Rampen, Misdaden en Ongelukken- Later Nieuws. Hopmarkten. BUITENLANDS Brief aan Keizer Wilhem. Katholieke-Werkmanskring. Kerkelijk Nieuws. GENT.Ei, is 't wonder dat de kaffó niet en smaakt en dat er Kinderkes weinig fortuit hebben van hun pap- pekcn Te Gent aan de Kortiijksche Poort is de melk ontleed, en er was den helft water in 1... Ze moesten daar een afgrijselijke boet op zetten en den tweeden keer en streng gevang met schabellekcn. Drie metsers, die vroeger nog gewerkt hadden voor rekening van M. Joset Moiobó, ondernemer, Kabotstraat, hebben hun ouden baas in de Wondelgemstraat afgewacht en hem nog al erg geschalotterd. Zondag was 't groote W ïelrijderij in hun lokaal. Twee der artisten zijn van hun mekamek gevallen cn nog al erg gewond aan hun been. Ja, ja, 't zal ook zijn Moeten thuis blijven, den voet «verbon den, met uw been waterpas zitten op _ne stoel, 6 a 6 a dagen, dat den rugge zeer doet;en op 't minste puntje dat men d'ordonnancie te buiten gaat, moeten hooren van groot en klein Pas maar op, dat 't riet en ontsteekt, dan zal 't 3 weken of een maand duren Patiëntie, met den Heer, gelijk Job zaliger zegde, op zijnen mesthoop. Men zegt dat de Dieven van 't huis der heeren Fiers de Raveschoot naar Frankrijk gevlucht zijn, hun ge schrift heeft alles uitgebracht Op Meulesteedsche Steenweg woont zekere Vincent Colpaert, doch leen gescheiden van zijn vrouw zondag nacht ten i ure is hij teruggekeerd in zijn huis en een hevig gevecht is ont staan, waarin hij en zijn schoonbroêr de bijzonderste comparanten waren. Colpaert heeft slagen op zijn hooid gehad met eenen kuipershamer en de schoenbroêr ligt te bedde met eenen stamp op zijn borst... 't Is nog al van mijn hondeke, zeggen ze te Gent. Veel manden visch en kreeften zijn aangeslagen... Als 't slecht goed was. z'hebben gelijk HUNDELGEM. Zondag noen, aldaar afgebrand bij J. B, Glorieux, een koornmijt en een hooimijt. Groote brandramp te Belcele. Den I4den dezer maand is op min dan i uren tijd de woning, schuur en stallingen van den landbouwer Wil- hem Aerts, alhier, in assche geL'gd. Ofschoon het in het midden van den dag was en de toegestroomde memgte: aangemoedigd door dc aanwezige geestelijke en wereld lijkeOverheden, dapper het vuur heeft bestreden, is niets kunnen gered worden dan het vee en eenige meubeltjes en kleeding stukken van weinige waarde Al het overige beste kleederen spaarpenningen, enz. is de prooi der vlammen geworden. Aerts is vader van 16 kinderen, die allen bij hunne Ouders inwonen. Kinderen en Ouders zijn eenvoudige, eerlijke, schrandere en godsdienstige lieden. Door hun nen onvermoeiden ijver en hunne zorgvolle spaarzaam heid hadden zij zich van eenvoudigen schaapherder tot den boerenstand weten te verheffen. Alles is verzekerd, doch ver beneden de waarde. Be voegde personen schatten dat Aerts er nog wel tusschen de 4 d 5ooo franks bij zal verliezen. De Grlnaf ectn Vlaanderen is bestolen in zijn Palei's, te Brussel aan de linkerhand van Godefri dus van Bouljon, in den nacht van vrijdag tot zaterdag de dieven zijn in de kelderkamers geraakt en hebben er gestolen uit kassen schribanen, gestolen voor 10,000 zil verwerk, als lepels, forketten, theepotten, suikerpotten: zoutvaten, enz. enz Ze meinden voort te gaan in hun diefte, maar zijn gestoord door eenen knecht, die rond ure beneden kwam om water. Er was in de plaat: voor 100,000 fr. zilverwerk. De Graaf is met zijn Fami lie in Italië of Duitschland. Het Parket is een uur lang ter plaats geweest, om over de diefte te protokolliseeren, ANTWERPEN Evenals te Gent is de Policie op de Botermarkt verschenen en heeft er een heelen stootwa gen vervalschte Boter aangeslagen, 't Was 'ne saufkepeu van al wie niet recht in zijn schoenen ging. ANTWERPEN Zaterdag avond in 't huishoude: H. Lepelstraat, heeft de vrouw haren man zco wreed op zijn hoofd geslagen met haren holleblok, dat dc arme Lazarus in 't Gasthuis ligt. —"-de Roodestiaat zijn ^ondac bij Mr Broeckhoven 1000-V Efift, iftuig MNflK SffüSSEL. Ten huize van M- D aan Terkame iënbosch' heeft zekeren X., Drukkersgezel zondag de meid Eugenie D. willen vermoorden en twee messteken toegebracht in den hals, omdat die meid met hem niet wilde trouwen.. Nog al beter Ze wandelde met een der kinders in den hof, als de razige drukkersgezel afkwam, een groot mes in d'hand, gelijk eenen Jan De Licht... De meid ligt erg gekwetst in Sint-Pieters Hospitaal... Dat dc Dochters wel toezien, met wie zij in gezelschap geraken. C'est ca madammeken, g'haalt er eere van. Op Schaarbeek zat zekere Jan N... zaterdag nog al lang in de herberg der Gaucheretstreat ten 9 ure ging zijne vrouw hem halen... Jan bleef aan zijnen stoel geplakt.. De vrouw speelde op als een Jesabel... De Bazinne vroeg van al dat leven in haar huis niet te maken... De Man gaf de bazinne gelijk daarop nam zijn vrouw een glas en wierp het naar het hoofd der bazinne, die tamelijk ge kwetst werd. Dan is de Policie ingekomen en Jan trok met zijn Sara naar huis. St-GHENESIUS RHODE, aldaar is een belangrijke diefte gepleegd bij Kapitein Sellier de Moranville. Te MORTSEL in den nacht van zondag tot maandag is een jongen van 20 jaar zeer gekwetst door een messteek in zijn wang 't was ingekomen voor eenige centiemen de dader is maar 16 jaar oud 111111! Moest de Wet zulke jongens toch niet ten 9 ure naar huis zenden om te gaan slapen? WEST-VLAANDEREN Te Merckem is zondag avond van zijnen zoldertrap gevallen zekeren G. Cuve- lier, oud 75 jaren. Hij was alleen thuis op zijn gekerm is een gebuur gekomen en vond den Ouderling in wree- den toestand. Hij is naar t Gasthuis gedaan, bij de Zus ters van Liefde. Tot Itegem is zaterdag nacht gestolen bij de weduwe Craten, namelijk 10 hennen en den haan. Te Kortrijk is zondag nacht aangerand zekere Camiel Verveke, werkende bij MDe Vos; d aanranders, ver schelde in getal, hebben den jongeling geslagen, over- stampt en van zijn geld enhorlogie beroofd... Twee van die bandieten zitten vast.. Schoon spreken en deerlijk zien zal nu niet helpen.'. 'K zie ze daar op t bankske zitten, als fenejans, met een gezicht van plattekces, en dan meêgeleid naar 't donker kot.Brrr... dat vuur! Te Boeschepe, bij PoperiDgho, is zaterdag nacht afge- f brand een allerschoonste hofsteê van d'echtgenoten Duribeux; 't vuur liep voort als de klank; al 't vee is erin gebleven, en NIETS verzekerd dat is t ergste Over eenige dagen is ingebroken bij M. Catulle in hoewel de Belgen, Hollanders en Vlamingen in 't heetste van 't vuur gestaan hadden, op den Moot-£aint-Jean nabij de Heilige Haag, waar er velen sneuvelden en waar de Prins van Oranje ge kwetst wierd, dat nogtans de vluchtende Fransche Soldaten, ge kwetst of niet, met groote teederheid door al de Boeren van het omliggende wierden opgenomen, gescbuilplaatst en verzorgd. Het medelijden is diep geworteld in 't hert der Belgen. 't Is nu in den nacht van den 18 tot 19 Junimorgen zullen wij zien waar Grouchy gebleven is, Goouchy, de groote oorzaak der Franschen hun nederlaag terzei ver tijde zullen wij 't slach- veld aanschouwen in al zijn onmenschelijke wreedheid Dat Slachveld 's Morgens blonken en schitterden, tegen de zon op, al die ver schillende regimenten de Engelschen in hun rood scharlaken de Schotten in hun rood en wit geruite rokjes en sierlijke mutsen met vederbossen de Franschen en de Pruisissche in hun blauw laken, de Neerlanders in 't grijs en in 't geelen al die pluimen, c\ ?{c Oversten in goud en in 't zilver, die bajonnetten en kanons!.. En nu alles verhakkeld, verscheurd, vol stof en vol bloed Frankrijk bad 20,000 soldaten dood en 3 a 6000 gekwetst30 generaals dood of gekwetstde verliezen der Engelschen zijn geschat op 23,000 man weinige van hun generaals waren onge kwetst gebleven de Neêrlanders hadden ook veel mannen verlo ren in de kerk van Waterloo staau de zerken der Neèrlandsche Aanvoerders 8 a 10 duizend Pruisissche lagen ten gronde, dood of gekwetst...Op een halven dag, welke Slachting van menschen ('t Vervolgt). 't Café Royal aan de statie te Ingelmunster, iojwbro:-.cn en gestolen een pot met 10 kilos boter verscheidc sla.ift- lakens, een kom eieren, twee stukken vleesch van i3 ki los, elf konijnen en 200 fllasschen wijn. Ze kunnen daar- mee nog al een kermisken houden... 't Is neg ai x moeite. Een wreed malheur door 't schieten er wordt te veel geschoten op gewone feesten. Eenige dag:;n geleden, de voerman van mevrouw weduwe Van de Mortele, koopvrouw in bloem te Emelgem, konu van Isegem met eenen wagen met drie peerden be"panrV.-n. Voor 't sluiten der kermis wierd daar met de kanons ge schoten de peerden verschrikten en namen de vlucht de voerman werd meêgesleept, tegen de kalsei geworpen en gewond, terwijl de peerden in dolle vaart na?r Fv»c.- eem stormden de poort binnen; ongelukkiglijk Hcnn De buisschere oud 60 jaren en aldaar 40 jaren in die:- it, eteekt zijn hoofd uit de deur van 't Bureel en ei, hoe wreed de boord van den wagen smijstert zijn hc.tu gansch in stukken... 't Was de dood, oogenblikkelijk- MECHELEN Zondag morgend in St-lansV k, Mej. Van Kiel, oud 60 jaren, orgehuwd, valt vin ha.cn stoel en is dood 't Was een hartaderbreuk. Ze woordc op de Veemarkt N° 70. 't Scholt weinig of zon lag waren op de Dyle 3 jonge heeren verdronken, hun beetje omgekanteld en alle 3 't water in. Maandag in 't Ar senaal, de smidsgast De Wilde werd in 't machies ge grepen en erg gewond aan hoofd en wezen, 't Is 'ne ader van 9 kinderen... Droef lot.... Voor de slachtoffers van ongevallen op 't werk moet er bijzonderlijk gezergd worden. NEDERBRAKEL. Op kermis-woensdag ayjnd zijn onbekende personen binnengegaan in eene hero -vg, waarvan de deur nog openstond. Er was niemand -er binnen; de vrouw was naar bed en de baas was s», .-jxi toog in slaap gevallen De binnenkomenden zulks bemerkende, brachten pe len, tafels, glazen, flesschen, enz buiten en zetten r'les aan de deur. 's Anderendaags werd er ferm gelachen. Dat vie. m den smaak niet van den baas. Gestoord deed, hij een proces opmaken tegen vier jongelingen welke hij .-er- denkt, doch welke beweren ontplichtig te zijn en -T"' _'''n het te zullen bewijzen. Deze hebben dan tegen der raas een tegen-proces doen maken voor eerschennis. Z:j -ra- gen elk duizend franks schadevergoeding. PARIKE. Doodslag. Zondag avondis ge naamde Kamiel Verplancken door vier kerels aang- 'al len en zoo wreed gestoken, dat hij dinsdag moi 1 md overleden is. De daders zijn gekend en het gerecht eeft de zaak in handen. SCHELDERODE. In den nacht van maand:, tot dinsdag zijn ten nadeele van mad. Van de Poeh i3 schoone konijnen gestolen. ASSENEDE. Bij P. Vercauteren, wijk kcpile, zijn over eenige dagen dieven ingebroken terwijl de be woners op hun land aan het werk waren. De schelmen hebben 80 fr. gestolen uit eenen Ix-fer; dat geld was de opbrengst van een varken dat een gï da gen te voren geleverd was. In dezelfde wijk, bij de wed. Meulebroeic, een boom appels in eenen nacht leeggeplnkt De policie zoekt de daders op. MOORD TE TIENEN. Eene schrikkelijk mis daad is aan de poorten dezer stad gepleegd. Een landman van Oirbeek, die van de kermis va Ioe- gaarde naar huis ging, is met stokslagen gociood. jn lijk werd schrikkelijk verminkt terug gevonden. Diefstsl is de beweegreden der misdaad geweest,/ ant eenige stappen afstand van het lijk vond men den R gen portemonnaie van den vermoorde. De moordenaar heeft zijne klak verloren. Mei 5 dat hij, of ten minste degene die van den moord vt wordt, reeds aangehouden is. NAZARETH. Dinsdag is alhier een schr ongeluk voorgevallen. Zekere-Adoif Van Poucke, eigenaar en landbouwer te Deurle, zoor van de - famUie T«n» Van Poucke,. bijna dei kermis plaatsheeft, van zijn paard gevallene. op den slag dood gebleven. Dit zqc wreed ongeluk heeft geheel Nazareth in verslagenheid gedompeld. de rijke Framaoons vluchten vol schrik en met be vende lippen en de Gasthuisnonnekes komen al la chende zich bij de Cholerieken opsluiten, om in die Gasthuizen te blijven, zoolang de ziekte duurt. Er zijn tot Hamburg al rond de 8,000 slachtoffers. Te Parijs is de ziekte niet verbeterdZij is nu ook te St-Pe- tersburg. Te Stowe-House, 't Mijlbeek van Londen is brand ontstaan vrijdag, in de stallingen van den graaf van Parijs 2 peerdenknechten zijn gekwetst. Te Munster berg in Duitschland, is de typhus zoo ge weldig wreed. Met veel geld kan men veel verdriet hebben clat is waar in Aalst, gelijk in Brussel, gelijk in Londen gelijk te Parijs. Te Parijs, overjaar zekere heer M. Dé X... zoo rijk als de zee diep is, had over jaar zijn vrouw verloren en hun eenig kindje Blanka 15 maanden oud. Sedertdien verteerde de millionnair van droefheid hij reisde naar Italië, Turkije, Spanje en keerde over eenige dagen in zijn Hotel te Parijs te rug, alwaar hij woedende zinneloos is geworden. Hij zou den Geneesheer en de Dienstboden verwurgd heb ben, maar het dwangkleed is hem aangedaan. Te Keulen is zaterdag nacht eenen goederentrein op eenen trein reizigers geloopen 2 personen dood en 11 gewond. De ramp is gekomen door de schuld van soldaten die aan het noodsein trokken en den trein deden stil staan. Die verachteringe was schuld der botsinge. In Spanje, tusschen Cres en Dié is ook een treinbotsing geweest20 dooden en veel gekwetsten. In Sicilië is een bmde bandieten ontdekt, die er op uit is, de ossen te stelen uit de weiden en uit de stallen. Te Bes- san^on, Frankrijk, is een gansch Huisgezin vermoord, door dieven. Op 4 jaar hebben de dieven in Sicilië meer dan 1000 ossen gestolen.Spijtige za ken Als er geen Wet is, zijn al d'eerlijke lieden gefopt. Te Houphnies, Frankrijk, wierd 'ne kaffé-fradeev£er meegedaan en wel 100Ó menschen, waaronder veel Belgen wilden hem uit (1'handen halen en smeten met steenen naar de Douaniers... 't Is nog te zien hoeverre dit nieuws echt is. Een groote brand is ontslaan in de dokken van Grangenouth, Engeland 't brandt er als in een helle teBradfort is afgebrand de fabriek Woodhaet; ze rekenen de schade op een millioen fr. Bismarck blijft stillekes in zijn kasemat te Yarzin. Ili Jloitil Een zeldzaam geval van slaapwan- fiJOUdlKI. <jeien ha(j te Gouda plaats. Een i8jarig jongmensch stapte ongeveer r uur in den nacht uit zijn bed, en zonder zich te kleeden, wist hij uit het dakraam te komen, en overeen paar daken, muur, enz. te klimmen, tot dat hij op straat was. In snelle vaart liep hij verscheidene straten door, geraakte ;n zijnen loop nog in eenen put, doch vervolgde zijnen weg weder tot dat hij eindelijk, toen hij de trappen van het stadhuis wilde beklimmen, viel en wakker schrikte. Dz policie, die hem niet eerder in handen had kunnen krijgen, kwam toen te hulp en bracht hem naar de ouderlijke woning. Zijn gelaat is geheel overdekt met bonte en blauwe plekken, vermoedelijk ontstaan door vallen ofaanloopen. Het zonderlingste is zeker wel, dat de ongelukkige zich de geheele wandeling weet te herinneren. Op 't Eiland Chipka, 23 September 1892. Hooggestrenge heer Koningen Kaizer, Gehoord hebbende dat Uw Majesteit begeert in brief wisseling te komen met de mannen van 't Eiland Chipka, volgens de traditie van uwen Vader zaliger, 't vermaarde Petje Pruis, zoo laten wij u weten den staat van onze goede gezondheid en hopen van u hetzelfde, behalve dat wij sedert 8 dagen met eenen gekwetsten voet zitten, den voet kapot gegaan onderwege Affiighem, een pooske ge rust, met den raad van Sixtus, dan den Berg Kerselaer opgetrokken, 6 uren gegaan en gestaan, daags nadien naar Welden, die eerbiedweerdige plaats, want weet het wel, Keizer, nooit zal Vlaanderen zijnen Volksvriend Bisschop Lamorecht vergeten, de Man die zich ge slachtofferd heeft voor zijn Volk, van Welden thuis ge komen en 8 dagen moeten zitten den voet waterpas, om aan ergere kwalen te ontsnappen, anders den staat der gezondheid is goed en hopende van Ulieden hetzelfde. Keizer Wilhem, dat uw oogen nu het eiland Chipka moesten aanschouwen, verwonderd zouden ze staan; een moeras en is 't niet meer, maar een jacht waar bosch- cn waterwild kan in schuilen, met hoog lis, gelijk aan den Nyl waar Mozes in zijn biezen korf ken wierd neêrgelegd, en allerhande planteu voor de gezondheid, ge ziet er krachtig en zwierig slaan de Nenuphar, den Aloë Soco- trina, den Caryophilius, de Waterkers, den Liliacée, de Senncbladeren, den #ardomom, den Arrom, de Catnilia de Kattensteerteu»-'^e Donderbladeren, den Cretom ti- glium en vele andere, ook de Loliums, allen van genees krachtigen adem en dienstig voor 't menschdom. Ja, Kei zer Wilhem, dat het zooverre niet was en dat Uw Majes teit in zijn Rijk niet moest blijven voor de Ziekte en den Doop aanstaande, we zouden U uitnoodigen om eens naar Chipka te komen naar dat wonderbaar Eiland zien en naar de Vischmarkt die den i5 October zal in gereed heid zijn, met het houten huizeken, waarin den Direk tour Verleysen zal zitten gelijk 'ne President van den Senatus. Veel bijzonder nieuws is er niet in Aalst, Keizer Wil hem, tenzij de Kiezing voor Werk en Nijverheid die zeer Woelig is geweest, met dat de jonge radikale Progressis ten 't Werkvolk in de politieke partijschap willen bren- gee, tot nadeel der openbare Rust en Welvaart en hetgene c bezadigde liberalen met vieze oogen aanstaren, we tende dat Socialismus paalt aan Anarchismus en aan Dinamietismus, Begeirlijkheid en Hoogmoed zonder pa len, getuige den Vooruit van Gent die schrijft dat de Gentsche Aanvoerders een Meeting gaven op d'Hoog- siraat in Aalst, en dat geheel het verstandig deel der Be volking daar aanwezig was, waarop Sixtus heeft afgege ven, met veel rede toonende Nu zien wij nogmaals dat ze voor meester hebben Satan, den Vader van den Hoog moed en van de Leugentaal. Hooggestrenge Keizer, het spant er nog al met de Ziekte in uw Rijk; dien vreeselijken Cholera, als wij hem moeten noemen, die uw handelsstad Hamburg omklemt en omvademt, dat er daar alle dagen 25o gevallen zijn op zijn minste en over d'ioo dooden; dat Handel en Ver maak er stille liggen; dat er niemand op staminé durft gaan; dat er gedurig vallen op straat; dat de trotsche Framassons naar de statie jalen, en de Zusterkes van Liefde en de Gasthuisnonnen tegenkomen die uit ver- schillige steden komen toegeloopen, den heldergemschen grimlach op de lippen. Keizer Wilhem, met oorlof, Pro testanten zijn veel beter dan Vrijdenkers en dan Ratio nalisten, ze gelooven toch in God en in Zijn Eeuwigheid en in zijn Verlossing en in zijn Bermhertigheid, maar hebt gij ooit bij de Protestanten die zelfopoffering aange troffen der Dochters die zich opsluiten bij arme Ouder lingen, bij Weezen, bij besmettelijke Zieken, en die dan Dog den spotlach en de verachting der wereldsche ijdel- heid verwerven?.. Maar ze zien de liefde Christi, ze zien de Armoede Christi, ze zien de gehoorzaamheid Christi en ze versterken 't Geloof Christi door de verloochening van hun eigen, tot welzijn van den Evenmensch. In ons Landeken, Keizer Wilhem, werpt de Ziekte j^ei klein steentjes; die onzichtbare en onbekende Plaag foot hmr .endaar 'ne mensch in zijn graf en nog met -z omstandigheden, gelijk deze week totAn- deriecht, aiwaa* «yèrkuiaü aërl^ougioi. \«.u - ure 's namiddags thuis kwam en ten 9 ure reeds ad par- tvbus. was; ook te Molen beek zijn verscheide sterfgeval len, t'Antwerpen, te Niel, en wij mogen het in der waar heid zeggen, bijna overal; maar de Ziekte maakt geen nestjes; ze blijft bij enkele gevallen, en vermits het jaar getijde verre gevorderd is, hoopt men van den geessel bevrijd te blijven. Als die Influenza maar wegblijft, reeds veel jaren overwintert zij hier en vermeerdert in kwaad aardigheid; zoo is er altijd onrust, Keizer Wilhem, en niemand heeft hier een kiekenleven, elk heeft soms een bittere noot te kraken, tot dat de pijp uitgaat, en hoe hooger gezeten hoe meer wind; al is Uw Majesteit nog zeer jong, ze zal dit toch ook al ondervonden hebben. Maar nu is het Feest in uw hof, Keizer Wilhelm, 7 Zo nen in een huishouden en nu een Dochter, 't zal de Kei- zerinne tot vreugd dienen, een Dochterke in een huis is een bloemeken op de tafel en 'k hoore dat de Koninginne van Engeland zal komen Metjen zijn, 't is schoon van wegens die oude matrona en 't Petjen is misschien ook al aangeduid, maar moest er iets aan schillen, uw vriend Sixtus is daar ook en zijn hooge buis die nog maar eens het daglicht heeft gezien, staat gereed, waarmede Uw Keizerlijke Hoogheid alle geluk wordt gewenscht en aan g'heel de Familie met de hartelijke groetenissen van 'T LAND VAN AALST, prachtig pilaren-werk zal zien en- dit verdiep tot den Ou- taar des Roozenkranses. Wacht men nog lang, de hooge Outaar kan eens zijn eigen vonnissen; elk die op de gaan derij gaat achter St-Martinus, slaat al schrikkende en be vende zijn armen omhoog. D'Hoogmis wordt eiken zondag gecelebreerd ter intentie der Parochiën; 'tis een wekelijkscheGilde-Mis;uitelk Huisten minste één persoon in d'Hoogmis; tot aan 't conkordaat van Napoleon, al de Scholen, ook 't Collegie waren in d'Hoogmis; buiten de Parochiekerk mochten er's zondags geen openbare Missen geschieden. Wekelijks was het in de Parochiekerk d'Al- gemeene Vergadering der Geloovigenen d'Hoogmis wierd gezongen, in fraaien, aandoenlijken, eerbiedigen, kerkelijken zang, in zang en muziek de zielen verheffende en de harten opbeurende. Morgen zondag wordt d'Hoogmis gecelebreerd door eenen jeugdigen Stadsge noot-Priester, E. II. Van Calenbergh, die na te Leuven op schitterende wijze de hooge dogmatische studiën ge volgd te hebben en het Exaam afgelegd, die thans be- noenufiiste St-Nikolaas. De maand OCTOBER Uit Roomen is eeu Pauzelijke Bulle gekomen, om de Christe nen op te wekken tot den Roozenkrans.. Er zijn verhe vene beschouwingen in dien BriefZekerlijk, zegt de Paus, heeft God ons een groote gift gedaan door het Licht des Geloots, met hetwelk wij niet alleen ons verheffen boven alleaardsche zaken, maar ook een voorrecht ver krijgen op de eeuwige belooningen; en 'tis daarom dat onze hoop versterkt en bevestigt wordt in het gedacht dat het ons eens zal gegeven zijn God zelf te zien, in Zijnen vollen glans en eeuwig :n Hem het opperste geluk te ge nieten. Maar de Christen mensch is zoodanig verstrooid door de stoffelijke bekommernissen en verslommert zoo graag in ijdelheden, dal hij weldra zijn hooge gewichtige belangen zou vergeten, ware 't niet dat dikwijls herhaalde vermaningen hemterhulpe kwamen. Om aan hare kin deren het eeuwig leven gedurig voor oogen te houden, verzuimt de Kerk geen enkel middel van waakzaamheid en zorgvuldigheid; en onder al die middels is de Roozen krans der Moeder Gods zekerlijk de geringste niet. In den Roozenkrans, benevens d'herhaling der schoonste ge beden, brengt men in 't geheugen de overweging der bijzonderste Mysteriën van onzen Godsdienst, de Mensch- wording, het Lijden, de Verheerlijking.. Die groote Waarheden worden tusschen 't gebed voor oogen ge bracht en 't is alzoo bij al wie den Roozenkrans dikwijls bidt, die Mysteriën voor oogen komen op een zoete en bewegelijke wijze, als of zij de stem hoorden van de beste der Moeders, om die geheimen met zaligen indruk in 't hert te prenten. Derhalve mag er verzekerd worden, dat op de plaatsen, in de Familiën en de Natiën, waar het aloud gebruik van den Roozenkrans in eere gebleven is, dat men aldaar den besmettenden invloed der onwe tendheid en der dwaling niet moet vreezen. Doch er is nog een ander voordeel; dat met den Roozenkrans weer- dig te bidden, men zijn leven en zijne zeden schikt vol gens de leeriDgen van ons heilig Geloof. Want, volgens Gods Woord Dat het Geloof zonder de werken dood is, omdat het Geloof moet leven door de liefde en dat de liefde overvloedig moet zijn van goede werken; zoo is het ook ontegensprekelijk, dat de Christene mensch uit zijn Geloof meer nut zal hebben voor het eeuwig leven, als zijne werken naar dit Geloof zijn geschikt. Priesterlijke Benoemingen. Zijn Onderpastoor be noemd te Hamme, de E H. F. Van Butsel, onderp. te Moerbeke waas; te Moerbeke de E. H. C. Van Hulse, onderp. te Meulestede; te Meulestede de E. H. Janssens priester iti het Seminarie. Zijn Professor benoemd: TeGeeraardsbergeu E.H. E.Noterman, prof. in het klein Seminarie van St Nikolaas; te St Nikolaas E. J. Van Ca lenbergh, S. T. B.: te Eecloo E. H. G. Leroy, prof. te Dendermonde; te Dendermodde E. H. R. Van Droogenbroeck. De prachtige Zegepraal, verworven door de Kandida ten van den Werkmanskring, in de Kiezing voor den Werk- en Nijverheidsraad, zal gevierd woiden door eeu Festival, gegeven in den lusttuin des Werkmanskring, op Zondag 2 October aanstaarde, 's namiddags. Eere metalen en schoone premiën zullen onder de deelnemende Maatschappijen afgelot worden. Is ons naaste nummer zullen wij nader bijzonderheden geven. Fh/i Van dag tot dag verslechten de UL OCllUieil. cn Middelbare Scho len van den Staat... Tot preuf, geliefde Ouders en Voog den, Onkels en Matanten, Petjes en Metjes die ziellast hebt over kinderen, tot preufwat brengt de Gazet van Ant werpen ons aan Wat is er donderdag gebeurd in Ant- werhen Ten 4 ure 's achternoens, zijn verscheide doch- terkens eener Middelbare School uit de Lange Leemstraat, ze zijn gegaan inde nieuwe kerk der Hemelstraal, waar 't Allerheiligste was uitgesteld ter Aanbidding en z'heb ben daar luidop alle soorten van scheldwoorden geroe pen Dochterkes van 12, a 43 of 13 jaar Korts na hun Eerste Communie Welk geslacht bereidt men Dat begint gelijk t'Aalst, dat die jonge Dochterkes weige ren een Geestelijk Man te groeten, dat zij in de kerk staan of zitten als joDge pompernellekes, dat zij de minachting voor Kerk en Geloof in het joDg hert krijgen... De School uit de Pontstraat t'Aalst is gesticht door een groot kop stuk der Vrijmetselarij, men vergete"het niet... Zulk On derwijs aanveerden gratis voor niet, is zijn eigen erger lijk beschadigen. AALST. Markt van Woensdag 21 September; rappe verkoop; 2 balen belleken 1 aan 85 fr. 65 balen aan 75 tot 87,50, Er wordt bestatigd dat de Pluk der Hop rond Aalst merkelijk beter wordt dan in Brabant. Antwerpen. Kalme nieuwe oogst 82 fr. 50. Poperinghe In 't begin der week 80 a 85 ^9°.». dus afslag; maar op 't laatste herneming aan hoogere prijzen, 90 a 100 fr. Parijs, 21 sept. Goede vraag en vaste prijzen. Koopers en verkoopers staan op hun pointilje in afwachting. Er io weinig vraag voor den uitvoer. Londen. Goeden verkoop met opslag voor de puike soorten. De Planters houden aan hun hooge eis- schen. De plukking is bijna geëindigd en d'opbrengst is iets hooger dan men dacht. New-York, 16 Sept. Weinig handel, door 't ver schil tusschen den aanbod en de vraag. Nentomischel, 17 Sept. De plukking is geëindigd, doch er is min Hop dan men dacht; weinighandel, maar aan vasten prijs. Groot zal de verrukking zijn, eens dat de hooge Ou taar van St-Martens-kerk is weggenomen, dat men dit De werkstaking der fosforkesfabrieken te Geeraardsbergen is ge- e ndigd, 7 weken had ze geduurd; er is eenen nieuwen ianet van werk, «u 'ca werkiieaeD zijn terug aanveera, zonder eenige uitzondering... T'Aalst wordt er wreed geleefd met 't Volk op sommige Fabrieken; aan -den Tra gel zijn er weêr een twintigtal van 2,00 op 1,80 gesteld; men kome niet zeggen: De Concurrentie! Te Gent bestaat de Concurrentie ook en men betaalt er veel meer dan te Aalst voor 't zeilde werk; in de groote steden zijn alle daghuren hooger; maar 't en mag toch zoo schrikkelijk veel niet schillen en in alle geval, er moet middel zijn om te leven, 't Is door den gedurigen aftrok, dat de Fabrie ken, die eenen redelijken loon willen betalen, op den duur gedwongen zijn ook de daghuur te verminderen.... Ons Fabriekvolk van Aalst is oprecht te beklagen en de Burgerij meteenen; zonder eenige overdrijving mag men zeggen dat er t'Aalst rond de 10,000 Stadsgenoten zijn, die niets kunnen koopen dan het noodigste stuk kleeding en hun eetwaren, deze dan nog dikwijls zeer scherp ge- pegeld... Een dier, de braafste hond der wereld, als hij altijd gestampt en mishandeld wordt, zal op den duur boos worden en tegen zijn meester en tegen iedereen op staan. Zoo ook de Werkmenschen; van 100 Arbeiders die gekrenkt en uitgeput worden, die voor hunnen Arbeid niets hebben dan een oprecht slavenleven, dat de gevan genen beter gevoed zijn, van 100 zullen er 90 ten minste, opstaan tegen de Maatschappij en alle Gezag en Overheid beginnen te verwenschen. De Zusterkens van Berm hertigheid, die te Hamburg zijn, hebben gevraagd om hunne zieken te mogen verzorgen in afzonderlijne Hospi talen, waaraan de Stadsraad aanstonds heeft beantwoord met vier houten zalen te doen optimmeren... 't Is onbe schrijfelijk met welke liefde die R. K. Zusterkens die ar me besmettelijke zieke Protestantjes oppassen. De So cialisten zijn bankroet te Meenen, en te Brussel is er door hun eigen Volk 10,000 fr. uit de kas gestolen. 10,000 fr. Z'hebben hun leus gevolgd Eigendom is diefstal. AALST, 't Water, 't goed gezond water is eene voorname zaak van 18 tot 21 dezer zijn t'Aalst 3 ontledingen ge weest van drinkwater 1 staal was slecht, 1 twijfelach tig, 3 goed. 't Is M. Bogaerts, apotheker der Hospiciën en boezemvriend van den goedhartigen ijzeren Petrus, die zich gelast met de ontleding van het drinkwater vooral den tijd der bedreiging aan 1 fr., juist de kosten van het vereischte om het onderzoek te doen. M. Bogaerts woont nevens 't Hospitaal, om naar d'oude Vischmarkt te gaan. Den 13 October zal de nieuwe vischmijn gereed zijn... En hoe is het gestaan en gelegen met het nieuw Hospitaal Wij hooren er zoo weinig van. Dat men toch de zaken beriddere om met begin van 1893 te kunnen bouwen Zondag, 't kwaart na 10 ure, Vergadering van Taalgilde Lezing van een werk door M. V. V. De Kanker onzer Eeuw, Mededeelingen en Vlaamsche Belan gen. Te Luik is de Foor verdaagd. Te Bilsen, Lim burg, de meid vanden Ontvanger M. C. ging zondag den trap op, een brandende petrollamp in d'hand, ze glijdt uit, de lamp breekt, haar kleederen vatten vuur en 't arm schaap verbrandtzoo deirlijk, dat er levensgevaar ontstond. West-Vlaanderen heeft zijn onweêr gekregen dijns- dag avond, 24 uren voor ons. ïn den omtrek van Brugge zijn 2 koeibeesten door den bliksem gedood, te Oostkamp is een tarwemijt afgebrand en te Oostkerke eenen hooi opper van 12 a i3,ooo kilos. Door 't onweêr van woens dag is tc P.tegem-bij-Deinze de stalling vernield van Baziel De Smet; de beesten zijn gered. TTIansbeek zijn de schuur, stalling en verdere afhankelijkheden af gebrand van landbouwer Joannes Nieuland. Alles was verzekerd, behalve 't vlas. Dc- Policie van Brussel heeft veel onrijpe bloemkoolen aangeslagen in de Groote Hallen. Een muskadijnsken, te Brussel wonende met zijn moeder op den Charleroischen steenweg, is er weg- geloopen met 7000 fr. van zijne moeder-weduwe, na 2 dagen was 't lekker kadéken al 2000 fr. kwijt. Uit Parijs waren veel valsche bankbriefkes naar Brussel ge zonden en uitgegeven. De Policie heeft den afzender ontdekt.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2