan eene krankheid van dik wijls veel jaren toch niet geweken zijn. ik Das zahlen, zouden de Duitschers zeggen, en hoor de lezers der Gazette van Thielt vragen: J; maar, hoe zit dat met de kosten Weest gerust 't is ofwel niets, of j bijna niets. Natuurlijk dat eenieder in zijn eigen onderhoud moet voorzien, en dat brengt kos ten bij. Maar wegens de verhooren, de recepten en de waterkuur, dat is het spreken niet weerd. Pastor Kneipp is de onbaatzuchtigste man van de wereld, en dat is hier gekend al voor een ander, niets voor zijn eigen. Zijn huis is oprecht armoedig. Zijne kleêren, ze zijn roste ge lijk 'ne vos. Geheel zijne doeniDg, zij is doodeenvoudig. De geestelijken betalen nix, gelijk de pastor zegtde armen, ook nix; de gewone bedienden, ook al nix, en die bedienden ziet de pastor bijzonder geerne dat zijn lieden, zegt hij, die veel dienst bewijzen en wei nig beloond worden. Moest pastor Kneipp zijne doktors, zijne bedienden zijnen secretaris, zijne bad-inrichtingen onderhouden met hetgeen hij doet betalen, hij zou er zeer zeker nooit komen. Men dient het wel in te zien, de man is een van dezen die meest brieven te schrijven hebben van geheel de wereld. Maar luister Hoeyeel, voor zooveel of zooveel dagen behandeling Ja, zijt ge welstellend, geeft twee, vier of vijf marken zijt ge niet welstellend, 't is nix, Een mark is fr. r,25. Wilt gij voorbeeld hoe dat gaat. Eene boerin van eene kleine hoeve is behandeld geweest, ik weet precies niet hoeveel dagen. Zij is hersteld, zij gaat vertrekken, vrolijk en blij doch eerst vraagt ze Wie viel zahlen Ja, hoeveel zahlen Hoeveel koeien hebt ge wel n Twee, mijnheer pastor. En hoeveel kinders Vijf, mijnheer pastor Maak u zeere weg Ge zoudt spreken van betalen, en g'hebt meer kinders als koeien Ik moet het eventwel al zeggen de pastor krijgt. Rijke lieden, wiens kinders1 of die zelve te Wörishofen genezen zijn, stoppen hem eene! ferme banknoot in de hand, algelijk niet altemale En toen is de man kon tent men kan niet meer trouwens, het komt van den minderen man niet, maar van dezen die kunnen geven. Dat is eventwel voor hem zelve niet. Lieve deugd, hij zou nooit weten hoe het gebruikt Maar kijkt waarvoor het dient daar rijst zijn gesticht omhooge, men is volop aan den bonw, een groot, schoon, gerieflijk, keurig inge richt gesticht, en dat is voor de arme, verlatene weeze van overal, die krank en ellendigis, die eene verstoote- linge zou zijn in de wereld. Pastor Kneipp zal dat weeze- kind trachten te genezen en op te beuren, om het in state te stellen op de wcre'dzee, gelijk een ander, zich te wee- ren en te worstelen door ebbe en woed. Dr. J. L. (Gazette van Thielt.) gezinnen gaat er toch ten minste éen Persoon naar d'Hoogmis. ZONDAG EN MAANDAG zijn het groote Plechtigheden geweest in't Oudenardsche; zondag de Krooning van O. L. Vr. van Kerselare;ten 10 ure een Pontifikale Mis op de Groote Markt; de Outaar stond te gen 't Stadhuis, dat Koninklijk versierd was, met rood floeren draperijen; i5o Zangers met een deftig getal Mu zikanten hebben de Mis uitgevoerd van Halier; die Mis was aanbevolen door Tinell en maakte veel indruk; dan js 't Beeld gekroond, naar Pamele gebracht, en ten 3 ure doör een prachtige talrijke Processie naar den Berg van Kerselare geleid; nooit is daar zooveel Volk geweest; 35 omliggende Parochiën met Muzieken, Kooren, Congrega tiën en Genootschappen; van op den Berg heeft Bisschop Stillemans tot zijn Volk een hertroerende Aanspraak ge richt. Bisschop Stillemans heeft het Beeld op zijn eigene schouders eenigen tijd willen dragen. En Maandag te WELDEN een plechtig Jaargetijde en d'inhulding van de Kapel-Kalvarieberg op 't Graf van Bisschop Lam- brecht; van nu af is dit Graf verheerlijkt; de Volkeren ko men er bidden; er worden harten van bloemen gemaakt rond dit gezegende Graf; na de Wijding en de Gebeden sprak Bisschop Stillemans in dezer voege Mijne beminde Diocesanen, zoo sprak onze teêrge liefde en hartelijke Kerkvoogd, mijne beminde Diocesa nen, 't is onder den indruk van verschillige gevoelens dat ik hier dit Graf kom inzegenen, waar de stoffelijke overblijfsels zullen berusten van onzen welbeminden Hen- ricus Lambrecht, Bisschop van Gent... Ik ben overtuigd dat mijne gevoelens ook de gevoelens zijn van de hon- derde personen, hier tegenwoordig en van de duizenden, hier met den geest aanwezig. Mijn eerste gevoelen is een droefheid bij het herdenken van hetgene wij in onzen welbeminden Bisschop verloren hebben. Drij jaren zijn reeds vervlogen dat wij hier het lijk van onzen betreur den Vriend kwamen neerleggen en nooit kan ik Welden naderen zonder eene opene wonde te gevoelen; Wij hebben toch zooveel verloren, om zijnen iever, om zijne geleerdheid, om zijne godsvruchten zijne zelfsopoffering! a Een tweede gedacht dat hier in ons hert ontstaat, is een gevoelen van dankbaarheid jegens Hem die zijn zei ven geslachtofferd heeft, op het voorbeeld van den Goddelijken Zaligmaker. Hij is bezweken uit heldhaftige liefde voor God en den Evenmensch, uitgeput van krach ten, voor ons allen.., Mijne beminde Diocesanen, dit ge voel van Dankbaarheid zal niet sterven in het Bisdom van Gent.. Wij waren daar ooggetuige van, over eenige weken in de Kathedraal, bij het oprichten van het Gedenk stuk;. wij zien het wederom, door de talrijke menigte hier rondom dit Graf vergaderd. Het gevoelen van Dank baarheid voor onzen welbeminden Henricus bestaat in uw hert gelijk in het mijne;..maar een gevoelen van vreugd dringt ook naar mijn hert, omdat ik hier Vlamin gen zie, van alle kanten de? Bisdoms toegesneld, om de Gedachtenis en de Deugden van onzen overleden Bisschop te verheerlijken zijn Geloof, zijnen iever, zijne liefde voor 't Vlaamsch Volk. Dit verheugt mijn hert van Bis schop en van Vlaming... Die Grafkapel, opgerecht door de vrijwillige giften van 't Volk, van arm gelijk van rijk, wij zullen er komen met groot vertrouwen om een gebed te storten voor de Ziel van onzen overleden Bisschop. Reeds heeft hij den loon ontvangen zijner deugden en werkingen; maar wij, Christene menschen, mogen nooit nalaten te bidden voor de lafenis der ziel van onze over ledene Bloedverwanten en Vrienden... Hier zullen wij komen, om ons te versterken in de gevoelens die onzen welbeminden Bisschop zoo edel gemaakt hebben en zoo grootZijn Geloof, zijne Hoop, zijne Liefde tot God en tot den Evenmensch, zijnen drift om 't Rijk van Christus te versterken tot luister van de Kerk, tot verheffing van ons duurbaar Vlaanderen en tot welvaart der Familiën.. En gij, lieve Kerkvoogd, dat uwe stoffelijke overblijfsels hier rusten, tot de Engel des Heeren u zal komen ont waken en aan uwe verdorde beenderen wederom het leven schenken, om uw Lichaam, met uw Ziel vereenigd, den Hemel binnen te leiden... Waak over ons van uit den Hemel; smeek den Zegen des Heeren over Welden af, over 't gansch Bisdom, opdat er altijd heersche Dezen Dien gij op aarde zoo ieverig diendet en zoo vurig be min detn.... Menschen Menschen! moeten wij ube schrijven hoe diep al de Aanhoorders ontroerd waren!. Herleest eens die woorden; we geven nog maar een flauwe schets van die hartelijke Aanspraak Dan zegende Z. H. nogmaals de Grafkapel,.. Dan, op vraag van Mr den Pastoor van Welden E. H. De Schepper, die met zij nen Onderpastoor E. H. Saelens, zooveel hebben daan om die Graf kapel opgerecht te zien, sterk weerdig, kunstig,dan keerde Bisschop Sttllemans zich wederom tot het Volk voor een laatste Zegening; doch hij kon de zegenwoorden niet uitspreken, zijn, aandoening was te groot en zijn oogen schoten vol tranen... Dat Graf dat Grafdat Grafeen Plaats van Bedevaart zal het worden; wij kunnen nog zien dat Geleerden en mach tigen onverschillig zouden blijven, vergetende wie Bis schop Lambrecht was en wat hij gedaan heeft; maar wie kan wederstaan aan God Almachtig! het Volk, het ne derige Volk zal zijnen Vriend niet vergeten, nooit men zal daar komen bidden, voor Hulp naar Zielen Lichaam, met de gevoelens door onzen Vaderlijken Bisschop voor gedragen,... en dat Graf zal verheerlijkt worden... God geve dat wij het nog mogen beleven Mr den Deken van Sinter Goelen te Brussel is naar Roomen met een zeer belangrijke boodschap voor den Paus. van Naïm; de eenige zoon eener weduwe die dcod was; de Moeder die al weenende achter de baar ging; de God- Mensch die daar aankwam, die tot de Moeder zegde Wil niet weenen Die de lijkbaar deed stilstaan ensprak tot het lijk Jongeling, ik zeg u, staop De Overledene die opstond en begon te spi eken; de Menigte die uitriep God heeft zijn Volk bezocht Het Evangelie, het ver- hevenste en vermaardste Boek der wereld! elke week gelezen en uitgelegd in d'Hoogmis.. Die naar d'Hoogmis niet gaat, verliest veel. Uit alle goede Vlaamsche Huis- GEERAARDSBERGEN. - Dinsdag namiddag hebben verscheidene werklieden der fosfoorkeDsfabriek van den heer H. onder elkander gevochten. Verscheidene zijn vrij erg gekwetst. Het gevecht was ontstaan, ten ge volgevan een verschil van denkwijze nopens eene loon- vermindering. Deeenen wilden werken tegen verminderd loon, de anderen niet. -- Men meldt nog Woensdag morgend vernamen de werkstakers, dat een dertigtal werklieden, mannen en vrouwen, aan 't werk waren gegaan indefabriekMertens. Onder die personen waren eenige vreemdelingen, die men aangeworven had. Bij de werklieden verwekte die tijding veel verbittering, en al de werklieden der andere fabrieken, die verwittigd werden, namen hunne partij. 's Middags werd het werk overal stil gelegden in plaats van naar de fabriek, trok men naar Overboelare. Spoe dig waren de gendarmen ter plaats, die de werklieden uiteendreven. Het volk wapende zich met steenen en sloeg daar mede naar de gendarmen en naar den burgemeester van Overboelare. De fabrieken De Schreye en de Suédoise liggen stil; in de andere werkhuizen was het aantal werklieden on beduidend. De toestand is zeer gespannen. Wij vernemen nog het velgende over de wanorders die daar deze week hebben plaats gehad Een policieagent heeft een zeer erge wonde aan het hoofd bekomen. Een jongeling der streek, een genaamde Van Damme, zoon van den ontvanger der belastingen eenen steen in het gelaat geslagen. Een burgerwacht werd de hand verbrijzeld. Men schat het getal personen die min of meer erg ge kwetst werden,op 7 of 8. De prokureur des konings werd lichtelijk aan het hoofd geschramd door eenen steen die tusschen hem en den luitenant der gendarmerie vloog. Het is tusschen 10 en n ure dat de worsteling het he vigst was. Na herhaalde malen de menigte gechargeerd te heb ben, zijn de werkstakers uiteengegaan en terug in de stad gekeerd. Tot 1 ure's nachts zijn de patrouillen door de stad getrokken. Donderdag morgend om 5 ure, zijn twee kompagnies der burgerwacht vergaderd om elke mogelijke geoeurte- nis te verhinderen. Daar alles rustig bleef, liet men hen om 7 ure uiteen gaan, mits bevel 's middags wederom onder de wapens te komen. te koop in ons Bureel 0,12.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2